Aiieicii Ifitm Mrattmie- LullniUil E KLERCQ - DEN HELDER HEVEN OVER ENGELAND. Tutti Frutti. Zaterdag 11 Mei 1929. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. 1UPING-MATRASSEN HEERENBMl SCHAG 72ste Jaargang No. 8456 blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- lën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 28. Prijs per 3 maanden, fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent {bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. UT nummer BESTAAT UIT ZES BLADEN. jLEN van Kapokmatrassen, Veeren- en KapQkbedsteHen. uwe tijken om Veerenbedden worden den- i dag thnis bezorgd, overstoppen gratis HOUTEN LEDIKANTEN, groote keuze. in aile maten. >pers. Matras in ijzeren raam model „Auping" 18.75, 1-pers. 17.75. kpkamer-, Woonkamer- en Salon- iieablementen, alles prima afwerking. [BEDDEN. MATRASSEN- EN MEUBELFABRIEK, poorstraat 32-34 Tel. 206. 4 Mei 1929. ft stad der toekomst besprak ik in mijn vorige ft W!at is meer voor de hand liggend, dan dat In dezen brief over „het huis - der toekomst" eek? W) zijn er nog niet aan toe, zoomin aan de stad aan het huis. Maar terwijl de stad nog niets is zuivere toekomstmuziek, die vooralsnog alleer, ar geklonken heeft in de ooren van den Engel- len architect over wien ik de vorige maal ge reven. heb, worden met het huis der toekomst eds ernstige proeven genomen. Wij moeten trou- ns bekennen, dat het eenigszins gemakkelijker is, oeven te nemen met een toekomsthuis dan met n toekomststad. Het bestek is uit den aard der iets kleiner en de kosten iets minder, proeven, die ik bedoel, worden genomen in het ;he stadje Watford, een- plaatsje van een der- ind inwoners in de nabijheid van Londen. Degenen, die ze nemen, zijn dezen winter in bijzon der ideale toestanden geweest. Waarschijnlijk zijn zij wel de eenigen geweest, die de buitengewone kou de, die we gehad hebben, met genoegen hebben be groet. Zij gaf hun uitstekend materiaal om mee te werken. 4 Uitwendig onderscheidt het proefhuis zich in niets van eenig ander huis. Het is noch groot ,noch klein en ziet er onschuldig genoeg uit om zelfs aan de on getrouwde dames uit Barrie's Deftige Straat tot ver blijfplaats te kunnen dienen. Het schijnt, met andere woorden gezegd, van volkomen onbesproken karak ter te zijn. Schijnt, want het is in werkelijkheid volstrekt niet zoo onschuldig. Het is, onu te beginnen, in e.en sta len geraamte gebouwd, op zulk een wijze, dat muren en dak zonder eenig bezwaar van een ander mate riaal gemaakt kunnen worden, dan ze op het oogen- blik zijn. Wel gemakkelijk als je huis zoo is inge richt, De muren van het proefhuis zijn thans bij voorbeeld van baksteen en het dak is bedekt met pannen. In een volgend stadium zal dat heel anders zijn. Maar de proefnemingen worden langzaam en met groote zorg uitgevoerd, zoodat zoowel baksteo- nen als pannen waarschijnlijk nog geruimen tijd dienst zullen moeten doen. Op het oogenblik gaat het over niets anders dan verwarming. Eien belangrijk vraagstuk in onze hui zen. Ik bemerk het, terwijl ik dezen brief zit te tik- j ken, aan 'den lijve. De kolen zijn op, sinds eergis- j teren. Nieuwe, inslaan in de maand Mei, die ieder I oogenblik een temperatuur van zeventig graden in I de schaduw brengen kan, hebben wij bij stemming I met twee tegen nul verworpen. Wij' verwarmen daar om mijn studeerkamer al twee dagen lang met rijs hout, dat verleden jaar dienst heeft gedaan als on- dersteuning voor erwten en lathyrus, en thans, 't zijn stevige elzentakken, uitstekende eigenschappen blijkt te bezitten als nood-brandstof. Gelukkig leent een open haard zich goed tot het stoken van hout, maar anthraciet is werkelijk wel zoo gemakkelijk, j Het huis in Watford wordt uitsluitend met elec- itriciteit verwarmd. In ieder vertrek bevindt zich een electrische kachel, en in het midden van de ka mers zit de bewoner, wiens taak het is vast te stel len, of de kamer voldoende, te weinig, of te sterk verwarmd wordt. Aangezien wij, menschen van vleesch en bloed, soms rillen in de warmte en zwee- j ten als het vriest, hebben de Engelsche proafnemers wijselijk bewoners voor hun kamers uitgezocht, die van dergelijke bijzondere verschijnselen nooit last hebben. Als ze rillen is het koud, en als ze zweeten is het warm. Bovendien rillen en zweeten ze niet, maar doen die dingen, of beter gezegd de dingen, die i er mee overeenstemmen, qp zuiver wetenschappelij ke wijze. Met andere woorden,' het zijn „dummies", poppen, namaakmenschen. Maar daarom nog volstrekt niet onbelangrijk om axhet goedkoops „blondinnetje.". Zijn glaasje wodka, wat wij Hollanders gemeenlijk met den naam van „bittertje" of „graantje" en ook wel „hassebassie" betitelen, noemt de Rus zijn „blondinnetje". Maar afgescheiden van den naam, geraken de gebruikers ervan In een teedere, liefde volle stemming, en wanneer bij den een het bit tertje of bij den ander het blondinnetje zijn eeu wig smachtende keel streelt, kent hij geen zor gen meer. En de Rus vooral heeft Wodka noodig, wanneer hij door zorgen geplaagd wordt. Zoo ook Wanjka Slwuchin drukten de zorgen zwaar, die ln hoofd tak daarin bestonden, dat hij bij gebrek aan het noodige zakgeld zijn liefde voor het „blondinne tje" niet kon botvieren. Maar juist zijn groote liefde daarvoor zou hem vindingrijk maken. Op een mooien dag ging Wanjka een van de velo kroegjes, die Moskou telt, binnen. Zelfbewust «tapte hij ln de richting van het buffet, fronste be tekenisvol het voorhoofd, en begon den waard te vertellen, dat hij plotseling gasten gekregen bad, die hij toch Iets moest schenken. Helaas wa ren de winkels echter reeds gesloten, dus moest bij nu hier, in het café zijn wodka koopen. Zelf bad hij een. fleschje meegebracht En met die woorden haalde hij het laatste reeds uit de zak Van zyn overjas om het den kroegbaas te over handigen. Even later kreeg hij het weer gevuld terug, draaide er zorgvuldig de kurken stop op en borg bel weer weg op het plaatsje, waar hij het van daan gehaald had. Vervolgens haalde hij zijn por- efeuille voor zoover het onoogelijk uitziende ng, dat te voorschijn kwam, daarop aanspraak °n maken voor den dag, en nam er behoed- Zaam ^en ganschen Inhoud uit, die er zioh in be- ^ond, maar overigens niet meer bleek te zijn dan é!U oud' gekreukt en verbleekt bankbiljet van n roebel met... het Czarenbeeid er op. Dit reik te hij den kroegbaas met een achteloos gebaar over het buffet toe. Een namenloos verbazen aan de andere zijde' van de toonbank; aan dezen kant staat Wanjka te wachten op het geld, dat hij terug moet hebben. „Man, broedertje, kameraad U bent toch wel beteekenisvol wijst de waard naar het mid den van zijn voorhoofd, „U leeft zeer zeker ln een andere wereld, daarmee kunt U toch niet betalen, dat waa eensvoor twaalf jaar terug..." Wanjka staart een beetje wezenloos voor zich uit, neemt het roebelbiljet weer terug eni vertelt, dat hij eerst voor een paar uren terug van „daar" hierbij doet hij het gebaar van den waard na ontslagen geworden was enl nru eerst nog een beetje aan de nieuwe verhoudingen moest gewen nen. Bekommerd geeft hij den waard het fleschje terug en nog meer bekommerd ziet hij toe, hoe de wodka weer in de kruik wordt gegoten. Hoofd schuddend gaat hij eeni beetje zielig weer naar buiten, slentert de straat langs en verdwijnt dan door een steeg naar oeni pleintje, in welks midden een pomp staat. Hier heeft er een merkwaardige verandering met Wanjka plaats. Stralend van ge luk haalt hij een gevulde flesoh uit zijn zak, streelt haar teeder en laat den inhoud, terwijl de gelukzaligheid op zijn gezicht staat te lezen; lang zaam door zijn keelsgat glijden. Dan haalt hij uit een tweede fleschje, dat er precies zoo uitziet als ■het eerste, voor den! dag, eveneens uit de blijk baar onpeilbare jaszak en vult haar glimlachend met pompwater. Precies dezelfde soene herhaalt zich in het volgende kroegje, vervolgens in het derde, enz. Moskou telt, zooals reeds gezegd, vele kroeg jes, en het lijdt geen twijfel of in menigeen zul len de bezoekers zich beklaagd hebben, over de „licht"vaardigheid van het oud geliefde blondin netje. Wanjka Slwuchin echter zal wel met de gedachte rondloopen om als hij in Moskou alle kroegjes gehad heeft of daar de grond te warm voor hem wordt een rondreisje te maken door de naburige stadjes, rondom Moskou. Zorgen heeft hij niet één meer. eens kennis mee te maken. De kamerbewoner van het. proef huis te Watford is een zwartgeverfde, holle koperen cylinder, met in zijn inwendige een elec- trisch verwarmingsapparaatje, dat twintig watt af staat. Wat dat betreft komt hij dus heel goed met ons menschen overeen. Ook wij hebben een kachel tje in ons binnenste, dat ons meestal heel aardig op temperatuur weet te houden. Nu hebben wij menschen de gewoonte, wanneer wij ods niet behaaglijk voelen, dit op verschillende wij zen kenbaar te maken. Er zijn aangename en onaan gename wijzen bij. Bij' sommige davert het huis en schudden de muren. De cylinderman is eenigszins mser beschaafd in zöjm optreden. Zijn „bazen", de proefnemers, hebben om te be ginnen voor hem vastgesteld wanneer hij1 zich be- hsaglijk voelt en wanneer niet. Zij hebben gezegd, dat wanneer de „dummy" een temperatuur van 75° Fahrenheit heeft ,hij zoo- lekke? is als kip. Als hij daar bo'ven zou komen, zou hij gaan zweeten (maar doar heeft hij een andere methode op), en daaronder is het zijn plicht om op wetenschappelijke wijze te rillen. Zoo zit de geduldige bewoner rustig midden in zijn kamer en wacht af de dingen, die met hem zullen gebeuren. Denk niet, dat hij ongevoelig is. Welis waar zijn er vele aandoeningen, waarmee zijn hart nooit kennis hééft gemaakt, maar aan tocht heeft hij een broertje dood en hij houdt van een lekker zon nestraaltje. Hoe hij dat laat merken? Zoodra zijn temperatuur boven de vastgestelde 75° komt, waar bij hij het „lekker" heeft, volgens zijn bewakers, zet hij doodeenvoudig zijn kacheltje af. En vergissen doet hij zich nooit. Natuurlijk zijn niet alle kamers in het huis van dezelfde ligging ten opzichte van zon en heerschen- de.winden. Er zijn vertrekken met weinig zon en zoo goed als geen tocht, en in deze vertrekken is geble ken, dat de bewoner een zeer regelmatig leven leidt. Lijn temperatuurskaart, die hij zelf zonder haperen bijhoudt, bewijst, dat hij in die kamers met tamelijk regelmatige tusschenpoozen de verwarming aanzet en uitschakelt. Maar in de andere vertrekken leeft hij Engios bij J. F. v. LIESHOUT en G. KUYPER, Alkmaar. EEN EIGENAARDIGE VERHUIZING IN PARIJS. In de grootsche Avenue des Champs Elysées te Parijs stond nog twee jaar geleden een huis van twee verdiepingen, dat daar in de acht tiende eeuw was gebouwd. Hierdoor disharmo nieerde het echter met de wel niet erg mooie, maar toch grootsche gebouwen, die er in'de laatste tijden verrezen zijn. Het. was in 1775 gebouwd tusschen tuinen en bosschages en had destijds veel van een lan- délijke idylle. Naar een der bezitters werd het „Hotel de Massa'Vgenoemd. Dit rustieke huis nu, dat in het moderne Pa rijs niet meer op zijn plaats was, heeft men naar den overkant van de Seine vervoerd. Het vervoer geschiedde intusschen niet, zoo als het in Amerika wel eens met huizen ge beurt, nl. dat men het op rollen zet en het zoo naar de plaats van bestemming rolt. Men heeft in Parijs een ander systeem moe ten volgen. De Vereeniging van Schrijvers, die het romantische huis aankocht, liet het van boven tot onder afbreken. En elke steen werd genummerd en-geregistreerd. Hletzolfde deed men met d edeuren, met de muurbekleedlngen etc. Op elk stuk werd nauwkeurig aangegeven, op welke verdieping en waar precies het hoor de. De blauwe salon, de gele salon, de keuken, al deze afdeelingen werden in rekenkundige formules omgezet. Ook het closet ontkwam niet aan deze systematisatie. Doch hier werd er iets bijgemaakt, dat er oorspronkelijk niet bij was, n.1. een moderne waterspoeling. Deze wetenschappelijke en gesystematiseer de afbraak vorderde drie maanden hard wer ken, van November 1927 tot Februari 1928. Het opnieuw opbouwen nam zes maanden in beslag en het huis stond in September van het vorige jaar weer overeind, alsof er niets gebeurd was. Alleen de omgeving bleek heel wat rustiger dan voorheen, daar op die la waaierige Champs Elisées. De leden van de Vereeniging van Schrijver? hebben nu een rustig, romantisch en inspiree rend oord, waar ze hun pennevruchteri volko men in stijl zullen kunnen kweeken. JnptaaüuangewoHéta&akJ veel onrégelmafTger. Zoo is het opvallend om te zien, welk een verschil de winterzon in een kamer maakt. En niet alleen de zon, die regelrecht op de „dun*- my" schijnt, maar evenzeer de stralen, die op de wanden vallen en door deze worden weerkaatst. In de zonnige kamers zit de bewoner geregeld met zijn kacheltje te spelen. Allerlei ondervindingen heeft men reeds opgedaan, hoewel men nog pas aan het begin van de proefne mingen is. Onder andere over uitstraling. Opge merkt ig bijvoorbeeld, dat «as muur V. n&chfeg warm» te kan uitstralen, hoewel de i»ï»fK5r&lüur van de kamer belangrijk hooger is dan vsn de buitenlucht, die zich aan de andere zijde van den muur bevindt. De verklaring is, dat een van de muren gedurende den dag veel meer zonnewarmte heeft opgenomen, dan de andere, en nu blijkt de uitstraling van dezen warmen muur naar de andere, die kouder zijn, ster ker te wezen, dan van het inwendige van de kamer naar de zijden. Sommige bouwmaterialen vertragen den doorgang van de zonnehitte van acht tot negen uur. Men veronderstelt, dat het mogelijk zal blijken, later huizen te bouwen in de tropen, zóó dat er ka mers zijn, die de hitte niet doorlaten, voor dat de nacht begonnen is, terwijl andere vertrekken voor het daggebruik geschikt zullen zijn. Heel merkwaardig is ook, dat hier, als bij zooveel andere dingen (de geneeskunst bijvoorbeeld), de we tenschap onze voorouders in het gelijk komt stellen. Opnieuw blijkt, dat zij: het meermalen bij het rechte eind hadden en dat wij aan het dwalen zijn geraakt. Want wat Is wetenschappelijk vastgesteld in het huis te Watford? Dat er zes uren noodig zijn, om de oppervlakte van een baksteenen muur te verwarmen en tien minuten voor een, die met hout is betim merd. Een kamer met eiken paneelen is natuurlijk heel kostbaar, maar wat een besparing in verwar- mingskosten des winters. De proeven zullen nog jaren moeten duren. Zij zullen herhaald worden met andere verwarmings middelen dan electriciteit, met kolen en cokes. Proo ven met warmte uitstralende paneelen zullen wor den genomen en vastgesteld zal worden, waar die behooren geplaatst te worden. Totdat ten slotte, na jaren lang zoeken, het ideale huis gevonden zal zijn, dat (laten we hopen, dat het niet te duur wordt) in de toekomststad gebouwd, voor ons nageslacht een ideaal leven zal mogelijk maken. Want dat wij het nog zullen zien, moet, vrees ik, wel heej sterk be- twijifeld worden. VERKEERSREGELEN VOOR VOETGANGERS. Mem is werkelijk zijn leven niet meer zeker. En omdat tot nog toe „slechts" elke vijfde mensch in Amerika het tot een auto gebracht heeft, waaruit volgt dat er nog altijd honderd millioen voetgangers zijn, die ook nog meenen aanspraak te moeten maken op een beetje levensrecht, wondt de geschiedenis met de verkeersregelen steeds doller, welke tot nu toe echter vrij algemeen nog steeds het rijdende verkeer betrof. Maar nu zul len ze in Amerika waarachtig ook de voetgangers te lijf gaan. In New-York werd er mee begonnen eö de politic-verordening luidt: straten' voor voet gangers voor één-richtingverkeer. In het mid daguur, tusschen twaalf en één uur, wanneer de mienschemnassa's uit de wolkenkrabbers stroomen* is in de zevende Avenue tusschen de 38ste en de 88ste straat slechts voetgangerverkeer in één richting toegestaan. Voor wie in Zuidelijke rich ting gaat, moet zich op het Westelijk trottoir be geven, terwijl het Oostelijke trottoir voor do Noord waarts strevende New-Yorkera 1» gereserveerd. Hot mankeert er nog maar aan, dat de voet gangers ook nog uitgerust moeten zijn met een claxon, en dat hun het „parkeeren" op één-rlch- tlngs-trottoirs verboden is en dat ze bij het loo- pan een zekere snelheid van, laten we zeggen, een kilometer per kwartier, niet mogen over schrijden! Reeds schijnt een afgevaardigde ln het Parlement een wetsontwerp te hebben ingediend, waarbij alle voetgangers verplicht zullen worden, steeds wanneer zij des nachts door donkere stra ten gaan, om een brandende lantaarn bij zich te hebben. Het is nauwelijks ineer aan te nemen, dat wij in de voortschrijdende, verlichte twintigste eeuw leveni o ANECDOTEN OVER WTERTZ. De Belgische schil der, Anton Joseph Wlertz, gestorven in 1885, de bizarre kunstenaar, is na een tijdperk van groo- ten roem meer en meer in het vergeetboek ge raakt. Wel komen nog velen het hem gewijde museum te Brussel beziohtigen, maar het is

Schager Courant | 1929 | | pagina 1