ilftnst» Nitïïws- IJzeren Grendelen. Het ontwerp-V/i swet. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Scliagen. Eerste Blad. Proefnemingen met Brouwgersten. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Donderdag 30 Mei 1929. AGEB 72ste Jaargang No, 8466 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzesiding tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TEI.EF. No. 20. Prijs per 3 maanden f 1.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIöN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Boerderij. DE PROEFVELDEN IN ONZE OMGEVING. Als voortzetting van het in 1928 ingeleid onderzoek omtrent de brouwwaarde van de in ons land ge oogste gerst, worden, dit jaar in samenwerking met het Instituut voor Plantenveredeling te Wageningen en de N.V. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij te Rotterdam verschillende in het buitenland als uit stekende brouwgerst bekend staande zomergerst- variëteiten vergeleken met de in Noord-Holland meest .verbouwde rassen. Door samenwerking van het Instituut voor Planten veredeling met de N.V. Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij, konden voor dat doel vrij groote hoe veelheden buitenlandsche zaaigerst disponibel gesteld worden tegen een zeer geringen prijs. De Zaaizaad-vereenigingen Anna Paulowna en Waard en Groet werden bereid gevonden de Deen- sche soorten Archer, Binder, Opal en Prentice en de Engelsche Spratt Archer en Plumage Archer in duplo te vergelijken met Goud- en Princessegerst. Deze proefvelden zijn aangelegd bij de heeren A. Spaans te Kolhorn en R. L. Waiboer te Anna Paulowna. Teneinde grootere hoeveelheden disponibel te krij gen voor brouwerij-proeven en tevens meerdere op- brengstcijfers en andere gegevens omtrent de boven genoemde Deensche- en Engelsche rassen te verkrij gen, zijn een groot aantal gersttelers aangezocht praktijkproeven met deze rassen te nemen. Waar het van belang kan zijn, dat meerdere telers weten bij welke landbouwers deze proeven zijn op gezet, volgt hieronder een overzicht van de tot het goede doel medewerkende proefnemers. J. F. Haiinema, Winkel, Groetpolder, Spratt Archer, 0.06 H.A.; K. J. Kaan, Anna Paulowna, Anna Paulownapolder, Spratt Archer, 0.23 H.A.; P. M. Bürmann, Stompetorcn, Schermer, Plumage Archer, 0.20 H.A.; H. D. Wilken, Winkel, Groetpolder, Plumage Ar cher, 0.14 H.A.; A. Waiboer, Winkel, Groetpolder, Deensche Ar cher, 0.50 H.A.; A. Schenk, Winkel, Groetpolder, Deensche Archer, 0.50 H.A. S. Breebaart, Kolhorn, Waardpolder, Opal, 0.50 H.A.; J. A. Waiboer, Anna Paulowna, Anna Paulowna polder, Opal, 0.30 H.A. Th. List, Schagerbrug, Zijpe, Opal, 0.20 H.A.; G. Blaauboer, Winkel, Groetpolder, Binder, 0.11 H.A.; D. Schenk, Anna Paulowna, Anna Paulownapolder, Binder, 0.60 H.A.; C. Schenk, Wieringerwaard, Wieringerwaard, Bin der, 0.25 H.A.; J. Komen, Wieringerwaard, Zijpe, Prentice, 0.85 H.A.; J. Breebaart, Winkel, Groetpolder, Prentice, 0.15 H.A. J. A. Waiboer, Anna Paulowna, Groetpolder, Pren tice, 0.20 H.A.; M. W. de Graaf, Texel, Eierland, Spratt Archer, 0.75 H.A.: FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. 62. Hij spreidde zijn handen uit. Mais Monsieur Pierre had zijn diensten depuis longtemps niet noodig ge had. Hij was heel onafhankelijk geworden. Maar hij was ook druk met oorlogswerk bezig. In het Leger? Natuurlijk. Wist Madame dat niet? Meer kreeg zij niet van hem te hooren en Avery snakte ernaar meer te weten. Maar de pijn van verdere nasporingen hield haar terug. Wanneer die steeds sterker worden de overtuiging van haar inderdaad de waarheid was, schrikte zij er ziekelijk voor terug om van haar kant toenadering te toonen. Niemand scheen beslist te we ten wat er van Piers geworden was. Zij kon er zich niet toe vermannen om aan buitenstaanders inlich tingen te vragen en er was niemand, om ter wille van haar een onderzoek in te stellen. Lennox Tudor had zijn diensten aangeboden als officier van gezond heid. Zij wist niet eens waar hij was. Soms vroeg zij zich met wrangen humor af of Miss Whalley haar misschien ook zou kunnen inlichten omtrent haar man; maar de houding van die dame tegenover haar was steeds zoo koud, dat zij het nooit durfde wagen die vraag onder woorden te brengen. En dan ontmoette zij op een middag, toen zij met Gracie in Wardenhurst aan het boodschappen doen was, Ina Guyes. Dick Guyes had dienst genomen bij de artillerie en Ina.was naar haar vader teruggegaan. Zij en Avery hadden elkaar na Ina's trouwdag nu ruim een jaar geleden niet meer gezien, doch zij her kenden elk: ar onmiddellijk. Een oogenblik was er aan beide kanten een aarze ling; dan stak Avery haar hand uit. „Hoe gaat het?" vroeg zij. Ina nam de hand even tusschen haar vingers en liet die dan dadelijk weer los. Zij zag er opvallend J. van Maldechem, Texel, Eierland, Plumage Ar cher, 0.70 H.A.; P. Dros, Texel, Eierland, Deensche Archer, 1.20 H.A.; J. Roeper, Texel, Eierland, Deensche Archer, 0.40 H.A.; P. Stoepker, Texel, Eierland, Opal, 0.50 H.A.; P. Meindertsma, Texel, Eierland, Opal, 0.45 H.A.; J. Knol, Texel, Eierland, Opal, 0.40 H.A.; A. Dros Dzn., Texel, Eierland, Binder, 1.00 H.A.; P. de Wit, Texel, Eierland, Binder, 0.40 H.A.; C. Stoepker, Texel, Eierland, Prentice, 1.00 H.A.; H. van Heerwaarden, Texel, Eierland, Prentice, 0.50 H.A. De wnd. Rijkslandbouwconsulent voor Noord-Holland: Ir. G. VEENSTRA. DE VOORNAAMSTE BEPALINGEN VAN HET ONTWERP. Als sinds jaren is het vraagstuk der wettelijk ge regelde winkelsluiting aan de orde. In verschillende gemeenten van ons land werden reeds verordenin gen ter regeling van de winkelsluiting gemaakt, welke in het algemeen aan de daarvan gekoesterde gunstige verwachtingen hebben beantwoord en in middenstandskringen zeer werden gewaardeerd, ter wijl de groote bezwaren, die de tegenstanders tegen een dergelijke overheidsinmenging hadden geopperd, gedeeltelijk overdreven, gedeeltelijk onjuist bleken te zijn. Het besef van de wenschelijkheid en noodzakelijk heid eener regeling dezer materie van overheidswege is dan ook thans bij ons volk en ook bij de betrok ken kringen allengs vrij algemeen geworden. Nadat jaren waren verloopen, waarin men de wer king der verordeningen had kunnen nagaan, kwa men intusschen enkele praktische bezwaren tegen de gemeentelijke regelingen aan het licht, welke de Re geering aanleiding gaven aan dit vraagstuk zelf hare aandacht te wijden. Zoo deed zich en doet zich ook thans nog herhaaldelijk het geval, dat in de eene gemeente de winkelsluiting bij verordening geregeld is, terwijl in eene na aangrenzende gemeente een dergelijke verordening ontbreekt. Dit heeft dan tot ge volg, dat de koopers uit eerstbedoelde gemeente na sluitingsuur in de aangrenzende gemeente gaan win kelen, uiteraard zeer tot nadeel van hun stad- of dorpsgenooten, die zich aan beperkende bepalingen hebben të onderwerpen. Een soortgelijke moeilijkheid vloeit voort uit het feit, dat de gemeentelijke voor schriften vaak sterk uiteenloopen, sterker allicht dan noodig mag worden geacht. Dat dit gebrek aan een heid van regeling mede van beteekenis was voor het in winkels werkzame personeel, behoeft wel geen betoog. Ook van die zijde is dan ook reeds jaren ge leden op een Rijksregeling aangedrongen. Het voornemen van den minister om de totstand koming van een werktijdenbesluit voor winkels te be vorderen, heeft de quaestie betreffende de wettelijke regeling der winkelsluiting opnieuw aan de orde gebracht. Van belanghebbende zijde is er namelijk op gewezen, dat invoering van een werktijdenrege ling ten behoeve van het winkelpersoneel, zonder dat deze met 'n wettelijke regeling der winkelsluiting ge paard zou gaan, bepaaldelijk in die gemeenten, waar geen sluitingsuur is voorgeschreven, of waar de ge meente zich te dien opzichte bijzonder vrijgevig toon de, ongelijkheid en concurrentievoorwaarden zou te weeg brengen tusschen winkelieren, die niet, en an dere die wel zonder hulp van winkelpersoneel het bedrijf kunnen uitoefenen. In het bijzonder geldt dit bezwaar voor de groote groep van met een klein personeel werkende winkeliers, die met hunne al leen-werkende vakgenooten hebben te concurreeren, knap uit, vond Avery; maar haar glimlach was niet bepaald vriendschappelijk en in haar oogen was iets, dat heel sterk aan afkeuring deed denken. „Dank u, heel goed. En u ook weer heelemaal ge zond?" Avery voelde zich verkillen, terwijl zij antwoordde. De minachtend onderzoekende blik van de jonge vrouw deed haar onaangenaam aan. Zij wilde een buiging'maken en verder gaan, maar om de een of andere reden wilde Ina met haar spreken. „Is Piers nog hier geweest?" vroeg zij abrupt. „Ik heb hem twee avonden geleden in de stad gezien. Ilc ben er voor een paar dagen met Dick geweest, maar hij is nu weer bij de troep. Het was inschepingsver lof. Zij gaan onmiddellijk naar het front." Naar het front! Avery's hart gaf één harden klop en stond dan stil. Zij keek Ina sprakeloos aan. De winkel, waarin zij stonden, verloor plotseling alle vorm en geluid. „Lieve hemel!" zeide Ina. „Wat is er? Voelt u u niet goed? Hier, ga zitten. Of neen, ga liever mee naar buiten!" Zij greep Avery's arm stevig beet en bracht haar naar de deur. Avery ging zonder feitelijk te weten wat zij deed. Ina wendde zich bevelend tot Gracie: „Jij blijft hier voor de pakjes, kind! Ik neem Lady Evesham een klein eindje mede in den auto. Over een paar minuten komen we je weer halen. Zij kreeg haar zin weer, zooals zij die in haar ge- heele leven op één keer na altijd gekregen had. Toen Avery haar hart weer voelde kloppen, lag zij achterover in een gesloten auto met Ina, die stijl rechtop zat, naast haar. „Spreek niet", zeide de laatste. „Ik zal u alles ver tellen wat ik weet. Dick en ik hebben de vijf laatste nachten in Marchmont gelogeerd en op een avond kwam Piers binnenloopen. Natuurlijk lieten we hem bij ons zitten. Hij was heel mager, maar zag er ge zond en verbrand uit. Ivhaki staat hom uitstekend precies een prins in maskerade-kostuum. Ilc geloof, dat hij den heelen avond aan één stuk door praatte, maar ik kan me niets herinneren van wat hij gezegd heeft. Hij verwacht iederen dag te moeten vertrek ken. Hij is bij de Lanciers, maar ik kon geen bijzon derheden van hem te weten komen. I-Iij wilde blijk baar niets loslaten en toen heb ik er natuurlijk niet en voor wie het openhouden van den winkel, wan neer het personeel naar huis is, door aard en om vang van het bedrijf practisch moeilijkheden ople vert. Het ontwerp komt aan dit bezwaar belangrijk tegemoet. De regeling der winkelsluiting, zooals die thans door de Regeering wordt voorgesteld, komt op het vol gende neer. Het ontwerp verbiedt het voor het publiek geopend hebben van een winkel: a. op Zondag; b. tusschen 8 uur des namiddags en 5 uur des voor middags. We krijgen dus een algemeen verbod om winkels gedurende den Zondag geopend te hebben (Zondags sluiting) en voorts op werkdagen na 8 uur 's avonds. De Zondagsluiting geldt niet voor winkels waar in hoofdzaak of uitsluitend brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht op 1 Januari, 24, 25, 26 en 31 December en op den eersten Pinksterdag en den eersten Paaschdag. De Zondagssluiting geldt ook niet voor melk-, visch- en fruitwinkels tot 12 uur des middags, uitslui tend voor den verkoop van melk, room, visch en fruij;, noch voor bloemenwinkels op 1 Januari, 14 en 15 Augustus, 1 en 2 November, 24, 25, 26 en 31 Decem ber en op den eersten Paaschdag. Het verbod om na des avonds 8 uur een winkel geQpend te hebben, zal geen toepassing vinden o.a. op Zaterdag, op den dag voorafgaande aan Hemel vaartsdag, op 14 Augustus en 31 October, zoomede in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December en in het tijdvak van 18 tot en met 24 December. Op genoemde dagen zullen de winkels uiterlijk 10 uur des namiddags gesloten moeten zijn. De wet zal niet van toepassing zijn o.a. op apo theken, koffiehuizen, restaurant e.d. en op hotels, voorzoover betreft leveringen aan logeergasten. Bij de regeling der Zondagssluiting moest nood zakelijkerwijs rekening worden gehouden met de be langen van hen, die tot een kerkgenootschap behoo- ten, dat den wekelijlcschen rustdag niet op Zondag viert. Daarom is bepaald, dat aan personen, die tot een kerkgenootschap behooren, dat den welcelijkschen rustdag op den Sabbath of op den zevenden dag viert, wanneer zij daartoe bij Burgemeester en Wet houders een verzoek indienen, vergunning zal wor den verleend om hun winkels op Zondag gedurende bepaalden tijd open te houden. Het sluitingsuur is daarbij als regel gesteld op 2 uur in den namiddag. De winkel, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, zullen echter, voor den verkoop van die artikelen, tot des avonds 8 uur mogen open blijven. Aan deze categorie van belanghebbenden is het evenwel verboden, de winkels gedurende den .Sab bath of den zevenden dag geopend te houden. Volgens het ontwerp zal het verboden zijn gedüren- de den tijd, dat een winkel voor bet publiek gesloten moet zijn, in dien winkel iemand te bedienen; echter verder op aangedrongen. Hij wordt grijs aan zijn sla pen; wist u dat?" Avery vermande zich om op die directe vraag te antwoorden. Er was iets hards in Ina's stralcken blik. „Ja, ik heb hem gezien een paar weken geleden", zeide zij. „Hebt u dan niet besloten te scheiden? Iedereen zegt, dat u dat wil." Ina's toon was wreed en brutaal, maar vreemd ge noeg, Avery voelde geen verontwaardiging. „We zijn het laatste jaar geen vienden ge weest", zeide zij.. „Ah! Dat meende ik al. En waarom? Om dat ver haal over den dood van uw eersten man, dat die akelige neef van Dick o'p mijn trouwdag rondgeba zuind heeft?" Ina keek haar met onderzoekende, doordringende oogen aan en Avery kreeg plotseling het gevoel als of zij de jongste en de zwakste van de twee was. „Was het daarom?" hield Ina vol. „Ja, bekende Avery. „En jij hebt zoo iets tusschen jou en en Piers laten komen?" Er klonk ongeloovige verbazing in Ina's stem. „Je hebt heusch die die verwaten heid gehad!" Samenhangende woorden scheen zij plotseling niet meer te kunnen uitspreken. „Een man als Piers een een man, zooals er hoogstens één in de twaalf eeuwen geboren wordt! O, dwaas! Dwaas!" Zij balde haar handen en sloeg daarmede op haar schoot. „Wat kwam het erop aan wat hij ge daan had? Hij was de jouwe. Hij aanbad je. En de aanbidding van een man als Piers moet moet Zij hield op, greep met één hand krampachtig aan haar keel; slikte dan en ging voort: „Je hebt hem weggestuurd, niet? Je wilde niet langer met hem samen leven? Mijn God! Piers! Hij zal je natuurlijk niet trouw blijven", ging zij kalmer voort. „Dat ver wacht je zeker niet? Het kan je niet schelen daar jij niet bij hem wou blijven. Je hebt hem feitelijk in de modder getrapt. Ik geloof soms, dat één deugdzame vrouw meer kwaad in de wereld stichten kan dan een dozijn van het andere soort. Je hebt hem voor zijn heele leven verbitterd. Je. hebt hem vreeselijk doen lijden. Ik vermoed, dat jij ook geleden hebt! Ik hoop het tenminste hartelijk. Maar jouw verdriet is niet te vergelijken met het zijne. Hij heeft bloed in zijn aderen, maar jij bent te goed om te weten wat echt mogen degenen, die op het sluitingsuur reeds in den winkel aanwezig zijn, nog bediend worden tot ten hoogste een half uur na het sluitingsuur. Ten slotte wordt bepaald, dat op de uren, waarop de winkels als regel gesloten moeten zijn, het venten en het verkoopen op of aan den openbaren weg ver boden is. Dit verbod acht de minister wenschelijk uit een oogpunt van billijkheid. Een uitzondering is gemaakt, ten opzichte van het venten van geringe eetwaren op Zondag. Wij meenen, dat de voorgestelde regeling zoowel voor de gemeenschap als voor de winkeliers zelf van groot nut zal zijn. Amersfoort. A. OVER. Zitting van Dinsdag 28 Mei 1929. Uitspraken: Nic. B., Bergen, Hooger beroep overtreding arbeids wet, 2 X f 100 boete of 2 X 20 dagen. h. St., Staphorst, hooger beroep, vonnis onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, f 200 boete of 30 dagen. H. G. C., Oldenzaal, hooger beroep overtreding poli tieverordening Bergen, Vonnis bekrachtigd. Gerritje S., Den Helder, gedetineerd, misdrijf art. 250bis Wetb. v. Strafr., 3 maanden gev. met 2 maand aftrek. J. C. P. M., Hoorn, gedetineerd, zedenmisdrijf, 1 jaar en 6 maanden gev. DIEFSTAL VAN SCHAPENWOL. De 55-jarige arbeider Simon D.f geboren te Spanbroek en thans te Obdam woonachtig, voorheen gedetineerd, doch later op vrije voeten gesteld, staat terecht ter zake als verdacht van diefstal van een aantal schapen huiden, die hij weggenomen van den zolder in gebruik bij den veehouder P. Schuitemaker te Avenhorn. Verdachte wordt ambtshalve als raadsman en verde diger bijgestaan door mr. H. Kusters. De waarde van het ontvreemde bedraagt volgens opgaaf van get. Sohuitemaker p.l.m. f 100. Simon D. is vroeger bij hem in dienst geweest, doch heeft zijn ontslag gekre gen, omdat Schuitemaker hem toen al niet vertrouwde en hem verdacht met melk te knoeien. Verdachte ontkent alles en zegt droefgeestig: ik ben heelemaal onschuldig. De president, mr. Ledeboer, spreekt hem nog eens gemoedelijk toe en animeert hem alsnog te bekennen, doch verdachte repliceert, dat hij bedoelde huiden van een Duitscher heeft gekocht. De president staakt daarop zijn loffelijke pogingen, verdachte tot erkentenis te brengen. De wol- en huidekooper J. Boom te Hoorn, heeft van verdachte verschillende met rood gemerkte huiden gekocht. Het is natuurlijk opmerkelijk en bezwarend voor Simon, dat deze huiden eveneens met een rood teeken zijn gemerkt en door Schuitemaker beslist worden herkend. De verdachte kan niet ontkennen die huiden ver kocht te hebben en blijft er bij, ze van een Duitscher te hebben gekocht. Hij uit voorts verschillende klachten omtrent zijn voormallgen patroon. Hij wist wel, dat er huiden op zolder lagen en men er met een ladder bij kon komen. Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n kokerl SigarenSerieraerk van 5=20 ets. lijden beteekent. Je hadt de heele wereld in je maclit en je hebt die weggeworpen voor die kleinigheid, omdat je te klein zielig, te bekrompen was, te laag stondt om te be grijpen. Je dacht misschien, dat je hem liefhadt. Nu, dat is niet zoo. Liefde is iets heel anders. Liefde werpt niet weg. Maar dat kan je natuurlijk niet be grijpen. Je bent een van die vrouwen, die alle jalou- zieën dicht laten, omdat ze bang zijn, dat de zonne schijn haar ziel zou doen verschieten. Je kent zelfs de beginselen van Liefde niet!" Hartstochtelijk sprak zij de woorden, maar zoo zacht, dat Avery ze nauwelijks verstaan kon.sjDan zeide zij door de spreekbuis iets tegen den chaf- feur. Avery zat stil en zwijgend. Zij had het gevoel als of zij door een veel kleiner, maar oneindig manlijker en dapperder wezen dan zij zelf, aangevallen cn vol komen verslagen was. Ina sprak de eerste minuten niet meer tegen haar. Zij liet zich met een driftig gebaar achterover in de kussens vallen en zat gemelijk naar buiten te sta ren. Toen zij dicht bij den winkel waren, ging zij weer rechtop zitten en zeide onverschillig: „Natuurlijk is het mijn zaak niet. Het kan mij absoluut niet schelen hoe je hem behandelt. Maar je zult toch zeker wél probeeren hem een soort uitgeleide te geveq. Ik heb zelfs Dick niet zoo laten gaan!" Zelfs Dick! Er lag een wereld van openbaring in die woorden. Avery's hart trilde weer van medelij den en nog sluimerde haar verontwaardiging. Zij kwamen hij den winkel, waar Gracie op haar wachtte, en hielden stil. „Vaarwel!" zeide Avery vriendelijk. „O, tot ziens!" Ina keek met Half gesloten oogen naar haar. „Ik zal maar blijven zitten, als u het goed vindt. Ik moet weer naar huis." Zij stak haar hand niet uit, maar weigerde die niet, toen Avery heel kalm haar de hand toestak. Het was geen warme handdruk van heide kanten, maar toch ook niet onvriendschappelijk. Toen Ina wegreed, maakte zij met een gemaaktcn glimlach op haar lippen een buiging. Avery zag, dat zij heel bleek was. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1