WIERINGEN. W1ERINGERWAARD. ZÏJPE. WINKEL HOOGWOUD. WARMENHUIZEN. ANNA PAULOWNA. Binnenlandsch Nieuws. 1 Zondagavond trad in de zaal van den heer Jb. Bruul te Hippolytushoef op „Het Groote Tooneel" van A.m- Bterdam. Opgevoerd werd: „Als het Moederhart spreekt' (De gebroken stralenkrans), tooneelspel in 4 bedrijven naar den bekenden roman van Florence L, Barclay! De opvoering was keurig en werd door de vele aanwezigen aandachtig gevolgd. Een gezellig bal besloot dezen mooien avond. 1 Zondagmiddag is een groote openluchtmeeting ge houden op het land van den heer Jb. Bruul te Hippo lytushoef, uitgaande van de S.D.A.P. afd. Wieringen. 'Als sprekers traden op M. A. Reinalda van Haarlem en A. de Vries van Zaandam, met het onderwerp: „Nu weer en beter dan ooit". Medewerking werd verleénd door het Helderis Fanfarecorps, met welks muziek voor op, vooraf een ommegang door het dorp werd gemaakt De meeting trok veel belangstelling, ook van bezoekers van buiten. 1 Op den Westerklieverweg rijdende, geraakte de auto mobilist N. KL te veel aan den kant en kwam daarbij inet zijn auto in den greppel terecht. Met vereende, krachten >verd de wagen weer op den weg gebracht, doch even verder geraakte hij weer van den weg in den greppel. Daarbij werd de wagen licht beschadigd, zoodat hij later moest worden opgehaald. 1 Zondag speelde het 2e Succes-elftal tegen het sterke Anna Paulowna I, voor de zomercompetitie en wist in een mooi gespeelden wedstrijd met 62 te winnen. Voorwaar een mooie prestatie van ons 2e elftal. I Politie. Gevonden op sportterrein, een kinderporte- monnaie, inhoudende eenlg geld. ST.-MAARTENSBRUG. Door de vereeniging „Ziekenhuisverpleging" alhier werd Zaterdagavond in het lokaal van den heer Kossen een buitengewone ledenvergadering gehouden voor de wijken St.-Maartensbrug en Schagerbrug, met het doel om, zoo mogelijk, te komen tot oprichting van een onderlinge operatiekas. De voorzitter, de heer J. Keuris, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Dijken, se cretaris-propagandist van de Federatie der Ziekenhuis verpleging in Noord-Holland. Nadat de secretaris, de heer C. v. d. Sluijs, eenige mededeelingen heeft gedaan omtrent de werking der plaatselijke vereeniging, krijgt de heer Dijken het woord Deze had tot onderwerp gekozen: Is een operatiekas noodig en mogelijk en zoo ja, hoe dient deze dan geor ganiseerd te worden? Spreker begon met te zeggen, dat volgens de statistiek er één operatie gebeurt op de 100 leden. Volgens zijn berekening zou dan ieder lid boven 16 jaar cent en béneden 16 jaar 2% oent moeten betalen. Bij een dergelijke contributie zou bij een voor komend geval ten hoogste f 100 kunnen worden uitge keerd. Voor alle zekerheid had spreker over een en an der gecorrespondeerd met de Maatschappij .Nieuwe Boerhave" en zich tevens in verbinding gesteld met de Mij. „Cura", te Den Haag. Uit de verkregen inlichtin gen meende spr. de laatstgenoemde Mij. het meest te moeten aanbevelen. De contributie bedraagt aldaar 2% cent per persoon beneden de 60 jaar en 3 cent boven dezen leeftijd met een uitkeering tot een bedrag van ten volle f 100. Op vertoon van kwitantie wordt dit be drag binnen 6 dagen uitgekeerd. De Maatschappij eischt eohter te beginnen met minstens 100 leden, onder voor waarde tevens, dat de Vereeniging zelf binnen 6 jaar geen operatiekas mag oprichten. Na deze keurige uit eenzetting werd door voorzitter gevraagd of er nog personen aanwezig waren, die verdere inlichtingen wil den hebben. Door den heer P. Breed werd gevraagd waarom iemand boven 60 jaar meer contributie moest betalen, waarop de heer Dijken antwoordde, dat op dien leeftijd volgens statistieken meer risico is dan bij jongeren. Ujt de verdere besprekingen bleek, dat het Bestuur evenals de aanwezigen van meening waren, dat het beter was zich aan te sluiten bij de Maatschappij „Cu ra" dan zelf een operatiekas op te richten. Daar niemand meer het woord verlangde, sloot voor zitter de vergadering, daarbij dank brengende aan den geachten spreker v.oor zijn zeer bevattelijke uiteenzet ting en aan de aanwezigen voor hun opkomst en be langstelling. SCHAGERBRUG. Op Maandag jj. werd alhier een paardenkeuring ge houden, uitgeschreven door de Harddraverij-vereeniging „Voorwaarts", alhier. Voor deze keuring werden 38 paar den aangegeven, ondergebracht in 5 rubrieken. De prij zen werden uitgereikt als volgt: Rubriek I, 1-jarige paarden (warmbloed): le prijs f 15, A. de Graaf, Anna Paulowna; 2e prijs f 10, P. D. Tim merman, Schagen; 3e prijs f 5, M. Roozing, Schagerbrug Rubriek II, 1-jarige paarden (koudbloed): le prijs f 15, A de Graaf, Anna Paulowna, 2e prijs C. Faarl- berg, Barsingerhorn; 3e prijs f 5, Jb. de Wit, Burger- brug. Rubriek ITT, 2-jarige paarden (warmbloed): le prijs f 15, L. K. 'Vader, Schagerbrug; 2a prijs f 10, D. P. Tim merman, Schagcn; 3e prijs f 5, G. Baken, Anna Pau lowna. Rubriek IV. 3-jarige paarden (warmbloed): le prijs f 15, C. Klerk, Schermer; 2e prijs f 10, J. Th. Boersma, Lutjewinkel; 3e prijs f 5, W. Eriks, 't Zand. Rubriek V. Paarden van 4 jaar en ouder (warmbloed): le prijs f 20, D. Marees, Keinsmerbrug; 2e prijs f 15, H. Schermer, Oudesluis; 3e prijs f 10, Jb. de Wit, Burger- brug; 4e prijs f 5, P. Bruin, St. Maartensbrug. De aangeboden paarden waren van zeer goede kwa liteit. LUTJE WINKEL. Vrijdag 7 Juni bracht een gezelschap van ruim 120 Duitsche Handelaren, onder leiding van de heeren G. Nobel, D. C. de Waal en P. Krediet, geassisteerd door de heeren Scheffel en Holzmuller van de Kamer van Koophandel voor IIolland3 Noorderkwartier, een be doek aan de Coöperatieve Zuivelfabriek Westfriesl'and te Lutjewinkcl. De heer Jensma met het bijna voltallige Bestuur, ontving het gezelschap, dat na een korte toespraak van den heer D. C. de Waal, in groepjes de fabriek met belangstelling hezag onder geleide van genoemde hee ren, alsmede van de heeren Boer en Grasmann, werk zaam aan de fabriek. Na den rondgang maakten de bezoekers gaarne ge bruik van de vriendelijke uitnoodiging van den als Herr Ober fungeerende „van der Wal" om een glaasje ButtermJlch te drinken en een stukje Kase te proeven, terwijl de heer Becker met de noodige vlugheid onge veer zestig handteekeningen ln het Vreemdelingenboek verzamelde waaruit bleek, dat de bezoekers over het geheele Duitsche Rijk verspreid woonden. Het bezoek is ongetwijfeld een mooie reclame voor de fabriek, waarvoor ze groote bewondering toonden. Het was jammer, dat het bezoek niet een half uurtje langer duurde, wat wel de bedoeling was geweest, doch wat werd verijdeld door het te late vertrek van Alk maar, wat zijn oorzaak vond in de onvolledige opgave van het aantal deelnemers van den leider uit Aken, waardoor voor den maaltijd onvoorzien meer werk moest worden gedaan, wat altijd vertraging in de reis brengt. Overigens ging alles uitstekend, zoowel voor den maal tijd in den muziektuin, als de autorit, die nauwkeurig werd uitgevoerd en het bezoek dat zeer prettig was en de aangenaamste herinneringen bij de excursionisten zal levendig houden. Inlichtingen zijn ter secretarie te bekomen omtrent een paar gevonden nieuwe kinderklompen. In April 1929 In April 1923 1.542.475 K.G. 145.550 K.G. 258.800 K.G. 41.925 K.G. 732.425 K.G. 638.050 K.G. 35.700 K.G. 775 K.G. 39.175 K.G. 12.025 K.G. 6.300 K.G. 1.166 K.G. 5.200 K.G. Eoode kool Gele kool Deensche witte kool Uien Peen Bieten Blauwe aardappelen Rhabarber De omzet bedroeg in April 1929 f 258.089.04 tegen f 82.698.90 in April 1928. Aan de veiling werd in de maand Mei verhandeld:: In Mei 1929. In Mei 1928. Roode kool Gele kool Deensche witte kool Uien Peen Blauwe aardappelen Bieten Rhabarber De omzet bedroeg in f 11.946.35 in Mei 1928. 56.500 K.G. 7.750 K.G. 37.750 K.G. 13.675 K.G. 13.525 K.G. 1.650 K.G. 2.200 K.G. 20.000 K.G. 900 K.G. 2.600 K.G. 40.300 K.G. 118.450 K.G. Mei 1929 f 18.226.47 tegen LAN GEN D IJK. Te Broek op Langendijk is de Voorburggracht door middel van een baggermachine op vaardiepte gebracht. Te Zuidscharwoude zal men daarmee dezer dagen be ginnen, zoodat den een eind zal komen aan de gerecht vaardigde klachten der motorschippers over de slechte bevaarbaarheid van dit zoo drukke vaarwater. ZUEDSCILARWOUDE. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk alhier ls gekozen de heer C. Berkhouwer Pz. (vac. A. Klingier.) NOORDSCHARWOUDE. Zondagmiddag werd vanwege de Langendijker afdee- lingen der S.D.A.P. een openluchtmeeting georganiseerd op het terrein achter de o. 1. school alhier. Het weer werkte uitstekend mede, zoodat de belang stelling groot was. Op het terrein waren naar schatting een 400-tal personen aanwezig. Vooraf werd om half drie bij de Krommebrug te Zuid scharwoude een optocht gehouden naar hier, waaraan door vele bezoekers werd deelgenomen. Door het arb. muziekcorps „Excelsior" van Alkmaar, alsmede van de zangvereeniging „De Stem des Volks" en de Jeugdor ganisatie werd deelgenomen aan deze optocht, welke vele kijkers lokte. Om drie uur arriveerden allen op het meetingterrein, waar bovengenoemde Alkmaarsche vereenigingen hun gewaardeerde medewerking verleenden. Als spr.'s traden op Mevr. Miedema—Zondervan, van Amsterdam en het Tweede Kamerlid Ir. Cramer, de In dische .vertegenwoordiger van de S.D.A.P.. Eerstgenoemde spr. richtte in de eerste plaats een woord tot de vrouwen, welke zij opwekte de mannen in den verkiezingsstrijd te steunen. Spr. vestigde de aan dacht op de eischen der sociaal-democraten als het staatspensioen, moederschapszorg en tuberculosebestrij ding, goed onderwijs, en in het bijzonder de ontwape ning ter voorkoming van een nieuwen wereldoorlog. Verder noemde spr. het optreden van de nieuwe Deensche regeering onder S.D.-Ieidlng, die weldra het voorstel tot ontwapening zal doen, alsmede op de pas gevormde Arbeidersregeering Macdonald in Engeland, waarvan zij stappen in deze richting verwachtte. De tweede spr. wees op de belangrijkheid #an deze verkiezing, welke ons een Democratische regeering kan brengen, indien de uitslag der verkiezingen gunstig zal wezen. Zoo dit niet het geval is, wacht ons wederom een regeering Colijn of een extra-parlementair kabinet. In het belang van de arbeidersklasse is geen van beide laatstgenoemde wenschelijk. Ook in ïndië zijn nog mis standen als poenale sanctie (lijfstraffen) enz., welke op de inlandsche arbeiders worden toegepast cm maar niet te spreken van de lage arbeidsloonen. Spr. wekte daar om alfen op om te stammen op de candidaten der S.D.A.P. opdat deze partij indien zij deel zou uitmaken van een nieuwe regeering in deze goed werk zou kun nen verrichten. I-Iierna werd dë meeting gesloten, terwijl nogmaals een optocht werd gevormd, welke aan het einde van Zuidscharwoude werd ontbonden. NOORDSCHARWOUDE. Het concours van den R.K. Bond van Har monie en fanfarecorpsen. Zondag werd op het sportterrein achter de R.K. kerk, ten vervolge op verleden Zondag, het tweede gedeelte van het concours van den R.K. Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen gehouden. Gelukkig was het weer beter dan den vorigen Zondag. Na officieele ontvangst, die ditmaal fn „De Eurg" werd gehouden, begon de marschwedstrijd. Evenals de vorige week veroorzaakte deze *wedstrijd een groote volksverzameling, doch evenals de vorige Zondag werd het verkeer door de politie op uitnemende wijze geregeld. -De uitslag was als volgt: St. Theresia, Amsterdam, 88 p. 2e prijs; Euphonia, Overveen, 98 p. le prijs; St. Caeciiea, Zwaag, 102 p. le prijs; Genot door Kunst, Noordscharwoude, 113 p., le prijs met lof, en Crescendo, Purmerend 110 p., le prijs met lof. Na afloop dezer wedstrijden werd de gezamenlijke marsch gespeeld .welke gecomponeerd was door den heer H. A. Maas, directeur van Genot door Kunst. .Onder zeer groote belangstelling ving te ongeveer 2 uur de concertwedstrijd aan. De corpsen, welke hieraan hebben deelgenomen, kunnen over het verloop zeer ze ker tevreden zijn. Over hét algemeen genomen is er heel goed gespeeld .vooral door de hoogere afdeelingen. De uitslag is als volgt: Crescendo, Weere (Hoogwoud), 279 p., 2e prijs; Accor- dando, Wogmeer, 283 p., 2e pr.; Kunst naar Kracht, Berkhout, 237 p., 3e pr.; en St. Theresia, Amsterdam, 305 p., 2e pr.; Allen 3e afd. fanfare. In de twede afd. harmonie speelden St. Caeciiea uit Wervershoof en uit Nieuwendam, die resp. 400 en 410' punten behaalden, en dus beiden op een len prijs beslag wisten te leggen. Eerste afd. fanfare: St. Caecilia, Zwaag, 372 p., le pr.; Genot door Kunst, Noordscharwoude, 407 p., le prijs, met lof. Eerste afd. harmonie: Euphonia, Overveen, 345 p., le pr.; Crescendo, Purmerend, 350 p., lo pr. Zooals men zich kan indenken, werd deze uitslag door de deelnemende corpsen met gejuich begroet. Vooral door de leden van Genot door Kunst, omdat zij 407 p. be haalden en daardoor boven het patronaatsfanfare uit Castricum komen te staan. Het is aardig te vernemen hoe beide vereenigingen hun beste beetje voorzetten om het van elkander in puntenaantal te winnen. Het vorige jaar was Castricum in den concertwedstrijd hooger, doch in den eerewedstrijd wel 37 punten lager. Het spreekt dus ook vanzelf, dat de uitslag van het concours ook nu weer met spanning werd gevolgd. Doch ditmaal heeft Genot door Kunst gezegevierd. Te ongeveer half negen werd begonnen met den eere wedstrijd, waaraan door de eerste prijswinnende ver eenigingen werd deelgenomen. Hiervan was de uitslag: le prijs Genot door Kunst, met 210 p. (max.), 2e prijs Crescendo, Purmerend, met 199% p., 3e prijs St. Ce- cilea, Nieuwendam, met 189 p. Genot door Kunst zal aan haar vaandel dus weder om eenige nieuwe prijzen kunnen toevoegen. De eerste prijs, le afd. bestond uit een zilveren lauwerkrans; voor den len prijs eerewedstrijd was een gouden medaille beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Noordscharwoude, terwijl zij bovendien nog in het be zit komt van de prachtige zilveren lauwerkrans van de gemeente Zuidscharwoude, omdat zij over het ge heele concours het hoogste aantal punten heeft be haald (ln concert én eerewedstrijd te samen.) Na afloop van den eerewedstrijd bleef het publiek nog langen tijd gezellig bijeen en werd de avond be sloten door een prachtig vuurwerk/ hetwelk door de diverse vereenigingen aan het concours-comité was aangeboden. Wij gelooven wel dat een woord van dank aan allen, die tot het slagen van dit concours hebben megewerkt, hier niet mag ontbreken. De voordrachten ter benoeming van twee onder wijzeressen aan de o. 1. school I dezer gemeente, lui den als volgt: a. 1. Mej. A. J. de Snaijer te Den Helder; 2. mej. F van Konijnenburg te Groningen; 3. mej. F. Batting te Veendam. b. 1. Mej. F. van Konijnenburg te Groningen; 2. mej. A. J. de Snaijer te Den Helder; 3. mej. F. Batting te Veendam. Door L. J. Riebot, te Breezand, is een aanvraag in gediend .ingevolge de landarbeiderswet, ter bekoming van een plaatsje. Naar wij vernemen, komt de heer G. Rijpma, tijde lijk onderwijzer aan School III, als no. 1 op de voor dracht voor ter benoeming van een onderwijzer aan genoemde school. Politie. Verloren: een bruin lederen portemon- naie met geld. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna, op Woensdag den 12den Juni 1929, des namiddags te 3 uur ten Raadhuize. Punten 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Verzoeken om ontheffing van aanslagen in het schoolgeld van A. Cornegoor, H. L. Pijnacker en P. Witsmeer. 4. Verzoeken om tegemoetkoming ln reiskosten van leerplichtige kinderen, ingevolge art. 15 der Lager- onderwijswet 1920. 5. Voorstel tot vaststelling van een verordening aan wijzende- de tijdvakken, waarbinnen aan leerplichtige kinderen z.g. landbouwverlof kan worden verleend. 6. Verzoeken van de dames H. J. A. Lunshof en M. H. Moorman om eervol ontslag als onderwijzeres aan de o.l. school I met ingang van 1 Juli 1929. 7. Benoeming van twee onderwijzeressen aan de o.l. school I en van een onderwijzer aan de 0.1. school III. De daarvoor opgemaakte voordrachten luiden: school I: 1. Mej. A. J. de Snaijer, 2. Mej. F. va.n Ko nijnenburg, 3. Mej. F. Batting. 1. Mej. F. van Konijnen burg, 2. A. J. de Snaijer, 3. Mej. F. Batting. School Til: I. de heer G. Rijpma* alhier, 23 8. Aanvragen om voorschot ingevolge de Landar beiderswet van Arie van der Stelt, Minne Ferwerda, Paulus Compagne, Johannes Q. Molenkamp en H. Hij man. 9. Voorstel tot onderhandschen verhuur aan het Rijk van het Postkantoor met Directeurswoning. 10. Voorstel tot nadere vaststelling van den pensi oensgrondslag van den doodgraver. 11. Suppletoire begrootingen voor 1928 en 1929 en af- en overschrijvingen op de begrooting 1928. 12. Adres van de caféhouders om gedurende den zomertijd het sluitingsuur voor alle dagen der week op elf uur te bepalen. Voorgesteld wordt op dit verzoek afwijzend tebe schikken omdat \-oor inwilliging geen aanleiding be- staSl. Het cafébezoek is zeer* gering en terwijl door den Burgemeester van zijne bevoegdheid hem verlee l krachtens art. 62 der algemeene politieverordening om in bijzondere omstandigheden (vergaderingen, e.d.) een later sluitingsuur toe te staan, een nogal ruim gebpuik gemaakt wordt. 13. Verzoeken om mede te, werken aan de poging om te voorkomen dat de kantoren der Rijksontvangers ten plattelande worden opgeheven. 14. Verzoek van de afdeeling Anna Paulowna van de Ned. Vereeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, om van de kermis kramen en tenten te weren, waarin alcoholhoudende drank wordt ver kocht. 15. Rondvraag. Wederom een auto-ongeval. In den nacht van Zondag op Maandag kwamen de heeren J. D. en S. uit Breezand. met een auto, gehuurd van den heer Veltman te Van Ewijcksluis, aan den Kerkweg, ongeveer bij den Veerweg, plotseling over den kop in de sloot. Een wonder mag het heeten, dat beide heeren ongedeerd uit de auto kVg,men. Was' de sloot n.1. niet droog geweest, dan was het ergste te vreezen geweest, daar de auto, een gesloten 2-deurs 4- persoons Ford op den kop lag. De auto werd geborgen door den heer K. Jonker De oorzaak is niet definitief bekend. Als bijzonderheid het volgende: De heer Jon ker deelde ons mede. dat dit sinds Pinksteren de ze vende auto is, die hij heeft geborgen. De gevaarlijke hoek bij hotel „Veerburg." Telkenmale wordt bewezen, dat deze hoek gevaarlijk is. De manier waarop vele weggebruikers zich aan de verkeersregels houden is meer dan ergerlijk. Het moet werkelijk eens tot een groot ongeluk komen, eer men het goed beseft. Zondagavond kwam een auto vanuit den Oostpolder en paard en wagen vanaf den Lagedijk De auto, een Chevrolet gaf luide signalen, doch de koet sier van paard en wagen scheen hierop niet te letten, zoodat plotseling het scheen alsof de auto het paard zou doormidden rijdén. Dit sprong pchter bovenop de motor kap, zcodat deze nogal ingedeukt werd. De inzittenden van den wagen schrokken erg, evenals die van de auto. Doordat de voertuigen direct wegreden, valt er alt te zeggen, wie de betroffen personen waren. BREEZAND. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling va den heer K. L. Bakker te Den Helder, een coiffeuri zaak op te richtn aan den Koningsweg. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Elizabeth, dochter van J. C. van Grieke en van C. J. van der Pijl. Jacoba, dochter van J. j de Ridder en van M. van Scheers. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Klaas Verwer en Adriaantje Keuris, rius Angevare en Catharina Maria Molenkamp. Overleden: Geene. BLOEMBOLLEN VEILING ANNA PAU- LOWNA. Bij de op Vrijdag jl. gehouden bloembollenveilin! op den tuin van de N.V. Homan en Van Oosten, we ke verkoopng geschiedde ten bate der R.K. Kerk Anna Paulowna, was de opbrengst f3300. De veilng voor de N.V1 v. h. Peereboom en Co bracht f 5500 op. Het slachtfondsen=conflict. DE DERDE FACTOR IN HET SPEL. Zooals reeds in ons nummer van Zaterdag gemeld, ign het comité van actie uit de slagers- en grossiera-or ;anisaUes en het hoofdbestuur van den Bond van Boe enslachtveefondsen principieel tot overeenstemming ge lomen wat betreft de wijze van beslechting van het ge 3chil, n.1. bindende uitspraak van drie onafhankelijk én onpartijdige juristen, aan te wijzen bijv. door eet vechter-president. In afwachting der uitspraak zouden de onderllngt fondsen hun aankoopactie staken, doch de uitkeering voor kleine afkeuringen afhankelijk stellen van de ar bitrale uitspraak, en wel met terugwerkende kracht tot het tijdstip der aanvaarding van deze arbitrage. Dezer dagen zullen de ledenvergaderingen der respectievelijke organisaties zich over dit door hun leidera gesloten ac- coord hebben uit te spreken. Er is thans echter, naar het „Hsbl. verneemt, een derde factor in het spel gekomen. De directeur n.1. van de F. S. (Federatieve Slachtverzekering), de heer Lug- tigheid, heeft aan het comité van actie kenbaar ge maakt, dat indien dit ermede accoord gaat,dat hangende de uitspraak, welke nog weken op zich kan laten wach ten, de boerenfondsen de organen niet direct betalen, zich genoodzaakt zal zien gedurende dien tijd daarvoor evenmin uitkeering te doen, hetgeen hij tot dusver wel deed. De heer Lugtigheid zegt hiertoe genoodzaakt te zijn uit óverwegingen Van concurrentie (premiebedrag). Naar aanleiding hiervan, merkt genoemd blad op, dat het juist en billijk lijkt, dat aan het F.S.-fonds dat in de afgeloopen maand de concurrentie wel aandurfd« (toen de organen door de boerenfondsen onvoorwaarde lijk niet werden uitgekeerd en veel restant vee afge kocht werd, bij wijze van steun aan wankelmoedige boe» ren, door slagers en grossiers wordt toegestaan, zijn ver goeding der organen op dezelfde w\jze afhankelijk te stellen van de latere commissie-uitspraak. Dan zijn reeds thans voor alle fondsen de omstandigheden gelijk en kunnen ook de F. S. precies, hetzij tijdelijk, hetzij blijvend, afhankelijk van de uitspraak verlaagd worden. Bovendien spreekt uit de houding van den heer Lugtig heid al zeer weinig fidutie ln de verdere standvastigheid van slagers en grossiers, en veel vertrouwen in die dei boeren! TRAGISCH ONGEVAL. Een vrouw verbrand. De 53-jarige mej. D., wonende Voormeulenweg te Bus- sem, was Zaterdagmiddag in haar -woning bezig met huiselijke bezigheden. Doordat zij te dicht in de nabij heid van een petroleumstel kwam, geraakten haar klee- ren in brand. Ze vluchtte naar buiten, waar de vlam men door buren en voorbijgangers met dekens enz. wer den gedoofd. De vrouw werd per politiebrancard naar de St. Gerardus Majella-stichting vervoerd, alwaar zij na een half uur aan de bekomen brandwonden is over leden. Zij laat zes minderjarige kinderen achter. De roofmoord te Breda. DE VERMOEDELIJKE DADER AANGEHOUDEN. In verband met den roofmoord die den 17den Mei j.1. te Breda werd gepleegd op mej. v. d. Ende—Hagenaars in haar woning in de Nieuwe Boschstraat aldaar, is Vrijdagavond gearresteerd de 25-jarige timmerman aannemer J. v. d. E., een zwager van het slachtoffer. De aangehoudene is ongehuwd en woont bij zijn ouders in. Het geruoht, dat het parket in verband met de moord zaak een onderzoek ten huize van v. d. E. instelde, lokte honderden derwaarts, die vol spanning den loop der gebeurtenissen afwachtte. De commissaris van Politie, inspecteurs en recherche en verscheidene rechercheurs waren aanwezig, terwijl de politie een groot deel van de straat had afgezet. Omstreeks half tien is het parket naar eenige 'n aan bouw zijnde woningen aan den Terheydenweg gegaan, waar eveneens een onderzoek plaats had. Deze wonin gen worden genet door den verdachte. Het verluidde, dat een spijkertrekker werd vermist en dat de justitie groote waarde aan dit voorwerp hecht. Na deze onderzoekingen is v. d. E. gearresteerd. Nader verneemt de „Msb." het volgende: Van het oogenblik af, dat de moord gepleegd werd, kreeg de politie sterk den indruk, dat bij dezen mooxd geen vreemdé betrokken was. Ook uit het feit, dat geen sporen van een worsteling bij het slachtoffer aanwezig waren, werd reeds van den beginne af afge leid, dat hier geen vreemde in het spel was. In deze richting heeft dan ook het onderzoek plaats gehad, ook onder de familieleden. De politie kwam toen ter oore, dat een spijkertrekker, waarmee vermoedelijk de moord was gepleegd, bij den verdachte J. v .d. E. vermist werd. Successievelijk heeft de politie toen verschillende personen gevonden en gesproken, die den verdachte op het bewuste uur van den moord in de omgeving van de plaats, waar het misdrijf is gepleegd, hebben gezien. De justitie heeft Vrijdag de instructie tegen den ver dachte geopend. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Tot nu toe blijft hij ontkennen. DIAMANTEN JUBILEUM VAN DE BRIEF* KAART. Do bero8indQ.biielkaart van Days aan Dnymaer van Twist. De Haagsche Post vertelt, dat de briefkaart dit jaar haar diamanten jubileum viert in haar vader land Oostenrijk. Zij werd uitgedacht door dr. Ema- nuel Herrman en oorspronkelijk moch men haar slechts aan de achterzijde met mededeelinigen be schrijven en was dé voorkant gereserveerd voor het adres- Omstreeks 1900 werd in Engeland toegestaan ook de linkerzijde van den voorkant te beschrijven: cn ons land volgde spoedig ook met deze concessie; de briefkaart zelve deed hier te lande haar intrede met de nieuwe postwet van 1870. Herrman had oorspronkelijk voorgesteld om den tekst1 der mededeelingen tot 20 woorden te beper* maar in Weenen zag men zeer wel in dat controle daarop duurder zou zijn dan de opbrengst der even-

Schager Courant | 1929 | | pagina 6