v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5cr. SchagsrCourant Uit een Balkan-staat. Derde Blad. Brabantsche brieven. Ontijdige knolvorming en verdikte spruiten bij pootaardappelen en het gevaar daaraan verbonden. DE SPREKENDE FILM. Zaterdag 13 April 1929. 72ste Jaargang. No. 8441. Ulvenhout, 9 April 1929. Menier, Veur j aar I Hieppieppiep Wacht effekes mee oew Hoerahl Eerst 'n paar be richtjes uit'de kraanten. In Twente is 't, na 'nen fikschen vorst 's nachts gaan sneeuwen, dat d'n anderen dag 't verkeer d'ï veul last van had. Do sneeuw lag 'n paar vüsten dik. In Hamburg vroor 't acht graden. In de Oostzee verdronken vier visschers deur 'nen sneeuwstürm. Dertien kinderkes bleven mee d'r moe der onverzurgd achter deur die veurjaarsgave. Op d'n akker is gin eer te behalen, want wét er nog uitkomt, da bevriest na 'n paar nachten. Me zitten nouw tusschen OPaschen en Pinksteren. Mee d'n Paasch staan de tullepen van de bollenboe- ren in Ollaand op z'n schoonst, en nouw? De bollen velden leggen di'k onder 't strooisel deur de tulpen fokkers er op gespreid teugen de kouw en de plaan- tjes komen, as ge goed kekt, d'n nèt effetjes boven uit en as ze konnen, gongen ze trug d'n grond in. Veurjaarl Hieppieppiep radiow-urgel, dan zijn ze nie veur niks gewiest. Zóó is 't, 'nen soeppot van 'n dubbeltje beentjes en pompwater. En die is mee tweehonderd god-zij-met onsjes en 'nen grammofoon, dan veul te duur be taald. En nouw me dieön dunnen sooppot zoo uit m'n pen lopt, nouw gaan m'n gedachten vanzei vers naar... sjuust! Gerajonl Naar d'n Zoepkopl Amico, 't is zonde da"k 't zeg, maar wa's da toch nen goren sloebert. Begin wezelijk meelijcn te krij gen mee da-d-ouwe gekkinneke, da zusko van Wul- lum II, Vikske die mee dieën Zoepcrt getrouwd is en nie veul meer van d'r manneke ziet as de re keningen en de pottegrafiekes waar ie op staat mee 'n Pariessjenncke zwaar in de neeglizjeel „Zwem broek" zeggen wij in Ulvenhout. Zemmen Vikske feljiet verklaard. En op de verga dering van aandeelhouwers ('t lijkt wel 'n Ollaand- sche indestrie!) in da feljiessement, is gebleken, dat de Zoepert Vik d'r huis vol mee femilie en vrienden ee gestopt, zeker om Vik gin heimwee te laten krijgen naar hum? en dat die Russen de Vik mee huid en haar opfreten. Nouw is z'aan d'n èrme en leeft ze bij de gratie van d'r schuldeischers. En die laten haar netuurlijk net, op 't kaantje-n-af, nie "heelemaal dood gaan van den honger om aan d'r centen te komen. Zooda'k denk, da-d-al die Zoepkoppers die bij Vik thuis zijn, zoo maar, om 't is op z'n Ulvenhoutsch uit te drukken, dun-af-zullen-gaanl Kom, ik gaai d'r afscheien. Trui loopt zóó om me heenen, da'k er 't zuur van krijg. Al 'n paar keer ee ze „per ongeluk" teugen m'n tafel aangeloopen, da m'n pen, deur m'n pepier in 't tafelkleed blöef zitten en veur we nouw woor den 'krijgen, doei ik maar liever 't stopko op 't inkt- fleschke, want d'n inkt is te duur om er eventeweel Trui mee te dikkerceren. Keb gère wa veur m'n vrouw over, maar 't hoef nie weggesmeten te worren. Wa gij 1 Ontvang dus, als al tij, veul groeten van Trui en gin horke minder van oewen toet a voe Nouw? Waar blijfde nouw mee oew Hoernh? De Lente, amico, is as 'n schoon knap wefke, da mee oew kokketeert en oew tempteert, zonder da-g'r kwaad op kunt blijven. Want as da kokette nest 't oew 'n bietje è.1 te zuur eo gemokt, as z'ocw wa te veul 't bloed onder oew nagels uit ee g'aald mee d'r kuren en d'r nukken, dan, wel dan kietelt z'oew in oewen nek mee 'n dun zonnestraaltje en dan vergi-te gewoon om kwaad te zijn op da kitsig sallemaan- derke. 't Is dan ok nie te verwonderen, dat de dichters, die in 't algemeen veul verstaand eramen van 't vrouwvolk en 't dus weten kunnen, dat die kérels de Lente altij vergelijken mee 'n jonk, knap wefke. Da-d-emmcn die versjes-potloojers vergimmes goed in de gaten g'ad. Maar zoo ziede, ieder in z'n vak. Maar ik in mijn vak, amico, ik mot oew zeggen, da'k er nog gin idee van eb, wanneer gij 'nen nuuwen pieper, 'n hapke spenazie-van-d'n-lcouwen-grond, prinsesseboontjes, 'n kropke slaai mee komkommer op oew bord ziet 's middags. Want as et zóó deur- gaat dan hedde me de kerssemis nog ginnen blóm- kool gezien. En èrebeestjes volgende maand? Schrijf ze maar op oewen buik, jong, dan kundet mee oew hemmeke weer uitvlakken. 't Is niks, niks en nog 's niks, 't lijkt wel ruzie. Over ruzie gesproken: wa zegdo van dieën Rade- joowkif? Nouw maken ze, gatzammelievebbe van de locht ok al 'n twedtie Kamer mee evenredige vertegen woordiging! Keb altij gedocht dat er in de locht ruimte volop was, mar as ge nouw da geduvel leest en aanhooren mot deur oewen luidschreeuwer, dan is er daarbo ven in de groote, oneindige blaauwe locht 'n gedrang van lui die ons allemaal tegelijk willen toespreken, toezingen en ons d'r grammefoonplaten willen laten hooren, da ge 'r benauwd van wordt. Eigenlijk komen al die smoesjes hier op neer, da ze allemaal dezelfde rechten willen emanen om ons deur ons toestel gezellig bezig te houwen. Da's ten minste mijn gedachtl Want as ze soms denken da'k honderden guldens uitgegeven eb om naar wa polli- tiek gezeever te lüsteren, dan vergissen ze d'r eigen toch lillek! Keb indertijd Trui d'r rammelkast, 1 'nen gramme- fcon die oew deur oew zielement gong, verpatst om er 'nen radejoow veur te koopen. Ik kreeg er tien gul den veur en eb er toen 'n dikke tweehonderd bijge- leed om 'nen radejoow te bezitten. Daarom doe Trui altij nog of de radejoow van heur is. „Ik de gramme- foon en gij tweehonderd gulden", zee ze, „mokt sa men 'nen radejoow veur ons samen, en dan zal ik 'm laten spelen, wa-d-ik will" Ge snapt dus: kebbem heelemaal veur m'n lol! En nouw willen ze allemaal tegelijk aan dieën uit zender in Hilversum hangen of 't jandorie 'nen uier ia van m'nen besten melkert. Dezelfde rechten. Die komen ier op neer: ze willen allemaal 7 X 24 uur per week veur ons mopkes tappen, liedekes zingen, kinderuurkes volkweilen, ons. Fransch, Duitsch en Engelsch leeren, veurdrach- tjes geven, grammefoonplotjes af laten loopen, en nog veul meer en dan de rest van d'n tijd over laten aan de andere brengers van al da schoons. As ik menister was van Waterstaat en Radejoow, witte wa-d-ik dan dee, amico? Dan 4*é,f ik ze allemaal, zeuven keer vierentwintig uren per week dezelfde rechten en,.... ik schupte ze allemaal veur dieën uitzender weg en dee 't zelf. Dan hadden ze gelijke rechten, de smakkers! 't Zou me niks verwonderen, of g'ad hier in da kleine laandje 'n driehonderdduuzend radejoowmel- kers. As ge die nouw allemaal éénen riks per jaar liet betalen, dan kwam 'r 'n potje van driekwart mil joen keiharde, waschechte, zuiveren guldens per jaar staand en me dunkt, daar kon 'n slordig mopke me- ziek veur gefiedeld worden! En dan was da gedon der deur oewen luidkwèkert veurgoed uit. De radejoow is een van de schoonste gaven die let terlijk uit den hemel op dezen è.èrdknobbel is neer komen dalen op de èèrdknobbelèèrs en om van die schoone gave 'n middeltje te maken om Jan, Piet of Klaas aan 'n baantje in de Kamer te helpen, da's mijn wel 'n bietje-n-ól te zout, amico. 'Dan trap is da mesjien net zoo lief in spaanderkes. Mijn kamer is te netjes veur Tweede Kamer, ok al leggen er dan maar rooie plevuizen op m'nen vloer, 't Is hier gat- vernollo ginnen pollitieken vuilnisbak, lot ze da be grijpen die miekrofoon-bedelèèrs-meo-'n-gironummer. En as de aanstaande nuuwe verkiezingen mee alles wat er aan los en vast zit nouw maar 'nen menister opleveren die zélf aan d'n zwengel gaat staan van d'n Tengevolge van den strengen winter was de sprult- vorming bij de pootaardappelen niet zooals die door de bouwers gewenscht werd en daarom la men begonnen op alle mogelijke, maar vooral onmogelijke manicven te trachten toch op tijd een goede spruit te voorschijn te roepen en wat zou men daarvoor beter kunnen ge bruiken dan warmte? Dus begon men te stoken tegen de klippen op. Waarvoor wij echter reeds bij voorbaat bang waren is geschied. Vele aardappelen op een dus danige wijze plotseling jakker geroepen en tot spruit- vorming gedwongen, begonnen verdikte spruiten te vormen en bet is hiertegen, dat we even een waar schuwend woord willen laten hooren. Want, hoewel er over dié vorming van verdikte spruiten, of erger nog, over het vormen van knolletjes op de poters, nog niet het laatste woord gesproken is, m.a.w., hoewel er nog niet veel van bekend ls, weten we toch al wol, door de onderzoekingen op dit gebied door Dr. Wellenslek ver richt, dat een hooge temperatuur voor het vormen van spruiten zeer nadeelig zijn. Het gelukte hem zelfs 'kunstmatig ontijdig gevormde knolletjes te voorschijn te roepen en als hij die poters met knolletjes uitplantte bij lage temperatuur, werden het de bekende onderzeeers met al de schadelijke ge volgen ervan. Werden zulke poters uitgeplant bij war mer weer, dan vormden zich geen typische onderzeeers. Heeft men dus na het uitplanten van poters met ver dikte spruiten of met knolletjes (waar ligt de grens) goed weer, dan heeft men er ln geen geval zooveel schade van. Nu ls het echter een feit, dat we op het weer geen Invloed kunnen uitoefenen, dus moeten we al onze aandacht concentreeren op het voorkomen van verdikte spruiten of knolletjes. Gezien het feit, dat de vorst op vele plaatsen nauwe lijks uit den grond is kan men slecht aannemen dat de temperatuur bij het poten hoog zal zijn, ook in verband met het feit, dat we geen warm voorjaar gewend zijn. Poot men die poters met verdikte spruiten dus nu reeds uit, dan kan men verwachten, dat ook onderzeeers zul len optreden. Het beste is dus zulke poters tot het laatst te bewaren en dan pas bij warmer weer uit te planten. Ook ls het bekend, dat hoog land het eerste warm is, en dus zal het aan te bevelen zijn zulk land voor poters met verdikte spruiten uit te zoeken. Wat het bewaren betreft, hierover nu veel te zeggen zal geen nut hebben omdat de bewaartijd achter den rug is. Wel willen we nog even iets zeggen over het stoken en dekken bij poters in de bewaarplaats, want, wellicht kan men er volgend seizoen nog nut van heb ben. We hebben reeds gezegd, dat een hooge temperatuur schadelijk werken kan, maar nog slechter wordt het, als men dan ook nog dek op de poters legt om de spruiten te laten rekken. Het is namelijk bekend, dat een luchtig, lichte en koele bewaring het beste ls. Nu moet men dus uit twee kwade dingen het minst slechte uitkiezen, want, als men niet stookt en dekt krijgt men niet zoo vlug spruiten als wanneer men wel stookt en dekt. In het eerste geval komt men met de poters wat later op het land, maar, men (heeft kans op een goeden oogst, afgezien natuurlijk van alle andere gevaren, want, de kans op onderzeeers is gering. In het laatste geval echter heeft men zeer veel kans op onderzeeërs als men na het poten koud weer treft. Als men toch stoken wil, zou men dat meer op. weten- schappelijken grondslag moeten doen in zooverre, dat men de temperatuur controleert met een thermometer en dan de temperatuur niet laat komen boven 50 F. Verder gebruike men geen dek dan alleen bij vorstge- vaar. Bij onafgesproten poters heeft men niet zooveel kans op het optreden van onderzeeërs, hoewel het evengoed voorkomen kan. Hoe meer men afgesproten heeft, hoe meer kans op onderzeeërs men schijnt te hebben, In winters, zooals we er nu een gehad hebben, komt het nut van de moderne glazen poterbewaarplaatsen sterk naar voren: daar heeft men een regelmatige tem peratuur, veel licht en een goede gelegenheid om te ventlleeren. HET ZWAARTEPUNT LTGT IN HET MUZIKALE GEDEELTE. Van groote beteeken is voor de kleinere provinciale theaters. Nu dezer dagen in een paar groote bioscopen in de hoofdstad voor het eerst de „sprekende film", zal draaien, schrijft de Amsterdamsche corr. van de N. R. Ct. aan zijn blad: De Nederlandsche bioscoopindustrie heeft een belang rijken stap gedaan; na lang beraad, na gedurende vele maanden de kat uit den boom te hebben gekeken, is men er eindelijk toe overgegaan de muziekfilm als vast programma-onderdeel op te nemen. Dat Iets dergelijks niet eerder gebeurt is, vloeit voort uit het feit dat men te kiezen had tusschen .verschillen de systemen, zoowel wat de film als wat het projectie apparaat betreft. Twee landen zijn er die op het gebied van den geluids film, waarvan de sprekende film dan weer een onder deel vormt, als producenten optreden, t.w. Dultschland en Amerika. Maar terwijl men bij onze Oostelijke buren blijkbaar het experimenteele stadium nog niet geheel verlaten heeft (om welke reden mogen wij hier ln het midden laten) zijn de Vereenigde Staten de sound film en de talking film hoofdzaak geworden. Vrijwel alle grootste theaters in New York, van de allergrootsten als Paramount en Roxy, waar meer dan 6000 toeschouwers een plaats kunnen vinden, tot de. kleinere Broadway bioscopen toe, vertoonen meer ge luidsfilms dan zwijgende rolprenten. Wat de vervaardiging van deze films betreft zijn twee systemen te onderscheiden, namelijk het Vitaphone (United Artists) en het movietone systeem. In het eer ste geval worden muziek en geluid opgenomen en een gramofoonplaat (de vervaardiging daarvan is in handen van de Victor talking Corp., de moedermaatschappij van de His Masters Voice) die zich van een normale gramofoonplaat onderscheid door de grootere doorsnede en den langzameren gang. Per minuut maakt deze plaat 33% omwenteling tegen 78 bij de normale plaat. De in de plaat, die synchroon loopt aan het fllmpro- jectieapparaat, gegrifte geluidstrillingen worden daar van door middel van een z.g. plek up opgenomen en omgezet in electrische trillingen die door een radiolam pen versterker vergroot worden en tenslotte het bewe gende deel van een reeks luidsprekers in trilling bren gen. Bij de movietone zijn de geluidstrlllingen, vla en se lenium cel, ln oon reeks van lichtere en donko.ro streep jes vastgelegd op den rand van de filmstrook waarop ook do fotografische opneming werd gedaan. In het pro- joctieapparaat bevindt zich nu wederom een aoleniumcol die do verschillen ln doorschijnendheid van deze ge luidsstreepjes omzet in variaties van electrlschen stroom. En vandaar af volgt men dezelfde versterklngs- en weergeving methode. Door dè grootste Amerikaansche filmproducenten ls de vervaardiging van de projectieapparaten, met bijbe- hooren-van het electro-acoustische gedeelte, in handen van de Western Electric gegeven; de apparaten die door deze firma vervaardigd worden, met een vasten termijn van 10 jaar, kunnen zoowel voor de projectie van het vitophonie als van het novietone systeem die nen. In Duitecbland hebben verscheidene uitvinders hun krachten op het vervaardigen van een geluidsfilm be proefd; daarbij heeft men echter meestentijds vast ge houden aan het denkbeeld dat ook ln de movietone be lichaamd is en ook de door het Tonbild (Kuechenmeis- ter-Tri Ergon) vervaardigde muziek- en spreekfilms hebben de geluidstrillingen op den filfstrook vastgelegd Vandaar dat ook de projectieapparaten ,die door het Tonbild in den handel werden gebracht, en die thans door bepaalde deelnemers in de groote Duitsche combi natie Klangfilm-Tonbild vervaardigd zullen worden .in gericht zijn voor de projectie van movietone-systeem- films, Terwijl de Nederlandsche bioscoop-industrie tot voor eenigen tijd te kiezen had tusschen de inrichting der Western Electric, die zonder twijfel goed is, maar daar tegenover het nadeel heeft van ietwat onereuze flnan- cieele voorwaarden of het Duitsche systeem, waarmee men echter geen vitaphone geluidsfilms kon vertoonen Js er sinds eenigen tijd een derde mogelijkheid gekomen, voor zoover het betreft vertoonen van geluidsfilms. In ons land heeft de heer Barnsteln een toestel ge construeerd, dat aangesloten aan dezelfde motor waar op ook het projectieapparaat loopt, daarmee volkomen sychroom is, en waarop een drietal schijven zijn aange bracht die het mogelijk maken zoowel gewone gramo- foonplaten als Vitaphoneplaten te doen draaien. Phi lips heeft daarbij het electrische en electro-acoustische deel verzorgd. De door den „piek up" ln electrische variaties ver- andere geluidstrillingen worden door een 2000 Watt ver sterker naar de electro-dynamisohe luidsprekers ge voerd. Deze laatsten zijn in twee reeksen aan beide zijden van het projectiedoek opgesteld. Men heeft hier mee het bezwaar vermeden, dat het geluid door het doek heen. moet, hetgeen een poreus doek voorschrijft, waarbij weer de lichtsterkte van de projectielamp aan zienlijk verhoogd moet worden om eenzelfde resultaat te krijgen als men op een niet-poreus doek verkrijgt Met deze combinatie worden nu te beginnen met deze week in de Cinema Royal ln Amsterdam regelmatig geluidsfilms vertoond. Tuschinsky daarentegen zal hier te lande het Western Elecrio systeem invoeren. De indruk, die men van een1, volgens hedendaagsohe begrippen, goede geluidsfilm krijgt, verschilt wel aan zienlijk van de indruk, opgewekt door den stille film.' In den aanvang van dit jaar hebben wij in New York bijkans alle „sound' 'en „talking" pistures, die in do versohillcndo bioscopen vertoond werden, gehoord. In de oersto plaats zij opgemerkt, dat daar althans weinig verschil viel waar te nemen tusschen movietone en vltaphono. Dat men hier te lande zlcsh voor een deel ln eerste instantie voor de vitaphone heeft vorklaard, vindt zijn oorzaak, eensdeels in de overweging, dat do zooveel oudere gramofoonplatentechniek op het oogen- bllk dichter bij het volmaakte staat dan de jongere techniek van het vastleggen van geluidstrlllingen op een filmstrook. In de tweede plaats zal ook het feit, Heiloo. Van Herwijnen. IETS OVER INTERNATIONALE POLITIEK. SCHOLEN EN GEWEREN ALS STRIJDMIDDE LEN. EEN LEVEND VERBRANDE ME TROPOLIET. EEN ONGESCHREVEN MONROE-LEER VOOR DEN BALKAN. (Van onzen reizenden correspondent). SKOPLJE, 8 April 1929. Vóór den wereldoorlog waren het voornamelijk drie staten, die hun invloed op den Balkan trachtten uit te breiden of ten minste te handhaven: Rusland, Oosten rijk en Turkije. Thans is er nog slechts één groote mogendheid, die voor den Balkan bijzondere politieke belangstelling toont en er vasten voet tracht te winnen: Italië, waarbij andere staten min of meer argwanend toekijken. Echter, het Balkan-schiereiland van heden ls niet meer dat van gisteren. Er heersoht meer orde, meer stabiliteit en reeds na één, twee generaties zal dit ge bied vermoedelijk nog een geheel anderen aanblik op leveren dan thans, ook al zijn alle haat en nijd er nog niet uit de w|ereld. De aanleiding hiertoe is nog steeds Macedonië, over welks tegenwoordige verdeeling vooral in Bulgarije ontvredenheid heersoht De strijd tusschen Grieken, Bulgaren en Serviërs om genoemd gebied is reeds aangevangen in den tijd toen de Turken er (vrijwel alleen in naam) meester was. Met twee middelen voornamelijk werd die strijd gevoerd: met scholen en met geweren. De toenmalige koning Ferdinand van Bulgarije was een vorst, die politiek op lang zicht werkte. In zijn tijd gaf het toch niet rijke Bulgarije veel geld uit voor Bul- gaarsche volksscholen en gymnasia in Macedonië*'" en merkwaardig was, dat het daarbij van de zijde der Turken minder tegenkanting ondervond dan de Ser viërs, als die hetzelfde probeerden. Vóór de verjaging der Turken bouwden b.v. de Serviërs te Skoplje een eigen school, die een dag na haar opening in vlammen, opging. „Aangestoken door de Turken" beweerden de Bulgaren, maar het meerendeel der Serviërs geloofde, dat de brand door de Bulgaren, was gesticht. Vele Sen viërs zonden in dien tijd hun kinderen naar Nisj^ of naar Belgrado om daar ter school te gaan. Koning Ferdinand van Bulgarije toonde zich ln dien tijd een handig diplomaat, tot hij tenslotte de fout beging aan de zijde der centrale mogendheden aan den wereldoorlog deel te nemen. Daartoe was zijn Huls ook op den troon gebracht, want zijn Huis was geen natio naal vorstenhuis, zooals dat van Kara(Zwarte)george- w.itsj in Servië. De oud-leerlingen der Bulgaarsche gymnasia ln Ma cedonië weiden aanvoerders van een pro-Bulgaarsche beweging en in hun handen berustte ook grootendeels de actie der beruchte komitadsji's, die overal roofden en brandschatten, zonder dat de Turksche overheid de macht had daaraan een einde te maken. Kwamen Bulgaarsche komitadsji's (en ze vormden de meerderheid) welbewapenjd ln een dorp ,dan wilde iedereen zich wel tot Bulgaren verklaren. Den Turken was dit onmogelijk en dezen moesten dus steeds betalen, wilden zij hun huls niet in vlammen zien opgaan. Wat de anderen betreft waren er steeds wel verraders, die de ware afkomst en gezindheid der bewoners uitbrach ten (aan de taal was dat niet te hooren). De nietrBul- garen moesten dan een brandschatting betalen. De op brengst werd vóór een deel geschonken aan de Bul gaarsche bewoners van het dorp; de rest ging in de zakken der komitadsji's. De Servische en Grieksche komitadsji's handelden al niet veel anders, zoodat de bevolking, die niets liever wenschte dan rustig te leven, zwaar leed onder het op treden dezer vrijscharen. Menig landbouwer, door dit komitadsji-onwezen tot armoede gebracht, sloot zich ten einde raad bij een] der benden aan en deed m,ede aan plunderingen en overvallen, waarbij vaak bloed vloeide. Hoewel Serviërs en Bulgaren denzelfden godsdienst belijden, behooren! ze tot verschillende kerkorganisaties en zoowel de Servische als do Bulgaarsche geestelijken werden door de geloofsverwante tegenstanders vooral beschouwd als nationaal-politieke propagandisten en dus niet zeer vriendelijk behandeld. Aan een kleine Servi sche kerk, die te Skoplje half op een lagen heuvel staat, half er is ingegraven, ziet men een marmeren plaat met de namen van negen- 'en negentig Servische priesters, die van 1912 tot 1918 op de een of andere wijze door Turken of Bulgaren werden omgebracht. De eerste naam is die van een metropoliet, die op waarlijk midjdeleeuwsche wijze levend werd verbrand. Vooral na den tweeden Balkan-oorlog ,toen het kleine Servië verarmd en uitgeput was, bloeide het Komitadsji- onwezen sterk. Bulgaarsche vrijscharen kwamen tel kens over de grens, brandenden, plunderenden en als Servische gendarmen verschenen, namen ze de wijk naar ander gebied. Servische komitadsji's streden le ger. hen, maar namen het daarbij ook niets zeer nauw met hun beginselen. Hoofdzaak ook voor hen was dat ze te eten, te drinken en geld hadden. Na den wereldoorlog duurde het vrijscharen-onwezen nog eenigen tijd voort, waaraan de Grieken echter zoo goed als niet meer deelnamen. Toen echter de Joego slavische grenstroepen, vrijwilligers, typen, die aan on zen ouderwetschen Indischen Jan Fuselier doen den ken, gevormd waren, begon de strijd tot het stichten van orde eerst recht En niet alleen tegen de Bulgaar sche, maar ook tegen de Servische komitadsji's werd op getreden. De Bulgaarsche vrijscharen begingen echter ook op Bulgaarschen bodem, vaak om politieke rede nen, wandaden en vele Bulgaarsche komitadsji's zijn gevlucht op Servischen bodem, terwijl Servische komi tadsji's in Bulgarije een toevlucht hebben gezocht De vroegere komitadsji's in Joego-Slavië gedragen zich rus tig (wat hun ook wel geraden is); die in Bulgarije schij nen daar nog een zekeren invloed op de regeering uit te oefenen, waartegen zelfs protesten van Frankrijk en Engeland niet baten. Er is dus op den Balkan nog wel eenig troebel water en Italië tracht daarin te vlsschen. Ook tusschen Griekenland en Joego-Slavië was tot voor kort de verhouding nog niet zeer vriendschappe lijk. De Servische staatslieden hadden gedroomd van het bezit van Salonikie. In een deel van het aan Grie kenland gékomen Macedonische gebied wa3 bovendien de bevolking in meerderheid Slavisch en niet Grieksch. Door de overbrenging op groote schaal van Grieken uit Klein-Azië naar het huidige Grieksche gebied (waarte genover stond het transport van honderd duizenden Tur- ken uit Grieksch Macdonie naar Turkije) is in dezen toestand verandering gekomen. Het Grieksche gebied, dat naar de bevolking overwegend Slavisch was, is over wegend Grieksch geworden en de leiders der Joego slavische buitenlandsche politiek zijn te veei realisten om daarmedo geen rekening te houden. Ze hebben zich bij het feit neergelegd en van dat oogenblik af was het mogelijk, dat een vriendschapverdrag tusschen Joego- Slavië en Griekenland tot stand kwam. Tegenover de pogingen van Italië op den Balkan een polltieken rol te spelen, blijven vele Joego-Slaven vol maakt kalm. Ze meenen, dat nu reeds het gemeen schapsgevoel tusschen alle Balkan-bewoners, niettegen staande hangende geschillen, zoo sterk ls geworden, dat allen zonder onderscheid een inmenging van buiten in de Balkan-aangelegenheden desnoods met kracht van wapen zouden afwijzen. Er zou zooiets bestaan als een niet-geschreven Monroeleer voor den Mkan, waarvoor, naar velen gelooven, zelfs de Albahee^i naar het go- weer zouden grijpen. De Fransche gezant te Petersburg Doulcet, schreef trouwens reeds ln 1912, toen de Balkan volken, zonder Oostenrijk of Rusland, erin te kennen, gezamenlijk oprukten tegen Turkije ,in een rapport aan zijn regeering. „De Balkanvolken hebben alle voogdij afgeschud. De Balkan behoort voortaan uitsluitend aan de Balkanvolken." J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9