DE MIELE-STOFZUIGER De „D 22" verongelukt. L. v. RIJSWIJK. Graaf Chr v. Stolberg uit de hechtenis Plaatselijk Nieuws. PR5JS f 85.-. Schager Ijzerhandel Na MuidenLeimuiden. Een van de Nederlandsche Marine- vüegbooten bestemd voor Ned.-Indie. Ernstige familietwist in de hoofdstad De slooping van de Paleisresten. Binnenlandsch Nieuws. Vliegongeluk te Soesterberg. AUTO OP JAVA IN EEN RAVIJN GESTORT. Twee gewonden. De auto van den resident Ament is Zondagmiddag geslipt bij het paseeeren van een grobak. De auto kwam in een ravijn terecht. Mevrouw Ament is on gedeerd. Mr. Gobius, die eveneens in den auto zat, kreeg hoofdwonden. De chauffeur heeft een hersen schudding. -De auto is vernield. WREEDE DIERENMISHANDELING. Een kat levend gekookt. In een plaatsje in den staat Noord-Carolina is on langs een werkman veroordeeld, die uit bijgeloof en op raad van een „toovenaar" een kat levend had gekookt. Het beest schreeuwde zoo erbarmelijk, dat de buurt te hoop liep en het gruwelstuk ontdekt werd. De dader kreeg dertig dagen. En wie zou ze hem misgunnen? Maar het lijkt ons toch wel jammer voor de kreef ten, dat zij niet schreeuwen kunnen. DE RECHTEN VAN DEN MAN. In het najaar, van 25 September tot 1 October, wordt te Weenen een internationaal congres voor de rech ten van den man gehouden. De Weensche vereeni- ging Aequitas bereidt dit congres voor. Er staan tien punten op het programma, o.a. betreffende onder houdsplicht van den man tegenover zijn gescheiden vrouw, over den naam van de gescheiden vrouw, over de erkenning van het vaderschap, over de positie van het onechte kind en over de bestrijding van de uit wassen van de emancipatie der vrouw. NIET LANGER VERDACHT VAN MISDAAD. Volgens bericht uit Breslau heeft de eerste straf- senaat van het opperste landsgerecht Donderdag het tegen graaf Christian v. Stolberg uitgevaardigde ar restatie-hevel van het kantongerecht van Hirschbérg van 19 Maart 1929 opgeheven, evenals het besluit van ■den rechter van instructie van het landsgerecht te (Hirschbérg van 21 Maart j.1. tot verlenging der hech tenis, aangezien de verdenking van misdaad op het oogenblik niet bevestigd is, terwijl verdenking van het veroorzaken van den dood door schuld het in arrest houden uit vrees van ontvluchting niet recht vaardigt. Een later telegram meldt, dat graaf Christiaan zu Stolberg Wernigrode Donderdagmiddag uit het huis van bewaring te Hirschbérg ontslag is. Hij> vertrok naar het kasteel Jannowitz. DE NIEUWE AUTOBUSDIENST SCHAGEN—KOL HORN. Aan de vriendelijke uitnoodiging van den ondernemer van dezen nieuwen autobusdienst, den lh.eer P. Deute- kom, om deel te nemen aan den officieelen openings- rit op Donderdagmiddag j.1. hebben we volgaarne vol daan. Te half 4 zou vanaf het raadhuis worden afge reden en daar stapten voor deze gelegenheid in, burge meester en wethouders en de secretaris der gemeente Schagen, de heer Schmalz, voorzitter der Schager Han deldrijvende en Industrieel© Middenstandsvereeniging, de heeren König en Zomerdijk als vertegenwoordigers van De Hanze, de heer Mr. Buiskool, die blijkens latere mededeelingen zooveel (had gedaan om de concessie voor dezen autobusdienst te verkrijgen, de heer Ant. Deute kom, broer van den ondernemer, en de fotograaf Nie- etadt Jr., en de verslaggever. Reeds voor het Raadhuis werd namens de Schager Handeldrijvende en Industrieele middenstandsvereeni ging bij monde van den heer Schmalz, den heer Deute kom een krans aangeboden, die aan den mooie nieuwe autobus werd bevestigd. Het is een Pord-aütobus, plaats biedende aan 17 personen, en de fraaie carrosserie werd vervaardigd door de firma Blaauboer en Kotsen, ter wijl de heer C. Roggeveen Cz., had zorggedragen voor een keurige bekleeding. Het geheel ziet er wel verzorgd uit, terwijl tijdens den rit allen vol lof waren over de „zit" van de auto. Nadat dan onder groote belangstelling van de burge rij van Schagen was afgereden, was de eerste halte, het raadhuis te Barsingerhorn, waar burgemeester Bree- baart, wethouder Smit en de gemeente-secretaris Log gers instapten en ging het langs den weg met honderd bochten naar Kolhorn. Voor het c^fé van den heer S. Kuiper Werd halt ge houden en het was ten huizo van den heer Kuiper dat aan het gezelschap een hartelijke ontvangst door den ondernemer van den autobusdienst werd bereid. Door den heer Mr. Buiskool werd namens den heer Deutekom hartelijk dank gebracht voor de groote be langstelling, niet alleen bij dezen officieelen rit, maar ook voor de belangstelling, die tot uiting was gekomen bij de totstandkoming van dezen dienst, door den finan ti eelen steun die was gegeven. Dat ook het gemeente bestuur van Barsingerhorn vertegenwoordigd is, wordt op hoogen prijs gesteld en gehoopt wordt, d'at wanneer onverhoopt de finantieele resultaten van den dienst dus danig mochten zijn, dat een beroep op de gemeente Barsingerhorn zou worden gedaan, dan hoopte die on dernemer dat de thans gebleken belangstelling ook in klinkende inunt tot uiting zou komen. Spr. noodigt tenslotte de aanwezigenuit een dronk te wijden aan het welslagen van dezen voor beide gemeen ten belangrijken dienst. Namens het gemeentebestuur van Schagen dankt bur gemeester Cornelissen voor de uitnoodiging tot dezen rit en sluit zich aan bij de woorden van den heer Buis kool. Spr. wenscht den ondernemer toe dat de bus steeds goedgevuld moge zijn en dat hij de reizigers niet uitsluitend naar den trein zal rijden, maar dat ze ook zullen bezoeken de plaats Schagen, opdat de midden standers in ruime mate de voordeelen van dezen dienst zullen genieten. Ook burgemeester Breebaart dankt voor de uitnoodi ging. Het spijt spr. dat één wethouder niet aanwezig kon zijn. Spr. herinnert aan de vroegere diensten tus- schen beide gemeenten, 2530 jaren terug door middel van een omnibus, met een paard bespannen, maar die toch levensvatbaarheid bezat en het postvervoer tot zich wist te trekken. Spr. hoopt dat dit laatste ook dezen dienst zal mogen gelukken een stap in de goede richting als dat zou zijn. Ook hebben we gehad een vervoermiddel te water, een motorbootje, nog wel met afdeelingen voor rookers en niet-rookers. Wel duurde de tocht wat lang en kon men bijna zoo gauw loopen, maar bij regen en slecht weer was het toch goed. Nu echter hebben we het genot van een fraaien autobusdienst te hebben. Het doet spr. genoegen, dat Kolhorn thans uit zijn isolement is ver lost. Spr. hoopt dat de onderneming goed moge slagen en dat zij. zal blijken te zijn in het belang van de ge heels gemeente Barsingerhorn, De heer Schma.lz biedt namens het bestuur van de Schager Handeldrijvende en Industrieel© Middenstands vereeniging wienp leden de heeren Schene en Rogge veen verhinderd waren hartelijke gelukwenschen aa$ en hoopt dat inderdaad zal blijken, dat deze dienst in een groote behoefte voorziet, temeer wiaar er straks een groot achterland tot stand komt. Oolc deze spreker hoopt dat de dienst de menisoben niet door Schagen zal rijden, maar ze in Schagen brengt Spr. eindigt met een hartelijke felicitatie en met den wensoh, dat de onder nemer de resultaten van dien dienlst zal hebben die hij zich voorstelt. i De heer Anth. Deutekom dankt namens zijn broer voor de ondervonden belangstelling en de verschillende vereenigingen voor de moeite die zij zich hebben go- troost, om dezen dienst tot stand te doen brengen. In het bijzonder noemt spr. den heer Schmalz, maar tevens wordt grooten dank gebracht aan den heer Mr. Buis- is volgens de Servus-octrooien gebouwd. De koker bestaat uit isoleermateriaal (D.R. P.) Alle onder stroom staande deelen bevin den zich binnen den koker. Contact met aarde oi lichaamsdeelen daarom uitgesloten. De zuigwerking is buitengewoon krachtig. Hot stof hecht zich aan den buitenkant van don filter en is daarom gemakkelijk te ver wijderen. De afkoeling van den motor heeft plaats door middel van den gerciuigden luchtstroom. De ketel is naadloos uit één stuk getrokken. Het uiterlijk is met smaak verzorgd. Koker en ketel zijn nttahoniekleurig. PROTESTDEMONSTRATIE BIJ DEN TOL. Een vijftigtal automobilisten uit den omtrek van Leimuiden heeft Donderdagmiddag voor den tol al- daar een demonstratie gehouden. De oorzaak hiervan was, dat inwoners van Leimui. den voor een juarlijksch abonnement slechts f 10.—; behoeven te betalen. Voor niet-ingezetenen bedraagt die f75 per jaar. Aangezien schriftelijke protesten geen succes Had den opgeleverd, besloten de eigenaars van auto's in de buurt vanLeimuiden het voorbeeld, dat Florij Vos te Muiden gegeven had, te volgen. Onder leiding van den heer C. vna Tol uit Haarlemmermeer (wat diens naam betreft wel een wonderlijke toeval), bg. .gaven de automobilisten zich naar Leimuiden, waar zij den tol wilden passeeren. De demonstranten had den tevens gezorgd een rechtskundigen raadsman hij zich te hebben, namelijk mr. L. Sprey, uit Leiden, Bij den tol gekomen vonden zij echter de hoornen gesloten. Do heer van Tol nami niet zijn auto vlak' voor het tolhuis plaats en weigerde, ofschoon her haaldelijk door den burgemeester gesommeerd, zich" met zijn auto te verwijderen. Het slot was, dat de po- litie den auto toen zelf aan den kant wilde zetten, Met behulp van enkele aanwezigen werd de auto toen op, zij geduwd. Tegen den heer van Tol werd proces-verbaal op- gemaakt. Mr. Sprey verzocht aan de rijkspolitie pro ces-verbaal op te willen maken, tegen de gemeente, ter zake van verkeersbelemmering, waaraanechter, geen gevolg werd gegeven. TE BAGDAD TEGEN EEN TELEGRAAFDRAAD GEVLOGEN. De piloot op slag gedood. De twee andere inzittenden gewond. Donderdag bereikte ons het ontstellende bericht, dat een der drie Nederlandsche Marine-wliegtbooten, voor een paar weken terug van het vliegveld De Mok op Texel vertrokken, met bestemming naar Ned. Indië, te Bagdad, terwijl het toestel over de Tigris-brug vloog, in aanraking is gekomen met de telegraafdraden en omlaag was gestort. De piloot, luitenant Everts, werd op slag gedood, ter wijl de beide andere inzittenden, sergeant-vliegtuigma ker A. Langeraar en korporaal vliegtuigmaker, J. Sy- mons, werden gewond- Hoe het ongeval gebeurde. Omtrent de toedracht van dit noodlottige ongeval wor den door Reuter nog de volgende bijzonderheden ge meld. Het ongeluk gebeurde tijdens een proefvlucht, moedig nad'at de motoren waren nagezien. Zeer laag vliegend over den Tigris raakte het vlieg tuig de telegraafdraden; de piloot daalde onmiddellijk en maakte een perfecte landing op de rivier. Maar de Dornler Wal taxiede met groote snelheid recht op de Maude-schipbrug aan, en liep daartegen te pletter. Een schroef werd over de brugleuning geslingerd: het lichaam van het vliegtuig werd tusöchen twee pontons verbrijzeld. De vlieger, luit. Everts, werd vermorzeld tegen een stutbalk en was onmiddellijk dood. De beide andere in zittenden werden ernstig gewond. Hun toestand is goed vooruitgaande. De zich in zinkenden toestand bevindenden vliegtboot werd door personeel van de Air Force opgepikt en ge borgen. Groote verslagenheid te Bagdad. Te Bagdad heerschte groote verslagenheid toen het ongeluk bekend werd, hetgeen overigens reeds ten aan schouw© van honderden belangstellenden had plaats ge vonden. Het geheele personeel van het luchtvaarthoofdkwar tier te Bagdad zou gister (Vrijdag) tegenwoordig zijn •bij de begrafenis van, luit. Everts, den Nederlandschcn vlieger, die Donderdagochtend gedooid werd bij het vliegtuigongeluk op de Tigris. De vliegbooten waren Dinsdag te Bagdad' aangekomen en zouden Vrijdag hun tocht naar Inidië voortzetten. De vermoedelijke oorzaak. Het ia zeer waarschijnlijk te achten, dat het toestel volbelast was met het oog op het te legeng trajeot* waardoor niet direct voldoende hoogte was te bereiken (De noodlottige telegraafdraad bevond zich op 30 meter hoogte). Zoo moest steeds met het oog op tegenwind en andere ongunstige factoren, pl.m. 35 pet. meer ben zine worden meegenomen, 'dan onder normale omstan digheden noodig is. Zoo was bij het uitzetten van de trajecten er op gerekend, dat op dat van Trincomali naar Sabang, waarschijnlijk in circa tien uur af te leg gen, voor 14 uur-vliegen benzine zou worden geladen. De totale route naar Indië was berekend op 15.610 K.M., waarvan tot nu toe waren afgelegd vijf étappes tot een totaal afstand van 4895 K.M. De vliegbooten zouden nu de étappe BagdadHen- jam (bij Bender Abbas) afleggen, een afstand van 1490 KM., de op één na grootste étappe op den tocht. Luitenant Everts. Luitenant P. F. Everts was 32 jaar oud en stond op het vliegveld De iMJok bekend als eeni buitengewoon sympathieke, ernstige en rustige figuur, die zeer be kwaam was. De verslagenheid daar onder het per soneel was dan ook algemeen bij het vernemen van de noodlottige tijding. Everts trad in Augustus 1921 als vlieger in dienst van de Marine. Dat Everts een bekwame vlieger was, valt ook af te lelden uit het feit, dat hij voor de Fokker fabrieken steeds re marine-toestellen invloog en, dit onlangs nog deed voor een' speciale commissie. Als een tragische bijzonderheid kan worden meege deeld, dat luitenant Everts eerst twee weken voor het vertrek van de vllegboot in het huwelijk was getreden. De beide gewonden, Langeraar en Syxnons stonden eveneens bekend als bekwame personen. Mevrouw Everts de tragische tijding op een bulletin gelezen* De echtgenoot© van den verongelukten piloot kreeg op tragische wijze kennis van hetgeen in Bagdad was geschied. Zij had n.1. met een andere daane, een familie lid, in de Bijenkorf te 's-Gravenhage inkoopenj gedaan. Toen zij buiten kwam, zagen zij voor de ramen van de Haagsehe Courant de bulletins aangeplakt, waarin melding werd gemaakt van het ongeval Men kan zich haar ontsteltenis voorstellen. Het haar vergezellend familielid oordeelde het gewenscht haar in het gebouw van genoemde courant te brengen, ten' einde althans eenigszinis van den schrik te bekomen. Vandaar hebben beide dames zich later naar het departement van De fensie begeven, waar mevrouw Everts heeft gespreken met den marine-adjudant van den Minister, luitenant ter-zee 1ste iklasse Heydt. Officieel© bevestiging van het Reuter-bericht kon haar nog niet gegeven worden, aangezien om 4 uur op het Departement geen bericht omtrent het gemelde ongeval was binnengekomen. Wel was vanwege het Departement Donderdagmiddag getracht haar in Rijswijk, waar zij woont, in kennis te stellen met den inhoud van het Reuter-telegram. Doch dit heeft haar niet kunnen bereiken', daar zij te 'e-Gra- venhage waa kool die, belangeloos, zooveel moeite heeft gedaan om, de concessie voor dezen dienst van Ged. Staten te ver krijgen. De heer König feliciteert mam|ens „de Hanze" den ondernemer en sluit zich aan, hij de reeds uitgesproken verwachtingen. Maar spr. verwacht zeker de tolk der aanwezigen te zijn, wanneer hij den ondernemer harte lijk dank zegt voor het gastvrije onthaal en het gezel lig samenzijn. Uit het applaus bleek wel, dat alle aan wezigen met deze woorden instemden Onder het genot van een glaasje port en een sigaar bleef het gezelschap nog een poosje gezellig bijeen, waarna op uitnoodiging van burgemeester Breebaart den nieuw aan te leggen weg-te Kolhorn in oogen- schouw werd genomen, om vervolgens de terugreis I naar Schagen. te aanvaarden. THEATER ROYAL. „Onderwereld", een waarachtig en menschelijk dra ma uit New York's onderwereld, aldus wordt aange kondigd de film die deze week in het Theater Royal draait. In de hoofdrollen Dolores Costello en Cohrad: Nagel. De korte inhoud vertelt ons het volgende: Rosé Shannon is danseuse in het befaamde Kelleys l Café, het middelpunt van New York's nachtleven. I Rose met haar groote, vragende blauwe oogen en lief gezichtje ontbreekt het niet aan bewonderaars,! die echter geen van allen kans hebben behalve Chuck White, een knappe jongo inan mot intelligent uiterlijk. Zij beseft niet, dat Chuck slechts met haar i speelt, dat zij slechts een bloem is om geplukt en weer weggeworpen te worden en op zekeren avond stemt zij er in toe, dat hij meegaat naar haar woning. Doch dan worden zijn ware bedoelingen haar duide- lijk en doodelijk verschrikt vlucht zij de straat op. Daar valt plotseling- een voorwerp vlak voor haarj voeten neer een tasch, afkomstig van een of an- j dere bankinstelling. Zij ziet om zich heen, doch ont- i waart niemand, behalve een drietal mannen, die zich ijlings in een auto verwijderen. Juist heeft zij de tasch opgenomen, als op norschen toon een poliie- agent haar een „halt" toeroept en haar meeneemt naar het bureau. Hier blijkt de tasch, die vrij duide lijk van diefstal afkomstig is, slechts waardelooze papieren te bevatten. De beruchte „third degree", het, minderwaardige ondervragingssysteem der Ameri- kaansche politie, heeft ditmaal niet het verwachte resultaat en het slot is, dat Rose ongehinderd kan vertrekken. Denzelfden avond is inderdaad door een misdadigershende een overval gepleegd op een bank. Tot de bende behoort ook Chuck White, en hij is er van overtuigd, dat Rose weet, wat de buit is die de dieven op hun overhaaste vlucht hebben weggewor pen. Hij verzekert, dat een week samenzijn met haar hem op de hoogte zal brengen van al haar gehei men en de bendeleider laat hem gaan. Het lot wil echter, dat Chuck het meisje werkelijk lief krijgt en ook meer en meer afschuw opvat tegen zijn onwaardig beroep. Dit brengt hem echter in conflict met zijn kameraden, die hem ervan beschul- dingen, dat hij met 't meisje en het geld er van door wil gaan. Gewond en aan handen en voeten gebonden, wordt hij door zijn oude collega's weggevoerd tot wan hoop van Rose. Daar dringt een vreemdeling haar kamer binnen het is de „professor", de aanvoer der van de bende. Hij wil haar dwingen te zeggen, waar zij het geld gelaten heeft. Vanzelfsprekend zijn zijn pogingen vruchteloos. Dan wil hij geweld gebrui ken en met den moed der wanhoop tracht Rose aan zijn greep te ontkomen, totdat onverwacht Chuck verschijnt, die zich bevrijd heeft en haar uit de han den van den „professor" redt. Weken later hoort zij, hoe Chuck haar tegenover den professor verdedigt hoort zij ook, hoe een vreemdeling verslag uitbrengt van het voorgevallene op den bewusten avond, waarop» de bankberöoving gepleegd is. Het is de kassier van de bank, die het geld gestolen heeft nog vóór de overval plaats vond. Nauwelijks is hij uitgesproken of de politie doet een inval en knipt de geheele bende. Slechts Chuck en Rose kunnen ongehinderd heengaan en zien thans vol vreugde een gelukkige toekomst tegemoet. OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagavond sprong de 10-jarige Gh. te Maastricht tusschen een vrachtauto en een aanhangwagen om op de koppelstang mee te rijden. Doordat hij viel, ge raakte hij onder den aanhangwagen, waardoor linkerbeen werd verpletterd, terwijl hij \J$|der inwen dige kneuzingen bekwam. Hij werd naar „Calvariën- berg" overgebracht, waarhet ventje denzelfden nacht is overleden. KOSTBARE ARMBAND KWIJTGERAAKT, Een 41:jarige bewoonster van de Leidsche Gractl i te Amsterdam, is Woensdagavond op de Heerengrai i bij het Thorbeckeplein, een platina-armband inet b janten ter waarde van f5500 kwijtgeraakt. Vermoe lijk is het kostbaar sieraad ontvreemd. Het is ech niet onmogelijk dat zij den armband verloren hee VAN EEN TUNNEL GESTORT. Woensdagavond omstreeks half tien is de reram v. Gans uit Heerlen nabij Sittard, toen de goedor trein, waarop hij reed even stopte, van zijn wage afgegaan. Hij heeft langs den trein op en neer loopen en is daarbij van een tunnel naar beneden gestort. Tengevolge van de opgeloopen hersenschud ding is de man des nachts om 1 uur in het Frans klooster te Sittard overleden. ZIJN SCHOONMOEDER MET EEN MESSTEEK' GEDOOD. Woensdagavond heeft een man, ketelmaker van be roep, in de Resedastraat te Amsterdam zijn schoon moeder zoodanig met een mes verwond, dat de vrouw eenige uren daarna in het Binnengasthuis, waarheen zij vervoerd was, aan de gevolgen is bezweken. '£ijn vrouw had hem met de kinderen eenigen tijd geleden verlaten, omdat hij haar mishandelde, en haar intrek genomen bij haar moeder, die in bovengenoemde straat woonde. Hier was de man gisteravond aan de •deur verschenen om zijn vrouw te vragen, weer met hem naar de echtelijke woning te gaan. Toen hein niet werd opengedaan, -heeft hij zich met geweld tóe-! gang verschaft en is-in een vlaag van hevige woe de beide vrouwen met zijn mes te lijf gegaan. Dezej hebben zich teweergesteld met een hamer, en daar-1 mede den man een hoofdwonde toegebracht, maar; diens vrouw had spoedig eenige minder ernstige snij-' en steekwonden gekregen, die haar buiten gevecht; stelden. Haar moeder, die haar wou ontzetten, kreeg] een zeer ernstige wonde aan het onderlijf; verbloe-j ding, gepaard met inwendige kwetsuren, had spoê-J dig den dood ten gevolge. In zeer overspannen toe stand is de man naar het politiebureau gebracht enj daar opgesloten. DITMAAL MET SUCCES. LEERLING-VLIEGER NAAR BENEDEN GESTORT. Doch slechts licht gewond. Donderdagochtend is op het vliegterreinte Soester berg, waar leerling-vliegers bezig waren de laatste proeven voor het militair brevet af te leggen, 'n on geluk gebeurd. Er werden z.g. pistoollandingen gemaakt, waarbij de leerlingen eenige malen op een van den grond ge geven teelten den motor moeten afzetten en een nor male landing moeten maken. De vliegers moeten hier mee bewijzen afleggen van tegenwoordigheid van geest hij motorstoornis vlak na den start, j Bij een dezer proeven draaide een reserve tweede- I luitenant-leerling-vlieger zijn Fokkerjager met te wei nig snelheid het terrein binnen, waardoor het toe stel afgleed en met een korten vrilleslag naar den grond dook van ongeveer 30 meter hoogte. I Gelukkig kwam het toestel op een vleugel terecht 'en het wentelde nadien nog enkele raaien op de vleugels over den grond, waardoor deze, brekende, den voornaamsten stoot opvingen, en de vlieger er wonder bov.en wonder met lichte kwetsuren afkwam. i De romp van het toestel brak nagenoeg middendoor en ook overigens werd het toestel geheel vernield. Nadat herhaalde malen mislukte pogingen wareï aangewend om de nog staande resten van het ver| brande Paleis van Volksvlijt te Amsterdam omla te halen, hebben de sloopers Donderdagmorgen meer succes gehad. Van te voren waren aan het restant het tooncel' en de daarachter gelegen kleedkamers tal van kabels vastgemaakt, zoodat zelfs het springen van een enkelen kabel ,niet meer het geheele systeem in gevaar kon brengen. En toen om 'even vóór zeven de eerste trekpogingen in het werk werden gesteld, kwant ihet achterste, naar binnen liggende deel, getrouwe lijk naar beneden. Enkele werklieden klauterden over de ruïne van steenklompen en verdraaide ijzerresten om de be dolven kabels weer vrij te maken. En eindelijk, even na negenen, kon de stoomlier de zeven aan den kap bevestigde kabels spannen, en kwam er beweging in het nog staande front-gedeelte. Eerst was er slecht! het geluid van 'vallend glas, maar al spoedig zeeg! de geheele smeedijzeren .kap naar achteren. Het ge luid zwol langzaamaan; eerst het vallen van steen- brokken, van steeds*meer ijzerwerk, tot ten slotte in] het tot een donder aangezwollen rumoer, het gansche gewrocht te pletter sloeg. En zelfs van de stofwolk, (li® de eerste oogenblikken de resten aan het gezicht ontr trok, was na luttele minuten niets meer over. Ook de derde brandkast, die van het gezelschap van den heer Saalborn, is nu gevonden. De inhoud van de brandkast van den beer Bouw meester heeft zeer zwaar door het vuur geleden. De bankbiljetten waren voor het grootste deel verkoold; De Nederlandsche Bank zal trachten, na te zoeken' de waarde, die vernietigd is. De heer Johan Valk, een der 'leden van het ge-! zelschap Bouwmeester, heeft onder de puinboopen, vandaan weten te halen de onderscheidingen van den heer L. Bouwmeester Sr., met de oorkonden die daar* bij behooren. Hieronder bevonden, zich o.a. het Le gioen-van Eer en het officierskruis van de orde van Oranje Nassau, met lint. Het laatste eereteeken heelt de lieer Bouwmeester Jr. den vinder uit erkentelijk heid ten geschenke gegeven. De klok van het Paleis, die nog drie uur sloeg voordat het Paléis om kwart voor drie aan het bran den was gegaan, is thans teruggevonden en ligt in den tuin. Het uurwerk, dat reeds bij den brand zoo zeer zijn groote deugdzaamheid bewezen heeft, schijnt ook thans nog niet onbruikbaar geworden te zijn,

Schager Courant | 1929 | | pagina 10