0^0 RADIO-RUBRIEK. WETENSWAARDIGHEDEN. Waar reeds de Romeinen baadden. Is de moderne vrouw een slavin van de mode? Moeilijkheden bij de Utra Kortegolf, ontvangst. Op de derde Radio-salsn te Scheveningen. GRABBELTON. Zwijg, of zeg Iets dat beter is dan zwijgen. o Smart is zonde, want de innigste kern van het bestaan is zaligheid. Te veel en te vlug lezen is even ongezond als te veel en te vlug eten. o Als men achteruitging voor alle „maar's en hoe's", die er in zaken opgeworpen worden, dan zou menige daad pnvolvoerd blijven. H De liefde, die gij 't leven vraagt, Bloeit in het hart, dat ge in u draagt! ïs het U bekend: dat het normale gewicht van een walvisch geschat iwordt op 3000 K.G. per meter lengte? dat het zaagsel van den cederboom gebruikt wordt yoor de vervaardiging van parfum? dat Noorwegen, hoewel slechts 1100 mijl (ca. 1750 K-M.) lang, een kustlijn heeft (fjorden en eilanden mee gerekend) van ca, 12000 mijl (20.000 K.M.)? d a t de beste en snelste toboggan-baan te St. Moritz gevonden wordt? dat deze baan ruim 1 K.M. lang is, een daling heeft van 220 M. en een maximum snelheid van 130 K.M. toe laat? dat de walvischvaarder C. A. Larsen onlangs te New-York aankwam met de grootste lading traan aan Iboord, die nog ooit te New-York met één schip aan kwam? dat deze bedroeg 75.000 vaten, ter waarde van 4 palllioen? INTERESSANTE OVERBLIJFSELEN IN DUITSCHLAND. Daar waar zich ook nu nog de groote badplaatsen bevinden. De Romeinen kenden de geneeskundige krachten van het bronwater. Reizen naar badplaatsen waren reeds voor hen niets ongewoons. Dat velen hunner herstel ,van gezondheid zochten in de badplaatsen aan den Rijn blijkt uit de talrijke altaren en offermunten, die zij uit dankbaarheid aan de Goden wijdden: aan Sirona en Apollo te Wiesbaden, aan Mercurius te Baden-Baden, aan Diana Abnoba te Baden-weiler, aan de Fortnua Conservatrix te Bad-Ems. De drie badplaatsen met de warmste bronnen van Midden-Europa, die reeds door de Romeinen werden bezocht, zijn Aken (Aquis Granum), Baden-Baden (Aquae Arediae) en Wiesbaden (Aquae Mattiacorum). Vervolgens kwamen Ems en Baden- weiler. Ook te Trier hebben de Romeinen weelderige badinrichtingen gebouwd. Hun ruïnes maken heden nog een sterken indruk op den toerist, i Bij het bouwen der badinrichtingen in Germanië, dienden de groote badinrichtingen van Rome gewoonlijk itot model. Zij droegen den naam van „Thermen", zelf3 indien zij niet over natuurlijk warm water beschikten. De badinrichtingen bestonden uit verschillende ver trekken. In het „Apodyterlum" kleedde men zich uit en aan. In het „Inctuarium" werd het lichaam gewreven met welriekende oliën, zalven en pommaden. In het „Tepldarium" kon men warme lucht inademen. Het „Caldarium" bevatte een groot bassin en verschillende kuipen voor warme baden. In het „Sudatorium" en het „Tepldarium" kon men ademen. De geheele bad inrichting werd verwarmd door een enkelen grooten haard (Praefurnium, die in den kelder van het gebouw was ondergebracht en met houtskool werd gestookt. Van hier uit 'verspreidde zich de warme lucht door een lang vertrek, dat onder het geheele gebouw doorliep, om door tegels in de. verschillende badkamers door te dringen. Daar waar geen natuurlijk warm water ter beschikking stond, werd het water eveneens in den kelder in boven elkaar staande gemetselde ketels ver warmd. In elke nederzetting der Romeinen vindt men overigens dergelijke inrichtingen in kleineren of groo teren vorm terug. De Romeinen hechtten de grootste waarde aan het baden in warm water, damp en warme lucht. In de bassins met koud water dompelde men zich ter verfrissching na het nemen van een warm bad. Van bijzondere beteekenis waren dientengevolge voor hen de badplaatsen met warme bronnen en het is te begrijpen, dat zij daarom te Baden-Baden, Wiesbaden Wat stom om ie leven voor een hoed te wasren. Maar het was miin eenigfe hoed en als ik dien niet op had, zou ik gemakkelijk kou kunnen vatten. ("f liegen de Blatter.) en Aken grootsche badinrichtingen hebben aangelegd. Koud mineraalwater werd voornamelijk gedronken. Overigens hechtten de Romeinen ook groote waarde aan de bronnen, waaruit zij keukenzout konden winnen, zooals die te Wiesbaden en te Hamburg. De Interessantste overblijfselen van Romelneche bad inrichtingen vindt men te Baden-Baden en te Baden- weiler. Keizer Caraoalla had te Baden-Baden twee groo te badinrichtingen laten bouwen. De eene was zeer weel derig, de andere eenvoudiger. Te Baden-weiler verhief zich een enkel groot gebouw, met bijzondere afdeelin- gen voor mannen en vrouwen. Ook Wiesbaden en Aken hebben prachtige badinrichtingen gehad, maar hier van is niet veel meer overgebleven. Bij opdelvingen heeft men te Wiesbaden de fundamenten van groote bassins met, er om heen, een krans van cabines met en zonder douches, gevonden. Ook koolzuurbaden wer den hier verstrekt. Het bruine slib van het thermale water werd verwerkt tot kleine ballen, die naar Rome werden gezonden, alwaar de vrouwen ze gebruikten, om hun haren te verven en aldus een zekere gelijkenis met de blonde Germaansche Vrouwen te verkrijgen. In de nabijheid van de badinrichtingen bevonden zich loge menten, wandelgangen, tempels enz. Een en ander was een nabootsing van de keizerlijke thermen te Rome. De overheersching der Romeinen in Duitschland duurde twee, drie eeuwen. Hun badinrichtingen bleven na hun vertrek behouden en werden nagemaakt. De nieuwe badinrichtingen te Baden-Baden zijn een na bootsing van diegene, die de Romeinen aldaar hadden gebouwd. Hetzelfde geldt voor de baden van Wiesbaden, Aken en Badenweiler, waar men ook heden in een open en in een gesloten marmeren zwembad het lichaam den weldoenden invloed van het warme bronwater laat ondergaan. Ook de cabines ontbreken hier niet. De Ro meinen zelf hechtten hier minder waarde aan, daar zij er van hielden zich in het bad te bewegen en zich te onderhouden. De Duitscbers hebben de Romelnsche baden geleidelijk verbeterd en dat ingevoerd, wat de Romeinen niet kenden. Men vindt er thans zalen met medico-mechanische toestellen, golf- en tennisbanen, turnpleinen. Licht- en modderbaden worden overal ver strekt. Het inademen van het gevaporiseerde water Is ingevoerd, terwijl thans ook groote beteekenis aan het drinken van bronwater wordt gehecht. Dit geschiedt voornamelijk te Ems. Toeristen komen uit alle landen van de wereld naar de Duitsche badplaatsen gestroomd en millloenen flesschen bronwater worden naar heinde en ver verzonden. De keizerlijke thermen te Rome waren voornamelijk den gezonden mensch gewijd. Thans staan de badin richtingen veelal in dienst der zieken. Zij zijn zoo in gericht als de wetenschap dit verlangt. Ems, Wies baden, Baden-Baden en Aken bezitten zelfs bijzondere instituten ter bestudeering der bronnen en hun uit werkingen. Hoe weten wij dat de aarde rond is? Dat zien we aan de globe. (Dorfbarbier.) Wat de bezitter van een modern modehuis er van zegt en wat de echtgenoot van een moderne vrouw. EENVOUD EN PRACTISCH, MAARWIE BETAALT DE REKENING? Is de moderne vrouw een slavin van de mode? Neen, heeft hierop onlangs de bezitter van een mo dern modehuis geantwoord. En hij is toen gaan uitweiden over de mode in vroe ger tijden. „Twintig jaar geleden", oreerde hij, „kon een vrouw op een regenachtigen dag eenvoudig niet uitgaan, indien ze met haar langen sleeprok geen straatveegstèr wilde spelen. De vrouw was vroeger de slavin van haar kleeding en dus van de mode. Ze droeg een hoed, die altijd top zwaar was en dan de crinoline... Dit folterwerktuig, samen met nog enkele andere geraffineerde uitvindingen, benadeelde de gezondheid van elke vrouw, die zich er aan overleverde. Slechts iets verschrikkelijks en wereldschokkends als de groote oorlog kon hier verandering in brengen, een verandering, die tot een radicalen omkeer voerde. Stel nu de moderne vrouw eens naast die van om streeks 1900, dus reken nog maar met een tijdsverschil van nauwelijks vijf en twintig jaar, riep de enthousiaste bezitter van een modehuis uit. (Vervolg.) Tot de in het vorige artikel globaal besproken Heavisideylaag zijn deze moeilijkheden dus terug te voe ren. Is men zich dus het bestaan van deze laag bewust slechts weinigen zoeken de oorzaak van bepaalde ver schijnselen die hierop wijzen elders veel meer weet men er toch niet van. Zoo bijvoorbeeld de hoogte. Deze ligt, volgens metingen, tusschen 90 en 225 K.M. En soms vindt men zelfs belangrijk grootere hoogten. Bij deze metingen openbaren zich bij-verschijnselen waarvoor men geen verklaring weet te geven. Deze Heavlside- laag is dus, al met al, een geheimzinnig iets. Het zijn de korte-golf-zendera, maar vooral deultra- kortegolf-zenders die last ondervinden van de Heaviside- laag. De lange-golf-zenders, die bovendien als regel met belangrijk hoogere energie werken, loopen van deze on gunstige verschijnselen vrij, althans ze zijn nauw merk baar. In de eerste plaats is het „sluier-effect," (fading- effect) te danken aan deze laag. Hieronder verstaat men het op een - zeker moment vrijwel plotseling wegvallen van de ontvangst of ook wel, het minder sterk doorko men van een zender. Eigenaardig is het, dat niet altijd alle frequenties In gelijke mate verzwakt worden en ook, dat het niet altijd dezelfde frequenties zijn die wegvallen. Er is dus geen sprake van vaste regels. Het eenigste wat op eenige regelmaat wijst is het feit, dat vooral des nachts het slulereffect optreedt. Van het anders feit, dat twee, overigens dicht bij el kaar gelegen ontvangstations in geheel verschillende mate hieronder te lijden hebben, maakt men dankbaar gebruik door te ontvangen op twee iets van elkaar ver wijderde antennes. Heeft men in het plaatsen van deze antennes een gelukkige hand gehad, dan is dit lastige verschijnsel hiermee aardig bestreden. Speciaal de Ultra-korte-golf is onderhevig aan het verschijnsel, dat op zekere tijden een bepaald zendsta tion in het geheel niet kan worden ontvangen, n.1. In de „stille zones". Als regel Is de eerste zóne reeds in de onmiddellijke nabijheid van den zender gelegen, de teruggekaatste stralen gaan over den naasten omtrek van den zender heen. Ook is het mogelijk, het komt al thans voor, dat een deel der uitgezonden aethergolven niet door de Heaviside-laag teruggekaatst worden (fig. 88), maar hierdoor als 't ware opgeslurpt worden. Dit ab sorptle-vermogen kan zich natuurlijk wijzigen, zoowel plaatselijk, als wat betreft de Intensiteit hiervan. Hier tegen is zoo goed als niets te doen, verplaatsing van den ontvanger dan buiten beschouwing gelaten. Een derde verschijnsel is de „richtingsafwijking". Be kend mag worden verondersteld, dat met behulp van een raam-ontvanger de richting van een zender te be palen Is. Alleen na zonsondergang moet men hiermede zeer voorzichtig zijn. Dan komt het vaak voor, dat men het raam in andere richting moet draaien, om de beste ontvangst van een bepaald station te hebben. De oor zaak hiervan moet men weer zoeken in tijdelijke ver anderingen in de Heaviside-laag. Het verschijnsel op zichzelf Is echter minder hinderlijk. In het volgende artikel zullen wij de antenne- en aard- leiding van de Ultra-korte-golf-ontvangers bespreken. "HEAVISIDE" sSft uu\q LL \s- ;;r r' AfiRZt LJ FIG. Op de jongste radio-salon tè Scheveningen werd den bezoeker op de meest Ideale wijze getoond, welke tech nische verbeteringen aan toestel- en onderdeelbouw er zijn. Voor iederen bezoeker waren de demonstraties met de Photo-electrische cel en die met het nieuwe televisie- apparaat buitengewoon interessant. Philips noch Tele- funken spaarden moeite noch kosten om het publick hiermee iets bijzonders te toonen. De photo-electrische cel is een „lamp." die ongedachte mogelijkheden biedt. Het i3 niet alleen voor de Televisie een nuttig instru ment, dcch ook in hot dagelijksche leven zijn er toepas singen te óver le vinden. De alarminvichting in de brand kast is een der voorbeelden hiervan. Zijn deze demon straties ook die met de televisie heel belangwek kend, werkelijk nieuwtjes waren er feitelijk zeer wei nig. Het „stille seizoen" moet blijkbaar den meesten radio-ingenieurs den noodigen tijd verschaffen om rus tig .nieuwe paden te bewandelen". Heelemaal zonder nieuwtje zijn wij echter niet gebleven. Er was namelijk een luidspreker van geheel nieuw principe. De ontwer pers hiervan gingen uit van de tweè bekende systemen, het electromagnetische en het electro-dynamische sy steem, en ontwierpen aldus den Farrand-Inductor-dyna- mischen luidspreker, waarbij de bewegingsvrijheid van den conus (die cok h'er klein is) behouden bleef (dus lage' tonen) terwijl uitgangstransformator en speciale veldbekrachtiging vervielen. „De moderne vrouw kleedt zich zooals ze wil. mode, die eens keizerinnen tyranniseerde, heeft ti woordig zelfs geen vat meer op een winkeljuffertje, gaat met de kleeding net zooals met het kapsel de mes alles eenvoud, alles practisch Toen we dit alles lazen, hebben we even ln ovoi zing uit het raam gekeken, aldus een medewerker de „Msb." in de rubriek „Bonte Waereld". Er passeerden juist eenige meisjes en een paar mes van middelbaren leeftijd. We moesten toegeven, dat ze er netjes, aantrek! en bovenal eenvoudig uitzagen. En toch wilden de beweringen van den bezitter het modehuis er bij ons niet in. We zijn daarom naar een goeden bekende gegaan een moderne vrouw getrouwd heeft, natuurlijk een derne vrouw in den goeden zin van het woord, vrouw dus, die haar rechten, doch ook haar plic kent, haar plichten zoowel tegenover zichzelf en ren, als tegenover de maatschappij in het algemee Toen we den echtgenoot van deze moderne vroui uitspraken van den bezitter van een modehuls ha voorgelegd om misverstand te voorkomen, zij e gewezen dat hun huwelijk volmaakt gelukkig is hij ons meewarig aan. Er lag in zijn blik iets, dat het midden hield schen een „zalig zijn de onwetenden" en een „wee die ergernis geeft." Daarop stond hij op, opende zijn schrijftafel en er een reeks rekeningen uit, gekwiteerde en onge teerde. Vervolgens ving hij een litanie aan, die geen scheen te hebben. Een lentehoedje. Een hoedje voo zachte Meimaand, die toch wel eens koud kan zijn. zomerhoedje. E en herfsthoedja. Een hoedje voor 0 ber, omdat het in die maand wel eens mooi is. Een tel voor de lente, Volgde een herhaling van de zoen genoemde praedikaten. Daarna kwam er een bontrt ,",Winterbont, lentebont, zomerbont, herfstbont". bekende stopte toen veelbeteekenend. „Ik zal niet probeeren te schatten" gromde hij, Veel mijn vrouw naar den kapper heeft gebracht, heeft haar ponnie geknipt, geshingled, gebobt, ontt etc. etc." „Ik wil je wat zeggen," poncludeerde hij tenslotte een grafstem. „Nooit is de vrouw in erger mate de slavin vai mode geweest, dan thans." Wat ze in de ééne maand aanbidt, verafschuwd hoog bevel in de andere. Hetgeen ze in de lente vindt, kwalificeert ze in den herfst als belachelijk. De mode heeft nooit betere slavinnen gehad, maa is verpolitiekt en gunt den vrouwen* de vrijheid in En daardoor heeft ze een nieuwe verovering gedi den man. Want vroeger had slechts de vrouw last van een noline. Heden ten dage werkt echter de man va morgens vroeg tot 's avonds laat, om té zorgen, dat vrouw met de mode van de maand, neen, van den mee kan gaan. Zoowel de vrouw als de man krom zich in de klauwen van de mode..." Onze bekende had zich uit z'n stoel verheven, bundel rekeningen zwaaide hij dreigend heen en v „De moderne mode", siste hij tusschen z'n tan door, ,doet de vrouwen in een land, waar de stoere' tavieren pelzen droegen, teneinde hun geharde lichai tegen de kou te beschermen, in een winter als dien achter den rug hebben, met zijden kousjes loopen met bevroren beenen thuis komen. De moderne vri is......" Toen kwam er een glimlach op zijn lippen en zong een vriendelijk „dag lieveling". Met een beleefde buiging stelde hij ons zijn vi voor, een alleraardigst mensch, uiterst smaakvol, m toch heel eenvoudig gekleed De vergelijking al te letterlijk opge Het was een gelukkig paartje geweest, misschien het gelukkigste stel van heel Amerika! En nu zaten vanavond zwijgend, ieder op het uiterste einde van sofa, zoo ver mogelijk van elkaar verwijderd. De joi man kon maar niet begrijpen, vanwaar die plotsel koelte van de zijde van zijn aangebedene kwam. hij niet pas een roerend gedicht op haar gemaakt „Meneer," zei het meisje eindelijk, „weet U wel, het Vrijheidsstandbeeld in de haven van New York ten heeft van ruim 3 meter lengte?" Ja, dat heb ik wel eens gehoord." Weet U dat het middel van die vrouwenfiguur meter wijd is? De neus is 1% meter lang, de mond meter breed, de dikte van haar hoofd is 3 meter. J U dat allemaal? Ja. Maarre...hm..." „Wil U me dan 'eens verklaren, waarom U in dat foeilijke gedicht schreef, dat ik U doe denken aan Vrijheidsbeeld?" Alles over de pi Mijn zoon volgt een cursus in pianostemmen brief.. O, wat aardig! Nu, als hij het goed kan, zullen hem onze piano over de post sturen om te stemn hoor! Dat veranderde de za Gevangenisbezoeker „Waarom is U eigenlijk gestraJ Gevangene: „Ik ben eens veertien dagen achtereen het kantoor weggebleven." Gevangenisbezoeker: „Maar daarvoor krijg je geen jaar?" Gevangene: „Ja, toch, maar ik had de kas bij n Niet waarom, maar daar» Vader: „Is die jongen van je gisteravond niet wat laat gebleven?" Dochter: „Misschien wel,... maar ik heb hem foi laten zien..." Vader: „Zoo, nou, laat hem af en toe ook eens paar van mijn lichtrekèningen zien! Onder voorbeho „Is dat nu echt ivoor?" „Ja zeker, tenminste als de olifant geen valsche den had."

Schager Courant | 1929 | | pagina 20