liitiüi Wieiws- Mrattniit- Luihiillil IJzeren Grendelen. DE BR0EKER VEILING. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. rrondissements Rechtbank te Alkmaar. ITALÏANO geneeskrachtig en lekker! Woensdag 10 April 1929. 72ste Jaargang No. 8439 Dit blad vorsfchijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- jZaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tfnuön nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEI.EF. No. 20. Prijs per 3 maanden M.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ?IT NUMMT.R BESTAAT ÜIT TV VEE BLADEN. VOOR DJEN POLITIERECHTER Zitting van. O laandag 8 April 1929. - 'HTELJJKE E1SCOPADE. jlandbouwer Willem v. D., die den politierichter de bewees persoonlijk te verschijnen, had zich schul- c4, gemaakt aan erfvredebreuk, aangezien hij ln den n. - ut van 28 op 29 Januari buiten toestemming van den. eige naar zich bevond op het erf van den getuige Ho\ geboom, landlbouwer te Egmond-B innen. Hij was ten einde tot dit doel te geraken, over een hek geklommen. Een gezellig kaartavondje werd door hem op die avontuurlijke wijze besloten. Men verdenkt hem op bedoeld erf te hebben willen Btroopen, doch dat 'werd door verdachte als laster be schouwd. Wel heeft hij bij de klimpartij over het hek zijn schoeisel uitgetrokken, doch dit deed hij uit zuivere bezorgdheid voor de nachtrust van Koogeboom. Do nachtelijke indringer werd op het erf gesnapt doe; jachtopzieners v. d. Berg en Dieimer. Hij pakte •'- -et zijn biezen zonder uitleg van zijn plannen te Thans beweerde hij zijn pijp op het erf tc hebben ach gelaten. Op Hoogeboom's erf werden echter wild strikken aangetroffen. öa.r aanleiding van Ingekomen klachten werd 's narhts in die buurt door de politie gesurveilleerd! Tegen v. D. werd gevorderd f25 boete of 25 dagen hè.tc-nla HU werd veroordeeld tot f 15 boete of 15 dagen, maar wil persé in hooger beroep gaan. T.JSO KLUSTEN TE ZIJPE. Gedurende het beroemde ij&oproer te Zljpe op 9 Febr. ns.M.-Ucte de BS-jarige veehouder Dirk B. zich zoo over stuur. dat hij den brigadier der Rijksvelw. Holema, die daar aanwezig was tot handhaving der orde, luidkeels bad toegeschreeuwd: vuile hufter, ze moste je je cogen iii' Jc kop krabben. Ter zake -beleediging stond de man dat er hoelemaal niet bloeddorstig uitziet, heden terecht wegens beleediging van een ambtenaar. Verdachte had voorzichtigheidshalve znr. D. Sluis uit gekozen als verdediger. Volgens Brig. Holema had Dirk zich dien dag nogal uitgesloofd. Verdachte doet een beroep op zijn zenuwen eni zegt zich het gebeurde niet meer te herinneren. Verondersteld wordt dat verdachte „etwaa angehei- tert" was op dien rumoerigen dag. Brigadier Holema stelde ln 't licht, op een vraag van mr. Sluis, dat de politie strikt neutraal is gebleven. De Officier releveert, dat verdachte, een net burger, óo-.er voorbeeld voor» de jeugd had moeten; geven en vordert f 20 boete or 20 dagen. D. Sluis memoreert in een sympathiek speechje b-. gebeurde en geeft een origineele definitie van het .Hufter". Hangt een treffend beeld op van den iariteitszin van den Westfries in combinatie met de Holde voor de Jjssport. Schetst in welsprekende bewoor dingen de teleurstelling der ijsfeestvierende Westfriezen van Burgerbrug c.a., toen hun prachtige ijsbaan dreigde vernield te worden. En eindigt met de uiterste clemen tie voor zijn cliënt in te roepen. Waarop verdachte in een breed gemotiveerd vonnis, waarin mr. Muller af keurt de stemming die tegen de politie heerschte des tijds te Burgerbrug, wordt veroordeeld tot f 40 boete of 20 dagen. FEUILLETON Naar het Engelsch ETHEL M. DELL. 24. ..En nu meen ik maar gaan," zeide Piers met 'n vol komen normale stem. „Ik kan ditmaal niet blijven om het kind te zien. Ik ben blij, dat zij zoo vooruit gaat. Het. "zal me benieuwen wanneer jullie terugkomen." r' „Voorloopig niet." ..Je bent een kranige vrouw, Avery. Ik zal den vol doden keer niet zoo heftig zijn." „Er moet geen volgende keer zijn, zeide zij vlug. „Be grijp dat als het je blieft goed, Piers." „All right! Ik begrijp het." En met die woorden verliet hij haar plotseling, zóó plotseling, dat zij hem roerloos bleef zitten nakijken en niet gelooven kon, dat hij werkelijk wegging. Hij keek echter niet om en weldra was hij om den rand der klip uit het gezicht verdwenen. Eerst toen haalde zij diep en lang adem en besefte zij hoeveel van haar kracht gebruikt was om wat haar per slot van rekening maar een heel magere overwinning toescheen te behalen. HOOFDSTUK XXXL DE TERUGKOMST. „Ah! C'est monsieur Pierre enfin!" Victor begroette «in jongen meester hartelijk. Het leek wel afsof hij bem had willen omhelzen. Piers' houding echter moedigde niet tot uitbundigheid aan Hij liet zich in een stoel vallen en keek Victor momber aan. ..Waar is Sir Beverley?" zeide hij. „Mals Sir Beverley, hij den geheelen nacht op u heeft «-en wachten, raon ipetit monsieur. Et mol ik ook op- wm Mais' monsieur Pierre! Monsieur Pierre!" schudde verwijtend zijn hoofd tegen Piers, maar ez«? nam er geen notitie van. T:"v4?'!leelen nacht opgezeten? Waar la hij nu dan? JEUGDIG INBREKER. De 20-jarlge loopjongen Simon Frans v. V. to Alk maar heeft in den nacht van 14 Januari- zich met be hulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot den winkel van de patroonsbakkerij in het Payglop te Alk maar. Hij heeft ontvreemd een bedrag van f 1-25 en 'n zakje met rozijnenl! Thans terechtstaande, erkent deze debuteerende Lord Lister hetgeen hem la ten laste ge legd. Het schijnt dat hij zijn zinnen heeft gezet niet op de patroonsbakkerij, doch op de zeevaart, waarbij hij echter niet gesteund wordt door zijn vader. De zaak wordt aangehouden tot as. week tot nader onderzoek. HELING VAN SNOEPGOED. De niet aanwezige verdachten S. en M. te Den Helder, hebben geprofiteerd van door misdrijf verkregen gebak jes. Eisch tegen ieder van die snoepers f 10 boete of 10 dagen. Vonnis f 5 boete of 5 dagen. LASTIG EN BRUTAAL. Zekere heer H. J. D., die te Alkmaar op 6 Maart werd ingerekend door den agent van politie v. d. Burg, aangezien mijnheer D. zich in keninelijken staat bevond, heeft zich toen verdienstelijk gemaakt door den agent een geheele serie beleediglngen toe te voegeni De Offi cier elscht tegen dezen alcohol-lievenden zwerver, die bereids 10 maal werd veroordeeld, f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 7 boete of 7 dagen, aangezien van dezen voohtigen kikker toch geen veeren zijn te plukken. BELEEDIGING IN WOORD EN DAAD. De 18-jarige, flink gebouwde scheepsmaker H. J. L. te Den Helder, die ln den nacht van 23 op 24 Febr. aldaar den getuige van Wouw opzettelijk beleedigde, door hem te kwalificeeren als 'n „stelletjeskijker" en zoo voorts enrhem bovendien nog in 't gelaat spuwde, stond heden te dier zake terecht Het is gebeurd in het Casino, alwaar verdachte toegang verlangde* wat hem door den beleedigde, den nachtportier, werd geweigerd. Tegen het loslippige Jongemensch werd gevorderd f 25 boete of 25 dagen. Vonnis f 20 boete of 20 dagen hechtenis. Verdachte nam hiermede direct genoegen. VAN KWAAD TOT ERGER. De 25-jarige boekhouder Teunis de J. te Winkel, werd op 14 Maart door den rijksveldwachter W. Bruines ge- calangeerd wegens een overtreding, in easu wielrijder zonder lloht, bij welke gelegenheid de verontwaardigde boekhouder den verbalisant toevoegde: Dit la eohoftlg dat je mij bekeurt! Verdachte, heden terechtstaande, verdedigde zich op deftigen toon en trachte te doen uitkomen, dat hij niet bedoeld had, Bruines te beleedlgen. Hij heeft een ver keerd woord gebruikt en dat speet hem. Verdachte staat zeer gunstig bekend en tegen hem werd geëlscht: f 15 boete of 15 dagen Vonnis: conform elsch. DE IMITATIE-ASSURANTTE-INSPECTEIUR. Volgens door den heer Politierechter gedane toezeg ging had heden de voortzetting plaats van het oplich tingszaakje tegen! den reiziger Jurriaan S. uit Amster dam, die onlangs den caféhouder-straatmaker Spieren burg te Alkmaar had weten te bewegen tot afgifte van 12 gulden, waarvoor hij een waardeloos document, dat een verzekeringspolis van de Nederlanden van 1845 moest voorstellen, ln de plaats kreeg.Bedoelde reiziger had zich valschelijk voorgedaan als inspecteur van die bekende maatschappij. De heer Jurriaan S. was thans in persoon present, dank zij de ambtelijke medewerking van een p.m. 7 voet langen Rijksveldwachter uit Amsterdam. Een deftig heertje, precies 'n echte inspecteur! Door hem werd de oplichting ontkend. Hij was werkelijk inspecteur tot 1 Januari 1929. (Hij moest eohter toegeven, dat hij de polis zelf op gemaakt had en dit stuk dus waardeloos geacht kon worden. Motief: geldgebrek, anders was Spierenburg gespaard gebleven. Het resultaat is, dat de zaak opnieuw werd; aange houden en wel tot- 13 MeL Een redasseeringsonderzoek wordt intusschea Inge steld. VRIJWILLIGE PROPAGANDIST VOOR WERK VERSCHAFFING. In deze zitting werd ook weder ter tafel gebracht de aangelegenheden van den heer J. N. v. B. te Alkmaar, zulks met betrekking tot vernieling van een huisdeur, eigendom van den getulgö Lakeman, aldaar. Verdachte had op de zitting van 25 Maart, toen hij wegens bovenhangegeven vernieling terecht stond, de toezegging gedaan, de toegebrachte schade te zullen restitueeren en nu zou heden worden gecontroleerd, de waarde van deze belofte. De heer v. B. was niet aanwezig, doch hij heeft de schade, f 10.50, voldaan, Eisch f 30 boete of 30 dagen. Vonnis f 15 boete of 15 dagen. DUBIEUS ZAAKJE. De vlechter Willem S. uit Weeringen heeft zich op 23 Febr. te Denl Helder in een café aangesteld op een wijze, die tengevolge had, dat hij heden met gesloten deuren voor den Politierechter moest terecht staan. Na de behandeling van dit niet voor het publiek toe gankelijk proces werd de zitting gesloten. Voor engros bij: Fa. J. F. v. Lieshout, Alkmaar. Het koude voorjaarsweer gunstig voor de kwaliteit en de prezen der stapelgroenten. Contracteeren voor verbouw winterkooL Veilinguitbreingen. Roode en witte kool aanmerkelijk hooger in prijsgele statlon- naire prijzen. Uien veel lager. Spinazie goede prijzen. Overige producten te laag. Was er de laatste weken een zeer sterke inzinking ge komen ln do prijzen, welke voor onze stapelgroenten werden besteed, deze week heeft die prijzen weer flink zien stijgen. Ongetwijfeld is het zeer koude voorjaars weer, dat ook ln andere landen waarheen onze winter- producten worden gezonden, daarvan voor een groot ge deelte de oorzaak. Niet slechts dat de prijzen hooger geworden zijn, doch ook het feit, dat do verschillende koolsoorten bij deze temperatuur weinig Sn kwaliteit achteruit gaan, zijn belde van groote beteekenis op de opbrengst. De voorraden, welke nog aanwezig zijn, zijn nog zeer beduidend, getuigen de groote aanvoeren, welke aan de Broeker veiling komen. Aan de veiling van den Noordermarktbond is de aanvoer nog grooter, want in het meer noordelijk gelegen gedeelte van deze tuinbouw streek zijn de stapelgroenten in nog veel grootere hoe veelheid aanwezig. Dat de verbouw van winterkool in de polders (een der redenen van de groote quanta, welke aanwezig zijn) voor velen nog geen slechte uitkomsten heeft opgele verd, moge ongetwijfeld 'hieruit blijken, dat op het oogen blik weer al druk wordt gecontracteerd. Niet alleen in den Waard en Groet, Anna Paulownapolder en andere j polders buiten Langendijk, tracht men koolland machtig te worden, doch tot zelfs in de IJpolders en Nedeihorst ten Berg worden contracten voor den verbouw van kool afgesloten, We vernamen, dat de prijzen varieeren van f 175225, per spoorwagon, roode kool. De huurder van het land heeft dan voor planten en wieden te zon gen, de verhuurder brengt de kool tot aan het water of station. Bij eenigszins gunstige prijzen is verlies uit gesloten, terwijl aan Langendijk niet op deze voorwaar den kan worden geteeld. Er lag een diepe rimpel tusschen zijn donkere wenk brauwen; alle vroolijkheid was uit zijn oogen verdwe nen. Hij zag er moe uit. Het was tegen lunchtijd en hij had van het station geloopen. „Waarom zeg je niets kerel?" zeide hij geprikkeld. „Waar is hij?" „Hij is zooals gewoonlijk gaan rijden. Maar hij is heel, heel zwak vandaag, monsieur Pierre. We hebben hehi gevraagd niet te gaan. Maar que voulez-vous? Hij is de meester. Wij konden niet hem tegenhouden. Maar hij zit in den zadel zoo." 'En Victoris beschrijvend gebaar van de gebogen ge stalte, welke 's ochtends uitgereden was, was pijnlijk natuurgetrouw. Piers sprong op. „En is hij nog niet terug? Waar ter wereld kan hij zijn? Welkq^ kant is hij uitgegaan?" Victor haalde zijn schouders op. „Hij is als altijd de laan afgegaan. Apres cela, je ne sais pas." „Vervloekt!" rièp Piers uit en weg was hij. Als een athleet liep hij het park door om zoo gauw mogelijk bij de opzichterswoning te zijn, waar men wel weten zou welken kant zijn grootvader uitgegaan was. Hij kwam er juist op het oogenblik, dat Marshall naar huis ging voor het middagmaal. De oude man bleef staan en nam hem verwijtend op. Het nieuws van Piers' plotselinge verdwijning had zich reeds verspreid. Neen, Marshall kon hem geen Inlichtingen geven: hij was den geheelen ochtend uit geweest. Vraag het dan aan Mrs. Marshall!" beval Piers on geduldig. „Zij zal allicht Iets weten. Zy moet het hek opengedaan hebben." Mrs. Marshall wist aloen, dat Sir Beverley den kant van de pastorie uitgegaan was. Het was genoeg voor Piers. Als een pijl uit een boog sohoot hij weg. Dat harde loopen naar de pastorie ging zelfs Piers' krachten te boven. De steile heuvel aan het einde deed hem gevoelen, dat daar ook grenzen van waren, en hij was genoodzaakt even te blijven staan, om adem te scheppen, toen hij bij den top kwam. Hij leunde tegen het pastoriehek met de herinnering aan dien winteravond, toen Avery hem te hulp gesneld was en zijn woede met een emmer koud water bekoeld had. Een stap in den tuin deed hem zich oprichten. Hij zag den. Eerwaarden Stephen, die hem deftig groette. „Stond u op het punt mijn nederige woning te betre den?" vroeg hij. „Is mijn grootvader hier?" Mr. Lorimer glimlachte zalvend. Hij stelde zich gaar ne voor, dat hij op Intiemen voet stond met Sir Bever ley, ofschoon deze laatste weinig deed om dat denkbeeld Door deze uitbreiding van de koolteelt is het te be grijpen, dat er aan onze veilingen voortdurend verrui ming moet plaats hebben. Te Broek zijn de besluiten daartoe reeds genomen, te Noordscharwoude wordt door het bestuur van den Noordermarktbond machtiging aan de binnenkort te houden Alg. Vergadering gevraagd, om tot een vernieuwing op grooter schaal over te gaan, ter wijl bovendien voorstellen aanhangig worden gemaakt om uit te zien naar een nieuw betaalkantoor met ver gaderzaal. De roode kool zette aanvankelijk nog lager in dan de vorige week, n.1. f 6.3013.10, Doch daarna steeg de prijs eiken dag, zóodat de laatste helft der week ruim f 17 kon worden gemaakt voor de kleine kool van on geveer 3 pond. Groote kool kon tot f 7 en iets daar boven opbrengen. Doorschot werd met goede prijzen betaald. Vrijdag waren de noteeringen f 8.4015.80, Zar terdag f 6 tot f 15.20, Er werden deze week, gedurende de 5 dagen, nog 35 spoorwagens roode kool aangevoerd Met de gele kool blijft het maar wachten op hetere prijzen. De groote kool bracht deze week van f 2.80 3.60, als laagste noteeringen op. Voor het mooie klein goed waren, de maximum-prijzen f 6.307.90. Voor twee de soort betaalde men Woensdag f 24.40, Zaterdag f 25.40, Van deze kool zijn voor dezen tijd nog bij zonder groote voorraden. Zoo werden Woensdag nog 22 spoorwagens aangevoerd, Zaterdag bijna 27! In het geheel beliep de aanvoer nog 97 spoorwagens, een onge kend groot aantal voor dezen tijd. Deensche witte deed het ook veel beter dan de vo rige week. Bleef beneden de kleine kool, toen doorgaans beneden de f 9 per 100 Kg., de eerste veilingsdag van deze week was deze prijs al tot f 10.50 opgeloopen, welke eiken dag steeg, zoodat Zaterdag f 14.30 kon worden ge maakt. Groote Denen brachten vorige week vaak f 6 en minder op, nu begon de laagste noteering al met f 7.70, welke opliep tot f 9, zoodat de gemiddelde prijs, welke deze week is gemaakt, heel goed kan heeten. Er werden nog 30 spoorwagens geveild. De uien, die langen tijd sohromelijk hooge prijzen heb ben opgebracht, gelden nu nog slechts het derde deèl van wat er ongeveer 4 weken geleden voor werd be steed. Dinsdag werd er nog f 8.80—9.60 voor betaald, doch in den loop der week werden de prijzen nog la ger, zoodat deze Zaterdag tusschen f 6.50 en f 8 lagen. Grove uien zetten. In met eenn oteering van f 6.80 tot f 8.20. Vrijdag werd echter nog slechts f 5.80—6.90 be steed. Voor drielingen liepen de prijzen van f 67.90. De aangevoerde wortelen brachten Zaterdag f 3.80 op; te rechtvaardigen. „Neen, ik heb niet het genoegen gehad hem vandaag hier te zien. Was hij van plan mij een bezoek te bren gen?" „Neen, neen, sir. Ik dadht alleen, dat het mogelijk was; dat is alles. Tot ziens!" En Piers haastte zich weer weg. Voorbij de pastorie kronkelde de weg zich weer naar het park en Piers volgde dien. Hij leidde naar een !hek, dat uitkwam op j een rijpad, waarop Sir Beverley en hij zelf graag galop peerden. Weldra was hij er. Op een viersprong zag hij I verscheidene versche hoefafdrukken, zoodat hij eerst niet precies wist welke richting hij moest volgen. Het dier scheen op en neer geloopen te hebben. Maar einde lijk vond hij een doorloopend spoor en dat volgde hij. Het leidde naar een oud zomerhuisje op een helling, vanwaaraf men de plek kon zien, waar Jeanie den vori- gen winter gevallen was. Een koude wind sloeg hem in het gezicht, toen hij naar 'boven klom. De hemel was grijs door jagende wolken. Piers haastte zich voort. De angst, dien hij zich niet bekennen wilde hing als een verdoovend gewicht op hem Op de een of anderen onverklaarbare wijze wist hij, dat hij aan het einde van zijn zoeken was. Het loeien van den wind was het eenige geluid, dat te hooren was. Het scheen de wereld te vullen. Geen stem van vogel of dier klonk van dichtbij of van verre Hij scheen door een wijde leegheid te trekken het eenige levende, dat zich bewoog. Eindelijk bereikte hij het met stroo bedekte zonne- hulsje, zag, dat het er vervallen begon uit te zien, vroeg zich af of hij het verlaten zou vinden, en het volgende oogenblik werd hij bijna tegen den grond geworpen door een groot grijs lichaam, dat uit het landhuisje op hem afsprong. Het was Caesar, de groote Dalmathiër, die hem aldus uitbundig begroette, en Piers begreep onmiddellijk, dat de hond hem wat nieuws te vertellen had. Hij duwde hem met een kort woord van welkom ter zijde en ging naar bi-nnen. „Allo!" hijgde een stem moeilijk. „Allo!" In een oogwenk zag hij Sir Beverley met een grijs grauw gezicht en met zijn rijzweep nog ln zijn hand in een hoek liggen. Hij vloog naar hem toe en boog zich over hem heen. „Wat ter wereld is er gebeurd,, sir? Bent u afgewor pen?" vroeg hij angstig. „Afgeworpen? Ik? Neen, ik ben afgestapt om hier wat rond te kijken en het dier sloeg achteruit en heeft me geraakt." De woorden kwamen er met rukken uit, zijn. adem haling was kort en moeilijk. „Hij zal wel naar de stallen teruggaan,"bromde Sir Beverley. „Dat doen veulens altijd, wanneer zij uitge- draafd zijn. Waarom ben je teruggekomen? Dacht je, dat ik niet buiten je kon?" Er was een harde glans in zijn oogen en zijn magere lippen kregen een sarcastische uitdrukking. Piers voeide nog te veel angst, om aan iets anders te denken. Hij antwoordde vlug: „Ik ben een bruut ge weest, sir. Ik ben teruggekomen om u vergiffenis te vragen." De sarcastische lippen gingen van elkaar. „In plaats van een pak slaag, he?" hijgde Sir Beverley. Piers kromp even ln elkaar, maar het grauw-grijze ge zicht eischte zijn medelijden op. „Dat zal ik wel eerst in ontvangst nemen, sir." Sir Beverley keek nog boozer, maar zijn ademhaling werd minder moeilijk. Hij riep plotseling zijn krachten bijeen en sprak met zijn gewone geprikkeldheid. „O, kom mij niet met die heldendaad »».n boord. Maak je excuses als een gentleman wanneer je dat kan. Zoo niet zoo niet Hijgend hield hij op, terwijl zijn lippen nog steeds woorden, vormden, die hij de kracht miste om te uiten. Piers ging naast hem op de waggelende bank zitten. „Het spijt me vreeselijk, dat ik zoo tegen u opgetreden ben. Ik ben bereid alles, wat in mijn macht ligt, to doen om het goed to maken." „O, maak, dat je weg komt!" bromde Sir Beverley. Maar tegelijk kwam zijn hand tastend naar voren cn klemde zich vast om Piers' arm. „Je praat als een Zon- dagschoolboek/e!" zeide hij. „Waarom voor den duivel heb je het gedaan, hc?" Het was ruw gezegd, maar Piers herkende vlug den geest achter de woorden. Hij sloeg zijn eigen hand op die van zijn grootvader en rilde weer door de ijskoude kilte ervan. „Laten we gaan!" zeide hij. „We kunnen hier niet praten. Het is krankzinnigenwerk om in dat tochtige hol te blijven. Ga mee, sir!" Hij sloeg een krachtigen arm om den ouden man en trok hem op. „Wat heb jij toch een kracht!" hijgde Sir Beverley. „Sterk genoeg om uit den band te springen, he?" „Ik zal het nooit meer doen," zeide Piers beslist Waarop Sir Beverley hem onderzoekend aankeek en niet meer spotte. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1