SchagerGouran Vijfde Blad. In een rank bootie over den Oceaan. Ernstige ontploffing in een rubberfabriek. Een afschuwelijke misdaad. Beseft U de Oorzaak van Uw RHEUMATHIEK Ba venvaarlocsdo Ruesischa kmfeca. Ingezonden Stukken. Binnenlandsch Nieuws. De Ned. Herv. Kerk en het Zuiderzeegebied. Uitbreiding van de Leeuwarder veemarkt. Een 39-tal apen uit passagieren. De valsche munters te Rotterdam. Zaterdag 29 Juni 1929 72ste Jaargang. No. 8483 DE AVONTUURLIJKE ZEEREIS VAX PAUL MULLER. De avontuurlijke zeereis van den Duitseher Paul Müller,, dfe in een rank bootje alleen van Hamburg den tocht naar New York heeft ondernomen, heeft vol gens berichten uit Charleston (Zuid-Carolina) toch nog vóór hij New York bereikt had schipbreuk geleden. Naar men weet, was Müller na veel gevaarlijke avon turen gelukkig in Florida na zijn .tocht over den Oce aan aangekomen. Op zijn verderen tocht naar New York heeft Müller kort na elkaar met twee hevige stormen te kampen gehad. Zijn zeilen werden geheel weggeslagen. Nabij Johns Island zag hij tenslotte geen andere mogelijkheid meer dan te trachten zich zwem mende te redden. Voordat Müller zijn boot verliet stak hij haar in brand om de aandacht op zich te vestigen en zwom daarop naar de kust. Een Duitsch-Amerikaan kwam Müller met zijn roeiboot te hulp en slaagde erin hem te redden. ACHT DOODEN, VEERTIEN ZWAAR GEWONDEN. V.D. verneemt uit Praag: Donderdagmorgen te acht uur vond in een rubberfa briek te Presburg een ernstige ontploffing plaats. Ten gevolge van deze ontploffing ging een geheele vleugel van het fabrieksgebouw in vlammen op. Tot nog toe konden acht dooden en veertien zwaar gewonden ge borgen worden. Men vermoedt, dat zich nog meer slachtoffers onder de puinhoopen bevinden. Het oprui- mingswerk is nog in gang. Kortsluiting de oorzaak. Omtrent het ongeluk in de rubberfabriek te Presburg wordt nader gemeld, dat de ontploffing plaats vond in de gummiwarenfabriek Hornes Co. De brand was Donderdagmiddag 12 uur nog niet ge- bluscht. De ontploffing ontstond, doordat benzoldamp door kortsluiting tot ontsteking werd gebracht. De praats van het ongevel biedt een vreeselijken aan blik. Zware ijzeren balken zijn verbogen en de omge ving van de fabriek is met puin bezaaid. Van de in de fabriek werkzame arbeidsters konden zich slechts en kelen redden en bijna allen liepen verwondingen op. De acht slachtoffers, die gedood werden, zijn alle vrouwen. Deze arbeidsters werden op slag gedood en verbrandden allen. Sommige lijken zijn bovendien vree- selijk verminkt door de ontploffing. AMERIKAANS CHE DOMINEE OP VREESELIJKE WIJZE GEMARTELD. Uit haat, omdat hy liefde voor de zwarten had gepredikt. Een afschuwelijke iriisdaad wordt uit Hoyn-Hills (Alabama) gemeld. Een dominee der Adentlsten al daar, dr. James Broders, was er het slachtoffer van. Eenige weken geleden had de Protestantsche gees telijke eenige preeken gehouden over de gelijkheid der rassen. Daarin had hij o.a., betoogd, dat het in strijd is met de christelijke liefde, iemand te verachten, om dat hij een zwarte huid heeft. De dominee had er zijn groote verontwaardiging over uitgesproken, dat men geweigerd had, om eenige kleurlingen in nachtverblij ven der Adventisten op te nemen. Eenige dagen nadat hij zijn preeken gehouden had, werd ds. Broders door enkele mannen, die in lange witte mantels gekleed waren, en die op een tot nog toe onverklaarbare wijze zijn woning binnen drongen, uit zijn bed gelicht. Hij werd geboeid en toen hij om hulp riep, werd hem een prop in zijn mond geduwd. Zijn 23-jarigen zoon, die zijn vader wilde bevrijden, werd met een bijl de hersens ingeslagen. In de woning van den predikant werd alles toen onderste boven gehaald. De boeken werden door de bandieten verscheurd, de sofa's en stoelen, die met trijp overtrokken waren, werden opengeknipt en het paardenhaar werd er uit getrokken. Voorradige inmaakflesschen werden stuk geslagen en de inhoud ervan werd over de boeken en meubels uitgegoten. Dr. Broders kon niet anders dan lijdelijk toezien. Naast hem lag het bebloede lijk van zijn eenigen zoon. Eindelijk werd de p redikant naar buiten gebracht en per auto ongeveer 100 K.M. verder naar een bosch vervoerd, waar de ongelukkige werd ontkleed en aan een boom vastgebonden. Hij dacht, dat men ook op hem de gewone straf der Ku-Klux-Klan zou toepassen n.1. hem met teer zou overgieten en dan in veeren rollen. Maar hem stond nog een veel wreeder pijniging te wachten. Men sneed hem zijn neus en zijn ooren af en goot zwavelzuur in de pijnlijke wonden. Het was een verschrikkelijke mar teling, die meerdere uren duurde. Intusschen hadden de wit-gekleede mannen een kring om hem gevormd, terwijl ze het bekende lied zongen: „Dark man's blood, white man's honour": het bloed van een neger is een eer van een blanke! Ds. Broders zou blij geweest zijn, indien de dood een einde gemaakt had, aan deze foltering, maar de beulen wachtten er zich wel voor om het zoover te laten komen. Eindelijk verloor ds. Broders het bewustzijn. Toen hij weer bij kennis kwam lag hij in het Katholieke ziekenhuis van de Liefdezusters in Farrington (Ala bama). Een groep houthakkers haddtn hem 's mor gens, toen zij naar hun werk gingen, bewusteloos ge vonden. Zijn beulen hadden hem, voor zij hem aldus achterlieten, op een niet te beschrijven wijze met vuilig heid ingesmeerd. Op zijn voorhoofd droeg hij het brand merk K. K ,K. Deze gebeurtenis heeft in Amerika een geweldige opwinding teweeg gebracht. Ondanks vroegere soort gelijke wandaden, die op rekening van de Ku-Klux- Klan staan, beweren de organen van deze geheime organisatie, dat hun party met deze misdaad niets heeft uit te staan. Zij zeggen, dat persoonlijke vijanden van dezen predikant zich bediend hebben van de attributen der Ku-Klux-Klan en onder het nabootsen van allerlei ceremoniën der Ku-Klux-Klan zich gewroken hebben op ds. Broders. De bevolking verkeert in buitengewoon opgewonden stemming. De justitie heeft de zaak in onderzoek. Van de zijde der Ku-Klux-Klan wordt beweerd, dat men de daders reeds op het spoor is. Maar aan deze ver klaringen der partijleiders wordt geen geloof geschon ken, en iedereen is er van overtuigd, dat dit een truc is om de zaak ten gunste van de Ku-Klux-Klan te verdonkeremanen. Wanneer U langen tijd aan hevige rheumathiek hebt geleden zult U wel gehoord hebben dat de gewone oorzaak van deze pijnlijke narigheid de zuren zijn in Uw bloed die in Uw gewrichten geraken en opzwellingen en pijnen veroorzaken. Hoe is het mogelijk dat wanneer men dit weet er nog menschen bestaan die met zalfjes wrij ven en verschillende middelen probeeren, die onge twijfeld verlichting brengen, maar niet regelrecht de pijnen en kwellingen aantasten de oorzaak van Uw lijden. Wanneer U de snelste genezing wenscht van die snerpende, stekende rheumatische pijnen en tegelijkertijd bevrijd wilt zijn van iedere folterende pijn en kwelling koop dan een flacon Kruschen Salts bij Uw apotheker of drogist. Toerei kend voor twee maanden. Aangenaam in te nemen en deze eerste flacon Kruschen zal Uw gezondheids toestand verbeteren en onmiddellijk verlichting brengen Uw gezondheid zal met den dag verbete ren. Kruschen Salts is een volmaakte combinatie van zes mineralen, die de Natuur eischt en die Uw lichaam noodig heeft. Ze zuiveren het bloed op ver rassend snelle wijze ze verwijderen spoedig zuren en vergiften uit Uw lichaam en de rheumatick verdwijnt! STEUIKBOOVERS IN ROEMENIë. Vier aaio's overvallen. Wolff meldt uit Weehen: Volgens alhier uit Boekarest ontvangen berichten zijn Woensdagavond op den straatweg tusschen Kronstadt en Schaessberg successievelijk vier perso nenauto's door struikroovers overvallen. De inzitten den der autp's moeten geboeid en beroofd zijn. Te vens zou de' Roemecnsche admiraal Pantazzi, die zich te weer stelde, door messteken zijn gewond. Den roovers moeten groote bedragen in handen zijn ge vallen. AUTO TEGEN MUUR. Drie kinderen onder de puinen. Wolff meldt uit Neukirchcn: Donderdagmorgen reed een vrachtauto bij een po ging om voor een motorrijder uit te wijken tegen een muur. Deze stortte in en begroef drie kinderen onder zich. Een- der kinderen overleed spoedig. De andere twee werden licht gewond. I RUMOER IN DEN BEIEESCHEN LAND DAG. Uit Munchen wordt gemeld: De laatste dagen is het in den landdag herhaalde lijk tot hooggaande ruzie tusschen nationaal-socialis- ten en sociaal-democraten gekomen, welke meestal een zeer persoonlijk karakter had. Ook Donderdag kwam hot tot zeer rumoerige too- ncelen en een oogenblik dreigde een ernstige vecht partij te ontstaan. De voorzitter sloot echter de ver gadering. Desniettegenstaande gingen beide partijen nog ge- ruimen tijd voort met elkaar uit te schelden. Ten slotte verlieten de sociaal-democraten de zaal, het geen door de nationaal-socialisten als oen overwin ning werd beschouwd. E2VIGE BOSCHBRANDEN IN ZUÏD- FRANKRIJK. Verscheiden dorpen bedreigd. In liet Zuiden van Frankrijk woeden hevige bosch- branden, vooral in de buurt van Perpignan aan den voet van de Pyreneën. Verscheidene dorpen worden door het vuur bedreigd. Troepen worden per auto naar het i edre'»-''* gebied gezonden, om aan liet blu53chingawe k deel te nemen. Ook de bevolking is ijverig in de weer om het vuur tot stian te brengen. ONDERGEONDSCH WEGENNET IN NEW-YöRK. Een plai van 2500 millioen. De gemeenteraad van Niw Yoik heeft besloten om onder de stad een wegennet aan. te leggen op twee verschillende diepten; het bovcngrondsch vervoer zou daardoor met een verkeer van 19 millioen voertuigen per jaar ontlast worden. De kosten van dit reusach tig stratenplan zijn geraamd op 2500 millioen guldon. TREIN ONTSPOORD. Van den personentrein van de lijn Klingenthal— Falkenau, die 's middags om 12 uur uit Klingenthal vertrekt, zijn tusschen Bleistadt en Hartenberg do lo comotief, bagagewagen en een personenwagen ont spoord en omgevallen. Verscheiden reizigers werden gewond, o.a. een vrouw ernstig. BIJ VERGISSING. Te Grünau bij I-Iohcnstein is een 21-jarige boeren knecht, die op weg naar huis was, van achteren door eenige personen aangevallen en gewond. De aange houden daders bekenden, dat ze een ander, op wien ze zich wilden wreken, hadden willen aanranden en dat ze zich door de duisternis vergist hadden. De bij vergissing aangerande is middelerwijl aan zijn won den overleden. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Militair vlieger gedood. Op bet vliegveld van Hendon is Donderdag een mi litair vlieger gedood tijdens een oefening voor het vliegfecst, dat den 13cn Juli zal worden gehouden. GUNSTIGE FINANCIEELS RESULTA TEN IN DE VER. STATEN. De corlogsschulden. Reuter meldt uit Washington: De staatssecretaris van financiën heeft aangekon digd dat het financieele jaar den 30en Juni zal ein digen met een overschot van 160 tot 170 millioen dollar. Hij voegde er aan toe dat de regering de onlangs in het Congres ingediende motie, waarin een uitstel van de betaling der 400 millioen dollar, door Frank rijk voor de legervoorradèn wordt geadviseerd inge val Frankrijk de schuldenoverecnkomst ratificeert, zal aanvaarden. EEN PLAN VOOR HUN REDDING. Cp een voormalig keizerlijk jacht het zeegat uit. Het comité voor verlaten kinderen in Rusland heeft een voorstel bij de regeering ingediend om drie der groote en weelderig ingerichte jachten, die vroeger eigendom der Russische keizerlijke familie waren, in opleidingsschepen voor verlaten kinderen te ver anderen. Men weet, hoe moeilijk het voor de overheid is, om een groot gedeelte der kinderen, die geen thuis meer hebben en die in de straten van Moskou of andere steden rondzwerven, in weeshuizen of inrichtingen die speciaal voor dat doel door de regeering opge richt zijn, onder te brengen, om ze van de straat te balen en voor misdaden te behoeden, en vooral om ze een ambacht of handwerk te leercn. Daarom hebben de leden van het comité boven genoemd voorstel gedaan, want zij zijn van meening en niet ten onrechte dat in vele gevallen het avontuurlijke, zelfs vrije leven op zee veel meer aantrekkingskracht op de wilde natuur van de kin deren zal uitoefenen, dan het vagebondenleven op straat, waar zij v izelf tot allerlei misda-den komen. Bovendien is ei- nog dit practïócb voordeel aan verbonden, dat de kinderen niet zoo gemakkelijk kunnen vluchten, wanneer zij eenmaal ingescheept zijn. En of ze dan willen of nietze moeten.toch den weldadigen invloed van een behoorlijke opvoe ding ondergaan; ten slotte zullen ze op deze manier toch gemakkelijk een of ander ambacht leeren en zoodoende later een nuttig lid der maatschappij kunnen worden. De keizerlijke jachten waaronder het prachtig ingerichte schip, waarop wijlen tsaar Nicolaas II ex-keizer Wilhelm II in de Oostzee ontving liggen ongebruikt in de haven van Leningrad. Tot heden wist men nog niet, waarvoor ze doelmatig gebruikt konden worden. Thans kunnen ze nuttig zijn. De straten der Russische hoofdsteden zijn thans bijna geheel van de kleine misdadigers, die hoofd zakelijk van diefstal leefden, gezuiverd. Volgens tamelijk optimistische berekeningen zijn er in geheel Rusland nog ongeveer 150.000 kinderen die op het platte land en in de dorpen der provinciën rondzwerven en waarmee de overheid buitengewoon veel moeite heeft .om ze op te vangen en in een te huis onder te brengen. Ongeveer 10 procent van de honderdduizenden kinderen, die in de laatste jaren in verschillende tehuizen ondergebracht werden, zijn weer gevlucht. PREMUDVRIJ STAATSPENSIOEN. Tot welke uitwassen de politiek, d.w.z. de baantjes- jagerij, kan leiden, blijkt ook weder uit de rede van Mr. J. Rutgers, gehouden te N. Niedorp, op Maandag j.1. Volgens het verslag zegt Mr. Rutgers, dat de S.D. A.P. slechts hun, die onder de invaliditietswet vallen p r e m i e v r ij staatspensioen wenschen te geven, en dat de V.D. dit eveneens wenschen. Dit laatste is on juist, en hierover loopt juist de strijd tusschen de S.D.A.P. en de V.D. De V.D. willen ook de eigen werkers, dus de kleine bazen, in het genot daarvan stellen. Zou de verslaggever wel goed verstaan hebben? Een man als Mr. R. is toch wel beter op de hoogte van deze kwestie! Met dank voor de opname. Uw dw., R. H.. 27, 6. '29. ANTWOORD AAN D. N. Amice! Hoewel het niet de gewoonte is, dat in een debat tusschen twee personen, zich een derde komt mengen, schijnt Gij te veronderstellen dat Dré zoo in de penarie zit, dat Gij hem te hulp moest snellen. Dit te constateeren is mij zeer aangenaa.m. Immers ik wenschte dat juist aan te toonen. Edoch, mijn waarde heer (ik moet U met hand schoentjes aanpakken, anders zou ik wederom de kans loopen, door UEd. voor vuns uitgemaakt te worden), inplaats van Dré te helpen, duwt Gij hem heelemaal kopje-onder. Immers, Dré schreef, dat MacDonald en andere leiders er niet tegen opzagen om de millioenen zure centjes van de arbeiders weg te gooien, als 't in hun kraam te pas kwam. Dat is een vunze insuniatie. Gij daarentegen beweert dat MacDonald een heer en een edelmoedig mensch is. Dat ben ik met U eens. Maar Dré zal toch wel verzuchten: ..De hemel be ware mij voor m'n vrienden, voor mijn vijanden zal ik het zelf wel doen!" Maar nu ter zake! Ik geloof m'n beste D. N., dat Gij Uw schoolgeld moet gaan terugvragen! Het is aan U toch al zeer slecht besteed! Want gij toont nog niet te kunnen lezen. In mijn stukje tegen Dré had ik het over het feit, dat Mac Donald in 1928 tijdens de Algemeene staking geen minister was. Voor alles verlang ik antwoord op de vraag, of dit een leugen cf een waarheid is. Daar gaat het over, en dat kondt Gij niet lezen. Al het gezwam over de nonsens die Gij overhoop haalt, "*ensch Ik niet te beantwoorden. Eerst de waar heid. 7 "'sschien is dan Uw verkiezingskoorts, die zich thans in bedenkelijke hoogte bij U openbaart, wat gezakt. O. N. J. v. Z. M. de Red. IN HET BELANG VAN ONS VOLK. Ik kies hetzelfde opschrift voor mijn ingezonden stuk als Dr. L H. J. Vos in het nummer van Donderdag j.1. en verwacht dus, dat U mij eenige plaatsruimte zult willen afstaan voor het volgende. Wij staan weer aan den vooravond van zekere Juli- gebeurtenissen en dan schijnt men in sommige kringen voor niets terug te deinzen. Het stukje van Dr. Vos is niet slechts doorzichtig maar in hooge mate dom en misleidend, en men zou geneigd zijn hier aan opzec te denken, daar men niet verwachten kan, dat Dr. Vos zoo onnoozel zou zijn dat hij zich zelf niet op een op zettelijk verkeerde voorstelling zou betrappen. Immers, Dr. Vos houdt een pleidooi voor de groote partijen en waarschuwt tegen het stemmen op de kleine. Maar in zijn artikel deelt hij mee, dat de stemmen, op kleine partijen uitgebracht practisch ten goede komen aan de groote partijen, n.1. S.D.A.P. en R.K. Ik zou zoo zeggen, dat men dus door het stemmen op de kleine partijen, precies handelt in den geest van Dr. Vos, die wil, dat men op groote partijen stemt. Of bedoelt misschien de geachte voorlichter, dat zij, die van plan zijn, op die kleine partijen te stemmen, dit niet moeten doen, doch op deVrijheidsbond. 'k Zou er mijn oortje wel om dur ven verwedden, dat, als men Dr. Vos vroeg, op wie hij raadde te stemmen, b.v. op de S.D.A.P., R.K. of Lijst Henri ter Hal of Florls Vos,, hij niet de eerste, maar de laatste zou -adviseeren! Maar al die vermaningen, M. de R., om niet op de kleine partijen te stemmen komt voor iedere groote partij hierop neer: Steïnt op ons! Geleuter is het, misleiding en niets anders. De politiek is al voldoende karakterloos, om nu nog te trachten de kiezers dit ook nog te maken. Of vindt dr. Vos het niet buitengewoon karakterloos als de kiezer (en ik neem me nu zelf als voorbeeld) zou stemmen op Vrijheids bond. R.K. of S.D.A.P., terwijl ik lid ben van de Dem. Partij en daarvan een overtuigd aanhanger. Die kleine partijen lijken mij juist uitstekend. Zij kun nen er aan meewerken, om het vuile en smerige in de politiek met de vinger aan te wijzen, den kliekgeest te bestrijden, de persoonlijke beiangenpolitiek van vele lei ders te brandmerken, kortom het vunze, karakterlooze en misleidende aan de kaak te stellen van bijna alle machthebbende partijen. Uit de groote wereld-, de klei nere land- en de miserabele dorpspolitiek, zou ik tien tallen van voorbeelden kunnen "geven, waaruit blijkt, hoe machtswellust of persoonlijke belangenstreberij de uitingen zijn van onze groote-partijpolitiek-mannen. Dat bewijst ook het stukje van J. v. Z. te O. N., wien ik ander3 'wel een paar adressen in zijn eigen familie kan opnoemen, die het slachtoffer dreigden te worden van (eigenlijk jaren zijn geweest) van politieke invloeden, persoonlijk gewroet en wat dies meer zij. En die waard» heer v. Z. heeft voldoende kennis en capaciteiten om te weten, hoe de S.D.A.P. een zeer misleidende reclame maakt met de overwinning der Labourpartij in Enge land. Als hij niet weet, dat die partij in Engeland een heel andere is dan die in ons land, dan blijkt daar uit, als bij het groote gros van zijn partijgenooten, dat ze de zaken slechts van één kant bekijken. Het Volk is hun bijbel en buiten dat lijforgaan is er geen blad, dat een zaak in het juiste licht beschouwt! In dat opzicht heeft een S.D.A.P. alles gemeen met een R.K, zoodat het voor de geestelijke vrijheid lood om oud. ijzer is, of het S.D.A.P.-sche dagma, dan wel het R.K. in het land zou domineeren. Een man als Ds. Kersten is op zijn plaats in de Ka mer, al was het maar alleen om den leugen te bestrijden van den eenzelfden-wortel-des geloofs der Chr. partijen Lou de Visspr moet blijven de schrik der S.D., die zoo innig tevreden zijn met deze burgerlijke samenleving, die hun eieren met zilveren, vaak gouden schalen legt. De groote partijen vreezen een Wijnkoop en Sneevliet en zijn er doodsbenauwd voor, dat er een of meer af gevaardigden van de Dem. Partij in de Kamer kwamen die de waarachtig democratische gedachte levenwek kend zouden maken tegenover de schijndemocratie der s.d. en v.d. Zuidscharwoude, 27 Juni 1929. DU BURCK. VEEL GELD NOODIG. Na afloop van de gewone classicale vergadering te Alkmaar sprak Ds. D. Eilerts de Haan van Heiloo in een bijeenkomst, waartoe Kerkeraden en Kerk en het Zuiderzeegebied". In een zeer nabije toekomst, zei spr., zien wij daar, waar nu de Zuiderzee is, land. boomen, huizen, men schen, de spitsen der kerktorens en pastorieën als het middelpunt, van waaruit de zegen van het Evangelie wordt gebracht. Deze toekomst gaat werkelijkheid worden en roept ons op ze voor ons deel tot werke lijkheid te maken. Spr. ging daarop uitvoerig in op het droog te leggen gebied en de groote culjureele en kerkelijke belangen, daar betrokken. De Synode heeft een commissie benoemd voor de ker- kelijk-geestelijke belangen. De vereeniging van Kerk voogdijen heeft een stichting in het leven geroepen, het Zuiderzeefonds, die ten doel heeft in overleg met de Synode werkzaam te zijn ter behartiging van de stof felijke belangen en de uitwendige organisatie. Voor dit Zuiderzeefonds moet geld worden bijeengebra«*it. Hoeveel er noodig is, kan niet worden geraamd. Maar het zal zeer veel zijn. De vorm, waarin het zal worden, gevraagd, hangt samen met dien, waarin het zal worden uitgegeven. Om geld bijeen te brengen is een goede organisatie noodig. Deze is classicaal en plaatselijk gedacht. In iedere classis moet een commissie worden gevormd, be staande uit leden van het bestuur, de beheerscolleges en invloedrijke particulieren en in iedere plaats moet een comité worden aangewezen. Het betreft hier een groot kerkelijk werk. Wij moe ten ons bewust worden van zijn belang aanpakken en zoo medearbeiden aan den opbouw van de kerk. PLAATS VOOR 16090 DIEREN. Donderdag is le Leeuwarden, op den vooravond van den dag, waarop de uitgebreide veemarkt ge heel officieel in gebruik zal worden genomen, ge opend het nieuwe gedeelte der veemarkt welke thans 3 ha. groot is. plaats biedt voor 7000 stuks rundvee en kalveren, 3000 varkens en 6000 stuks wolvee. De burgemeester, jhr. mr. J. M. van Beijma, gaf een historisch overzicht ter verduidelijking van d« uitgevoerde werken. Spr. bracht hulde aan den di recteur der gemeentewerken en den veemarktmees ter voor de uitwerking der plannen en gaf ten slotte een beeld van den aanvoer op deze markt. IN HET KOTTEKDAMSCH* HAVENKWARTIER. Dertig apen, die met het stoomschip „Texel" uit Britsch-Indië op reis waren naar Hamburg, hebben zich, toen dit schip in de Leckhaven te Rotterdam aan de kade gemeerd lag, uit hun gevangenschap weten te verlossen. Eenige tientallen apen klauter den aan land, waar zij op loodsen, <»n kranen gingen zitten. De meeste dieren zijn Donderdag na een lang durige jacht opgevangen. Een drietal dieren genoot echter nog steeds van de vrijheid, toen de „Texel" afvoer naar Hamburg. Het Rotterdamsche haven kwartier heeft, naar het schijnt, zóó pessimeerend op hen gewerkt, dat zij zich door geen enkelen ja gerslist lieten verschalken. VOLLEDIGE BEKENTENIS AFGELEGD DOOR DE ARRESTANTEN. In verband met de arrestatie van een drietal be kenden van de Politie, verdacht van het vervaardi gen en uitgeven van valsche 5 pond Sterling biljet ten heeft de Centrale Recherche te Rotterdam in een kelder van een huis in de Schoutenstraat nog een aantal ingredient.cn gevonden, welke voor het ver vaardigen van de biljetten gediend hebben. Hier werd nl. een koffer gevonden waarin verschillend* chemicaliën, een drukraam, eenige lampen, een licht bak en een stukje linoleum waarop het watermerk van de valsche biljetten in vet staat afgedrukt. De arrestanten W. B. en A. P. hebben na deze vondst een volledige bekentenis afgelegd. De valschemunters zijn bij het vervaardigen van de biljetten zeer slordig te werk gegaan. Het water merk b.v. werd aangebracht met behulp van boven genoemd in beslag genomen linoleumplaatje, waarin het, watermerk was uitgesneden. Door dit met vet be streken linoleumplaatje op de biljetten te drukken verkregen zij iets, dat op een watermerk geleek.

Schager Courant | 1929 | | pagina 15