v. ROSSE M'* ZEEPAARD I5ct iskn {cbager Courant K [aad Callantsoog. Raad Nieuwe Niedorp. Vijfde Blad. 'h Kinderkopjes Zaterdag 27 April 1929. 72ste Jaargang. No. 8449 Wgadcring van den Raad op Vrijdag 26 April 1929, voonniddags 10 uur. ■zitter do heer Mr. D. Breebaart tevens secretaris, fwezig is de heer Veul met kennisgeving van verhln- Bf. Ie Voorzitter opent de vergadering. Do notulen wor- onyeranderd vastgesteld. Mededeeltngen. Hedegedeeld wordt dat met ingang van 1 April als eljjk ambtenaar is aangesteld de heer A. Busslng ln plaats van den heer D. Breebaart van Hoogwoud, niet meer beschikbaar was. •ervol ontslag is verleend aan de onderwijzeres, mej. 'O Bter. - Van den Inspecteur der Directe Belastingen is bericht ekomen, dat de opoenten op de Gemeentelijke in- nstenbelasting zullen bedragen f 1300.46, op de be- lOÜng was geraamd f 1250. reneens is ingekomen van bovengenoemden Inspec- bericht dat het totaal kwade posten op de gemeen- Inkomstenbelasting 1926 tot 1927 zal bedragen 18 .opcenten vermogensbelasting f 5.54, en perso- belasting f 53.63. jkeuring is van Ged. Staten ontvangen op de ge- e begrooting dienst 1928, eveneens op de gewijzig- jbegrooting G.E.B. 1928. [vaa den Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- 3 bericht ontvangen dat de rijksvergoeding ï&l worden ingetrokken als de te benoemen onder den wachtgeld geniet. stukken worden voer kennisgeving aangeno men zijn de nieuwe voorwaarden van het P.W.B. feuloeron. Disfcricts-schoolarts. i de afdeeling Noordhojland van de vereen, van Gemeenten is een brief ontvangen waarin wordt iht of de raad zich in beginsel er voor verklaart een dlstricts-schoolarts wordt benoemd. De onkosten Inden hieraan zouden bedragen f 11035 per jaar. fan zou waarschijnlijk komen 1/3 voor het Rijk, 1/3 Ir de Provincie en 1/3 voor de betreffende gemeenten en W. hebben hierover gesproken met Dr. Oterdoom ideze was van meening dat ihet zeer nuttig zou zijn er een -rts kwam, die zich geheel aan het school- ulcht zou kunnen wijden. De kosten zouden bij een betaling van het Rijk voor deze gemeente op onge- ir f 100 komen, thans is het f 60. B. en W. zijn van ÉJng dat om die f 40 niet mag worden tegenge- ft, weshalve de raad wordt voorgesteld Zich bereid verklaren om mede te werken. Algemeen kan men h met het standpunt van B. en W. vereenigen, ba beer Kooger vraagt hoeveel maal de school be- cht wordt als de schoolarts er zou komen. De Voorzitter meent dat dit besproken wordt als het ver is. Spr! verwacht echter dat dit 1 keer per land zal zijn. fen de Vereen, van Ned. Gemeenten, is een adres in- lomen, omtrent de financieels verhouding tusschen Rijk en de Gemeenten. Zal clrculeeren. agekomen is voorts een verslag van de Vleeschkeu- gscommissie over 1928. De Kamer van Koophandel en brieken teAlkmaar, de Bank van Nederlandsche Ge enten. Al deze verslagen zullen clrculeeren. fan het Hoofd van den ontwikkelingscursus is een slag ingekomen omtrent den gehouden ontwikkeling» sus .waaruit bleek, dat de cursus is begonnen met 18 geëindigd met 14, terwijl het geven van handwerk- derwijs wegens gebrek aan belangstelling is gestaakt. Van de commissie van toezicht op het lager onderwijs een verslag ingekomen. Wordt evenals het voorgaande pr kennisgeving aangenomen- Aanvragen ontheffing hondenbelasting. Vin A. Schoorl Jz., te Koegras is een verzoek Inge ef om zijn aanslag te willen vernietigen, wegens pWn van zijn hond. P. Roos verzocht zijn aanslag te willen terugbrengen Ji l 5 op f 1, daar zijn hond als trekhond wordt ge nikt. Worde goedgevonden. Aangeboden wordt vervolgens het Gemeenteverslag w 1928; Zal circuleeren. Eveneens wordt het verslag over de Volkshuisvesting agèboden, welk verslag ook zal circuleeren. Volgt voorstel tot het aanvragen van machtiging aan «ren Ged. Staten van Noordholland tot het aangaan een gemeenschappelijke regeling met de gemeente 'O Helder betreffende het toelaten van leerlingen uit re gemeente op de openbare lagere school te Juliana- irp De Voorzitter licht toe dat indertijd van de gemeente Helder bericht is ontvangen dat aan de school te Hanadorp was geplaatst een boventallige leerkracht. Den Helder was men van meening dat het aanstel- van deze leerkracht noodzakelijk was geworden J 'hst bezoek van kinderen uit Koegras. Men o'ory lie daar nu dat het salaris van deze leerkracht otendeels door Callantsoog zou moeten worden be- B. en W. konden zich met deze zienswijze niet «enigen en willen nu aan Ged. Staten machtiging om een regeling hieromtrent te treffen. heer Vries vraagt of Ged. Staten niet als bemid- "nfr ^unnen optreden. De Voorzitter wil eerst trachten een regeling tot Ju te brengen en mocht dit ndet lukken dan kan de J van Ged. Staten worden ingeroepen. Aldus wordt "oten. punt 10 kwam op de agenda voor verhuur van 1l LPerceeltJe erond aan P. Vos. De heer Vos heeft ,1 Pns echter dit verzoek ingetrokken, zoodat dit punt 3 agenda wordt afgevoerd. Begroo tingsvvij zlglng. De Voorzitter deelt mede dat in verband met het nieuwe bezoldigingsbesluit aan de onderwijzeres, mevr. Brouwer—Meijer nog f 4.74 moet worden betaald, waar om de begrooting 1928 moet worden gewijzigd. n vernissing? De v ci'zittsr Mgi tha.is een verrassing te hebben die nu iuist niet zoo prettig is. Van Ged. Staten is de begrooting *92° terug gekomen met de bemerking dat de f 18.10 besteed voor het aanbieden van een huldeblijk I aan een der wethouders niet mag komen ten laste der 1 gemeente, waar het een particuliere zaak betreft. Het spijt de Voorz., niet alleen, omdat de raadsleden thans i zelf moeten betalen, maar dat het Idee weg is dat de heer Kooger de bloemen heeft gekregen van de burgerij. De begrooting zal worden gewijzigd. Rondvraag. De heer Kruit vraagt of B. en W. er al werk van ge maakt hebben wat betreft den grond van P. Mooij. De Voorzitter zegt dat wegens drukke bezigheden dit nog niet is geschied, maar nu wel spoedig zal gebeuren De Voorzitter feliciteert thans namens de gemeente :'e heer Hollander, die binnenkort 25 jaar getrouwd zal zijn; helaas mogen wij U namens de gemeente niets aan- i bieden. Hierna sluiting. met mooi, dik haar. Het haar groeit veel sneller als gij dat met Purol (behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een Weinig Purol goed in de (hoofdhuid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei (krachtig bevorderd en het haar mooier en dikker. commissie toe te laten, omdat zij anders te weinig van de zaak afweten. De wenschelijkheid hiervan wordt wel gevoeld, maar er zijn ook bezwaren. In de eerste plaats de vergaderruimte te Barsingerhorn en 2e. zullen de plaatsvervangers dan alle vergaderingen dienen (bij te wonen. De afgevaardigde zal het bij de Commissie ter sprake brengen. In behandeling komt het verzoek van de Gym nastiekvereniging „(Hercules en Hebe" om foO.—- subsidie. Voorgesteld wordt voor dezen keer een bijdrage te verleenen en daarbij de Verceniging onder het oog te brengen, dat eenige reorganisatie ter besparing van kosten wel gewenscht is. De leider bijv. wordt fatsoenlijk betaald, het aan tal heeren-leden is klein en nu zou wellicht een plaatselijken leider zijn aan te stellen, die het voor heel wat minder zou kunnen doen. Ook zou de con tributie voor de heeren-leden hooger gesteld kunnen worden. De heer Pluister vindt deze f50 wel goed besteed, maar de deelname van de groote leden is niet groot, 7, en die komen nog niet altijd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Verzoek van „Het Witte Kruis" om f71.57 subsidie wegens het nadeelig saldo der badinrichting over 1928. Geadviseerd wordt dit toe te staan. Aldus wordt be sloten. Verzoek van de Vereeniging „Volksmin" te Hoog woud om een bijdrage in de kosten van het school feest aan de Langereis over 1928, groot f 1.50 per leer- VermenigvuldJ gingsctffer. nti ®et uil «Éknrv, Temenl8:vul<ilglngscyfer voor de Gemeentelijke I V?tenbela9tlng over het jaar 1929—1930, wordt vast en '«ld op 3 evenals vorig jaar. 'el8 Pensioensgrondslag van den burgemeester-secreta- 0 ambtenaar van den burgerlijken stand wordt ver- lin; ;ES gebracht, wegens 4e periodieke verhooging van 'a1. 5 op f 3225. 'erna gaat de raad in comité heropening wordt overgegaan tot de verkiezing Ke^en onderwiJzer aan de openbare lagere school. Met stemmen wordt de heer H. J. Schut te Jub- te wierin£en> gekozen, taet V00rgedragen waren de heeren P. H. Th. Jas- te Leiden en C. Geurts te Broek op Langendijk. ie' tand °nbeZüldigd ambtenaar van den Burgerlijken i' len de heer G. Baken Jbz. met algemeene stem- Vergadering van den Raad op Vrijdag 20 April 1929 dos morgfens 10 uur. Alle loden zijn aanwezig. Voorzitter de heer A. Visser, burgemeester, secreta ris de heer P. Haringhuizen. Na opening volgt lezing der notulen, die onver-! anderd onder dankzegging worden goedgekeurd. Naar aanleiding van de notulen dringt de heer1 Borst aan op het ^aanbrengen van gaas om de boo-l men, er is weer een slachtoffer. De yoorzitter zegt dat het een toeval is, dat nog geen gaas is aangebracht, de opdracht is gegeven. Ingekomen medldeelingen. Goedkeuring van de gemeentebegroting voor 1929, de suppl. begrooting 1928, de verordening Warenwet en het besluit tot liet aangaan der geldleening, groot f 13000. Bericht van Gedeputeerde Staten, dat de inwerking treding der nieuwe, wellicht gewijzigde, salarisrege ling voor burgemeesters, secretarissen en ontvangers zal worden verschoven tot 1 Januari 1930. Idem van den Minister van Financiën, dat het voor schot Landarbeiderswet aan H. Kouwenberg niet kan worden toegestaan, wijl hij den grond, waarop erfpacht rust, niet volledig in eigendom kan ver krijgen. Proces-verbaal van kas verificatie in het eerste kwartaal, aangevende dat in kas was en 'behoorde te zijn de som van f 1924.88y2, postrekening ad f 1163. inbegrepen. Dankbetuiging van het Fanfarecorps „Excelsior" voor de toegestane subsidie. Bericht van het Gemeentebestuur van Oude Nie dorp, dat de Raad dier Gemeente niet wenscht mede te werken aan de instelling van een commissie van onderzoek inzake samenvoeging der gemeenten Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp en Winkel. Idem van het Gemeentebestuur van Winkel. Rekening der Gezondheidscommissie te Hoorn over 1928. De heer Gaijaard vraagt of de Gezondheidscommis sie een instructie heeft, waarbij is voorgeschreven dat ze in diverse gemeenten een bezoek afleggen. De Voorzitter antwoordt bevestigend en bezoek heeft dan ook plaats. Het verslag vermeldt dat er over Nieuwe Niedorp niets valt te vernielden, zoodat de toestand hier blijkbaar goed is. De heer Gaijaard hoort dit wel eens anders en noemt bijv. klachten van boeren over den toestand der slooten achter het dorp. De heer Pluister oordeelt dat het hier een taak van het polderbestuur betreft en dan die slooten uitge- keurd dienen te worden. De heer Gaijaard meent dat ingrijpen door de Ge zondheidscommissie dan gewenscht is, de kosten voor deze Commissie zijn niet hoog, maar er dient wat door de Commissie te worden gedaan. Het verslag der ■vergadering van de Gascommissie op 2 April wordt gelezen. De heer Wit merkte op dat niet werd vermeld wat een verzoek van de Middenstandsvereeniging behelsde, alleen dat het voor kennisgeving werd aangenomen. De Voorzitter zegt, dat in het adres geklaagd werd over het gas en gevraagd werd om electrificatie. Waar zonder meer geschreven werd dat het gas niet goed i was, en niet verzocht werd om beter gas, heeft de gascommissie gemeend het verzoek voor kennisge ving te moeten aannemen. j De heer Borst vraagt of de verbeteringen, waartoe door de gascommissie werd besloten, niet gedeeltelijk l achterwege dienen te blijven, in verhand met de elec- trificatie-plannen. De Voorzitter zegt, dat de commissie oordeelde, dat sommige herstellingen beslist noodig waren en voorts dat de zaak zoo krachtig mogelijk moet staan. Ge- i passeerd jaar is een winst gemaakt van f 6800, dat bedrag wordt gestort in het reservefonds en uit dat I fonds worden de verbeteringen betaald. I Voorts zijn "ingekomen verslagen der vergaderin gen van de Vleeschkeuringsdienstcommissie op 17 Januari, 7 Februari en 5 April en jaarverslag van den Vleeschkeuringsdienst met verlies- en winstrekening en balans over 1928. Goedgekeurd wordt het besluit der Vleeschkeurings dienstcommissie tot verhooging van de begrooting voor de verwerkingsinrichting en centrale nood- slachtplaats met f21.000.—, waartoe deze begrooting in totaal f 125.000.komt te bedragen. Volgt benoeming van een lid dier commissie, ten gevolge van het in werking treden der nieuwe ge meenschappelijke overeenkomst. De heer Pluister werd herbenoemd, terwijl tot plaatsvervanger werd herbenoemd de heer Gaijaard. De heer Gaijaard bepleit de wenschelijkheid om de plaatsvervangende ledon tot de vergaderingen der ling uit de gemeente Nieuwe Niedorp. Voorgesteld wordt dit in te willigen. Wordt goed- gevonden. I Verzoek van Mevr. G. MeuleveldLangedijk om hare jaarwedde als onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de Moerbeeker school te verhoogen tot f 150.—. B. en W. stellen den Raad voor hiertoe te besluiten met ingang van 1 Januari j.1. Aldus wordt besloten. De dorpsweg. Voorstel om ten behoeve van het verstraten van den dorpsweg een tweede geldleening aan te gaan, groot ten hoogste f 12500.tegen een maximum rente van 5 en met aflossing in uiterlijk 15 jaren. De heer Borst vraagt of het met deze 2e geldlee- ning af is, waarop de heer Pluister antwoordt, dat 930 meter zal worden verstraat, waarvan 700 meter met nieuwe.ateenen. Vanaf Houtkooper tot het Armenhuis' zal dan verstraat zijn en de kosten ongeveer f 19000 I bedragen. Op een vraag of er voldoende aanvoer van stee-; nen zal zijn, wordt door den heer Pluister medege deeld, dat reeds le klas steenen zijn gekocht en voor voldoenden aanvoer zal worden gezorgd. Het voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Vaststelling vergoeding bijzondere school in het Veld. Het voorschot wordt bepaald op f 1400. Voor een nieuwe garage. Voorstel tot verkoop van 60 Aren grond aan den Schulpweg a 60 ct. per M2., aan C. Groot Jz. alhier, onder conditie, dat de opstallen door het Gemeentebe stuur moeten worden goedgekeurd. Opgemerkt wordt dat het -plan reeds besproken is en de heer Wit merkt op dat de meening heerschte dat de gemeente het terrein zoo goedkoop mogelijk moest verkoopen. Het bouwen moet zoo aanlokkelijk worden gemaakt, zelfs zoo dat ze lichter hier zullen bouwen dan in het Heerenbosch te Schagen. Het voorstel van B. -en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Nu Ged. Staten machtiging hebben verleend om een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Oude Niedorp aan te gaan, wordt opnieuw de gewij zigde verordening op de heffing van sluisgelden te Verlaat vastgesteld. Aan de orde komt het verzoek van de Vereeniging „IJs- en Volksvermaak" om een bijdrage van f 450. in de kosten van werkverschaffing in het afgeloopen winterseizoen. B. en W. adviseeren deze subsidie toe te kennen. De heer Wit had gedacht dat de ontvangsten vol doende waren geweest, zoodat geen subsidie noodig was. De Voorzitter deelt mede dat als IJ. en V. de subsidie niet kreeg, het nadeelig saldo nog grooter zou zijn. De heer Wit wil dan de subsidie toestaan. Spr. vond het houden van de kermis een gewaagde stap, maar uitgezonderd den eersten dag, is die uitstekend ge- De heer Pluister wijst er op dan in den beginne we hadden een kwakkelwinter en de laatste dagen toen kwamen de menschen niet meer schaatsenrijden. Ten aanzien van de kermis zegt spr., dat er een waarborg fonds was. De heer Borst meent, dat als IJ. en V. er niet was geweest, de werkverschaffing de gemeente wel meer zou hebben gekost. De Voorzitter wil liever niet over het beleid van IJ. en V. spreken, maar wijst er op dat de vereeniging verbonden is met den Kon. Ned. Schaatsenrijders- bond en de wedstrijdenregeling dus daarmee samen hangt. Met algemeene stemmen wordt besloten de subsi die te verleenen, waarover de Voorzitter zijn tevreden heid uitspreekt. Aan arbeidsloon was f 950 uitbetaald. De electrificatie. Thans komt aan de orde de electrificatie en wordt mededeeling gedaan dat in de eerste plaats was in gekomen een aanvraag van het Prov. Electriciteits- Bedrijf d.d. 2 Maart 1929, om vergunning voor het aanleggen van een electrisch net langs den Schulp weg, den Dorpsweg, den Ooievaarsweg tot het Klooster en den Limmerschouwerweg, ondergrondsch tot even voor het Klooster en daarna bovengrondsoh, langs den Wateringskant bovengrondsch en van de brug tot het eind van de Moerbeek ondergrondsch en voorts aan de Langereis een klein gedeelte aan weerszijden van de brug bovengrondsch. Het voornemen van het 'Bedrijf is in de gemeente Winkel tegelijkertijd een net aan te leggen. Voor beide gemeenten te zamen is een rentabüiteitsreke- ning opgezet, welke een voordeelig saldo van slechts f89.oplevert, waaruit volgt, dat geen meerdere, minder gunstig gelegen, gedeelten der gemeente zon der meer kunnen worden aangesloten. De aanvrage is met het Gemeentebestuur van Win kel besproken, terwijl ook nog met de Directie van het P.E.N. besprekingen zijn gevoerd over de aan sluiting van enkele buitenwijken, n.1. 't Veld en de Kampen, Terdiek en het overig gedeelte van de Langereis. Omtrent dit laatste is men nog niet tot overeenstemming gekomen. Zonder meer of minder belangrijke offers van gemeente en belanghebbenden zal de electrificatie van die wijken wel niet tot stand kunnen komen. Sedert is van het Gemeentebestuur van Winkel een schrijven ingekomen van den volgenden inhoud: „Wij hebben de eer U mede te deelen, dat in de openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, gehouden den 13 Maart 1929, in be handeling is gekomen het vraagstuk der electri- citeitsvoorziening. De ter dezer zake van het P.E.N. ingekomen teekenin'gen en stukken, reeds eerder besproken met Uw dagelijksch bestuur, hadden ten ge volge. a. dat het gemeentebestuur van Winkel, af gescheiden van toekomstige verdere onderhan delingen met jhet P.E.N. besloot, behoudens een door de gemeente Nieuwe Niedorp te nemen gelijk besluit ten opzichte van Artikel 31 der Gemeenschappelijke overeenkomst inzake gas of andere lichtdistributie, om de concessie aan liet P.E.N. te verleenen. b. aan de gemeente Nieuwe Niedorp voor te stellen een gelijk besluit te nemen ten opzichte van eventueele dekking van een exploitatie tekort der gasfabriek, in dezen 2in, dat de bei de gemeente zich elk voor de helft van het even tueel jaarlijksch verschijnende tekort, garant stellen. c. te trachten de termijnen van aflossing van ten laste van het Gasbedrijf loopende leenin gen zoodanig gewijzigd te krijgen, dat dezen looptijd met tien jaren verlengd worde. d. en voorts overeen te komen, de gasprijs- regeling na de komst van het electrisch licht, zoodanig door de gascommissie te doen stellen, dat de prijs gebaseerd worde op den kolenprijs. In verband met bovenstaande geven wij U beleefd in overweging, Uwerzijds ook goed te keuren dat de bindende bepaling van Artikel 31 eerder genoemd, vervalt zoodat beide gemeen ten tot concessieverlening over kunnen gaan, en gelijktijdig ook Uwerzijds goed te keuren de regelingen als bedoeld in B, C en D. Wij hechten hieraan de redactie van de voor dracht dezer zaak aan ons gemeentebestuur ge daan." Vervolgens kwam op 28 Maart j.1. van de Be drijfsdirectie het volgende bericht in: „Ten vervolge op onzen brief van 2 Maart j.1. W 1960, deelen wij U voor de goede orde mede, dat de aanleg te Nieuwe Niedorp niet in den in vorenbedoeld schrijven aangegeven omvang zal kunnen geschieden, indien de kopermarkt zich op een dergelijk niveau handhaaft als thans, resp. nog meer rijst. Beter is het o.i. onder de abnormale omstan digheden, waarin de kopermarkt zich bevindt, den aanleg uit te stellen, totdat de koperprijs wederom normaal geworden is". Inmiddels is gebleken, dat de koperprijzen thans weer tot het vorige niveau zijn teruggeloopen. Waar evenwel tot op heden nog geen bericht is ingekomen, dat het P.E.N. zijn verzoek van 2 Maart j.1. wenscht te handhaven, kunnen B. en W. nog geen definitief advies uitbrengen. Vermoedelijk zal bedoeld bericht wel tijdig voor de Raadsvergadering worden ontvan gen. Bereids willen B. en W. echter nu reeds mededee- len, dat zij in hoofdzaak met de voorstellen van Winkel accoord gaan. Omtrent de verlenging van den looptijd der leeningen wenschen zij nog nader te overleggen, wellicht is het meer aan te bevelen, zè om te zetten in een annuïteitsleening, waardoor de, vooral in de eerste jaren teduchten verliezen, lichter vallen te dragen. Voorts lijkt het bij nader inzien be ter art. 31 der gemeenschappelijke overeenkomst on gewijzigd te handhaven en wederzijds de daarbij be doelde toestemming te verleenen voor de electrifica tie der gemeenten door het Provinciaal Bedrijf. De Voorzitter zegt dat op dit oogenblik nog geen antwoord van het^ P.E.N. is ingekomen. Dit zal ook wel verband houden met de berekeningen!, die B. en W. hadden gevraagd voor de aansluiting van de Kampen. Het komt spr. zeer gewenscht voor, dat de raad aan B. en W. machtiging verleent, door te gaan in deze richting en een overeenkomst aan te gaan, zooals voor heen is besproken. De heer Gaijaard zegt. dat het voorstel van B. en W. dus is om tegemoet te komen, aan de besluiten van den raad van Winkel en dus acooord te gaan met de voorstellen van het P.E.N. Een tamelijk groot gedeelte van de gemeente zal dan van aansluiting verstoken blijven en spr. betreurt dat de gemeente Winkel heeft losgelaten het standpunt alles of niets. Het P.E.N. blijft op het zakelijke standpunt staan, dat aangesloten wordt wat rendabel is on spr. meent dat het innemen van een dergelijk standpunt door de Provincie, te be treuren valt. W|aar Winkel en Nieuwe Niedorp als zeer achterlijk wordt betitel lseerd, meenlt spr. dat het Prov. Bestuur zeor achterlijk is, want dat het wer ke lijk democratisch zou zijn, overal eleotriclteit te bren gen. Spr. wijst erop, dat de eene gemeente meer buiten wijken heeft dan de andere. Winkel en. Nieuwe Nie dorp hadden nog een poosje vast' moeten houden, a-°n den eisch van algeheele voorziening. Nu Winkel daar van afgezien heeft, zal spr. er zich niet tegen verzetten, mjaar hij zal niet zijn stem aan het voorstel van B. en Wj. kunnen geven, wanneer er niet de consequentie aan vastzit, de buitenwijken van electricitelt te voorzien. Dat zal voor de gemeente offers kosten, miaar als tot electrificatie wordt overgegaan, zal dat een strop op leveren voor de gasfabriek en zullen de gemeentekassen daarvoor opdraaien. En het gaat niet op, dat de be woners vani de buitenwijken, die noch elèctriciteit, noc^i waterleiding hebben, aan die stroppen mee betalen. Spr. wil daarom; dat in de naaste toekomst ook de buitenwijken zullen worden aangesloten. De Voorzitter had ook liever gezien, dat het stand punt van het P.E.N. wat royaler was geweest, maar dat is ook niet in andere gemeenten het geval geweest. Spr. wijst op den meerderen aandrang naar eleotricl teit, vooral voor electrisch melken en bed rijfskracht en daarom gaat het niet aflT| op het starrestandpunt, alles of niets, te blijven( staan. B. en W. hadden zich wel degelijk de aansluiting van de buitenwijken voor gesteld en het zou dan zoo worden, dat het net zou komen, van Dutjewinkel langs WJateringskant naar Moerbeek, terugbuigend langs Koppelweg tot Valbrug. B. en W. hadden zich bijna stellig voorgesteld, dat be drag voor rekening van de gemeente te nemen. Er bleven dan over langereis, dat als buitenwijk al aar dig voorzien Is, Terdiek. dat als er aandrang wordt uit geoefend, spoedig zou zijn aan te sluiten. Spr. uit zijn verwondering, dat toen Oude Niedorp is voorzien, de kabel niet is doorgetrokken naar T-rdielc. 't Veld, tot aan de kolonie, zou voorzien worden door do lijn vaa Zijdewind. De aansluiting van de verdere buitenwijken zal af hangen van de som die gevraagd wordt De heer Gaijaard noemt een tweede stommiteit van het; P.E.N. dat de Langereis niet is aangesloten. De heer Pluister acht de electrificatie ook voor ge zondheidsdoeleinden van groot belang en meent dat als de geldleenlngen- voor de gasfabriek worden verlengd of omgezet ln annulteltsleeningeni' er niet zooveel gevaar voor verlies door de gasfabriek is. B. en W. zullen hun best doen, de gemeente, dus ook de buitenwijk, zoo goed mogelijk te voorzien. Maar dan zal er groote drang van de bewoners der buitenwijken moeten komen. De heer Gaijaard kan niet goed vinden, dat aan de bewoners der buitenwijken eerst gevraagd wordt een offer te willen brengen, terwijl ze dan later oolc nog zullen opdraaien voor de mindere ontvangsten die voor de gasfabriek voortvloeien uit de elektrificatie.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17