SchagerCourant Itii G Polder Het Koegras Raad Den Helder. WIERINGEN. Vierde Blad. Zenuwstillend MIJNHARDT'S zenuwtabletten Gemengd Nieuws. Vergadering van Dijkgraaf, Heemraden en Hoofd- mgoiandcr op ;:i Mei, des middags nar in hotel „Bellevue' te Den Helder. Voorzitter de hcjr .1 .7 Verfail.e, dijkgraaf, se^re taris de heer A. J. de Jongh, opzichter de iicer H. G. Th. Mann. Na opening wordt door den Voorzitter medege deeld, dat de heer Sluis kennisgeving van verhinde ring zond. De notulen worden onder dankzegging aan den secretaris goedgekeurd. Medegedeeld wordt dat ingekomen is een dankbe tuiging van E.S.O.N.A. voor de f100 als bijdrage in het onderhoud van den steiger aan de Blauwe Keet. Ged. Staten hebben goedgekeurd de salarisregeling van den secretaris-penningmeester. De rekening over 1928. Door de heeren Vries en Tromp was de rekening en verantwoording van den penningmeester nagezien. Alles was in uitstekende orde bevonden en de com missie adviseerde tot goedkeuring, waartoe de ver gadering besluit. De ontvangsten bedroegen f 36657.92, de uitgaven f34298.75, batig saldo f2359.17. Onder dit saldo is een bedrag van f992.57, behoorende tot den buitengewo nen dienst, zoodat het saldo van den gewonen dienst bedraagt f 1366.60. Het teren der wegen. Door Dijkgraaf en Heemraden wordt voorgesteld een geldleening aan te gaan tot een maximum van f 5000, voor het teren van den weg Middenvliet Kortevliet van den KoegrasZanddijk naar de Dog gersvaart, af te lossen in 1931'of vroeger. Het is de heer Laman Trip die aanvankelijk be zwaar maakt tegen dit voorstel, omdat hij het bedrag over een jaar meer wil besteden.. Door den heer Tromp wordt gevraagd of het be drag voldoende is om het traject in orde te bren gen. De Voorzitter antwoordt bevestigend. Het is mo gelijk dat iets overblijft en het Dag. Bestuur zou liever zien dat de vergadering opdracht gaf dat zoo veel mogelijk geteerd werd, dus een blanco crediet werd verstrekt, mits de lasten dan volgend jaar met 50 cent werden verlaagd. De heer Vries houdt een pleidooi voor het teren der wegen en wijst erop dat geteerde wegen het ver keer tot zich trekken en de niet-geteerde wegen dus worden ontlast. Spr. acht het gewenscht dat alle we gen goed worden onderhouden. Zoowel door den Voorzitter als door enkele Heem raden en Hoofdingelanden wordt gewezen op de wen- schelijkheid om voort te gaan met het teren der we gen en wordt gewezen op de toename in de laatste jaren van het grintgebruik. Uit de besprekingen blijkt wel dat, als alle wegen eenmaal zijn geteerd, men verwacht dat de onderhoudskosten zullen verminde- derhoud aan den Doggersvaartsweg, doordat, wegens het herstel van den Rijksweg het verkeer langs dien weg ging. t De Voorzitter zegt dat dit nog niet direct Is vastge steld, maar toch schijnt het eenigszins In die richting te gaan. Spr. heeft vernomen, dat de Minister overweegt om de wegonderhouders langs wier wegen het verkeer wordt geleid, als rijkswegen voor onderhoud of vernieu wing worden afgesloten, een vergoeding zullen krijgen. Hoeveel is nog niet bekend. De heer Jimmink wijst op den slechten toestand van een bermsloot en waar dammen voor de duikers zijn. De Voorzitter zegt dat als eigenaren of gebruikers der landerijen de sloot eruit willen werpen, er gelegenheid is een vergoeding daarvoor van den polder te krijgen. De heer Tromp vraagt, mede in verband met de door den heer Jimmink gestelde vraag of er geen verandering in den lagen waterstand is te brengen. De heer Jimmink vindt dat echter niet zoo gewenscht en vreest dat we dan te veel zeewater zullen krijgen. De Voorzitter denkt dat het al een heele toer zal we zen om het water op peil te houden. De heer Vries brengt ter sprake hoe bij hem, bij een danihek allerlei rommel wordt gegooid en vraagt plaat sing van een bord met vermelding dat het verboden is, daar vuil neer te werpen. Spr. deelt mede, hoe men zelfs wel met rijtuigen de rommel er heen brengt De Voorzitter zegt, dat dit neerwerpen van vuil op meerdere plaatsen gebeurt en er geregeld op moet wor den gewezen, dat dit niet mag. Wij doen hier ons best verbeteringen aan te brengen en anderen verslechteren den toestand. Het is niet gemakkelijk den menschen in die richting op te voeden. Het middel dat de heer Vries opgeeft, zal door het Bestuur worden geprobeerd. Afscheid van den secretaris. Waar niemand der leden dan nog iets bij de rond vraag in het midden heeft te brengen, zegt de Voorzit ter dat het tot zijn leedwezen de laatste algemeene ver gadering zal zijn die de geachte secretaris, zal bijwonen. Het doet spr. leed, dat de leeftijd van den secretaris dezen genoopt heeft, ontslag te vragen. Spr. hoopt dat de heer De Jongh nog langen tijd in de gelegenheid zal zijn, waar te nemen foe de zaken van den polder zich onder den nieuwen functionaris zullen afwikkelen. Spr. weet uit naam van allen te spreken, als hij den scheiden den secretaris hartelijk dank zegt voor het vele, nauw keurige werk voor den polder verricht en noemt dan in het bijzonder h et prachtige werk, het in goede orde houden van het archief. Wij hopen allen er getuigen van te mogen zijn, dat het U vele jaren goed ga en hopen dat U ook later nog eens met ons mee zult gaan zooals U tot nu wel deed, om op die manier op de hoogte te blijven van de polderzaken. Spr. eindigt met den heer De Jongh toe te wenschen, dat hij nog vele jaren gezond leve. Applaus. De heer De Jongh dankt voor deze vriendelijke woor den. Het spijt hem, dat zijn leeftijd hem noopt, als se cretaris te moeten bedanken. Met lust heeft hij altijd zijn funcie waargenomen, mede door de prettige, aange name wijze waarmee het bestuur van den polder jegens hem is opgetreden. En allereerst noemt spr. dan de wel willende wijze van den Voorzitter. Spr. wenscht den leden het beste toe en den polder een verdere ontwik keling en bloei. Met belangstelling-zal spr. opmerken de verbeteringen die door het tegenwoordige bestuur en speciaal onder leiding van den ijverigen Voorzitter zul len worden aangebracht.»Applaus. Hierna sluiting. Zaterdag 1 Juni 1929. I 72ste Jaargang. No. 8467. en zenuwsterkend Is de werking van Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. i Vergadering van 30 Mei. Was de volgende zitting van Den Helder's Raad aan- tankelijkvankelijk bepaald op Maandag, verschillende omstandigheden waren er, die er toe leidden, dat men eerst Donderdag 30 dezer wederom bijeen was. De Raad was deze keer geheel compleet, terwijl op verzoek van het College van B. en W. teven3 aanwezig yras de Inspecteur der Volksgezondheid, Jhr. De Graaff. Waar de wet verbiedt, dat een buitenstaander in open baren raad het woord voert, schorste de Voorzitter on middellijk na de opening de openbare vergadering, waar na de debatten in comité-generaal plaats hadden. Pu bliek en pers konden echter in de raadzaal aanwezig blijven. Deze avond is geheel gevuld door het bekende woning debat, waarmee de heeren Van Os en Monhemius den vorigen Donderdag reeds waren begonnen. Thans ont wikkelde allereerst de heer Schoeffelenberger zijne be zwaren tegen den bouw van de 106 woningen aan het Tuindorp. Juist de plaats Tuindorp leek spr. geheel en al ongeschikt; voorts wordt z.i. door particulieren vol doende gebouwd en dringend behoefte aan deze 106 wo ningen was er volgens spr. dus niet Hij kon echter mee gaan met een plan om voorloopig 46 woningen te bou wen. Ook de heer Biersteker meende, dat aan deze 106 Woningen geen behoefte was, en had becijferd, dat se dert den laatsten brief van Jhr. de Graaff, waarin deze op voorziening in de woningschaarste aandringt, in deze gemeente door particulieren 142 nieuwe woningen zijn gebouwd. Spr. wilde een uiterst voorzichtige politiek voeren en kon desnoods meegaan met het gehalveerde plan van 46 woningen. De heer de Nijs betuigde zich een enthousiast voor stander van het fclan en hoopte dat daardoor de schan dalige woningtoestanden in den Helder een einde zou den nemen. Het particulier initiatief is volgens spr. verre teêcort geschoten en de overheid is dus verplicht in te grijpen. De beide vrijz. dem. de heeren de Boer en van Loo, toonden zich minder enthousiast; eerstgenoemde be pleitte 'een nadere woningstelling, terwijl de tweede den voor deze woningen gevraagden huurprijs te hoog vond, en woningen wenschte van lagere huur, desnoods met luppletie van Rijk en Gemeente. De heer Eijlders gaf een historisch overzicht van deze taak en lanceerde een beschuldiging aan het adres van het oude college van B. en W., omdat dit college na den bouw van 49 woningen in 1927 een aantal krotwoningen niet aan de bewoning had onttrokken. Ook dit lid meen de, dat voorloopig 46 woningen ruim voldoende was. Wethouder Bok verdedigde het voorstel namens B. en W., waarna Jhr. De Graaff op kalme en bezadigde wijze 2ijn standpunt ten opzichte van de woningtoestanden te Den Helder uiteenzette. De plaats Tuindorp is juist ge nomen, mede in verband met het uitbreidingsplan der gemeente. Volgens spr. kan de doorsnee-arbeider een huur van ongeveer f 4 best verwonen. Spr. stelde zich gaarne beschikbaar voor de beantwoording van concrete vragen. Vervolgens werd overgegaan tot de replieken. Lang en breed repliceerde allereerst de heer Van Os, die de plaats Tuindorp reeds bij den bouw der eerste woningen een rampzalig idéé noemde; daardoor toch heeft de ge meente groote kosten moeten maken voor den aanleg van straten en rioleringen, die in jaren nog niet be- Ibouwd zullen worden. Dat door den bouw van deze wo- ■ningen de krotwoningen zouden opruimen, betwistte spr., V daar juist de menscnen uit de krotwoningen niet in I deze voorgestelde woningen zullen komen. Spr. wilde I echter wel tegemoetkomingen aan B. en W. en zou stém- I men voor het gehalveerde plan van 46 woning en. De heer Monhemius bleek door de inlichtingen van Jhr. De Graaff volkomen verkeerd, en zou met genoegen voorstemmen. Spr. bepleitte echter met nadruk een lageren huurprijs. Van de bestuurstafel werd daarop ge antwoord, dat ditin geen geval kon. De heer Biersteker bestreed het betoog van den heer De Nijs, wiens standpunt hij laakbaar achtte, omdat de soc. dem. politieke invloeden bij de voorziening ln de woningbehoefte doen gelden. Spr. was niet overtuigd van de behoefte aan deze 106 woningen, omdat de nood zakelijkheid hem niet is aangetoond. De heer De Nijs repliceerde heftig en schilderde den toestand hier als schandalig. De leden van den Raad moesten zich eens overtuigen riep spr. uit, en men zou als één man vóór dit plan stemmen. Dit lieten de tegen standers zich maar niet zóó zeggen, en een heftig ru moer was het gevolg van deze min of meer insinueeren- de woorden van den soc. dem. woordvoerder. Burge meester Driessen hield echter de teugels strak. Nog repliceerden de heeren De Boer, Van Loo en Eijl ders, die allen hun standpunt handhaafden. Daarna kreeg de heer Borkert het woord, met goedvinden van den Raad, daar hij in eerste instantie niet gesproken had. Scherp fulmineerde spr. tegen de tegenstanders, die blijkbaar niets van het betoog van Jhr. de Graaff geleerd bedden; zeer verstoord was tpr. erover dat de soc. dem. niet waren uitgenoodigd op een voor-vergadering van de raadsleden, waar deze zaak is besproken. De rosé broe ders, de Vrijz. Dem., kregen er danig van langs, omdat zij vergaderd hadden met het meest reactionnaire deel van den Raad, en zij thans met die reactionnairen één lijn trokken. Spr. begreep niet, dat werkelijke democra ten zoo konden handelen. Na deze rede voor de tribune (anders is ze niet te kwa- lificeeren), Verdedigde wethouder De Zwart het voorstel op zakelijke wijze en aan de hand van dfe deskundige I Voorlichting. Ook Jhr. de Graaff kreeg nog even gelegen heid voor een korte dupliek. Het was inmiddels kwart voor 12 geworden en nadat dus bijna 4 uur over deze zaak was geredekaveld, werd de vergadering weer openbaar en kon tot stemming ^ordén overgegaan. Het voorstel an B. en W„ houdende bouw van 106 woningen, werd verworpen met 912 stem- toen. Voer stemden de 3 wethouders, 5 soc. dem. en de heer Monhemius. Het amendement-de Boer, houdende bouw van 46 woningen en daarna een woningtelling om te beoordeelen of er dan nog behoefte was aan verderen bouw, werd daarop met algemeene stemmen aangeno- toen. Klokslag 12 uui volgde daarop sluiting. ren. Door den Voorzitter wordt er bovendien op gewe zen, dat wanneer de wegen eenmaal goed zijn, ook gemakkelijker verbeteringen kunnen worden aange bracht. De heer Grin wijst reeds op de verbreeding van de rijvoering der geteerde wegen, en wat mogelijk maakt dat men bij het elkaar passeeren op het wegdek blijft. De heer Laman Trip verklaart tenslotte dat hij wel voor het teren der wegen is, en dat grintwegen uit den tijd zijn, maar dat het teren van de wegen in een te snel tempo geschiedt. De Voorzitter zegt dat het niet te snel kan en deelt mee hoe iemand van de Callantsoogervaart hem de vraag stelde of zij in de armelui's buurt woonden, omdat daar de wegen niet geteerd werden. Waar de Voorzitter nogmaals in overweging gaf het Bestuur een blanco crediet te verleenen en een lee ning in loopende rekening te sluiten bij de Raiffeis- senbank, oordeelt de heer Vries het gewenscht dat het op de agenda voorkomende voorstel van het Be stuur, dus het aangaan van een geldleening van maxi mum f 5000, thans gehandhaafd wordt. Met algemeene stemmen wordt het Bestuursvoorstel aangenomen. In verband met het vertrek van den trein verlaat de heer Laman Trip de vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met het teren de kluft van den overweg aan de Doggersvaart een betere voorziening behoefde, dan oorspronkelijk was gedacht. De vergadering blijkt hiertegen geen bezwaar te hebben, terwijl de heer Vries zegt dat de onderneming van dat werk wel goed is. De gedempte bermsloot. Door het Dag. Bestuur wordt voorgesteld en de voorwaarden medegedeeld om na demping te ver-, huren een gedeelte van de bermsloot achter de hui zen aan de Kooij. Het zal verhuurd worden aan den heer Hoogschagen, wien het recht wordt verleend om gedeelten te verhuren aan eigenaren of bewoners van aangrenzende huizen. De vergadering gaat algemeen met het voorstel ac- coord. Voor en aleer tot vaststelling van de huursom zal worden overgegaan, dient eerst nog een nadere onder handeling met den heer Hoogschagen plaats te vindén Onderzoek geloofsbrieven De heeren Vries en Tromp worden door den Voor zitter aangewezen tot het onderzoek van de geloofsbrie ven van den herbenoemden hoofdingeland, den heer G. W. Jimmink en van de nieuwbenoemde hoofdingelanden de heeren P. Visser en P. de Beurs, de eerste de plaats vervullende van den heer J. Zander, de tweede ter ver vulling van de vacature ontstaan door de benoeming van den heer Zeeman tot heemraad. Bij monde van den heer Tromp wordt tot toelating geadviseerd, en overeenkomstig dit advies besloten. De Voorzitter wenscht den heer Jimmink van harte geluk met zyn herbenoeming en vertrouwt dat de heer Jimmink op dezelfde wijze zal samenwerken als tot nu toe is geschied. Benoemingen. Aan de orde is de benoeming van een dijkgraaf we gens de periodieke aftreding van den tegenwoordigen titularis. Met 10 van de 11 stemmen, 1 stem werd blanco uitge bracht, wordt de heer Verfaille wederom benoemd. Deze dankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrou wen en hoopt nog enkele jaren in de gelegenheid te zijn de belangen van den polder te behartigen. Voor de benoeming van een secretaris-penningmeester luidt de door het Dag. Eestuur opgemaakte voordracht 1. C. Taylor, 2. J. Hoogerwerf, 3. W. H. van Meurs, allen te Den Helder woonachtig. Met 10 stemmen wordt de heer Taylor benoemd, terwijl -1' stem werd uitgebracht op den heer Hoogerwerf. To weinig belangstelling. Bij de rondvraag zegt de heer Dito dat het wel wen- schelijk is dat bij verkiezingen de ingelanden wat beter opkomen. De Voorzitter verwacht dat dit wel beter zal worden als het nieuwe reglement op de waterschappen in toe passing wordt gebracht. De heer Grin informeert of er uit het wegenfonds nog eenige vergoeding is te verwachten voor het extra on De schat der Habsburgers terecht. IN MAROKKO TE KOOP AANGEBODEN. Naar Havas uit Marokko meldt, is de in 1927 te Wee- nen geroofde schat der Habsburgers, bestaande uit een diadeem met diamanten en paarlen bezet, en een ver scheidene zwarte paarlen bevattend halssnoer door een Italiaan, die blijkbaar tot een internationale dievenbende behoort, aa neen Israelietisch koopman te Saffi te koop aangeboden. Deze stelde de politie op de hoogte, die den Italiaan arresteerde. De sieraden, waarvan de waarde op 9.000.000 francs wordt geschat werden in besalg ge- •nomen. De gearresteerde ontkent den diefstal bedreven te hebben en zegt slechts tusschenpersoon geweest te zijn. Het onderzoek duurt voort. Ernstig spoorwegongeluk in China. TIENTALLEN DOODEN EN GEWONDEN. V.D. verneemt uit Peking: Nabij Kalgan is bij het station Foetsjan de Chinee- sche Noord-Express ontspoord. Negen wagons zijn totaal vernield. De machinist werd gedood. Excursie „Bouwat". Zaterdagmiddag maakten de cursisten van „Bouwat", (Vereeniging ter bevordering van Bouw- en Waterbouw kunde) een excursie naar Oude Zeug, met het Directie vaartuig „Cornelis". Tegelijkertijd werd even een kijkje genomen aan boord van de baggermolen „Beverwijk 14", De molenbaas was zoo welwillend enkele bijzonder heden mede te deelen. Zoo'n molen is een nauwkeurige, bezichtiging wel waard en het was interessant te hooren de groote ca paciteit van een dergelijk werktuig. Als we bedenken, dat de emmerinhoud 600 liter is en de maximum graaf- diepte 13.5 M., krijgen we wel een begrip, hoe zwaar en sterk alles moet zijn. De molen ligt verankerd aan één boegdraad en wordt verder door 4 zijankers met lieren heen en weer ver haald, waardoor het mogélijk is velden met een 3 me ter hooge snede af te baggeren. De emmerladder is een samenstel van graafemmers, verbonden met platte schalmen en loopende over een vijf- en een zeskant. Door middel van kamwielen wordt de draaiende beweging vanaf de machines overgebracht op de emmerladder. De rondgang door de machine-ka mer was ook interessant en het viel den cursisten op dat alles zoo schoon .en prima onderhouden werd. De molenbaas demonstreerde nog even het draaien van de molen. Daarna ging de tocht weer verder. Tijdens de vaart werden door den heer Poortman mo dellen geteekend van onderlossers, oplossers, elevator- baltk enenz. en een uiteenzetting gegeven van een dwars doorsnede van den dijk. Deze teekening werd tegen de hut gehouden, waardoor alle cursisten de uitleggingen van den heer Poortman goed konden volgen. Tot nu toe werden 21 dooden en 60 gewonden geteld. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. Brug in de lucht gevlogen. VERSCHEIDENE ARBEIDERS GEDOOD. V.D. verneemt uit New York: Een in aanbouw zijnde brug over een rivier in den staat New-Jersey is, naar uit Jersey-City gemeld wordt, tengevolge van een ontploffing door onbekende oor zaak in de lucht gevlogen. Een groep arbeiders werd onder de pulnhoopen be dolven; vijf hunner konden ernstig gewond geborgen worden en naar een ziekenhuis worden vervoerd. Van deze vijf arbeiders verkeeren twee in levensgevaar. Veertien arbeiders zijn nog steeds onder de puin- pen bedolven en het is zoo goed als zeker dat deze alle veertien zijn gedood. 18 arbeiders bedolven. Volgens nadere berichten uit Jersey-City werden bij het in de lucht springen van de ln aanbouw zijnde brug in den staat New-Jersey 18 arbeiders onder het vallende puin bedolven. Tot nog toe zijn zes dooden geborgen. Negen arbeider» zijn zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht en drie arbeiders worden nog vermist Volgens een Wolff-telegram is de ontploffing ontstaan in een duikerklok, waarin de arbeiders zaten te werken De daarin nog opgesloten 14 arbeiders zouden zijn ge red. Zij hadden arm- en beenbreuken opgeloopen en longuitzettingen gekregen. De menschen zijn naar ge- improviseerde luchtkamers in een ziekenhuis gebracht. PEST TE BANDOENG. 3 leden van een Chineesche familie overleden. Aneta meldt uit Bandoeng: De Dienst voor de Volksgezondheid heeft de stad met pest besmet verklaard. Drie leden van een Chineesche familie van twintig personen in het centrum van da stad zijn aan bubonenpest overleden. Twee andere le den van deze familie zijn eveneens door de pest aanga tast De gemeenteraad heeft een bedrag van f 10.000 gevoteerd teneinde de noodige maatregelen tegen het gevaar te doen treffen. ONTPLOFFING VAN RIOOLGASSEN. Verschillend© plaatsen ln de stad beschadigd. Uit Torento wordt gemeld, dat gisteren in het hoofd riool van de stad op verschillende plaatsen ontploffin gen van rioolgassen hebben plaats gehad waardoor een persoon gedood en 20 gewond zijn. Volgens de meening van deskundigen heeft men hier te doen met de ontploffing van benzine-gassen. Do benzine is vermoedelijk uit tankinstallaties voor auto'» afkomstig. Er werden vele riooldeksels in de lucht ge slingerd. Drie huizen zijn vernield, terwijl ook het in wendige van een kerk zwaar beschadigd werd. Op ver schillende plaatsen in de stad is ook brand uitgebroken. TROTSKI. Weer naar Rusland terug? Volgens de Times heeft Trotski aan de Sowjet-regee- rlng verlcf gevraagd naar Rusland te mogen terug- keeren en zou deze hem dit tegen 1 Juli hebben toe gestaan. Het blad oppert de mogelijkheid, dat de ver gunning op het laatste oogenblik weer wordt inge trokken MOGEN HOTELS RADIO-MUZIEK UITZENDEN? Door de Amerikaansche muziekwereld betwist. Het recht van hotels om radiomuziek te ontvangen en door middel van luidsprekers in de kamers der gasten weer te geven, is door de Amerikaansche federatie van uitgevers, componisten en auteurs in een proces tegen de directie van het Lasalle Hotel te Kansas City betwist De rechter oordeelde, dat er geen sprake was van schending van auteursrechten en stelde de federatie in het ongelijk. DE ENGELSCE KONING WEDER ONGESTELD. Reuter meldde Donderdag uit Londen: Officieel wordt gemeld, dat de koning Hjdt aan een aanval van koorts en het bed moet houden. De heer Poortman gaf een overzicht en zoo bleek den cursisten, dat achtereenvolgens werd verwerkt stortkei- leem, stortzand, kraankeileem, perszand, waarna volgt bekleeden, verdediging met kraagstukken en tenslotte de steenglooiing. Om een idee te geven van de afmetingen van den dijk noemde de heer Poortman enkele cijfers. De breedte van den dijk op den bodem is 80 a 90 M., op den waterspiegel 40 M., en de bodemdiepte ter plaatse waar de dijk ge legd zal worden 3.504 M. De hoogte van den dijk is 4.35 M. -f N.A.P., terwijl de hoogte van de steenglooiing is 3.15 M. N.A.P. en de oppervlakte-doorsnede is 300 M2. Na deze uiteenzetting kwam een dijk in 't zicht en kregen alle te passeeren werktuigen een korte verkla ring als b.v. van een kraan heeft de grijper, een in houd van 2% M3., en 70 grijpers per uur, dan is de ca paciteit 200 M3. per uur. Ook een transporteur kreeg een beurt. Een grijper heeft een inhoud van 1% M3., 75 grijpers per uur is pl.m. 130 M3. per uur. De aanlegplaats was de zandperszuiger .Kantara." Deze zuigt per dag pl.m. 20 bakken a 300 M3. G000 M3. leeg en perst dit zand met een verdunning van 3080 water, al naar gelang van de lengte van de persbuis en soort van zand, in het dijkslichaam. Vevolgens betraden we den dijk zelf en werden alle onderdeelen In juiste volgorde bezien en verklaard in verband met het hoe en waarom en de te vervullen functie. We noemen slechts de keileemdam, het zandstort, de teenconstructie, bestaande uit perkoenpalen met planken waarvóór een kraagstuk van 9 M. breedte, krammat, vlijlagen met een puinlaag en eindelijk de zware steen glooiing van basalt of bloksteen, afgesloten door een betonplank. Aan den binnenkant worden de kraag stukken in den droge gemaakt, breed 6.50 M., waar boven een zware wintermat.

Schager Courant | 1929 | | pagina 13