r Uif Vmgcving* Derde Blad. HOE BELACHELIJK! Gemengd Nieuws. WIERINGERWAARD. HARENKARSPEL. BARSINGERHORN. HOOGWOUD. WIERINGEN. BILLY BOO. Dinsdag 16 April 1929 72ste Jaargang. No. 8442 PIJNLIJKE GEVOLGEN VAN EEN OVERWINNING OP HET VOETBALVELD. De goede verstandhouding tusschen twee landen ln gevaar gebracht. HET „KLEINE" ITALI& INSTORTING VAN EEN DAM. Acht arbeiders gedood, twee gewond. Uit Londen wordt gemeld: Bij den bouw van een brug over de rivier Five in den staat Miehigan zijn acht arbeiders onder de puin- hoopen van een instortenden dam bedolven en ge dood. Twee anderen werden zwaar gewond. GRUWELIJKE VONDST. 1 Op aanwijzing van een boschwachter heeft de gen- i darmede met behulp van een gerechtelijke commis- i sie uit Pressburg een gruwelijke vondst gedaan. In de buurt van het dorp Plavecky Sv. Mikul&s werd een schedel, en daarna,-in twee aardappelzakken in genaaid, alle andere lichamsdeelen van 'n man ge vonden, die sinds een jaar was verdwenen. De politie heeft de weduwe van het slachtoffer, haar dochter, den oom van den vermoorde, en een zwervenden rnattenvlechter in hechtenis genomen. DE TORNADO INAEKANSA8. D« slachtoffers is de omgeving van Galon. Uit l.ittle Hoek wordt gemeld: In de omgeving van Guion wordt nog steeds ge zocht naar slachtoffers van den tornado. De aan het reddingswerk deelnemende slodat enhebben een groep van 30 personen gevonden, die ln holen waren gevlucht en door den honger bijna geheel waren uitgeput. Het Roode Kruis zond een trein met ten ten, dekens en levensmiddelen naar het geteisterde gebied. Het aantal dooüen wordt thans op 52, dat der gewonden op 200 geschat. ZES ARBEIDERS DOOR SNELTREIN OVERREDEN. j Naar uit Chamberry gemeld wordt, is in de nabij- Iheid van Modane een ontzettend spoorwegongeluk j gebeurd. Zes arbeiders trokken daar een spoorwa gon voort, toen plotseling de sneltrein Parijs-Milaan j aankwam. De ongelukkige arbeiders hadden geen tijd meer op zijde te springen. Door de botsing werden zij verscheidene meters ver weg geslingerd., waar zij roerloos bleven liggen. Vier waren onmiddellijk dood, de twee anderen zwaar gewond. Dat kleine oorzaken somtijds heel groote gevolgen kunnen hebben, moge weer eens blijken uit het vol gende: De vorige week Zondag namelijk Is te Weenen een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de vertegenwoordi gende elftallen van Oostenrijk en Italië, welke wed strijd met 30 werd gewonnen door Oostenrijk. Een uitslag overigens, die gelukkig velen, die ook nog wel eens over iets anders weten te praten dan alleen over voetbal, volkomen koud laat Maar dat 22 van zulke schoppende en hollende menschen!, aangevuld door een duizend of wat zich heesch schreeuwende, toe- zoekers, in staat blijken te zijn, de vredelievende ver- houding tusschen een paar wereldlanden in gevaar te kunnen brengen, wordt toch wel wat al te belachelijk! En toch is het zoo. Wat is namelijk het geval Na alfoop van bovengenoemden wedstrijd hebben zich eenige incidenten voorgedaan. En de nederlaag èn de incidenten nu schijnen voor het „kleine" groote Italië een schoone gelegenheid te zijn geworden om eea ware storm tegen Oostenrijk te doen losbarsten, waarbij de groote sportbladen van deze sportgebeurtenis lang zamerhand een „politiek relletje" hebben gemaakt .iets, wat natuurlijk onmogelijk voor de Oosten rij ksche pers onopgemerkt kon blijven. Hierover schrijft de Weensche oorr. van de N.R.Ct: Bijna de heele Oostenx-ijksche pers, vaak in lange hoofdartikelen, bespreekt de pijnlijke weerklank, welke de nederlaag van de Italiaansche voetballers te Weenen in Italië gewekt heeft. De onvriendelijke en vaak schel dende toon, die de Italiaansche bladen tegenover geheel Oostenrijk aanslaan, wordt hier met kracht van de hand gewezen. Men geeft toe, dat aan beide kanten ruw ge speeld is, doch zegt daarbij, dat het aan geen twijfel onderhevig is of de Italianen zijn daarmee begonnen en hebben het het bontste gemaakt. Intusschen valt niet te ontkennen, dat van Oostenrijksche kant een paar tactische fouten begaan zijn, dien men echter dadelijk heeft verontschuldigd, zooals het ontbreken van een Italiaansche vlag onder de vlaggen rond het veld, daar de vlag, die reeds geheschen was door den storm was weggewaaid, en het feit, dat men ,uit gebrek aan «le muziek in plaats van het officieele Italiaansche volks lied een ander Italiaansch nationaal lied had gespeeld, i Een tactische fout kan men het ook noemen, dat de j ongeveer 70.000 toeschouwers de Italianen vrijwel niet aangemoedigd hebben, doch integendeel vaak op kre ten van afkeuring hebben onthaald. Hoe hét zij, het heeft er allen schijn van, dat er tusschen Italië en Oos tenrijk weer een nieuw conflict dreigt Het boterde toch al niet erg tusschen beide landen, men zal zich herinneren, dat de Italiaansche gezant te Weenen op last van zijn regeering maanden lang van zijn post weg is gebleven, waarop hij 'eerst een paar maanden geleden terug is gekeerd. Bij zoo'n groot geschil trekt Oosten rijk als de zwakste altijd aan het kortste eind. De vrees, dat Italië weigeren zal zijn toestemming tot een nieuwe Volkentoondsleeniiig voor Oostenrijk te verleenen, schijnt blijkens de uitlatingen in de Italiaansche bladen j niet ongegrond te zijn. Zij doen het zelfs voorkomen of j zulks reeds vast zou staan. Het is opmerkelijk, dat zelfs j de officieuze Reichspost, het blad van de christelijk- j sociale partij, ln een artikel van verscheidene alineas de Italiaansche houding van de hand wijst en. opmerkt, dat men op die manier een toch altijd nog soevereine staat, gelijk Oosten/rijk, niet mag behandelen. De Ween- sche bladen zijn het er algemeen over eens, dat Itgllë en de Italiaansche bladen met het aannemen van deze houding een groot onrecht tegen Oostenrijk begaan en zich meteen ln de oogen van heel Europa belachelijk maken. Tot zoover bovengenoemde correspondent. Waar hem de schoen bij de Italianen wringt, blijkt uit de volgen de uitlating in een officieus Italiaansch blad: „Op politiek terrein blijkt de Oostenrijksche vijand-| schap bij elke gelegenheid. De nationalisten houden' niet op te ijveren voor Opper-Etsch (Zuid-Tirol). De óhrlstelijk-socialen begunstigen deze beweging openlijk en de socialisten, die te Weenen; heer en meester zijn, geven zich dag in, dag uit over aan het genoegen van anti-fascistische beloogingen. „Het is dus duidelijk, dat Italië zich voor een stelsel matige vijandschap geplaatst ziet." Jawel, en daarom moet men een nederlaag op het sportterrein aangrijpen om die vijandschap te beant woorden. BRAND IN EEN SCHOOL. 11 kinderen omgekomen. Volgens een bericht uit Tokio zijn bij den brand van een school te Tsjimoelpo in Korea ten minste 11 kinderen in de vlammen omgekomen. Enkele kin deren worden nog vermist. Tot nu toe zijn 24 kinderen en 2 onderwijzers ge red, die echter min of meer ernstige brandwonden hadden gekregen. De brand breidde zich zeer snel uit, zoodat, toen de brandweer ter plaatse verscheen, het geheele gebouw reeds in vlammen stond. EEN MIJN BEROOFD. Voor 30.000 mark gestolen. Toen Zaterdagavond tien uur in de mijn Konkordia te Oberhausen aan de nachtploeg de loonen zouden worden uitbetaald, drongen eenige onbekenden het betaalkantoor binnen, wierpen den dienstdoenden employé peper in de oogen en gingen mt het geld aan de haal. Alles geschiedde zoo snel, dat de twee con trolebeambten geen tijd hadden iets te doen. Van de roovers is geen spoor ontdekt. De helft van het per soneel kon geen loon ontvangen. De buit van de roo.- V6rs moet ca. 30.000 M'ark bedragen. OPNIEUW EEN GASONTPLOFFING TE LONDEN. Twintig gewonden. V.D. verneemt uit Londen: Waarschijnlijk tengevolge van een lek in een gas buis had te Canning Town (Londen) een gasontplof fing plaats, tengevolge waarvan twintig personen ge wond werden en verscheidene huizen werden ver nield. Nader wordt gemeld, dat in totaal tien personen werden gewond, van wie er zes naar het ziekenhuis moesten worden gebracht. Hun toestand is echter bevredigend, Een groot aantal ruiten in de omgeving van den winkel, waarin de explosie plaats had, werd vemiled, terwijl in den winkel zelf groote schade is aangericht. ZWARE BEPROEVING VOOR EEN MIJN WERKERS VROUW. Drie maal weduwe. Te Wasmes in de Belgische mijnstreek, zijn tw9e broeders, werkzaam in de kolenmijn van Escouffioux onder een instorting begraven. De oene bleef op slag dood, de andere werd zwaar gewond. Ten teeken van rouw hebben alle arbeiders het werk verlaten. I-let is reeds de derde maal, dat de vrouw van den ge- dooden mijnwerkers weduwe wordt. Ongeveer een jaar geleden werd haar tweede man eveneens in de- •poopaS ufjui ep;iaz Benoeming hoofdingelanden. Tot hoofdingelanden van den polder Wieringerwaard zijn herkozen de heeren R. Bakker Az., en P. Grim DIRKSHORN. Zaterdag hield de afdeeling Harenkarspel der SJD. A.P. een propaganda-avond ten huize van. den heer D. Bruin. Het Instituut voor Arbeidersontwikkeling te Amsterdam verleende hierbij zijn zeer gewaardeerde steun door het geven van enkele films. Bij de opening roerde de voorzitter, de heer C. de Vries, met 'f. oog op de a.s. verkiezingen, verschillende onderwerpen aan, als: ontwapening, staatspensioen en den strijd tusschen de A.V.R.O. eni de VARA. Dat zooveel ouderen op deze vergadering ontbraken, meende de voorzitter te moeten toeschrijven aan. de Radio-uit zending van de VARA op den Zaterdagavond. Na een leuke reclame van de „Haka" draaiden een „Weensóhe film" en „Lichaams-gymnastiek", beide uit muntende door groote duidelijkheid en rust. Ons com pliment aan den bedienaar van het film-apparaat voor 't uitstekend stellen. Niet weinig droeg tot versterking van den indruk bij de door een, ander lid van „Arbeiders-ontwikkeling" gegeven piano-muziek. Dit kwam in nog grooter mate tot uiting bij de vertooning van de hoofdfilm „Pantserkruiser- Potemkin", een indrukwekkend stuk werk, dat diepen indruk op de aanwezigen maakte. Gaat het tegenwoordig in het groote Rusland onder het Bolsjewistisch régime niet altijd even „zachtzinnig" toe, onder het Czaristlach bestuur viel daarop ook wel wat af te dingen, gezien de Kozakken-aanval op de byrgerij van Odessa. Hierna sluiting onder welverdienden dank aan de Amsterdammers voor hun uitstekende medewerking en een opwekking om dezen zomer „rood" te stemmen. Nutsvereeniging „Gezellig Samenzyn". Zoo werd dan Donderdagavond jJ. weer de laatste Nutsavond in dit seizoen gehouden. Bij het binnentreden van de zaal van den heer Dekker vielen ons direct op de groote verbeteringen die men hier door verbouwing heeft aangebracht. Het lokaal biedt nu een gezelligen aanblik, waartoe de heer Dekker het zijne had bijgedra gen, door eenige versiering eni bloemen aan te brengen. De heer K. Dekker opende als voorzitter de bijeen komst, waarna de heer J. Westenberg de lezing hield, getiteld: „Het Diakenhuismannetje vertelt zijn historie", wat werkelijk schitterend werd voorgedragen, wat ook wel het applaus aan het eind bewees. Verder stond op het programma een militaire klucht in één bedrijf, voorgedragen door 2 dames en 2 heeren, een stukje waarom onbedaarlijk werd gelachen. Dan verleenden dezen avond hun medewerking een zestal heeren uit Haringhulzen, die met veel succes speelden „Het gemopste goudenj tientje", een klucht die herhaaldelijk de aanwezigen deed brullen van het lachen. Hulde voor deze heeren! Dan kregen we nog bijdragen van de heeren Nieuwe boer, Jb. Swaag, de heer en mej. Van der Klooster en S. Middelkoop, terwijl de laatste ons tevens vergastte op een paar nummers op de mondharmonica. Mej. Gr. Krap zong eenige aardige liedjes. We zouden dit overzicht niet mogen beëindigen, zon der een - woord van hulde te hebben gebracht aan de musici van dezen avond, n.L de heeren Joh. van Stiprl- aan, piano en J. Westenberg, viool. Den geheelen avond, ja zelfs een gedeelte van den nacht, hebben zij voor de opluistering gezorgd, op een wijze, die door alle aan wezigen zeer op prijs werd gesteld. Na afloop van het programma volgde nog een daipjsje. Weer een gezellige avond dus! AARTSWOUD. Zondag werd in het café „de Stompe Toren" een groot bal gehouden, waaraan prljsdansen was verbon den. Het geheel stond onder leiding van A. Jonker en, F. de Beurs, die met hunne vrouwen tevens als jury leden optraden. De opkomst was groot, terwijl 18 paren aan het prijsdansen deelnamen. De uitslag was als volgt: le prijs mej. A. Purmer en C. Klare, 2e prijs mej. C. Bood en J. G. Jonker, 3e prijs mej. M. Bakker en A. Klomp,. 4e prijs mej. T. Glas en C. Appel. De prijzen bestonden ln contanten. „De kleermaker en de kabouters." Zaterdagavond werd ln de zaai van den heer Jb. Bruul te Hippolyytushoef de kinderoperette „De kleermaker en de kabouters" opgevoerd. Helaas was het aantal be zoekers betrekkelijk gering, pl.m. 160 niet-leden van Volksonderwijs vulden de zaal. Het aantal tegenwoor dige leden was bedroevend, niet meer dan 15. De kleer maker. waarover in het stuk gesproken wordt, krijgt van den koning een opdracht. Binnen drie dagen moet hij een kostbaar gewaad gereed maken. Als het op tijd klaar is zal hij ruim beloond worden. Is het echter in den bepaalden termijn niet afgeleverd, dan zullen hem honderd stokslagen worden toegediend. Wortelman, een kabouter heeft van die opdracht gehoord en hij stelt den overigen kabouters voor, kleermaker Pik de behulp zame hand te bieden. Voor ze 'hiertoe overgaan, pak ken ze eerst een dansje in het toosch met de elfen. Deze zijn er op uit, om goede daden te verrichten, en ze keu ren het plan van de kaboutertjes dan ook goed. 's Avonds komen de mannetjes in het huis van Pik om te naaien en het koningskleed komt dan ook op tijd klaar. De laatste hand moet de kleermaker er zelf aan leggen. Dit komt door de nieuwsgierigheid van zijn vrouw, Griet. Griet wilde weten hoe het gewaad zoo gauw klaar kwam, maar Pik mocht haar dit niet zeg gen, daar Wortelman hem dit ten strengste verboden had. Griet weet hem echter toch zijn geheim te ont futselen en nu wil ze met alle geweld die leuke kerel tjes zien. Als de mannetjes aan het werk zijn, gooit ze plotseling eenige handen erwten over den vloer. De ka bouters schrikken geweldig en willen vluchten. Zij kun nen echter door de erwten niet zoo gauw wegkomen en hierdoor heeft Griet gelegenheid, ze goed op te ne men. Haar man is erg bedroefd, want nu komen de mannetjes nooit meer terug, ook niet bij andere men schen. Griet wil hem moed in spreken, door hem een fijne spekpannekoek te beloven. Die wil hij niet hebben, hoewel hij anders niets liever heeft. Daar het kleed toch op tijd afkomt wordt Pik benoemd tot kleermaker De kabouters en de elfen komen hem met deze benoe ming geluk wenschen, en dan nemen ze voor goed af scheid van de menschen. Voortaan zullen ze alleen een steun zijn voor bloemen en dieren Het geheel werd keurig uitgevoerd. De kinderen de den buitengewoon hun best, maar ook de grooten ver dienen een pluimpje. De Voorzitter van Volksonderwijs, de heer C. J. Bos- ker sprak een toepasselijk woord en overhandigde de dames van 't Hof en Bosker een 'bouquet voor hun wel willende medewerking. Heel veel moeite hebben zij zich getroost, maar het succes van dezen avond is hun be looning. Heden (Dinsdag)iavond zal de operette aan de Oever nog eens worden opgevoerd in de zaal van den heer J. Lont. Daar iedereen, die de opvoering heeft bijgewoond, bui tengewoon genoten heeft, vertrouwen wij, dat dien avond de zaal beter bezet zal zijn. De kinderen zullen door verschillende auto's welwil lend aangeboden, naar Den Oever worden gebracht 50 arbeider» ontslagen. Bij de Mij. „Trio" te Den Oever zijn Zaterdag 50 ar beiders ontslagen. Bouw van twee woonhuizen. Voor rekening van den heer Jb. Kuiper en van Mej. de Wed. J. Hermans zullen woonhuizen worden ge bouwd aan den Gasthuisweg. Het werk is opgedragen aan Gefor. Hermans. Nieuwe raak. De heer P. Metselaar, thans woonachtig te Westen land, zal daar een brandstoffenhandel beginnen. Succes I ongeslagen kampioen. Zondag was voor Succes een drukken en heugeiyken dag. Succes n moest om 12 uur tegen Breezand n spe- i len. Deze wedstrijd was voor Succes H van niet ve.el be lang, daar het kampioenschap al zeker was. Om 2uur moest Succes I tegen W.G.W. H uit Den Hel- I der spelen. Deze wedstrijd was voor S. I van het groot- i ste belang, wanneer maar gelijk gespeeld zou" worden, I dan was het kampioenschap beslist. Om 12 uur werd door S. n en Breezand II begonnen. 'De geheele wedstrijd was weinig aantrekkelijk en werd door S. II gewonnen met 5—1. Om kwart over twee stellen S. I en W.G.W. II zich op. W. wint den toss en verkiest bet geringe windvoordeeL S. heeft den aftrap, en al direct gaat het op het W.- doel af. De achterhoede is echter op haar plaats en geeft geen pardon. S. komt er langzamerhand beter ln, maar weet dit echter nog niet in punten om te zetten. Eenige corners op het W.-doel .leveren niets op. Op een moment dat de S.-backs te ver zijn opgedrongen, breekt W. gevaarlijk door. Een hard schot in de rechter be nedenhoek wordt door den S.-keeper keurig gestopt, maar niet voldoende weggewerkt. De toeloopende S.- rechtsback weet echter erger te voorkomen. Na eeni- gen tijd spelen, met gevaarlijke momenten aan beide kanten, weet J. Lont uit een mooie voorzet, met een keihard schot aan S. de leiding te geven. Nog voor do rust krijgt S. de kans haar voorsprong te vergrooten doordat een der W.-backs handsbal maakt in het straf schopgebied. De penalty door Jb. Kroon genomen beland l echter precies in handen van de keeper, welke niet veel moeite heeft den bal weg te werken. Tot de rust komt dus geen verandering in den stand, welke 1—0 vopr S. staat. Na de rust krijgt S. het geringe windvoordeel. Al da- I delijk zien we dat de W.-spelers vermoeid worden. De S.-backs zijn soms tot de middenlinie opgedrongen. Voortdurend wordt op het W.-doel geschoten, doch de J keeper is zijn plaats waardig en geeft geen pardon, j Als de bal aan den S. linksbuiten mooi is voorgespeeld I loopt deze op de keeper af en weet het leer met een goed schot in het net te werken. Het is dus 20 voor S. IW. gaat het nu hoofdzakelijk op verdedigen toeleggen. S. schiet geweldig doch zonder resultaat. Als de bal mooi u-aar voren is gewerkt wordt free-kick gemaakt door een van de W.-backs in het strafschopgebied, De hier voor gekregen penalty wordt door Daan onhoudbaar in een doelpunt omgezet, 3—0. De W.-voorhoede richt niets meer uit; geen enkele goed opgezette aanval wordt meer gedaan. Als de S. rechtsbuiten plotseling een mooie ren onderneemt, besluit hij die met een hard schot, 40. W. doet nog eenige vergeefsche pogingen, doch het gelukt hun niet de eer te redden, en als even voor het einde de S. linksbuiten een aangegeven bal in het net depo neert, is de stand 50, waarmede de wedstrijd besluit. S. is nu definitief ongeslagen kampioen van baar af deeling, en mag zeer zeker een succes voor Succes zijn te noemen. De pret werd nog vergroot toen bekend werd gemaakt, dat op dezen- goeden afloop een dansje mocht worden gegeven tot 10 uur 's avonds in Concor- dia. Dat hiervan druk gebruik werd gemaakt, dat be hoeft zeker niet gezegd te worden. Vrijdag had de timmerman A. B. uit Alkmaar het I ongeluk, van een zeven mieter hoogen steiger te vallen, op het werk aan den sluisbouw te Den Oever. Een won der mag het heeten, dat de man er levend afkwam, zwaar gewond en met een hersenschudding werd hij onder geneeskundige behandeling gesteld, en daarna per -auto naar zijn woning te Alkmaar vervoerd.' Er bestaan plannen te Den Oever een damclub op te richten. Op a.a Woensdagavond wordt ter bespreking hierover een bijeenkomst gehouden ln de achterzaal der Ca.nt.lne te Den Oever. Zondag speelde de voetbalclub A.B.C. te De Haukea een vrlendschappelijken wedstrijd tegen Excelsior I van i Anna Paulowna. Deze wedstrijd, die eindigde in een gelijk spel, 11, mag voor A.B.C. zeker een waar suo l ces genoemd worden, daar deze dub voor enkele wo- j ken is opgericht - In de Zondag na de gewone Godsdienstoefening gehouden verkiezing voor Notabel der Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef oa, aftredend de beer D. M<T''noa, Is i deze herkozen, J Zaterdag en Zondag gaf de muziekvereenjging I „Apollo" te Den Oever, directeur de heer Jm Bruul, haar laatste winteruitvoering voor gehuwde en onge- I huwde leden, in de zaal van den heer J. Lont Opge voerd werd „Ella de Vondelinge van hét kasteel Wittem" of „Maurits von Kinsky der Rijks-Baronie Steijn". Do Edelman-bokkenrijder. oorspronkelijk en historisch dra ma in 5 deelen door Bl TJbaghs. Zoowel de wurfftte welke eerst ten gehoore werd gebracht, als tooneel vie len zeer in den smaak van het publiek, wat op den avond der gehuwden slecht vertegenwoordigd was. De tweede avond, de avond der ongejxuwdem trok meer belangstelling. De zaal was tot in de hoeken gevuld. "Een gezellig bal na, besloot de beide avonden. De dwerg zeide: „Ga nu mede, Naar het schildersatelier. Het zal U wel vermaken." „Graag," zei Billy, „dat ls 'n idee. Het zal daar wel warm wezen. Met die warme pakjes aan We zullen ons verkleeden Vóór we naar de schild era gaan." En toen ln zomerkleeren, Werden de schilders opgezocht Beleefd stapte Billy binnen, Vroeg, of hij eens kijken mocht „Wat een pracht," riep Billy. Want wat viel hem in 't oog. Tegen denj muur der werkplaatsen, Stond een prachtige regenboog. Regenbogen met hun mooie kleuren zie lik oo-k graag. En jullie?

Schager Courant | 1929 | | pagina 5