Sparta I - Alc. Victrix I. Iets nieuws. Kracht-Installatie H. Willemse Hooibouwwerktuigen, J. RIJS, Schippersknecht Goed afgeloopen. Inbreker op heeterdaad betrapt. Alle verdeeldheid en strijd vergeten. Het vliegongeluk te Heerlen. Plaatselijk Nieuws. Hedenavond Predikbeurten. Gemengd Nieuws. De godsdienstvrede in Mexico hersteld. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. Advertentiën. J. de Ruijter, M. Wissekerke, I. fe RUIJTER - Milanstriat Kiezerslijsten KOSTHUIS J. de Ruijter, Monteur BEJAARDE HEER WIL OP EEN RIJDENDEN TREIN SPRINGEN, j Tusschen perron en treeplank terecht gekomen. Toen Maandagavond de electrische trein van 8.45 uur naar Plotter dam zich ln het Centraal Station te Amsterdam, in beweging zette, trachtte een bijna 70- jarige kaashandelaar uit Alkmaar, die hard kwam aan- loopen, bij den toegang van een der wagens op de tree plank te springen. De gevaarlijke manoeuvre mislukte, met het gevolg, dat de man tusschen het perron en de rails terecht kwam. Reizigers, die het ongeval zagen gebeuren, trokken aan de noodrem, zoodat de trein dadelijk tot stilstand kwam. Het bleek toen, dat het slachtoffer wonder boven wonder geen letsel had opge- loopen. Door den schok van den val en door den schrik was hij echter buiten bewustzijn geraakt. Toen de man bijkwam klaagde hij over moeheid ln het hoofd, hetgeen het teeken kan zijn van een lichte hersen schudding. Het slachtoffer zal zich onder geneeskun dige behandeling moeten stellen. DOOR TWEE JACHTOPZIENERS. Twee jachtopzieners werden door een postbode op merkzaam gemaakt dat een Inbreker bezig was in de leegstaande villa van den heer Jansen aan den Heide weg bij het Eluk te Eemnes een ruit uit te snijden. Het gelukte beiden jachtopzieners ongezien naar de woning te sluipen. Toen zij echter binnentraden bemerkte de inbreker onraad en verstopte zich in een linnenkast op de bo venverdieping. Na eenlg zoeken werd hij gevonden; hij bleek zekere H. te zijn, die voor enkele dagen uit Veen- huizen ontslagen was. Op verzoek van den burgemees ter van Eemnes werd .L. naar het politiebureau te Laren (NJJ-) overgebracht, waarna hij gistermorgen voor den officier van Justitie te Utrecht geleid werd. Aan het Slag te Rotterdam staan broederlijk naast elkaar de bakkerij Voorwaarts, welke naam een socia- listischen klank heeft, en de bijzondere school Bethel, zoo lezen we in de N.R.Ct. In de bakkerij is een ruimte vrij gemaakt, om er socialistisch verkiezings-propagan- da-materiaal te bewaren, in het gymnastieklokaal van de school zetelt een bureau voor de a.-r. propaganda, waar kalkers tezamen komen om besprekingen te voe ren en materiaal te ontvangen. Maandagavond zagen eenige van deze kalkers, dat in de bakkerij brand was uitgebroken, en terstond waren alle verdeeldheid en strijd vergeten. Oogenblikkelijk werd het bluschmateri- aal uit het lokaal, waar aan de jeugd gymnastiek wordt geleerd op christelijken grondslag, te voorschijn gehaald om het vuur, dat in het roode papier woedde, te bestrij den. In korten tijd was men den brand meester, zoodat de brandweer, van welke de spulten 39, 69 en 58 arri veerden, geen dienst meer behoefden te doen. Een van de blusschers heeft ontvellingen aan de handen opgeloopen en zijn kleeren gescheurd. Van de bakkerij zijn eeh plafond en een kozijn beschadigd. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat men een brandende sigaar achteloos heeft laten vallen in de verkiezingsbiljetten. Voor de Arrondissements-Rechtbank te Maastricht stonden Maandag terecht een koopman uit Heerlen, een oliehandelaar uit Maastricht en een arts uit Vaals, vor mende het comité van den op 12 Aug. 1928 te Heerlen gehouden vliegdag, waarbij, zooals men weet, een vlie ger tusschen het publiek terecht kwam en er vier doo- den en tien meer of minder ernstig gewonden te be treuren waren. Het gold hier een hooger beroep van een vonnis van den kantonrechter te Heerlen. Voor dien vliegdag had de burgemeester van Heerlen vergunning verleend, mits verzekering tegen ongeval len voor het geheele publiek te zijnen genoegen. Op den dag zelf was de burgemeester afwezig. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de vlieger geen schuld had. De na bestaanden der overledenen willen er echter uit halen, wat ze hunnen. Het O. M. waargenomen door mr. Kneepkens, eischte, met vernietiging van het vonnis van den kantonrech ter, tegen ieder der verdachten een geldboete van twin tig gulden, subsidiair twintig dagen hechtenis. Mr. Telders, verdediger van de leden van het comité, wees er op dat de vergunning wel degelijk verleend was. Deze zaak, zeide hij, moet beschouwd worden als de laatste stroohalm, waaraan de civiele partij zich vastklemt. Pleiter vertrouwde, dat de rechtbank scherp als een zeis, dezen zal afmaaien, MERIJNTJE GIJZENS JEUGD. Er zullen weinig boeken zijn, die den laatsten tijd zooveel opgang hebben gemaakt als die van A. M. de Jong, waarin de jeugd van Merijntje Gijzen is beschreven. En vooral Het Verraad, het eerste deel dezejr serie, heeft door de pracht-figuren die daarin zijn getee- kend, een enthousiaste ontvangst gehad bij duizen den. Merijntje Gijzen, dat heerlijke ventje, dat subtiele kereltje, de oude Pastoor in zijn verheffende gods dienstzin en allesbehecrschende menschenliefdc, de Kruik, die grove verzinnelijkte kerel, maar toch aan doenlijk in zijn aanhankelijkheid voor Merijntje al deze figuren hebben voor ons bij het lezen van dit boek, geleefd in den vollen zin van liet woord. Wij hebben ons van die drie hoofdfiguren (en wat daaromheen was gegroepeerd) 'een voorstelling ge maakt., ja, ze zelfs geïdealiseerdomdat de ont roering waarmee wij alles wat de schrijver ons heeft verteld in zijn boek, hebben gevolgd, ons daartoe als vanzelf bracht. En nu dat alles op de planken, gemaakt tot een kijkspel. Wij zouden die kleine Merijntje dus zien, ook de Pastoor, ook de Kruik!! Zou er niet veel van wat ons bekoord had, zou er niet veel van wat ons ontroerd had, zou er niet veel van wat ons zóó had aangetrokken en meegesleept, nu aan ons voorbijgaan, voor ons verloren zijn? Ja, zou er niet veel ons zelfs hinderen dus kapot worden gemaakt van wat wij in de kostbare schrijn onzer herinnering hadden opgeborgen?? Wij vreesden wel voor deze voorstelling. Maarhet is ons eerlijk gezegd, meegevallen. O neen, die ragfijne sfeer waarin De Jong het ge beuren in zijn boek heeft weten te houden, was er natuurlijk niet. Het was van grover makelij •maar toch aannemelijk en verdienstelijk. En als wij dat neerschrijven, dan gaat onze waar deering in de eerste plaats uit naar Siska Kremer, die werkelijk in haar rol van Merijntje ontroerde en verraste in haar uitbeelding van dezen kleinen geloofsheld. Ze had zich, verwonderlijk eigenlijk voor zoo'n jong meisje, goed ingeleefd in het gedachten- en gevoelswereldje van den kleinen jongen en gaf alzoo veel moois. Nap de la Mar was de Kruik en gemakkelijker als t is om zulk een mtói, waarin de hartstochten laaien, uit te beelden, was toch zijn sober tegenspel met Merijntje, ons het liefst. De oude Pastoor werd vertolkt door H. Brüning en ook deze wist iets te geven van dezen nobelen ziele- herder. En de anderen Jannekee, Henriëtte van Kuijk, Van Sprinkhuizen, als de grensjager, zij pasten zich goed aan en brachten zoodoende een goedsluitend geheel. En het spreekt vanzelf, waar dit geen gewoon too- neelspel was, maar eigenlijk een aaneenrijgen van verschillende episodes uit het boek, aangevuld door verschillende deelen die werden voorgedragendoor den Spreker, dat aan deze wijze van opvoering eerst moest worden gewend. Maar ondanks het gemis van een draaiend toonecl, gelukte het en gelooven wij wel dat de volle zaal het gebodene van harte heeft geapprecieerd. Het warme applaus was tenminste wel een bewijs, dat er alge meen; genoten is. DAAN POOL. In de Cérès trad Daan Pool op, de in deze omge ving zoo welbekende en populaire cabarettier. En de heer Pool is er wonderwel in geslaagd in zijn eentje een heelen avond van gezelligheid en pret en jool te verschaffen aan het publiek, dat in nogal bevredigend aantal was opgekomen. De heer Pool heeft een uit gebreid répertoire tot zijn beschikking, zijn grappig heden nu en dan afwisselend met meer ernstige stukjes, maar steeds is het beschaafd en prettig, en niet weinig wordt deze indruk verhoogd door de warme en smaakvolle aankleeding van het tooneel, terwijl ook met keurige kleedij en lichteffecten een ge zellig aandoende sfeer wordt geschapen. Daan Pool had dan ook Dinsdagavond groot succes, na ieder nummertje oogstte hij een dankbaar applaus; in zijn z.g. „boeren"-voordrachten was Daan in zijn element en daarmede verwekte hij eene uitbundige vroolijkheid. Zaterdagavond treedt hij weer in Cérès op, de zaal moet dan wel vol loopen. „IETS NIEUWS". Met gebruikmaking van dit slagivoord: „ik heb iets nieuws", kwam de heer Willemse alhier ons uitnoo- digen eens te komen kijken en hooren en als er wer kelijk iets nieuws is, is de pers altijd bereid dat nieuws te gaan zien en er iets van te vertellen. Gister- en ook hedenavond dan demonstreerde de heer Willemse in het Theater Royal eene installatie, speciaal ingericht voor het versterkt weergeven van gramaphoonplaten-muziek. Een gewone gramaphoon stond opgesteld, uitgerust met een collectie mooie nieuwe platen; concertstukken, jazz- en dansmuziek, zangnummers, enz. De gramaphoon-muziek wordt door eene combinatie van electrische toestellen (waarvan de grootste eene spanning geeft van 1000 volt) waaraan twee luidsprekers zijn verbonden, enorm versterkt weergegeven. Dit veroorzaakt echter absoluut geen onaangename geluiden of resonances doch de weergave is zuiver versterkt. De versterking 'heeft, ten doel, de gramaphoon, welke nu slechts ge schikt is voor beperkte lokaliteiten, geschikt te ma ken voor groote zalen, meetingterreinen, danslokali- teiten, voor bruiloften en partijen, enz. De demonstra- tic in het Theater Royal moet dienen om de fil-mver tooning met mooie muziek op te luisteren en de pau zen aan te vullen. De ondernemer vergastte ons op een paar nummer tjes en wij kunnen niet anders zeggen dan dat de weergave schitterend was, de geheele groote theater ruimte was met mooie muziek vervuld, en daar de sterkte van de weergave te regelen is naar de grootte der zaal, is het begrijpelijk, dat met deze versterkings installatie de gramaphoon voor velerlei doeleinden dienstbaar is te maken. Aanvang 7.30 uur. DONDERDAG 27 JUNI 1929. V. C. J. B. Afd. Anna Paulowna, nam. 8 uur, Bijeenkomst. EEN INDRUKWEKKENDE DANKZEGGINGSDAG. De „Times"-correspondent te New York schrijft: Zondag was de basiliek van O. L. Vrouw van Gua- deloupe, vijf mijl bulten de stad Mexico bet tooneel van een Indrukwekkende dankzegging. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat trok een stroom van meer dan 100.000 menschen van de stad ln een als het ware eindelooze processie, naar het heilig dom op; velen liepen barrevoets, terwijl sommigen de vijf mijlen op hun handen en knieën aflegden. Bijna al len droegen kaarsen, welke zij in de kerk aanstaken. Het altaar was daar bedolven onder bloemen en er was voor de opgepakte biddende menigte nauwelijks ruimte om te knielen. Evenwel celebreerden geen priesters de godsdienstoefeningen, welke elk uur door leeken werden geleld. Het formeele herstel van de openbare godsdienst oefeningen door priesters zal a.s. Zaterdag op het feest van St. Petrus en Paulus plaats hebben. Militaire vliegtuigen werpen vlugschriften omlaag, welke mededeelingen omtrent de bijlegging van 't gods- -dienstconflict bevatten en welke amnestie belooven, wanneer de verspreide troepen der Cristeros in den staat Jalisco en de andere streken, waar zij nog onder de wapenen zijn, zich onmiddellijk overgeven. Zij zijn thans geheel gedemoraliseerd en Vrijdag zijn achttien gedood in een schermutseling met bondstroepen. President Portes Gil ls te San Luis Potosi aange komen, waar hij met gejuich is ontvangen. De ambassadeur der Vereenigde Staten, Dwight Mor- row, verlaat thans Mexico om zijn vacantle, welke hij voor de onderhandelingen bij het godsdienstconflict onderbrak, voort te zetten EEN BEKENDE FILMHOND OVERLEDEN. Reuter meldt uit Hollywood: De dood wordt gemeld van den bekenden filmhond Strongheart. Deze hond heeft vroeger bij het Duit- sche Roode Kruis gediend en is later in vele films opgetreden. VIER MENSCHEN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Uit Londen wordt gemeld: Te Sunderland is gisternacht brand ontstaan in een kapperszaak, waar ook tabakswaren werden verkocht. Drie kinderen en één volwassene zijn om het leven gekomen. ONVERWACHTE SNEEUWVAL. Uit Roshof a. d. Don wordt gemeld, dat hét tus schen 13 en 15 dezer in de bergen rondom de bad plaats Teberda gesneeuwd heeft, iets wat de bewo ners van de streek zich niet herinneren in dezen tijd van het jaar te hebben meegemaakt. De snel weg smeltende sneeuw bracht de rivier Teberda tot over strooming en man en macht zijn noodig geweest, om te beletten, dat het water ernstige schade deed. KORTSLUITING. Een brug te Berlijn in brand. Men meldt uit Berlijn: Maandagavond vatte door kortsluiting de spoor wegbrug van de stadsspoor over de Kaiserallee vlam. De brandweer kon aanvankelijk niet veel uitrich ten, doordat het geruimen tijd duurde voor men den electrischen stroom en de gasleiding had uitge schakeld. De brand bracht een groote stagnatie in het spoor- en tramverkeer teweeg en ook groote be langstelling bij het publiek. GROOTE BRAND TE NEURENBERG. Gisternacht is te Neurenberg brand uitgebroken nabij de potloodenfabriek van Faber; het vuur breidde zich met groote snelheid uit, zoodat weldra twee andere schuren, een deel van het abattoir en der koelinrichtingen vernield werden. De potloodenfabriek werd voortdurend bedreigd; eerst gistermorgen om 5 uur was men het vuur meester. VIJF KINDEREN BIJ AUTO-ONGEVAL GEDOOD. Te Sheffield in den Staat Massachussets, liep een autobus met een groot aantal kinderen, die op weg waren naar buiten om hun vacantie door te bren gen, bij het kruisen van den weg met de spoorbaan op een sneltrein. Talrijke kinderen werden gewond, ter.wijl de chauffeur en vijf kinderen op slag gedood werden. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van van Dinsdag 25 Juni. Uitspraken vorige zitting. Plet E., Den Haag, en Jozef M., Rotterdam. Gelegen heid geven tot hazardspel (wedden op de draverijen der Kennemer Sportclub.) Beiden vrijgesproken. Heden overleed zacht en kalm, tot onze groote droef heid, na voorzien te zijn van de laatste H.H. Sacramenten der stervenden, onze innig geliefde Echtgenoot en Vader, de Heer DIRK KONING, in den ouderdom van ruim 75 jaar. Zijne diepbedroefde Echtge- noote en Kinderen, Wed. D. KONING-Schipper. ANNA CATHARINA. JAN. Schagen, 25 Juni 1929. Heerenstraat E 37. De H. Uitvaart zal plaats hebben Vrijdag 2S Juni, des morgens te 9 uur. Met deze betuigen wij onzen harte- lijken dank aan' familie, buren en kennissen voor de vele blijken van belangstelling bij onze 12'/2-jarige echtvereeniging ondervonden. C. J. NAUTS. M. NAUTS-Waiboer. Barsingerjiorn, Juni 1929. Rostbief en Rollade 45 cent. Riblappen 40 cent. Bloedworst 40 cent. Aanbevelend, Molenstraat. Noord Schagen, heeft steeds voorradig de meest gezochte als: Mc. Gormick Maaimachines, Tedders en Harken, Martin en Nlcholson's gecombineer de Hark-Keerders en Schudders. Martin en Bamford Zwadkoarders. Voorts: Een groote hoeveelheid ONDERDEELEN. Prijzen beneden elke concurrentie. Hollandsch eigen geslacht en bereid R00KVLEESCH, per doosje, inhoud 7j pond, gesneden, 40 cent. Muisjes van l'/a a 3 K.G., 70 cent per pond. Aanbevelend. Klaas R., Alkmaar, onjuiste aangifte vermogensbe lasting, f 800 boete of 80 dagen. Nieuwe zaken. VOORTZETTING AFGEKEURDE TREKHOND PROCEDURE UIT HELDER. De Held uit dit Trekhondenwetsdrama, den voorma- Iigen melkslijter van D., vertoonde beden een afwezig heidsschittering. Hoewel hij als oud melkboer wel met water vertrouwd zal zijn, was het weer hem zeker te nat en liet hij, vertrouwend op zijn goed gesternte, de zaak maar aan de Heeren over. Zijn opgegeven getuige, een 15-jarig jongmensch, was behoorlijk present, nu msischien ook wel in zijn sas om dit gratis snoepreisje naar Groot Gortbeukenburg. Hij maakte een betrouwbaren indruk en verklaarde dat Van D. den hond aan een touw had vastgehouden, maar die hand had doen rusten op de kruk van den wa gen, zoodat het wel eenigermate leek of de hond aan den wagen was vastgemaakt. De verbalisant, majoor Hofman, bleef echter heslist bij zijn procesverbaal en meening, dat v. D. zijn hond met een touw aan wagen en halsbnad bevestigd, den wagen had laten voorttrekken. Niet schoof de bestuur der de kar voort, maar het was de hond, die trok. Na tuurlijk bleef bij de tegenstrijdige verklaringen de mo gelijkheid van een vergissing bestaan en waar de recht bank steeds de stelling huldigt „in dubio abstine, fra- tres" ln twijfel onthoudt u mijne broeders, blijft de kans bestaan, dat monsieur Krijn wordt vrijgesproken. Maai; dat zullen we a.s. Vrijdag hooren!" HOU JE GELDBUULTJE MAAR KLAAR, WILLEM! De aanvankelijk zoo gevaarlijk lijkende strafzaak te gen den heer W. S. P., 'n ingezetene van de geboorte stad van Bosboom Toussant, Hofdijk, Piet de Dooie, Frerik de poep en meerdere beroemdheden op litterair en alcoholisch gebied, ging vandaag uit als een stervend Verkade's waxine-lichtje. Mijnheer liet de boeren maar stikum dorschen en had zijn ziel en zaligheid vertrouwd aan zijn advocaat Gehoord werd nog inspecteur der Dir. belastingen le afdeeling Dibbits, die mededeeling deed, dat verdachte alles wat men van hem had te vorderen, beeidwillig had afgetikt De rechtbank achtte zich nu voldoende ingelicht, het onderzoek werd ge sloten en de uitspraak bepaald op a.s. Vrijdag 27 Juni* TWEE ONSMAKELIJKHEDEN TOT BESLUIT. Hierna volgden twee zaken, die men verplicht was, vanwege de minder aangename geur, met gesloten deuren te behandelen. No. 1 betrof Jaap M., 'n 66-jarig ineengeschrompeld meubelmakertje te Alkmaar, thans loge in het gere- nomeerde Hotel Garne, ook wel genoemd „Hotel Bel- levue" van Madamme Justitia, welke oude heer zich op minder loffelijke wijze had bezig gehouden met jonge kinderen. Tegen hem werd 10 maanden gev. gevorderd* Voorts verscheen een gepensionneerd O.-I. militair met een hangsnor, Frans de M., wonende te Den Hel der, die zich grappen had gepermitteerd, strafbaar ge* steld bij art. 239 2e lid Wetb. v. Strafrecht. Tegen deze dlchte-deurtjes-klant, verdedigd door mr. Smal, werd gevorderd 5 maanden gev. Mr. Smal stelde voor, een nader onderzoek naar dezen vreemden sinjeur in te doen stellen. Einde van het 4e en laatste bedrijf. BU deze maken wij U be kend. dat wij een hebben aangeschaft, die uit stekend geschikt is voor het geven van Dansmuziek, Con certen, Feestavonden, Brui loften, enz. Vraagt inlichtingen en conditiën Beleefd aanbevelend, Molenstraat Schagen. Vanaf Donderdag 27 Juni vaart ondergeteekende weer iederen dag naar de Veiling te Noord- Scharwoude. Beleefd aanbevelend, Dirkshorn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorder kwartier, gevestigd te Alkmaar, maakt bekend, dat vanaf 1 tot cn met 14 Juli a.s. de bedoeld in art. 5 der Wet op de Kamers van Koophandel, voor oen ieder ter inzage zijn gelegd ter Secretarie der Kamer en ter Secre tarie van elk der Gemeenten bin nen het gebied der Kamer. gevraagd in St. Maarten of Scha gen. Brieven voor Vrijdag 28 Juni in te zenden onder letter B aan het Bur. van dit blad. Biefstuk Haas 80 cent Biefstuk 70 cent Baklappen 45 cent Baklappen extra 50 cent Aanbevelend, Molenstraat. Gevraagd, zoo spoedig mogelijk (liefst direct), tot September een NET MEISJE, Flink loon en veel verval, bij Pen sion „Huize Marieke", Laanweg 87, Schoorl. Voor direct gevraagd een of gevorderd Leerling, N. JONKER, Garage, Anna Pau« lowna. Direct gevraagd een bij JAC, DROOG, Grocntenschip- per, Noordscharwoude.

Schager Courant | 1929 | | pagina 3