chagerCourant PuroS ij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen. finns 30 oi. Polder IVieringerwaard. Vijfde Blad. BOERDERIJ en \EEHOUDERIJ Biniienlandsch Nieuws. Zaterdag 1 Juni 1929. 72ste Jaargang. No. 8467. rgadering van Dijkgraaf en Heemraden met dinigelanden, op Woensdagmiddag 4 uur, onder ng van Dijkgraaf C. Haringhuizen, ivezig de heer J. A. Bakker. opening worden de uitgebreide notulen door heer D. Sleutel voorgelezen, en onveranderd gesteld. [ereerst wordt medegedeeld, dat het Dag. Be- r den heer Nicolai heeft benoemd als opzichter den polder en dat van den heer Strookcr een betuiging is ontvangen voor de gratificatie hem rekt bij zijn 25-jarig jubileum, n de Kamer van Koophandel in Westfriesland is verzoek ingekomen om adhacsiebetuiging aan adres door hen verzonden aan Ged. Staten in- verbetering wegen. Dit uitgebreid adres, waarin steun wordt gevraagd en meerdere uitkeering primaire wegen, wordt na voorlezing op advies het Dag. Bestuur voor kennisgeving aangeno- n het Prov. Bestuur is ingekomen een ontwerp ening Algemeen Reglement voor de Waterschap- orzitter wil een afschrift waarin verschillende gingen zijn aangebi-aclit, ter visie leggen, heer P. Visser informeert naar de mogelijkheid iet bij de ingelanden te laten circuleeren, doch schijnt de tijd te kort voor te zijn, omdat het na een maand ter visie te hebben gelegen, ook e vergadering van den Bond van Waterschap- moet worden behandeld. kgraaf zal evenwel trachten nog een exemplaar rijgen om te laten circuleeren. n het Dag. Bestuur wordt machtiging verleend vereenkomst met Provinciaal Electrisch Bedrijf ;e stroomlevering aan te gaan. int 5 is onderzoek geloofsbrieven herkozen [ding'elanden R. Bakker en P. Grin. Alle stuk blijken in orde te zijn, zoodat tot toelating wordt iten. Voorzitter feliciteert de heeren met het rouwen door de kiezers in hen gesteld en wil den ich uitspreken, dat zij wederom met hun gewone ngstelling de belangen des polders zullen behar- lor den heer T. Wonder wordt als lid van de com- ie rapport uitgebracht over de rekening 1928. De angsten hadden bedragen f 70590.75*4, uitgaven 33.0514, batig saldo f21457.70. Alles werd in orde nden, zoodat de commissie tot goedkeuring ad- irt. rekening wordt vastgesteld onder dankzegging de commissie, en felicitatie aan den penning- kter. Dit is zijn le rekening, Dijkgraaf wil wen- 1 dat dit steeds zoo uitstekend zal gaan. 1 volgt een voorstel van het Dag. Bestuur om uggen aan den Barsingerweg bij de Twee Ge- iers en bij Aurora te vernieuwen. Naar aanlei- daarvan zijn inlichtingen gevraagd aan den indalen Waterstaat. Een ontwerp is daarop ont- en, alsmede een begrooting. De plannen worden gelezen. Ze zullen gemaakt worden van gewa- 1 beton, met een doorvaartwijdte van 2.S0 M. en rijwegbreedte van 4 Meter. De teekeningen wor- ter tafel gebracht en door den Dijkgraaf toege it Dag. Bestuur stelt voor dit werk, alsmede de anging van de brug bij den heer Jb. van Twuiver den Walingsweg door een duiker, aan te beste- in massa en afzonderlijk en daarvoor een geld ing aan te gaan ad f7500 a 4^ met een jaar- che aflossing van f 500. Het grondwerk zal dan igen beheer worden uitgevoerd. 1 breedvoerige discussie wordt besloten aldus te leien. brug aan den Walingsweg zal zoo spoedig mo- onder handen worden genomen, verband met deze werken is nog door het Dag. kur overwogen om de brug in den Zuid-Zijper bij den Slikkerdijk ook te behandelen als aan Walingsweg en ook de Spoorbrug, uit de vergadering gaan stemmen op om die :en voorloopig maar te laten wachten, r langdurige besprekingen, afgewisseld door iité, worden gehouden, waarvan de uitslag is, dat lotte aan het Dag. Bestuur machtiging wordt ver- d om naar bevind van zaken te handelen, zoodat eel aan het Dag. Bestuur het vertrouwen der Idingelanden wordt geschonken, et wegdek en de brug bij den Notweg zal ver- [d worden, terwijl ook het werk aan het einde van Teetjesweg bij den Slikkerdijk zoo spoedig mo lt zal worden uitgevoerd. lint 9 is een voorstel tot het aangaan eener geld ing voor het electrisch gemaal (reservebemaling), r de nog aanwezige stoomketels enz., is een bod rangen van f 2000, zoodat met een leening van 50 kan worden volstaan, uit te voeren werken worden op f5000 geschat, en wil de leening aangaan tegen een rente van hoogste 5 %i met een jaarlijksche aflossing van it voorstel wordt aangenomen, verband met de te nemen proef van wegverbe- ig vanaf de Spoorbrug tot aan den Walingsweg, rtoe reeds eerder is besloten en waarvan de kosten den geraamd op f15000, deelt de Dijkgraaf thans le, dat dit werk waarschijnlijk in eigen beheer 1 worden gedaan en dat dan de kosten ongeveer 100 zullen zijn. e beer Groneman zou dc proef wat kleiner willen ien en vindt f 12000 voor een proef tamelijk hoog. oorzitter zegt dat het Dag. Bestuur dit ook heeft opnieuw een rekening heeft opgezet en gemaakt. Een en ander wordt wc- zeer breedvoerig toegelicht en besproken. Bo- zegt voorzitter, is toch besloten de proef te van Spoorbrug tot Walingsweg en dan zou eerst weer een beslissing genomen moeten wor- P om het genomen besluit in te trekken en dan lielft uit te voeren. Dijkgraaf zou dit echter ten pste willen ontraden, aangezien het prijsverschil gering is om 't niet in zijn geheel uit te voeren, Pgezien de hoogc kosten toch voor het meerendeel pn aan dat gedeelte, wat in ieder geval het eerst Nn moet worden. re heer Groneman, bijgestaan door den heer C. J. houdt zich evenwel ook aan zijn stand- W vast en maakt er een voorstel van om de proef te nemen. h stemming gebracht wordt dit voorstel met 10 temmen verworpen. Voor stemden dc heeren Gro- neman, C. Blaauboer en R. Bakker. Dan volgt een voorstel tot wijziging der overeen komst met Anna Paulowna inzake de waterloozing. Er bestaat een oud contract van 1849. Het Prov. Bestuur gaf in overweging een geheel nieuw con tract te maken. Voorzitter heeft dit met den Dijkgraaf van Anna Paulowna besproken en kwamen voor het meerendeel tot overeenstemming. Later is men bij het Prov. Bestuur geheel tot overeenstemming ge komen. Het geheele ontwerp wordt alsnu door den Dijkgraaf voorgelezen, waarna machtiging wordt ge vraagd om overeenkomstig dit ontwerp de overeen komst met Anna Paulowna aan te gaan. De gevraagde machtiging wordt verleend. Tenslotte krijgen we nog een zeer geanimeerd en langdurig praatje over het teren van wegen. Voorzitter deelt mede dat het Dag. Bestuur en la ter ook d£ Hoofdingelanden een bezoek hebben ge bracht aan Koegras en aldaar een zeer gunstigen in druk hebben gekregen over de wijze waarop daar de wegen zijn behandeld. Dat was ook aanleiding om het hier op die manier te doen. We hebben ook bij deskundigen geinformeerd, waarbij bleek dat Koe gras veel zand heeft en daardoor geschikter waren dan hier. Bovendien is hier het verkeer zwaarder, zoodat men niet zeker is van een zelfde resultaat. Het Dag. Bestuur wil toch op de manier zooals in Koegras, hier de proeven nemen. Om een begin te maken heeft 't Dag. bestuur rees beslag gelegd op 25000 Kg. teer, welke gekocht is te Schagen. Ook zijn reeds vaten gekocht en zijn verschillende voorbereidingen getroffen. De bedoeling is om de proef te nemen met 300 me ter op dén Molenweg en verder een groot gedeelte van den Barsingerweg. Er is een plannetje opge-. maakt met een begrooting. Het bedrag voor wegver- be tering op de begrooting zal worden overschreden, zoodat machtiging wordt gevraagd dat bedrag te overschrijden en te putten uit den post onvoorzien. Ook is nog een aanbieding ontvangen uit Koegras, om b.v. voor een dag of drie hun menschen naar hier te zenden, omdat deze toch vakkundig zijn. De heeren Groneman en Blaauboer zijn daar zeer sterk voor, opdat 't dan precies wordt gedaan zoo als 't daar is geschied, 't Dag. bestuur meent even wel, hoewel zeer erkentelijk voor de vriendelijke aanbieding, dat 't onder leiding en toezicht van on zen opzichter ook op dezelfde manier kan geschie den. Hierover wederom een ellenlange discussie m9t uitslag, dat met 10—3 stemmen wordt besloten de proeven onder leiding van onzen opzichter Nico lai te laten uitvoeren. Do heeren T. Wonder, C. J. Blaauboer en F. A. F. Groneman stemden voor hun voorstel om 't gedeeltelijk door de menschen uit Kogras te laten doen. Zoodat op den Molenweg 300 meter gedaan zal worden over de geheele breedte en op den Barsingerweg op verschillende breedten. i i Rondvraag. De heer T. Wonder zegt, dat 't maken aan den Walingsweg hier en daar gaten heeft veroorzaakt. Voorzitter zal de aandacht va_t bedrijf hier op vestigen. De heer Groneman geeft in overweging om bij ronde wegen hier en daar een lcantlaag te leggen om 't wegglijden van auto's te voorkomen. Voorzitter zal met deze opmerking rekening hou den. De heer K. K. Kaan heeft aan de Tweewegen be merkt dat bij Grin en Schagen de wegen te hoog zijn. Dijkgraaf deelt mede, dat verlaging zal geschieden en deze wegen onder profiel worden gebracht. Ten slotte zegt de Dijkgraaf, dat dit de laatste openbare vergadering zal zijn dat de heer C. A. Waiboer zitting heeft. Ik geloof wel, aldus voorzitter, dat U 't allen met me eens is en dat het is te be treuren, dat die bepaling van 70 jaar bestaat. De heer Waiboer is geestelijk cn lichamelijk nog wel zoo goed in orde, dat hij de betrekking van Heemraad nog kan vervullen. In de 20 jaar dat Waiboer zit ting heeft gehad als Ingeland en later als Heemraad, heeft hij getoond steeds groote belangstelling te heb ben voor de polderzaken en is hij een uitstekend bestuurslid met kennis van zaken geweest. Hij stond steeds op de bres waar 't gold de belangen van den polder. We moeten evenwel die bepaling van 70-jarigen leeftijd eerbiedigen en in deze ver gadering afscheid nemen. Ik- doe dit met hartelijken dank voor de uitnemende wijze waarop de heer Waiboer de belangen van den polder steeds heeft behartigd en voor de prettige samenwerking. Ik wil u toewenschen, dat U nog vele jaren een goede gezondheid geniet en dat U nog jaren lang met plei- zier 't werk van onzen polder mag gadeslaan. De heer C. A. Waiboer betuigt zijn hartelijken dank voor de waardeerende woorden en wil de ver zekering geven, dat het besturuslid zijn van den pol der Wieringerwaard hem altijd zeer sympathiek is geweest. Hierna sluiting. WIJ ZIJN AL WEER ZOO VER OVER EENIGE WEKEN- Dezer dagen zag ik in de Heerhugowaard zoowaar iemand bezig met grasmaaien, niet in een tuintje om dit wat op te knappen, neen, gewoon in het veld in het hooiland. Als men dat zoo voor het eerst ziet, denkt men onwillekeurig, hè, nu al, zijn wij al weer zoover in den tijd. Ja, geachte lezer, zoo ging het mij ten minste en ik kon niet nalaten met den maaier een praatje te maken en meteen den stand van zijn gewas eens op te nemen. Nu, dit was behoorlijk goed. Nieuw land, veel stikstof, een gunstige ligging, betrekkelijk weinig geleden van de vdrst, ziedaar een viertal facto ren dit tot dezen voorspoedigen groei hadden bijge dragen. Het lag in de bedoeling van den eigenaar dit gras In te kuilen en vanzelf kwam bij mij de gedachte op, ziedaar het onderwerp van mijn wekelijksch arti keltje voor de Schager Courant. Het inkuilen van gras is misschien het eerst in Fries land in gebruik gekomen, althans daar wordt het te genwoordig heel veel gedaan. Oorspronkelijk beschouw de men deze methode van grasconserveering als een redmiddel om in den natten herfst de tweede of derde snede gras of wel gras van zeer lage natte landen dat voor hooiwinning ongeschikt was, als winterprovisie te vergaren; doch tegenwoordig is daar de toestand anders. In vele streken van Friesland is op de betere gronden met een meer geil en sappig grasgewas, hooi ing in den herfst reeds geheel vervangen door inkui len, terwijl ook op zoo goed als alle bedrijven het eerste gedeelte van den oogst, te weten het geilste, begierde of met kunststikstof bemeste land, wordt gekuild. Hier is kuilen dus geen redmiddel meer, doch een vaste methode geworden. Het in de tweede helft van Mei te maaien land is voor de hooivorming, gezien de groote sappigheid van het gras, de groote massa en het te veel ontbreken van zonneschijn, te riskant. Dit gras komt dus in de eerste plaats voor kuilen in aanmerking; doch vele veehouders gaan verder en schaffen de hooiwinning voor het groot ste gedeelte af en maken voor het kuilen de hoofd methode. Op dergelijke bedrijven moet men voor win- tervoer hoofdzakelijk rekenen op kuilvoer, aangevuld met wat hooi van misschien wat te ver afgelegen hooi landen, vaak boezemlanden, die door ligging en aard der grassen niet voor kuilen geschikt zijn. Het aantal dezer veehouders zal natuurlijk in natte jaren grooter zijn. Toch vindt men steeds veehouders, die ook met het mooiste hooiweer gaan kuilen, uitgaande van de gedachte: mooi „hooiweer" is eveneens „mooi kuil- weer". Aan het vee op dergelijke bedrijven wordt in de winterperiode geen ander ruwvoer toegediend dan in gekuild gras en als regel'niet meer dan 1 a 2 K.G. hooi per dag en per dier. De verstrekking hiervan achten velen zelfs niet noodig en is alleen een gevolg van speciale bedrijfsomstandigheden. Wi1 men echter, hooi geheel of voor een groot deel door kuilvoer vervangen, dan dient men goed kuilvoer te verstrekken en om dit te verkrijgen, willen we de methode van inkuilen even nader uiteenzetten. Echter zullen wij van te voren eens nagaan, wat er eigenlijk in een pershoop gebeurt en op welke wijze de conservcering wordt verkregen. Zoodra de gewone massa op den hoop komt, beginnen bacteriën en schimmels zich te ontwikkelen, en treedt er een gisting op. Ook blijft het gras nog geruimen tijd ademhalen, waardoor stoffen verloren gaan. De bacteriën en schimmels doen azijnzuur, boterzuur, melk zuur, moerasgas, ja zelfs eenige alcohol en andere pro ducten ontstaan; tevens stijgt de temperatuur. Loopt deze snel op tot 50 graden, dan ontwikkelen zioh voor namelijk melkzuurbaceriën, terwijl azijnzuur en boter zuur vormende bacteriën dan een ondergeschikte rol spelen. Het gevormde zuur gaat de ontwikkeling van bacteriën en schimmels tegen, zelfs worden de melk zuurbacteriën door haar eigen product onwerkzaam gemaakt. Theoretisch moet nu de temperatuur in een goeden hoop snel oploopen tot 60 a 65 gr. C., dan worden alle bacteriën onwerkzaam en wordt ook maar weinig melkgiur gevormd. Waar nu melkzuur 't voeder ■aangenaam en niet sterk zuur maakt, terwijl azijnzuur scherp zuur is, en boterzuur hoogst onaangenaam riekt, moet de snelle stijging tot boven 50 graden in de hand gewerkt worden, maar de temepratuur mag ook niet te hoog stijgen, want dan wordt het' voeder bruinach tig, zelfs gedeeltelijk verkoold en minder goed ver teerbaar. Het gebruik van een thermometer is daarom ten zeerste aan te bevelen. Stijgt de temperatuur niet snel genoeg boven 50 graden, dan kan men niets doen om daaraan tegemoet te komen; loopt de temperatuur te hoog op, dan kan men sterker belasten, maar het is zeer de vraag of de uitbreiding van de meerdere be lasting niet te laat komt. Wat nu de practische uitvoering aangaat, kan daar voor het onderstaande worden medegedeeld, hoewel wij met het oog op de plaatsruimte in deze niet geheel volledig kunnen zijn. Wie wil inkuilen dient in de eerste plaats zijn bedrijf in zijn macht te hebben, d.w.z. dat hij zoowel menschen als paarden, als ook werktuigen ter beschikking heeft, zoodat hij daarmede wanneer noodig, bij droog zonnig weer snel genoeg kan werken. Ook zal de ligging der boerderij haar invloed hebben. Kan alles naar huis worden gereden en liggen de perr ceelen mooi aaneengesloten bij de gebouwen, zoo is kuilen veel meer aan te bevelen, dan wanneer de per- ceelen verspreid en veraf zijn gelegen of meer nog, wan neer ze niet goed per as zijn te bereiken. Grasvervoer over lange afstanden is immers veel lastiger dan hooi- vervoer. Ook de aard van het gewas speelt geen kleine rol. Lichte gewassen van minder goede gronden, grof-stenge- lig gras en oud materiaal eischt meer nog om tot een goede kuil te worden verwerkt, dan jong sappig geel gras. Het eerste: dient zeer snel te worden gekuild en zwaar te worden belast, bijv. met M. aarde of zand bovenop, daarna moeten eveneens de kanten afgedekt worden; zulks om broei te voorkomen en later om luchttoetreding, schimmelvorming en rotting tegen te gaan. Het geele product daarentegen laat zich gemakkelijk verwerken. Men werke niet te vlug en late het gras tijd om zich door broei op voldoende temperatuur te bren gen, gebrulke daarvoor ten controle een thermometer (50 gr. C.) Vooral het onderste deel van den kuilhoop moet in dit geval langzaam worden opgestapeld en goed wor den uitgeschud; desnoods laat men het gewas op het land eerst een deel van zijn vocht verdampen door het in opgeharkte zwaden één of twee dagen te laten lig gen. Ook mag in dit geval, in tegenstelling met oud, droog, grof materiaal, de hoop zoo weinig mogelijk wor den vastgetrapt. Men heeft voor broei immers lucht noo dig en vastgetrapt geel gras is sleohts weinig luchthou- dend, verhit zich slechts weinig en zal dus een zuur pro duct opleveren, hetgeen we immers moeten trachten te vermijden. Ons doel moet zijn „zoet kuilvoer" te winnen, d.w.z. kuilvoer met de lichtzure aangename reuk van melkzuur, dus niet de hooiige, broeierige reuk van te hoog verhit gras en evenmin de scherpe zure reuk van niet warm genoeg geworden materiaal, in het guns tigste geval van boterzuur en het ongunstiger geval van het kwalijk riekende azijnzuur. De geheele kunst van kuilen nu bestaat in het kunnen constateeren deze fei ten, het in de macht hebben van de factoren om de goede conserveeringsrichting aan te geven. Op de hoogere gronden begint men nu met het graven van een kuil van bijv. Vz M. diepte; de grond wordt zoo ver van de kuil verwijderd, dat een voer. gras geheel om die kuil kan rijden. We zorgen er voor, dat het grondwa ter nimmer hooger kan komen te staan dan de bodem van de kuil: hiermede wordt dus rekening gehouden bij het op diepte brengen van de kuil. Verder zorge men er voor dat er geen water van het omliggende terrein in de kuil kan loopen. De bodem van de kuil wordt ietwat bol aangelegd, in het midden hooger dus dan aan de kanten; de kanten draineert men met buizen of takken bossen met een uitloop naar een sloot. De kanten van de kuil zijn iets hellend, d.w.z. het bodemoppervlak is iets kleiner dan het oppervlak bij het maaiveld. Men zorge voor stevige kanten en voorzien die zoonoodig van graszooden. De vorm van de kuil zou theoretisch rond moeten zijn om de minste kantafval te krijgen. Even wel wijst de praktijk uit, dat een langwerpige rechthoek beter is. Men kan dan al naarmate de grootte van den oogst -een grootere of kleinere lengte van de kuil be nutten. De breedte is het best te nemen op pl.m. 8 M., dit is een maat, waarbij het gewas bij aanvoer van beide lengtezijden goed door één persoon over den hoop kan worden verspreid, terwijl een andere man het van den wagen op den hoop werpt. Men maait iederen dag zoo veel als men in één dag wil verwerken, bijv. op een gemiddelde boerderij a 1 H.A. per dag, en harkt het gras na het maaien direct bijeen. Bij geil gras, onder in de kuil laat men het zoo een dag uitdrogen, bij normaal gewas wordt gezorgd, dat het gemaaide binnen een dag op den kuilhoop is. Hoe drogen weer en droger, grover gewas, hoe sneller te kuilen en omgekeerd. Bij regen doet men goed te staken of althans langzaam te werken Nat gras en nog wel in groote massa snel' opeengezet, wordt zuur en men heeft daarmee zwaar werk, schiet weinig op en men rijdt het land knap kapot. Een span paarden dient aanwezig te zijn om te maaien en te harken, terwijl naast dat span ook nog een derde paard noodig is om het gras naar den kuil te rijden. Men werkt nu zoo, dat maaien, harken, rijden, zonder oponthoud kan doorgaan, daarbij in aanmerking nemend, dat de dichtstbij gelegen perceelen met één paard kunnen worden gereden en men bij de verste stukken alle drie de paarden in gebruik zal hebben. Doch deze regeling zal natuurlijk niet overal dezelfde wezen en afhankelijk zijn van de ligging, de grootte en de beschikbare werkkracht. Regelmatig moet men iede ren dag 't gras aanvoeren, en regelmatig moet men de voeren afsteken over alle deelen van den kuilhoop zoodat geen vaste losplaatsen ontstaan, terwijl goed uitschudden op den hop en zorgen voor e ensteeds hoog midden, om een ronde ligging te verkrijgen, waardoor inwatering wordt voorkomen, ons een goed product zullen bezorgen. Na afloop van het werk zit de geheele hoop stevig aaneengesloten in de kuil; vloeit er veel sap uit, dan is het materiaal aan den natten kant geweest, eij heeft men kans op meer of minder zuurvoer, doch de kanten van den hoop geven dan weinig verlies, doordat het vocht de kanten a.h.w. dichtplakt en later schimmel en rot voorkomt. Loopt er geen vocht uit den hoop, dan mogen we zoet voer verwachten en is er meer risico ook aan de kanten verliezen te krijgen Men hakt het loshangende gras der kanten nog af en brengt dat nog middenop den hoop, die dan voor afdekken gereed is en bij een breedte van bijv. 8 M. in het midden pl.m. 2 M. hooger is dan aan de kanten. Daarna wordt aarde, liefst zand opgebracht, in het midden te beginnen, 't Afdekken geschiedt bij droog materiaal zoo spoedig mogelijk, bij nat gras, b.v. na twee dagen, als regel één a twéé dagen na het voltooien van den hoop. Normaal is 80 a 40 cM. zand voldoende, hij lichter dekmateriaal meer. Bij een voldoende diepe kuil en ronde ligging van den hoop als beschreven, zal dan bij 't ineenpersen de bo venkant van den hoop 'n boog vormen met het maai veld. Op 8 vierkante meter kuil kmt aldus 1 koeseten kuilvoer, d.w.z. dus dat op 8 M2. (1 M. lengte van den hoop) zooveel kuilvoer zit als gelijkwaardig is aan 5 voer of 5000 pond hooi. Kan geen kuil worden gegraven, wegens hooge grond waterstand, dan. kuilt men op den grond, waarbij men echter hooger hoop krijgt, met zwaarder werk en meer kanten kantafval. Bij eerste snede doet men goed, be halve de bovenkant ook de zijkanten met grond af te dekken. Tweede en derde snede stellen in dit opzicht misschien hooger eischen. 's Winters maakt men telkens een strook bloot van pl.m. 2 M. en voedert door elkaar de massa op, d.w.z. tegelijk kuilgras uit de bovenste en onderste lagen, om dat dikwijls de onderste lagen zuurder en vochtiger zijn dan de bovenste en men bij afwisselend zuur en zoet voer ook een wisselende voeding zou krijgen, wat in het algemeen niet gewenscht is. Goed geslaagd kuilvoer (en bij eenige ervaring is mis lukking zoo goed als uitgesloten) kan hooi geheel ver vangen, zuur kuilvoer eischt toevoeging van hooi of stroo en het rantsoen om voldoende droge stof te ver krijgen. De ondervinding leert dat kuilvoer de melkgift gunstig beinvloedt, en dat de krachtvoeraanvulling bij kuilgras vaak lager kan zijn dan bij hooivoederlng om hetzelfde resultaat te bereiken. Het vraagstuk of hooien dan wel kullen in 't algemeen te prefereeren is, maakt nog steeds een punt van on derzoek uit, zoowel in Hoorn op de Proefzuivelboerderij als bij andere Inrichtingen, die daarvoor voldoende in gericht zyn. S. V. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een der inzittenden gedood. Op den weg van Gulpen naar Maastricht is een auto van de fa. W., uit Amsterdam tegen een boom gereden. De beide inzittenden werden bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht vervoerd. Een hunner, de heer v. K., uit Tilburg, bleek ernstige verwondingen aan het hoofd tc hebben bekomen en overleed kort na aankomst. De toestand van bet tweede slachtoffer, den heer W., uit Amsterdam, is niet levensgevaarlijk. 12-JARIG MIESJE ONDER DE STOOM TRAM. Haar een been afgereden. Men meldt uit Muiden: Toen Donderdagmiddag tegen twaalf uur een 12- jarig meisje bij Vinkenbrug de trambaan wilde oversteken, werd zij door de Gooische stoomtram overreden. Haar werd een been afgereden. In le vensgevaarlijken toestand werd het meisje naar het Burgerziekenhuis in Amsterdam vervoerd. NACHTWAKER VAN PORTIEKTRAP GEVALLEN. Doodelijk ongeval te Ben Haag. Het Haagsche Corr. Bur. meldt: Woensdagavond twaalf uur kwam de 52-jarige nachtwaker T. thuis en wilde de portiektrap van zijn woning op gaan. Toen hij boven was gekomen, heeft hij het evenwicht verloren en viel van de trap pen. Door eenige voorbijgangers werd hij in be- wusteloozen toestand opgenomen cn zijn huis bin nengedragen In den loop van den nacht is hij aan zijn verwondingen overleden. DE RADIO EN DE VERKIEZING. 12 Juni aanvang der radio-specches' Het Volk meldt, dat de politieke after diner speeches per radio den 12den Juni zullen aanvangen. De minister van waterstaat heeft na ingewonnen ad vies van den Radioraad bepaald, dat alle in de Twee de Kamer vertegenwoordigde politieke partijen, naar verhouding van de sterkte hunner fracties, hun deel van het beschikbaar gestelde aantal kwartier-uren kunnen krijgen. De zgn. rechtsche partijen gebruiken daarvoor Huizen, de andere den Uilversumschen zen der. MOTORRIJDER OP DEN HELDERSCHEN DIJK GESLIPT. In het ziekenhuis overleden. De directeur van de broodfabriek „De Volharding" te Den Helder, de heer J. M. Bruin, is op zijn mo torfiets, waarmede hij langs den zeedijk reed, geslipt en op de dijkglooiing terecht gekomen. De heer Bruin, die ernstig gewond werd, is korten tijd latei- overleden; het motorrijwiel werd geheel vernield. KINDJE ONDER EEN STOOMWALS GERAAKT. Te Godlinze, gem. Bierum, is het 4-jarig zoontje van den arbeider Vos, dat met zijn oudere broertjes op den weg speelde, onder een stoomwals geraakt, waarmee men bezig was den weg te herstellen. Het kind werd verpletterd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 17