Schaper Courant Indrukken van den Paleisbrand. 20 a 30 verlaagd. BIJ HET 10-JARIG BESTAAN VAN HET FASCISME. N. Vijfde Blad. CENTRALE STIERENKEURING. STOOMWASSCHERU „DE LELIE" -SCHAGEN Waar eens het trotsche glazen Paleis had gestaan. Tweede Kamer. 1 Geboren uit een groei-crisis van een volk. Zaterdag 20 April 1929. 72ste Jaargang. No. 8445. SI In den Bergerhout te Alkmaar had.Vrijdag 19 April 'a' de jaarlijksche Centrale Stierenkeuring plaats. Het was prachtig zomerweer en dat zal zeer zeker jn gunstige invloed op het bezoek hebben gehad. De lelangsteiiing was zeer groot en duurde tot net aatsl toe. en de belangstelling bepaalde zich niet al een tot onze provin'cie, doch ook daar buiten, ja zei. ran over onze grenzen, nl. uit Duitschland, waren be- 3, zoekers aanwezig. Over den handel was het oordeel ïogal verschillend, werd hij in den beginne goed ge- loemd. later was het oordeel trekkend, maar nog na tfloop van de keuring werd handel gedreven. O.a. loor den bekenden fokker den heer F. A. F. Grone- nan te Wieringerwaard, werd Frans 744 verkocht ijs net bestemming voor Noord-Brabant en Frans 141 tan de Exportvereeniging voor Brazilië. De keuringscommissie bestond ook nu weer uit de ïeeren E. Koster, Berkhout, P. Schenk Dz., Wierin- lerwaard en Ir. De Vries, rijksvee teeltconsulent te wai Alkmaar. ',b kt U KENT ZEKER NOG WEL ONZE VERLAAGDE PRIJZEN VOOR DE SPECIALE SCHOONMAAKGOEDEREN. 25 cent, BEDDENZAKKEN 30 cent, 80 PELUWSLOOPEN 10 enz. enz. MOLTON DEKENS WOLLEN DEKENS Wekelijksche bezorging met eigen autodienst. De uitslag was: arii Éénjarige stieren: Bronzen medailles werden toege- kc-nd aan: Blok Max B 8, van Jb. J. Bakker, Venhui- 38 Zen; Frans 144, van F. A. F. Groneman, Wieringer- 3, waard; Blok Max 6, van C. Stapel Pz., Hoogkarspel; 51 Willem, van Jm. Blaauboer Kz., Schagen; Constantijn "iNico 1G, van Jm. Blaauboer. Kz. te Schagen; Dirk, {van A. Brak Jr., Sint. Maarten; Max Wodan 2, van Urma Ruijter, Oosterblokker; Frans Jan 2, van J. tchenk, Wieringerwaard; Frans 141, van F. A. F. Jroneman, Wieringerwaard; Dora's Frans, van P. Waal Jz., Beemster; Jonge Meine 23, van P. Zee- Beemster; .Siemon 17, van A.-Brak Jr., Sint Maarten; Frans 140, van F. A. F. Groneman, Wierin gerwaard; Frans 126. van P. Donker Jz., Hoogwoud. Op tal werden gezet cte dieren: Constantijn E 17, van E. Dz. Govers, Alkmaar; Wodan van Anna 26, Ri van W. Koelemaij, Beemster;Wilson's Wodan, van Gebr. Commandeur, Oosterblokker. Tweejarige stieren: Premies van foO werden toe- jekend: 1 eklas: Wbdan Jan 2, van P. Otjes Mz., Beemster; lores 11, van H. Boelis, Wfestwoud; Max Constantijn 20, van N. D. Kaan, Wieringerwaard; Max Constan tijn 119, van G. J. Snoek, Venhuizen. 2e klas: Flora's Maximiliaan, van P. v. Reeuwijk, Haarlemmermeer; Albert, van C. v. d. Oord, Barsin- gerhorn; Constantijn Jacob 123, van W. Koelemaij. Beemster; Constantijn B 4, van P. N. Groot, Alkmaar; Juzanna's Wodan, van C. Winkel, Hauwert. Jonge e IVodan 7, van J. Stapel Gz., e.a., Lambertschaag. 3e klas: Constantijn Ja.cob 105, van C. Spaans, Wie- Ifigenvaard; Vrijke s Constantijn 2, van P. Swaag, II Bergen; Frans Constantijn 7, van Jb. Jimmink Hz., Jarsingerhorn; Frans 129, van G. Appel, Burgerbrug; lonstantijn K 4, van J. Kuiper, e.a, Grootschermer, g Aan de keuring voor groepen van zoons, bestaande uit i dieren, afstammend van één vaderdier, werd nomen door 9 groepen, De eerste prijs werd toegekend aan groep IX, zoons van Constantijn Ja- ÜMcob 49, bestaande uit 5 tweejarige stieren; de tweede prijs a. aan groep II, zoons van Blok Max 4, be staande uit 5 éénjarige stieren; de tweede prijs b aan 3 groep VI, zoons van Frans 110, bestaande uit 5 een- arige stieren; terwijl een eervolle vermelding werd ioegekend aan groep III, zoons van Wodan 3, be staande uit 13 éénjarige en 4 tweejarige stieren. Voor deze groepenkeuring had de Provinciale Com- missie verguld zilveren medailles beschikbaar ge steld, want ditmaal had noch de gemeente Alkmaar, noch de afdeeling Alkmaar, van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw denkelijk uit gebrek tl( lan contanten een medaille beschikbaar gesteld. ih volk aan den ouden stronk velen meende hij, was alreeds vermolmd is een nieuwe wonderlijke scheut ontbloeld. Rome, het Rome der Cesars, dat de bescha ving aan de werled bracht en later de wereld gekerstend heeft; datzelfde Rome het Rome van Mussolini, zal nog eens de wereld redden, door haar de hooge bescha vingswaarde van het keizerlijke Rome ln herinnering te brengen, door haar den verschuldigden eerbied aan het Christelijk Rome op te leggen, door haar de nieuwe beginselen van het sociale Rome te Ïeeren. [De onmetelijke waarde van het fascisme ligt n.1. in de oplossing van het sociale probleem, dat dreigde de afgrond te worden waarin onze beschaving ging ver zinken. Europa staat op den drempel van nieuwe tijden. Met groote stappen gaan we het failliet der democratie tegemoet. Zal dat failliet beteekenen een strijd tot het uiterste tegen den godsdienst en de terugkeer tot de barbarij of zullen wij een regeneratie zien, de vervanging van een systeem dat in verval en ontbinding verkeerde door een ander jong en krachtig, waarmede het eeuwig jeugdige latijnsche genie de wereld zou gezegend heb ben? Het sociale leven dreigde hier werkelijk in ontbin ding uiteen te vallen op liét oogenblik dat het fascis me ingreep. De groote arbeidersorganisaties matigden zich de rol aan van arbiter in het nationale leven. Zij vormden staten in den staat, beschikkende over de openbare dienisten, vaak naar willekeurigheid hunner grillen. Zoo zag men, in Italië, de algemeene Confede ratie van den arbeid, de socialistische syndicaten der spoorwegmannen, der post- en telegraafbeambten en der zeevaarders, het openbare leven, het vervoer en de verkeersmiddelen van het land stilleggen, en beslissen over de buitenlandsche politiek der natie, over vrede en oorlog. De openbare diensten van het meest vitale belang waren aan den willekeur der socialistische or ganisators overgeleverd. Zoo stonden in Italië de zaken na den oorlog! Zoodra het fascisme de macht !n handen nam, begon het allereerst met het arbeidersvraagstuk onder de oogen te zien, erkennende dat de organisatie der groe pen en klassen een onomkoopbare noodzakelijkheid was van het moderne leven. Socialisten verwijten aan het fascisme, dat het den arbeider zijn eenige verweermiddel ontnomen heeft door de staking te verbieden en te verhinderen. Maar terecht zeide minister Rocce, die de syndicale wet maakte: Dat de zelfverdediging aan de volksklassen ontnomen is, is niet hetzelfde als ze zonder verdediging laten en zon der bescherming. Het Is hoogste eisch van het moderne economische leven, dat deze klassen evenzoo wel ver- dedigd werden door het publieke recht, als de enkele [burgers. Het fascistisch regime heeft het probleem der [verhoudingen tusschen kapitaal en handenarbeid opge lost, op een manier, die den vrede tusschen de verschil lende sociale groepen waarborgt. Het accoord van 2 October 1925 tusschen de confederatie der industrie en die der fascistische corporaties waarbij de beide organi saties elkander wederkeerig erkenden als de eenige wettelijke lastheobers der werkgevers en werknemers in de industrie, dit accoord was de eerste stap die ge leid heeft tot de meest radikale transformatie die het staatssysteem sinds de Fransche revolutie heeft onder gaan. De zelfverdediging der arbeidersklasse, noodzakelijk geworden d»or de wetten der Fransche revolutie en het liberalistisch wanbeheer, is overbodig geworden door de wetten van het fascisme die wij in een volgenden brief nader uiteen zullen zetten. 1) .Centrale Uitgeverij te Olsterwijk. E. F. NU EEN BOOKENDE PUINHOOP VAN VERBOGEN IJZER EN ZWARTGEBLAKERDE BROKKEN MUUR. stukken muur of ptl&ren "dover, uit, waaraan krom go- trokken of zelfs doorgebrande, half-afgesmolten stuk ken golf-ijzeren plaat hangen. Het eigenlijke werk van de brandweer kon pas beginnen, toen de ondergang van het Paleis voor Volksvlijt algeheel was; het be^tord in het blusschen van de puinhoopen en het omverhalen van stukken muur, die het vuur geheel of gedeeltelijk ge spaard had. Het begin van den brand. Omtrent het begin van den brand, dus ook omtrent de oorzaak, is eigenlijk niets bekend. Een agent van politie zag, toen hij voor de Utrechtschestraat stond, rook uit het dak van den Oostelijken vleugel van het gebouw opstijgen, naar hij meent boven het Paleis-café hetwelk pas geheel gerestaureerd was. Daarna hoorde hij een geluid, alsof er een scherm omlaag viel, maar hij meent, dat het ook door een ontploffing kan zijn veroorzaakt. Terwijl hij zich naar den ingang van het gebouw aan het Oosteinde haastte, werden de opstij gende rookwolken dikker, en nog voordat hij daar ge komen was, zag hij door de ruiten van binnen de vlam men. Hij ging nu naar binnen en haalde den heer Louis Bouwmeester jr., die in een vertrek van den schouw burg-vleugel zijn logies had, uit zijn bed. Gelijk men weet, bespeelde de troep van Bouwmeester sinds eeni- gen tijd den Paleisschouwburg; Woensdagavond is nog de- revue Wonder boven Wonder gegaan. Men drong nu door tot de schouwburgzaal, maar hier was het' toen al in de stalle's ,de loges op de balcons en op de gaan derijen een geweldige vuurzee. Inmiddels was de brand weer, dood winkeliers van de Galerij gealarmeerd, ver schenen; ze is nog begonnen met het leggen van slan gen, maar er ontstond ln het gebouw, toen daartoe de deuren geopend werden een sterke luchtstroom, die ds vlammen door het geheele gedeelte als het ware voort joeg. Er waren twee nachtwakers in het gebouw aan wezig; bij hét doen van de ronde kort tevoren hadden zij niets bijzonders ontdekt. Als vrijwel vaststaande kan men aannemen, dat de brand in de schouwburgzaal ont staan is, omtrent de oorzaak weet men niets. Wie de schade dragen. Zooals reeds gemeld, was het Palels verzekerd op beurspolis voor f 500.000. Naar wij vernemen is het schadebedrag over een zeer groot aantal assuradeuren verdeeld. Slechts een enkele assuradeur zal een bedrag van meer dan f 50.000 voor zijn rekening moeten ne men. Van een „ramp" voor een of meer assuradeuren is dus geen sprake. Niets gespaard gebleven by den onverblddelijken vuurgloed. HOE IN ITALIë DE ZAKEN ER NA DEN OORLOG VOORSTONDEN. Wat de arbeiders het fascisme venvijten. (Van onze Romeinsche briefschrijfster). Nu het fascisme dezer dagen zijn tienjarig bestaan vierde, willen; wij eens nagaan wat het in dit eerste decennium tot stand bracht In Maart 1919 kwamen in Milaan een honderdtal jonge mannen met Mussolini samen om zich te ver staan over de wijze waarop het mogelijk zou zijn een «inde te maken aan de regeeringloosheid die het land he moeilijke na-den-oorlog-tijdperk ten val dreigde te richten. Het is niet door de suggestie en den wil van een genialen en krachtigen mensch, dat ln de tien jaren die sinds dien verliepen het fascisme niet alleen een «terke macht in den Staat werd, maar geheel het par- I itementaire stelsel omschiep on geheel hot schiereiland nt onder een nieuw regime een hergeboorte tegemoet ging; een zoo radikale omwenteling kon alleen tot stand ko- men omdat de groote massa van het denkende volk in stinctief voelde dat er een absolute revolutie moest ko ttien; daardoor sloten zich .in enkele jaren duizenden ij de camicie Neri aan en zóó vormde zich een leger &t tot millioenen aangroeide, nu Italië regeert. i>Het is mogelijk, dat bij zijn ontstaan het fascisme den schijn had van een politieke partij scheef De Vries van Heekelingen in zijn studie over Het Fa»- «sme en zijn resultaten 1) in werkelijkheid is het nooit een partij geweest. Het fascisme is geboren uit groei-crisis van een volk vol vitaliteit, vast beslotèn een oud verleden te liquideeren en een volledigen her- °Uw fce beginnen, een herleving. Het fascisme, heeft ussolini eens gezegd, wil alles wat er nog van een ^ntokratisch verleden is overgebleven, vervangen door nl nieuwe orde die gevormd wordt door tucht en erarchie en die het den staat zal mogelijk maken ponder afdreiging en zonder wanorde, zijn taak te vol- )rengen voor het welzijn van het volk en den voor bed der natie.' Zoo is het fascisftie geworden een geestesgesteldheid 111 hernieuwing, een herleving van het Italiaansche Het Amsterdamsche stadsbeeld is een zware slag toe gebracht in den nacht van Woensdag op Donderdag. Toen de stad den volgenden morgen ontwaakte was nog slechts een rookende puinhoop van verbogen ijzeren stangen en zwartgeblakerde brokken muur overgeble ven van wat eens het trotsche Palels van Volksvlijt was geweest. Dat geweldige glazen Paleis, die meester lijke schepping van Dr. Sarphatl, dat zoowel in als bul ten Amsterdam een groote bekendheid bezat, is door het onverbiddelijke vuur in een paar uur tijds totaal verwoest. In die paar uur tijds is een einde gemaakt aan de historie van dit merkwaardige bouwwerk, welks flonkerende koepel hoog boven zijn omgeving uitstak. Een enorme menschenmenigte is getuige geweest van zijn tragischen ondergang, heeft gezien hoe de vuurzee zich verder uitstrekte in de hooge „Regionen" van het groote gebouwcomplex, hoe tenslotte de reusachtig gla zen koepel Ineen stortte en de gansche omgeving sid derde en beefde onder den slag, die deze vallende kolos veroorzaakte. Eerst bij het volle daglicht kreeg men een volledig overzicht van den omvang van de ramp. Wie door da Utrechtschestraat het Frederiksplein naderde, zag voor zich, in plaats ^an het vertrouwde facade van het Ps- leis, die sen afsluiting vormde van het perspectief, een groot stuk lucht, waartegen het lagere silhouet van de peristyle scherp afstak. Daarachter was het als een groot rulneveld uit de oudheid. Van da slanke ijzeren zuilen, die waren blijven staan, hingen in slappe bocht omlaag d'e verwrongen ijzeren bogen van het neerge- j storte dak. Uit de puinhoopen stegen zware rookwolken op. Overal woedde, onder den baaierd van ijzerwerk in de kelders, het vuur nog voort, verstikkenden stank verspreidend, en de brandweer hield zich nog altijd met de puinhoopen bezig, in het bijzonder aan de zijde van de beide ingangen van de volledig gespaarde galerij, zulks met het oog op de daar staande bewoonde per- ceelen. De roode haan zegeviert. Zooals we reeds in ons nummer van Donderdag meld den, was het kwart voor drie in den nacht, toen het angstwekkende drama van vuur, verwoesting en ineen storting aanving. Slechts enkele minuten daarna was reeds boven de geheele binnenstad een vreemden, hel len gloed waarneembaar, telkens verduisterd door dikke, rollende rookwolken, waardoor nochtans de vlammen tot hoog in de lucht uitwaaierden. En toen, op het Fre deriksplein en van de Galerij uit, een schouwspel, zóó onwezenlijk schoon, zóó overweldigend en schrikbarend, zoo fantastisch als zich moeilijk beschrijven laat. Heel de Oostelijke vleugel van het Amsterdamsche Crlslat Palace, voor een groot gedeelte opgetrokken uit golf- ijzeren platen, met den hoogen, machtigen koepel, bo ven op welks top de bekende engel nog zijn electrische toorts geheven hield, stond in lichte laaie. Alle contou ren stonden tegen den donkeren hemel afgeteekend ln diamantvuur; daarbinnen loeide het met krakend ge weld, telkens als zware constructies van Ijzeren binten donderend omlaag kwamen storten in de brullende v vlammenzee. En plotseling zag men door de glazen kap, dat het vuur ook den Westelijken vleugel ging aantasten, de groote tentoonstellingszaal; dat het door geen macht te weerhouden, met verbijsterende snelheid ook daar doordrong. Om kwart na drie stond het geheele gebouw, dat eens, toen het met zooveel praal en officieele fees telijkheid geopend werd, beschouwd werd als het twee de architectonische wonder van Amsterdam, over de ge heele lengte, breedte eni hoogte ln het vuur. Ep wat voor vuur! Het overal smeltende ijzer was wit-gloeiend en kwam hier en daar vloeibaar en sissend omlaag; fel blauw, als bij electrische ontladingen waren de vlam men, die het zink van dakgooten en dakbedekkingen verteerden, en zoo was de loeiende vuurgloed, die op steeg uit het brandende houtwerk en hoog in de lucht zich verloor in rollende rookwolken, welke zich als eep lichtgordijn over de stad in Westelijke richting ver spreidden. Op het Frederiiksplein, dat de politie geheel afgezet had, want uit alle stadsdeelea stroomde het publiek toe, was het zoo licht als op klaarlichten dag; eveneens ia den Paleistuin daarachter en de daaromheen gebouwde Galerij. Het leek wel, of het Paleis uit vuur was op gebouwd; en van dat laaiende vlammenpalela uit, dien. onmetelijken vuurpoel, zich hoog hoven de stad ver heffend, slingerde de geweldige hitte millioenen vonken en brandende stukken! hout in wijde omgeving rond, zoodat het haast onverklaarbaar lijkt, dat niet elders ook branden zijn uitgebroken. Reeds deelden wij mee, dat de brandweer machteloos stond tegenover deze geweldige vuurzee. En daarin lag juist het beangstigende en dramatische van het schouw spel van verwoesting op hier bijan ongekende schaal, dat er niets gebeuren kon om haar in haar onverbldde lijken voortgang te stuiten. Toen de koepel Instortte, Zijn indrukken van het oogenblik, waarop de enorme, ongeveer 45 meter hooge, koepel in den ziedenden poel van razende vlammen neerstortte, geeft de Amster damsche correspondent van de N.R.Ct. als volgt weer: Wij stonden achter in den tuin van het Palels, op zoo groot mogelijken afstand van de vuurzee, omdat de hitte, welke zij uitstraalde, niet te verduren was, toen gebeurde, wat te verwachten was, maar niemand zoo spoedig verwacht had. Kort achter elkaar kwamen daar 1 eerst twee groote ijzeren schoorsteenen van de centrale verwarming omlaag; even daarna zagen wij den aohter- gevel over een groote lengte voorover neigen en in een brekende massa van kromgetrokken, witgloeiende ijzeren binten en golfplaten ijzer ineen storten. Een zware stof- en rookwolk, een reusachtige fontein van vonken, één enkele laaiende vlam, die loeiend en brul lend opsloeg uit de kolkende vuurzee en 'hoog uitreikte j boven alles wat daar brandde en smolt en verging, ont trok op dat oogenblik den koepel en zijn toortsdragen- den; engel, wiens toorts bet vuur zelf nu toch al lang had gedoofd, aan het gezicht. En op dat oogenblik hoorde men het daar in de hoogte kraken on vallen en in storten miet donderend geveld; de koepel was, van al zijn steun begeven, ingezakt en met één enkelen dreunenden slag omlaag gestort in den vuurpoel, waarb uit nu telkens r,u eens minder hevige, dan weer hevige ontploffingen klonken. Het noodlot voltrokken. In nauwelijks drie uren tijds was het noodlot aan het Paleis voor Volksvlijt voltrokken: De morgen brak aan over een ander Frederiksplein, dan wij het tot nu toe kenden; want het Paleis, in hoe vervallen toestand het ook mocht verkeeren, hoe weinig waardeering de tegenwoordige tijd ook voor zijn architectuur had, be~ heerschte het stadsbeeld over een groote omgeving. Naarmate men het meer uit de verte zag, werd het 1 mooier, wat maar een zeer betrekkelijke waardeering is; maar het was toch voor de Utrechtschestraat, de Sarphatistraat en de Weteringschans een mooie, en im- posante afsluiting, en in het beeld van Amsterdam-vogel vlucht kunnen wij het toch noode missen. Wat er nog staan bleef. 1 Wat er over is, doet denken aan de laatste resten van ruines uit de oudheid. Als ruine heeft het Paleis voor Volksvlijt zijn onmiskenbare schoonheid. Van den Wes telijken vleugel staat niets meer, behalve een afgebrok kelde muur; alles wat zich daarachter bevond, t.e begin nen met eenige winkeltjes en een lunchroom, en den Ingang tot de groote tentoonstelllngzaal met haar hooge galerijen en glazen bekapping is verdwenen, met ai de zonderlingo en grillige versleringen, tempeltjes en mos keetjes, welke de bouwsmaak tusschen de jaren van 1860 tot 1870 meende, dat stijl waren. Overeind is blijven staan, ten minste grootendeels. do peristyle voor den hoofdingang, die zelf echter verdwe nen la, zoodat de peristyle nu feitelijk geheel op zich zelf staat en natuurlijk ook danig geschonden en groot gevaar loopt elk oogenblik in te storten. Oostelijk var. den hoofdingang is het geheele gebouw eenvoudig weg gevaagd, op enkele wankele stukken muur na; van de schouwburgzaal met de foyers Is niets meer te beken nen. Maar wonderlijk lijkt het, dat juist het uiterste ge deelte van den Oostelijken vleugel, waar de brand ont staan moet zijn en van waar hij zich in zoo korten tijd over het heele gebouw uitgebreid heeft, het uitgehou den heeft, d.w.z. de gevels staan nog, hoezeer daarbinnen ook alles schoon uitgebrand is. De verklaring is gelegen in het feit, dat zich in dit gedeelte het tooneel van den Paleisschouwburg bevond, afgescheiden van de schouw burgzaal (waarvan niets meer te bekennen is) door een brandscherm, en tevens onder de beschutting van het regengordijn, hetwelk bij het ontstaan van brand auto matisch in werking kemt Daartusschen en daarachter was het Donderdagmor gen een uitgestrekte baaierd van nog fel brandende puinhoopen, hooger in het midden, waar de koepel in de vuurzee neergeploft ls. Hier en daar staken er nog STEUN AAN DE SUIKER-INDUSTRIE. Het voorstel-Van den Heuvel aangenomen. Er zijn heel wat woorden gevallen voor en aleer het voorstel van dén heer Van den Heuvel, om tydeiyken steun aan de beetwortelsuikerindustrie te verlecnen, werd aangenomen. Nochtans is dit in de zitting van de Tweede Kamer van Donderdag geschied, al was het dan ook na hevigen strijd en met een kleine meerderheid. Het wetsvoorstel werd aangenomen met 47 tegen 43 stemmen. Voor stemden de a.r., de r.k., de chrlst-hist. Lovink, Weitkamp, Krijger, dr. Die Visser en Bakker en de heeren Bderema (lib.) en Braat <pl.). Tegen stemden de s.d., de v.d., de liberalen (behalve Dr. Blerema) en de heeren Zandt en Kersten (beiden s.g.) en de chr.-hist. Van Boetzelaer, Schokking, Tilanus, Mej. Katz en Snoeck Henkemana Afwezig waren de heeren Stenihuls, Louis de Visser, Lingbeek, Hermans, F eb er, Beumer, Brautigam, Hlenv- stra, Langman en Arts. In de toelichting over zijn wetsvoorstel verklaarde de heer Van den Heuvel on, dat verschillend© oorzaken zijn aangegeven voor de malaise in de suiker-Industrie. De prijzen zijn te laag als gevolg van de overproductie, welke is ontstaan door de bescherming van andere lan den. Het gevaar van dit steun voorstel is echter, dat de steun niet geheel ten goede zal komenl aan de landbou wers, maar ook de fabrieken er van mee zullen profi- teeren. En al zegt de heer Van den Heuvel dan ook, dat dit gevaar zeer klein is, en het geen reden mag zijn om tegen het wetsvoorstel te stemmen, meent hst .Handelsblad" er In zijn kameroverzicht toch op te moeten wijzen, dat indien de Eerste Kamer met het voorstel-Van der Heuvel c.s. aceoord gaat, en indien de regeering tot uitvoering besluit, dat dan toch maar even tjes aan de suiker-industrie een cadeau van in maxi mum vier mlllioen gulden wordt gegeven, waarvan vaststaat, dat minstens 15 pCt. niet ten goede komt aan den bietenteeler, maar aan de particuliere suiker nijverheid, die daarom niet vroeg en den steun niet be hoeft. Bedenkelijker nog is deze beslissing, als antecedent, zegt genoemd blad '?.ts verder. Nu deze bres is geschoten in de vesting, zullen na tuurlijk andere bedrijfstakken in het gedrang met nieu wen moed gaan probeeren, oude zonden van beleid te verhalen op de schatkist. En zich beroepende op een eerder geplaatst artikel wijst hetblad er nog op, dat A" '.it'.eeriu^en aea de cooperstieve bietenverbouwers, gedaan in de laatste acht jaren., het rec.it geve:, te verwachten, dat behoor lijk was gereserveerd voor de kwade jaivn. Dat dit niet is geschied wijst op een weinig solide bedrijfsleiding. Hetgeen wij destijds schreven over te sterk uitge breide productiecapaciteit der suikerfabrieken kreeg bo den een nieuwe bevestiging in een stem uit de practijk. Een vlugschrift van den heer H. F. Bultman Hz. toont aan, dat wat de heeren! Van der Heuvel c.s. van de belastingbetalers vragen is, dat die de gevolgen op zich zullen nemen van over-speculatie door coöperatieve far brieken. Wij hebben hier niet alleen te doen met een noodtoestand geheel buiten schuld der getroffenen ontstaan. De lusten hebben deze heeren zelf genoten, voor de laatsten pogen zij nu de schatkist te laten opdraaien. Wjj noemen dit politek van eeni zeer bed en kelijken aard. De voorstellers hebben de bezwaren, voor zoover ze daarop geen antwoord wisten te geven, maar laten zwemmen. Er is een noodtoestand, zegt de heer Van den Heuvel, over de reden daarvan behoeven wij niet lang te redeneeren: het is de malaise op de suikermarkt. Neen, mijne heeren, zoo roept het blad tenslotte uit, van een noodtoestand kunt gij niet spreken, omdat er nog steeds de mogelijkheid ls iets anders te verbouwen al kan dat vermindering van werkgelegenheid beteeke nen. Er zullen dan kostbare installaties renteloos blij ven staan, de oprichting en aanschaffing dezer instal laties ls te danken aan speculatieve overwegingen, waarvoor gij zelf de verantwoordelijkheid draagt. Als elke onderneming, die in moeilijkheid kwam, om dat hij het toekomstig verloop der conjunctuur verkeei'd heeft geschat, aanspraak zou kunnen maken op staats steun. dan zouden de consumenten en belastingbeta lers „talllable et cordéable a merci" een vroolijk leven leiden! Het gebruikelijke, maar daarom nog niet krachtigs argument, dat men in de havensteden eigen belangen laat prevaleeren boven die van het platteland, deed weer opgeld. Niet weerlegd werden daarentegen de bedenking van den heer Schokking, ook door andoren uitgespro ken, o.a. door den heer Boon, dat men met dit voorstel voor het loopende jaar toch te laat komt, omdat het teeltplan reedst vaststaat, blijkens hetgeen de heeren Loerakker en Van den Heuvel zelf in den afgeloopen herfst hebben gezegd. Enfin, het kwaad is geschied, wij kunnen alleen nog hopen, dat andere factoren aan dit wetsvoorstel den weg naar het Staatsblad versperren. Geschiedt dit niet, dan is het hek van den dam, en komen straks anderen, aankloppen om hulp, die hun, nadat men eenmaal de coöperatieve suikerspeculanten, die zich hebben over- gaapt, heeft geholpen, moeilijk kan weigeren.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17