v.ROSSEM7' ZEEPAARD I5ct HOOGWOUD. WINKEL. BARSINGERHORN. Plaatselijk Nieuws. BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ Uit onze Omgeving. BILLY BOO. bulten heeft, nog doen verhoogeru Deelnemende vereenl- gingen heet spreker ook welkom op dezen belangrijken, dag, waarop het zal uitkomen, hoe ge zelf hebt go- streef d naar verbetering eri hoe de andere vereenigln- gen. vorderingen hebben gemaakt Spreker heet dan voorts de jury welkom voor wie hc'. geen feestdag, maar een, Ingespannen arbeidsdag le, boewei, waar de beoefening der muziek ook uw Instenv Het bezoek groeit steeds aan, naast de bultengele- mlng heeft hoopt spreker, dat bet toch ook een dag genheden vult zich de grooto danötent en als het con- van genot zal zijn. cours voor dezen avond Is geëindigd, en men zich naar Onder de jury zijn twee goede bekenden en een on- de danstent zal begeven voor het gemaskerd bal, is bekend lid. Spreker hoopt dat de kennismaking we- derkeerig een aangename moge zijn en strekken tot wederzijdsche waardeorlng. Spreker hoopt dat do uit slag zoo zal zijn, dat blijken zal, dat de Bond woer vooruit gegaan ls. Spreker, zich richtende tot Winkel's Harmonie, her innert eraan, dat in 1916 in Winkel een. festival zou worden gehouden, een vriendschappelijke ontmoe ting dus. Do woedende oorlog, en de daaruit geboren toestanden, beletten dit Nu is er vrede onder de vol keren en nu zullen de voreeniglngen den strijd aanbin den, maar een nobelon, eervollon strijd. Alvorens een begin te maken, wenscht spreker na me na den Bond een woord van gelukwensch uit te spreken, dat Wlnkel'a Harmonie nog een reeks van jaren een eervolle plaats zal blijven innemen in de rij 'der zusterVereenigingen. De oprichters hebben misschien niet gedacht dat het door hen, gestrooide zaadje zoo'n krachtige plant zou worden, waarop ze trotsch kunnen zijn. Van ganscher harte hoopt spreker, dat Winkel's Harmonie onder leiding van haar emlnenten Directeur, nog een gelukkige toekomst tegemoet gaat. deze geheel bezet en kan blijkbaar de bezoekers niet bergen. (Zie vervolg Vierde Blad.) GESLAAGD. Do hoeren C. Bakker en, W. Rus, leerlingen van den heer J. J. de Vries, alhier, zijn geslaagd voor het praktijkdiploma boekhouden van do Nederl. Voreeniging tot Bevordering der Handelswetenschappen. BENOEMD. Tot verpleegster ln het Gesticht voor Ouden van Da gen te Schagen ls benoemd Mej. De Rover te Alkmaar. CENTRAAL GENOOTSCHAP KINDERHERSTEL- LTNGS- EN VACANTEEKOLONIES. Voor onze paar honderd leden van het Centraal Ge- - - nootschap voor kinderherstellines- en vacantiekolonies, Al, stoffelijk blijk var. be^ngstek na biedt spreker M Schagen, het zeker niet onaardig iets uit het namens den Bond, Winkel's Harmonie een krans aan. jaarverslag vaa dlt Genootschap mee te deelen. In 1928 Voorts onderschrijft spreker gaarne den wensch, bij den aanvang door den Burgemeester geuit, dat het feest moge slagen en spreker twijfelt daaraan niet, j Waar de voorbereiding in zoo. goede handen is geweest. De voorzitter van Winkel's Harmonie zegt, wel zeer getroffen te zijn door deze onverwachte hulde en voelt zich gedrongen daarvoor een woord van dank te spre ken tot het Hoofdbestuur. Spreker is er van overtuigd, dat geen bestuur een voorbereiding als deze had kunnen treffen, als daarnaast niet had gestaan een feestcom missie, die al het mogelijke heeft gedaan voor een goede regeling. Spreker is daarvoor dankbaar. Voorts een woord van dank aan het gemeentebestuur en den Burgemeester voor zooveel genegenheid aan de ver- eenlging betoond. De geschonken plaquette zal aan het vaandel worden gehecht als blijk van groote waar deering. Tot allen richt spreker een woord van welkom en hoopt dat het concours voor de deelnemende vereeni- gingen bevredigend zal zijn. Allen wenschen een lsten prijs doch laten we met eeü 2den als 't moet ook tevre den zijn. De voorzitter van de feestcommissie vraagt nog een enkel woord te mogen spreken en een woord van dank te brengen aan het gemeentebestuur en den Burge meester voor de zeer tegemoetkomende houding, welke de commissie mocht ondervinden. Voor dezen steun bij beoefening van kunst gevoelt spreker groote waar deering en betreurt het, waar het niet is. Wij hebben gemeend ons aan het verzoek van Win kel's Harmonie niet te mogen onttrokken en het onze bij te dragen voor de vorming van een goed geheel. Spreker dankt het Bondsbestuur voor de vriend schappelijke tegemoetkoming om wel te willen besluiten zijn concours hier te houden en daaraan haar cachet te hechten. De bond heeft autoriteit gekregen en stelt hem daardoor in staat juryleden te kunnen krijgen van de bovenste trap, om naar waarde te beoordeelen wat de leden van den Bond presteeren. Spreker hoopt, dat het feest zal slagen en dat de indruk zoodanig zal zijn, dat na deze dagen gezegd aal worden onder de deelnemers: In Winkel is het geslaagd en 't smaakt naar meer. De Burgemeester dankt de sprekers voor de waar- deerende woorden aan het adres van het Gementebe- stuur gericht en verklaart het concours geopend. De eerewijn wordt aangeboden. Na dit offlcieele gedeelte is de trek naar het feest terrein, waar omstreeks half twaalf het eerste korps speelt. Het weer is prachtig gebleven, den geheelen dag en vele belangstellenden zijn aanwezig geweest op het feest terrein. Omstreeks 6 uur hadden alle vereenlgihgen gespeeld, en werd onder spannende verwachting de uitslag afge wacht. Deze was als volgt Derde adeeling Fanfare. 1. „T.A.V.E.N.U.", Opperdoes le prijs, 161 p.; 2. „Door Wilskracht Verkregen", le prijs, 154 p.; 3. „Kunst na Arbeid", Aartswoud, 3o prijs, 110% p.; 4. „Callantaoog", Callantsoog 2o prijs, 122 p.; 5. „De Vriendschap", Schoorl, le prijs» 162 p. Tweede afdeellng Fanfare. 1. „Concordia", Schellinkhout 3e prijs, 115% p.; 2. .Kunstmin", Anöijk (Oost), le prijs, 164% p. Eerste afdeellng Fanfare. 1. „De Herleving*.', Zwaag, le prijs, 147 p.; 2. „Onder Ons," Hauwert, 2e prijs, 130 p.; 3. „Kunst na Arbeid," Grootebroek, 2e prijs 136 p. 4. „Texelsch Fanfarecorps", Texel, 2e prijs, 134% p.; 5. „Excelsior," Nieuwe Njedorp, 2e prijs, 136 p.; Afdeellng Uitmuntendheid Fanfare. „Harmonie", Wleringen, 2e prijs, 120 p. Derde Afdeellng Harmonie. 1. „Harmonie," Benningbroek, le prijs, 154% p. Afdeellng Uitmuntendheid Harmonie. 1. „Winkel's Harmonie." Winkel, le prijs, 161% p. Te kwart voor acht begint de eerewedstrijd, waarin medespelen do 1ste prijswinners. Er is weer veel bezoek op het terrein en met aandacht wordt gevolgd hetgeen de vereenigingen geven, het beste van hun kunnen. De beoordeeling van dezen wedstrijd komt eerst Zondagavond. werden 5782 kinderen verpleegd met 248761 verpleegda- gen. Aan rijkssubsidie werd ontvangen 18% ct p. kind en per dag, tot een gezamenlijk bedrag van f 44845. Van de opbrengst der weldadigheidspostzegels ontving het Ge nootschap f 3987.67. Aan giften werd ontvangen f 4235, aan legaten f 1000 van wijlen mevr. P. en f 25000 van wijlen mevr. C. Bisschop geb. Seatoa Forman Swift. Het Genootschap beschikt over 10 koloniehuizen. In vasten dienst staan 9 directrices, 5 onderdirectrices, 1 huishoud ster, 1 onderwijzeres en 71 geleidsters. Zooals bekend werkt het Genootschap voor kinderen van alle gezindten. THEATER IGESZ. Rin-tin-tin, de wonderhand, in de film van „De Grijze Duivel" is deze week te zien in theater Igesz. Het spel van dit schitterende dier is werkelijk bewonderenswaar dig. In deze film is hij de aanvoerder van een groote troep wolfshonden, die de schrik van het dorp zijn. In datzelfde dorp woont een onderwijzeres, Jeannette met haar kreupele broertje, Dicky. De laatste en de Grijze Duivel nu worden dikke vrienden. Hij is het, die den ongelukkigen jongen beschermt tegen zijn soortge- nooten, op gevaar af doodgeschoten te worden door Blll Harley, de halfbroer van Ben Harley, welke beide op Jeannette verliefd zijn, en die met Jeannette op zoek is naar den verdwenen Dicky. Als zij met hun drieën en den hond op weg zijn naar huis, bemerkt Ben hen, die dadelijk aanlegt eri zijn halfbroer treft Hij wendt voor den Grijzen Duivel te hebben willen raken, maar Jeannette en Bill weten wel beter. Gerulmen tijd ver pleegt Jeannette den jongeman in haar woning, wat on der de boeren tot vele lasterpraatjes aanleiding geeft De Grijze Duivel is intusschen weer verdwenen en maakt met zijn troep wederom den geheelen omtrek onveilig. Als zijn wijfje Nanette in een door de boeren gelegde val geraakt verliest hij echter alle voorzichtig heid uit het oog en valt hij bijna in handen van de boe ren. Jeannette en Bill redden hem van een wissen dood. Bills verblijf in Jeannette's woning is langzamerhand het dorpsschandaal geworden en de ouders houden zelfs i hun kinderen van school.- Thans waagt Bill den grooten stap hij vraagt zijn geliefde Jeannette ten huwelijk en zij stemt toe. In haar woning teruggekeerd treft zij den dronken i Ben aan, die haar verwijt zijn laffen nietsnutten broer i boven hem verkozen te hebben. Hij valt het weerlooze meisje lastig, overmeestert haar en sleept de bewuste- rijk» wlnstmaking. De «aal, die mooi wee opgesierd, maakte een goeden indruk. Zaterdag 4 Mei om 6 uur werd de zaal geopend, de werkende leden stonden allen op hun poet En hoewel het loopende publiek dleni avond niet groot was, toch viel het nogal mee met de ontvangsten, 't Was oen rus tige en gezellige avond. Zondag 5 Mei stond het er niet gunstig voor, hot regende flink, maar He belangstelling bleef niet ach terwege. Om één uur kwamen, verschillende genoodlg- den zaal waart», oa onze Burgemeester, de heer K. Breebaart Da, het Hoofdbestuur, de heeren Do Jong van Hoogkarspel, Vroom van Abbekerk en Sasburg en echtgcnoote van Benningbroek, do heer Dlkstaol van Kakhuizen, oud-dlrootour van Kolhorn's Zangvereonl- glnggiug, de heer A. Droog van Kolhorn, cere-voorzLtter van genoomde voreeniging on de heer C. Wardenaar van Kolhorn, ook oud-direoteur van de vereen!ging, met den nieuwen directeur, den heer H. J Kaal van Broek op Langendipc De heer W. Blaauboer, voorziter, opende deze bijeen komst met een hartelijk welkomstwoord. Spr. bracht naar voren de bevordering en de achteruitgang op het gebied van onze zangkunst, zegt dat we den laatsten tijd verschillende beste krachten hebben moeten mis sen, maar we zullen trachten de zang weer op hoog peil te brengen, door het werven van nieuwe leden. Vervolgen» sprak onze Burgemeester, de heer K. Breebaart, enkele hartelijke woorden, de vereeniging weer een toenemender! bloei toewenschende. De heer De Jong, voorzitter van den Bond, sprak nar mens het hoofdbestuur eeni feestrede uit aan zangers en zangeressen, met de hartelijke gelukwenscheni aan. de 'jubileerende vereeniging. HBJ bood namens het Hoofd bestuur een prachtig bouquet bloemen aan. De heer Dikstaal, oud-directeur van 19121922 sprak in gevoelvolle woorden over zijn ervaringen, die spr. als hoofdonderwijzer, als directeur en ln meerdere functies had opgedaan; spr. had met vreugde de uitnoodiging aanvaard om op dezen, dag aanwezig te zijn, te midden van zijn oud-plaatsgeuooten. Ook haalde spr. nog aan het afscheidsfeest in Febr. 1922, toen spr. ging ver trekken naar elders, verschillende geschenken werden 'toen den heer Dikstaal aangeboden en spr. herinnerde aan het geschenk van de zangvereeniging, de gouden horloge-ketting, die spr. van dien dag af telkens bij zich draagt, en nog met vreugde aan zijn verfeden op Kolhorn terug denkt. Spr. biedt de vereeniging zijn hartelijke gelukwenschen aan. De heer a. Droog van Kolhorn spreekt do vereeni ging ook met hartelijke woord enltoe en biedt de ver eeniging als geschenk aan, een medaille-kastje met ju bileum-opschrift 19041929. De heer A. Wttedijk van Barsingerhorn sprak namens de vereenigingen Wleringerwaard, Winkel, Nieuwe Nie sen geestdriftige gezamenlijk» repetitie vaa de ver* enlgingea Baralifgerhorn, Wieringorwaard, Winkel en Kolhorn (Nieuwe Nledorp was niet aanwezig), wer den nog enkele liederen gezongen door Barsingerhorn, Wleringerwaard en Kolhorn, wat telkens een enthou siast applaus uitlokte. Mej. de wed. Jb. Jonker bood de vereeniging ook een mooi bouquet bloemen aan. Hierna begonnen weer de feestelijkheden, welke tot 2 uur aanhielden. Dezen dag was er meer publiek dan den vorigen, 't was weer een gezelligen avond. Do zang vereeniging Kolhorn kan met vreugde terugzien, op deze zoo goed geslaagde avonden. Wje zullen hopen, dat do vereeniging ln December a.8. op den officieeion dag, met een koor van 40 leden, onder leiding van don hoor H. J. Zaal, de oprichting moge herdenken! Het departement der Maatschappij - tot Nut van 't Algemeen vergaderde op 7 Mei jJ. ten huize van den heer O. Schermer. Na opening door den Voorzitter, den heer H. de Boer, werden door den secretaris de notulen gelezen en ver volgen» goedgekeurd. Benoeming afgevaardigde tjaar de Algemeene verga dering. Tot afgevaardigde wordt benoemd Da Spaar garen te Aartswoud. Wegens periodieke aftreding van de heeren P. Don ker Jz. en L Hoekstra wordt tot lid van het bestuur herkozen de heer P. Donker Jz., terwijl lnplaats van laatstgenoemde, die niet meer in aanmerking wensch te te komen, gekozen als secretaris de heer J. Koomen. Tot lid van „Floralia" wordt inplaata van den heer D. Rooker gekozen de heer K. Hoek en worden als le den dier vereeniging herkozen de heeren J. Bos en S. Koorn. Verslagen der instellingen. Uit het verslag van de ver- eeniglng „Floralia" blijkt, dat zij zich steeds in de be langstelling van de ingezetenen, mag verheugen. Uit de bibliotheek zijn uitgeleend 290 boeken aan 38 verschil lende lezers, een bewijs, dat de bibliotheek nog steeds reden van bestaan heeft. Hierna sluiting. Het jaarlijksch onderzoek van de verlofgangers dezer gemeente vsn de lichtingen 1917 en 1920 is bepaald op 20 Juni a~s. LUTJEWINKEL. In opgewekte stemming en onder gunstige omstandig heden heeft Lutjewinkel zijn kermis gevierd, en hoe- - M v J iVCIUJIO KCV1C1U. CU UuC— dorp m Barau^ertlorn. overhandigde) namens boven- wel het Zondagmiddag regende, was het In de balzaal genoomde vereenjglngen oen mand bloemon, gepaard van det> hMr Zooman druk- „venahi avonds. gaando met ppwekken.de woorden. Tenslotte biedt ook de heer Sasburg zijn beste wenschen aan Kolhorn's zangvereeniging. Spr. zegt, dat ala Kolhorn op het zangersfeest komt, het aantal leden niet groot is, maar blijkens de critische verslagen der jury, brengt Kolhorn toch altijd een muzikale klank naar voren. Spr., die de leiding heeft van de kringrepetitie, en, ook van den samenzang op het zangersfeest, verzoekt de zangers en zangeressen bijeen te komen voor het repeteeren. Nh Maandagmiddag hadden er volksspelen plaats en ook daarvoor was veel bealngstclling en meermalen werd er hartelijk gelachen ais het geanimeerde spel daartoe aan leiding gaf. Des av.onds was het optreden van den heer D. Pool, wel het hoogtepunt, en de volle zaal genoot van de voor drachten, welke werden gegeven en amuseerde zich nog tot laat in den nacht, op het door den heer Pool georga niseerd bal met verrassingen. Het schaapje heeft een gouden voet. Dit ouderwet- sche spreekwoord schoot mij te binnen toen ik afge- loopen week een fietstocht maakte langs vele van looze ln een kano. De Grijze Duivel, aan den over van ouzq weilanden. Leek het na de strenge vorst of het de rivier verscholen, ziet alles. Met een geweldigen ruige weiland het minst van de koude heeft geleden, sprong bespringt hij Ben Harley. Beiden geraken in de thans is het beeld geheel anders en zijn de vlakke, rivier en een worsteling volgt, die voor Ben noodlottig kale weiden op het oog veel beter (voor zoover men blijkt Intusschen is de stuurlooze kano afgedreven en van goed kan spreken natuurlijk). De schapen gra niet groote snelheid jaagt zij de stroomversnellingen te- zen het gewas kort; dit vormt daardoor veel zijsprui- gemoet, die voor de ongelukkige Jeannette een onver- i ten en bijgevolg werkt het een ontstaan van een dichte mljdelijken. dood beteekenen. Weer ls het Rlnty, die red- zode daardoor in de hand. De schapen eten in het ding brengt tot onbeschrijfelijke vreugde van Bill, die vroege voorjaar heel wat bladroaetten van weideon- m&chteloos aan den oever staat Overgelukkig sluit hij kruiden op, zoodat deze geen of weinig zaad vormen, zijn meisje ln de armen. Thans zijn allen weer ver- Een dicht grastapijt en weinig gewone weide-onkrui- eenigd en met hun vijven, Jeannette, Bill, Dicky, Rlnty j den dus. Nu wij al zoover in don tijd zijn en onze en Nanette, vormen zij een gelukkig huisgezin. KOLHORN. Op 4 en 5 Mei hield de gemengde zangvereeniging „Kolhorn" ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan, waarvan de offlcieele datum in December a.s. is, een fancy-fair. De Bond van Gemengde Zangvereenügingen ln Noordholland had zijn medewerking verleend, door het houden van een kringrepetitie te Kolhorn, en wat dan op 5 Mei heeft plaats gevonden. Voor de Zang vereeniging alhier was het een mooie gelegenheid, dezo weilanden nog niet geven, wat wij er andere jaren van gewend zijn, lijkt mij het weiden van schapen juist zoo goed. Zou het niet kunnen gebeuren, dat als straks eenige warme groeizame weken komen, het te oude gras als het ware direct gaat doorschieten, zoo dat het hooiland een zeer ijle stand zal gaan ver- toonen? Welnu, schapen kunnen dezen toestand eenigszins voorkomen en «in het algemeen mag men bij het bepalen van het directe voordeel van het hou den van schapen, het indirecte voordeel van weiland verbetering niet over het hoofd zien. DE STIKSTOFBEMESTING ONZER GEWASSEN. Bij den toevoer van voedingsstoffen voor onze go- manier aan te vatten, om door middel van een fancy- wassen dient men steeds oordeelkundig te werk te fair de kas, welke meestal leeg is, op deze wijze wat gaan en dit heeft vooral betrekking op den toevoer te vullen. Een. tiental attracties waren opgesteld, van stikstof. Deze toch is het duurst van alle yoe- waaronder ook een theetuin, waarvoor de firma Keg aan de vereeniging gratis thee en suiker had afgestaan, en ook andere Keg's waren ten verkoop tegen belang- Toen) allen aan boord waren gekomen, Ging de reis weer daad'lijk voort, En de tocht ging zonder stoornis Tot een IJselijke gil werd gehoord. De gil kwam van den armen Jerry. Die, uitgegleden over een stukje sneeuw, Uit het luchtschip tuimelde, Met een verschrikk el ijken schreeuw. „O, hemel," riep Billy angstig, Den val volgend van z'n kameraad. „Redneb, hoe kunnen wo hem redden;" „Ik geloof," zei Redneb, „het te laat. Niets kan kan zijn val tegenhouden, Het is een hopeloos geval. Spoedig zal hij den grond bereiken. Waar hij den dood wei vinden zal." Die arme Jerry. Toch «al er wel iet» zijn, om hem redden- Wij sullen du» maar het beste hogen, dingsstoffen en. daarom dient men in de eerste plaats zoodanig maatregelen te nemen, dat zoo min mogelijk handelsstikstof in den vorm van hulpmeststof is aan te koopen en de gewassen toch voldoende krijgen. Vooreerst is daarvoor noodig, dat de stalmest zoo zorgvuldig mogelijk behandeld wordt, teneinde ver liezen aan stikstof door vervluchtiging of door uit spoelen en wegzakken zooveel mogelijk te voorkomen. De graslanden dienen ruim van kali - en fosfor voor zien te worden om den groei van klavers cn wikken daarin te bevorderen, daar deze meer stikstof leveren dan gras. Verder geve men van den aan te koopen handelsstikstofmest niet meer tegelijk dan in betrek kelijk korten tijd door de planten kan worden opgeno men. Lichte, sterk doorlatende gronden geve men hoofdzakelijk stalmest of groenmest. Men kan boven dien van de te geven stikstof het meest profiteeren, als fosforzuur en kali in ruime mate aanwezig zijn. De hoeveelheden van deze laatste voedingsstoffen la ten zich voor de afzonderlijke gewassen moeilijk be palen en daarom is het goed te zorgen, dat ze er nimmer te weinig van hebben. Men kan dit op weinig kostbare wijze doen, omdat zij niet duur zijn en voor uitspoelen cn wegzakken behoeft men, tenminste wat het fosforzuur betreft, niet zoo bevreesd te zijn. Wij zouden in dit geval kunnen zeggen, dat men steeds zijn grond goed moet bemesten met fosforzuur en kali, maar dat men de gewassen moet voeren met stikstof en deze laatste dan zoo moet geven, als naar de behoefte van het gewas noodig is, om een oogst- vermeerdering te verkrijgen. Wanneer wij bij de verschillende gewassen nagaan, wat door een ruimen oogst aan voedingsstoffen aan den grond wordt onttrokken, dan blijkt, dat, al naar do mestbehoefte van den grond on van het verbouwde gewas, deze per H.A. bedragen voor fosforzuur 30 tot 80 K.G., en voor kali. 40 tot 120 K.G., gemiddeld dus 40—00 K.G. fosforzuur cn 60 tot 100 K.G. kali. Deze hoeveelheden zijn aanwezig in 3 a 4 balen behoefte hebben, geve men in de eerste jaren de sterke bemesting en liefst zelfs nog iets meer, om dat door de gewassen niet alles opgenomen zal kun nen worden en daarna kan men dan door proefne mingen trachten uit te maken, wanneer zonder na deel tot een zwakkere bemesting kan worden over gegaan. Vooral vlinderbloemige gewassen als erwten en bon nen, klavers enz., bemeste men sterk met fosforzuur en kali. Des te meer van deze voedingsstoffen aan wezig zijn, des te beter zullen zij van de luchtstik- stof kunnen profiteeren. Sterke stikstofbemestingen in eens te geven is af to keuren, niet alleen omdat er dan gevaar voor overmatig uitstoelen bestaat, maar vooral ook, omdat oen verkeerde, vaak te geile ont wikkeling der planten er het gevolg van kan zijn en bovenal is dit het geval, wanneer de hoeveelheid aanwezige fosforzuur en kali niet 'bijzonder groot is. Er wordt wel eens beweerd, dat de stikstof meer op blad- en stengelvorming werkt en dat er de zaad vorming door benadeeld wordt. Dit is echter niet ge heel juist. De schuld ligt hier dan niet direct bij de stikstof, maar wordt grootendeels veroorzaakt door gebrek aan fosforzuur of kali of beide. Geeft men bijv. een graangewas een ruime stikstofbemesting in het begin van den groei, dan zal daardoor naar alle waarschijnlijkheid de ontwikkeling van het gewas zeer bevorderd worden cn ontstaat er dus veel blad en stengelmassa, maar het gevolg er van zal dan ook zijn, dat door die krachtige ontwikkeling meer fos forzuur en kali zal worden opgenomen. Is er nu van deze niet zoo heel veel aanwezig, dan is het goed denk baar, dat er van dezo voedingsstoffen voor de zaad vorming niet voldoende is overgebleven en deze daar om gebrekkig zal plaats hebben. Had men het gewas ruim van fosforzuur en kali voorzien, dan zou men een ruime korrelopbrengst hebben verkregen en zou dus de stikstof een gun stige werking hebben uitgeoefend. Het doel van een stikstofbemesting kan tweeledig zijn: le. om de planten snel tot een zoodanige ontwik keling te brengen, dat zij ongunstige invloeden kun nen weerstaan. 2e. Om reeds krachtig ontwikkelde plantenmate- riaal te verschaffen voor een ruimen oogst. Bij de vlinderbloemige gewassen is het eerste het doel en wordt slechts op 2eer stikstofannen grond een kleine hoeveelheid gemakkelijk opneembare stik stof gegeven, dus als salpeter, om ze kort na het op komen door de z.g. hongerperiode te helpen. Bij de overige gewassen komen vaak beide doelein den voor. Heeft graan, van de vorst of van insecten beschadiging geleden, 'dan kan het door overbemes ting met een salpetormeststof tot een sterkere ont wikkeling aangezet worden. Maar daarvoor is het noo dig deze meststoffen tijdig in het voorjaar aan te wen den. De tijd van uitstoeling toch is beperkt, en geeft men nu de overbemesting daarna, dan zal men niet meer halmen krijgen, maar zullen do reeds bestaan de halmen en later ook de aren tot betere ontwikke ling komen, mits ook voldoende fosforzuur en kali aanwezig is. Gewassen met een langen groeitijd, zoo als aardappels, wortels, bieten, enz., hebben betrek kelijk geringe behoefte aan gemakkelijk opneembare, dus snelwerkende stikstof, die reeds in den grond aanwezig is (oude kracht) of van stalmeststikstof, of schoon doze toch meestal niet geheel in de behoefte zal kunnen voorzien en er daarom om een ruimen oogst te verkrijgen, bijna altijd nog stikstof door middel van kunstmest bij gegeven zul moeten worden. Bij do gewassen met kortoren groeitijd, zooals de ko rensoorten, vlas enz., is het omgekeerde het geval, zij verlangen snelwerkende stikstof en laten den grond t superfosfaat van 14 of in 4% a 6 balen slakkenmeel in een beteren toestand achter dan de gewassen met te en ia 3 tot 5 balen kalizout van 20 j langeren groeitijd. Deze verbruiken heel wat stikstof Op gronden en bij gewassen, die een groote kali-1 en verannen daarom den grond in sterke mate.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10