RADIO-RUBRIEK. - -ih hsr-. WARE WOORDEN. De wieg hier en daar. Amerikaansche geldkoningen. GRABBELTON. Wandelende diamant-mijnen. WETENSWAARDIGHEDEN. Een roedingsapparaat geetorven,.Nee, daarna niet meer. In dte dagen vw- loor men maar éénmaal zijn hart... Ja, die sherry dronk haar vader zoo graag, was alleen voor bijzondere ge» legenheden... Br waren nog een paar flesschen van... Ik had er imimers zoo verkleumd uit gezien... Ja zeker, ln deze zelfde kamer had zij nog wel gewalst, met hem, op de tonen van het spinet... jaja, dat was lang gele den... alle vrienden uit haar jeugd waren heengegaan, haar zusters ook... Nee, toch voelde ze zich heelemaal niet oud, integendeel, heel jong en gelukkig, met al haar herinneringen om haar heen, ze kon zich maar niet oud voelen; zeker al de anderen waren er niet meer, maar ze kon toch al de meubelen, do stoelen die ze be zeten hadden, de glazen waaruit ze gedronken hadden, betasten, xnet haar eigen handen. En als ze haar oogen sloot, dan zag zij ze immers allen weer, precies zoo als ze gewieest waren, en ze kon immers net zooveel met hen spreken en zij met haar, alsof er geen lange, lange jaren verloopen waren? Een herinnering kon toch immers niet sterven, gedachten bleven toch? O nee, dit huls leefde voor haar, elke hoek, elk oude meubel vertelde wondere, gelukkige, ontroerende din gen... Het was ver na middernacht toen zij mij met een kaars bijlichtend, met ouderwetsohe hoffelijkheid naar mijn slaapkamer bracht. Het koude huis scheen mij plots warm en wonderlijk vriendelijk geworden, ver vuld als het was met de schimmen van een) blij', geluk kig famtóeKverledenii zoetje- herinneringen: aan goedjè) dagen der jeugd... het duurde lang voor ik sliep, doch eindelijk viel ik in een rustige slaap, waarin ik de to nen van het spinet zachtjes hoorde trilleren van die heele oude wijsjes, terwijl de vriendelijke schimmen van het verledeni om mijn waarden... in dit huis der her innering. ,aonder bongeel, dat slechts bot bovensta gedeelte van -het lichaam der kinderen vrijliet. Naaf de ibeteekenis Het toegangsbewijs voor de zaal van den vrede is een goed en rustig hart. o Wie orde en netheid eenmaal in zijn bezit heeft, kan haar niet meer prijsgeven. Gewen uw kinderen er aan. o Wie tot u over anderen schimpt, zal bij anderen u beschimpen. -- o Zielegrootheld is geduld, En geduld vertrouwend Wachten Tot tijden zijn vervuld En voldragen Gods gedachten. o In het humeur zetelen meer fouten dan in den geest. o Twijfel in zaken doodt de kracht, maakt slap en klein; maar geloof brengt leven en licht en maakt verborgen krachten vrij. o Twee harten begrijpen elkander gemakkelijker dan twee hóófden. DE STERKE WIL. (Wabre Jacob.) Heeft bv man wifetaaebt genoeg, ara borrel op te geven? Hij niet, nuutr ik vet ZOOWEEL KLOMP ALS PRONKSTUK. Vindingrijkheid der moederliefde. Lang niet alle kleine wereldburgers wanneer ze voor het eerst het levenslicht aanschouwen, komen te liggen in een pronk juweeltje van een wieg, met zachte, rose- getinte kussentjes en een lichtblauw hemeltje boven hun hoofd. Zie maar eens de primitieve middelen die de eeuwen door en in verschillende lan<Jenl hierbij werden gebruikt „De eerste wieg waren de armen van de moeder. La ter gebruikte die een gevlochten mand, waarin ze het kind bij zich droeg. Zoo zien we tegenwoordig nog, hoe vele Afrikaansche volkeren zich van dit primitieve mdi- del bedienen, om hunne kinderen op moeilijke tochten mee te nemen. De vrouwen, die toch al gebukt gaan on der de lasten, die hunne mannen haar opleggen moeten bovendien nog hare kinderen meesleepen. Het is in teressant om eens na te gaan, hoe vindingrijk de moe derliefde bij weinig gecultiveerde volkeren is en hoe de moeder met ongeschikt materiaal iets weet te maken, dat als wieg dienst kan doen. In Lapland slaapt het kind in 'een soort klomp, uit berkenhout, deze heeft een heel smalle opening en is geheel opgevuld met droge bladeren. Het loof wordt ver mengd met fijne rendierenharen en dit is dan de* zachte deken voor den pasgeborene .Een leexen muts beschermt het kind tegen de sneeuw, regen en zon. Als versiering worden afhangende kettinkjes en gla zen parels aan den rand van de muts bevestigd. De heele kunst in Lapland bestaat in het vervaardigen van een enkel voorwerp, de wieg. De Laplandsche vrouw, die haar man op jacht ver gezelt, draagt de wieg op haar schouders, en wanneer zij halt houden om te rusten, hangt ze ze met een riem aan een boomtak. Het kind wordt aldus door zijn eigen zwaarte in evenwicht gehouden en merkt heelemaal niet dat de moeder het niet meer draagt. Do Grlekacho wieg w«us een soort gesloten, pint korfje van het woord te oordeelen moet het den vorm gehad hebben van een baktrog of een klein scheepje, dat ge makkelijk geschommeld kon worden. Bij de oude Ro meinen had de wieg eveneens den vorm van een scheepje. Met linten en koorden was een soort net ge vormd, dat de heele wieg omgaf, om te voorkomen dat het kind er uit viel, wanneer de bewaakster het een oogenblik alleen liet Tot de uitrusting der wieg behoor den dekens, doeken en kussens. De kleine Romein zat dus van jongs af aan goed in zijn spulletjes. In de Middeleeuwen gebruikte men algemeen de Ro- melnsche wieg. Alleen vertoonde ze kleine afwijkingen, naar gelang het klimaat Miniaturen uit de 15e eeuw toonen variaties op de Romeinsche wieg. Een daarvan bestaat uit een scheepje, waarin het kind rust, geheel overeenkomstig de oude Romeinsche manier. Ook is er een soort stang, waarop het scheepje rust Met be hulp van twee metalen ringen hing men de wieg tus- schen twee schuingeplaatste zuilen. De gewone alle- daagache vorm bestond uit een vierhoekige kast, die op twee halve maanvormige dwarsbalken rustte. De moeder kon, evenals tegenwoordig nog bij ver schillende volken, met den voet de wieg schommelen en tegelijkertijd zich ook met andere huiselijke bezigheden onledig houden. In de 17e eeuw waren de wiegen van de grooten de zer aarde meer pronkstukken dan wiegen, die gemak kelijk geschommeld konden worden. In dé 18e eeuw kwamen in tegenstelling hiermee de kleine en gracieuze schommelwiegen in de mode, zij hadden den vorm van een ovaal scheepje, dat aan twee haken opgehangen werd en met een licht doorzichtige stof bekleed was. EEN DORP DAT HET GEZICHT BENEEMT WORDT GEKOCHT EN TOT DEN GROND TOE AFGEBRAND Onze nieuWe koningen, dat zijn de moderne geldmag naten, die door het ingenieuse en voor de massa onna speurlijke mechanisme hunner trusts en flnantleele be langengemeenschappen, hunner holding companies en beleggingsmaatschappijen, de (wereld tot in haar voegen beheerschen, meer dan de grootste tyrannen, waarvan de geschiedenis ons verhaalt, dit ooit gedaan hebben. Die nieuwe koningen stellen de echte koningen, als het op rijkdom en machtsontplooiing aankomt, vaak in de schaduw. Zij hebben hun paleizen, hun jachten, hun autopar ken en eigen vliegterrelnenen en zooals een generalis simus in den oorlog, naar wien zelfs een koning slechts te luisteren heeft, een completen generalen staf. Velen dezr nieuwe koningen kennen geen andere con stitutie dan het eigen geweten, dat gewoonlijk verstikt blijft in den greep van gelddorst en egoisme. Speciaal de Amerikaansche geldkoningen geven hier van af en toe blijk. Dezer dagen hebben we iets despo tisch kunnen beleven van den kant van John D. Rocke- feller Jr., den zoon van den stokouden pretroleumko- ning. Deze John D. Rockefeller Jr* heeft een villa als er een echte koning woonde, zou men zeggen, dat het een paleis is aan den oever van den Hudson, te Tarry- town, in de buurt van New-York. Wanneer John D. Rockefeller dn zijn zomerresidentie vertoefde, kleagde hij er dikwijls over, dat het dorpje East View hem het uitzicht benam. Dit schijnt hem zoodanig te hebben verveeld, dat hij een kloek besluit nam. Hij koóht het heele dorp voor zeven honderd duizend dollar en liet het tot den grond toe afbranden. Een handteekening onder een koopcontract, een pak bank papier en het dorp waar eens tientallen gezinnen leef den, en streefden en lief en leed deelden, ia van den bodem weggevaagd. Maar John D. Rockefeller Jr. kan ven een onbelemmerd uitzicht genieten. Het la ongetwijfeld waar, dat echte koningen wel erger dingen hebben uitgehaald. Maar dat is dan ook heel lang geleden.... DE STRUISVOGELS VAN DE KALAHARIWOESTIJN In de Kalahari-woestijn, een groot Steppenland in Zuid-Afrlka wordt thans door negers en blanken jacht gemaakt op struisvogels, niet om de mooie veeren, maar om de diamanten, die deze beesten vaak in hun maag blijken te hebben. Men weet dat struisvogels van alles naar binnen wer ken en dat hun maag ook alles kan verdragen, tot glas en spijkers toe. Als men nu nog weet, dat in de Kalahari-woestijn bier en daar de diamanten zoo maar aan de oppervlakte liggen, is het duidelijk, dat struisvogels als het ware wandelende diamantmijnen zijn. Deze gelukkige en fortuinlijke omstandigheden werden ontdekt door eenige jagers uit Pretoria. Op een dag schoten ze twee struisvogelhanen en vonden in hun magen... zeventig dimanten. Bij den éénen drie en vijftig, bij den anderen zeventien. Toen het meer bekend werd, ging iedereen op jacht en elke vogel, ook al was het geen struis, moet het ont gelden, met het gevolg, dat de struisvogels diep de woestijn introkken. Gelukkig voor de wandelende diamantmijnen worden ze door de wet beschermd. Elk jager mag er maar een bepaald aantal per jaar neerschieten. Anders zou het er voor da struisvogels leelijk uitzien en... ook voor de jagers. Want het zou tenslotte een herhaling worden van de geschiedenis van de kip en de gouden eieren. Doode struisvogels verzwelgen nu eenmaal geen dia manten. Charlie Cbaplln als figurant, Een aardige bizonderheid van de film „Haar Grootst® Offer", welke op het oogenblik in ons land loopt is, dat Charlie Chaplln er als... figurant in optreedt. Eens, ter. i wijl de regisseur Henry King bezig was een scene in 'kaar te zetten, waarin verschillende figuranten moesten, gluren vanuit een deuropening naar Miss Talmadge, dl® j als het-meisje-van-de-straat Mary Ann Wagner voorbij, jgaat, had hij een kleinen man in een groote jas nocdig J als een der kijkers, i „Zou dat niets voor jou zijn?" vroeg de regisseur schertsende aan Charlie Ohaplln, die stond toe te kij- ken. Iedereen lachte en wie beschrijft de verbazing va®! allen ,toen Charlie antwoordde „Natuurlijk, geef mij een jaa en lk zal deze scene wet Norma Talmadge maken." Men vertelde Miss Talmadge niet van de aanwezig, held van den grooten figurant, maar toen zij door de straat kwam en de figuranten daar stonden te gluren, ontdekte zij dadelijk onder hen den beroemden filmster die naar hij zeide in deze rol onbekend wenschte te blijven. Na afloop kreeg Charlie voor zijn „vertolking" de som van zeven en een halve dollar De Engeïschman en hot bad. De Engeïschman heeft de reputatie, dat hij een hart», tochtelijk bader is. In het buitenland en de tropen doet hij al 't mogelijke om' slechts 'n bad te bemachtigen. Het schijnt echter, dat deze badlustigheid zich slechts beperkt tot de meer gegoede klassen. De statistieken toch hebben uitgewezen, dat de 7 inillioen Londenaan ln 1927 slechts 5 millioen keer gebruik hebben gemaakt van de openbare bad en zweminrichtingen. Als men na gaat, dat de beter gesitueerde standen thuis gemakke lijk een! bad kunnen nemen, hetgeen in de Londensdh® armoebuurten onmogelijk is, dan wijzen deze cijfers «r op, dat de breed6 volksmassa in de Engelsche hooft stad toch nog vrij waterschuw is. Is het U bekend: dat de grootste snelheid voor een postduif (welke men waargenomen heeft) is geweest 40 mijl (d.1. ca. 70 KM.) per uur? dat deze snelheid gedurende 4.5 uur werd volgehou den? dat bij de Engelsche begrooting 14 shillings van elk 1 (20 ah.) bestemd zijn voor betaling van oude oorlogs- 1 schulden of uitgaven! voor leger en vloot? dat de oude Romeinen hun rijkdom afmaten in ossen? dat het Latijnsche woord „pecus" dan ook „vee" be- teekent en dat pecus de stam is van het Latijnsche woord „pecunia" dat geld beteekent? dat de viermasterschoener A Ernest Mills, die on langs in het geacht van de kust van Noord Carolina in 13 vaam water zonk, binnen 24 uur weer aan de opper vlakte kwam, toen de lading zout gesmolten was? dat een Chemicus te San Franclsco een methode heeft ontdekt om goud, zilver en koper te harden met een alliage van aluminium? WJ HAD OELIJKI (Lasdge KÖllner ZeihsgjJ Een voedingsapparaat voor de veldwikkeling van den 6-volts-electro-dynamischen luidspreker verdient stellig een nadere bespreking ln deze kolommen. In een onzer vorige artikelen gaven wij reeds een dergelijk schema, waarbij echter geen condensator, opgenomen was. Dit is wel niet in alle gevallen noodzakelijk, maar wel ver kieslijk. En men zal moeten toegeven, dat ook de hulp- onderdeelen aan de hoogste eischen moeten voldoen, wil het geheel goed functlonneeren, Voor aJgeheele afvlakking van de injpulseerende ge lijkstroom omgezette wisselstroom zijn noodig: le. elec- ,-trolytisohe condensatoren' (alleen bij metaal-gelijkrioh- t.ing een electrolytische) en 2e een smtoorspoel, waar- fwij de werking bekend veronderstellen mogen. Dit laat ste onderdeel kan echter in dit geval vervallen, daar de magneetwikkeling v$n den luidspreker zelf ala smoor- spoel optreedt, terwijl één condensator ruim voldoende ia Het in figuur 87 gegeven schakelschema, is slechts schematisch bedoeld. De transformator is aangesloten aan de Kuprox-cel, waaraan parallel geschakeld is de condensator. Als transformator kan men toepassen het type Fer- rix E. F. 8 of E. F. 8 bis. Het eerste type is voor een netspanning van 125 volt, het andere van 220 volt. Ook kan mén hier toepassen den door den Gooischen Radio- handel op de markt gebrachte transformator type L 115 of F 115. Voor de Kuprox-oel kieze meni de W. Z. no. 130 of de L 12. Het eerste type is eenigszins anders van uit voering, o.a. met grootere platen, Wat den electrolyti- schen condensator betreft, hiervan zijn zeer vele uitvoe ringen in den handel. Van de bekende fabrikaten, die bewezen hebben te voldoen, noemen wij de T.C.C., 1500 Mfd., de Kodel Condensatir, 2500 Mfd., de Longton Con densator, 2000 Mfd., welke alle varieeren in prijs om ende bij de tien gulden. Dikwijls blijft men hier nog 'onder. Er blijft dus voor den toekomstigen bouwer zoö voldoende keus. De prijzen, van de transform. varieeren van ca. 5 gulden tot ca. 7% gld. en de Kuprox-cellen van ca f 12 tot f 15. Hieruit blijkt dus wel, dat de totaalprijs van een dergelijk voedingsapparaat niet zoo hoog is, temeer, daar het geheel ingebouwd kan worden in de luidsprekerskast zelf. Een apart bekrachtigde veldwik- keling geeft groote voordeelen, is aan te bevelen boven een e.d. luidspreker met permanente magneten, en door toepasssing van het Kuprox-voedingsapparaat is het na deel, aan deze extra bekrachtiging verbonden, vrijwel opgeheven* Tot slot nog een enkele opmerking over de verbid dingsleidingen. De stroomdoorgang is minstens 0.5 Am. men maig dus wel draad toepassen met een diameter van Itt BiJd;. Drie pond fnsecteupoedeE. Neemt u het mee? Ja, U denkt toch niet, dat ik alle vSegec i naar den winkel zou gebracht hebben? Ook een gave! De Londensche correspondent van het BerL Tgbl. doet een verhaal van een Engelschen Bisschop die persoon lijk dat gedeelte van Londen wilde bezoeken waar vol gens de fantasie van journalisten alle misdaden gebeu ren. In gezelschap van een zorgzaam gekozen expert •ging de Bisschop Whitechaple af, maar de excursie viel hem danig tegen. Hij zag heelemaal geen misdaad maar alleen twee iets of wat aangeschoten matrozen, die met elkaar handgemeen werden. Nauwelijks kreeg de een een klap! op z'n oogen, of dit had tot gevolg dat hij den ander de mond openging voor het uitlaten van al lerlei mooie woorden. De Bisschop stond er verbl van. „Om 'a hemels wil", riep de Bisschop, „waar hebben lui al die verschrikkelijke woorden geleerd?" „Geleerd," antwoordde de matroos bijna smadel „dat leer je niet, dat is 'n gaaf." Het geval herinnert aan een pater Franciscaan in de Jordaan In Amsterdam op huisbezoek ging, toen hij ergens een trap opging boven een aap van een jaar of veertien erbarmelijk hoorde vloeken. „Hei, hel," zei de pater, „jongen waar heb je dat ge leerd?" De jongen keek verbaasd. „Leeren Eerwaarde, lee- ren, dat leert men niet, da's 'n gaoff." Bijdrage in natura. Dat ls dunnetjes van je vrind, om een knoop in die collectebus voor de Hulp van Onbehuisden te doen! Waarom nou? Het is toch om kleeren voor die menschen aan te schaffen? Nou, ik geef mijn bijdrage in natura Merkwaardig!? Professor (die per ongeluk den barometer uit het raam laat vallen): „Merkwaardig, merkwaardig! Dat ia de eerste keer in mijn leven, dat ik de barometer z66 snel zie dalen! Aardig én 't kost niet». De winkelier had z'n halve magazijn voor haar leeg gehaald en op de toonbank gezet, maar de dame kon maar geen keuze maken. „Ik geloof niet dat ik vind wat ik zoek," zei de dame ten slotte. En opeens in een bui van vertrouwelijkheid fluisterde zij: „Ja ziet u, morgen is mijn. man jarig en nou wil ik iets doen om hem te verrassen..." De ■winkelier werd even boosoardig en zei koel: „Weet u, wat, mevrouw, ga dan achter 'n stoel zitten, en als uw man dan binnen komt, roept u opeens: Kieke boe! Da'e aardig en kost niets!" Onder buurvrouwen. Braait U uwees bokkumpiea nou mit boter of moit olie, Juffrouw Knip? Xk doen hot mot gr**, Juffrouw,

Schager Courant | 1929 | | pagina 20