Naar Breezand Ontploffings: in Ohio. Wreed ouderpaar voor de rechtbank. De ,Graf Zeppelin" gereed voor den Oceaan-tocht. Aan een ernstig spoorweg-ongeluk ontsnapt. G. ANNEVELDT, Dorpen, Schagen. Binnenlandsch Nieuws. Verkiezingsredevoeringen door de radio. De houtstaking te Zaandam. WIJZIGING DER ZUIDERZEESTEUNWET. VERKEERSONGELUKKEN. Explosie en brand in een ziekenhuis. HET AANTAL DOODEN OP 91 GESCHAT. Marktberichten. EEN LASCHWERKTUIG GESPRONGEN. 5 Arbeiders gewond. Te Straatsburg is een laschwerktuig van arbeiders, «iie aan de tramrails werkzaam waren, uit elkaar ge sprongen. Vijf arbeiders hebben ernstige verwondin gen opgeloopen en moesten naar een ziekenhuis ver voerd worden. De toestand van drie der werklieden is zeer zorgwekkend. Twee voorbijgangers liepen ern stige brandwonden op en zijn eveneens naar een zie- ikenhuis gebracht. SOLDAAT DOODGESCHOTEN. Onlangs is, zooals dezer dagen gemeld, een wacht post van den citadel van Verdun doodgeschoten. Deze gebeurtenis schijnt thans opgehelderd. Waar schijnlijk is de wacht door een eigen kameraad dood geschoten, die den nacht in burgerkleeren buiten jden citadel wilde doorbrengen en klaarblijkelijk door .de wacht verhinderd werd dit te doen. Volgens de „Journal" moeten twee onderofficieren als daders in aanmerking komen. jf' EEN LIJK OP HET DAK. I Te Parijs vond Dinsdagavond iemand, die het genster van zijn dakkamertje opende, een lijk voor zijn raam liggen. Het is gebleken, dat de doode een joude vrouw, bewoonster van een hotel was, die door teen kennis met drie messteken was gedood. Men ver moedt dat, ernstig gewond, zij het dak is opgevlucht om daar weldra te bezwijken. De vermoedelijke da der van den moord is gegrepen. HUN DOCHTERTJE VAN 3V2 JAAR GEMARTELD. Wolff meldt uit Berlijn: In het proces tegen den politie-beambte Walter IBchmiedel en zijn vrouw werd gesproken over den lijdensweg van hun 3^-jarig kindje Anneliese, dat ,ten slotte als gevolg van de mishandelingen van liaar ouders is overleden. De moeder heeft het kind {voortdurend mishandeld en maakte daarbij o.a. ge bruik van den koppelriem van haar man en ook Schmiedel moet het meisje herhaaldelijk hebben ge- Blagen, althans hebben toegestaan, dat de kleine Anneliese door haar moeder op de wreedste wijze !werd behandeld. 1 Een geneesheer gaf inlichtingen over den vreeselij- iken toestand, waarin het meisje zich bevond, toen ihet in het ziekenhuis werd opgenomen. Het-'kind fwas ondervoed en toen men vroeg of het naar huis ■wilde terugkeeren riep het: „Neen hier blijven". Het bovenlijfje was geheel met blauwe striemen en bui len bedekt, aan de slapen en het achterhoofdje be tonden zich open wonden. j *****>.<4y HEDENMORGEN VERTROKKEN. Wanneer er verder niets tusschen gekomen Is, is vanmorgen tegen 6 uur het groote Duitsche lucht schip de „Graf Zeppelin" uit Friedrichshafen vertrok ken. voor een tocht ovèr den Oceaan naar het vaste land van Amerika. Het slechte weer boven het Kanaal ds oorzaak geweest, dat dr. Eckener het vertrek van het luchtschip naar Amerika tot hedenochtend heeft uitge- Bteld. Thans neemt de Zeppelin den directen weg over Frankrijk via Bazel met richting op den mond van de Loire of, met richting op KaapFinisterre. De weersge steldheid op de Zuidelijke route wordt als zeer goed be schouwd. Dr. Eckener denkt 65 a 70 uur over den tocht te doen en hoopt Zaterdagmiddag of -avond in Amerika te lan den. Drie verstekelingen gearresteerd, waaronder ook een Hollander. Gistermorgen werden op de werf van de „Zeppelin" wederom drie jongelieden ontdekt, die als „blinde" pas sagiers aan den tocht naar Amerika wilden deelnemen. Twee hunner hadden den dag te voren het luchtschip bezichtigd en zich 's avonds in de hal laten insluiten, terwijl de derde gedurende den naoht over de omheining geklauterd was. Een der aangehoudenen, een jonge Hollander, G. T. Kuyser geheeten, die eenige dagen geleden uit Am sterdam naar Friedrichshafen was gereisd, droeg een motorpak en wilde zich, als het vertrek plaats had, in deze kleeding aan boord begeven. De twee anderen zijn Duitschers, nl. een 20-jarige auto-monteur uit Bremen en een 26-jarige looier uit Murhardt in Wurttemberg. Het drietal werd in arrest gesteld, wijl de luchtschip-maatschappij, zooals reeds aangekondigd, tegenover „blinde'-passagiers van haar recht tot het doen instellen van een strafvervolging zal gebruik maken. BAZELTREIN BIJNA NAAR BENEDEN GESTORT. Veel Nederlanders met den schrik vrij gekomen. Uit Bern in Zwitserland wordt van particuliere zijde aan de N.R.Ct. gemelde Naar ik van een der ooggetuigen verneem, schij nen de reizigers, die vanavond met den Pulknann exprestrein uit Nederland te Bazel waren aangeko men en daarna met den gewonen Zwitserschen snel trein van 7 uur naar Bera en andere Zwitsersche plaatsen zijn doorgereisd, aan een ernstig spoorweg ongeluk nog juist ontsnapt. Om half acht is de snel trein, waarin zich verschillende Nederlanders bevon den, bij Gelterkinden, even voor den grooten Hauen- steintunnel bij Olten ontspoord, waarschijnlijk door dat een der bagagewagens door een nog onbekende oorzaak uit de rails is geloopen, waarop andere wa gens volgden. Aangezien dit ongeluk juist geschiedde bij een kromming van den spoorweg, bestond er groot gevaar, dat de trein naar beneden zou storten, hetgeen natuurlijk de meest rampzalige gevolgen gehad zou hebben. Naar mijn zegsman mij vertelde, is het een won der, dat dit niet geschied is. De goede afloop schijnt te danken te zijn aan het optreden van den machinist die onmiddellijk alle remmen aanzette en het contact verbrak, met het gelukkige gevolg, dat de voorste raderen van de lo- comomotief nog op de rails zijn gebleven. De trein is daardoor 300 M. buiten de rails langs den spoorweg verdere geloopen en daarna tot stilstand gebracht. Zoo zijn alle reizigers met den schrik vrij gekomen en heeft geen hunner eenige lichamelijk letsel op geloopen. Naar mijn zegsman mij mededeelde, heerschte er echter een onbeschrijfelijke paniek, ter wijl de meeste ruiten door het schokken van den trein gesprongen zijn. Een uur later heeft een extra- trein uit Bazel de reizigers afgehaald en veilig naar Bern gebracht. om de Bollenvelden te bezichtigen is een genot, maar wordt verhoogd door dat te doen op een licht loopend RIJWIEL, in den prijs vanaf f50.met torpedo naaf en zwart of nikkel stuur. Vraagt de merken: Katwijk, Probatnm, Cyrus, enz. AMSTERDAM, 15 Mei. Aaardappelen. (^Bericht v. d. mek. Jac. Knoop). Zee.uwsche bonten f 23.20, id. blauwen f 23.20, id. bravo's f 1.503, id. bl. eigenheimers f 1.601.80, id. roodstar f 22.10, Hille- gommer Zandaardappelen f 22.50, Friesche blauwen f 2.753, id. borgers f 1.251.50, id. blauwe borgers f 1.60 1.80, per H.L., winter malta f 1315, zomer malta f 25 —26 per 100 Kg. AMSTERDAM, 15 Mei. Veemarkt. Te veemarkt waren heden aangevoerd: 348 vette kal veren le kw. f 1—1.10, 2e id. f 0.80—1, 3e id. f 0.60—0.80, per Kg. levend gewicht, 93 nuchtere kalveren f 815, 570 varkens, Holl. Overz. en Geld. le kw. f 1.091.10, (enkele boven not.), 2e id. f 1.081.09, vette varkens f 1.071.09 per Kg. slachtgewicht. NOORDSCHARWOUDE. 15 Mei. Uien f 2, grove f 1.50, peen f 1.903.10, peen kleine f 1.30—1.60, roode kool f 10—14.20, Deensche witte f 12.70 16.10, kroten f 1.40 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 1050 Kg. uien, 5800 Kg. peen, 6600 Kg. roode kool, 26600 Kg. Deensche witte kool, 1300 Kg. kroten. HOORN, 15 Mei. Aangevoerd 32 varkens, vette f 0.920.96, zouters f 0.82 0.86. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK, 15 Mei. Bloemkool le soort f 29.80, 2e soort f 13.80, per 100 st., wortelen f 11.40 per 100 bos, sla f 5.80—9.50, spinazie f 35, rabarber f 11.40 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 80 stuks bloemkool, 100 bos wortelen, 1653 Kg. sla, 525 Kg. spinazie, 30 kg. rabarber.. ALKMAAR, 15 Mei. Bloemkool le soort f 2639, 2e soort f 1624, kropsla f 3.6013, komkommers f 1926 per 100 stuks, prei f 4.90 17.50 per 100 bos, postelein f 0.700.83 per bakje, ra barber f 9.10 .raapstelen f 0.401.40, radijs f 3.803.90 per 100 bos, spinazie f 0.120.20 per bak, dubbele sper- cieboonen f 118—122, witlof I f 5—12, H f 1—4 per 100 Kg. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Divera Maria, dochter van Willem Schou ten en van Wilhelmina Haring. POLITIE. Verloren: een rijwielplaatje. Gevonden: een schooletul. REGELING GETROFFEN DOOR DEN MINISTER. De minster van Waterstaat heeft een regeling ge troffen voor de uitzending door middel van den radio- omroep van verkiezingsredevoeringen der thans in de StatenV-Generaal vertegenwoordigde politieke partijen. Deze partijen zijn met de regeling in kennis gesteld. De politieke partijen, die niet in de Staten-Generaal zijn vertegenwoordigd en verkiezingsredevoeringen zou den willen uitzenden, kunnen zich daartoe tot den minister van Waterstaat richten. Deze verzoeken moe ten uiterlijk voor 21 Mti op het Departement zijn ont vangen. ARBEIDERS WEIGEREN „ONDERKRUIPERS"- HOUT TE BEWERKEN. Aan een groot gedeelte van het personeel, ongeveer honderd man, der N.V. Hollandsche Deurenfabriek C. Bruynzeel en Zoon is gisteravond ontslag aangezegd. Dti ontslag berust op het feit, dat, hoewel er geen tekort is aan grondstoffen, de arbeiders zullen weige ren het door werkwilligen uit het s.s. „Gustavberg" geloste hout te bewerken. Naar de stakingsleiding ons nog mededeelde, !s zij er in geslaagd het personeel van den beurtschipper Snelleman, die een schuit hout naar Utrecht vervoer de, te bewegen, dit werk niet meer te verrichten. Het is daarop met het hout naar Zaandam teruggekeerd. DOODELIJK ONGEVAL OP DE ORANJE NASSAU III. Mijnwerker door vallend gesteente getroffen. Op de mijn Oranje-Nassau III te Heerlerheide ge raakte Dinsdagavond de 33-jarige ondergrondsche mijnwerker M. Koopmans onder losvallend gesteen te Hij bekwam daarbij een ernstige schedelverwon- ding en overleed na eenige oogenblikken. Het slacht offer woonde te Heerlerheide en laat een vrouw en twee kinderen achter. HET WETSVOORSTEL-DUYS IN DE TWEEDE KAMER. De indiening door verscheidene leden betreurd. Aan het voorloopig verslag over het wetsvooi stel- Duys c.s. tot wijziging van de Zuiderzeesteunwet van 29 Juni 1925 is ontleend, dat verscheidene leden verklaarden de indiening vari dit voorstel zeer te be treuren, wijl deze tot gevolg zal hebben, dat van een aanvulling en wijziging van de Zuiderzeesteunwet, welke vrij algemeen als noodzakelijk wordt be schouwd, voorshands niets zal komen. Het is in hooge mate onwaarschijnlijk, dat de voorstanders iets tast baars zullen hereiken, waartegenover staat dat, zoo dit voorstel-niet was ingediend, binnen afzienbaren tijd een regeeringsontwerp tot herziening van de Zuiderzeesteunwet aan het oordeel der Staten-Gene raal zou zijn onderworpen, dat dan vóór het einde des jaars de Kamer gepasseerd had kunnen zijn en zonder twijfel in de Eerste Kamer een gewilliger ont haal dan een initiatief-voorstel zou hebben gevonden. De hier aan het woord zijnde leden spraken het ver trouwen uit, dat de voorstellers in deze beschouwing reden zullen vinden om hun voorstel terug te ne men, waarmede de regeering in de gelegenheid stel lend zoo spoedig mogelijk met een ontwerp bij de Kamer te komen. Andere leden vroegen zich af of den voorstellers wellicht meer dan de rechten, wélke de Zuiderzee- viss^hers krachtens de wet van 29 Juni 1925 kunnen doen gelden, voor oogen heeft gestaan een recht dcor de wet tevens tot plicht gemaakt dat zij aan de Grondwet ontleenen. Ook deze leden achtten het hoogst onwaarschijnlijk, dat het voorstel het Staats blad zal bereiken en merkten op, dat, al ware dat wel het geval, uitvoering der nieuwe bepalingen zou moe ten wachten op goedkeuring der noodige uitgaven door den begrootingswetgever. Een aantal leden achtten het een groot nadeel, dat de desbetreffende organisaties met gehoord zijn. Verscheidene leden achtten de materie, welke de Zuiderzeesteunwet regelt, bij uitstek ongeschikt vooi een initiatief-voorstel. Intusschen blijken volgens deze leden, de voorstellers het zich niet al te moeilijk te hebben gemaakt. Zij hebben uit de proeve van een ontwerp-Zuiderzeesteunwet, in 1925 door het. centraal comité der Zuiderzeevisschers en het lioofdbestyur van St. Petrus aan de Kamer gezonden, overgenomen, wat hun voor hun doel gewenscht voorkwam, zonder de moeite te nemen na te gaan of het in de techniek der wet paste. Geklaagd werd, dat in de M. v. T. met geen woord gerept wordt van de kosten van het voorstel. Sommige leden betreurden het, dat de voorstellers geen overlegx hebben gepleegd met andere groepen uit de Kamer. Eenige leden merkten nog op, dat de toestand niet van dien aard is, dat van een noodtoestand kan wor den gesproken, anderen meenden, dat dit wei het ge val is, doch dat het voorstel niet tot opheffing daar van kan leiden. Verscheidene leden kwamen tegen bovenstaande beschouwingen met kracht in verzet en protesteer den met klem tegen de uiting, dat de indiening van het voorstel een anderen grond zoü hebben dan den wensch, dat zoo spoedig mogelijk een eind worde ge maakt aan een toestand, die zoo niet langer kan voortduren. De voorstellers zijn tot hun ingrijpen ge dwongen door de weinige diligentie door de regeering betracht. De vraag schijnt gewettigd of het toegezegde regeeringsontwerp nog niet geruimen tijd op zich zou hebben laten wachten. Thans is een behandeling vóór het parlementaire reces wel mogelijk. Dat de indiening van het voorstel tot vertraging in de herziening van de Zuiderzeesteunwet zou leiden, geloofden deze leden niet. Wordt het voorstel door de Tweede Kamer aanvaard, dan is er van stagnatie vanzelf geen sprake en wordt het verworpen, dan kan de regeering haar plannen terstond voortzetten. Aan het argument, dat de voorgestelde wijziging geen toe passing zou kunnen vinden alvorens de noodige cre- dieten zijn toegestaan, ontzeggen deze leden alle waarde. Het gaat hier niet om de toepassing, maar om de vaststelling van nieuwe regelen, Van leden der Kamer kan niet worden verwacht, dat zij de cij fers voor kostenberekeningen bijeen brengen. Bo vendien behoeft men daarover nog niet te spreken, als men zich op het juiste standpunt stelt, dat in elk geval alle daarvoor in aanmerking komende schade moet worden vergoed. Wat den inhoud van het voorstel betreft merkten deze leden op, dat de kwestie voldoende bekend is en dat het voorstel met opzet zoo sober mogelijk is ge houden en alleen beoogt in de schrijnendste bepalin gen der wet verbetering te brengen. Ook waren er leden naar wier overtuiging de voor stellers wel bereid zouden worden gevonden hun wetsvoorstel ton gunste van een regeeringsontwerp terug te nemen. Vele leden betreurden het, dat de regeering niet zóó tijdig met een wijziging der Zuiderzeesteunwet i3 gekomen, dat deze nog in dit zittingsjaar had kun nen worden afgedaan. Naar hun meoning zou het aanbeveling verdienen dat da minister alsnog zoo spoedig mogelijk het gereedgemaakte wetsontwerp indiende. Daarmede zouden de Zuiderzeevisschers heel wat meer zijn gebaat dan met de behancleling van het voorstel-Duys. Bij d» bespreking der artikelen wezen verscheidene leden erop, dat de voorstellers terugbetaling der cre- dieten mogelijk willen maken in dertig annuiteiten, doch dat zij over het hoofd zagen, dat de toestand thans een gansch andere is dan in 1925, toen de proe ve, waaraan zij hun regeling ontleenen, werd samen gesteld. De kredieten zijn thans van betrekkelijk ge ringen omvang en loopen van pl.m. f100 tót f400. Voorts werd erop gewezen dat in 't voorstel vervalt de gunstige bepaling, dat de termijn der aflossing van kredieten kan worden verlengd. Verscheidene leden achtten het bestaande art. 13 over het verleenen van tegemoetkomingen veel gun stiger dan het voorgestelde. Sommige leden achtten vergoeding van alle waar deverminderingen sinds 31 Dec. 1920 onaanvaard baar. GEVAARLIJKE MELK De kantonrechter te Almelo heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen G. J. O., melkveehouder te Zen- deren, gem. Borne, en hem veroordeeld wegens het afleveren van melk, afkomstig van een koe, die leed aan open tuberculose (waarbij de smetstof van deze ziekte was uitgescheiden), welke melk was vermengd met andere melk, tot een geldboete van f200, subs. 100 dagen hechtenis. IN EEN KELDER GEVALLEN. Dinsdagmiddag is een 74-jarige dame, welke bij een familie te Buitenveldert op bezoek was, bij vergis sing de verkeerde deur ingeloopen, en voorover in een diepen kelder gevallen. Met zware inwendige kneuzingen werd zij opgenomen en per ziekenauto naar de inrichting, waar zij te Amsterdam verpleegd wordt, vervoerd. Vier kinderen aangereden. Op de Oldenzaalsche straat te Hengelo heeft ecu ernstig auto-ongeval plaats gehad. Daar kwamen een auto uit Oldenzaal en de auto van dokter Har- bers met elkaar in botsing. Juist ter plaatse speelde een groepje kinderen, enkele konden ontkomen, doch vier der kinderen werden door een der auto's zooda nig aangereden cn verwond, dat twee hunner, een dochtertje van den heer Bartelink, en een pleegkind van den heer Meenhuis, naar een ziekenhuis moesten worden vervoerd. Het dochtertje van den heer Bar telink heeft een hersenschudding gekregen, cn is nog buiten kennis. De andere kleine heeft een breuk aan den neus en verschillende andere verwondingen op geloopen. De auto uit Oldenzaal, die na de aanrijding met een hevigen slag tegen een boom was opgevlo gen, en aan de linkerzijde zeer ernstig beschadigd is, werd op last van den comiftissaris van politie in be slag genomen. De auto van dokter Harberts liep slechts geringe schade op. Onder een auto geraakt. Dinsdagmiddag is de fabrieksarbeider K. nabij het kasteel „Assumburg" onder de gemeente Heemskerk onder een met zand beladen vrachtauto geraakt. De wagen moest worden opgevijzeld om hot slachtoffer te bevrijden. Met een hersenschudding en ernstige ver wondingen aan een der bcencn werd hij naar liet zie kenhuis vervoerd. Het ongeval ontstond, doordat de man op zijp rij wiel gezeten, plotseling den rijweg overstak, zonder een teeken te geven. De chauffeur had aan het onge val geen schuld. Doodelijk ongeval. Te Araerongen is, naar het Centr. meldt, een ern stig ongeluk gebeurd, waarbij de motorrijder Van Beusekom, uit Licnden, op slag werd gedood. Deze kwam van den ICerstweg rechts den Rijksstraatweg oprijden, toen uit de richting Leersum een vracht auto met aanhangwagen van de firma Winkelman uit Utrecht naderde, welke bazalt vervoerde voor woningbouw te Doorn. Er volgde een botsing, waar bij v. B. werd gedood. De politie, die spoedig ter plaatse was, heeft den vrachtauto in beslag genomen. De motorfiets werd geheel vernield. De chauffeur van den vrachtauto kwam met den schrik vrij. Doodolijke sprong. Op den Stampersgatschcndijk t Stampersgat heeft een doodelijk ongeval plaats gehad naar liet ..D. v. N. Br.' meldt. Toen de li-jarige J. v. Akkeren, gezeten op een met paardbespannen boerenwagen over den Stampersgatschcndijk reed, sloeg plotseling liet paard op. hol. De jongen sprong van den wagni, doch niet het nooe'l: Itig gc .o'.r. i' hij z;n> hord en den grond te recht kwam, dat hij ter plaatse b.eel liggen en spoe dig daarop overleed. •j J ONTZETTENDE TOONEELEN. Reuter meldt uit Cleveland in den Amerikaanschen etaat Ohlo: In een ziekenhuis alhier ontstond een ernstige ont- ploffing> in de zaal voor de behandeling met x-stralen. Veertig personen werden gewetst of kregen brandwon den. Een groot aantal hunner moest naar het zieken huis worden gebracht. Vergiftige gassen, die naar men gelooft wellicht de ontploffing hebben veroorzaakt ontsnapten uit het laboratorium en verspreidden zich in de omgeving over een oppervlakte van 30 M2. Een aantal voorbijgangers vielen bewusteloos neer. Volgens een later berichtontstond er ten gevolge van de ontploffing brand In het ziekenhuis. De vlam men verspreidden zich snel door het gebouw. Men vreest thans dat een groot aantal personen a gedood zijn tengevolge van de ontploffing en den brand. De politie schat het aantal dooden op zeventig. Het aantal dooden op 91 geschat Alle beschikbare geneesheeren en reddingsmaatschap pijen werden- onmiddellijk na de ontploffing gewaar schuwd en de zich in de nabijheid bevindende personen en vrachtauto's voor hulpverleening gerequireerd. Er zijn reeds 28 lijken geborgen Het aantal dooden werd door de politie nader op 91 geschat. Bij het afzenden van dit bericht moesten zich nog vijftig patiënten in het brandende gebouw bevinden. De gewonden en stervenden werden in allerijl naar ander ziekenhuizen gebracht te midden van tooneelen van verschrikking e 1 onbeschrijflijke verwarring. Sommige slach+offers moesten op het gras worden neergelegd wegens gebrek aan voldoende ziekenauto's. Alle zuurstofcylinders der stad ter beschik king gesteld. De hevigheid der vlammen werd nog versterkt door de ontploffing vane verscheiden zuurstofcylinders. Na de ontploffingen ontwikkelden zich dichte wolken bro mide-gas die bij de slachtoffers bloedingen van oogen, neus en mond veroorzaakten. Alle in de stad te vinden zuurstofcylinders werden ter beschikking van de ziekenhuizen gesteld waarin de aan gasvergiftiging lijdende slachtoffers waren op genomen. Nog patiënten op het in rook en vlammen gehulde dak. Volgens een N.TA.-bericht bevonden zich nog veer tien patiënten, dokters en verpleegsters op het in vlam men en rook gehulde dak, dat de brandweer tot dus ver niet kon bereiken, daar het nog niet mogelijk was een ladder tegen het brandende dak te plaatsen. Slachtoffers onder de puinhoopen begraven of weggeslingerd. V. D. meldt nog, dat talrijke slachtoffers onder de puinhoopen werden begraven terwijl verscheidene per sonen door het geweld der exploisie in het Rontgen-la- boratorium, ver weggeslingerd werden. De reddingspo gingen gingen met groote moeilijkheden gepaard, daar telkens opnieuw ontploffingen plaats hadden. Terwijl de patiënten, die op de hoogere verdiepingen lagen, door de brandweer met ladders gered konden worden, kwa men alle zieken, de gelijkvloers verbleven, om het leven of werden gewond. Talrijke brandweerlieden en patiën ten werden door de vrijkomende gassen vergiftigd. Op het oogenblik der ramp bevonden verscheidene zieken zich op de operatietafels. Een kranig redder. Een Reuter-telegram meldt nog, dat de chauffeur van een vrachtauto een gasmasker van de brandweer nam, er het -ziekenhuis mee binnensnelde en er ln slaagde twintig patiënten- te reden voor hij bedwelmd raakte. Te twee uur (Amerikaansche tijd) nam men aan, dat alle patiënten uit het ziekenhuis waren verwijderd, be halve ongeveer twaalf patiënten, die door geneesheeren en verpleegsters naar het dak waren gebracht. De oorzaak nog onbekend. Volgens nadere berichten, aldus het Hsbl., hadden er twee ontploffingen plaats, beide op de tweede verdieping in de zaal voor de Röntgenbestraling. De oorzaak der ontploffing is nog onbekend. Uit de vensters der tweede etage sloegen terstond vlammen en de op deze verdieping gelegen patiënten waren hulpeloos aan het woedende element prijs gege ven. Het ziekenhuis, waarin zich tijdens de ontploffing meer dan 100 patiënten bevonden, werd geheel met gif tige gassen gevuld. Met gasmaskers voor het gelaat drongen de brandweerlieden, die uit alle deelen der stad waren toegesneld, het gebouw binnen. Zij lieten een aantal zieken uit de ramen zakken .anderen werden door de geneesheeren en het verplegend personeel naar het dak gebracht. De meeste geredden hadden tijdens de< redding het bewustzijn verloren en waren gekwetst. Hun aan de giftige gassen blootgestelde aangezicht en handen waren geel gekleurd. Nog wordt gemeld, dat de brandweer thans heeft vast gesteld, dat de ontploffingen zijn ontstaan in de bene denverdieping, waar filmstrooken werden bewaard, die voor het opnemen van Röntgenfoto's dienden. Relaas van een ooggetuige. De „Tel." geeft het volgende relaas van een oogge tuige: Concklin, de eigenaar van een danszaal, was getuige van de ontploffingen en vertelde het volgende: Ik stond voor mijn huis, toen ik een hevig gerommel hoorde en het volgend oogenblik zag ik dat het dak van het zie kenhuis door een ontploffing in de lucht werd geslin gerd. Onmiddellijk werden deuren open geworpen en verpleegsters en patiënten vluchtten angstig gillend de straat op. Een aantal meisjes stond voor de bovenvens ters en ik zag haar, met van angst verwrongen trekken naar beneden springen, toen er brand ontstond. Toe schouwers renden naar het geböuw en vingen eenige meisjes op, doch verscheidene harer moest met gebro ken beenen worden opgenomen. Het was een onbe schrijfelijk schouwspel. Het gegil van vrouwen en man nen vervulde de lucht. Handenwringend en radeloos kwamen nu en dan menschen voor de vensters, om zich weer terug te trekken, als het vuur hen naderde. Brandweerlieden en politie-agenten aarzelden geen oogenblik het brandende gebouw binnen te gaan, om te trachten menschen te redden en spoedig zag ik som mige van hen terugkomen, de lichamen van slachtof fers torsend, sommigen reeds dood, anderen bewuste loos:' Enkele gewonden hadden de deuren weten te be reiken, zij werden natuurlijk het eerst gered. Van dege nen, die door de ramp om het leven zijn gekomen, zijn de meesten hulpeloos in hun bedden bezweken. SCHAGEN, 16 Mei. 4 stieren f 250300, 333 gelde koeien (magere) f 150 335, 79 idem (vette) f 250—470, 60 lcalfkoeien f 240—410, pinken f 100140, 176 nuchtere kalveren f 1024, 190 Overhouders f 2840, 500 lammeren f 1424, 5 bokken en geiten f 620, 29 varkens magere f 4054, 83 idem v.ete per Kg. 92—95 ct., 176 biggen f 2536, ko nijnen f 0.503, 9 kippen f 1.50—3, 105 Kg. boter f 1.60 tot f 1.80.

Schager Courant | 1929 | | pagina 7