Binnenlandsch Nieuws. Noodlottige brand te Zwolle. „Kolonel Barker" voor den rechter. De roofoverval te Lisse. Inenting tegen pokken. De hoofdtooi van onze soldaten. Koude in de Betuwe. BOERDERIJ en \EEHOUDERIJ Mijn zonsopgang. DE SLACHTOFFERS VAN DEN TORNADO BOVEN TEXAS. V.D. verneemt uit Londen; Behalve do acht personen, dio bij den tornado wel ke in Texas bovon het dorp Slocum heelt gewoed, om het leven zijn gekomen, zijn volgens de laatste be richten meer dan 100 menschen gewond, van wie 25 ernstig. Het opruimingswerk is nog niet geëindigd, terwijl verscheidene bewoners van het dorp vermist worden. DE ..GRAF ZEPPELIN" TERUG VAN ZIJN VLUCHT. EEN GS-JARIGE MAN GESTIKT. Te Frledrichshafen geland. V.D. verneemt uit Friedrichshaven: Tegen, halfelf Donderdagavond is het luchtschip na een vlucht van 57 uren, veilig alhier geland. Deze eerste landing bij nacht ging met nauwelijks meer moeilijkheden gepaard, dan die overdag. De passa giers, dio terstond van boord gingen, waren vol lof over den tocht en de verzorging. Woensdagavond ontdekte de 63-jarige schoenmaker en oud-Oost-Indisch militair G. Scheer, met zijn vrouw thuis komende, brand in zijn woning in de Vechtstraat te Zwolle. Scheer liep naar binnen, vermoedelijk om zijn papieren te redden, want zijn vrouw herinnerde hem er aan,, dat de pensioenakte in de bedstede geborgen was. Kort daarop hoorde zijn vrouw!, die bultenl stond, hulp geroep, maar het was tengevolge van vuur en rook niet mogelijk in het huis door te dringen. Buren tracht ten, door hem een ladder toe te steken, hem nog te redden. Waarschijnlijk echter kon de man de goede richting niet vinden en is hij door een andere, leege bedstee naar beneden gevallen in dien kelder. Men vond hem op den vloer met slechte twee kleine verwondin gen aan hoofd en been. Het huis brandde geheel af. Niets was verzekerd. TUftKSCHE BENDE AAN DE SYRISCHE GRENS VERSLAGEN. Zij liet 17 dooden achter. Uit Parijs wordt gemeld: Volgens een Havasbericht uit Beiroet is een Turk- sche bende, die in de streek van Nayasfur eenige in vallen op Turksch gebied had gedaan, door een eskadron mobiele ruiterij verslagen. Naar verluidt, lieten de Turken zeventien dooden achter. EEN ZEEK BIJZONDER GEVAL. Tot 9 maanden veroordeeld. DE ONVERLATEN TOT 3 EN 2 JAAR VEROORDEELD. te de Het is du® zeer verkeerd, maar broed eieren voor I j den voet uit de legriesten te nemen. Deur de contrei* n«n veel >vA#r wsjwmmw zullen ze karna», verzuchting. V». £33»°P «'"Product!, moeilijk on tijdrovend 1», toen,, En op den akker is het ook al niet rooskleurig. Wat men geregeld een haan (hanen) van productieve *U da aardappelen betreft het nieuwe gewas zal laat aan komst bij d8 hennen; hot doet er niet toe als rao& de markt komen. voor zoo'n haan al eens een buitensporige prijs geeft, Dat komt in de toekomst met groote winst terug. Nog beter is het broedeieren of ééndaagskuikens van een in alle opzichten productieven stam te koopen ea daarmede door te fokken. Het is dan natuurlijk wal gewenscht later eens een haan te ruilen met iemand, die broedeieren of éóndagskuikens van oen, even goed of beter adres heeft betrokken. Men kan natuurlijk ook een ouderen haan aanhouden bij een jongeren hennetoomi Te nauwe familieteelt is echter gevaar* VRAGEN VAN HET KAMERLID VOS. Het Tweede Kamerlid dr. I. H. J. Vos heeft den mi nister van Arbeid, H. en N. de volgende vragen ge steld: Kan de minister mededeelen of (het rapport van de commissie ter bestudooring van het oncephalltls-vraag- lijk in handen van een leek, on ten slotte trekkn möq stuk spoedig te verwachten is? Zoo neen, is de minister \YI ïti' zei dan. niet wan mceaing, dat het gewenscht is met het oog op het voorkomen van een vrij groot, aantal pok- kengovallen in Engeland de vrijwillige vaccinatie tegen pokken! in oiuulaiwi aan te moedigen? Is hij bereid met alle ten dienste staande middelen propaganda te maken c.q. te doen maken voor eeni vrij willige vaccinatie tegen pokken van de kinderen in het eerste levensjaar, alsmede om aan diegenen, die aan gifte van een geboorte komen doen, een geschriftje te deze conclusio uit bovenstaand opstelletje: D( dio boven een zeker getal per jaar door een kip wor den golegd, brengen pas de winst aan. S. V. Woensdag heeft voor het Centrale Crimineele Hof te Londen de zaak gedienld van LiUias Irma Valerie ArkellSmith, de vrouw, die zich, zooals men zich herinert, uitgaf voor „kolonel Barker". Destijds is uit voerig mededeeling gedaan van haar zonderlinge le venswijze. Zij had als verpleegster aan het front in Frankrijk gediend en daar een Australisch luitenant leeren kennen, m et wien zij in 1918 in het huwelijk trad en van wien zij zich zes maanden later liét schei den! van tafel en bed. Bij het eind van den oorlog ont moette zij een Australisch soldaat, met wien zij een vrije echtverbintenis aanging, waaruit twee kinderen geboren werden. Na den dood Van dezen, man gaf zij zich uit voor mian en trad als „kolonel Barker" in het huwelijk met een jong meisje, Elfride Haward, de dochter van een apotheker, die zij later weer verliet voor een andere vrouw. Zij verkreeg als „kolonel Bar ker" van verschillende personen crediet zonder dat zij betaalde en kwam in moeilijkheden Zij stond thans terecht, beschuldigd) van meineed, omdat- zij zich met voorbedachten rade in de huwe- lijksregisters onder een valschen naam had doen in schrijven en had opgegeven^ dat zij „vrijgezel" was, terwijl zij niet definitief van haar vroegeren man ge scheiden was. Zij erkende, zich daaraan te hébben schuldig gemaakt, doch verontschuldigde zich met de verklaring, dat de vader van miss Haward had aan gedrongen op een) huwelijk met zijn dochter, waardoor zij in een dilemma kwiam te verteeeren. Zij moest óf bekennen, dat zij een vrouw was, waardoor zij. haar middel van bestaan zou verliezen, waarvan haar kin deren nadeel zouden ondervinden^ terwijl zij zioh ver der schuil wenschte te houden voor haar vroegeren man, óf twee valsohe verklaringen voor de autori teiten afleggent Zij was tot het laatste gedwongen. De verd'ëdiger van beklaagde deed uitkomen, dat zij geen geld had verkregen door haar „huwelijk" met miss Haward, dat ziji integendeel miss Haward voort durend had gesteund, en wees erop, dat zij in zekeren zin een respectabel leven had geleid door haar kinde ren te verzorgen en te beschermen. Hij verzocht den rechter rekening te houden met het feit, dat beklaag de reeds veel had geleden door de groote belangstelling van het publiek voor haar zaak ent zeide, met het oog op het groote aantal vrouwen, dat zich op de publieke tribune verdrong, dat het verwondering moest baren, dat de ellende van .Lillias ArkellSmith als een soort vermakelijkheid wordt beschouwd. Is zij, zoo vroeg de verdediger, niet reeds genoeg gestraft? De rechter erkende, dat een zaak als de onderhavige nog nooit was voorgekomen en van zeer bijzonderen aard was. Hij wenachte zijn vonnis daarom op te schor ten. Tot negen maanden veroordeeld. Een later bericht meldt: Lillias Irma Valerie Arkell—Smith, alias „kolonel Barker", is tot negen maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemsche rechtbank terechtgestaan de gebroeders A. en T.S., die op Zondagavond 25 November de 58-jarige weduwe J. S., uit haar huisje aan den Veldweg te Lisse hebben gelokt en haar ernstig hebben mishandeld door haar met een zwaar voorwerp eenige malen op hoofd en ar men te slaan. De vrouw is daarna geheel versuft in de sloot voor haar woning gevallen. Zij had nog juist zoo veel kracht, dat zij er uit kon kruipen en haar huisje kon binnen gaan. De onverlaten zijn haar gevolgd en hebben haar, na opnieuw met een hard voorwerp ge slagen te hebben, gedwongen, de plaats te wijzen waar zij haar geld bewaarde. De mannen hebben gouden tientjes, geldswaardige papieren, spaarbankboekjes enz. en twee portemonnaies meegenomen en zijn weggegaan, een gedeelte van het gestolene is, nadat de daders wa ren aangehouden, in de sloot bij de woning van het slachtoffer teruggevonden. Tegen A. S. was 4 jaar en tegen T. S. 2% jaar ge vangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft Donderdag uitspraak gedaan en A. S. veroordeeld tot 3 jaar en T. S. tot 2 jaar gevangenisstraf. Schreven wij een vorige keer over de keuze der |lvi zaaibloemen, thans wil ik aan mijn belofte voldoen doen uitreiken, waarin met reden omkleed wordt "aan- om iets over het zaaien te schrijven. Echter moet er gedrongen op vrijwillige vaccinatie in het eerste levens- een kleinigheid aan vooraf gaan. De belangstellende jaar? VAN BLOESEMPRACHT NOG GEEN SPRAKE. Naar men uit de Betuwe aan het „Hsbl." schrijft, heb ben de strenge winter en het koude voorjaar met zijn nachtvorsten hun invloed geducht doen gelden op boom gaard, weide en akker. Het vorig jaar was Zondag 20 April de bloesemdag voor de Betuwe; toen brachten extra treinen on auto's duizenden bezoekers naar hier, maar van bloesempi'acht OVER DEN VERKOOP VAN EEN PARTU PETTENLAKEN. Het Tweede Kamerlid Bijleveld heeft den minister van defensie de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat er op het oogenblik een partij, van pl.m. S4000 meter groen-grijs petten-laken in den vrijen handel te koop wordt geboden .afkomstig uit Rijksvoorraad? 2. Wat is de prijs, die het Rijk voor dezen voorraad thans ontving, en wat is de prijs, dien het Rijk er voor heeft betaald? lezer of lezeres zal wel begrepen hebben dat ik de vorige maal een opsomming gaf van éénjarige zaai* bloemen. Daarnaast bestaan ook een groot aantal twee- en meerjarige bloemen, die door zaad kunnen worden voortgekweekt. Hiervan heb ik er geen in mijn vorig lijstje vermeld, omdat als men spreekt over zaaibloemen, daarmee gewoonlijk bedoeld wor- den de éénjarige bloemen bloemen dus, die iri den herfst weer afsterven. Deze bloemen dan kunnen wij in hoofdzaak in twee groepen verdeelen, nl. die, welke buiten en die, welke in een bak worden gezaaid en daar de eerste weken i van hun leven doorbrengen. Deze laatste zijn te teer; om terstond aan den kouden grond te kunnen worden toevertrouwd. De meeste gewone zaaibloemen kun- Wat is de reden, waarom deze in goede conditie nen gelukkig direct in den kouden grond, want lar.f 5r! verkeerenjde voorraad door het Rijk wordt afgeschaft? niet iedereen is in het gelukkig bezit van een bak. »aaI 4. Indien die reden, of een der redenen is, dat de kepi is of wordt afgeschaft, wat zal de soldaat dan voortaan bulten dienst moeten dragen Voor het zaaien huiten moet men rekenen, dat nor^ I maal da laatste helft van April 't meest geschikte| •Indien dat wordt de veldmuis acht de minister die tijdstip is. In een warmen tuin die goed beschut opj dracht overeenkomstig den eisch van netheid en uiterlijk het Zuiden ligt, kan het zelfs al wel eerder ge&chie-l voorkomen, den Hollandschen militair te stellen? DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Meberman. 5 Juni voor de rechtbank. Naar vernomen wordt, zal de strafzaak togen Salo- mon Lieberman op 5 Juni a.8. voor de Vierde KamerT, is thans nog geen sprake. Een paar warme dagen kun- der Amsterdamsche Rechtbank oen aanvang nemen, j voordealen: ie. Kan het door eon ongeoefende hanq den. Vooraf moet do grond, waarop men wil zaaien,! met ouden, korten mest, zand en hladaarde goed worT den aangemaakt; op stugge kleigronden kan er ga-I rust een flinke hoeveelheid fijne turfmolm doorheen I worden gewerkt, fa het bed gereed en een beetje op-I gedroogd, dan kan met het zaaien begonnen worden. I Dit zaaien doet men liefst op rijtjes; dit heeft vele} KIPPENHOUDERS, WIL HET ONDER STAANDE EENS MET AANDACHT LEZEN. lcopt, was alleen verschil in den zoogenaamden ge- netischen factor. Hier vloeit mij een woord uit de pen vooral het zaad niet hegraven. Groote zaden mogen geschieden; 2e. Het zaad kan gemakkelijk worden ge dekt. 3e. Het wieden en uitdunnen zal veel gemakke lijker gaan; bovendien zal men op de rijtjes de plantjes al spoedig kunnen onderscheiden, ook al kent men ze niet. Dé voortj es of rijtjes maakt men met een stomp stokje Yt 2 c.M. diep; bij drogen grond wat dieper dan bij natten grond. Men moet dat ik even wil omschrijven. Genetica of leer der erfelijkheid is een wetenschap, iets dieper gezaaid worden dan fijne. Het zaad wordt in do voortj'es dun uitgestrooid en Uit 't verloren hoeksken van Het Laatste Nieuws: De Internationale zomertijd begint voor mij alzoo dat plots al mijn ramen geen gordijnen meer hebben, de vloerkleeden naar ik weet niet welke ruimte zijn ver dwenen, en eiken dag de schilder en behanger komen zullen, maar niet komen, zijnde de bestieringen van deze menschen ondoorgrondelijk. Maar ik heb in al dat puin een verheugenis: ik zal weer de zon zien opkomen, door mijn bloot raam, achter den tuin, achter den zwarten muur, achter de wonder bare linde, achter, de parkboomen. De wekker wekt precies te 5 u. 3^, Als ik de oogen open, moet de zon er zijn. Ik open de bogen. In een hoek van het Oosten, in de boomen, stipt op tijd, is er iets van goud, dat vlamt, van versch, nooit gezien horizongoud. Het trilt in de takken; het is de gouden koekkoek, dien ik hoor roepen. Nu is het heilig stil, voor de ontvangst van den nieu wen dag, die stijgende is en die straks vol zal zijn met menschen, huizen, treinen, steden, zeeën, fabrieken, boo men en torens. Dat avontuur is triestig en filosofisch, vreeselijker dan sluit dan de oogen om al het schoone in mezelf op te bergen, vooral dat goud, dat zonnegoud, dat levende, verre goud, hetwelk zich voor de allereerste maal ln alle eeuwen zoo vertoont, aan mij. Zij die zooiets hebben meegemaakt, de zonsopgang kijkers zullen dat begrijpen, gelijk ik het nu begrijp. Zij zullen, als ik, weten hoe de warmte groeit over hen, die de kern is van den dag en de 2iel van de ziel. Ik ga de oogen weer open doen. Het zal een oceaan van glanzen zijn. El, o wonder, het is nog 't zelfde goud) Niets grooter. De zon is traag... Heerlijk traag rhythme, van wat eeuwig is. Nu is het 5 u. 40 op mijn wekker. En nog hangt ln de boomen hetzelfde vlammekem... Hemel, is er iets niet in orde met de oude zon? Ik richt me op. 't Gouden licht verplaatst zich dn de kale ruiten. De einder is grauw bezet. Een somber ver moeden... 't Is wel zoo... Mijn zonsopgang, mijn lyriek, imijn nooit gezien, eeuwig verre goud: 't is de weerschijn dn de bloote rui ten, van 't vergeten nachtlicht, op mijn schoorsteen. Dat avontuur is triestig x filozofiech vreeselijker dan gij misschien peinst. Achterlijk is het op het bouwland, achterlijk is het weiland, achterlijk is het niet het jonge leven op het erf. We schrijven welhaast Mei; andere jaren loopen al koppels pullen over het erf en nu geen kip denkt er aan om te gaan zitten broeden, 't Is of de kippen denken: 't is me veel te koud hoor om daar 3 weken stilletjes in een donker hoekje te gaan zitten. Doch wat niet is kan toch nog wel komen en over het broe den van jonge pullen zou ik weieens wat willen ver tellen. Stel je gerust lezers; ik zal je niet bezig hou den met de vraag of ge machinaal moet broeden of met kippén, ook niet hoe en waar gij in 't laatste ge val een hen te 'broeden moet zetten. Het eenige, dat wij U, nu de broedtijd weer aangebroken is, willen zeggen is dit: als gij van uw eigen hoenders de beste legsters niet kent (de beste kunnen intusschen nog slechte zijn) koop dan broedeieren van een ver trouwd persoon, die een hoenderstapel heeft, welke dGor productiviteit uitmunt.. De legwedstrijden aan ons proeffokstation te Beekbergen, onder hoofdlei ding van den Rijkspluimveeteeltconsulent Ir. Tukker gehouden, hebben nu wel overtuigend bewezen, dat de productiviteit van verschillende hennen van hetzelf de ras, ja van denzelfden toom enorm uiteenloopt. Hierin nu kan veel verbetering worden gebracht, I wanneer eenige jaren deskundige teeltkeus wordt toegepast onder de meest productieve dieren. Want men moet nimmer vergeten, dat bij onze hoenders productiviteit - de geschiktheid dus om bij vol doende en doelmatige voeding veel eiéren te leggen een erfelijke eigenschap is, evenals het melk ge ven bij onze koeien. Dat productieve hennen in den regel ook het vroegst beginnen met eieren leggen is mede een. vingerwijzing voor .het fokken van produc tieve dieren. En weet ge wel lezer, dat er in ons land al hennen zijn die in één jaar de 300 eieren al heb ben overschreden. Zeker, dat zijn nog wel uitzonder lijke exemplaren, doch hennen met een productie van 230 240 eieren zijn er al heel veel. Een hen, die nu maar goed 100 eieren legt, is dikwijls haar voeder niet waard, temeer niet, omdat zoo'n hen deze eieren legt in den goedkoopen tijd. Voor broedeieren van hennen met een garantie voor boven de 200 betalen de goede kippenfokkers graag f 0.50 tot f 0.75 per stuk, onder garantie van bevruch ting. Ook de hanen uit zulke eieren geboren zijn me de geld waard, al kunt gij ze zelf niet alle aanhou den. Mocht gij kuikens van een productievep. stam koopen, om er mede door te fokken, past dan ook weer op voor een vreemden haan, want die kan in de nakomelingen weer veel bederven. Met betrekking tot den invloed van den haan op de vruchtbaarheid der nakomelingen zijn zeer be langwekkende onderzoekingen verricht aan het proefstation van Zuid-Carolina, Hiervan zijn onder staande publicaties verschenen. De proeven dienaangaande datearen al reeds van af 1914. Toen is men er mede begonnen en nog steeds worden er in een of andere richting proeven geno men. Steeds worden hiervoor dezelfde moderne in gerichte kippenhuizen gebruikt en steeds is de voe ding dezelfde gebleven hij onderstaande proef, om den invloed van den haan na te gaan in den fok- toom. In de verschillende jaren waarover de proef die zich pas sedert het begin der 20ste eeuw krachtig het bed daarna met de hark netjes gelijk getrokken; heeft ontwikkeld, toen men, dank zij het baanbrekend op droge gronden drukt men daarna het zaad wij werk van Mendel, Hugo de Vries en anderen, er toe stevig aan; op vochtige gronden veel minder, icch overging, proeven over erfelijkheid te gaan nemen hij moet het ook daar zacht worden aangedrukt. Voor-! dieren en planten en gegevens te verzamelen, die ook ïoopig legt men wat rijsjes over 'het 'bedje om de vo- op den mensch betrekking hebben. Onder den zoo-J gels te weren. Naar gelang het weer meer of minder genaamden genetischen factor moet dus worden ver- gunstig is zullen de plantjes met \Yt a 2 weken be staan de ontwikkeling van het individu. Hoe ging Ven zijn. Zoodra men de plantjs goed kan onder men nu aan het Proefstation te werk? j scheiden, begint men met -het dunnen en wieden; te- De oorspronkelijke toom (A) werd samengesteld uit gelijkertijd wordt de grond met een krabbertje los- 90 éénjarige hennen; deze legden in drie jaren ge- gemaakt. Welken afstand we de planten moeten gU middeld 80 eieren per jaar, hetgeen in onzen tijd een ven \s moeilijk te zeggen, omdat ze niet van alle treurig resultaat is. Den proefnemer kon dit echter soorten even breed worden; deze afstand zal varioe- niet schelen, want juist, omdat hij langs den weg der ren van jo tot 20 c.M. Mochten de jonge plantjes wat teeltkeus iets wilde bereiken, selecteerde hij de begin- armoedig staan, dan kan men voorzichtig wat ouden, dieren niet. Bij toom A waren slechts 8 hennen, die drogen, fijngemaakten hoendermest tusschen de rij- in één van de 3 jaren meer dan 100 eieren legden, tjes strooien. Twee hiervan legden resp. 150 en 128 eieren. Een an-.i Met het zaaien in den bak heeft men wat moer te der toom (B) nakomelingen van toom A, dus ook sa-1 doen. Daarmee wordt in den regel ook wat vroeger mengesteld uit niet uitgezochte hennen, en hanen, j begonnen. Zoo eenigszins mogelijk geeft men een leverde gemiddeld per jaar 92 eieren per hen. De beste j weinig broeimest een laagje paardenmest of boom- legsters produceerden er resp. 180 cn 154 in één van kaderen bijv. doch beslist noodig is dit niet. De de drie legjaren. In het tweede 1001* voegde men bij'gi-ond in den bak- moet licht en fijn zijn; bladaarde toom A drie banen (broers van elkaar), welker moe- j,net turfmolm en fijne, beste tuinaarde. Ook in den der 207 eieren per jaar legde, terwijl de grootmoeder van moederszijde er 175 en de grootmoeder van va derszijde er 229 per jaar had gegven, De afstamming van den grootvader en grootmoeder was niet bekend. Uit de paring-van de drie hanen met de hennen van toom A kreeg men toom C, bestaande uit 100 bak zaait men liefst op rijen; natuurlijk wat dichter dan buiten. Het zaad wordt ook weer matig aange drukt en daarna goed nat gegoten. Men houdt den bak gesloten, totdat het zaad ontkiemd plantjes zichtbaar zijn. Dan wordt eerst weinig, later meer gelucht. Zijn de plantjes een paar weken oud, hennen. Deze legden gemiddeld per hen en per jaari^ji worden ze verspeend; liefst zal dit plaats hebben 135 eieren; 46 van de 100 legden 150 of meer eieren, terwijl er 5 waren, die er meer dan 200 gaven. De in vloed der hanen was dus bij de eerste generatie al merkbaar. Dit is eon vingerwijzing, dat men reeds veel kan bereiken, door een haan te bemachtigen van een zeer productieven toom. Toom D bestond uit nakomelingen van toom B, waarbij drie hanen (broeders) gevoegd waren, die tot vader één der drie bij toomi C gebrachte hanen had den en tot moeder een hen, die 128 eieren per jaar gelegd had. De hennen van toom B waren slechte legsters, want zij gaven gemiddeld in 3 jaar slechts 92 eieren per jaar (zie boven). Toom D i kinderen van de hennen van toom B, en de genoemde 3 hanen - gaf reeds gemiddeld 138 eieren per hen en per jaar. De beste legster, na 6 jaren verkregen, behoor de tot dezen toom; zij legde 232 eieren in 'n jaar, ter wijl er nog 3 hennen bij dien toom waren, die er meer dan 200 legden. Verder bevonden er zich bij 11, die er 175 legden, on 45, die het tot over de 150 brachten. Eindelijk deed men toom E. ontstaan, uit de nako melingen der 12 beste legsters van toom C cn een haan, welks grootmoeder van vaderzijde 242 cn welks grootmoeder van moederszijde 234 eieren per jaar gelegd had. De 12 hennen legden nu gemiddeld 170 eieren per kip en per jaar; de. beste gemiddeld 223 per jaar. Van de hennen van toom E legden 46 in het eerste jaar gemiddeld elk 162, 28 elk 150 of meer, 15 elk 175 of meer en 6 meer dan 200 eieren. Bet succes met de paring voor weinig productieve hennen met hanen van productieve afkomst was dus wel groot. Mep zal dus nog meer succes hebben als men zoowel hennen als hanen van productieve kom af houdt, in een anderen bak, die eveneens met lichte aarde gevuld is. Daar zal aanvankelijk geschermd moeten worden, totdat de plantjes zich hebben hersteld en dfl kopjes weer oprichten, door over het glas een hek werkje van hout te leggen, of wat grond om de zon huiten te sluiten. Vanaf het begin wordt flink go- lucht; in het begin tot half Mtei gaan de ramen er overdag af en later ook des nachts. Einde Mei kun nen deze plantjes buiten worden uitgezet op de be kende afstanden. Heeft men voor het verspenen geen bak beschikbaar, dan kan men ook buiten verspe nen, op een beschut plekje; de eerste dagen moet dan met een of ander middeltje worden geschermd. Ook deze planten kunnen dan einde Mei of begin Juni op de plaats van bestemming worden gebracht. Wij be hoeven er wel niet op te wijzen, dat het verplanten 1 uit den bak of van het bed zoo zorgvuldig moge- lijk met een kluit moet geschieden, en dat de plant jee direct aangegoten moeten worden. Schijnt de zon fel, dan is het bovendien noodig, dat ze nog een paar da gen worden beschermd met takjes, enz. Ziehier in het kort een handleiding voor het zaaien van éénjarige zaaibloemen, die uit den aard der zaak niet volledig kan wezen, maar als men goed zaad hoeft en men neemt bovenstaande raadgevingen ter harte, dan kan men met eenige zekerheid verwach ten, dat men zich aanstaanden zomer kan verlusti gen in een schat van groote en kleine bloemen, dis in den tuin een attractie zijn voor iedereen, 'sZo- ..tnersavonds, na volbrachten dagtaak, in eigen tuin of hof wat bloemen verzorgen behoort tot de aange naamste bezigheden van het landleven. S. V.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10