Geestes-Sport en Hersengymnastiek RADIO-RUBRIEK. EVENTJES DENKEN. VOOR ONZE SCHAKERS. VOOR ONZE DAMMERS. GRABBELTON. Vraagstuk No. 322. Vraagstuk No. 323. VOOR ONZE AMATEURS. Vraagstuk No. 324, WETENSWAARDIGHEDEN. Vraagstuk No. 325. En nu een modern toestel. onder leiding van GEO VAN DAM. Is het U bekend: dat volgens een raming de aarde 1.849.500.000 Inwo ners heeft? Als do verpleegster, die de laatste dagen naast zijn btn zat, een oogenblik van vermoeienis de oogen sloojL stootte de hond haar met zijn poot aan of lekte haaiL de hand als om haar attent te maken dat zij toch opt zijn meester zou letton. In de ark vat» Isoacli, De koning der dieren kon maar niet inslapen omdat er ln de cabine naast hem zooveel leven was, vertelt'' een moderne dierenfabel. Toen belde hij naar den ezel 1 die het oppertoezicht had en vroeg naar de oorzaak I» van de herrie. „Majesteit," zei de ezel eerbiedig, „het leven zal nog zoo gauw niet ophouden, want in de cabine hiernaast slaapt de duizendppoot en die is net bezig om "zijn schoenen uit te trekken om te gaan slapen." De jeugdige criticus, De bezoeker moest even in de huiskamer wachten, en werd zoo lang gezelschap gehouden door het zeven jarig dochtertje. De bezoeker ging daarom voor de piano zitten en speelde iets, dat hij meende, dat het kind aardig zou vinden. Toen het uit was, draaide hij zich om en vroeg: „Wel, kleine meid, wat zeg je daar wel van?" „Ik kan ook niet spelen," was het onverwachte ank woord. dat een volkenbondscommissie onlangs uitreikende dat de kosten van den wereldoorlog hebben bedragen p.1. 900 milliard gulden? DE TANDRADEREN. Stel dat twee gelijke tandraderen, waarvan er een vast is, om elkaar draaien. Hoe dikwijls zal de losse rand draaien om één keer om de vaste te gaan? DE KOE EN HET PAARD. Wat is hel verschil als ze opstaan? OPLOSSINGEN DER PUZZLES uit ons vorig nummer. No. 318. MODERNE REKENKUNDE. Als een kwart van twintig 3 was dan zou 1/8 van 10 natuurlijk twiee zijn! No. 31». DE JONGEN EN DE EENDEN. De jongen, die de eenden naar huls dreef had er /olgens de gegevens natuurlijk maar 3 eenden, want alleen in dat geval zijn er twee eenden voor één eend en ook twee eenden achter een ©end, en één eend in het midden der rij. zoodat een en ander een goede, maar tevens noodzake lijke voorzorg Is. van J. Bruskl. Zwart: 6. De chronische mopperaar Is ntemande vriend z-»Ifs zijn eigen niet. o Alles wordt hulp voor den begaafde om te slagen, zelfs en vooral de hinderpaal o Ook op een erbarmelijiken knol kan men in den za del zitten. Men spot doorgaans het meest met dwaasheden, waar aan men zelfs ook niet geheel /reemd is. Rectificatie. In het vorig nummer meldden wij, dat het voor het eerst ln 347 jaar was, dat Paschen op Zondag 31 Maart viel. Dit is onjuist Bedoeld werd, dat het voor het eerst sedert 347 jaren was, dat Paasch-Zondag gelijk gevierd werd door alle groepen van Christenen en Jo den gedurende het Joodsche Pascha. De synode der Or thodoxe Kerk te Boekarest besloot haar Paaschdatum veertien dagen te verschuiven, en ln overeenstemming te brengen met den Paasch-Zondag volgens den Grego- riaanschen kalender. Red. cr echter ts zerken dat gees oningewijde hun ge sprekken zouden beluisteren, waren er onder hen, die gedurende de gesprekken zachtjes, op de gong of de tam-tam sloegen. Zoo jazzten zij zonder zelfs maar de elementaire regelen der muziek te kennen. „Omdat 't 'n ezel is!" Emile van der Velde hield in een Belgisch dorp een voordracht over de gevaren van alcohol. Om zijn hoor ders duidelijk te maken, dat de drang naar alcohol een door den mensch zelf geschapen 'behoefte is, zou hij een voorbeeld aanhalen. „Zet een ezel tusschen twee emmers, een met water, en een met jenever. Wat denkt ge dat hij drinken zal?" „Natuurlijk het water werd er geroepen „En waarom?" „Omdat het 'n ezel is!" daverde het in de raw-T. WIJ KENDE HAAR. (B Txavawx) etanda gelegen Wagüadügu. Da tunnel zou zoo breed worden, dat twee electrischo treinen elkaar gemakke lijk zouden kunnen paBsceren en zou ook voorzien wor den van telefoon en waterleiding. Het water zou tege lijkertijd dienen om het zand boven den tunnel voch tig te kunnen houden. Er zou op deze manier planten groei ontstaan, die er voor zou zorgen, dat het zand vast kwam te liggen. Een alleszins interessant bouwplan. Dat zei genoeg. Van Snugger had een apothekerscursus gevolgd en toen hij eens een rauwe keel had, stelde hij voor zich zelf een recept samen en gaf dat aan een apotheker. Deze bestudeerde het lang en vroeg dan eindelijk wei felend: „Is het een erge sterke groote hond?" De eeitlge, die hem trouw bleef. In een Londensch ziekenhuis stierf dezer dagen Al- fredo Nardl een blinde musicus, die in de straten van Londen op zijn viool speelde. Hij was zeventig jaar oud en had vroeger als gevierd musicus op groote concerten gespeeld. De laatste ja ren moest hij met zijn spel op straat z'n brood verdie nen. Aan zijn ziekbed zat trouw zijn hond, die hem zoo veel jaren door de straten geleid had. Wit speelt 1. Pe6—f8! Zwart Ph7Xf8. Wit 2. ICe5—dO.'t zwarte paard kan er niet meer uit en wordt veroverd, de zwarte koning komt juist één tempo te kort. Het spel verloopt nu verder: Zwart 2. Ka3-b4. Wit 3. Kd6- e7, Pf8h7; 4. Ke7—f7, Kb4—c5; 5. Kf7—g7, Kc5~d4; 6 Kg7Xh7, Kd4e3; 7. Kh7Xg6, Ke3—f4; 8. Kg6—hl en forceert de winst! OPLOSSING PROBLEEM No. 320, van K. A. L. Kubbe 1. De diagramstand was: Wit Kb8, Db4, Pfl, Pg7 en drie pionnen op a4, d6, en e3. Zwart Kd5 en Lh4. Wit speelt als sleutelzet Pflg3. Zwart Lg3X. Wit 2. Kb7. Zwart Le5!; Wit 3. e4 mat! Met den sleutelzet dreigde wit n.L 2. Db5 .enz. van D. Kleen, Winkel. Zwart: 10. n. Bij nadere beschouwing van de h.f. lamp, de E 422, zien wij, dat deze een hulprooster en een indirect ver hitte kathode heeft Deze lamp krijgt zijn negatieve roos- terspannlng via een regelbaren weerstand, die gescha keld is tusschen de kathode en aarde, aan welken weer stand een bliokoondensator van O. ol, mf. parallel Age- schakold la. Met behulp to <b»èc». veeberen weer stand is bovendien zeer eenvoudig de geluidsterkte te regelen, waarvoor de weerstandsknop op de frontplaat la aangebracht. De hulproosterspannlng van de E 442 wordt verkregen door middel van een reslstograd. Men gebruikt hier voor geen vasten weerstand omdat de hulproosterspan- ningen voor alle overigens gelijksoortige lampen niet gelijk is. Deze spanning moet dus regelbaar zijn, wat met behulp van dezen reslstograd mogelijk is. Een maal Ingesteld zijnde is geen verdere wijziging meer noódig. Het voedingsapparaat dat, behalve de plaatspannin gen ook de gloeistroom levert, Is geheel af te schermen door een bijbehoorende metalen kap. Men moet er wel voor zorgen, dezen kap aan te brengen, omdat het hier een voorzorgsmaatregel van den verbruiker betreft en geheel dient om dezen te beschermen. Er is n.1. een zoo genaamde sper-lnridhting aangebracht. De kap is alleen te verwijderen, als de contrastecker uitgetrokken ia, waardoor het geheels toestel spanningloos gemaakt wordt. Men moet hierbij in aanmerking nemen, dat de hoogste anode-spanning ongeveer 400 volt bedraagt, De h. f. lamp en de detectorlamp hebben een lagere anodespanning; hiervoor wordt een gedeelte van de spanning weggewerkt in vaste weerstanden, welke in het schema zijn terug te vinden met opgave van den weerstand. Verdere instelling hiervan is dus overbodig Dit toestel laat zich zeer beknopt inbouwen, wat ook een niet te onderschatten voordeel is. Een bouwschema, met opgave van den ouderlingen stand der onderdeelen de indeeling van de frontplaat, enz., Is hierbij een goede gids. Aïa 4# nkt toast»! wn «!«ctro-4ynatnisohen luid spreker wil aansluiten, kan het geheel heel goed ln een grootere kast Worden ingebouwd: boven het toestel, on der d8 luidspreker. In dat geval moet met een uitgangs transformator gewerkt worden terwijl een afzonder lijke bekrachtiging van de veldwinaing van den luid spreker noodig zal zijn. Hiervoor wordt thans veelal een Kuprox-cel toegepast, die dan, met de bijbehoorende on- derdeelen, een plaatsje naast den luidspreker kan vin don. Over het bouwen van de onderdeelen zouden wij nog het volgende willen opmerken. Daar de anode-spannin gen hoog zijn, moeten voor deze leidingen eveneens voorzorgen genomen worden. Het beste laat zich hier voor het zoogenaamde kronendraad gebruiken, dat Is gummidraad (d.w.z. met een laagje gummi geis'oleerd) doorsnee 1% m.M. Men moet vermijden, dat deze leidin gen elkaar raken. Direct gevaar levert dit bij dit draad nu wel niet op, maar het is beter alle mogelijke even tualiteiten uit te schakelen. Voor de voeding van de gloeidrdaden wordt weer loodkabel (2 X 1% m.M.) voor geschreven en de mantel geaard. Overigens wijst de weg dan vanzelf. Wit: 10. De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 10 schijven op 3, 8—10, 14, 18, 20, 25, 29 en 40. Wit 10 schijven op 17, 21, 31, 32, 35, 37 en 41—44. Wit speelt en wint door keurige toepassing van méerslag. OPLOSSING PROBLEEM No. 321, van J. Groenteman Jr., Amsterdam De diagramstand in cijfers was: Zwart 7 schijven op 24, 11, 14, 15, 25 enj een dam op 9. Wit 9 schijven op 12, 13 18, 22, 28, 30, 37, 44 en 50. Wit speelt hier een voudig maar geestig 2217, 128, 4439, 24XS3 en 39X6 EEN LEERZAME POSITIE, van D. H. Möllenkamp, Rotterdam. De diagramstand moet luiden: Zwart 9, 10, 13 en 16— 19; wit 27,32, 30—38, 43 en 49. Zwart: 7. Wit: 7. j De vraag luidt: Mag zwart hier 1721 spelen? Zoek eerst zelf eens het antwoordt, lezer, en vergelijk dit dan met het onze, dat „Neen" is, omdat wit dan 87—31 speelt en. nu schijf 21 wint door 31-26, want zwart's 21—20 gaat niet wegens dat koffie de volgende bestanddeelen bevat: water, suiker, vet, caseine, gom, olie; minerale stof, hout en oaffeino een narcotica bèstaande uit nitrogeen (stik stof), koolstof, hydrogeen (waterstof), en water. Mevrouw zegt over vijf minuten klaar te zul len zijn. Zeg dan den chauffeur over een uur met de auto voor te komen. De oorsprong van de Jazz. Tot nog toe was de oorsprong en de zuivere beteeke- nis van het woord „Jazz" nog niet gevonden. Men had er wel een paar verklaringen voor, maar de juisten wa ren dit niet. Nu komt uit Amerika echter een verkla ring, die zeer aannemelijk klinkt. Een muziekcriticus n.1., die zijn jeugd in Louisiana heeft doorgebracht, waar nog vrij veel Fransch gesproken wordt, heeft de ge boorte van het geheimzinnige woord, dat in alle talen gebruikt wordt, meegemaakt. Het zou stammen van het oud-Fransche werkwoord: Jaser, dat beteekent babbe len, praten. De negerslaven hadden n.1. de gewoonte om zich na beëindiging van hun dagtaak bij elkaar te be vinden en bepraten dan gezamenlijk hun treurig lot. Om t Een interessant bouwplan. Een Fransch ingenieur heeft de Trans-Sahara-spoor- weg maatschappij plannen voorgelegd om een tunnel te bouwen dwars door de woestijn. De tunnel zal niet zeer diep onder de aardoppervlakte loopen: Het plan van Paul Remy is met de meeste zorg uitgewerkt en of schoon het gewaagd is, schijnt het inderdaad de eenige mogelijke wijze om een spoorweg door de woestijn lot stand te brengen. De bouwcommissie, welker president de ex-president van Marokko Steeg is, heeft eerst kort geleden een plan om een spoorweg in een loopgraaf aan te leggen, verworpen omdat hij van meening is, dat deze spoorweg nooit in stand kan blijven, daar een zand storm in staat is een loopgraaf binnen zeer korten tijd geheel met zand te vullen. De kokerspoorweg zou even tueel aangelegd worden van Colomb-Bechar naar Tim- buktuen vandaar naar Tasaye aan den Niger en ten slotte verder naar het Zuiden tot de op 300 mijlen af- dat hiervan in Azië 1.013.000.000 wonen en in Europa 475.000.000? a b c d e f g h "Wilt: 9. De diagramstand ln cijfers behoort te luiden: Wit Kal, Dg3, Pa3, Ph8, Tf3, en 4 pionnen op b4, d3, e4, e5. Zwart Kd4, Tg7, Le8 -en drie pionnen op a2, a4 on g5. Wilt speelt en geeft op fraaie wijze mat in drie zetten. EEN EINDSPEL-STUDIE, van J. K-aflek. (La Strategie, 1928). De diagramstand moet zijn: Wit Keö, Pe6, en twee pionnen op g2 en g4. Zwart Ka8, Ph7 en drie pionnen op gö. gö en h4. Wit is aan den zet en wtnt op merk waardige wijze.

Schager Courant | 1929 | | pagina 22