RAAD VAN SCHAGEN. Dinsdag 16 April 1929. 72ste Jaargang No. 8442 Uitgevers: N.V, v.h. TRAPMAN &Co., Schagen. Tweede Blad. SCHAGER minui Niuws- COURANT. muit- LniMlil Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENINS No. 33890. INT. TELEP. No. 28. Prijs per 8 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels fl.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Vergadering op Vrijdag 12 April, des avonds 7 uur. Voorzitter de heer J. Cornelissen, burgemeester, se cretaris de heer A. C. Roggeveen., Aanwezig alle leden. De heer Lookman niet toegelaten. Na opening der vergadering zegt voorzitter, dat eerst behandeld zal worden het bedanken van den heer Willemse als raadslid en wat daaraan vast zit. Voor zitter zal alles in chronologische volgorde behande len. Eerst een briefje van den heer J. Willemse, dat hij zijn zetel ter beschikking stelt. Daaran da be noeming van den iheer Mulder door het Centraal Stembureau, vervolgens het bedanken van dezen en het verzoek hem onder aan de lijst te plaatsen. Ver volgens mededeeling van den voorzitter van het Cen traal Stembureau van dit bedanken. Toen aanwijzing van mevrouw Kramer—Keizer door het Centraal Stembureau als opvolgster, het bedan ken door deze en de mededeeling daarvan door den voorzitter van het Centraal Stembureau. Toen de benoeming van den heer Lookman en be richt dat hij deze benoeming aannam en eveneens bericht van den voorzitter van het Centraal Stem bureau daarvan. De 'geloofsbrieven en bijlagen zijn daarna ingezonden. En nadat dit alles was geschied, is 11 April jJ. het briefje van den heer J. Willemse ge komen, dat hij zijn bedanken als raadslid introk. Voorzitter zegt gister reeds tot den heer Willemse te hebben gezegd dat dit dwaasheid was. De opvolger is reeds aangewezen de geloofsbrieven ingezonden en kunnen deze worden onderzocht. Voor dat onder zoek worden aangewezen de heeren Overtoom, Kooij en De Vries. De heer Willemse vraagt het woord, maar voorzitter zegt, dat zoodra de geloofsbrieven en de toelating des hoeren Lookman aan de orde zijn, het woord gevoerd kan worden door wie dat wenscht. 'De vergadering wordt geschorst. Na heropening deelt de heer Overtoom mee, dat de commissie de ge loofsbrieven in orde heeft bevonden, de meerderheid der commissie is voor toelating van den heer Look man, de minderheid wenscht af te wachten of het briefje, waarin de heer Willemse zijn bedanken in trekt, nog waarde heeft. Do heer Willemse zegt, dit briefje te hebben inge zonden, nadat hij deskundigen, w.o. Cremer, heeft ge raadpleegd en die schrijven allen dat een raadslid die bedankt heeft, het recht heeft dit bedanken in te trekken, zoolang de geloofsbrieven van zijn op volger nog niet zijn goedgekeurd. Dat nu voorzitter de geloofsbrieven heeft laten onderzoeken, doet aan het feit dat zijn intrekken van bedanken vroegtijdig ge noeg was, niets af. De heer Van Erp vraagt aan voorzitter, voor en aleer hij zijn stom uitbrengt, of deze hem kan ant woorden of het intrekken van het bedanken van den heer Willemse geen invloed heeft op het toelaten van den heer Lookman. Naar spr.'s bescheiden meening zou toelating ongeldig zijn. Voorzitter zegt, dat de deskundigen die de heer Willemse aanhaalt, allemaal dateeren van voor 1900. In 1900 zijn er nieuwe bepalingen gekomen in de Ge meentewet in verband met -de gewijzigde Kieswet. Vroeger, toen een raadslid door een nieuwe verkie zing een opvolger moest krijgen, had deze alel tijd om zijn ontslag weer in te trekken. Nu is dit anders ge worden. De heer Willmse had dat intrekken tijdiger moeten doen voor er een opvolger voor hem was aan gewezen en deze de benoeming had aangenomen en zijn geloofsbrieven had ingezonden. Het zou toch te dwaas zijn als nu nog aan zulk een intrekken van bedanken na dit alles eenige waarde moest worden gehecht. De heer Van Erp is met het antwoord niet vol daan. Naar spr.'s meening is het voorzitter niet ge lukt aan te toonen dat de heer Willemse te laat was met zijn intrekken. Er zijn deskundigen die het tegen overgestelde beweren. En spr. meen, dat voorzitter be ter dan eenig ander burgemeester op de hoogte kan zijn, meermalen als het in Schagen is voorgekomen dat raadsleden die hadden bedankt, dat 'bedankje in trokken. Voorzitter zegt, dat toen de heer Trapman dat deed, dat was voor September 1919. Er was toen geen op volger aangewezen en nu was het geval heel anders. U moet, zegt de heer Van Erp, mij aantoonen dat het in de wet staat, dat u gelijk heeft. Dat kunt u mij niet aantoonen, want het staat niet in de wet. Spr. noemt Oppen'heim, Van Poelje, etc., die flllen beweren dat het raadslid dat bedankt heeft, in functie blijft tot de geloofsbrieven van zijn opvolger zijn goedge keurd. De heer Van Nuland is het met deze meening eens en al heeft de voorzitter van het stembureau een op volger aangewezen, dan blijft van kracht art. 18 le hd der Gemeentewet, dat zegt: dat een raads lid zitting blijft nemen tot de geloofsbrieven van zijn opvolger zijn goedgekeurd. Dat is het cardinal e punt. Spreker noemt de professoren van de Grint en Pot, die beiden het Staatsrecht do- ceeren en die dezelfde meening hebben. En nu mogen de geloofsbrieven zijn onderzocht, maar Lookman is dog niet toegelaten en kan de heer Willemse steeds dog op zijn bedanken terugkomen. Spr. meent dat voorzitter hem uit de wet het tegendeel niet zal kun- den aantoonen. Voorzitter meent, dat het toch te dwaas zou zijn als 't was zooals de heer Van Nuland beweert, deze voelt zelf wel dat het anders moet zijn, op deze wijze zou alles ongedaan gemaaakt kunnen worden. De heer Gorter is het eveneens niet met voorzitter eens en spr. meent, dat hij in beter gezelschap is als hij zich houdt aan het oordeel van verschillende pro fessoren in deze dan aan het oordeel van Voorzitter. Ook in Gelderland, zegt spr., is deze meening als de juiste aangenomen. De heer De Vries zegt, dat dit de meening is van verschillende professoren. Maar de commissie heeft nu de geloofsbrieven goedgekeurd en de raad zal nu hebben te beslissen of de heer Lookman zal worden toegelaten of niet. Wij hebben hier te be slissen naar ons eigen oordeel en inzicht. De heer Van Erp oordeelt, dat de Voorzitter deze zaak niet aan de orde had moeten stellen en nadat het briefje van den heer Willemse waarin deze zijn bedanken intrekt, het onderzoek der geloofsbrieven en de toelating van den heer Lookman had moeten afvoeren. En spr. wil eerst beslist zien of de hande' ling des heeren Willemse wettig is of niet. Voorzitter zegt, dat er alleen gestemd wordt over de toelating des heeren Lookman. Voor de heeren Bakker, Leguit, Kooij, De Vries en Schoorl, de andere 6 tegen, zoodat de heer Look man niet wordt toegelaten. De notulen worden daarna goedgekeurd. Een protest. De beer Bakker zegt, dat nu deze zaak zoo is ge- loopen, bij uit protest tegen zulk een handelwijze de vergadering zal verlaten. Hij hoopt dat meerdere heeren zijn voorbeeld zullen volgen. De heer Gorter meent, dat de beer Bakker zich moest schamen, wat den heer Schoorl de woorden ontlokt, dat de anderen zich behooren te schamen over zulk een handelwijze. De heer Van Erp oordeelt, dat de heer Schoorl als wethouder de wet moet helpen handhaven. Intusschen hamert voorzitter uit alle kracht en zegt dat als de heer Bakker vertrekken wil, hij dat zelf moet weten. De heer Bakker verlaat de vergadering. Mededeallngen. Voorzitter doet de volgende mededeel lngon: 1. Wat de sloot achter de Laagzljde betreft, de eige naars van de aangrenzende erven en het aangrenzen de land zijn aangeschreven, deze voor 1 Mei a.a. te dempen en van een rioleering te voorzien. Daar tegen deze aanschrijving echter gereclameerd is, is deze zaak andermaal bij B. en W. in onderzoek. 2. Ten aanzien van de greppel achter de U.L.O.-school wordt opgemerkt, dat alleen een eleotrische pomp af doende verbetering kan brengen. Deze Is echter te duur. De aandacht van B. en W. blijft echter op deze zaak gevestigd. Nader is besloten, een put met riool te leg gen- van de greppel af tot riool U.L.O.-school. 3. De Voorzitter heeft zich ten aanzien van de veront reiniging van het urinoir bij Kroone onmiddelijijk in verbinding gesteld met den gemeente-opzichter. Deze heeft onverwijld voor voorziening zorg gedragen. De slechte toestand was den opzichter bekend. Tot dusver werd driemaal per week naar het urinoir gekeken. Thans gebeurt dit eiken dag. 4. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat een aan zien van een weigering door werkloozen, mede behulp zaam te zijn met sneeuwopruimen, een; werklooze zeide, dat het voor 2 uur de moeite niet was. Een ander had al een ander karweitje. Ingekomen stukken, Is ingekomen het proces-verbaal kasopname waaruit blijkt, dat in kas was en moest zijn f 2407.64. Van Ged. Staten is de goedkeuring ontvangen van de verordening op de heffing van opcenten op de per- soneele belasting; idem verkoop grond aan mej. C. M. Roggeveen:; idem wijziging verordening keuring van waren. Hierbij wijst de heer Gorter op de bepaling dat 1 maand na goedkeuring van het besluit de grond aan vaard moet worden. Spr. vraagt of dat is geschied. Voorzitter, die blijkbaar deze voorwaarde niet kent, wordt, gewezen waar ze is opgenomen en beaamt de juistheid daarvan en belooft zorg te dragen voor overdracht- Verder is van Gedeputeerde Staten ingekomen de bekende circulaire inzake het uitstel van de salarisregeling van Burgemeesters. Secretarissen en Ontvangers. Reeds in. ons blad vermeld. Ingekomen is verder een brief van de onderafdeeling Het Noorden van den Bond van gemeente-ambtenaren waarin afkeuring wordt uitgesproken over de houding, aangenomen door onzen Raad en Burgemeester Inzake de salarisregeling van Burgemeesters, Secretarissen en Ontvangers. Eveneens reeds ln ons blad vermeld. Voorzitter zal dezen brief niet voorlezen, het Is een arrogant schrijven. De heer Van Erp zegt dat de inhoud van den brief van Het Noorden zoo is, dat zijn naam daar nauw mee verwant is. Spr. heeft gezegd, dat verschillende burgemeesters in onze omgeving de kunst verstaan voor eigen parochie te preeken. Spr. handhaaft dat gezegde volkomen. 'Het doet spr. genoegen dat voor zitter dit schrijven arrogant noemt. En spr. wil er den heeren nog bij vertellen, dat zij in dat schrijven het recht meenen te hebben aan raadsleden te zeggen dat wij ons aanmatigen de capaciteiten te toetsen of er geschikte krachten blijken aanwezig te zijn. Wat spr. 'gezegd heeft had geen betrekking op de secreta rissen en ontvangers, maar spr. meent dat er voor burgemeester niet altijd goede krachten solliciteeren, laatstaan worden benoemd. De verschillende stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Ia Ingekomen het Jaarverslag over 1928 van de commis sie van uitvoering voor den. keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barslngerhorn. j Elervelllng. Volgt de rekening, balans, etc. van. de Elervelllng. Daaruit blijkt dat de aanvoer over 1925 bedroeg 1387448 tegen 2755627 stuks ln 1928. Het geveilde be drag liep resp. van f 94155.28 tot f 166875.78. Het accountantsrapport meldt dat de administratie tot geen opmerkingen aanleiding gaf. De afschrijvingen bellepen f 1204.98. Sfceunverleetüng. Aan de orde is de brief van het raadslid den heer J. Willemse, betreffende steunverleening, waarin deze voorstelt, het bedrag van gebruik van gas, electra en meterhuur over de maand Februari 1929 aan de hulpbe hoevende gezinnen niet ln rekening te brengen en dit voorstel bij gebleken noodzakelijkheid over de maand Maart 1929 te horhalen. Dit voorstel was gedaan na mens de S.D.A.P.-fractie. Naar aanleiding van dezen brief deelen B. en W. den raad mede dat zij, gelet op de omstandigheid, dat op 't gebied van steunverleening op verschillende wijze reeds veel Is gedaan, geene termen hebben kunnen vin den op het verzoek van den heer Willemse ln te gaan. Ook wat betreft den vorm, waarin de voorsteller den steun wil verleenen, kunnen B. en W. zich daarmede niet vereenigen, in de eerste plaats niet omdat de be drijven buiten deze zaak dienen te worden gehouden en in de tweede plaats uit overweging, dat het hier over bedragen zou loopen, waarvan de omvang niet is te overzien. De heer Gorter noemt dit voorstel sympathiek, maar Jbet is thans te laat, mosterd na den maaltijd. Voorzitter zegt dat het 21 Februari is ingekomen. De heer Willemse heeft dit voorstel gedaan voor j die arbeiders, die door den strengen winter te diep in den put raakten. Spr. is er van overtuigd dat B. en W. alles hebben gedaan wat mogelijk was en wat spr. had voorgesteld in de vorige zitting, gaf B. en W. het recht te gaan van f3 tot zoover zij wilden, tot zelfs f20. De progressie in spr. voorstel gaf daartoe hen het recht. Dat dit niet is begrepen, misschien 1 niet heeft willen begrijpen, is niet spr.'s schuld. Spr. wijst nu op de gemeentebedrijven en oordeelt dat de Vrijz.-Dem. wethouders hem moeten steunen, zij toch willen geen winsten uit het bedrijf en kan dit bedrag voor een goed doel uit die winsten betaald. Dat het bedrag te rekbaar was is naar spr.'s oordeel niet juist. Er zijn 60 a 70 personen die het noodig kunnen heb ben. Neem f5 per maand, dat wordt f350. Maart heeft spr. nog vrij gelaten. Ook in dit opzicht was het voor stel dus te overzien. Den 'heer Van Erp is het voorstel sympathiek, maar het had eerder moeten komen. Spr. wijst er nog op hoe steeds op zijn voorstellen van cokes-verstrekking j enz. is afgedongen. Hij meent dat het argument van 1B. en W., wat de bedrijven betreft, niet juist is, zulk j een bedrag kan geen grooten invloed uitoefenen en I hij geeft iB. en W. den raad voor het a.s. wintersei zoen, als de heeren er dan nog zitten, het voorstel- Willemse te overwegen. Den heer Van Nuland is het nu te laat, het is j mosterd na den maaltijd. Spr. verwijt B. en W., dat zij de f 1000 voor steun uitgetrokken, gedeeltelijk voor werkverschaffing hebben gebruikt. Het had een extra steunverleening moeten zijn, dat was de bedoe- I ling van den Raad. I Voorzitter meent dat het toch beter was de men- I schen werk te geven, en vooral nu de post werkver- schaffing uitgeput was, een deel van deze f 1000 daar- I voor te gebruiken. iHet voorstel Willemse wordt daarna verworpen met alleen de heer Willemse voor. Eervol ontslag. De heer W. P. Nieman, onderwijzer aan onze open bare lagere school, verzoekt eervol ontslag wegens zijn benoeming als zoodanig te Haarlem, i B. en W. stellen den raad voor om op het verzoek gunstig te beschikken en het eervol ontslag tegen 1 j Mei a.s. te verleenen. Allen voor. I De heer Van Erp vraagt of wij nu weer verplicht zullen zijn een wachtgelder te benoemen. I Voorzitter zegt dat vanaf 15 Februari IB. en W. reeds bezig zijn om vrijstelling daarvan te vragen. Er was ons iemand aangewezen, maar daarmee kon- J den wij ons niet vereenigen. Spr. gelooft wel dat do minister vrijstelling zal geven. Boventallige leerkracht. Het R. K. Schoolbestuur verzoekt om uitbetaling der kosten van een boventallige leerkracht, over 4 maanden f 337.33. B. en W. stellen den raad voor het gevraagde bedrag ad f 337.33 uit te betalen. Allen voor. V erwerkingsinrichting. De Commissie van Uitvoering van de verwerkingsin- richting enz. heeft een brief ingezonden waarin wordt meegedeeld dat voor verschillende uitbreidingen en ver hooging van de prijzen der machineriën het begrootings- bedrag van f 104000 tot f 125000 moet worden verhoogd. Door de ln werking treding der nieuwe gemeenschap pelijke regeling treden alle leden der commissie af en wordt verzocht een nieuwen vertegenwoordiger der ge meente en plaatsvervanger aan te wijzen. B. en W. stellen den raad voor op het verzoek gun stig te beschikken en dragen voor tot vertegenwoordi ger den heer J. Schoorl Pz., en tot diens plaatsvervan ger den heer D. Leguit. De heer Gorter meent dat a is gezegd en b moet volgen. Maar spr. vraagt als nu eens een paar -ge meenten het meerdere bedrag weigeren, moeten wij met de overblij venden hetgeen dan te kort komt, weer aanvullen. De heer Schoorl zegt, dat de bepaling in de over eenkomst voorkomt, dat als 6 van de 10 gemeenten een hooger bedrag goed vinden, dit voor alle gemeen ten geldt Enkele dagen geleden waren er reeds 8 ge meenten voor, dus doet het weinig ter zake wat Scha gen besluit. De heer Van Erp vraagt of het waar i$ dat de aan koop der machinerieën enz. reeds is verstrekt. De heer Schoorl erkent, dat de opdracht tot leve ring is gegeven. Den heer Van Erp bevreemdt dit zeer. Zonder dat Schagen beslist heeft, wordt de opdracht tot levering reeds verstrekt. En spr. begrijpt niet dat <>nze afge vaardigde in de commissie, de heer Schoorl, zich daar niet tegen heeft verklaard'. Hij had or prijs op moeten stellen dat Schagen zich eerst uitsprak in deze. De 'heer Van Nuland meent dat als de commissie moet wachten op alle raden, het veel te lang duurt. Wij 'hebben zelf gesproken van spoed en wij moeten de goede trouw der commissie aannemen en over wat heenstappen en waardeering hebben voor hun werk. De heer Van Erp apprecieert eveneens het goede werk der commissie, maar onze afgevaardigde had toch appel behooren aan te teekenen tegen dat besluit van aankoop der machinerieën enz., en geëischt heb ben dat Schagen'a Raad eerst was gekend in deze. De heer Schoorl zegt, dat toen enkele dagen gele den de opdracht tot levering ia gegeven, 8 van de 10 raden zich voor het hooger bedrag hadden ver klaard. Het had dus geen zin gehad als ik mij had verzet, omdat een overeenkomst die de Raad hier zelf heeft goedgekeurd, de commissie alle recht gaf te handelen zooals ze deed'. Met algemeene stemmen wordt het verhoogde be drag goedgekeurd. De heer Van -Erp bespreekt nu 'het benoemen van een afgevaardigde en zegt dat het hem spijt dat B. en W. met deze voordracht komen. Spr. stelt voorop I dat 'hij persoonlijke sympathie of anti-pathie op zij I stelt, maar hij moet er zijn verwondering over uitspre- ken, dat deze voordracht van B. en W. is gekomen en tevens dat de heer Schoorl niet gedacht heeft dat het voor hem nu een schoone gelegenheid was om zijn aftocht te blazen. Spr. meent, dat het, na alles wat er gebeurd is, in het belang der gemeente is als de heer Schoorl niet meer in de commissie komt Dat hadden B. en W. moeten begrijpen en in hun vergade ring moeten bespreken en Schoorl niet op de voor- I dracht moeten zetten. Dat B. en W. d'en heer Schoorl op de voordracht hebben gezet is van hen geen goede daad. en spr. meent dat de Raad èn Schagen, èn de j commissie èn de burgerij een grooten dienst bewijst, als zij den heer Schoorl niet afvaardigen meer in de commissie der Verwerkingsinrichting. Tot stemming overgaande, verkrijgt bij le stem ming de heer Schoorl 4 stemmen, de heer Cornelissen 5 stern-men en 1 stem op den heer Van Erp. Bij de vol gende stemming verkrijgt de 'heer Cornelissen 6 stem men, de heer Schoorl 4 stemmen. De heer Cornelissen houdt de aanneming in beraad, dankend voor het in hem gestelde vertrouwen. Bij de verkiezing voor plaatsvervanger verkrijgt bij le stemming de heer Leguit 5 stemmen, de heer Van Erp 5 stemmen. Bij de 2e stemming de heer Leguit 4 stemmen, de heer Van Erp 6 stemmen. Deze laat ste neemt de benoeming met genoegen aan. Stichting T anilftrhflldHBm'et. De stichting ingevolge de landarbelderswet vraagt een voorschot van f 1950 voor den heer Jacoh Heddes. Het geheele plaatsje moet kosten f 2200, en Is door den aanvrager een bedrag gereserveerd van f 250. B. en W. stellen den raad voor het gevraagde bedrag na ontvangst van den van het rijk te vragen geldelij- ken steun beschikbaar te stellen. Zonder stemming goedgekeurd. Toeslag pensioen. Van den heer J. P. Abma, oud-gemeenteveldwachter alhier, is het verzoek Ingekomen om een toeslag op zijn pensioen. B. en W. deelen den raad naar aanleiding van dit verzoek mede, dat adressant weliswaar een pensioen geniet van f 625, vermeerderd met f 232, wegens pensi oen als conciërge van het kantongerechtsgebouw en f 156 ouderdomsrente, doch dat met dit al deze inkomsten niet naar behooren ln overeenstemming zijn met de be hoeften van zijn gezin. Adressant heeft indertijd ontslag uit gemeentedienst moeten nemen wegens ziekte. Ware dit het geval niet geweest en had hij langer in dienst kunnen blijven, dan zou hij zeer zeker belangrijk betere pensioenskansen hebben verkregen, niet alleen door meerdere dienstja ren, doch ook door stijging van den pensioensgrondslag In verband hiermede stellen B. en W. voor adressant een toeslag op zijn pensioen te verleenen, groot f 104, per jaar. Nadat de heer Gorter zijn sympathie had uitge sproken, voor. dit voorstel, wordt het met algemeene stemmen aangenomen. Brandkranen. Naar aanleiding van een verzoek van het College van Brandmeesters, betreffende bovengemeld onderwerp, scellen B. en W. gelet op de plaatselijke gesteldheid ten aanzien van beschikbaarheid van bluschwater in de Hoep, den raad voor, te besluiten tot het doen aanleg gen aldaar van 2 brandkranen, n.1. één voor het per ceel thans bewoond door den heer C. Hofland en één voor het perceel, thans bewoond door den heer O. Hul- berts. De kosten hiervan zullen bedragen, onvermin derd het jaarabonnement, f 200.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1