Bois«J van Rundveefokvereenigingen in Noordholland. 1C>- UCHTE MARYLAND BAAI 19CT. IN PATENTVERPAKKING. Staatsloterij. daarvoor eigenlijk veel te weinig gebruikt. Misschien komt het wel hierom dat het vervoer met een hooi- kros al meer .ingang vindt en oppers die op klaver- ruiters zijn gebouwd, leenen zich niet voor een zoo'n gemakkelijk vervoer. Ik kom in den loop van den hooibouw nog wel eens hierop terug. Iritusschen znijn hartelijlcen dank voor uwe mededeeling. Aan vele bouwers op lichte,, gronden en zandgron den: Hou goed de haver in de gaten. Op vele plaat sen constateerden wij veenkoloniaal haverziek. Denk om het gebruik van mangaansulfaat (50 K.G.). Dezer dagen zagen wij weer ettelijke bunders in Koe gras en in de Zijpe. Van onze bemestingsproefvelden op grasland in de Zijpe, te Bergen en te Heilo verzonden wij deze week ruim een 200-tal grondmonsters naar het Bedrijfsla- boratorium te Groningen, ter bepaling van den kalle- toestand. In den loop van de volgende week zullen de leden van de Afdeeling Zijpe van de H. M. v. L. mededee ling ontvangen van een te hóuden excursie naar de graslandproeven aldaar. S.. V. 51ste Algemeene vergadering op Donderdag 6 Juni '29, des morgens 10 uur in hotel „De Roskam" van den heer W. v. d. Sand te Hoorn. Voorzitter de heer B. Kleijn Cz., Assendelft, Secreta ris de heer E. Koster Dz. De Voorzitter eontateert met leedwezen dat de op komst niet groot is, waarvan spr. de schuld wil geven aan het weer. Wat de algemeene toestand betreft, wijst epr. erop dat die verre van rooskleurig is. Niet dat alle boeren arm zijn, maar toch zuchten velen onder den minder goeden toestand, wat mede te wijten is aan de onvoldoende belangstelling voor de organisatie. Wel zijn een paar leden toegetreden, maar het gaat te lang zaam en daarvan zijn ten deele de oorzaak de tijdsom standigheden. Een van de middelen om betere resulta ten te krijgen is de rationeele fokkerij. Spr. deelt mede, dat de a.s. centrale fokveedag vol gend jaar gehouden zal worden. Het bestuur stelt er zich veel van voor en medewerking wordt verwacht van alle fokkers. Een commissie is samengesteld voor het Voeren van reclame en voor het vraagprogramma. Na rijp beraad is besloten den fokveedag te Hoorn te houden. Met den wensch dat er vandaag goed werk door den Bond zal worden verricht, verklaart spr. de vergadering voor geopend. De secretaris leest de zeer uitvoerige notulen, die on-l der dankzegging worden goedgekeurd. Mededeeling wordt gedaan van een groot aantal inge komen stukken. De afdeeling Purmer heeft opgehou den te bestaan, terwijl te Beemster een controlevereenj- glng is opgericht. Door het Ned. Landbouwcomité wordt het advies ge vraagd over wijziging van de verzekerlngsvoorwaarden vóór paarden- en veeverzekeringsmaatschappijen. Veel- alzijn de tegenwoordige voorwaarden zoodanig dat niet- ooulante maatschappijen zich aan betaling kunnen ont trekken. Het schrijven was gezonden naar aanleiding van een advies van de advokaten Hartog en Derving, Bergên op Zoom, die wijziging der voorwaarden strikt noodzakelijk achten omdat er bijna geen enkele groote Verzekering is die goede voorwaarden heeft. De heer Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard, onderschrijft der noodzakelijkheid dat er iets gebeurt en noemt de schandelijke handelwijze, die spr. van een maatschappij ïa«ie£tr ondervond en. Laat men het schrijven renvoijeeren 'het Beaiuur. Öe heer Wibbens erkent dat vele maatschappijen hun haten vinden In het door de mazen van hét net heen- kruipen. Spr. raadt aan de stieren te verzekeren tegen fokwaarde. De vergadering* gaat ermee accoord, dat het schrijven in 'handen wordt gesteld van het Bestuur. Door het Bestuur wordt de aandacht gevestigd op het plaatsen van buitenlandsche boerenzoons ,wat het vormen van een goeden band kan veroorzaken. Door den F.N.Z. wordt gewezen op de moeilijkheden die worden ondervonden, speciaal wat den afzet van de boter betreft, In den zomer te veel, in den winter te weinig. In den winter zou dus meer gemolken moeten worden ,in den zomer minder. Goedgevonden wordt ook dit schrijven ter afdoening in handen van het bestuur te stellen. Opgericht is een afdeeling te ZandwervenSpanbroek, bij wier oprichting het Bestuur heeft geholpen. Tegen toetreding heeft de vergadering geen bezwaar. De rekeningen over 1928. 1 Door de Commissie voor het nazien van de rekeningen over 1928, wordt bij monde van den heer Koster verslag ^uitgebracht: a. van den penningmeester van den bond, de ont vangsten bedroegen f 2926.55, de uitgaven 2158.89, ba tig saloo f 767.66. b. Van den administrateur voor den Coöperatieven „Nee waarvoor? Hij is dood of zoo goed als dood." „Wat zeg je daar? Dat kan niet. Uitgehongerd uit geput, ja, dat wel. Hij is meer dan een week aan het zwerver. Ga mee," riep hij tegen den veldwachter. „Aan het zwerven? Waar hebt U het over? Dominee was een flinke wandelaar en een slecht eter, maar..." „Dominee? Wat heeft de dominee er mee te maken?" viel de agent hem ongeduldig in de reden. „Dat probeer ik u juist te vertellen. Hij is dood. Ga zelf maar kijken. Ik ga dokter Thornton halen." „Stop, idioot. Wat is dat voor onzin? Waar is de ge vangene?" „Weet ik niet. Ik weet niks van hem. Je bent zelf Idioot," antwoordde Joe hevig beleedigd. „Het is den do minee die dood is. 'k Heb hem op den grond in de klok kekamer gevonden in zijn eigen bloed." De agent had hier niets op te zeggen. Joe's onverwach te antwoord had hem den adem benomen. In ieder ge val moest die zaak onderzocht worden. „Ga, mee, jongen," zei hij eindelijk. Joe vertelde alles, tenvijl zij haastig naar de kerk liepen. De agent nam het niet zoo serieus op. Hij dacht dat de jonge man had overdreven. Hij steeg af en alle drie gingen het portaal binnen De veldwachter lichtte rond met zijn lantaarn. „Hallo," riep hij, „er is hier iets niet in orde." Hij ging naar de offerbus. Zij was half van haar onderstuk afgerukt. Het deksel was geforceerd en de inhoud mee genomen. ,Dat zal de dominee toch wel niet gedaan hebben," spotte de agent „Heb je dat niet gezien toen je daar net hier was?" vroeg hij scherp. „Toen was het nog niet gebeurd, daar wil ik een eed op doen," was Joe's besliste antwoord. De ontdekking deed den agent aarzelen. De bus was het bewijs, dat de misdadiger hier geweest was. Maar het was tevens het bewijs, dat hij er niet meer was. Hij zou stellig, nadat hij het geld ontvreemd had, ermee zijn weggeloopen. De toestand van de bus toonde aan, dat de dief gehaast was geweest. De agent besloot de krachten te verdeelen. Tom Moggs, de veldwachter, moest buiten de kerk naar sporen van den vluchteling zoeken, terwijl hijzelf met Joe Raggles naar de klokkekamer zou gaan. ,,Weet je wel heel zeker dat de bus, nog gewoon was toen je naar boven ging?" vroeg de agent. „Als het niet zoo was geweest, had ik het moeten zien. De bus hangt vlak bij de deur en net op de hoogte Aankoop. Het winstsaldo bedroeg f 190.36. Alles werd in orde bevonden. Jaarverslagen. Zoowel door den secretaris, als door den adminlstra- teur voor den Cooperativen Aankoop, worden de jaars verslagen gelezen. Er waren 642 leden-fokkers en 76 do nateurs. 6773 volledige melklijsten werden- opgemaakt, terwijl er 8297 dieren in de controle werden- gestoken. Voortdurende melkcontrole is steeds gewenscht. Er wer den gebruikt 325 stieren, terwijl er 9545 dekkingen wer den geregistreerd. Bij 23 vereenigingen waren 1606 stam registerkoelen, en daaruit blijkt dat de stand van de veestapel niet op peil is, doch dat het aantal stamre gisterkoeien per boerderij noodlg verdubbeld dient te worden, wat ook is te bereiken. De gemiddelde con trole-kosten enz. per melklijst bedroegen f 4.71, per boér derij f 49.50. Aan de bestrijding van de t.b.c. onder het rundvee volgens de nieuwe rijksvoorschriften werd -door 1000 boeren deelgenomen met 16000 dieren, 40 ^boeren hadden teruggekrabbeld. Met hartelijk applaus hecht de vergadering haar goed keuring aan dit interessant en keurig samengesteld jaarverslag. De heer P. Koster bracht het verslag van den coöpe ratieven aankoop uit. Er werden 157 ordersuitgevoerd. Ook dit verslag werd onder applaus goedgekeurd. De nlet-leden organisaties. Aan de orde komt het bestuursvoorstel om ook aan nlet-leden organisaties van den bond en dan wel aan de door de Provinciale Commissie 4- .vólgens voorschrift van het rijksreglerfient te erkennen controlèvereenl- gingen gelegenheid te gevem tót het betrekken van be- noodigdheden voor het melkonderzoek van rlen Coöpe ratieven Aankoop van den Bond. De memorie van toelichting zegt: De Provinciale Commissies voor de rundveefokkerij in ons land zijn verplicht te werken volgens door de Regeering gegeven algemeene voorschriften, welke zijn vastgelegd in het zoogenaamde Rijksreglement. Dit re glement is in 1928 herzien en daarbij is o.m. bepaald, d&t ook aan controle-vereenigingen de gelegenheid moet worden geboden hun melkonderzoek onder het toezicht te stellen van de 'Provinciale Commissie in elke prp- vincie. Vanzelfsprekend is dat dan bedoeld melkonderzoek hiervoor moet berusten op dezelfde betrouwbare grond slagen als die van onze fokvereenigingen. Het monster- nemen en melkonderzoek moet geschieden door daartoe bevoegde personen. De controlekoeien moeten op de ho rens worden gebrand met een doorloopend nummer en de letter van de vereenigingen. De, registratie en het berekenen der melkcijfers geschiedt overeenkomstig de werkwijze van de fokvereenigingen, met inachtneming vart het daarbij aanteekenen van den dek- en lcalfda- tum van de controle-dieren. In het belang van een uniforme registratie in deze, zou de Provinciale Commissie het op prijs stellen, dat evenals voor de aangesloten fokvereenigingen, ook de controlevereenigingcn in de gelegenheid worden gesteld van mijn oogen," zei Joe. De opmerking was juist en de agent zei niets meer. Eindelijk stonden zij in de klokkekamer. Joe had zijn stallantaarn daar laten staan. Hij wierp grillige licht stralen op het angstwekkende voorwerp op den grond. De agent had een zaklantaarn bij zich. Hij liet het licht vallen op het lichaam en op het roode plasje, dat reeds half gestold was. Deze plas en eenige veelbeteekenende voetsporen, die daar vandaan naar de deur leidden, boezemden den agent meer belang in, dan het lichaam.- Hij boog zich voorover en bekeek beiden. Hij stond, op, zijn gezicht strak. „Wat je ook doet, jongen, raak die voetsporen niet aan. „Ik zou je danken," zei Joe sidderend. „Ik... ik... die sporen waren er nog niet toen ik den dominee hier dood vond liggen." De agent keek heel ernstig en met reden. In de roode vlek en in ieder voetstap naar de deur stond het teeken van den breeden pijl. HOOFDSTUK IV. DE VOETSPOREN IN HET BLOED. Hoe was de dominee gestorven? Dit was de vraag, die niemand in Lanchester kon beantwoorden. De coroner (lijkschouwer) zetelde in volle glorie in de groote kamer van de Roode Leeuw; de jury nam na veel voetgeveeg plaats óp de banken naast de tafel van de coroner en ordenden bun haar en hun kragen, maar noch de coroner, noch de jury konden het mysterie oplossen. Waarom was de dominee naar de klokkekamer ge gaan? Dat wist niemand. In ieder geval moest hij een toeval hebben gekregen en gevallen zijn. Misschien een hartkwaal. Dat moesten de doktoren uitmaken. En ze maakten het uit, en anders clan verwacht werd. Toen er werd voorgesteld, dat er een lijkschouwing zou plaats hebben, waren alle dorpelingen verontwaar digd. Het lijk van den dominee open maken? Wel, dat was heiligschennis. Dat vond Gaffer Gorne tenminste en anderen dachten er evenzoö o^er. Maar de coroner en de doktoren waren van een an dere meening en het onderzoek werd een week ver daagd om eerst een lijkschouwing te doen plaats heb hun benoodigdheden te kunnen betrekken van den Coope ratieven Aankoop van den Bond, waarbij dan natuurlijk wel eenig onderscheid kan worden gemaakt in de even tueels modellen. Regel is, dat de benoodigdheden van den Coöperatie ven Aankoop alleen worden afgegeven aan leden-orga nisaties. Het Bestuur stelt voor ook benoodigdheden te ver strekken aan die controleorganisatles, -welke door de Provinciale Commissie worden erkend. De heer Donker zegt dat dus d<e controlevereenlglngen geen leden van den Bond worden, maar spr. vraagt hoe het dan gaat met de controle. Geschiedt dat door den Bond. De Voorzitter antwoordt ontkennend, het betreft alleen het afstaan van de benoodigdheden. Mogelijk wordt van zoo'n controlevereeniging een fokvereeniging geschapen, en daarom doet het Bestuur met pleizier dit voorstel. De secretaris licht het voorstel nog nader toe. Uit eigen belang zijn de boeren verplicht de melkgift van hun koeien te controleeren en controlevereenlglngen te stichten. Waar ze dat zullen moeten doen onder toezicht van de Provinciale Commissie, zullen ze ook verplicht worden stieren met gegevens te gebruiken en spr. ziet als eindresultaat het oprichten van fokvereenigingen. Laten wij dan ook in eerste instantie de controlever- eenigingen de hand toesteken. Algemeen gaat de vergadering accoord met het be stuursvoorstel. Het Handelsconsulentschap. Het Bestuur stelt voor voorloopig 5 jaar lang esn jaarlijksche bijdrage van f 50 te verleenen aan de ver eeniging „het Landbouwhuis" voor het instellen van een handelsconsulentschap. Het voorstel heeft de volgende toelichting. Vanwege de Vereeniging het Landbouwhuis, is een verzoek ingekomen om voorloopig vijf jaar lang een jaarlijksche bijdrage te verleenen voor het instellen van een inlichtingsdienst voor belanghebbende buiten staanders over onze landbouwproducten. Ook wel ge noemd, hoewel niet geheel juist, oen handelsconsulent schap. Op de vorige vergadering is deze kwestie reeds besproken. Sommigen waren daarvoor zeer enthousi ast, anderen gevoelden hiervoor niets. De eersten ach ten het noodig voor een goede reclame, anderen vrees den weer een verzwaring van het budget van den ge- organiseerden landbouw. De vereeniging „het Landbouwhuis" acht nu de mo gelijkheid niet uitgesloten, dat het overgroote deel van het voor deze zaak benoodigde geld, komt van een an dere zijde, waardoor indirect ook de niet georgani seerde Landbouw bijdraagt in de kosten. De organisaties zouden hierbij da,n van haar belang stelling blijk moeten geven door het verleenen van een kleine jaarlijksche bijdrage. Op grond hiervan stelt het Bestuur voor, voorloopig 5 jaar lang een bijdrage te verleenen van f 50 per jaar. De heer P. Stapel vraagt hoe wij die f 50 moeten zien. Als blijk van sympathie? Want als finantieele bijdrage speelt het bedrag geen rol. De Voorzitter wijst er op, dat als men niet over groote geldmiddelen beschikt, men tot zulke voorstel len komt. De tegenstanders zijn door een schitterend betoog van den heer Govers van meening veranderd. De heer Stapel zegt dat dus het Bestuur oordeelt, dat het geen weggegooid geld is. De heer Koster, Hiauwert, zegt dat zijn afdeeling zal tegenstemmen. De heer E. Govers wijst er op, dat de bijdrage van f 50 voor een propaganda-consuleixtschap van den Bond geen overwegend bezwaar kan zijn. Spr. wijst verder op de goede resultaten, die in Friesland door het handelsconsulentschap zijn bereikt en vestigt de aandacht op de te maken reclame voor den Cen-tralen fokveedag in 1930, een reclame die na dien toch dient te worden voortgezet Het, bestuursvoorstel wordt aangenomen met 37 tegen 10 stemmen.: Het lidmaatschap van den Bond bij de vereeniging „Het Landbouwhuis" wordt met 5 jaar verlengd. Bestuursleden, die niet meer in het bedrijf zijn. Door een der aangesloten fokvereenigingen, n.1. van Wieringerwaard, is voorloopig gemeld, dat deze een voorstel wilde indienen om de gelegenheid weer open te stellen, dat ook tot leden van het Bestuur kan wor den benoemd, leden van fokvereenigingen die niet meer practisch het 'bedrijf van de rundveefokkerij uitoefen den. Wieringerwaard doet dit voorstel omdat vele nlet- fokkers zoo uitmuntend op de hoogte zijn van de fok kerij. Enkele afdeelingen ondersteunen het voorstel. Afgevaardigden van andere afdeelingen betoogen, dat èr genoeg leden zijn, om de bestuursfuncties te vervullen. De heer Konijn, Venhuizen, bepleit het aannemen van het voorstel Wieringerwaard, omdat die oud-vee- fokkers nog mede belanghebbenden kunnen zijn, door dat hun zoons in het bedrijf zijn. ben. Wat de politie betreft, die bewaarde haar eigen geheimen. De gelagkamer was dezen tweeden keer zóó vol, als hij nog nooit geweest was, want er had een vaag gerucht de ronde gedaan, dat de doktoren iets gevonden hadden, hoewel niemand recht wist wat dat „iets" eigenlijk was. Hóe het zij, Mijnheer Grashett had nog een plechti ger air dan anders, toen hij, na Iets geschreven te heb ben met een erg krassende pen, tegen zijn klerk knik te, en die functionaris iets fluisterde tegen een keurig gekleeden heer van middelbaren leeftijd, die iedereen wist, dat dokter Tharnton was. „Ik meen, dokter Thornston, dat U een schouwing heeft verricht op het lichaam van den overledene," zei de rechter. „Ja, in samenwerking met dokter Yabsley. De over ledene was een buitengewoon gezond en krachtig man en zooals wij verwachtten waren alle organen volmaakt in orde en vrij van ziekten. Maar wij hebben een ont dekking gedaan. In het hart..." De dokter hield op en de juryleden rekten de halzen, zij schenen te weten, dat er iets sensationeels zou ko men. „In het hart," herhaalde de dokter langazam, „heb ben we dit gevonden." Uit een doosje met watten haalde hij een dun, naald achtig stuk staal, ongeveer vijf inch lang, en gaf het over de tafel aan den coroner om te inspecteeren. „Deze stalen pijl, om het zoo maar te npemen, zat in het hart en is ongetwijfeld de oorzaak van den dood geweest. Bij onderzoek van de huid vonden wij een kleine prik, die klaarblijkelijk door de naald gemaakt is, toen zij het lichaam binnen drong, maar zonder den oorzaak te kennen, zou deze prik zeker niet zijn op gemerkt, zoo onbeteekenend is zij." „Kunt U zich voorstellen hoe zulk een instrument in het lichaam van den overledene is gekomen?" „Ik heb daar geen andere meening over, dan de al gemeene theorie, dat het 't gevolg was van een stoot, Maar dat verklaart niet alles. Wanneer de pijl aan het eind gebroken was, zouden wij gerechtigd zijn te den ken dat het een gedeelte van een langer instrument is, maar U zult opmerken, dat hij geheel glad is en afge werkt aan het stompe einde. Nu is het raadsel, hoe voldoende kracht werd verkregen om hem volkomen in het lichaam te drijven." De heer Schoenmaker vindt het gewenscht,, dat 4 fokkers voor hun eigen organisatie zorgen. Door een anderen afgevaardigde wordt het tusschen voorstel gedaan, om alleen goed te vinden, dat di voorzitter niet meer het bedrijf uitoefent Tenslotte wordt het voorsel-Wieringerwaard verwór pen met 34 tegen 12 stemmen. Benoemingen Tot lid van het Bestuur, periodiek aftredend en nie herkiesbaar de heer B. Kleijn Cz., wordt gekozen d heer Jm. Blaauboer Kz., Schagen, die de benoeming aanneemt. Tot leden van de Commissie tot het nazien van de rekeningen over 1929 worden gekozen de heeren D Kriller, Oude Niedorp, C. Zijp, Oostwoud, J. Schilde: Jbz., Hoogwoud. Als plaatsvervangers de heeren S. N Zuurbier, Egmond-Binnnen, H. A. M. Wuls, Heerhugo waard en W. Jimmink Jbz., Schagerbrug. Voor gedelegeerde leden van de najaarskeuringen worden gekozen de heeren C. Posch, Binnenwijzend, Jb. Bakker Az., Barsingerhorn, J. Koopman, Alkmaar, K. Kuiper, Oostwoud en P. Stapel, Hoogkarspel. Rondvraag;, De heer H. Kooij, afd. Barsingerhorn-Schagen, vraagt of het Bestuur aan de N.V. Vee-export wil verzoeken, of, wanneer vee aangekocht moet worden, aan d« secretarissen der fokvereenigingen gevraagd kan wor den, of zij vee ten verkoop hebben. Thans wordt aan een bepaald persoon opdracht gegeven, naar aan te koopen vee te vragen en bestaat de mogelijkheid dat niet wordt gevraagd aan die adressen, waar vee tfi koop is. Daartoe uitgenoodigd door den Voorzitter, deelt de heer P. Stapel Cz., voorzitter van vee-export mede, dat hij indertijd de secretarissen van de fokvereenigingen heeft aangeschreven te willen opgeven of zij pinken te koop hadden. De oogst, wat de antwoorden betreft, waa zeer teleurstellend. Maar laat men de vraag recht» streeks aan Vee-export stellen. Men lette er echter op, dat Vee-export zijn klanten moet helpen. De Voorzitter zegt toe, dat het Bestuur de kwestie in behandeling zal nemen. Onder dankzegging, ook aan de pers, volgt sluiting. Trekking van Donderdag 6 Juni 1929. 5e Klasse 16e Lijst. No. 622 f 15.000. Nos. 7347 en 13936 ieder f 1000. Nos. 1755 4195 9834 12952 13860 en 19690 ieder f 400. Nos. 95 1857 11588 12388 en 12704 ieder f 200. Nos. 520 2988 4902 5139 6909 7164 7281 12221 14536 14835 en 15715 ieder f 100. Prijzen van f 70. 179 287 319 333 824 875 902 927 1101 1202 1337 1525 1680 1715 1731 1903 2258 2402 2448 2470 2834 3144 3229 3305 3494 3672 3689 3706 3938 4089 4199 4267 4471 4522 4818 5115 5343 5398 5474 5533 5664 5716 5871 5955 6577 6690 6707 6747 6906 6910 6912 6976 7584 7587 7624 7649 7766 7956 7972 7993 8603 8656 8707 8758 10001 10209 10304 10319 10584 10595 11024 11061 11816 11823 11900 11929 12111 12159 12161 12190 12925 12948 13119 13165 13403 13503 13533 13538 13640 13814 13858 13912 14312 14356 14395 14397 14648 14728 14738 14857 15541 15585 15743 15789 16204 16218 16285 16295 16684 16866 16884 16929 17276 17479 17603 17667 18267 18337 18548 18585 19028 19099 19131 19137 19563 19959 20135 20200 20875 334 766 781 810 931 953 986 1095 1527 1581 1607 1657 1917 1928 2099 2107 2516 2607 2622 2824 3322 3433 3467 3475 3784 3866 3867 3915 4369 4399 4405 4459 5158 5160 5176 5254 5540 5579 5599 5646 6015 6347 6446 6538 6751 6766 6882 6887 7051 7152 7291 7420 7660 7712 7741 7748 8271 8336 8355 8537 8818 9052 9529 9689 10408 10454 10469 10482 11102 11415 11493 11565 11960 12052 12053 12084 12224 12658 12683 12882 13193 13310 13341 13369 13546 13567 13585 13586 14031 14095 14100 14288 14540 14576 14630 14631 14946 15132 15237 15346 15889 15916 15926' 16064 16471 16542 16564 16566 17058 17069 17091 17107 18031 18105 18149 18175 18682 18708 18982 18999 19207 10337 19481 19483 20349 20560 20598 20680 De coroner gaf het moordend stukje staal door aan de juryleden, die hunne hoofden erover heen bogen en onder elkaar fluisterden. „Het ding kan er toch niet door den dominee zelf ingestoken zijn?" waagde de voorzitter eerbiedig te zeg gen. „Ik heb wel eens gehoord dat een man in de ge vangenis een naald had te pakken gekregen en zelf moord pleegde door in het hart te steken net zoo als U zei, dokter." „Een naald van een paar centimeter lang zou zoo door een wanhopige in het hart kunnen worden ge- stooten, maar niet een van vijf Inch. De dominee was, zooals we allen weten, een volkomen normaal mensch." Een gemompel van toestemming ging op. „Ik kan dat niet waarschijnlijk vinden. Verondersteld, dat de dominee plotseling was overvallen door' een flauwte en op dit instrument was gevallen, dan zou het niet in zijn geheele lengte naar binnen zijn gedrongen. Dan moeten wij bovendien nog veronderstellen, dat de naald rechtop in den vloer stak, die n iet van hout maar van steen is. Maar dit vermoeden wordt geheel te niet gedaan door het feit. dat het lichaam op zijn rug lag eenigszins naar den linkerkant toe. De naald ging er aan den voorkant in." „Dan," zei de coroner aarzelend, „blijft er dus slechts één theorie over. „Ja, het instrument is er door de hand van Iemand met groote kracht en beslistheid ingestooten, en met de bedoeling om te dooden." „Met andere woorden, U denkt, dat de overledene ver moord is." „Dat is mijn meening." Dr. Yabsley, de geneesheer-directeur van het Lan- chester-ziekenhuis, was het met zijn collega eens. „Heb ik U goed begrepen, dokter Thornston, dat er geen aanwijzing van een wond was aan de opper vlakte van het lichaam?" „Alleen bij zeer nauwkeurig onderzoek." „Maar er was een bloedplas." „Ja, dicht bij het hoofd." „Waar kwam dit bloed vandaan?" l.Uit het hoofd. Mijn opinie is, dat de overleden# viel, toen zijn hart doorboord werd, terwijl hij viel om draaide en met zijn slaap hevig tegen den steenen vloer sloeg. Een belangrijke hoeveelheid bloed moet uit dl® wond aan het hoofd zijn gevloeid." (Wordt vervolgd).

Schager Courant | 1929 | | pagina 2