Schager Courant Vierde Biad. Brabantsche brieven. Gemengd Nieuws. Het slechte weer in België. Ongelukken op de Canadeesche overwegen. Een sensationeel giftmengstersproces. Een heksenproces in Hongarije. Kinderen PUROL Een groote geheime stokerij ontdekt Ontsteltenis in twee Roemeensche ministeries. De doodslijke mishandeling van een dwangarbeider. De eerste luchtpassagiers naar Indië. Een verradelijke aanslag in Ierland. Zaterdag 15 Juni 1929. 72ste Jaargang. No. 8475 Ulvenhout, 12 Juni 1929. Menler, Nouw kunde mijn 'nen heel onhaartelijken pisang vinden, da'k oew da zoo vlakweg in oew gezicht zeg, maar jong, as 'k naar m'n gemoed te werk gong, ver dijd da ge deus week van mijn 'n briefke ontvong! Keb gin krumeltje rust in m'n derrejère. M'n baanden I beven en as 'k m'n pen in 't inktfleschje wil soppen, dan steek ik ze'r neffen. M'n oogen doen pijn van op dit velleke pepier te tu ren en m'n harsens zijn d'r maar half bij. Ze duikelen en tuimelen deur m'nen kop, tellekes as 'k de zon zie en perbeer maar 's om die nie te zien. De zomer zit in m'n karrekas te vroe- ten en lot gin vezeltje, noch van m'n flenelleke, noch van m'n zielement, mee rust. 't Is of ik feesten mot, kermis-houwen, daansen en *n steuvig plnteke bruin deur m'nen nek gieten. En as Tc et oew nouw 's eerlijk en persles mot vertellen, karjuu! ik laat ginnen duvel op m'n haart smoren, welnouw, dan zou 'k willen hossen en daansen en sjouwen mee 'n heel stel pootige en melkbloedige boe rinnen, die 't leste asem en 't leste zweetdrupske uit m'n korrepus halen. Da'd oew haren nat op oewen kop plak ken en oew pet in de oewen nek zit, da-d-oew oogen de wèreld zien tollen en da-g-op 'nen stoel neerkwakt en alles vuult éf-loopen. En daar 'n kouw pilske overhee- nen, kèk, da's 't werk om d'n zomer deur oew botten te laten varen. Jouw kan 'k da mee 'n grust geweten ver tellen, amico, gij ben-d-ok ginnen èrepel, maar wilde ge- leuven dat er lui zijn, die beweren dat da zondig is. Sap- perdemailemosterdpot of 't zonde-n-is, as ons lleveneer- ke de zon lot schijnen op de dooiste en uitgemergelste twijgen en takken dat er het leven, de nuuwe, jonge, knoppen, gewoon uit-barst! Of 't zonde-n-is, de schoone natuur te verwijten da-ze niks aanders doet as onder d'n goddelijken wil van de geweldige schepping ,d'r, krachten naar buiten lot sprin gen as fonteinen, om de menschen gelukkig te maken! Of 't zonde-n-is, oew eigen tot springens-toe blij te maken mee de allemachtige weelde van zonnewèrmte en verblindende natuurpracht die van de wèreld 'n paradijs mokt! I, Of 't zond-n^is da g'oew eigen as 'n kindje zoo blij vuulen mot, zoogaauw as g*n blaaike ziet botten uit 'n eogenschijnelijk dool takske-hout, de veugeltjes hoort zingen da-d-oewen kop raast, de blommekes ziet komen in gele, witte, rooie, pèèrse en rose kleejkes, zoo schoon, da ge ze nie aan durft raken! Of 't dan zonde-n-is as eigenlijk die krachtige natuur deur oew dikke vest en oew boezeroenvom nog nie te noemen oew ouwe, dikke vel, d'n groei en de fut weèr in oew hart pompt en da ge mee fiksche teugen zuivere locht oew borstkast de ruimte gift om daar alles te la ten opbloeien van 't beste wa-d-'nen mensch genieten kan! Of 't 'n verdienste-n-is, God's wonderwerken veurbij te loopen mee 'n uitgestreken faasie en 'nen zwarten stropdas teugen oew strot! Goeie genade, ze verslij ten d'n Schepper toch zeker nie veur 'nen boekhouwer die de natuur zit te bewonderen op 'nen bos onkruid die er aan d'n overenkant van z'n kantore in 'n verstopte dakgoot groeit? Maar genogt, amico, laat ik m'n eigen nie op zitten te winden over lui die in plak van 'n baart 'n stukske baksteen emmen zitten en in plots van bruischend ge zond bloed, kèrnemelk deur d'r ajers emmen stroomen; kortom lui, die nog te lamlendig zijn om 'nen mede- menBch 'n baand te geven, lot staan 'n bietje haartelijk- held. Ze geven oew twee kouwe, nattige vingertoppen of 'n haandje as 'n schotteldoekske en haartelijkheid...? Kan 'nen oorwurm haartelijk zijn? Amico, as 'k toevallig teugen zo'nen kwast oploop, teu gen zo'n waandelende zonsverduistering, dan wor 't koud op m'nen rug en zou 'k hekspres willen vloeken om 'm de stuipen op z'n verdorde vel te jagen. Veul bedde 'r hier nie van, van da stekelige soort, want z'ouwen 't hier nie uit. Ze worren te veul „genomen" hier! Witte waar ik ze onder rankschik? Onder de kak- tussen van 't menschensoort. Bloeien? Houmaar! Pie ken? Kommaaraf! En lillek, lillek! 'k Weet best dat 'r menschen zijn, die mee 'nen kaktus dweepen. Er zijn er, die emmen er 'n heele verzameling van. Maar da's de mode. Vandaag houwen ze'nen hond die bijna gin pooten heet, mèrgen eenen die bestaat uit enkelde pooten. Vruuger. was er gin huishouwen of ze hadden potten mee fok&iaas, vandaag zijn 't allemaal kaktussen. Maar laat ik nie over de mode beginnen, want dan is 't zon- leJ neke onder veur ik klaar ben mee dit briefke en "k zou er, veur ik naar bed gaai vanavond, toch graag nog zooveul meugelijk lol van willen emmen. En toch, veur ik van m'n briefke afschei, mot ik oew nog wa vertellen van onzen schoonen toren. „On sen", da wil zeggen: d'n Berdaschen, maar veur eiken Brabaander, is d'n Berdasche toren, onze toren! Want 't is 'n bouwwerk da zoo hoog de locht instikt, da g'm ieverans zien kunt. As ge van boven d'n Moer dijk af komt reizen, dan ziede twee dingen 't aller eerste. De kollesale brug die al zoolaank Ollaand aan ons perbeert te verbinden... en den Berdaschen toren! Lot staan dus, da wij dieën toren ok d'n onzen noemen, want as d'n haan die er op staat nouw en dan is wa-d- onder z'nen schoonen stèèrt uit zou laten vallen, dan viel da bij ons zoowa-d-op tafel, amico! En as ge dan ov?r die kollesale Moerdijkerbrug komt gereisd, dan wijst ie dierekt omhoog as 'nen goeie ouwe bekende die teugen oew zeit: „Welkom, bij oew thuis komst in ons schoone laand. Kom binnen en*wa zulde gebruiken!" Ja, amico, 't is meschient 'n bietje flaauw veur zo'nen ouwen kerel as ik ben, maar as ik van d'n Haag koom of Amsterdam, en al hè 'k daar nóg zoo'n leut g'ad, *s ik in de Zwaluwe d'n toren weer zie, dan ruuk ik m'nen hof, dan zie ik m'n beesten, dan lee Ulvenhout ol veur me-n-open, dan, dan ben 'k al thuis! Dan rollen de wielen van 't spoor ineens aanders, dan vuul ik m'n eigen op eigen bojem! Wht er n ouw mee dieën toren gebeurd is, zulde Vragen? D'r s 'n nuuw klokkespul in gehangen. Laank emmen :ru on; d'r op gewocht Maanden en nog 's maanden die jaren duurden! Allemaal emmen er wa-d-aan betaald om 'm 'n klokkespul te geven, wèèrdig aan z'nen schoonen bouw en wèèrdig aan de vrindschap die me veur 'm vuulden! Wemmen, as 't waren, 'm allemaal 's de haand ge drukt mee on3 gave en nie mee twee killige, klammige vingerskes, nie op z'n kaktus' maar mee 'nen steuvigen, gééven poot, die natrilt in oewen schouwer. En nouw 'n Zaterdag eet-ie veur 't eerst z'n nuuwe liedekes gezongen. Jos Denijn, 'nen klokkenist bij de gratie Gods, ee-t- 'm zooveul as ingespuld. Duuzenden menschen waren op de been om naar 'm te lüsteren en bij de eerste toon tjes amico, wier 'k kepleet koud. Net of da ge weer ineens 'nen ouwen kameraad teugenkwam die g*in jaren gezien had en mee 'n lachend gezicht en 'nen klap op oewen schouder ineens veur oew staat en zeet: „Zoo, ouwe zatkul, hoe mokke gij et?" 'k Ben 'n paar straten ver geloopen om uit de grotste drukte van dieën grooten hoop menschen te zijn en toen in 't Valkenberg op 'n baank gaan zitten, 'n bietje-n- afgelegen, om Jos z'n gespeul 's goed te hooren. Deur de dichte blaren aan de schoone boomen, waar de ondergaande zon zo'nen rossen gloed overgoot, hè'k naar dieën grijzen toren z'n klaanken zitten lusteren en toen 'k na 'n uurke opsting, amico, toen wouw ik eerst naar 't wijwatervatje zuuken, want ik dacht da 'k uit de kerk gong, Inplak uit 't park. 'k Was er verstrooid van! En mee veul plezier kijk ik over m'n landerijen nouw weer 's d'n kaant van de stad uit, waar ie ver boven ultstlkt, want nouw stikt er ginnen grijzen blok steen de blaauwe locht in, neeë, nouw is 't weer 'n levend, 'n bezield wezen, da-d-ons op martdagen en op feest dagen mee schaterende en klaterende en rollende toon tjes toelacht en -zingt. En om nouw 's van dieën toren af te stappen, want ik ben ongemerkt in „de wolken" gestegen mee m'n torenprotje: d'r is van de week weer geschiedenis ge schreven in onze Vaderlaandsche Hiestorle, ee? 1929 n. Chr. Inneming van de Nederlaandsche Koloniejen in Westinje deur Jan Gap en z'n zoolke. Tc Wis nie da me mee de ontwapening al zoover waren. Gij? As daar 'nen sjap 't z'nen kop krijgt om te gaan gappen, dan bindt ie onzen onderkoning daar z'nen vullen zokdoek veur z'nen mond, stopt 'm zoolaank in 'n donkere kleerkast en zegt teugen z'n mannen: „jon- ges, de koning is mijn, sla-d-oewen slag. Gapt wa ge gappen kunt, in naam van mijn. Jan Gap, en nimt alles wa los en nie spijkervast is maar mee en laai et op d'n haandwagen die veur 't peleis staat. En as ze dan d'ren slag emmen geslagen, dan mag d'n onderkoning weer uit de kast komen en op z'nen troon gaan zitten mee 't wapen: ik zal handhaven. Nouw zijn er 'n paar oorlogsschepen naar toe om mee te helpen handhaven, maar de Goeveraeur drinkt 'n gloske spuit veur d'n schrik,, de Jantjes 'n borreltje op de handhaverij en wij emmen de wèreld getoond, da ge net zoo goed nie kunt vechten méé 'n leger as zonder leger en dat dus al 't geklets over ontwapening niks aanders is as: dunne op 'nen riek. En onze leeuw! Die klautert en kraffelt weer nèt deur 't wapen as 'nen lopschen poedel en wij handhaven mee 'n gezicht of we niks aanders gewend zijn. Maar da me terwijl 'n figuur emmen geslagen as 'n openstaande nummeroow honderd, daar kunnen me-n- ons hoofd gerust bij neerleggen en as ge dan, zooas ik, olleen maar bloost tusschen oew schouwerblaren, dan heet er 'n aander toch ok gin lol van! Amico, ik schei d'r af. Ontvang, as altij, veul groe ten van Trui en gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Ieder verstandig rooker Heelt GOMARUS in z'n kokerl SigarenSeriemerk van 5-20 ets. BRUSSEL EN OMSTREKEN ZWAAR GETEISTERD Het geweldige onweder, gepaard gaande met zwa- ren hagelslag en regenval, dat Woensdagavond tus schen negen en half elf boven Brussel en omstreken woedde, heeft'groote schade aangericht. De bliksem sloeg herhaaldelijk in en stelde honderden telefoon toestellen buiten gebruik. In sommige deelen der stad werd ook het electrische licht gedoofd. Op de terassen der groote koffiehuizen, die vol menschen waren, ontstond een paniek. Een vluchtende vrouw brak daarbij een been, een man een arm, Vele wan delaars werden in het Terkamerenbosch door het onweder verrast en moesten onder het hooge ge boomte een schuilplaats zoeken. Dicht bij de Lor- reinendreef werd een boom, waaronder een dame en heer uit de voorstad Sint Gillis stonden, door den bliksem getroffen. De vrouw was op slag dood. Haar echtgenoot werd zwaar verbrand naar bet zieken huis overgebracht. In den Muntschouwburg werden tijdens het tweede bedrijf der Walküre verscheidene ruiten in het dak van het gebouw door den wind ingedrukt en stroom de het water neer op de toeschouwers van de boven- plaatsen. Van het hoofdpostkantoor werd een dak- goat afgerukt, met het gevolg dat een deel van het gebouw onder water liep. Auto's en tram tot de assen in het water. In de voorsteden werden talrijke boomen ontwor teld, die op vele plaatsen de trolleydraden afruk ten, de tramsporen versperden en het tramverkeer met Boschvoorde en andere voorsteden stremden. Honderden daken en lichtreclameborden zijn be schadigd, terwijl in de hellende straten en lanen het water zeer vele kelders en benedenhuizen binnen stroomde. De waterval was zoo overvloedig, dat auto's en trams, in sommige straten op zekere oogen- blikken tot aan de as door het water reden. Ook in de provincie heeft het onweder leelijk huis gehouden. Te Charlerloï is de bliksem bij het station op de electrische geleiding gevallen. Elders zijn koeien en paarden in de weide doodgeslagen. De schade, door den hagel aan de veldvruchten toege bracht, is eveneens zeer aanzienlijk. DE SCHULD BIJ DE AUTOMOBILISTEN. Gevolg van verregaande roekeloosheid. Een groot gedeelte der ongelukken, die het vorige jaar op de overwegen der spoorwgen in Canada ge beurd zijn, was te wijten aan de verregaande on achtzaamheid van de automobilisten. Het volgende staatje geeft daarvan een overzicht: 44 auto's reden een zich in beweging bevindenden trein van terzijde aan; 38 reden een stilstaanden trein van terzijde aan; één trachtte, tevergeefs, tusschen twee rangee- rënde spoorwegrijtuigen door te glippen; 12 bleven te dicht bij de rails staan; 7 gebruikten de strook langs de rails als rijweg, met het gevolg dat zij met een trein in botsing kwamen. Een bestuurder liet zijn wagen op den spoorweg staan en ging slapen. Een liet zijn auto op de rails staan, om iets te zoe ken, dat hij onderweg verloren had. Toen hij terug kwam, was er niets meer van zijn wagen te ontdek ken. Een bestuurder stopte op den overweg, om de lading vast te zetten. Elf kwamen, helaas te laat, tot de conclusie, dat hun remmen niet in orde wa ren. Veertig percent der ongelukken die op de over wegen gebeurden, waren aan verregaande roeke loosheid te wijten; 325 auto's reden gesloten over- wegboomen aan en vernielden ze. De Canadeesche automobilisten zijn derhalve goed op weg, om de Amerikaansche autobestuurders ta evenaren, wat het ten toon spreiden van een in Europa ongekende roekeloosheid betreft. MIJNWERKERS BEBOET. 640 tegelijk. Niet minder dan 640 mijnwerkers zijn gisteren door dén kantonrechter te South Shields tot ieder 10 shil lings boete veroordeeld, wegens contractbreuk. In een geschil met een directie nopens de toepassing van het minimum-loon voor een paar gezellen hadden de mannen zich solidair verklaard en de mijn zonder er verder naar om te zien, verlaten. De directie vroeg arbitrage aan, waarmee de vak bond zich vereenigde. De scheidsrechters stelden de mannen in het ongelijk, waarna de directie zich tot de rechtbank wendde met bovenvermeld gevolg. EEN MASSABETOOGING IN OGST- PRUISEN. De boeren in actie. Donderdag hebben 30.000 Oost-Pruisische boeren te Koningsbergen een betooging gehouden. De voor zitter dankte in een rede den rijkspresident en alle andere betrokkenen voor de actie tot ondersteuning van den Oost-Pruisischen landbouw, doch voegde er bij, dat deze geen geschenken verlangt, doch gerech tigheid. Ook de president van den rijkslandbouw en talrijke andere sprekers voerden het woord. KINDERACHTIG GEDOE IN DUITSCH- LAND Twee helden?! De „Vörwarts". vertelt hoe twee communistische af gevaardigden dezer dagen in den Hessischen Land dag verschenen, gekleed in de uniform van den (ver boden) roode frontstrijdersbond. Eerst na aanmaning van den voorzitter zetten zij hun pet af. Zij hadden de urtiform in een koffertje meege bracht en zich in het Landdaggebouw verkleed, waar niemand hun als afgevaardigden verder iets kon doen. Het soc. orgaan zet dan ook boven het berichtje: Twee helden. MOTORBOOT BIJ SALONIKI OMGE SLAGEN. Vijftien kerkgangers verdronken. Het B.T.A. meldt uit Saloniki: Een motorboot, waarmede 110 geloovigen zich naar de Hemelvaartskerk wilden begeven, om den ortho doxen Hemelvaartsdag te vieren, is gisterochtend op het Castoria-meer omgeslagen, doordat te veel men schen zich aan boord hadden begeven. Vijftien passa giers zijn verdronken. ENGELSCHE DAME VERMIST. Eén afgevaardigde naar het Intern. Vrouwenoongres te Berlijn. Dinsdagavond kwam een reisgezelschap van onge veer dertig Engelsche dames via Rotterdam te Ber lijn aan, die aan het Maandag daar beginnende Intern. Vrouwencongres wilden deelnemen. Tot het gezelschap behoorde ook een 61-jarige mevr. Buckingham, uit Hanley. Toen de dames zich na het verlaten van den trein op het perron verzamelden, constateerde men, volgens een Berlijrisch nieuws bureau, dat mrs. Buckingham verdwenen was. Haar bagage en haar pas vond men in den trein. Alle na sporingen waren tot dusver vruchteloos. EEN 92-JARIGE VROUW VOOR DE RECHTERS. Wolff meldt uit Boedapest: In de in het Banaat gelegen stad Pancsova zal bin nenkort een sensationeel giftmengersproces worden behandeld, waarin een 92-jarige vrouw, Anna Pistova, terecht zal staan onder de beschuldiging, jarenlang sluipmoordenaars behulpzaam te zijn geweest bij het uit den weg ruimen van verscheidene personen. Als haar medeplichtigen zal voorts een aantal vrouwen uit de aanzienlijkste families terecht staan, waaronder de weduwe van den burgemeester. Het proces moest op het laatste oogenblik worden verdaagd, daar nieuwe beschuldigingen tegen de ver dachten binnenkwamen. Het onderzoek van het lijk van den burgemeester toonde aan, dat hij door toedie ning van een plantaardig gif om het leven was gebracht De weduwe van den burgemeester heeft reeds bekend, haar man door vergif uit den weg te hebben geruimd. BOER DOOR EEN ONVERKLAARBARE ZIEKTE AANGETAST. In hoogste instantie heeft thans het Hongaarsche hooggerechtshof vonnis gewezen in een zeer gerucht makende strafzaak, waaraan het volgend geval ten grondslag lag. De boer Vincence Pitlik werd geruimen tijd geleden plotseling door een onverklaarbare ziekte aangetast: van tijd tot tijd verloor hij het bewustzijn, hij kon slechts met de grootste moeite spreken, terwijl hij over zijn geheele lichaam uitslag kreeg. Tenslotte beklaagde hij zich, behekst te zijn. Op een bepaalden dag en een even eens bepaald uur zou de heks terugkomen en dat zou zeker zijn dood zijn. Werkelijk op den tijd door Pitlik aangegeven verscheen voor de oogen der ontzette bloed verwanten de oude, doofstomme bedelares Zsófia Szabó. Zij trad de kamer binnen en ging linea recta op het bed af, waar de zieke in doodsangst op haar wees. Op dat oogenblik wierp de zwager van Pitlik, Mihaly Gal, zich op de „heks" en drong haar de kamer uit, waarop zij buiten door de aanwezigen zoodanig werd mishandeld, dat zij dood bleef liggen. Het merkwaardigste vond ech ter eerst later plaats. Toen n.1. de bloedverwanten Pit lik meedeelden, dat de „heks" dood was, kon deze plot seling weer normaal spreken. Hy stond op en ook de uitslag verdween spoedig. Voor de rechtbank te Szeged werd Gal tot anderhalf jaar, zijn medeschuldigen elk tot vijf maanden veroor deeld. Het hooggerechtshof echter, blijkbaar voelend, dat men hier niet met een geval van doodslag te doen had, vernietigde het vonnis, waar de rechtbank na verdere getuigenverhooren de straf voor een ieder der drie schuldigen op 3 maanden vaststelde. Het gerechts- vallen en bezeeren zich dikwijls, en het wiegekind heeft vaak last van roode of ge smette huid. Dit verzacht en geneest men met Door 30. Tube 80 ct hof sprak daarop alle drie vrij. Thans heeft het hoog ste gerechtshof het laatste vonnis der rechtbank te Szeged van drie maanden bevestigd. OP EEN VILLA BIJ BERLIJN. Naar uit Berlijn gemeld wordt, zijn de autoriteiten er in geslaagd te Schmöckwitz bij Berlijn een groote geheime stokerij te ontdekken. Acht personen werden in verband met deze ontdekking in hechtenis genomen. Zes hunner werden na het eerste verhoor weder in vrij heid gesteld, maar twee blijven ter beschikking van da justitie. Een is een koopman, Robert Gross, een bloed verwant van den beklaagde Bela Gross uit het proces- Stinnes, de andere is een jongeman, die eenigen tijd ge leden was ontsnapt uit een verbeteringsgesticht. De fi nancier der onderneming is een ingenieur, Bauer, die reeds in tal van dergelijke zaken betrokken is geweest en diens zoon. Om hun opsporing is verzocht. Uit het onderzoek is gebleken, dat de in den kelder van een villa in Schmöckwitz gebrande spiritus uit de zen kelder in een reservoir van een motorboot, die ach ter de villa aanlegde, werd gepompt. DOOR MELAATSCHEN VEROORZAAKT. Naar het Klausenburger blad Munkas Ujsag meldt, verschenen Woensdagmiddag twee verwaarloosd uitzien, de mannen in het bureau van den kabinetschef van den minister van landbouw, om den minister te spre ken. Toen de kabinetschef de indringers die zich met geweld een weg gebaand hadden door de schare der wachtenden, wilde doen verwijderen, merkte hij tot zijn ontzetting, dat hun gezichten met vreeselijke wonden bedekt waren. Snel liet hij den dokter van het minis terie roepen, die bij den eersten aanblik constateerde, dat beiden melaatschen waren. Daar de melaatschen, toen zjj door de menigte heendrongen, vrijwel iedereen hadden aangeraakt, vluchtten de in de wachtkamer aanwezige personen ontzet, wierpen hunne kleeren van zich en lieten zich in de naastbijzijnde apotheek des- infecteeren. De melaatschen bracht men onmiddellijk in het ziekenhuis, van waar zij ontvlucht waren, terug, waarna men ook het geheele gebouw ontsmette. Een half uur latef verscheen een derde melaatsche in het ministerie voor volksgezondheid, waar hij zich bij den minister wegens onmenschelijke behandeling in het ziekenhuis wilde beklagen. Ook deze zieke werd on middellijk naar het hospitaal teruggebracht. DE LUITENANT TOT 3 JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD. Aneta meldt uit Magelang: De luitenant der Infanterie C. A. J. v. d. B., die tijdens een patrouilletocht in het Tarakansche den dood van een dwangarbeider veroorzaakte, door hem met het hoofd omlaag op te hangen, omdat de arbeider uit de veldflesch van den officier had gedronken, is door den Krijgsraad tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. VOOR ZOOVER DE VERBINDING IS UITGESTREKT. De -directeur van het Algemeen Indisch Dagblad „Do Preangerbode", mr. C. W. Wormser, vertrekt dezer dagen, in gezelschap van den nieuw aangestelden re dacteur van zijn blad, mr. W. J. B. Versfeit naar Ned.- Indlë en wel voor zoover mogelijk per vliegtuig. De heeren zullen gebruik maken van den vliegdienst der British Royal Airmail, die hen in acht vliegdagen van Parijs naar Karatsjl brengt. Verder Is de luchtver- binding nog niet uitgestrekt, zoodat de rest van de reis als volgt gemaakt wordt: per trein van Karatsji naar Calcutta (acht dagen) en per boot van Calcutta naar Batavia (veertien dagen). Mr. Wormser en zijn reisgenoot zijn de eerste passa giers, die de reis naar Ned.-Indië langs den luchtweg ondernemen, voorzoover deze thans is opengesteld voor particulier verkeer. HET SLACHTOFFER IN STUKKEN GESCHEURD. De politie te Tallycrine, in het Iersche graafschap Clare, had een anoniemen brief ontvangen, om haar mede te deelen dat er in een hoek van een veld wapens en een kistje met documenten, die op een verraderlijke samenspaning betrekking hadden. ver stopt waren. Een speurder werd er met eenige beambten heen gestuurd. De speurder O'Sullivan vond 's avonds metterdaad een kistje, maar toen hij het deksel opendeed, ontplof ten eenige bommen en werd hij aan stukken gescheurd. Twee andere beambten kregen kwetsuren. Te Baleysex, in Kildare, hebben manschappen van de burgerwacht een opslagplaats van wapens en munitie op een zolder ontdekt Zij namen 5 geweren, 300 patro nen, tien bommen en 40 slaghoedjes In beslag. Een dergelijke aanslag in Duitschland. Bij de politie te Hohenwestedt In Holstein kwam eveneens een anoniem schrijven in, dat zei, dat op een bepaald veld een kist met staatsgevaarlijke documenten begraven was. Drie man begaven zich derwaarts. Bij het openen der kist explodeerde de inhoud. Eén der politiemannen werd gedood, één zwaar gewond en de derde licht gewond. VERBINDING MET DE AMERIKAANSCHE MEREN. Een werk, dat 16 jaar geduurd heeft. In het begin van het volgende jaar zal het nieuw gebouwd Wellandkanaal, dat de St. Laurence-rivier met het Eric- en Ontariomeer verbindt en bevaar baar zal zijn voor schepen tot 600 voet lengte, voor het scheepvaartverkeer worden opengesteld. Over dit kolossale werk, dat 115 millioen dollar zal kos ten na het gereed komen, heeft men 16 jaren gear beid.

Schager Courant | 1929 | | pagina 11