Marktberichten. VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. Predikbeurten. Gemengd Nieuws. De Paus en de opvoeding. Ds ontploffingsramp te Cleveland. Een merkwaardig spoorwegongeluk. Auto-bandieten in de buurt van Marscille. Een zonderlinge geschiedenis. Binnenlandsch Nieuws. De staking in het Zaansche houtbedrijf. -crcoopconflict in Brabant en Limburg. De afschuwelijke moord te Amstelveen. volgende vergadering uitgesteld, nadat was besloten den afgevaardigde vóór die behandeling te verkiezen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de vice-voorzit- ter op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst. EIERVEILING, SCHAGEN, 16 Mei. Aangevoerd 160939 klpéleren, 5254 Kg. f 5.3,0, 5557 Kg. f 5.20—5.30, 58—60 Kg. f 5.5b—5.70, 61—83 Kg. f 5.70 —5.80, 64—67 Kg. f 6—6.30, ongewogen wit f 5.10—5.50, bruin f 5.806.20, kleine eieren f 5, gemiddeld f 5.30, 22541 eendeieren f 5.205.30, 88 kalkoeneieren f 8.60 8.80, 196 reigereieren f 2.90. HOORN, 16 Mei. 19 at. kleine fabrlekskaas f 40.50, 4 st. boerenkaas f 42, 4 st. fabrieks comm. kaas f 43.50, 4 st. boeren comm. kaas f 43, alles gemengd. Totaal aanvoer: 31 stapels, wegende 51497 Kg. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Mei. Bloem kool le srt. f 29.90, 2e srt. f 16.20, p. 100 stuks, f 12.10 per 100 bos, tomaten A f 81, B f 65.10, C f 55.90, CC f 20.30, sla f 3.607.40, spinazie f 1.403.50, rabarber f 5.40 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 140 stuks bloemkool, 25 bos wortelen, 100 Kg. tomaten, 2400 Kg. sla, 438 Kg. spinazie, 50 Kg. rabarber. NOORDSCHARWOUDE, 16 Mei. Uien f 1.70, peen f 33.80, peen kleine f 2.10, roode kool f 9.4014.20, Deensche witte kool f 11.5016.90, kro ten f 0.70—0.80 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 700 Kg. uien, 3700 Kg. peen, 8800 Kg. roode kool, 51000 Kg. Deensche witte kool, 2400 Kg. kroten. NOORDSCHARWOUDE. 17 Mei. Uien f 1.80, grove f 1.50, peen f 4.30, peen f 4.30, peen kleine f 1.10, roode kool f 12.4014.60, Deensche witte f 15.30 per 100 Kg. Totaal aanvoer 325 Kg. uien, 675 Kg. peen, 5000 Kg. roode kool, 3000 Kg. Deensche witte kool. EIERVEILING, AMSTERDAM. 16 Mei. Kipeieren, hoogste prijs f 6.85, middelprijs f 5.505.60, laagste prtfs f 4.75, eendeleren 1 5.255.40. Totaal aanvoer 375000 stuks. Handel kalm. AMSTERDAM, 17 Mei. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeuwsche bonten f 2—3.20, id. blauwen f 2—3.20, ld. bravo's f 1.75—3, ld. bl. eigenheimers f 1.60—1.80, id. roodstar f 1.90—2.10, id. juin (per 50 Kg.) f 1.502, blauwe poters f 1.251.40,' id. bonte poters f 1.151.40, id. IJpolder bravo's f 1.75 3, id. roodstar f 22.10, id. Bevelanders f 1.752, Hil- legommer zandaardappelen f 22.50, Drentsche eigen heimers f 22.80, Friesche blauwen f 2.753, idem bor» gers f 11.25, id. blauwe borgers f 1.501.60, alles per H.L., winter malta f 1516, zomer malta f 2526 per 100 Kg. ALKMAAR, 17 Mei. Aanvoer 84 stapels, wegende 180.000 Kg., fabrieks, kl. f 42, idem, oud f 44, fabrieks, comm. f 44, Boeren kleine t 42, Idem commissie f 44. Handel goed. ALKMAAR, 17 Mei. Op de heden gehouden graanmarkt waren in totaal 778 H.L.'s aangevoerd als: 267 H.L. tarwe f 11.25—12, 102 H.L. gerst chev. f 11.40—11.75, 257 H.L. haver f 10.75 11.50, 37 H.L. boonen, w.o. bruine boonen f 3747.50, cltroenboonen f 3045, duivenboonen f 11.5015.50, witte boonen f 6465, 17 H.L. karwijzaad f 45, 68 H.L. blauw- maanzaad f 35, 6 H.L. diversen, 24 H.L. erwten, w.o. groene erwten (kleine) f 1516, groene ertwen (groote) f 202, grauwe erwten f 16—17.50, vale erwten f 12, alles per 10 OKg. Zitting van Vrijdag 17 Mei 1029. -JEN ZAAKJE DAT DOOD DREIGT TE LOOPEN. Op 12 December kwam de wielrijdende heer K. Salo- mons van Helloo te Alkmaar bij het bekende borst beeld van mevr. Bosboom Toussant, meer populair ge naamd „Truitje", in aanrijding met een vrachtauto, die links van den weg reed, met gevolg, dat hij zelf zoo goed als ongedeerd bleef, doch zijn rijwiel nagenoeg werd vernield. Op 12 April stond de bestuurder van die vrachtauto, de expediteursknecht S. J. E. uit Amster dam terecht, doch op zijn verweer, dat hij noodgedwon gen dien flater had moeten maken, werd de verdere behandelinguitgesteld, ten einde zoo mogelijk nog meerdere getuigen te hooren. Heden werd de zaak dan voortgezet met het verhoor van een dame, wiens huis- boeltje met gezegden auto van Amsterdam naar Den Helder was overgebracht en die in de cabine naast den chauffeur E. had gezeten. Deze getuige kon echter niet veel licht ontsteken.Zij verklaarde dat zij met „broer tje" op haar schoot, had zitten slapen en niet veel notitie van haar omgeving had genomen. Alleen had zij opgemerkt, dat zij voortdurend achter een andere vrachtauto hadden gereden, terwijl zij er voorts kon bijvoegen, dat de chauffeur voorzichtig had gereden en hij bekend stond als een kalm rijder. De ambtenaar achtte echter het geïncrimineerde feit wettig en overtuigend bewezen, voornamelijk ook door de pertinente, van goede opmerkingsgave getuigende verklaring van den chauffeur Karei Lelie. Gevorderd werd f 40 boete cf 40 dagen, doch de kantonrechter is blijkbaar nog niet volkomen overtuigd van do schuld des verdachten en zal, over 14 dagen, op 1 Mei e.k. schriftelijk vonnis wijzen. ONWELKOM BEZOEK VAN EUURMANS KIPPEN. De patrijs-leghorns van den Berger ingezetene S. J. O. brachten op 7 April een bezoek aan den tuin van buurman Plet Dekker, den brandstofhandelaar en ver gastten zich terderge aan de jonge bloemkoolplantjes, door Piet op hoop van zegen uitgezet. Vg.n schadever goeding, bepaald op 1 onnoozelen gulden wilde de eige naar van de gepluimde klaploopers niet weten, dus nu moest de kantonrechter het zaakje maar eens uit zoeken. Hoewel toegevende, dat kippen slechte tuinlui v/aren, kon echter de kantonrechter niet tot veroor deeling van verdachte Simon O. overgaan, omdat alleen juffr. Dekker getuige was geweest van de vernieling en werd, gedachtig aan de klassieke grondstelling: Tes tis unus Testis nullus Eén getuige, geen getuige, de gedaagde vrijgesproken. BUITEN DEN GOEDEN TOON GEVALLEN. De 42-jarige schipper Pieter D., die liggende met zijn fregat in de Alkmaarsche haven, aan wlen was ten laste gelegd dat hij op 7 Mei 'n kostelijke gemeentelijke straat lantaarn had misbruikt om zijn schut aan vast te leggen, stelde zich zeer driftig aan en bezigde een toon, die de kantonrechter op zijn audiëntie niet ge wend is en ook niet verwacht. De blijkbaar opgewonden man beriep zich op over macht en was van meening dat de agent, die hem be keurde zijn verstand had moeten gebruiken. Er waren ongelukken gebeurd, indien hij zijn schip niet had kun nen vastleggen en een ring was niet aanwezig, alhoe wel de schipper f 100 havengeld aan de stad betaalt. Thans is een ring aangebracht. De kantonrechter wees er verdachte op, dat hij den verbalisant, wiens taak het niet is, om ringen aan te brengen, een minder gepast optreden vraagt en hield nu da za&k aan, teneinde alsnog de agent Roorda als getuige te hooren. WEE DEN WOLF DIE IN ""EN KWAAD GERUCHT STAAT. De heer Kantonrechter toont zich geen geestdriftig bewonderaar van H.H. melkrijders, ongeacht of hun voertuig door benzine- cf biefstukkracht wordt voortbe wogen, doch wier woestheid in het rijden spreekwoor delijk is geworden. Als zulk een dllinquent zich dan ook voor zijn rechterszetel vertoont, dan ia hij gewoonlijk niet gelukkig, zoodat ook de melkrijder P. B. te Alk maar toen hij terecht stond wegens aanrijding met een transportfietser, de magazijnbediende van het Alkm. Warenhuis, Simon Weel, hij niet geacht kon worden in gunstige conditie te verkeeren. De aanrijding had op 5 Maart plaats op den Hoek van de Eijkelenburg en Schagenstraat, omdat B. volgens ooggetuigen de bocht te snel en te veel links nam. Het gevolg was dat Weel met zijn zwaar beladen rijwiel onder de auto raakte. Hij zelf liep gelukkig nog vrij, doch het rijwiel werd vernield. Volgens verkregen inlichtingen staat de heer B. be kend als een wild rijder en de kantonrechter gaf zijn ontstemming voor deze wegenmisbruikers in scherpe be woordingen te kennen. De ambtenaar was evenmin zoetsappig en betreurde het met den kantonrechter dat hij artikel 22 niet had ten Jaste gelegd, omdat het dan mogelijk ware geweest verdachte zijn rijbevoegdheid voor eenigen tijd te ont nemen. Thans moest hij zich bepalen met f 40 boete of 40 dagen te vorderen met toewijzing der civiele vordering ad f 40.90 ter delging der geleden schade. In het vonnis werd de straf bepaald op f 25 boete of 25 dagen en toe wijzing der civiele vordering voor een fiets, die volgens taxateur van den veroordeelde geen tientje waard is. AAN HET AL VERNIELENDE VUUR TEN OFFER GEVALLEN. De heer Sjoert A., melkrijder te Broek op Langendijk genoot de eenigszinds dubieuze eer zijn opwachting als verdachte te maken, op grond van het feit, dat hij des gevraagd op 14 Maart den heer W. v. d. Vall, adj.-com- mles van den Raar van Arbeid, niet de rentekaart van zijn dienstbode Geertje Bakker had kunnen toonen. De verdachte melkslijter gaf dit feit toe. Dat kon ook niet anders, daar deze kaart, volgens zijn bewering, op 14 Nov. 1928 reeds ter gelegenheid van een huishoude lijk brandje door het vuur was vernield. Voorts deelde de melkboer mede, dat hij den heer v. d. Vall met het ongeval in kennis had gesteld, welke toelichting op den kantonrechter zulk een indruk maak te, dat hij besloot de zaak tot a.s. week aan te houden, teneinde den heer v. d. Vall als getugie te hooren. ER WAS ONGEVEER NIETS BIJ, WAT DEUGDE. De hondenkar waarmede dezer dagen de slager H. W. A. P. te St. Fancras reed, kon absoluut geen genade vinden in de oogen van den rijksveldwachter Dost, die constateerde, primo, dat geen drinkbak aanwezig was, secundo, dat naam, woonplaats en nummer op de kar ontbrak, en tertio dat de onder de wagen trekkende hond te groot was voor de kar en niet rechtop kon staan of loopen.. Het resultaat van zijn bevindingen was dan ook 3 bonnetjes In een klap en verschijning van den slager ter zake drie overtredingen. De verdachte deed een poging om zijn tekortkomingen goed te praten door te beweren, dat hij den hond, dien zijn broeder toebehoorde, op proef had en dat de kar was gehuurd en hem evenmin toebehoorde. Hij moest toch weten of de hond kon trekken. Dan moet je dat maar doen in een tuintje en niet op den weg, meesmuilde de kantonrechter. De heer Ambtenaar wees er op, dat het in ieder ge val niet is toegestaan, een niet-goedgekeurde hond trek- diensten te doen verrichten en vorderde 3 keer f 5 boete of 3 keer 5 daken. De kantonrechter w\s evenwel van meening dat met betrekking tot de maat van den hond, deze overtreding niet was bewezen en veroordeelde den slagen tot 2 keer f 4 boete of 2 keer 4 dagen. WOENSDAG 22 MEI 1929. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7% uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. CONTRA DE DENKBEELDEN VAN MUSSOLINI. Dinsdag heeft de paus de leeraren en leerlingen van het Jezuïtcn college te Mondragonc bij Frascati ontvangen en toegesproken. Daarbij wees de paus erop dat de opvoeding in de eerste plaats de plicht en de taak was van het gezin en niet van den staat, daar het gezin er is vóór den staat. Wel behoorde de staat datlr bij te springen, waar particuliere krach ten bij de opvoeding en het onderwijs te kort scho ten. Af te keuren was het als de staat imperialistisch onderwijs gaf, daar ook andere staten dit zouden kunnen doen en aldus de algeineonc vrede geschaad zou worden. Voorts zei dc paus: „Op één punt zullen wij nooit met den staat kunnen meegaan: wanneer do staat het recht, dat God en dc natuur aan het gezin en de kerk hebben toevertrouwd, om de kin deren op te voeden, miskent. Op dit punt zijn wij intransigant. Weliswaar beschikken wij niet over materieele middelen, maar de Waarheid en het Recht hebben die niet noodig, daar zij in zichzelven een on weerstaanbare kracjit hebben". Bovenstaande redevoering wordt door dc fascisti sche bladen slechts bij uitzondering vermeld. Ze heeft algemeen groot opzien gebaard door dc besliste af wijzing van de door Mussolini voorgestane opvatting van de opvoeding van de jeugd. Dc pers onthoudt zich van ieder commentaar. Naar aanleiding van dit meoningsverschil tusschen het Vaticaan en Mussolini, schrijft de N.R.Ct. in een huitcnlandscli overzicht: Op de verzoening tusschen het Vatikaan en den Italiaanschen fascistischen staat, die met het tractaat van het Lateraan werd beklonken, is al spoedig een onverkwikkelijke redetwist gevolgd, welke door Mus- solirii's jongste uitlatingen in de Kamer is uitgelokt. Dc Leider heeft onverwacht forsche termen gebruikt om uiteen te zetten dat het Vatikaan bij de onderhan delingen met de Italiaansche regeering van de eeno schans na de andere den terugtocht aanvaard, met steeds kleiner gebied genoegen genomen en ten slotte zijn oischen tot liet gebied van de Vatikaanscho Stad ingekrompen had. Dit leek niet zeer ridderlijk tegen over een vroegeren tegenstander, die ten slotte vrede heeft willen sluiten. Waar men echter op het Vatikaan vooral aanstoot aan heeft genomen waren de passages, waarin Mus solini onderwijs en opvoeding van de Italiaansche jeugd door den fascistischen staat tot zijn leerstellin gen opeischte. „Het onderwijs", zeide hij, „moet ons zijn. De kinderen moeten in ons godsdienstig geloof opgebracht worden, maar wij dienen deze opvoeding te voltooien, wij dienen aan de jonge lieden het be sef van mannelijke flinkheid, machtsbesef, verovc- ringslust bij te brengen. Wij dienen hun ons geloof en onze verwachtingen in te prenten". Op deze voor de Kerk grievende woorden, die haar als opvoedster naar een bescheiden plaats verwe zen, zoo niet terzijde stelden, heeft de Paus dadelijk geantwoord toen hij bij de ontvangst van een af vaardiging van het College van Mondragone gelegen heid kreeg, om het woord te voeren. Van de oudste tijden af, sprak de Paus. hadden Christelijke ouders beseft dat het hun plicht cn hun belang was, om partij te trekken van den schat van Christelijke opvoeding dien de Kerk tot hun beschik king stelde. De Kerk stelde hare diensten als gids en opvoedster ter beschikking van het. gezin en het gezin deed hier zijn voordeel mee door de kinderen bij honderden en duizenden aan de Kerk te schen ken. De Staat kon stellig tegenover de opvoeding van zijn burgers niet onverschillig blijven, maar enkel met het doel om in alles hulp te verleenen, wat het individu en het gezin niet zeiven kunnen verschaffen. De zin van Mussolini's rede was, aldus de N.R.Crt.: bij de opvoeding komt de Staat in de eerste plaats cn daarna pas de Kerk. De Paus betoogt dat juist het tegenovergestelde het geval is. Een concrete kwestie waarin het verschil van standpunt reeds vroeger aan den dag is gekomen, was het van hooger hand uitgevaardigde verbod van de beweging der Katho lieke Padvinders die den Paus zeer dierbaar was. In zijn rede heeft de Paus hierop ook gezinspeeld toen hij zeide dat hij bij de onderhandelingen hierover toegegeven had, om „grootere euvels" af te wenden. Want, zoo zeide hij, als er sprake ware van het redden van zielen of het afwenden van ernstiger euvels van zielen, zouden wij den moed in ons voelen ons met den Duivel in eigen persoon te onderhandelen. De fascistische pers is op haar beurt weer hoogst geprikkeld over deze uitlatingen van den Paus en een van de extremistische organen, de Impore, zegt dat de Staat geroepen is, om de jongelingschap op te leiden „voor oorlog dat is voor nationale solidari teit". Immers de oorlog is geen bedenksel van het fascisme, maar als men met zijn bestaan rekening houdt en er zich op voorbereidt, is dit even onmis baar voor de vrijheid van de kerk en het gezin als voor de vrijheid van de natie, die een verzameling van gezinnen is. Wij laten het bij deze aanhalingen, maar zij zijn voldoende om in het licht te stellen dat het conflict tusschen de twee machten die elkaar nu erkend heb ben, reeds is uitgebroken. Het Vatikaan dat bij zijn groote gestelijke macht door het tractaat van het La teraan een heel klein beetje wereldlijke macht heeft gekregen, vertoont zich plotseling in de zwakke po sitie van een miniatuurstaatje tegenover het over machtige Italië, en in dit conflict is zijn beteekenis niet grooter dan die van San Marino in zulk een ge val zou zijn. Daarmee is het greoote nadeel aan den dag gekomen, dat de voorstanders van het behoud van den ouden toestand altijd gevreesd hebben. NOG STEEDS STIJGT HET AANTAL DOODEN. Eigenaardige verschijnselen. (Zie ook elders in dit nummer.) V.D. verneemt uit New York: Het aantal der slachtoffers van het ontploffings ongeluk in Cleveland stijgt nog steeds. De deskundigen zijn het er niet over eens welk gas verantwoordelijk is voor de ontzettende uitbrei ding van de catastrophe. Het is opvallend, dat vele betrokkenen eerst latei- overlijden, terwijl het er eerst uitzag, alsof bij hen geen gasvergiftiging opgetreden was. Voor het einde voelen zij zich heel goed. Plotseling daarop treedt dan de dood in. Men vreest daarom dat er nog meer sterfgevallen zullen voorkomen,, ook onder degenen die er thans welvarend uitzien. Talrijke personen, die naar den brand gekeken hebben zijn onder weg naar huis overleden. Onder de dooden bevinden zich behalve zes doc toren ook nog matrozen, brandweerlieden en verple gers. Het gas schijnt de bloedlichaampjes langzaam te vernielen. De deskundigen herinneren aan derge lijke verschijnselen aa n't Westelijk front tijdens den wereldoorlog. Sommigen denken aan stikstofgassen, anderen aan broomgas. De oorzaak van het'ongeluk schijnt kortsluiting te zijn geweest. Volgens de laatste hier uit Cleveland binengekomen berichten kan men verwachten dut het aantal dooden nog tot 160 zal stijgen. Het onderzoek naar de oorzaak. Er zijn zes verschillende commissies van onder zoek benoemd om de oorzaak vanden brantb'te- Cle veland te onderzoeken. Volgens de laatste berichten vermoedt men, dat de brand veroorzaakt is, door zelfontbranding van Röntgen-films, die in een kamer in het sousterrain werden bewaard. Volgens een ander bericht zouden de films vlam gevat hebben doordien het vertrek, waar zij bewaard werden, bovenmatig verhit was geworden tengevplge van een lek aan de buizen der centrale verwarming Men had loodgieters veel te laat geroepen om dit ge brek te verhelpen. Ook vVaren op het oogenblik van de ontploffing de vuurvaste deuren niet gesloten. Volgens sommige berichten zou het aantal dooden tot 150 zijn gestegen, terwijl het aantal dooden, ge wonden en vergiftigden in het geheel 320 bedraagt. Het verbrande ziekenhuis. Het Klinisch Ziekenhuis, dat een prooi der vlam men werd, werd in 1921 door drie eminente genees- heeren gesticht met het doel medische problemen te onderzoeken. Het werd niet met winstdoeleinden ge ëxploiteerd. Zij vatten hun denkbeeld op toen zij ge durende den grooten oorlog in Frankrijk dienst de den. Zij deden een schenking ten bedrage van 100.000 dollar en zegde het jaarlijks een vierde van hun in komen toe. Oorspronkelijk was het denkbeeld afkom stig van dr. Crile, die groote giften heeft geschonken ten behoeve van de medische wetenschap. OP EEN SCHIP. Een merkwaardig ongeluk heeft zich Maandag vpor- gedaan op een veerboot, die de treinen overbrengt van Sicilië naar Calabrië. Bij dc aankomst uit Mes- sina te Villa San Giovanni voer de pont, tengevolge van den sterken stroom tegen het remmingswerk van de aanlegplaats op. De schok was zoo hevig, dat de rijtuigen, die op dc pont stonden, ontspoorden, ten gevolge waarvan verscheidene pasagiers min of meer ernstige kwetsuren opliepen. Er heerschte on der de reizigers natuurlijk een groote schrik. EEN BOERDERIJ LEEGGEPLUNDERD. In dc buurt van Marscille laten weer auto-bandieten van zich hooren. Een boer te Aubagne kwam dezer dagen na een korte afwezigheid op zijn boerderij te rug en vond daar een bende bandieten bezig alles wat los cn vast was uit het huis op een auto te sleepen. De man, die ongewapend was, werd gemak kelijk door een der roovers met een revolver in be dwang gehouden, terwijl de andere linnengoed, geld en andere dingen van waarde in den wagen borgen. Ten slotte verdwenen zij met hun buit. Wel heb ben gendarmen later de boeven achtervolgd, maar daar dezen over een snelle auto beschikten, had deze poging geen succes. VERMOORD DOOR EEN ROMAN. Te Ungvar in Roetheensch Slowakije is dezer da gen de vrouw van een protestantsche dominee begra ven, die, zooals men te Ungvar zegt, vermoord is door een roman. Ruim oen jaar geleden heeft dc schrijver Michacl Tamas een roman uitgegeven, getiteld: „I-Iet huis van de schoone Angela". De domineesvrouw en haar kennissen herkenden in den hoofdpersoon van den roman, Angela, die om de eentonigheid van het dorpsleven te breken, een reeks liefdesgeschiedenissen aanknoopt met toevallige bezoekers aan het dorp, da delijk de domineesvrouw zelf. De vrouw diende een klacht tegen den schrijver in wegens laster en ver klaarde voor den rechter, dat de schrijver, omdat zij zijn toenadering van de hand gewézen had, een Cleopatra van haar gemaakt had. Dc vrouw kreeg 2400 Tsj. kronen schadevergoeding, doch tengevolge van het verwekte schandaal wilde do dominee niet langer met haar samenleven. Zij keerde terug naar haar ouders en poogde zich het leven te benemen. Zij verwondde zichzelf doodelijk, doch eerst na we ken lijdens bracht de dood haar verlossing. Dit slot van haar leven vormt een merkwaardige overeen komst met den roman, waarin Angela nagenoeg den- zelfden dood sterft. Ook de begrafenis te Ungvar kwam overeen met de beschrijving in het verleden jaar verschenen boek. CONTACT GEZOCHT MET DE SPAKENBURGERS. Donderdag heeft een aantal stakers getracht, con tact te krijgen met de Spakenburgers, die op het eiland van de firma Pont gehuisvest zijn. Terwijl de Spakenburgers reeds in diepe rust waren, heeft een aantal stakers met een schuitje van de Haven straat af getracht het eiland te bereiken en toen zij dicht genaderd waren hebben zij door schreeuwen en joelen de Spakenburgers uit hun slaap gewekt. Toen dezen begrepen wat er aan de hand was, hebben zij aanstonds maatregelen getroffen om zich te verwe ren. Het tumult had echter ook dc aandacht getrok ken van eenige op het eiland gestationneerde rijks veldwachters, die op het schreeuwen afkwamen. Deze hebben de stakers gesommeerd zich te verwijderen en ter waarschuwing twee revolverschoten in de lucht gelost. De stakers zijn toen verdwenen, waarna de rust spoedig was teruggekeerd. Met de lossing van de houtbooten gaat men gere geld voort. Op het oogenblik liggen er drie booten met gezaagd hout, die alle tegelijk door werkwilligen aangevoerd, door de scheepvaartvcreeniging Noord worden gelost. SLUITING DER BIOSCOPEN GEPROCLAMEERD. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen Bios coopbond heeft de leden in een spoedvergadering te Amsterdam op 27 Mei a.s. bijeengeroepen in verband met de dreigende situatie, welke voor de bioscoop- exploitaties in Limburg en Noord-Brabant is ont staan als gevolg van de beslissing van Gedeputeerde Staten van Limburg. In deze spoed-ledenvcrgadering zal worden voor- geseld, om in de gemeenten, welke aangesloten zijn bij de Vereeniging van Noord-Brabantsehe Gemeen ten voor Gemeenschappelijke Filmkeuring, alle bios copen te sluiten, zoodra in die gemeenten de bioscoop exploitanten door een vanwege de gemeentebesturen uitgevaardigd en door Gedeputeerde Staten bekrach tigd schorsingsbesluit mochten worden getroffen. Reeds is door het hoofdbestuur van den Bioscoop bond, aan de directies der ongeveer 50 bij dit conflict betrokken bioscopen meegedeeld, dat zij met het oog op de te proclameeren sluiting hun personeelen ont slag moeten aanzeggen. HET ZOEKEN NAAR DEN DADER. Enkele vage aanwijzingen. Aangaande den moord op de 66-jarige vrouw, G., dié Donderdag met een strop geworgd is gevonden in het boerderijtje van den heer H. aan den Nieuwen Meerweg te Amstelveen, waar zij huishoudster was, (zie elders in dit nummer) worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld: Van de beide Donderdag in verband met het misdrijf aangehouden personen bevindt zich nog een in verze kerde bewaring. Gister is hij van Amsterdam, waarheen hij vervoerd was, weer naar Amstelveen overgebracht om daar verder verhoord te worden. Deze man is een vroegere knecht van den heer IL; aan de mo gelijkheid, dat hij aan dc wandaad nic-t vreemd zou de zijn, is onmiddellijk gedacht. Toen Donderdag eenige arbeiders in den polder, welken den Nieuwen Meerweg doorsnijdt, waren komen mededeelen, aan de politie, dat zij omstreeks het. tijdstip waarop dc moord .gepleegd moet zijn, twee mannen zeer snel naar den Amstclveenscho weg hebben zien fietsen, heeft de politie onmiddellijk pogingen gedaan, deze op te sporen. Een der genen, die bovenstaande me- dedeelingen had gedaan, wist te zegggen, dat het rij wiel van een der beide fietsers geen reflector op het achterspatbord had, en dat een spatbord van zijn fiets beschadigd was. De gewezen knecht, die onder Amsterdam woont, is daarna aangehouden, en de arbeider, die de twee mannen door den polder met grooten spoed had zien wegfietsen cn hen goed op genomen had, weet zoo goed als zeker in den aan gehoudene een dezer twee te herkennen. Daarna is ook een tweede persoon gearresteerd, doch of hij de andere van de twee fietsrijders is geweest, zeide bovenbedoelde arbeider niet te kunnen verklaren, "zoodat deze man weder op vrije voeten is gesteld. Bij verder onderzoek blijkt, dat de aangehoudene in .den loop van den middag hij een rijwielhersteller onder Amstelveen zijn fiets van een nieuwe reflector en nieuw spatbord had laten voorzien en eenige andere reparaties er aan had laten verrichten, waarvoor hij gezamenlijk f8 77 had moeten betalen. Dit bedrag heeft hij laten afhouden van een biljet van f25, daar hij zooals hij zeide, geen klein geld bij zich had. Daar deze man „steuntrekkende" is, gaf het op zichzelf eenigszins te denken, dat hij een be drag van bijna f9 voor reparatie van zijn rijwiel kon missen en deze betaalde met een briefje van f25. Verdacht lijkt het ook, toen later zijn vrouw ver klaarde. dat, hij betaald had met een briefje van f 10. en dat dit al het geld was, dat zij in huis hadden. Een en ander vormt slechts een aantal betrekkelijk vage aanwijzingen, welke echter als van genoeg beteeke nis worden beschouwd, om hot onderzoek in deze richting voort te zetten. De daders te pakken. Ofschoon de beide mannen daarna op vrije voeten zijn gesteld, is later gebleken, dat ze toch deze af schuwelijke wandaad hebben bedreven. Nogmaals aan een scherp verhoor onderworpen, hebben de beide arrestanten, geen uitweg meer zien de, een bekentenis afgelegd. De voormalige boerenknecht, genaamd Douma, is 34 jaar oud, en gehuwd: de ander, los-werkman van beroep en evenals de eerste steuntrekkend burger, is 32 jaar en eveneens gehuwd. Zijn naam is Pieterson. Zij bekenden op hun rijwiel naar de hoeve gera den t,e zijn en gewacht te hebben tot Hoogeveen was vertrokken. De boerenknecht wist den weg in huis en maakte daarvan een misdadig gebruik. Het geld werd voor een gedeelte besteed aan het vernieuwen vRn het rijwiel; het gouden horloge werd ergens beleend. Na deze bekentenis is het tweetal in de cellen dei- kazerne opgesloten. Zij zullen naar het hoofdbureau van politie ter fotografie enz. worden overgebracht.

Schager Courant | 1929 | | pagina 15