eventjes denken. voor onzïTschakers. voor 0nzë-dammers. Vraagstuk No. 354. Vraagstuk No. 355. Vraagstuk No. 356. Vraagstuk No. 357. Gemengd Nieuws. Familiedrama te Berlijn. Duur betaalde smokkelarij. laagje kopergroen,-waardoor de ontkiemende sporen en cohidiën als het ware een vergiftigde voedingsbo dem vinden. Het spuiten is dus geen direct bestrij dingsmiddel, doch moet meer beschouwd worden als een voorbehoedingsmiddel. Zoolang het laagje koper vitriool op -de bladeren aanwezig is, kan men vrij gerust wezen, doch is dit laagje door neerslag ver dwenen, dan moet het spuiten noodzakelijk herhaald worden, soms tot drie-, vier- of vijfmaal toe. Om het kleven van de vloeistof op de bladeren te bevorde ren, voegt men weieens wat suiker aan de vloeistof toe. Gewoonlijk verspuit men 600 L. tot 900 L. per keer per H.A. Niet alle soorten aardappelen zijn even vatbaar voor deze ziekte. Doch geheel onvatbare soorten zijn nog niet bekend. Men heeft gemeend, dat uit zaad gekweekte aardappelen niet aan de ziekte onderhevig zouden zijn, maar men weet sedert lang, dat dit niet zoo is. Even wil ik er op wijzen, dat er wel verschil in vatbaarheid bestaat tusschen het loof der aardap pelen en de hiervan afkomstige knollen. Sommige soorten, zooals Zeeuwsche Blauwe en Bonte zijn in 't loof zeer vatbaar, in mindere mate in de knollen. De Eigenheimer daarentegen is voor al vatbaar in de knollen, maar minder in het loof, hoewel dit laatste toch verre van onvatbaar is. Zoo ook bij Roode Star, waarvan het loof vrij sterk is, doch waarvan de knollen tamelijk vaak ziek kun nen zijn. De zieke knollen van Roode Star en Eigen heimer 'rotten spoedig weg, veel vlugger dan b.v. die van de Wet of Frisius, als deze aangetast zijn, wat overigens zeer zelden gebeurt. Ook in het loof zijn de twee laatstgenoemde weinig vatbaar, even als Industrie( Thorbecke, Ceres en Paul Kruger. De vroege soorten, als Schotsche muis, hebben zoowel in loof als in knollen ernstig van de ziekte te lijden. De consumptieaardappelen van deze soort kunnen echter meestal gerooid zijn, voordat de aardappelziekte zich in eenigszins sterke mate gaat vertoonen. In het algemeen kan men zeggen, dat de HET BOSCHJE VAN DEN MINNAAR. Om zijn dame te behagen, moest een minnaar een boschje in haar tuin planten, bestaande uit 19 boomen, die echter zoodanig moeten zijn geplant, dat er negen rechte rijen zijn, elk van 5 boomen. Als hij dit niet kon klaarspelen mocht hij haar nooit meer terugzien! Helaas heeft onze ongelukkige verliefde jongeling nog steeds geen kans gezien het probleem op te lossen. Wie onzer scherpzinnige lezeressen en lezers helpt hem eens een handje? HET ANTWOORD VAN EEN WISKUNDIGE. Een nieuwsgierige dame vroeg eens aan een bejaar de wiskundige hoe oud zijn beide zoons waren, waarop deze antwoordde: „De een is 5% jarr ouder dan de andere en zes maal de leeftijd van den oudste plus vijf maal de leeftijd van de* jongste zou gelijk zijn aan 301". De dame zat natuurlijk met een dergelijk antwoord danig verlegen en is er nog steeds niet achter, wat nu feitelijk de ouderdom is van de twee zoons. Ook in dit geval komen wij in haar naam de hulp inroepen van onze puzzlaars. OPLOSSINGEN DER PUZZLES ait ons vorig nummer. No. £50. „DE RW FICHES". Het gevraagde aantal fiches zal het oorspronkelijke verschil zijn plus het aantal fiches, dat bij de tweede opdracht, van de kortste rij is weggenomen; in dit geval dus '3-1-5=8. Dit resultaat is altijd juist, onver schillig hoeveel fiches op beide rijen oorspronkelijk loopen met de bedoeling het te plunderen, was van ge dachte veranderd, waarschijnlijk uit angst, dat hij geen tijd genoeg zou hebben, was de trappen afgerend, had in het voorbijgaan de offerbus gezien, die opengebroken en had zich met den inhoud uit de voeten gemaakt. Op die wijze konden de bloedige voetsporen voldoen de verklaard worden'en ook hoe het kwam, dat Joe die pas bij zijn tweede bezoek, toen de politie hem vergezel- ie, had gezien. Het eigenaardige wapen, dat de moorde naar gebruikt had, bleef weliswaar een weinig onver klaarbaar, maar de vindingrijkheid van misdadigers kende nu eenmaal geen grenzen, dat was bekend ge noeg.' Waren niet de gevangenisarchieven vol verhalen Jver gevangenen, die bij gebrek aan geschikt gereed schap spaden, beitels, veilen, en wat niet al die hadden vervangen door de meest onmogelijke dingen? Een troepje inwoners stond rondom het kleine poli tiebureau in het begin van de Hoogstraat van Lanches- ter. Zij stelden buitengewoon vee lbelang in een agent, die niets opwindends deed dan een aanplakbiljet te plak ken op het aankondigingsbord. Toen de zware figuur van agent Roberts was wegge gaan en het hoofd van het biljet: Moord! 500 belooning!" kon worden gezien, veranderde de belangstelling in op winding. Een moord op een dominee kwam niet iederen dag voor en de gebeurtenis had alles wat er verder voor on gewoons gebeurd was op den achtergrond gedrongen, zelfs het feit, dat een ontsnapte gevangene door het dorpje was gekomen, en zich ergens in de buurt moest ïc'hull houden. Het biljet haalde dit feit weer eens op, want de vijf honderd pond werden uitgeloofd voor de arrestatie van Max Barnard ,een veroordeelde, die uit de gevangenis te Dartmoor was ontsnapt en die werd gezocht als ver dacht van moord op zijn weleerwaarde Maurice Brad- ley, predikant van Lanchester, In de klokkekamer van de gemeentekerk in den nacht van 24 December. Hij werd zeer nauwkeurig beschreven: vijf voet negen lang. vijf en twintig jaar, donkere oogen en haar; iets krullend dit laatste, vlerkante kin, een weinig voor uitstekend, rechte militaire houding. Was in gevange- niskleeijen, toen hij ontsnapte, doch droeg daarover waarschijnlijk een versleten overjas. Droeg de schoenen flie door het gevangenisbestuur worden verschaft Er liepen al geruchten, dat de graaf en gravin van plan waren een belooning uit te looven, want de hoofd agent had hierover bericht gehad, maar het was nog niet bekend geworden, hoeveel en de grootte van de som benam den toeschouwers den adem.Zij waren luid in hun bewondering over de vrijgevigheid en de zorg voor het algemeen belang van den edelman en zijn echtgenoote. vatbaarheid der knollen des te geringer schijnt, naarmate de schil dikker is; de witte soorten met dunne schil zijn gevoeliger voor de ziekte, dan bijv. de roode soorten met een dikke schil. Ten slotte nog het volgende: Het grootste voor-, cleel van de besproeiing heeft men; le. wanneer deze in een buurt algemeen is geworden. Men heeft dan geen besmetting te duchten door overwaaien der conidiën en sporen yan niet. besproeide akkers. 2e. Wanneer men reeds spuiten fgaat kort vóór de ziekte optreedt, omdat men daardoor alleen de voortgang der ziekte ken stuiten ja op die manier is bet zelfs mogelijk om het geheele gewas ziektevrij te houden. In streken waar de aardappelbouw op hoog peil staat wacht men dan ook met het bespui ten niet tot de ziekte zich heeft vertoond, neen, spuiten behoort daar onder de werkzaamheden, die moeten worden gedaan om de opbrengst, maximaal te maken, 't Is m.a.w. daar een heel gewone cultuur- maatregel. 3e. Wanneer men de besproeiing zoo vaak her haalt, als het optreden der ziekte wenschelijk maakt. Tweemaal sproeien is in het algemeen wel gewenscht; soms zelfs 3 of k keer; inzonderheid wanneer men te doen heeft met zeer vatbare soorten en wanneer de loofontwikkeling sterk is, want juist het buitengewoon weelderige gewas, zooals men dat door te sterke eenzijdige stikstofbemesting of ver- schen dierlijken mest kan verkrijgen, is al spoedig slachtoffer. Ziezoo nu ben ik weer bij mijn uitgangs punt. In dit korte opstelletje kan ik natuurlijk niet alles van deze ziekte vermelden, maar het kan er in ieder geval toe bijdragen om reeds nu te begin nen met het treffen van voorbereidende maatrege len. Ik behoef volledigheidshalve zeker niet te ver melden dat meerdere proeven hebben aangetoond dat de voordeelen van het bespuiten kunnen bedra gen van f 100 tot f300 per H.A. Wel de moeite waard om er ernstig werk van te maken. S. y. lagen. Algebraïsch kan 't op de volgende wijze worden samengesteld: Gesteld X =a het aantal der grootste rij, Y het aantal der kleinste rij, en R de rest die dan tenslotte van de grootste rij overblijft. Daar we aannamen, dat het verschil der beide rijen drie is, volgt van zelf dat X=Y+3. En de kortste rij, na aftrek van het bepaalde opgegeven aantal, dat we Z zullen noemen, is dan YZ, en de R de eindrest, waar van men (YZ) aftrekt, zal dus zijn X(Y—Z) of X+Z—Y. Substitueeren we nu voor X de gevonden waarde, dan krijgen we: R=(Y+3)enZ—Y =3+Z. En daar Z een bekend getal is Wn dit geval 5) is R dus 8; of met andere woorden, het oorspronkelijke ver schil plus het aantal fiches van de kortste rij weg genomen veer de tweede aftrekking. Een voorbeeld kan dit duidelijk maken. Veronder stel dat de eerste rij uit 18 en de tweede rij uit 13 fiches bestaat. Het verschil is dan vijf; trek nu een willekeurig getal, bijv. 7, van de kortste rij af, dan hou den we zes over. Trekken we zes af van achttien (dat is dus de langste rij), dan is het verschil twaalf (=5+7). No. 35L „EEN VREEMD TESTAMENT." De erfenis bedroeg 7200 pond en de zoons kregen alle evenveel dat is 1440 pond. Voor het gemak zullen we datgene wat overbleef, nadat de oudste zoon zijn aandeel had, de eerste rest noemen en zoo voort. Volgens opgave kreeg de vijfde zoon de helft der vierde rest plus 720 pond. Daar de 4de rest daarmede uitgeput was, is 't duidelijk, dat 720 pond de andere helft der rest uitmaakte en dat de totale 4de rest dus Joe Raggles, de jeugdige klokkeluider, die het lijk van den predikant in de klokkekamer had gevonden, bevond zich ook onder de kleine groep die met open mond stonden te staren, terwijl een van hen het plakaat spelde. „Wel verdraaid," mompelde Joe, terwijl hij zich achter het oor krabde. „Ik laat me hangen als ik niet bijna die vijf honderd pond op Kerstavond had verdiend. Die vent moet vlak langs me heen zijn gegaan, net voor ik dien armen dominee morsdood vond. Die vijfhonderd pond zijn net m'n neus voorbij gegaan." „Als die verwaande vlerk, Tom Moggs wat meer waard was, zou ie die ontsnapte kerel allang te pakken heb ben," dacht Josef, terwijl hij wegslenterde, nadat hij den inhoud van het aanplakbiljet zorgvuldig in zijn hersens had opgenomen. „Ik wed, er wat onder, dat als ik in Moggs zijn plaats was geweest en niks anders te doen had ,ik dien vent zou ingepikt hebben, verd... als het niet waar is. Als ik eens in die klokkekamer ging kij ken?" Jozef had visioenen van het opbouwen van een theo rie op heel onbeduidende gegevens, zooals die buiten gewone detectives in de verhalen altijd doen. Een knoop een kersepit, een stompje potlood hij voorkeur iets kleins en onbelangrijks zou voldoende zijn, hoewel hij geen flauwe notie had wat hij moest doen, als hij die kleinigheid gevonden had. De kerk was open, zooals altijd op Donderdag. De or ganist had dien dag een leerling en de groote orgelpij pen galmden zwaar, toen Joe Raggles het portaal bin nen kwam. Hij liep de wenteltrap op en kwam in de klokkekamer Hij werd een beetje onwel toen zijn oog viel op de kleine, onregelmatige vlek op een plat stuk steen, dat tusschen het metselwerk was aangebracht toen de oude bouwers den vloer legden. Hij wist wat die vlek was. Daar had het hoofd van den dominee gerust. De ondergaande zon viel door de nauwe, spleetach- tige vensters van de klokkekamer en alle hoeken waren vrijwel verlicht Joe zocht overal, maar vond niets dan stof. Maar hij kon de klokkezolder nog doorzoeken. Maar zoodra Joe de deur had geopend gebeurde er iets buitengewoons., Zooals hij later beschreef scheen er een voorhamer uit het donker te komen, trof hem op het gezicht en legde hem bewusteloos op den grond. Een man in een gerafelde jas over zijn gevangenis- kleeren, holoogig en vermagerd met een hongerige uit drukking in zijn gelaat, kwam geruischloos uit den schuilhoek waar de ladder stond en liet vlug zijn lange, goedgevormde vingers langs Joé's lichaam gaan. In een paar seconden was al het geld, dat Joe in zijn zakken had, verhuisd naar den- eenigsten zak dien de boef bezat, en, die gemaakt was om de blauwe zakdoek bedraagt 2X720 pond 1440 pond. Op deze wijze doorredeneerende komt men nu vrij snel en logisch tot de oplossing. van D. Przepiorka. Zwart: 7. abcdefgh Wit: 7. De diagramstand behoort te luiden: Wit Kbl, Dc2, Lc4, en vier pionnen op a4, c3, f2 en h4. Zwart Ka3, Lal, en vijf pionnen op a6, a5, b4, b2 en g5. Wit speelt en geeft mat in vier zetten! OPLOSSING PROBLEEM No. 852, van W. A. S hink man. De diagramstand was: Wit Kg5, Dal, Ta8, Lc8, Td4, Ph6 en vier pionnen op c2, d3, d6 en h4. Zwart Kh8, en Dhl. Wit speelt hier ais sleutelzet Kg6, waarna op den volgenden zet altijd mat kan gegeven worden. Het vraagstuk is een leelijk „task"-probIeem, waarbij de zwarte koning solide wordt Ingemetseld en waaruit zijn tot razernij gebrachte koningin hem niet vermag te bevrijden. Weenink vertelt in zijn boek bij dit probleem: Het twaalf varianten, dat de zwarte helleveeg schept, interesseert ons in dit probleem, niet de ma nier, waarop wit zijn batterijen afvurt. De componist heeft 't thema bovendien nog fel sprekend geëncadeerd door behalve de zw. koning en dame geen enkel zwart stuk te gebruiken. Het thema is dan ook zoo door en door zwart, dat de grove sleutelzet ons hoegenaamd niet hindert, zelfs humoristisch aandoet. Het is of de witte koning grinnikt: „Ziezoo papa, jij zit erin; kom, oude heks, vertoon je kunsten!" van Dr. M. J. B e 11 n f a n t e, Amsterdam. Zwart: 10. Wit: 10. te bevatten waarvan zijn Majesteit de gevangenen voor ziet. Twintig seconden later was Joe's lange overjas han dig uitgetrokken. Toen volgden zijn schoenen en zijn voetbalpet. Zijn overhemd en broek zouden misschien ook gevolgd zijn als hij geen teekenen van terugkeerend bewustzijn was beginnen te vertoonen. „Vervloekt, idioot," mompelde de man tusschen zijn tanden. „Ik heb groote lustom... nee, ik heb geen zin om voor zoo'n ellendige rat te hangen. Achteraf heb je me een dienst bewezen. Ik zou toch vandaag of morgen eruit moeten gaan of moet hebben verhongeren en nou kan ik me verkleeden." Ondertusschen trok hij vlug Joe's jas en schoenen aan en zette zijn pet op. Zijn eigen jasje, zijn plompe gevangenispet en schoenen met den verradeltjken pijl diep in de zooien gedrukt, rolde hij in een bundel, dien hij vastbond met den blauwen zakdoek. Dit pak ver stopte hij onder zijn overjas. Toen sloop hij zachtjes de trappen van de klokkeka mer af en de kerk uit, juist toen het orgel een triom fantelijke marsch liet weerklinken. De zon was bijna verdwenen, hier en daaj- scheen nog een plek vurig rood tusschen de pijnboomen en de wijd vertakte taxisboomen. Er kwam een witte mist op. De veroordeelde kroop onder een der taxisboomen, hij was bijna onzichtbaar. Hij wist niet wat te doen, het was nog niet donker genoeg voor hem om zich buiten te wagen, maar hij had geen keus. De man, dien hij be wusteloos had geslagen, kon ieder oogenblik weer bij komen en zou dan om hulp roepen. Joe Raggles was een lange, schrale kerel en zijn over jas hing den veroordeelde op de hielen, en dat was maar goed ook. Toen die was toegeknoopt waren de sajetsok- ken en de broek van den veroordeelde totaal verbor gen. Ja, hij was vermomd, maar hij had geen greintje vertrouwen in zichzelf. Zijn zenuwen hadden -heel wat schokken doorstaan. Eerst de ren voor zijn vrijheid door de weiden rondom de Dartmoorgevangenis, toen het wilde tumult, het af vuren van geweren, het gevaarlijke glijden langs een stijle helling in de gracht daaronder, een wanhopige worsteling om een kleinen woeligen stroom over te ste ken, het duiken in het ijskoude water, het steeds je moeten verbergen, het nimmer ophoudende hardloopen in zijn natte kleeren. Dit alles was genoeg om een man tot het uiterste op den proef te stellen, doch dit was niet alles. Dagen lang had hij in den klolcketoren gezeten, alleen in het holst van den nacht zich naar buiten wagende om voedsel te zoeken. Eens had hij een pakje brood en vleesch ge vonden, in een zakdoek geknoopt. Het was het ontbijt De diagramstand in cijfers behoort te luiden: Zwart 10 schijven op 4, 7, 10, 13, 17—19, 23, 26 en 28. Wit 10 schijven op 24, 2931, 34, 37 en 4245. Wit speelt en verlokt zwart tot een foutzet! OPLOSSING PROBLEEM No. 353, van Geo van Dam, Wassenaar. De diagramstand in cijfers was: Zwart 2, 6, 1315, 1820, 36 en twee dammen op 8 en 50. Wit 11, 17, 21, 25, 27, 30—34, 39, 47 en 49. Wit speelt en wint door 11—7, 21—16, 34—30, 16—11, 47—41, 32—28, 39—34, 25X21 en 27X18!! GEVECHT TUSSCHEN VADER EN ZOONS. Donderdag is het te Berlijn tot een verwoed ge vecht gekomen tusschen een slager en zijn drie zoons van 21 tot 27 jaar. Reeds langen tijd was er voortdurend twist in het gezin. Gisteren, toen de zoons niet thuis waren trachtte de vader, die erg overspannen was, van het dak op straat te springen. Buren beletten hem dit en kalmeerden hem. De man plaatste daarop een barricade voor de huisdeur, Zijn thuiskomende zoons hadden echter weinig moeite met de barri cade en gingen hun vader te lijf. Deze greep in nood een slagersmes en verwondde alle drie zoons, den jongste ernstig. Eerst toen de politie met gummi knuppels tusschenbeide kwam, werd het gevecht gestaakt. De slager werd voor zijn eigen veiligheid meegenomen. VOOR DUIZENDEN GULDENS AAN BOETE OPGELEGD. De douane-ambtenaren te New York, die tegen woordig zeer streng optreden bij het visiteeren van de bagage van uit Europa terugkeerende reizigers, hebben Dinsdag twee dames uit Chicago, mrs. en miss Loeb, een boete van 27.000 dollar (f 67.500) opge legd, omdat zij hadden verzuimd een partijtje kost bare juweelen te declareeren. Gisteren werd beslag gelegd op elf stuks bagage van mrs. Charles Cary Rumsey, de dochter van wijlen G. II. Harriman, omdat zij zou hebben nagelaten een volledige aan gifte te doen van wat zij aan kostbare voorwerpen uit Europa bij zich had. In verband hiermede wordt gemeld, dat in Europa gestationeerde rechercheurs van de Amerikaansche schatkist inlichtingen naar Amerika hebben gezon den over de kwistige wijze, waarop Amerikaansche dames in Europa inkoopen doen. MI JN-ON GELUK. Twee dooden. Volgens het Kasseier Tageblatt is'Donderdag in de mijn Altenburg bij Borken een lorrie in de mijn gevallen in een groep arbeiders. Twee arbeiders werden zoo ernstig gewond, d^t zij nog denzelfden nacht zijn overleden. 100.0GG.000 DOLLAR SCHADE!?) Onder buren. Getallen, die verband houden met in- en uitvoerrech ten en hun invloed op de handelsbeweging, zijn wel eens niet te vertrouwen..Of liever: met welke getallen wordt door de politici nog wel eens gegoocheld. Men moet dus met eenige omzichtigheid kennis nemen van de bewering in het Canadeesche Lagerhuis ge daan door den leider der oppositie, Bennett, dat Ca nada per jaar een schade ondervindt van 100.000.000 als een gevolg van het Amerikaansche tarief van in voerrechten. ZWAAR WEER IN ITALIë. Een zwaar onweer heeft in het Pusterdal groote schade aangericht. De als een wolkbreuk neerstor tende regen veroorzaakte overstroomingen en aard verschuivingen. In Villa Ottoni zijn 10 huizen gedeel telijk vernield. De landweg Brunegg Campo Tures werd over een afstand van 100 meter verwoest. De schade beloopt ruim 1 millioen lire. van den koster, dat die daar den vorigen dag had ach tergelaten, toen hij plotseling ziek was geworden en naar huls was gegaan. In de orgelgaanderij vond hij een blikje biscuits, waarmee de organist zich gedurende de lange oefening versterkte. In de consistoriekamer vond hij nog meer biscuits en ook een paar flesschen wijn. Hij nam er een van mee naar de klokkekamer. Hij was schrander 'en de noodzaak van zijn hersens gescherpt De politie had natuurlijk den klokketoren het eerst van alles door zocht, maar had dien ledig gevonden. Zij maakte daar uit op, dat de vluchteling ergens rondzwierf in den om trek, die zeer boschrijk was. Het kwam nooit in hen op dat hij wel eens naar den klokkekamer kon terug gekeerd zijn toen de kans schoon was. De grootste kwelling voor hem was het wanneer de klokken begonnen te luiden. Dan werd iedere zenuw in zijn lichaam verscheurd door die klanken. Het was het zelfde gevoel, dat door een electrische batterij wordt veroorzaakt Hij moest zijn tanden opeen klemmen en met al zijn krachten een balk vastgrijpen, waar hij te gen aan lag. Hij stond nog onder den boom, wachtend tot het don ker was, toen hij de kerkdeur hoorde sluiten. Er kwa men drie mannen naar buiten. De middelste droeg geen overjas en had geen schoenen aan. Over zijn hoofd had hij een zakdoek in plaats van een hoed. De andere twee de organist en zijn leerling, ondersteunden hem. De vluchteling glimlachte sluw toen ze voorbij liepen. Dit was een waarschuwing voor hem. De man, dien hij neergeslagen had en wiens kleeren hij nu droeg, zou natuurlijk alarm maken misschien hpd hij de ge vangeniskleren wel gezien en het kerkhof zou door zocht worden. Hij sloop het kerkhof over en over een lagen muur klauterend, kwam hij in het open veld. Hij kende Lan chester en de omstreken niet, en nadat hij een^dor stuk grond was overgestoken kwam hij op een weg, waar schijnbaar veel verkeer was. Het was er veel te druk naar zijn zin en een hoogen muur ziende, die gelijk met den weg liep, en die schijnbaar om een bosch of park heenboog, verliet hij het voetpad, wierp zijn bundel klee ren over den muur en volgde zelf. Hij kwam terecht in een dicht kreupelbosch, dat een deel was van het park dat bij Lanchester Court behoor de. H|j liep over den harden bevroren grond, baande zich een weg door droog varenkruid en massa's braam struiken zonder eigenlijk te weten waarheen hij ging, alleen met het wilde verlangen naar voedsel, dat hem verscheurde en geheel overmeesterde. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6