SchagerCourant Raad Oude Niedorp. Tweede Blad. Denk aan de aardappelziekte. Woensdag 26 Juni 1929. 72ste Jaargang. No. 8481 Vergadering van den Raad op Maandag 24 Juni 1929, des avonds half acht. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., G. Liefheb ber, D. Kriller, J. van Zonen, J. Ligthart, J. Wit en Th. Tromp. Voorzitter: B. J. F. Meijer, Burgemeester. De Voorzitter heet de leden hartelijk welkom en opent de vergadering. De notulen van de vergadering van 14 Maart 1929 worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken. a. verslag en rekening en verantwoording van den door de gemeente gesubsidieerden tuinbouwcursus, gehouden vanwege de afdeeling 'tVeld van den R.-K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond (L.T.B.) over het win terhalfjaar 1928—1929. b. jaarverslag 1928 van de afdeeling Noordholland der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. c. Notulen van de Buitengewone Vergadering dier afdeeling gehouden op 15 April j.1. te Amsterdam, houdende o.m. overzicht van de gevoerde besprekin- ten t.a.v. eener districtsgewijze regeling van het medisch hygiënisch schooltoezicht. d. kantschrijven van Ged. Staten d.d. 17 April j.1., ïio. 118, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 14 Maart j.1., waarbij aan J. de Raat voor 5 jaren onderhands werd verhuurd de woning no. 26 te Oude Niedorp, voor een huursom van £260.des jaars. e. alsvoren d.d. 10 April j.1., no. 150, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 14 Maart j.1., tot aankoop van ongeveer 24 M2. grond van mevr. wed. P. Bos te Alkmaar, ten behoeve van de verbree ding van den Oude Niedorperweg. f. alsvoren d.d. 10 April j.1., no. 150, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 14 Maart j.1., tot onderhandsche verhuring der woning no. 13 te Oude Niedorp. g. missive van Ged. Staten d.d. 10 April j.1., no. 134, ten geleide van de goedgekeurde begrooting dienst 1929. h. rekening en verantwoording 1928 van de Ge- rondheidscommissie gezeteld te Hoorn. B. en W. ad- viseeren dit stuk goed te keuren. Wordt goedgevon den. i. kantschrijven van Ged. Staten d.d. 27 Maart j.1., no. 136, ten geleide van het goedgekeurde raadsbe sluit van 5 Februari en 14 Maart j.1., tot wijziging der begrooting, dienst 1928. j. alsvoren d.d. 3 April j.1., no. 128, ten geleide van het raadsbesluit van 14 Maart j.1., tot wijziging der begrooting 1928 (no. 4). k. verslag over het boekjaar 1928 van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te s-Gravenhage. 1. verslag over 1928 van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Alkmaar. m. jaarverslag 1928 van de Gezondheidscommis sie gezeteld te Hoorn. n. afschrift van het procesverbaal van eene op 30 Maart j.1. door Burgemeester en Wethouders gehou den opname van boeken en kas van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat het kasgeld in overeen stemming met de boeken bedroeg f 27443.72V2- o. schrijven d.d. 20 Maart j.1. van M. Kooijman, houdende bericht van aanneming zijner benoeming als lid van het stembureau in het le district ter ver kiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. p, alsvoren van A. Molenaar als lid van het stem bureau in het 2e district. q. verslag van den toestand der Provincie Noord- Holland over 1928. r. jaarverslag 1928 van de Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten. s. kantschrijven van Ged. Staten d.d. 29 Mei j.1., no. 30, ten geleide van een afschrift van een uittrek sel uit het Kon. Besluit van 2 Mei 1929, no. 32, hou- j dende goedkeuring van het raadsbesluit van 14 Maart j.1., tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer Plaatsel. Ink. Belasting, dienst 19291930. Al deze stukken worden voor kennisgeving aange nomen, terwijl de verslagen en de notulen der bui tengewone vergadering der afdeeling Noordholland 1 der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, ge- noemd onder c, gedurende 14 dagen voor de leden van den Raad ter visie zullen liggen. Mededeelingen. j De Voorzitter deelt den Raad mede, dat: I 1. de bouw van eene verwerkingsinrichting annex j centrale noodslachtplaats, door de commissie van toe- zicht op den keuringsdienst van vee en vleesch in den kring Barsingerhorn, is gegund aan den laag- j sten inschrijver M. K. de Groot te Heerenveen voor f 63.900.en dat door die commissie met do Ver- eeniging van Nederlandsche Gemeenten eene an- nuiteitsleening is gesloten van f 125.00.a pari tegen 5.715 voor bedoelden bouw, installatie, enz.; 2. door de Tweede Kamer onlangs is aangenomen een amendement-Gerhard op het regeeringsontwerp tot wijziging o.m. van art. 104 der L. O. wet 1920, waardoor de gemeente Nieuwe Niedorp niet meer zal kunnen vorderen een bedrag wegens over de jaren 1922 t/m. 1927 ingehouden schoolgelden op de ver goeding bedoeld in art. 101 der L. O. wet 1920; 3. dat de verf>reedingswerkcn van den Oude Nie dorperweg nabij het Verlaat zijn gegund aan den laagsten inschrijver Nap te Lutjewinkel. Een onderwijsverordening. 2. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener ver ordening op het openbaar gewoon lager onderwijs. De Voorzitter licht toe dat reeds eerder de behoefte aan een dergelijke verordening is gevoeld en noemt, als voorbeeld de verlofregeling voor het onderwijzend personeel en het verwijderen van kinderen die niet meer schoolplichtig zijn en tot schade van het onder wijs de school blijven bezoeken. De verordening wordt ter vaststelling aangeboden, nadat aan het hoofd der school advies was gevraagd. De 40 artikels groote verordening wordt gelezen en zonder discussie onveranderd vastgesteld. 3. Concept Besluit tot wijziging der begrooting dienst 1928. Tot een bedrag van f 160 wordt tot de voorge stelde wijziging besloten. 4. Alsvoren tot wijziging der begrooting dienst 1929. Na toelichting door den Voorzitter wordt tot wijzi ging van de begrooting dienst 1929 besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvul ling der verordening op de heffing van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Zonder bespreking wordt overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. 6. Voorstel tot vaststelling van eene instructie: a. op het schoonmaken der schoollokalen; b. op het toezicht en de hulp bij het gebruik der schoolbaden. Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat over leg is gepleegd met het Hoofd der school. De ter vast stelling aangeboden instructie» worden voorgelezen en geven den Raad geen aanleiding tot bespreking, zoodat ze ongewijzigd worden vastgesteld. 7. Voorstel om M. Smit aan tê stellen als besteller van vrachtgoederen vanaf het station Noordschar- woude der N.S. naar de gemeente Oude Niedorp. De Voorzitter deelt mede, dat M. Smit zich tot B. en W. had gewend om als besteller van vrachtgoede ren te worden aangesteld, terwijl de tegenwoordige besteller, C. Kooij, mededeelt als zoodanig ontslag te nemen, waarbij hij den heer Smit aanbeveelt. B. en W. kunnen zich daarmee vereenigen en stel len mitsdien den Raad voor M. Smit als besteller aan te stellen. Wordt algemeen goedgevonden. Een nieuwe Leijerlmrg. 8. Voorstel van B. en W. om hun college een cre- diet te verleenen voor het aanbrengen van een an dere brug over de Leijervaart ter vervanging van de bestaande houten Leijerbrug. Door den Voorzitter wordt er op gewezen, dat de bestaande houten brug in een toestand verkeert dat dringend herziening noodig is en er weinig meer goed te maken is van de houten brug. B. en W. oor deelden daarom dat het maar 't beste was de knoop door te hakken en hebben overwogen of er zou moe ten komen een geheel nieuwe brug of een reeds ge bruikte brug. Voor het laatste is een oproeping ge plaatst en hebben, de heer Tromp en de gemeente opzichter een brug van de gemeente Schiebroek in oogenschouw genomen. Deze brug voldeed echter niet geheel en B. en W. wilden dan ook nog eens on der de oogen zien of op de aanbieding van de ge meente Schiebroek dient te worden ingegaan, of dat een nieuwe brug moet worden gemaakt. In verband met een opgave van den gemeente-op zichter vragen B. en W. een crediet van pl.ra. f2700. De heer Tromp deelt mede, dat de brug te Schie broek in goeden toestand verkeert., maar dat het de vraag is of de wipbrug geschikt is. De heer Van Zoonen wijst er op, dat de brug veel kost aan onderhoud en slijtage, doordat zij 2 sluitin gen heeft en de schippers vaak 1 sluiting inplaats van 2 sluitingen vast maken, waardoor de brug scheef komt te liggen. Spr. vraagt of het niet moge lijk zou zijn een brug met 1 sluiting te hebben. De Voorzitter zegt, dat B. en W. deze vraag onder de oogen zullen zien en met den gemeente-opzichter bespreken. De heer Bakker vraagt of de mogelijkheid onder het oog is gezien er een vaste brug te maken, mede met het oog op de verwaarloozing die plaats heeft. De Voorzitter wijst op de betrekkelijk drukke scheepvaart, waardoor het een hooge brug zal moe ten worden en wat voor de menschen, die over de brug moeten, nogal bezwaren met zich brengt.. De heer Bakker meent, dat er vroeger ook een vaste brug is geweest. De heer Tromp wijst er op, dat de oprit van dezen kant te steil zou worden. Wel is het de bedoeling de nieuwe brug 30 k 40 c.M. hooger te leggen, zoodat zij niet voor iedere schuit open behoeft. Dat zal dus al een groote verbetering worden. De heer Liefhebber wijst nogjap het bezwaar dat een vaste brug heeft, doordat van de Leijên af men direct een draai moet nemen voor de tweede brug. Het voorstel van B. en W. wordt hierna met alge- meene stemmen aangenomen. 9. Voorstel tot vaststelling eener nieuwe verorde ning op de heffing van gelden voor het, gebruik van de laad- en losplaats te Oude Niedorp, zoomede eener nieuwe verordening op de invordering dier gel den, een en ander met intrekking der verordeningen vastgesteld ter openbare raadsvergadering van 14 Maart jl. De Voorzitter deelt mede, dat Ged Staten een en kele aanvulling wenschten. Op een door den heer Bakker gestelde vraag, deelt de Voorzitter mede, dat iedereen die van de laad- en losplaats gebruik maakt, steigergeld verschuldigd is. Overeenkomstig het voorstel van B; en W. wordt nesloten. 10. Voorstel om met intrekking van het raadsbe sluit van 14 Maart j.1. aan B. en W. een crediet te verleenen van f 400,— voor een nieuwen aanlegstei ger te Oude Niedorp (bij P. Méereboer). Door den Raad was een crediet verleend van f250, maar mede in verband met den wensch, door den heer Bakker geuit, om den aanlegsteiger langer te maken, zal een bedrag van ongeveer f 400 benoó- digd zijn. De steiger zal dan een lengte krijgen van 15 meter. Het gevraagde crediet ad f400 wordt met alge- meene stemmen verleend. Voor verbreeding van den Oude Niedor perweg. 11. Voorstel tot aankoop van ongeveer 2500 M2. grond van W. F. Smits en Nicolaas Smits, beiden wonende te Nijmegen, zulks ten behoeve van de ver breeding van den Oude Niedorperweg nabij het Ver laat en tot verkoop aan genoemde personen van het perceel weiland Sectie C, No. 104, groot 0.79.40 H.A. Door den Voorzitter wordt er»*n herinnerd dat voor de verbreedinig van den Ou<^3 Niedorperweg on geveer deze 2500 M2. grond noodig was, doch dat. de heeren Smits aanvankelijk niet genegen waren de zen grond voor 50 cent per M2. te verkoopen. Na heel wat geschrijf zijn B. en W. tenslotte met de hecren Smits tot overeenstemming gekomen en verklaarden de heeren Smits zich bereid 2500 M2. grond aan de gemeente te verkoopen, mits de gemeente dan het hierboven genoemde perceel weiland, liggende naast hun boerderij, dan aan hen verkocht. B. en W. stel len voor hiertoe te besluiten en dan voor den prijs van f2875 per H.A. Ook dit voorstel van B. en W. wordt met alge- meene stemmen aangenomon. 12. Voorstel om aan Th. Droog te De Weel te ver koopen een perceel grond in de z.g. „Bullenweid". De Voorzitter dceJt mede, dat Droog er een kool- schuur zal laten bouwen, maar er niet bijschrijft of er te zijner tijd een huis op zal worden gebouwd. B. en W. stellen nu voor aan Droog te verkoopen pl.ra. 10 snees grond tegen f 100 per snees, onder voor waarde dat door Droog op het perceel binnen 10 jaar een woning wordt gebouwd, daar hij anders ver plicht zal zijn een bedrag van f2000 te betalen. De heer Bakker acht een termijn van 10 jaar te lang en wijst er op, dat als de eerste aanvrager D. Bakker geweten had dat een termijn van 10 jaren zou worden gesteld, ook deze zijn aanvrage wellicht zou hebben gehandhaafd. Het lijkt. spr. daarom toe, dat Bakker eerst gewaarschuwd had moeten wor den, dat een dergelijlcen termijn zou worden gesteld. De Voorzitter zegt dat B. en W. over deze zaak hebben gesproken en een tijd van 10 jaren hadden genomen om de zekerheid te krijgen dat er een wo ning komt. De raad zou natuutlijk kunnen besluiten dien termijn korter te nemen De heer Van Zoonen dacht dat het de bedoeling was den grond meer te bestemmen om te voorzien in aanvragen ingevole de Landarbeiderswet. De Voorzitter zegt, dat er een flinke strook over blijft en er nog geen geweldige aanvrage tot dat doel is. Ook spr. is er zelf voor dat zoo spoedig mogelijk een woning wordt gebouwd, maar is het eens met de wethouders dat het moeilijk voor Droog is direct daartoe over te gaan. De heer Kriller ziet ook liever dat de grond voor de Landarbeiderswet bestemd blijft en denkt dat Droog moeilijk aan de voorwaarde zal kunnen vol doen, omdat hij er zoo dicht bij woont en dus zijn tegenwoordig bewoonde perceel zou moeten ver koopen. De Voorzitter wijst er op, dat het terrein niet uit sluitend voor de Landarbeiderswet bestemd was, want ook aan Boekei is grond verkocht geworden. De heer Wit wijst op een mogelijke aanvrage van het polderbestuur en zag liever dat de termijn van 10 jaar gewijzigd werd in één van 2 jaar. De heer Tromp deelt méde, Droog gesproken te hebben en deze heeft de bedoeling binnen afzienba- ren tijd een woning op het perceel te bouwen. B. en W. hebben hem slechts wat ruimte willen geven. De heer Van Zoonen stelt voor de termijn op 2 jaar te stellen. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. dit voorstel overnemen cn het aldus gewijzigde voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Da wagfeahardlag em de braedte van den Onda Niedorperweg. 13. Voorstel inzake het aanbrengen eener nieuwe verharding op den Oude Niedorperweg vanaf de z.g. steenenpijp tot waar de grintweg naar het Verlaat aanvangt. De Voorzitter zegt, dat nu de verbreeding van den Oude Niedorperweg tot stand is gekomen, door B. en W. de vraag onder de oogen is gezien welke behar- dingsmethode we willen toepassen, of we zullen heb ben een klinkerweg of een weg met gesloten weg dek. Bij onderzoek zijn tegen een klinkerweg enkele bezwaren naar voren gekomen, en wel de ligging van de gasbuizen, de waterleidingbuizen en dé kabel van het P.E.B. Dat is een groot bezwaar, want de ervaring heeft geleerd, dat na openbreken van den weg geen behoorlijk, goed effen wegdek meer is te krijgen. Het bezwaar van het leggen van deze bui zen en kabel onder het wegdek doet zich echter ook gevoelen bij een steenslagweg. Maar wel zijn er en kele procédé's van gesloten wegdekken die dit be zwaar niet hebben. En spr. deelt dan mede, dat het oog is gevallen op een z.g. teerporfierwegdek, uitste kend geschikt voor het platteland, als zijnde niet duur en geschikt voor paardentractie. oZowel de in lichtingen van den Prov. Waterstaat als die van de Wegencommissie uit den A.N.W.B. waren in gunsti- gen zin, terwijl B. en W. en later ook de raad de met dit procédé behandelde wegen in de Haarlem mermeer in uitstekenden staat bevonden, ondanks den strengen winter en het zware verkeer. Spr. wijst nog op enkele voordeelen die een dergelijke weg biedt, n.1. de stofvrijheid, geen last. van wegtril- Iingen. B. en W. vragen dan ook machtiging tot openbare aanbesteding voor het maken van een teerporfierweg ovefc te gaan en wenschen daarbij te bepalen dat de weg vóór 15 September gereed opge leverd moet worden met een garantie van 2 jaren. De heer Kriller geeft in overweging de beharding iets verder uit te strekken, ongeveer tot het perceel Kort, omdat er daar is een hinderlijke bocht, waar het water slecht afvloeit. De Voorzitter onderschrijft de wenschelijkheid en B en W. zullen aan het verzoek van den heer Kril ler voldoen. De heer Van Zoonen vraagt hoe breed B. en W. de wegbeharding denken te maken. De Voorzitter zegt, dat het de bedoeling is om in het dorp, waar de bestrating al is, tot de huizen toe een rijweg te maken van 5 meter breedte en een zij kantenbestrating van klinkers. Den heer Van Zoonen doet het buitengewoon veel genoegen dat dit voorstel wordt gedaan. Als de weg wordt als in den Haarlemmermeer zullen we ons kunnen verheugen over een goeden weg. Spr. geeft echter in óverweging om met hCL Bannebestuur overleg te plegen opdat ook de aansluitende zijwe gen in de kom een dusdanige beharding krijgen. De Voorzitter zegt, dat B en W. wel bereid zijn dit het Bannebestuur in overweging te geven. De heer Wit vraagt, of een breedte van iA meter niet voldoende is. Ook de Rijdersweg is 4A meter breed en dat is toch oen behoorlijke breedte. Door den Voorzitter wordt erkend, dat in het alge meen een breedte van iA meter voldoende zou zijn, maar waar toch tusschen de huizen wordt bestraat, zou het gevolg zijn dat de zijbestrating breeder werd en het verschil in kosten zal dus niet groot zijn. De heer Liefhebber zegt, dat voor de zijbestrating zullen worden gebruikt de 100.000 goede steenen die uit den tegenwoórdigen weg komen. Wordt de zijbe strating nu breeder, dan zullen er nieuwe steenen aangekocht moeten worden. De heer Tromp zegt dat de kwestie over de breedte ook reeds in de vergadering van B. en W. is bespro ken en spr. toen gewezen heeft pp de bespreking in de vergadering van 18 Juni 1928, waarbij de Voor zitter had opgemerkt dat Oude Niedorp geen voor recht behoorde te hebben. Spr. acht 4A meter breedte voldoende en wijst er voorts op. dat Oude Niedorp, wat de te maken primaire wegen betreft in een gunstige positie zal komen en het verkeer langs den Oude Niedorperweg dus niet drukker zal worden. De Voorzitter merkt op, dat het in de vergadering van Juni 1928 ging over de breedte van den weg, dat loopt van de grensscheiding van Nieuwe Niedorp tot den Steenenpijp, want dat moeilijk gesproken kon woorden over een weg die nog verbreed moest worden. Spr. gelooft dat de raad ei later spijt over zou hebben als niet tot een 5 meter breeden rijweg werd besloten en herhaalt dat een breedere zijbe strating niet voordeeliger zal zijn dan een breedere teerporfielbeharding. De heer Ligthart vraagt zich af of dat klinker straatje langs de huizen nu wel zoo noodig is, dat hebben we bij ons ook niet. De Voorzitter zegt dat. het over het algemeen tus schen de huizen is bestraat en het gaat nu toch moeilijk om de boel er nu uit te nemen en de ber men, de bermen te laten. Laten we er nu toch ver standig over praten en dèt niet doen De heer Ligthart: Het kost toch al genoeg. De heer Wit zegt, dat het niet zijn bedoeling was dat de breedte precies dezelfde moest zijn als die van den Rijdersweg, maar spr. dacht dat een breedte van 4At meter voldoende was. De heer Tromp gelooft, dat als een rijweg wordt ge maakt van 4V2 nieter breedte en een behoorlijke zij kant-bestrating, het dan niet noodig is tot liet hek te bestraten. Het is dan evengoed wel mogelijk een goede droge berm te houden en spr. gelooft ook niet dat het mooier zal worden als het geheel bestraat wordt. De heer Ligthartt stelt tenslotte voor om de breedte van het rijdek op 4Vz meter te bepalen. Dit voorstel wordt niet ondersteund en het voorstel van B. en W. aangenomen; de heer Ligthart stemde tegen. Het aanbrengen van brandkranen. 14. Voorstel tot het aanbrengen van eenigc brand- kranen te Oude Niedorp. In zijn toelichting wijst de Voorzitter er op, dat, nu een nieuwe wegbeharding zal worden aangebracht, het gewcnscht was na te gaan op welke plaatsen het aanbrengen van brandkranen noodig was, n.1. dAar waar men voor de brandspuit moeilijk water kan be komen. Gebleken is dat er al 4 brandkranen liggen, maar B. en W. in het meest bebouwde gedeelte, t.w. bij de kerk, bij de voormalige veldwachterswoning en bij de school, een brandkraan geplaatst zouden willen zien. Van de 4 oude brandkranen zou er dan één overgenomen kunnen worden. Die overgenomen brandkraan kost 170.—, de 3 nieuwe f 100.per stuk, de aankoop van benoodigd materiaal f 137.50, totaal dus f507.50. De jaarlijksche uitgaven zullen f30.bedragen. De heer Tromp erkent, dat het een groote uitgaaf is en dat ook in andere dcelen der gemeente het aan brengen van brandkranen noodig is. Maar als er, doordat geen behoorlijke blussching mogelijk is, een flinke brand komt, zijn daar ook groote kosten aan verbonden. De heer Kriller vraagt of de andere brandkranen dan niet overgenomen worden en zegt dat bij Appel ook niet gemakkelijk bij water is te komen. De Voorzitter zegt toe dat een onderzoek zal wor den ingesteld. B. en W. vragen nu een crediet van bijv. f800.—. De heer- Bakker vraagt of het nu niet mogelijk is een goedkoopere oplossing te vinden, we zitten hier toch in een waterland. Er zijn hier toch slooten en de slangen hebben een zekere wijdte. De Voorzitter noemt bijvoorbeeld bij dè kérk, daar is moeilijk een sloot te bereiken. De heer Bakker meent dat het voorheen toch ook niet was: „laat maar branden, want we kunnen niet bij water komen". De heer Liefhebber herinnert aan den brand van de oude smederij, toen men ook direct in de prut zat. De heer Ligthart vraagt of hier dan geen laksheid van het polderbestuur de schuld draagt, of die sloo ten dan niet uitgekeurd moeten worden. De heer Liefhebber zegt dat het hier een doodloo- pende sloot betreft, maar de heer Ligthart oordeelt dat er dan toch van den anderen kant water in 'komt. Het voorstel van B. en W. om voor het plaatsen van brandkranen een crediet te verleenen van £800, wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen; tegen stemden de hecren Ligthart, Bakker en Wit. De Voorzitter zegt, dat als B. en W. kunnen be- zuinigen, zij dit zooveel mogelijk zullen doen. En nu de dubbeltje*! 15. Voorstel om B. en W. te machtigen aan te gaan eene kasgeldleening van ten hoogste f23000.k pari en op een rentevoet van ten hoogste 4% De Voorzitter licht toe, dat voor de werken, waajv toe in deze vergadering en in de vorige is besloten, geld noodig is, maar omdat het juiste bedrag nog niet bekend is, B. en W. het wenschelijk oordeelen, eene kasgeldleening aan te gaan, om die daarna, naar behoefte, om te zetten in een vaste geldlening.' Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt door den Raad besloten. Rondvraag. De heer Wit merkt op, dat het bordje van het woon wagenkamp is verdwenen. De heer Kriller geeft aanwijzing, waar het waar schijnlijk is opgeborgen. De Voorzitter zegt toe dat geinformeerd zal worg den. Hul da. De heer Tromp zegt, naar aanleiding van des Voor" zitters mededeeling over artikel 104 der L. O. wét, dat den Voorzitter een woord van hulde toekomt, voor hetgeen deze in het belang der gemeente heeft ver richt. Spr. zou bijna zeggen dat het aan den Voor zitter te danken is dat deze voor onze gemeente- gun stige beslissing is genomen. Spr. heeft geen opdracht van den Raad, maar weet uit naam van allen te spreken, indien hij den Voorzitter daarvoor hartelijk dank zegt. Het betreft hier een beduidend bedrag voor onze gemeente. De Voorzitter zegt gaarne deze hulde te aanvaar den, maar aan den anderen kant zij opgemerkt, dat spr. niet meer gedaan heeft, dan wat hij zijn plicht als burgemeester-achtte. Spr. is niet naar dén heer Gerhard geweest, spr. heeft hem zelfs niet gespro ken, maar heeft zich wel tot andere personen ge wend, die meer konden doen dan spr. om deze onbil lijkheid uit den weg te nemen. De heer Van Zoonen vraagt of spoedig begonnen wordt met- liet plaatsen van het hek, langs het ver- breede gedeelte van den Oude Niedorper weg, omdat het vee van de erven loopt. De Voorzitter deelt mede, dat nog niet tot plaat sing van het hek kon worden overgegaan, omdat de hoogte van den te maken weg niet bekend was. Spr. beeft nu den heer Wartenhorst daarover medédee- lingen gedaan en nu zal spoedig tot plaatsing van het betonnen hek worden overgegaan. Geen der leden meer het woord verlangende, sluit de Voorzitter de vergadering, nadat hij dank hééft gezegd voor de aangename wijze waarop is verga derd en wijzende op de belangrijke punten die zijn. behandeld. In verband met het feit, dat we verleden jaar hoe genaamd geen last hebben gehad van de beruehte aard appelziekte zal wellióht menigen tuinbouwer, dia êéftiga- zins sceptisch staat tegenover de moderne plantenziék- tenbestrijdingsmiddelen nog onverschilliger gemaakt hebben. Het gevolg zal zijn, of kunnen zijn, dat die on verschilligheid hem duur komt te staan, want, dat de ziekte niet optreedt zooals verleden jaar het geval was komt niet zoo dikwijls voor. Trouwens, eigenlijk geldt deze waarschuwing niet voor de onverschilligen, die moeten per slot van rekening hun eigen schade dragen, hoewel het van uit een economisch standpunt bezien wenschelijk is, dat ieder bouwer een goeden oogst ter markt brengt, maar dit geldt vooral voor diegenen, die met hun tijd mede willen. Wel is er ophet oogenblik een „"Waarschuwings dienst voor het optreden van de aardappelziekte", maar diegenen, die niet in het bezit zijn van een radio-toe stel, ontvangen die waarschuwing vanwege het Mete orologisch Instituut door middel van een dagblad, en aangezien er vooral ten plattenlande veel bladen zijn. die om de twee of drie dagen verschijnen, zou mén het juist te laat kunnen hooren en dan kan de ziekte reeds zoover gevorderd zijn, dat bestrijden (of liever voor komen) niet wel meer mogelijk is. Het weer waarbij men het meeste kans heeft dat de ziekte optreden zal is in de praktijk wel bekend, maar toch kan men ziek daarin nogal eens vergissen. Door de onderzoekingen van Mcj. Lohnis en door samenwerking met den Hoofd directeur van het reeds genoemde instituut, is men tet de slotsom gekomen dat de volgende factoren het op treden van de ziekte beheerschen: le. Gedurende den nacht mag de temperatuur niet beneden 10 gr. C. dalen: 2e. Er moet dien nacht minstens vier uren dauw op treden; Se. den volgenden dag moet de bewolking minstens 6.S bedragen 4e. dien dag moet er minstens 0.1 m.M. regen vallei. Dit alles klinkt heel geleerd, maar het komt hierop neer, dat men het meeste kans heeft op het optrede^ der ziekte, als men op een nacht met tamelijk veel dauw vochtig, zoel weer heeft en dat weer heeft me* als regel niet bij zonneschijn, maar wel hij donker weer. Aan de hand van bovenvermelde gegevené is hét nu echter mogelijk, dat De Bilt een waarschuwing uit zendt, als men daar het bovengenoemde samenstel va* factoren heeft kunnen vaststellen; men is er daar Im mers op ingerieht, dergelijke waarnemingen ta deeJL

Schager Courant | 1929 | | pagina 5