Raad Zuidscharwoude. Moord te Breda. De gefingeerde roofoverval te Deventer. Da „Graf Zeppelin" moet een noodlanding maliën. Uit onze Omgeving. WIERÏNGEN. HEEMRAADSCHAP WIERINGEN. VROUW VAN EEN GROENTENHANDELAAR IN KAAR WONING VERMOORD GEVONDEN. In de Nieuwe Bosstraat te Breda woont sedert eenige weken de groentenhandelaar v. d. E. Een paar dagen na zijn huwelijk is er bij hem ingebroken. Gistermorgen wachtte den man, toen hij, na met groenten bij zijn klan ten te zijn geweest, thuiskwam, een vreeselijk schouw spel. Hij vond zijn vrouw vermoord op een kamer ach ter den winkel liggen. De moord schijnt omstreeks elf uurbedreven te zijn en is door iemand, die groenten kwam koopen, ontdekt. Dadelijk is toen v. d. E. ge waarschuwd. Het parket was spoedig ter plaatse. Van punctioneele zijde wordt meegedeeld, dat men hier zeer waarschijnlijk te doen heeft met een roof moord. De moordenaar moet door een zijpoort zijn bin nengekomen. Door die poort heeft hij binnendoor den {winkel bereikt, de knip op do voordeur geschoven en Vervolgens js hij naar de h-i gegaan, waar hij de jonge vrouw met een hard rp heeft neergeslagen Na eenige heftige slagen vrouw dood zijn ge weest. Aan den toestand L. lcleeren en de keuken te oordeelen moet de vrouw onverhoeds zijn aangevallen zoodat zij zich niet heeft kunnen verweren tegen haar belager. Het voorwerp, waarmee de moord gebeurd is, is nog niet gevonden. Reeds werd een viertal huiszoekingen gedaan waarbij een bijl in beslag werd genomen. Tot heden ontbreekt 'echter elk spoor. De dader is echter buitengewoon ge raffineerd te werd gegaan. Alles werd in volmaakte orde aangetroffen. Het lijk van de ongelukkige was op afschuwelijke wijze verminkt. DE VERDACHTEN VOOR DE ZUTPHENSCHE RECHTBANK. Voor de Zutphensche rechtbank stonden gisteren terecht de 28-jarige betonwerker G. J. Denekamp, de 27-jarige ankwerker H. F, van Straten, beiden gedeti neerd en de 20-jarige kantoorbediende G. J. J. Stoe- linga, allen wonende te Deventer, die begin Januari j.1. een te plegen roofoverval in scene hadden gezet, welke op 19 Januari d.a.v. werd uitgevoerd. Op dien dag begaf genoemde S.,. die kantoorbediende was bij de N.V. Vleeschwarenfabrielc L. J. P. Stegeman en Co. te Diepenveen zich des morgens in opdracht van den directeur der firma Stegeman naar het bijkan toor te Deventer der Nederlandsche Bank, waar hij voor zijn firma een bedrag van ongeveer f15.000 in ontvangst nam. Op dien terugweg had „de berooving" plaats. Nabij het Nieuwe Plantsoen aan den Diepenveensclien weg zou S. door een hem onbekend persoon zijn overval len, bewusteloos geslagon en in het Platsoen gesleept waar hij, aldus verklaarde hij, aanvankelijk tegen een boom werd vastgebonden. Toen hij weer tot bewust zijn was gekomen, lag zijn portefeuille achter hem cn bleek al het geld daaruit verdwenen. Daar de politie al dadelijk vermoedde dat de over val gefingeerd was, nam zij S. in arrest en stelde hem ter beschikking van de Justitie te Zutphen. Nadat hij daar enkele weken in het Huis van Bewaring was op gesloten geweest, is hij op den morgen, dat zijn voor- loopige hechtenis zou worden verlengd, door de mand gevallen cn bekende hij, dat er geen berooving had plaats gevonden, daarbij mededeelende, hoe zich al les had toegedragen. Als zijn medeplichtigen noemde hij D. en van Str., die toen ever.<~"' werden gearresteerd, alsmede een jongere broer :i S. De gebroede, s S. zijn echter kort daarna weer op vrije voeten gesteld. De eisch luidde tegen G. J. Denekamp, wegens uit lokking van het misdrijf twee jaar gevangenisstraf; togen F. van Straten wegens idem zes maanden ge vangenisstraf, tegen denzelfde wegens heliqg verduistering twee jaar gevangenisstraf en tegen G.! J. .T. Stoelinga, wegens het zich toeöigencn van de gelden, een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en bijzondere vorowaarden. DGOJÏ DEN STERKEN WIND AFGEDREVEN. De laatste nog werkende motor er niet tegen opgewassen Zooals reeds elders in dit nummer meegedeeld, heeft de „Graf Zeppeliu" door een defect aan twee van zijn 5 motoren van een verderen tocht over den Oceaan moe ten afzien, en na Spanje reeds gepasseerd te zijn terug heeft moeten keeren. Deze terugtocht nu is niet zonder groote moeilijkhe den gepaard gegaan en na een gevaarvolle reis heeft het luchtschip zelfs een noodlanding moeten maken in Zuid Frankrijk. Daaromtrent meldde gisteravond een Wolffbericht uit Friedrichs'nafen De directie van de luchtschipwerf deelt mede, dat de Graf Zeppelin Vrijdagavond om pl.m. 20 uur op het vliegveld bij Cuers, ten Noorden van Toulon vlot geland is. De landirw van het luchtschip op het Fransche marl- r.evliegstation te Cuers had een vlot verloop. De Fran sche marinesoldaten werden bijgestaan door arbeiders. De landing geschiedde onder leiding van' dr. Eckener, dio uit de gondel de noodige aanwijzingen aan de sol daten en arbeiders gaf. Het luchtschip werd in de hal getrokken, waarna de passagiers de gondels verlieten. Omtrent het verloop van het laatste gedeelte van den tocht kan nog worden gemeld, dat nadat motoren buiten werking waren- gesteld, in de omgeving van Nimes éen derde motor tengevolge van de overbelasting deféct raakte. Het luchtschip moest tegen sterken wind in koersen. Toen dit met slechts2 motoren niet meer mogelijk was, werd getracht den storm te ontwijken. Het gelukte nog een snelheid van. 50 K.M. per uur te bereiken. Het lucht schip dreef échter steeds meer in Z.O. richting af, hoe wel het bestuurbaar bleef. Nadat eenige malèn ver geefs getracht was, op een geschikte plaats te landen, lukte het tenslotte het marinevliegstafion Cuers te be reiken. Hulp der Fransche règèerlhg. Het luchtschip, dat zich om 19.30 ten Nöördëri van Marseille bevond, deelde den Franschen liichtvaart-autó- riteiten mede, dat het probeeren zoü het vliegveld Cuèrs 25 K.M. ten Noorden van Toulon, te bëreikeh. He t ministerie van luchtvaart antwoordde, dat alles voor de ontvangst van het 1uchtschip gereed Was. Hfefc vliegveld Cuers was vroeger de basis van het veronge lukte Fransche luchtschip Dixmuiden; het is dus zeer geschikt als plaats van oponthoud voor het luchtschip. De Fransche regereing heeft op onbekrompen wijze met alle haar ten dlienste staande middelen hulp gebo den. De voor de daling te Valence beschikbare troepen werden met vrachtauto's naar Montélimar gezonden, daar in de buurt van deze plaats een gelegenheid tot landing was. Het ministerie van luchtvaart heeft dr. Eckener draadloos de noodige wenken gegeven. Te Avignon waren door de Fransche autoriteiten óok voorbereidingen voor de landing getroffen, maar dr. Eckeren gaf te kennen, dat deze plaats niet geschikt was. Van le Bourget waren nog een aantal Fransche vliegtuigen vertrokken om hulp te bieden. Op het vliegveld le Bourget bij Parijs stonden twee vliegtuigen, een van de Fransch luchtvaart-autoritei ten en één van de Lufthansa, gereed om met de beman ning van het luchtschip, zoodra het geland zou zijn, verbinding te krijgen Ook uit Lyon waren drie Fransche vliegtuigen ver trokken om het luchtschip zoo noodig te helpen. De directie van de Zeppelinwerf heeft een telegram aan de Fransche regeering gericht om haar te danken voor de hulp bij de landing van het luchtschip „Graf Zeppelin verleend. De Raad dézer gemeent kwam Vrijdagavond te half acht in voltallige vergadering bijeen, onder voor zitterschap van den Edelachtbarcn heer Jhr. A. L. van Spengler. Secretaris de heer J. Th. Kunnen.. Na opening der vergadering met welkom, volgt onveranderde vaststelling der notulen van de vorige vergadering. De voorzitter deelt mede dat zijn ingekomen: a. van het gemeentebestuur van Alkmaar, de me- dedeeling, dat de verbetering van don Twuijverweg is opgedragen aan de fa. Dienaar en Zn. te Vclsen. De heer Du Burck meende te weten, dat de begroo ting voor de verbetering van den weg was f35000.— welk bedrag vermeerderd werd met f 8000.'omdat de Langendijker gemeenten een kllnkerbestrating wil den hebben. Deze f 8000.— zou dan door hen gozamch lijk worden gedragen. De totale begrooting bedroe;- dus f43600.—. Nu de verbetering is aanbesteed voor f26000.—, blijkt dus dat de begrooting te hoog was. De voorzitter merkt op, dat in deze aanbestedings- scm de klinkerbest.ra.ting niet is begrepen. b. Van B. en W. van Oudkarspel het verslag van den keuringsdienst over 1928. c. De goedkeuring op de begrooting voor 1927. Aangenomen voor kennisgeving. Vaststelling vermcnigvuldigingscijfer voor het be lastingjaar 19291930. Belastingverlaging. De Voorzitter deelt mede, dat voor 1927 aan belas ting geraamd was f23000.met een factor van 1.7 is toen de opbrengst geweest f22346.07. Voor 1928 was geraamd f22000 en is toen de opbrengst geweest met een vermenigvuldigingscijfer van 1.4 f27.840.—. Voor 1929 is benoodigd f20.000.— Aannemende dat de be lastbare inkomens niet belangrijk gedaald zijn, kan volgens de meening van B. en W. de factor voor het belastingjaar 1920—1930 bepaald worden op '1.1. De heer Du Burck vindt de toelichting, welke B. en W. bij de stukken hebben gevoegd, heel vaag. Zij le veren' geen bewijs dat terugbrenging tot 1.1. gerecht vaardigd is. Cijfers noemen zij niet. In andere raden worden den leden cijfers voorgelegd en krijgen zij duidelijker toelichting. Spreker had die hier ook ver wacht. Spreker wijst op de rekeningsvoorschriften en toont aan, dat we feitelijk maar moeten heffen f11500, op grond van de ontvangsten in afgeloopcn jaren. In 1928/29 was de opbrengst f27800, thans 'moet er slechts f20.000 geheven worden, dus meent hij dat met een veel lagere vermenigvuldigingscijfer kan worden volstaan. Als men dat cijfer van f11500 als uitgangspunt neemt, zou men dus theoretisch kun nen volstaan met 0.6. Spreker bepleit het vaststellen van den vermenig vuldigingsfactor op 0.9. De inkomens zijn in het af geloopcn jaar niet lager, doch $erder hooger geweest dan het jaar daarvoor. Bovendien wordt er veel over geklaagd, dat de belasting in Zuidscharwoude zoo hoog is, hetgeen spreker geheel moét onderschrijven. De Voorzitter zegt, dat de berekening, welke de heer Du Burck heeft gegeven onjuist is. De rekeningHyoor- schriften hebben hiermede niets te maken cn dienen slechts om uit te maken, hoe de belasting verant woord moet worden, maar dionen niet tot richtsnoer voor het bepalen van het vermcnigvuldigingscijfer. Juist omdat B. en W. ook van mecning zijn dat de belastbare inkomens niet. minder zijn geworden, ko men-zij met het-voorstel om tot verlaging over te gaan. Spreker moet ontkennen dat de toelichting van. B en W. onvolledig is, want als men de cijfers be kijkt, is het heel eenvoudig. 1-Iet vorige jaar is op sta bilisatie van het vermenigvuldigingscijfer aange drongen. De raad ging zelfs nog verder en wilde een reserve hebben. Dit. jaar moet er f 1.9000 geheven wor den. met een factor van 1.1. hoopt men dan op een meevaller. Verder ontkent spreker, dat de belasting hier hoog zou zijn. Vooral niet voor de lage inko mens; wel is de progressie zeer sterk. In verhouding tot vele andere gemeenten kan dë'belasting niet hoog genoemd worden De heer Groen informeert naar het batig saldo van 1928, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit nog niet bekend is. Bovendien staat dit buiten de begroo ting voor 1929. De heer Groen zegt tegenstander te zijn van hoo- gore belastingheffing dan noodig is, omdat dé draag kracht niet zoo is, dat er feitelijk ten opzichte van lastingbetaling reserves kunnen vormen. Spreker gaat wel eenigszins met den heer Du Burck mee, ayls deze zegt, dat verlaging mogelijk is, doch niet tot 0.9. Op een meevaller mógen we niet rekenen. De op brengst van het vorige jaar nl. f27800.is hem te- têgengevallên. Spreker vindt 1.1 te hoog, en zag het vermenigvuldigingscijfer liever bepalad op 1. De Voorzitter moet dit ontraden, anders dient men het batig saldo, waarmede de begrooting geopend is, in mindering van de belasting te brengen. De heer Zeeman is het eens met den heer Du Burck, wanneer deze zegt, dat hij gaarne meer cijfers had gezien, b.v. rlie van de opbrengst der personeele belasting. Deze is geraamd op f25000, doch spreker vermoedt dat de opbrengst wel f 1000 meer zal zijn. In Warmenhuizen werden ook meerdere cijfers ver strekt, ook van de personeele belasting. Al moet men feitelijk de personeele belasting buiten beschouwing laten,'de gelden komen toch binnen. Spreker is er van overtuigd dat 1 voldoende is en sluit zich aan bij het voorstel van den heer Groen, 0.9 vindt hij te riskant. De Voorztter zegt, dat we de meevallers van andere belastingen niet in mindering mogen brengen van de inkomstenbelasting. Als men niels wil nskeeren, dan moet de factor gesteld worden op 1.1. Het vermenig vuldigingscijfer dient niet steeds te schommelen. Het vorige jaar is teruggegaan tot 1.4, nu wordt voorge steld verlaging tot 1.1., dat is geleidelijk aan. Er wordt nu wel gezegd, dat de inkomens hooger zijn dan de vorige jaren, maar spreker zegt, dat de meeste belas ting niét door de tuinbouwers wordt opgebracht. De heer Dijkhuizen informeert naar de toelichting; van B. eil W., wannéér deze schrijven, dat de opbrengst van 1928 nog wijziging kan ondergaan, doordat alle reclames nóg niet zijn afgehandeld. Wordt de opbrengst dan nog hooger? Indien dit het geval mocht zijn, kun nen we gërust teruggaan tot 0.9 meent hij. Hij steunt het voórstél van déii hëer Du Burck. De Voorzitter ahtwöordt hleröp, dat indien reclames worden toegewezen, hét bedrag der kwade posten ltan worden verhoogd. De heer Kramer sluit zich aan bij de heeren Groen en Zeeman, die de factor op 1 willen stellen. Dit cijfer is volgens hem voldoende. Als men letop de belastbare inkomens, dan komen we tot de ontdekking dat deze niet minder worden, eê.aer hooger. De inkomsten van de begrooting 1929 zijn laag geraamd, en de uitgaven hoog, dus de die inkomsten kunnen ook nog meevallen. De Voorzitter zegt, dat de bëgrooting wel precies is opgemaakt. Spreker raadt 1 af, omdat men anders het gevaar loopt, dat het volgende jaar vefhoöging van belasting moet plaats hebben. De heer Du Burck merkt op, dat in de berekening, welke hij heeft opgemaakt, toch wel eenige grond van waarheid zit, daar de overige sprekers ook lager durven gaan dan 1.1. Hij komt terug op hetgeen hij en da heer Zeeman straks hebben gezegd over de cijfers, die in andere gemeenten werden verstrekt. Als hij zijn be rekening verkeerd heeft opgezegd zooals de voorzit ter'dat zêide, dan verkeert hij toch in goed gezelschap, want de berekeningen zooals hij die heeft opgezet, wor den precies hetzelfde in andere gemeenten verstrekt, en daar zitten doch ook menschen die het weten. Ver der onderschrijft hij niet hetgeen de Voorzitter heeft gezegd over het vormen van een reserve. B. en W. zijn volgens den Voorzitter nog meer gedaan, dan de raad wil, de feiten hebben zich anders voorgedaan.'De commissie van onderzoek van de begrooting had B. en B. en W. in overweging gegeven om een reserve te vor men, ter voorkoming van belastingschommelingen. Toen echter het bericht kwam, dat de wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten gewijzigd zou worden, is dat voorstel van de commissie weer inge- troken. Spr. herinnert aan de woorden van den Voor zitter iïi een vorige vergadering, dat de opbrengst van de rijksuitkeering mee zou vallen. Spreker is niet overtuigd dat 1 noodig is en vindt 0.9 ruim voldoende". De inkomens nemen toe, hetgeen hem bekend is als kassier van de boerenleenbank en ook de heer Kroon zal dit als kassier van een boerenleenbank kunnen toegeven. Hij sluit zich tenslotte aan bij de heeren Groen en Zeeman. Hierna brengt de Voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming, hetwelk met alleen de belde wethouders voor, wordt verworpen. Het voorstel van de heeren "rooft en Zeeman wordt aangenomen met 6 tegen 1 stem wethouder Krccn). B. en ÏV. bic den hierna ter vaststelling aan het ko- h!:r van de 1-- ienbelasting, ten bedrage van f 161. O ■-•erct:-;vastgesteld. Het provinciaal wegenplan De heer Kwwr herinnert aan een bericht in de dag bladen over de vaststelling van het provinciaal wegen plan. De verbindingsweg van Alkmaar naar Scbagen zal volgens dit plan loopen langs den Waarddijk. Spre ker vraagt of er niets voor is te zeggen, dat de gemeente Zuidscharwoude pogingen in het werk stelt om een weg te krijgen naar den Waarddijk in aansluiting op dien hoofdweg. Spreker denkt daarbij aan het z.g. Zwarte- padje" dat misschien voor dat doel veranderd zou kun nen worden in een rijweg. Bovendien heeft de gemeen te niets geen bouwterrein meer. Zoo hier en daar wordt nog een% op een akker gebouwd, maar terrein is er niet. Spr. dringt op onderzoek door B. en W. aan. Al zal dit financieele offers met zich brengen, dan is dat niet an ders. Het is hem tegengevallen dat de verbindingsweg Oost- west niet door Zuidscharwoude gaat. Laat de gemeente dan toch nog trachten een weg te krijgen, die op dien hóofdverkeërsweg aansluit. De Voorzitter zegt onderzoek toe. De heer Zeeman is het eens met den heer Kramer, wanneer deze spreekt over het tekort aan bouwterrein. Er wordt in de gemeente soms gebouwd, op een manier, die verre van fraai is. Hij geeft in overweging te onder zoeken of het niet mogelijk is een weg in het Westen te maken, die aan zaj sluiten op den weg Oost-west. Ook dit onderzoek wordt door don Voorzitter toege zegd. Een' gemeenteverslag is een wassen neus. De héér Du Burck informeert naar het gemeentever slag. Volgens de Gemeentewet moeten B. en W. aan den raad een verslag uitbrengen in de maand April. Spreker dringt op inzending aan. De Voorzitter zegt, dat hij voor cl inzending zal zorg dragen. In vele gemeenten geschiedt de inzending altijd eenige maanden later. Bovendien staat er niets geen nieuws in dat verslag, want dé heeren weten zelf wel wat er in de gemeente te doen is geweest in het afge- loopen jaar. In de voorgestelde wijziging van de Ge meentewet, komt het gemeenteverslag ook te vervallen. Spreker zegt, dat in dit verslag b.v. wordt gezegd, wie er burgemeester is, secretaris, wethouders enz., dit we ten de heeren toch wel... Dat verslag vertelt niets geen nieuws. De heer Du Burck: Dat geheele gemeenteverslag is dus een wassen neus. Gelach. In tegenstelling met vele vroegere vergaderingen van de vroede vaderen van Zuidscharwoude, kon de Voor- ziter tegen 9 uur reeds het sluiten aankondigen. Iets wat daar niet al te veel gebeurt. Onze vlugge post. Door Iemand hier ter plaatse werd op Woensdag 8 Mei j.1. een expresse brief verzonden naar Eindhoven, en werd daar op Zaterdag 11 Mei d.a.v. besteld. En dat nog wel per expresse. Van de 45 arbeiders, welke zich hadden opgegeven, om door tusschenkomèt van het arbeidsbureau te Hippoly- thushoef te Eindhoven aan het werk te komen, waren j.1. Dinsdag maar 22 precent. De overigen hadden zich teruggetrokken, j.1. Dinsdag zijn er nog vijf vertrokken. De gelegenheid voor inschrijven staat no gopen, .daar het volgende vertrek is bepaald op a.s. Dinsdag. Vergadering van dé ïlollandsche Mij. van Land bouw, afd. Wieringen, op Vrijdagavond, 8 uur, in het lokaal van den heer D. D. Lont te I-Iippolytushoef. De Voorzitter, de heer L. C. Kolff, opende de ver gadering met een hartelijk welkom aan de weinige aanwezigen. Dat de opkomst klein is, is jammer te noemen. Waarschijnlijk de schuld van dén nieuwen tijd. De notulen worden door den secretaris, den heer O. J. Bosker gelezen en na gelezen te zijn, onveran derd goedgekeurd. Voorzitter deelt mede, dat het ledental de 100 heeft bereikt. Eén heeft echter bedankt, zoodat er thans 99 zijn. Volgt rekening en verantwoording van den Vee wagen. Ontvangsten en uitgaven zijn f20.50, in kas f 0.76. Iluur f10, alzoo batig saalclo f 10.76. Volgt uitloting aandeelen veewagen, één aandeel en wel no. 10 loot uit. Volgt rekening on verantwoording der afdeeling. In kas aan saldo en ontvangsten f7i8.64M, uitgaven in 1928 f524.85, alzoo een batig saldo van f253.79 >4. De heeren P. Veerdig en Jb. Keijzer worden verzocht de rekening na te zien. De penningmeester, de heer C Kooijman, geeft daarbij de noodige toelichting. Volgt verkiezing twee bestuursleden, aftredend de heeren C. Koojjman en D. Jac. Mulder. De uitslag der stemming is zoo dat de aftredende heeren met groote meerderheid worden herkozen. En zij nemen hunne benoeming weder aan. Bij monilf van dén heer Jb. Keijzer wordt bekend gemaakt, dat de rekening in orde is bevonden. Aan gehaald word'.. een nota van den veearts. Dit wordt duidelijk gemaakt, dat een onderzoek is ingosteld hij zieke schapen. Deze schapen hadden op land geloo- pen wat kort te voren met slakkcnmeel was be strooid Dit Was hij den veehouder C. de Jong Wz. Het onderzoek van den veearts maakt uit dat de schapen de ziekte hadden bekomen door het naar binnen werken van de slakkemeel. Het is dus aan te raden voorzichtig te zijn. Super, blijkt uit verschil lende feiten, ook zeer gevaarlijk te zijn. Den penningmeester wordt dank gebracht Voor zijn richtig beheer. Wordt besproken afgesloten tentoonstellingsterrein. Hierover wordt nogal wat gesproken. Algemeen wordt goed gevonden dat het bestuur zal uitzien naar een geschikt afgesloten terrein. Voor de landbouwgewassen e.d. zal een zaalruimte worden gevraagd. Besloten wordt weer eer. verloting met 8000 loten te houden. Ook in 1930 zullen de algemeene bepalingen als bij de vorige tentoonstelling worden aangehouden. Bij de inzendingen zal van het programma worden gc- schrapi: afd. vette kalveren. Öo!é de collectieve in zending paarden wordt geschrapt. Toegevoegd zal worden eon rubriek halfbloed paar den en wel werkpaard, twee en een halfjarige. Een ander halfjarige paarden. En veulens. Afd. ketten zal ook vervallen. In de afd. Varkens wordt geschrapt de beer. Voor de zichtbaar dragende zeug en de zeug met biggen zullen hoogere prijzen worden gegeven, daar liet risico voor de inzenders zeer groot is. Korf met biggen wordt ook verhoogd in te geven prijzen, zoo ook de vette varkens. Voor de rubriek schapen worden hoogere en meer prijzen gegeven. Afd. Veldgewassen wordt aan toegevoegd koolrapen. Zal worden toegevoegd aan de afd. vruchten: De mooiste verzameling fruit. De heer Claij geeft een uiteenzetting over het al dan niet naar school zenden der kinderen tijdens de tentoonstelling. Deze regeling zal onder de oogen worden gezien. Punt 4 dor agenda is hot benoemen van een com missie om te komen tot gunstiger verkaveling der koogen. Dit punt staat op do agenda omreden or oen land eigenaar zich tot het bestuur heeft gewend om deze zaak onder de oogen te zien. De secretaris geeft een duidelijk overzicht van den toestand hoe de zaak thans staat. De heer Claij deelt mede dat op Terschelling ook ruilverkaveling heeft plaats gehad. Daar is de heer Lonkhuizen in dienst van de Ncd. Heidemaatschappij uitgenoodigd eene lezing te houden over de verkave ling. Ook iiicr zou zulks kunnen geschieden. Een spreker zal worden gevraagd. Volgt bespreking aangelegenheden commissie voor do pluimveehouderij. Besloten wordt de heeren S. Koorn, O. Lont, M. P. Lont te Ilippolytushoef en Ju. Veerdig te Elft, als commissie op 28 Mei naar Pur- merend te laten gaan naar een vergadering van ver schillende commissiën. Do heeren zullon verslag van de besprekingen op die vergadering, in de eerstvol gende vergadering van onzo afd. moeten uitbrengen, De reiskosten enz. zullen worden vergoed. Bij de rondvraag brengt de heer M. Bakker naar voren wat we nu met den veewagen moeten. Voorgesteld wordt om hem te verkoopen. Het blijkt dat er geen gegadigden voor zijn. De heer N. Rotgans zou het gewenscht vinden nu een spreker 1 laten komen in vervolge op de gehou den praatayr. 'en in den afgcloopen winter. Mede gedeeld worc 't, dit niet noodig is, daarheen ieder zich in verbii r kan stellen met de bevoegde hee ren en advies raad zal onmiddellijk volgen. Indien er dus iets is om te overleggen of te bezien, laat hot er dan nu niet bij zitten, dit zijn juist de resultaten van de praat avond en. De heer P. Veerdig vraagt hoe het is verloopen met het aanstellen van een onderwijzer met landbouw- actc. Voorzitter doelt mede, dat alle moeite is ge daan, maar dat men er niet in is geslaagd. De land- bouwacten hebben bijna alleen hoofden van scholen. De heer D. Veerdig vraagt of bij de te houden tcn- toonstellingsfeestelijkheden ringrijden wordt gehou den of harddraverij. Ringrijden hebben we nu al zooveel gehad. Het bestuur zal dit in behandeling nemen. De rondvraag levert verder niets -meer op, zoodat voorzitter de vergadering sluit. Vergadering van Hoofdingelanden van het Heem raadschap Vieringen, op Vrijdag 17 Mei 1929, in het lokaal van den heer D, D. Loht te Hippoytushoef. Aanwezig 16 leden. Voorzitter opent de vergadering. De notulen worden na voorlezing goedgekeurd. Voorzitter doet mededeeling van de volgende inge komen stukken. Van Ged. Staten een schrijven betreffende wijziging van het bijzonder reglement, in dier voege dat alle gronden van het voormalig eiland tot het gebied van het Heemraadschap zullen behooren, behalve de zee- waterkeerende- en havenwerken van het Rijk en den buiten den ouden zeedijk gelegen polders en buiten gronden; dat het grondbezit vereischt voor leden van het bestuur zal worden vastgesteld op 1 H.A. Het Reglement heeft, zooals het thans in ontwerp is gewijzigd, gedurende 1 maand voor belanghebbenden ter visie gelegen, tengevolge waarvan geen schriftelijke bezwaren zijn ingediend. Het zal door Ged. Staten aan de Statenvergadering en vervolgens aan de Kroon ter goedkeuring worden voorgelegd. 2e. een schrijven van het P.E.N. inzake aansluiting van het electrisch gemaal en een stroomleveringscon- tract; 3e. Een mededeeling van den Provincialen Waterstaat inzake een gehouden onderzoek naar de capaciteiten van het electrisch gemaal. De uitkomsten bleken ruim voldoende te zijn, en de garantie met minstens 10 pCt. overschreden, terwijl het stroomverbruik binnen de gestélde hoeveelheid bljêk. De directie van den Prov. Waterstaat adviseerde tot aanvaarding van de installatie 4e. een verzoek van den heer Herm. Smit om eenige vergoeding voor het verstrekken gedurende het vorig jaar van een overpad. Op een en ander wordt 'gunstig beschikt. Wordt opgemaakt een aanbevelingslijst tér benoe ming van een dijkgraaf. Als no. 1 wordt geplaatst de heer C. Maars (aftredend) en als no. 2 de heer M, Bakker Sz. en als 10. 3 de heer S. J. Koorn. Komt aan de orde de begrooting over het dienstjaar 1929. De omslag wordt bepaald op 1 16 per H.A. Alhoe wel veel hoogere bedragen moesten worden uitgetrok ken, voor slootwerk, meenen Dijkgraaf en Heemraden vooralsnog geen vrijheid te vinden tot verhooging van lasten over te gaan. Vooral waar de toestand der par ticuliere slooten zoo achterlijk is te noemen is een achtereen verdiepen van de hoofdslooten vporloopig nutteloos. De heer Veerdig wil zich hierbij wel neerleggen, doch het uitmaken der hoofdslooten is een eerste vereischte en mag ons desnoods niet weerhouden de lasten te ver- hoogen. Bij den post belasting op nortonwelputten van een- denhouderijen, wordt besloten de eendenhouders aan te schrijven hunne inrichtingen van betere filterwerktui gen te voorzien, aangezien in net tegengestelde geval de vergunning tot het loozen van nortonwater zal wor den ingetrokken, en net polderbestuur op kosten der nft- latigen het vuil, dat zich uit het Uit do eendenhoude- rijen afstroomende water in bestuurs- en particuliere slooten afzet, zal doen verwijderen. Ook de houders der esnhouderijen in de Westeling, die over zeer slechte fiterinrichting beschikken, zullen in het bijzonder en voor 't matst worden gewaarschuwd. De vergadering besluit, het uit hunne eendenhoude- rijen uitgezette vuil, dat naar de Gestburge stroomt, voor hunne re vening te doen verwijderen. Ook achter den Westerlandermolen is de toestand weer meer dan ergerlijk te nócmon. Overwogen wordt om de vergunning van de verder opgelegen eondenhouderijón aldaar geheel in te trekken. Wordt besloten dt sluiswachterswonlng aan de Hoelm met het daarachtergelegen magazijn publiek te verkoo pen, temeer waar de sluis aan de Hoelm buiten wer king zal worden gesteld, en een nieuw magazijn te bouwen bij het nieuwe gemaal aan den Hlppolytus- hoeverdijk. Wordt besloten de St'roeërultwatering, door het leg gen van een tweetal duikers door den ouden zeedijk, om te zetten in een verbindingskanaal tusschen de Oversche- en Stroeërkoog en langs dezen weg ook de Oeverschekoog te brengen onder het nieuwe gemaal. Wordt besloten wanneer overeenstemming is te berei ken omtrent de jaarwedde, den molenaar van de Stroeërkoog een aanstelling to geven als vaste arbeider Wordt besloten Dijkgraaf en Heemraden te machti gen tot het aangaan van een kasleening van ten hoog-

Schager Courant | 1929 | | pagina 10