RADIO-RUBRIEK. 9 DE EERSTE GULDEN. GRABBELTON. V WETENSWAARDIGHEDEN. De vredes-idee. Een merkwaardig resultaat. Kunstmatige edelsteenen. Over de verdeeling van de golflengten. WARE WOORDEN. 'deed, 266 slecht, dat de wereld je zal verachten of mee- doogenloos veroordeelen. Nou, jongenlief, dan heb je misschien iemand noodlg, die je zelfs dat kan ver geven, die je troost en je opheft, en die je liefde geeft, aan wie je kunt belooven, dat het nooit, nooit meer zal gebeuren. Wel, jongenlief, als je zóó iemand ooit mocht noodig hebben, al ben je ook nog zoo groot en zoo oud, denk dan aan je moeder .Want al word je ook nog zoo groot, en voornaam, of gering... of slecht poms, voor mij blijf je toch steeds... moeder's jongen... i Aan het einde van de week, Van zijn baas als weekloon beurde Was ie min of meer van streek! O, hij vond zich w&t gewichtig, En de steun van het gezin, Hij begon al groot te worden, I Want nu bracht hij toch wat in! Op een sukkeldrafje liep hij, Met den gulden in de hand, Op z'n dunne spillebeentjes Heel dicht langs den huizenkant. I En hij kneep z'n vuistje samen, 't Was wat angstig, stel je voor, Dat ie eens z'n heele weekloon i Midden op de straat verloor! O, nu was ie het vergeten, 1 Dat hij wel eens hoofdpijn had, En soms stiekem in een hoekje j Onder 't werk te huilen zat, Dat de grooteren hem plaagden, Zóó, dat hij er zelf van schrok, j Om z'n malle korte broekje In de kleur van moeders rok! 'Met een sprong kwam ie naar binnen: „Moeder!" riep ie, rood en bleek, ,,'t Is een fijne nieuwe gulden, „En die krijg ik elke week! „Die mag U nu van me houden, 'i „En wat zegt U daar wel van, „Om er alles van te koopen, j „Wat U er van koopen kan!" In haar rommelige woning >Was de moeder in de weer, En ze zei, met iets afwezigs: ',,0, da's best, leg daar maar neer!" j En hij voelde, dat zijn gulden, ;Heel zijn heerlijke begin, Onder ging in 't trieste duister Van hun wank'lend huisgezin. ('Achter, op het kleine plaatsje, 1 Keek ie met een diepen zucht, 1 Naar de groote, grauwe wolken Van den donk'ren avondlucht. En hij zag in al die wolken, Bij hun komen en hun gaan, Al de hopelooze dagen Van zijn grauwe werkbestaan!! Mei 1929. k. (Nadruk verboden). DE DESKUNDIOE. (Lustige KöIIner Zeitung.) Gastheer; Hoe vond u het kwartet. GastPrachtig. Maar het zou nog mooier ge weest zijn, als er meer spelers waren geweest. Is het U bekend: dat de eerste pianoförte gebouwd werd in Flo rence, Italië, door Bartelnio Christoforo, die het in strument dien naam gaf, omdat het zacht (piano) en har (forte) gespeeld kon worden; d a t de omvang van een olifantspoot varieert van 60 tot 90 c.M.; dat er jaarlijks in tle Vereenigde Staten onge- yeer 30.000.000 gros stalen pennen gemaakt worden? dat dit uitkomt op circa 4 pennen op eiken inwo ner van de Ver. Staten? dat, wanneer de Kanaaltunnel gemaakt wordt tus- schen Frankrijk en Engeland, deze tunnel vier keer zoo lang zal zijn als de langste bestaande tunnel? dat de langste tunnel op het oogenblik is de Sim- plon-tunnel, in de Alpen, die 12 mijl lang is? d a t de Bank of Manhattan, die te New-York een gebouw zet, als dat gereed is, het grootste gebouw tor wereld zal hebben? d a t dit gebouw 280 meter hoog wordt en meer dan £3 verdiepingen zal hebben?. ir.-:,ri u dat de stoomhamer uitgevonden werd door een Schotsclie werktuigkundige, James Nasmyth, in het i- 17307. dat de eerste geregelde krant die in Engeland verscheen, was de Weekly Newes, die voor het eerst in 1622 uitkwam' DE EEUWIGE SCHOONMOEDER. (Moustique.) - Mijn schoonmoeder is In de vijver In mijn lum gevallen. Maar zij is zoo weinig geschrokken dat ze nog drie weken blijft. Ik zei je wel, dat er te weinig water in ie vijver was! HOE REEDS IN VROEGER DAGEN VOOR DEN WERELDVREDE MJERD GEIJVERD. Reeds de Grleksche wijsgeeren der oudheid verhieven hun stem tegen de oorlogen, die zij massa-moorden noemden, en door alle tijden heen waren er steeds edel- denkende mannen, dit dat voorbeeld volgden. In den tijd van Lodewljk XTV, toen Frankrijk de plaaggeest van Europa was, behoorde de abt De Saint-Pierre tot degenen, die hun stem verhieven tegen de oorlogzuchtige neigingen van hun volk en die niet alleen het Evangelie des Vredes gepredikt hebben, maar ook pogingen in het werk hebben gesteld, om het te verwezenlijken. Hij durfde de oorlogen van Lodewijk XIV als goddelooze oorlogen brandmerken en 's konings recht op den bijnaam „de Groote" te betwisten, hetwelk zoo euvel opgenomen werd, dat hij van het lidmaat schap der Academie vervallen verklaard werd. De abt was even geestdriftig voor den algemeenen wereld vrede, als welk lid ook van de Engelsche zoogenaamde kwakergemeente. Evenals Josef Sturge, de kwaker, naar St. Petersburg ging, om den keizer van Rusland voor zijn oogmerken te winnen, ging de abt in 1715 naar Utrecht, om de gevolmachtigden, die daar over den vrede onderhandelden, gunstig te stemmen voor een congres ter handhaving van den vrede. Men beschouw de hem als een idealistisch dweper en kardinaal Dubois kenschetste zijn plan als „den droom van een edel man". De abt deed een vergeefsch beroep op de ver tegenwoordigers der Christelijke staten, om hetgeen zij beleden, ook praktisch te verwezenlijken. De gevol machtigden en hun vorsten waren doof aan dat oor. In dat zelfde jaar gaf zijn „Ontwerp ter grond vesting van een algemeenen wereldvrede" uit. Hij stelt daarin voor de oprichting van een Europeesch con gres of een raad, samengesteld uit de vertegenwoor digers van alle natiën. Door dezen raad moesten alle grieven, die vorsten en volken tegen-elkander hadden, behandeld en een vreedzame oplossing er van tot stand gebracht worden. Volney, die tachtig Jaar later de propaganda van de vredesidee van De Saint Pierre voortzette, vroeg in één zijner geschriften: „Wat is een volk? Een lid van de groote menschelijke samenleving. Wat is een oorlog? Een duel tusschen twee volken. Hoe behoort een maat schappij te handelen, wanneer twee van haar leden met elkander handgemeen zijn? Zij moet hen verzoenen of beletten, dat zij elkander te na komen. Ten tijde van abt De Saint Pierre beschouwde men dat alles als een droom, maar gelukkig voor de menschheld! thans begint die droom verwezenlijkt te worden." Zoo schreef Volney aan het einde der 18de eeuw, toen de revolutie en de Napoleontische oorlogen in aantocht waren! Dat de vredes-idee wel tot In de palelzen was door gedrongen, blijkt uit het feit, dat tsaar Paul I van Rusland eens aan Napoleon het voorstel gedaan heeft, in een tweegevecht tusschen hen beiden, te Hamburg te houden, Ineens alle vraagstukken te beslechten, die tot de oorlogen aanleiding gaven, welke Europa des tijds zoo vreeselijk teisterden. Hetzelfde, zeker zeer eigenaardige denkbeeld werd reeds in 1611 door koning Karei IX van Zweden geop perd, toen hij met koning Christiaan IV van Dene marken in oorlog was. Zij beschouwden den oorlog blijkbaar als een twist tusschen vorsten, waarvan de volken het onschuldig slachtoffer werden. WETENSCHAP OP HET WASCHBORD. Twee Amerikaansche professoren hebben experi menten gedaan cp een waschbord en hiermede zeer merkwaardige resultaten, bereikt. Zij kwamen tot de ontdekking dat, wanneer een zeer vlijtige wasc.h- vrouw het goed langer dan zeven en een halve mi nuut wascht, zij het vuiler maakt inplaats van schoo- ner. Deze ontdekking werd vastgesteld met behulp van optische instrumenten, die sterk beïnvloed wer den door water en zeep, en den kleurgraad van wit en grijs duidelijk vaststelt. Het schijnt nu dat watër en zeep gedurende de eerste zeven en een halve mi nuut wel de vuile deelen uit het goed halen, maar daarna deze ook weer in het weefsel afzetten. WAAR EEN DERDE DEEL VAN DE WERELD- PRODUCTIE WORDT VERVAARDIGD. Een medewerker van de Lokal Anzeiger heeft te Bitterfeld een kijkje mogen nemen in de fabriek van kunstmatige edelsteenen, die de I. G. Farbenindu- strie A.G. daar enkele jaren geleden heeft gesticht. Het is maar een klein, onaanzienlijk gebouw, dat in bet reusachtige complex van het groote concern in 't niet ver zinkt, en toch worden daar een derde deel van alle kunstmatige edelsteenen, die op de wereld markt komen, vervaardigd. Men hoort een onafgebroken geklepper als men het gebouwtje binnentreedt, langs welks wanden heele rijen kleine, met waterstof en zuurstof verhitte ovens staan. Daarin ontstaan, bij de geweldige hitte van de knalgasvlam de edelsteenen. Boven aan de ovens aangebrachte electromagnetische hamertjes brengen automatisch kleine hoeveelheden grondstof op een vuurvasten stempel, waar deze smelt tot een door- zichtigen steen, die geleidelijk grooter en grooter wordt. De grondstof is zuivere aluinaarde (aluini- nimoxyde) waaraan sporen van metaaloxyden zijn toegevoegd om de gewenschte kleuren te krijgen. Zoo ontstaan bij toevoeging van chroomoxyde robijnen. De steenen die men hier vervaardigt zijn peervor mig en moeten geslepen worden voor ze als versier selen in den handel kunnen komen. Men kan zeer groote steenen vervaardigen, zoo zag de journalist er verscheidene van 300 karaat. Om die te krijgen moet men ze zes acht uur in den oven laten. De Het zal Nederlanders, in welke uithoek der aarde zij zich ook mogen bevinden, wel interesseeren, de resul- tateh van de jongste Praagsche conferentie voor de verdeeling der golflengten nader te beschouwen. Im mers, de bekende oude Hilversumsche golflengte van 1072 meter zal binnenkort niet meer door de A.V.R.O. en de V.A.R.A. gebruikt mogen worden. De golflengten van 1852 en 336 nieter, waarop Huizen beurtelings uitzond, vervallen eveneens, en daarvoor komen in de plaats twee nieuwe golflengten, t.w. 1875 en 298 meter, met frequenties van resp. 160 Kilo-Hertz en 100 Kilo- Hertz. Op 30 Juni a.s. treedt de nieuwe regeling, vast gesteld op de radio-conferentie van "regeeringsverte- genwoordigers te Praag in werking en de vraag, of Nederland hiermede in een betere, althans niet slechtere positie geplaatst wordt is dus alleszins gewettigd. De vrijwel eensluidende beoordeeling in de binnen- en buitenlandsche vakbladen is gepaald ongunstig voor het plan van Praag. De conferentie ging van de meening uit, dat men In de allereerste plaats moest denken aan bescherming van de ontvangst van plaat selijke zenders, waardoor echter de internationale be- teekenis van den oproep zeer ernstig geschaad wordt Vanzelfsprekend wilde ieder land' voor zich zoo goed mogelijk bedeeld worden maar als men nagaat, dat Nederland mede „de oudste rechten" had, kan men niet ontkennen, dat wij er bepaald „bekaaid" zijn af gekomen. In de allereerste plaats de toegekende lange golf van 1875 meter. Het is de langste golf, die voor omroep beschikbaar is. Op zichzelf doet dit aan de zaak geen kwaad. De naaste buur is Finland op 1800 meter, wat een frequentieverschil geeft van ongeveer 7 Kilo-Hertz. Dit is te weinig. Als nu het Finsche station hoorbaar is, zal men daarvan in Holland veel last ondervinden. Wij bespraken vroeger al eens den golf-„band" en eisch, dat deze banden elkaar niet mogen overlappen, d.i. gedeeltelijk bedekken, daar dit de interferentie veroor zaakte. Welnu, de kans hierop is voor deze lange golf verre van denkbeeldig. In verband 'hiermede is aan' Nederland verzocht zoo mogelijk een nog wat langere golf te nemen. Wel zou het Hollandsche station dan een golflengte krijgen, die buiten het voor den omroep be stemde gebied valt, maar men meende dit te moeten doen JDe buur „boven" is het Engelsche station Por- tlshead,, een omroepstation met een frequentie van iets minder dan 150 Kilo-Hertz, .zoodat het verschil in frequentie ongeveer 11 Kilo-Hertz bedraagt. Neder land zou zich hieromtrent met dit station moeten ver staan en dat zou eenige opluchting kunnen geven. De korte golf van 298 is ook niet bepaald gunstig te noemen. Deze golflengte is n.1. In de buurt van de lste harmonische van de scheepsgolven en hiervan zal de ontvangst wel te lijden hebben. De buren zijn En- gelann met 301 meter en Estland met 295 meter. De oude Hilversumsche golflengte van 1072 is verge ven aan een nieuw op te richten Noorsch station. Zoo lang dit station nog niet in werking is, gaat de zakelijke omroep van Scheveningen-Haven op deze golflengte werken. Maar als deze golflengte niet meer ter beschikking van Holland is, en door den rechtma- tigen nieuwen eigenaar opgeëischt wordt, krijgt men de puzzle op te lossen, wat er nu verder gebeuren moet. Bovendien is het nog een groote vraag, hoe deze twee golflengten in Nederland zelf verdeeld zullen worden. Er zijn te veel gegadigden. Maar hoe die verdeeling ook mag uitvallen, beide golflengten zijn ongunstig te noe men, zoodat het al weinig verschil maakt, welke on gunstige golflengte men krijgt. Met dat al worden de Nederlandsche luisteraars de dupe, want tegen de storingen, die door het uitzenden op deze golflengten als het ware automatische ont staan, is geen kruid gewassen, evenmin als tegen tram- en luchtstoringen. Hieronder geven wij eenige der golflengten van de voornaamste landen: Nederland 1875 en 298; Frankrijk: 1725, 1444, 466, 447, 381, 329, 304, 293, 286, 272, 265, 255; Engeland: 1553, 479, 399, 377, 356, 310, 301, 289, 261, 242; Duitschland: 1635, 533, 473, 418, 390, 372, 360, 325, 276, 259, 253. prijs van een geslepen kunstmatige edelsteen is geveer 12.50 Mark per gram. Het fabrieksgeheim ligt voornamelijk in de ke van de grondstoffen, in de reguleering van de vla de geleidelijke toevoeging van het materiaal en v alles in de kleuring. Het fabriekje werkt in hoofdzaak voor de techu sche industrie, die 95 pet. van haar productie neemt. Slechts 5 pet. komt als versierselen in d handel. NIEUWE IACHTMETHODEN. (Moustique.) U moögt hier jagen als u wilt, maar uw hond noet een muilkorf voor hebben op dit terrein. Toen hij dan z'n eersten gulden, Men moet een mensch niet beoordeelen naar hel geen hij niet weet, maar naar hetgeen hij wel wed en vooral naar de wijze waarop hij het weet. Laat het kind niet gedachteloos handelen, dwin het vooraf te overleggen. Zoo voorkomt men de lich zinnigheid. o De grootste roem van den mensch moet zijn eenigerlei wijze onontbeerlijk te worden. o Een diepe zucht rijst uit het woud, En rust komt na de slagen Van storm en regenvlagen. Die ruischt als heil'ge uitkomstklank En aan 't gebladert glinstert Een traan van dank. Bescheidenheid is voor de verdienste wat de scha duw is voor de figuren op een schilderij; zij geeft er kracht en relief aan. o Wat de mensch zuur verdient, smaakt hem he zoetst. Knoopt men den eenmaal verbroken liefdesban weer aan, men zal toch immer voelen waar de knoo zit. Stem van het schellinkje. Goochelaar: En nu, dames en heeren, als er iemand uit het publiek is, die mij een ei wil geven, dan zal ik een werkelijk verbazingwekkende toer doen! Stem van het schellinkje: Vraag niet zoo van die stomme dingen, man! Heb je nou nog niet in de gaten dat er in de heele zaal geen ei te vinden is!! Herinneringen wekkea. In de klas Vertelt de onderwijzer van Joseph van Egypte, en hoe deze door Potiphar in de, gevangent werd geworpen. Een leerling steekt dringend den vinger op. „Wat is er aan de hand, Meyer?" vraagt t meester. „Meester, ik heb een oom, die „Nou, wat zou dat?" „Die heet ook Joseph en zit in de gevangenis". Of 'ie er ook verstand van had! Heeft jouw man veel verstand van voetballen? Nou en of! De dag te voren weet hij altijd pre cies wie er winnen zal, en den dag erna weet hij pre cies waarom ze niet wonnen! Geneugten van het forensen-leven. Forens (in rcuzenhaast, tot zijn nog half-slapende vrouw): Zeg, Marie, weet je ook waar mijn scheer kwast is? Vrouw: O ja, lieverd, die heb ik gisteren gebruikt om het kippenhok te schilderen. Hij staat in een jampotje met terpentijn onder in het keukenkastje! De geschiedenis vertelt niet, wat meneer toen zei Proef op de som. Jansen had pas voor 't eerst telephoon op zijn kan toor, en was er reuze mee in z'n schik. „Ik zeg je Pieterse", zei hij vergenoegd tot een vriend die op bezoek op zijn kantoor was, „zoo'n telephoon is toch een gemakkelijk ding. Ik vraag je voor van middag te eten, en ik zal even aan m'n vrouw bellen, dat ze ons kan wachten". Jansen nam de telephoon en sprak: „Vrouwtje, onze vriend Pieterse wil vanavond met ons eten". „Luister nou even, hoe kwiek haar antwoord komt". En Pieterse hoorde door "de telephoon mevrouw Jnnsen zeggen: „Vraag je vriend of hij soms denkti I dat ik 'n restaurant houd."

Schager Courant | 1929 | | pagina 18