Ccurant ttif Birmentandsch Nieuws. Gaat de Noord-Hollandsche tram verdwijnen? Vierde Blad. De „Graf Zeppelin" boven Weenen. Gevaarlijke vulpenhouders. Nieuw R.K. Ziekenhuis te Den Helder. ALKMAAR. „SCHAGER SNIK" Fa. J. C. DE VRIES WIERINGERWAARD. WARMENHUIZEN. HOOGWOUD. WINKEL. Zaterdag 4 Mei 1929 72ste Jaargang. No. 8453 EEN TOTAAL VERLIES VAN BIJNA EEN TON. HEEL DE STAD OP DE BEEN. Radio-toespraken in de lucht. Donderdagmorgen vroeg werden tienduizenden ra- [o-luistcraars te Weenen gewekt door het bericht, dat et groote Duitsche luchtschip „Graf Zeppelin" voor jn specialen tocht naar Oostenrijk was opgestegen. Niettegenstaande het sombere weer en den regen, erzamelden zicih spoedig vele menschen op de heu- els van het Wiener Wald, op de pleinen, in de stra- !n en op der daken der huizen. Voor zóóver mogelijk as bijna geheel Weenen op de been om het trotsche jhouwspel, dat de Zeppelin biedt, te aanschouwen ^ln dr. Eokener te danken voor het nakomen van zijn Belofte. Het Oostenrijksche groote vliegtuig A. 28, met ^ambtenaren van de Ravag aan boord was in den >qj list ten Westen van St. Poelten het luchtschip voor- ijgevlogen. Aan boord van het vliegtuig bemerkte ïen dit spoedig, er werd gekeerd en men deed alle ooeite om het luchtschip, dat een verbazende snel- Tfl leid had, nog vóór Weenen in te halen. Om kwart iver 9 verscheen de Graf Zeppelin boven het Wes- dietl elijk deel van de stad, om in groote bogen, op 300 1400 meter hoogte vliegend, naar de Stephan's kerk 3» D koers te riemen. Terwijl de Zeppelin zich nog in het Zuiden van de stad bevond, kwam de A 28 aan, die de Graf Zeppelin op zijn verderen tocht zal vergezellen. n,l<j Üe bevolking van Weenen heeft het luchtschip le- jndig toegejuicht; uit het luchtschip werd met doe- jken teruggezwaaid. Om 9 u. 50 was de Zeppelin boven Eisenstadt, met irs op de Neusiedler-See. Om 10 u. 22 was het jtschip in verbinding met het Weensche radio ion. Nadat dr. Eckener de groeten aan de bevol- van Weenen en aan de autoriteiten had overge- it, en zijn dank had uitgesproken, deelde hij dat hij'eerst in de richting van Graz zou gaan [tegen één uur nogmaals boven Weenen te ver- jnen. fader verneemt de N.R.C. uit Weenen: Bij de eerste vlucht van de Graf Zeppelin over R'eenen is het luchtschip ook over het versierde ge- Aiitschapsgebouw gevlogen; op het balcon begroette raaf Lerchenfeld de Zeppelin. Een vertegenwoordiger van de Ravag richtte radio- elefonisch het woord tot dr. Eckener, de bemanning, e passagiers en vooral tot minister Schürff,den lostenrijkschen vertegenwoordiger aan boord van het ichtschip. De vertegenwoordiger van de Ravag bracht oorts de groeten van verscheidene autoriteiten over, a. van den burgemeester van Graz, en van den Landeshauptmann" van Stiermarken. Uit naam van de Ravag verklaarde spreker, dat de ostenrijkers niet alleen deze schepping van de Duit- ;he techniek bewonderen, doch er ook trots op zijn er het symbool van een gemeenschappelijke Düit- che toekomst in zien. De Graf Zeppelin heeft boven Weenen drie post- ikken laten vallen, welke versierd waren met rood- it-roode linten. De zakken werden door de politie pgezocht en naar het postkantoor gebracht. Weer thuis. Avonds om ongeveer 7 uur was de „Graf Zeppe- in" weer behouden te Friedrichshafen terug. Het luchtschip is 131/2 uur in de lucht geweest. 5 Iterke regenbuien en electrische ontladingen veroor- aakten in de draadlooze telefoongesprekken veel sto ring. Naar !het gerucht gaat zal, indien de volgende uitspra ken van de Kroon inzake de beroepen tegen autobus- vergunningen niet van andere strekking worden, een ontbinding van het bedrijf der Noord-Hollandsche tram voor de deur staan-. Ongunstig Jaar 1928. Blijkens het verslag over 1928 bedroeg de totale op brengst f 367.587 (v. j. f 389.242). De daling der exploita tiekosten is tot staan gekomen. Zij bedroegen f 346.971 (v. .1. f 344.330.) Het overschot der Exploitatierekening is in vergelij king met 1927 wederom gedaald. De tweede N.H.T.M. hoekt, niettegenstaande dat de voorgestelde afschrijvingen lager zijn dan de normale, een verlies van f 31.498, waardoor het totale verlies stijgt tot f 99.111. Bij de N.H.TM, is ook dit jaar een overschot, dat aan de Reserve-rekèning wordt toegevoegd. Deze bedraagt thans f 24.014. De Kroon heeft in het meerendeel der beroepen tegen autobusvergunningen voorzoover afgedaan ten onzen nadeele beslist, aldus gaat het rapport verder. Nog blijft ons de hoop, dat in volgende uitspraken een besluit van andere strekking zal vallen. Indien deze niet verwezenlijkt mocht worden, zal dat gene geschieden, waarvoor in het voorgaande verslag werd gewaarschuwd, en eene ontbinding van ons bedrijf voor de deur staan. I GELADEN MET TRAANGAS OF ZELFS KOGEL. De Minister van Justitie deelt in het Algemeen Po litieblad mede, dat zijn aandacht er op wordt geves tigd, dat blijkens een bericht in het Belgische Centraal Signalementenblad, door bandieten te New York en Chicago een vuurwapen zou worden gebezigd dat den vorm heeft van een vulpenhouder en waarmede traangas kan worden verspreid of een kogel van klein kaliber kan worden afgeschoten. Daarop worden de ambtenaren van politie opmerk zaam gemaakt. Het is toch niet uitgesloten, dat een dergelijk wapen ook naar Nederland wordt overge bracht. De invoer daarvan zal in ieder geval niet worden toegestaan. Mocht bij fouilleering van ver dachten of anderszins een dergelijk wapen worden aangetroffen, dan ware daarmede, tenzij inbeslag neming kan plaats hebben, onverwijld overeenkom stig de voorschriften van de artt. 9 en 10 der Vuur- wapenwet 1919 te handelen, terwijl terstond dient te worden onderzocht wie dat wapen heeft afgeleverd en hoe het hier te lande is binnengekomen. OVERREDEN EN GEDOOD. Woensdagavond begaf de fabrieksarbeider J. van der Vliet zich per rijwiel naar zijn woning te Ouder-Am- stel. Hij had een bezoek gebracht aan zijn ouders te V'inkeveen. Onder de gemeente Abcoude kwam een automobiel hem achterop rijden. Door onbekende oorzaak is hij daardoor aangereden en onmiddellijk gedood. De man was 30 jaar oud en gehuwd. Hij had drie kinderen. GEOPEND DOOR DEKEN GUILONARD VAN SCHAGEN. In tegenwoordigheid van B. en W. van Den Hel der, de vice-admiraal, commandant der Marine, als mede vele burgerlijke en geestelijke autoriteiten is Donderdag het nieuwe R. K. Ziekenhuis aan den Pol derweg te Den Helder door den deken van Schagen, den heer Guilonard, geopend. Het ziekenhuis is een stichting van de congregatie der zusters diaconessen te Voorschoten. Het maakt deel uit van een complex gebouwen, waarin r.k. jongens- en meisjesscholen, alsmede een r.k. bewaarschool zijn opgenomen, en biedt voorloopig plaats aan 50 patiënten. Aan het hoofd der chirurgische afdeeling staat dr. S. van Heerde, chirurg in het Binnengasthuis te Amsterdam. In zijn openingswoord, hetwelk gesproken werd na afloop van den plechtigen wijdingsdienst, zette de voorzitter van het bestuur, pastoor De Jong, in het kort de wordingsgeschiedenis uiteen. De burgemeester en de vice-admiraal drukten den wensch uit, dat ten opzichte van de verzorging der zieken samenwerking moge worden verkregen tus- schen de plaatselijke geneesheeren. oud 21 jaren te Höbgkarepel; Jacsb Klomp, outt 25 jaren, met Antje Blokker, oud 23 jaren te Nieuwe Nie- dorp; Dirk Rinkel, oud 27 jaren, te Hoogwoud, met Christina Maria Bakker, oud 23 jaren, te Blokker; Dirk Dam, oud 32 jaren, met Alida op den Kelder, oud 24 jaren, "beiden te Hoogwoud; Simon de Boer, oud 30 ja ren, te Nieuwe Niedorp, met Alida Rood, oud 24 jaren, te Hoogwoud; Jacob Berkhout, oud 26 jaren, te Hoog woud, met Johanna Beers, oud 25 jaren, te Heerhugo- waard; Cornelis Rol, oud 22 jaren te Hoogkarspel, met Trijntje Ham, oud 21 jaren, te Hoogwoud; Luitje Brou wer. oud 23 jaren, te Midwoud, met Alida Margaretha Zweet, oud 23 jaren, te Hoogwoud Getrouwd: Johannes Vlaar, oud 23 jaren, te Wognum, met Maartje Hoogland, oud 26 jaren, te Hoogwoud; Johannes Pi eter Groot, oud 23 jaren, te Hensbroek, met Geertje Nlerop, oud 22 jaren te Hoogwoud; Cornelis van Diepen, oud 29 jaren, te Hoogwoud, met Guurtruida Velzerboer, oud 25 jaren, te Akersloot. Willem Rood, oud 25 jaren, met Alida Cafcharina Sym, oud 23 jaren; Pie ter Langedijk, oud 23 jaren, met Antje Glas, oud 21 ja ren; Pieter Bos, oud 25 jaren, met Engelina Brink, oud 25 jaren; Nicolaas Leegwater, oud 23 jaren, met Maartje Groot, oud 20 jaren; Cornelis Rood, oud 25 jaren, met Agatha Twisk, oud 22 jaren; Louris Jan Butter, oud 31 jaren, met Anna Hendrika de Boer, oud 23 jaren. GEMEENTE HOOGWOUD. Vertrokken en ingekomen personen van 1 tot en met 30 April 1929. Maartje Hoogland, R.K., van Zuidend D 49 naar Wog num; Johannes Schouten en gezin, R.K., van Weere K 41 naar Spanbroek; Lambert Jager en gezin, N.H., van L13 naar Abbekerk; Anna Adrlana Onneweer, R.K. vaen Weere K 22 naar Blokker; Charles Ludovicus Co- rijn, R.K, van Boeklwegbuurt I 11 naar Winkel; Jacob Rooker, N.H., van Noordend D 65 naar Amsterdam, Rembrandtpleln 7; Alida Margaretha Zweet, N.H., van Aartswoud E 17 naar Midwoud; Jacob Reik en, vrouw, van Langereis A 31 naar Heiloo; Willem Kooijman en gezin, R.K., van Aartswoud G 23a naar Wervershoof; Engelbertha Weel, weduwe Jb. Deklker en gezin, R.K., van Pade B 2, naar Sijbekarspel; Wijntje Pijper, weduwe Jan de Vries en dochter, N.H., van Gouwe H 24a naar Heiloo, Kennemerstraatweg 104; Antonius Besseling. R.K., van Gouwe H 33 naar Grootebroek; Pieter Bos, R.K, van Weere K 22a naar Wognum; Maartje Groot, N.H., van Aartswoud G 25 naar Obdam; Nicolaas Blauw en gezin, R.K, van Boekelwegbuurt I 18 naar Wognum; Willem Bolkendal en gezin, N.H., van Bellingwolde naar Gouwe H 73; Dirk de Jonig en gezin, N.H., van Heiloo naar Langereis A 31; Ludovicus Cornelis Anthonius Hout, R.K., van Bergen op Zoom naar Kerke!aan C 20; Grietje Brugman, N.H., van Abbekerk naar Aartswoud F 28; Trijntje Schot, NU., van Oudkarspel naar Aarts- doud F 47. is wat je noemt tip.top! De kraaltjes staan er werkelijk op. Een goede raad, maar niet vergeten, Eiken dag 'n borrel vóór 't eten. Waar niet verkrijgbaar, wende men zich tot SCHAGEN. GEDISTILLEERD- EN WIJNHANDEL. WEER EEN AUTO VOOR DEN PAUS. Donderdagmiddag heeft de Italiaansche Automobiel- Club het Vatikaan aan den Paus den auto aange- Joden welken zij hem biji gelegenheid van de ver- agfoening tusschen Vatikaan en Quirinaal had ten ge- ichenke gegeven. GEVANGENISMUUR INGESTORT. Vier dooden, tien vermisten. [Reuter meldt uit Colombus (Ohio): Een krachtige find sloag een deel van den gevangenismuur af, |aardoor vier gevangenen werden gedood en zes fMar gewond. Een tiental 'gevangeneen wordt ver nist. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Blijkens de toegezonden agenda voor de ledenvergade ring op Woensdag, is van den Minister van Binnenland- sohe Zaken en Landbouw een schrijven Ingekomen, waarin te kennen wordt gegeven, dat de posten, die de Kamer onder de aandacht van den Minister heeft ge bracht, betreffende de bestrijding van het mond- en klauwzeer de volle aandacht heeft. De afdeeling WinkelNieuw Niedorp en omstreken betuigt haar dank voor de medewerking der Kamer, in zake verbetering van den tramdienst SchagenWognum Door de Kamer te Hoorn is een adres gericht aan notarissen, deurwaarders, en makelaars in roerende goe deren, woonachtig in het gebied der Ka/mer van West friesland, waarin wordt verzocht niet hunne medewer king aan het houden van vliegende winkels te willen verleenen, omdat het houden van vliegende winkels een vorm van oneerlijke concurrentie is. Door - de Verkeerscommissie wordt voorgesteld om aan het Provinciaal Bestuur van Noordholland, te ver zoeken, den aanleg van den provincialen weg, bezuiden Alkmaar, zooveel mogelijk te bespoedigen. FROV. OPENLUCHTSAMENKOMST VOOR VRLTZ. GODSDIENST!GEN. Donderdag, Hemelvaartsdag, zal te Alkmaar in dan •Stedelijken, Muziektuin. bovengenoemde openluchtsamen- kumst worden gehouden. De volgende sprekers zullenl daar optreden; Da IJ. van Dijk, Schagen: „Hemelvaart"; Da F. W. J. v. d. Poel, Den Helder: „Verliezen en Wannen"; Da H. Puis kool, Grosthuizeri: „Houdt den weg open". De kerkkoren uit Den Helder, Alkmaar, Hoorn en Zaandam zullen zich. laten hooren, terÜfajl tevenis mas sale samenzang van eenjige koren zal plaats hebben. Verder is er een muziekcorps aanwezig. GEMEENTE WIERINGERWAARD. Ingeschreven gedurende de maand April 1929. Geboren: Jan. zoon van Jacob Kuijper en Maartje KollenbergPiet, zoon van Arie de Vries en Trijntje Scheltus; Elisabeth, dochter van Gabe Kromkamp en Dina de Jong. Gehuwd: Jans Hartsuiker, oud 30 jaar en Aafje Al- bertje van Buuren, oud 22 jaar; Jan Oudendijk, oud 22 jaar, en Aafje Pakker, 26 jaar. Overleden: Plet de Vries, oud 3 dagen, zoon van Arie de Vries en Trijntje Scheltus. Gasbedrijf. Tot fitter aan het gasbedrijf te Dordrecht is benoemd de heer Kutterink, gasfitter, alhier. G. M. Bruijn, oud 23 jaren, J. H. Mosch, oud 22 jaren en P. Takken, oud 20 jaren. Gehuwd: P. Everaars, oud 24 jaren en CL Mekken, oud 21 jaren. J. Tamis, oud 23 jaren en A. Ooijeveaar, oud 23 jaren. J. J. Spaans, oud 25 jaren en C. M. te Buck, oud 24 jaren. Overleden: Petrus Timmer, oud 50 Jaren, echtgenoot van Trijntje Zoon. VLIEG-ONGELUK. Een doode, een zwaar gewonde. Uit Londen wordt gemeld: Bij Grantham is een militair vliegtuig verongelukt. Je bestuurder is gedood, de waarnemer (een onder- vleier) ernstig gekwetst. VLOER VAN EEN TOONEEL INGESTORT. Tijdens een repetitie. ia! het dorp Reichenau is de vloer van een tooneel- ai in een café ingestort, terwijl een zangvereeniging der-een rePetitie 'hield. "Elf personen, die in het mid- dpn Van tooneel stonden, vielen naar beneden in 2 a ongeveer &y2 meter lager 'gelegen kelder. Slechts Personen zijn ernstig gewond; de overigen kwamen ^et lichtere verwondingen af. I Onderwas. Tot onderwijzer aan de O.L.-«chool te Anna Paulowna is benoemd de heer G. Rijpma, alhier Trekhond©fll Bij de herkeuring van de trekhonden zijn alle vijf ter keuring aangeboden honden goedgekeurd. Keuring dienstplicht. Van de dienstplichtigen der lichting 1930 zijn goedge keurd Th. Berkhout, Th. Beukers, P. Bleeker, J. M. Commandeur, A. F. Gomes, S. Goudsblom, G. van der Molen, J, Kossenl ,S. Suiker. P. J. Pronk en D. P. Se- venhuijsen. Voorgoed ongeschikt werden verklaard: S. en W. Bakker, J. Barsingerhorn en P. O. Stet. GEMEENTE WARMENHUIZEN. Geboren: Bernardu^ zoon vdn A. Nannes en van T. Molenaar. Cornelit Theresia, dochter van J. de Nijs en van LJ. Vader. Nicolaas Pieter, zoon van J. Dekker en van M. A. Wognum. Maria Catharina, dochter van D. Berkhout en van E. de Moei. Ondertrouwd: J. J. Spaans, oud 25 jaren en C. M. te Buch, oud 24 jaren. N. J. Sevenhuijsen, oud 26 jaren en GEMEENTE HOOGWOUD. Ingeschreven van 1 tot en met 30 April 1929. Geboren. Cornelis, zoon van Gerrit Wever en van Aafje Groot; erkenning Marie Koning; Johanna, doch ter van Hermanus Niele en van Agnes Martina Jol; Theodorus, zoon van Johannes Jong en van Maria Karaten; Petrus Lourentius, zoon van Jacobus Feld en van Anna Huibers. Elisabeth Maria, dochter van Cor nelis Wagemaker en van Elisabeth Adriana Kuijpers; Jannetje, dochter van Jan Silver en van Elisabeth Blan ken, Frederikus Gerardus, zoon van Johannes Mol en van Catharina Louter. Overleden: Dieuwertje Floor, oud 77 jaren, weduwe van Klaas Schutte; Petrus Kieft, oud 5 weken, zoon van Jacob Kieft en van Johanna Elisabeth Revers, Aaltje Poland, oud 85 jaren, weduwe van Klaas Rood. Ondertrouwd: Cornelis- van Diepen, oud 29 jaren te Hoogwoud, met Guurtruida Velzerboer, oud 25 jaren, te Akersloot; Willem Rood, oud 25 jaren, te Hoogwoud, met Alida Catharina Sym, oud 23 jaren, te Groote broek; Pieter Langedijk, oud 23 jaren, te Winkel met Antje Glas, oud 21 jaren, te Hoogwoud; Pieter Bos, oud 25 jaren, met Engelina Brink, oud 25 jaren, beiden te Hoogwoud; Nicolaas Leegwater ,oud 23 jaren, te Obdam met Maartje Groot, oud 20 jaren, te Hoogwoud. Cornelis Rood, oud 25 jaren, te Hoogwoud, met Agatha Twisk, oud 22 jaren, te Castricum; Louris Jan Butter, oud 31 jaren, met Anna Hendrika de Boer, oud 23 ja ren, beiden te Hoogwoud; Jan Baron, oud 25 jaren, met Trijntje Grietje Stapel, oud 22 jaren, beiden wonende te Hoogwoud. Hendrik Douma, oud 27 jaren, te Andijk, met Trijntje Kuiper, oud 37 jaren, te Hoogwoud; Pieter Zee, oud 24 jaren, te Hoogwoud, met Jannetje Kleijne, Woensdag 1 Mei hielden de afdeellngen N. Niedorp en Winkel der SD.AP. hun feestelijke bijeenkomst in de tooneelzaal van den heer R. Laan te Winkel. Deze bijeenkomst mocht zich in een tamelijke belangstelling verheugen). Na opening door den voorzitter van de afd. Winkel, was het woord aan de muziek, bestaande uit een deel der leden van WJmkel's Harmonie, die enkele nummers ten beste gaven. Daarna trad op de Arbeider s-tooneel- vereeniging „Kunst na Arbeid" te Nieuwe Niedorp, met „No. 80", dramatische schets in één bedrijf van Her man Heijermans. Met zeei veel belangstelling werd het spel gevolgd eiï een dankbaar applaus was het wel verdiende loon der spelers. Daarna trad de heer Westerhof uit Alkmaar op, die de beteekenia der 1 (Mei-gedachte op uitnemende wijze uiteenzette Gedurende de nu volgende pauze werd een collecte gehouden voor het verkiezingsfonds der S.D.A.P. Na de pauze werden weder een paar muzieknummers gegeven en daarna trad. wederom op de tooneelver- eeniging, met „Puntje", schets in één bedrijf van Her man Heijermans. Wederom kweet genoemde vereeni- ging zich uitstekend van haar taak en hadeen dank baar applaus in ontvangst te nemen. Na nog een muzieknummertje, sloot de voorzitter deze bijeenkomst, met een Woord van dank aan allen die hun medewerking hadden verleend, er op wijzende, dat, hoewel het bezoek grooter had kunnen zijn, hij toch wel de tolk der aanwezigen is, als hij constateert dat deze avond uitnemend is geslaagd. Woensdagavond vergaderde andermaal de feest commissie voor de concerten! en feesten op 9 tot en 12 Mei a.s. van den Bond van Harmonie en Fanfare gezelschappen in Westfriesland. Diverse verslagen van vorige bijeenkomsten en ver richte werkzaamheden, worden onveranderd goedge keurd en de behandeling van de verdere uitvoering voortgezet Besloten werd te zorgen^ dat op het terrein voldoende drinkwater voor de verschillende inrichtingen aanwezig zal zijn. Voorts zal van gemeentewege een brandspuit op het terrein ter beschikking staan. Zaterdag 11 Mei zal op de kinderfeesten de heer Willij van Houten als goochelaar optreden. De verschil lende kinderfeesten staan onder leiding eenjer speciale commissie, welwillend aangevuld door de onderwijs krachten. Alle entréeprijzen zullen zonder verhooging blijven, en dus ook niet verhoogd worden met verschul digde plaatselijke belasting. Het gemaskerd bal op Donderdag 9 Mei verheugt zich reeds in vele opgaven voor deelname, terwijl een flink bedrag voor prijzen wordt uitgeloofd. De kaartverkoop ter plaatse, van doorloopemde kaar ten loopt reeds zeer druk, zeker als gevolg, dat deze kaarten slechts tot en met 5 Mei verkrijgbaar zijn. Op verschillende plaatsen in de omgeving zullen nog de noodige reclamebiljetten verspreid worden. Een ver- De officiëele openingsrit van den aatobusdien st Schagen—Kolhorn. De Dag. Besturen der beide gemeenten, bestuursleden der middenstandsvereeni gingen en genoodigden.

Schager Courant | 1929 | | pagina 13