Sslipr ii nul <nps> Schipper s BloeÉiel - De Wereldreis van - Dicky en Dirrekie Durf Voor modern en goed foto-werk Fi. W. 0. NT i k Vergroatingen en reproducties Arpad f^oSdovan, Nieuwe Niedorp Hoerd-Scharwoude. SCHAGER IJZERHANDEL De vrijheid in Rusland maar betrekkelijk. De spaarpenning van de weduwe. Fotografen SCHAGEN Ten gerieve van de Vrouwen Derde Blad. ËVÜodeme Foto's Gemengd Nieuws. Tien jaar vrede van Versaille. H.H. Veehouders! Plaatselijk Nieuws. Zaterdag 29 Juni 1929. 72ste Jaargang. No. 8483 EEN UITGAVE INEENS, EEN LEVENSLANG GENOT. L. VAN RIJSWIJK. tie wordt gemeld, dat zeven onbekenden, waarvan twee arbeiders, schoten op de slachtoffers losten en toen vluchtten. Een der beide arbeiders, een Macedo niër, werd bij de vervolging door een politie-agont gewond. De uitvoering van de daad wijst op een goed voorbereiden aanslag. De slachtoffers waren als politiespionnen in geheime communistische or ganisaties werkzaam en de moord is waarschijnlijk een wraakoefening van communisten. VOORAL ALS PATROON NIET VEEL IN TE BRENGEN. In het Zuid-Russische stadje Odessa was de laatste dagen een staking gaande bij een aantal eigenaren van moestuinen, die er elk nog eenige arbeiders op na kon den houden. Dezen waren lid van een communistische vakvereeniging en hadden verschillende eischen ge steld, die de patroons absoluut onaanvaardbaar achtten met het gevolg, dat het werk werd neergelegd. Nadat dreigementen van de vakvereeniging de werkgevers niet tot toegeven hadden kunnen brengen, werden door het communistisch comité stappen bij den stedelijken sovjet gedaan en deze loste de staking op echt bolsje wistische wijze op. Blijkens een bericht in de Moskou- sche „Izwestya" werden de werkgevers namelijk zonder meer gesommeerd alle gestelde eischen in te willigen, daar anders hun bezitting in beslag zou worden geno men. Toen verscheidene moestuin-eigenaars zich ook toen nog niet gewonnen gaven, werden zij van hun eigendommen verjaagd, die thans door het stadsbestuur aan de coöperatie van de landarbeiders in huur zijn afgestaan. LICHT IN T SCHIP. Ter informatie van die er ons naar vroegen kunnen we uit niet-officieele bron meedeelen, dat het hoofd der o. 1. s. eindelijk in de gelegenheid „schijnt" gesteld zijne bemoeiingen inzake de onderwijzers-vaca ture te beginnen. Ook wordt er een oproeping ge plaatst voor onderwijzeressen inmiddels is een nieuw wetje betreffende de beruchte wachtgelders- lijst door de Eerste Kamer aangenomen. Voor de op roeping behoefde daarop waarlijk niet gewacht te worden. Zou de ongekende spoed van ons gemeentebestuur, boven geschetst, soms onze berichtjes tot oorzaak kunnen hebben? We weten wel, dat het soms gebeurd is, dat zelfs de verwaandste, domste en luiste autoriteit door de pu blieke opinie is aangezet om wat voortvarendheid te betrachten. Verre van ons deze kwaliteiten toe te dichten aan onze Hoogsten!!!, maar wat lichtende scheurtjes ma ken in hun duistere achterkouzigheid, lijkt ons voor een snelleren gang onzer gemeentezaken toch wel goed. Onnoodige secretarie-geheimzinnigheid b.v., zich zelfs uitende in de weigering het aantal sollicitanten voor de een of andere betrekking op te geven, eischt in de eerste plaats publiciteit. DIE NOG AL DE MOEITE WAARD BLEEK TE ZIJN. Onlangs is te St. Ouens, op het Britsche Kanaaleiland Jersey, de 92-jarige weduwe mevrouw May Ann Hubert gestorven. Dezer dagen is verteld dat in een geheim laatje van een secretaire, uit haar boedel afkomstig, lang verdwenen brieven van Karei II terug zijn gevon den. Maar zij had meer dingen van waarde in huis. Nadat dit huis was verkocht, heeft men het leegge ruimd en daarbij zijn thans 20.000, dus bijna een kwart millioen gulden, voor den dag gekomen. Het grootste gedeelte van dit geld bestond uit gouden en zilveren muntstukken. Men wist dat de vrouw een groot inkomen had (dat dan nog grooter had kunnen zijn, als zij niet zooveel geld renteloos in huis had laten liggen), maar zij leef de eenvoudig. Het geld moest in vaatjes gedaan worden, opdat het uit huis weggebracht kon worden. Dagelijks geopend, ook Zondags. Overal te ontbieden. ANTI-KERMIS. Donderdagavond werd in lokaal Bethel een anti kermisavond gehouden, waaraan medewerking verleen den de Chr. Meisjesvereeniging Dorcas, de Ch. Zang- vereen., de Jongemannen- en Knapenvereen. De bij eenkomst werd geopend met gebed door den heer Klik, die de leiding van den avond in handen had, waarna een bijbelgedeelte werd gelezen. De Zangvereen. opende vervolgens het programma door het zingen van haar Bondslied.De meisjesvereen. voerde hierna een mooi tableau, voorstellende de ver- eeniging, op, en het was vooral indrukwekkend, toen daarbij gezongen werd Gezang 274. Voorts werd in een inleiding uiteen gezet: Waarom tegen de kermis? Da Jongemannen- en Knapenvereen. vulden den avond ver der met voordrachten, de zangvereen. met eenige liede ren, terwijl de Meisjesvereen. ons nog eenige tableaux liet zien. Door eenige nijvere dameshanden werd thea en koek, later ranja en gebakjes gepresenteerd. In deze tusschenpoozen werd viool- en orgelmuziek ten beste gegeven. Alles had een vlot verloop en het was al zeer laat, toen het einde daar was. De zaal was vol, terwijl de toegang vrij was. worden op stemmingsdag a.s. Woensdag, eenige autoritten vanuit de buitenwijken onzer gemeente naar de stembus gemaakt. De vrouwen die daarvan gebruik wenschen te maken, verzoeken wij beleeid, van onder* staande tijden goede noia te nemen, en ge reed te staan. Bet geschiedt gratis en men wordt ook weer thuis gebracht. Langs Nesdijk, gedeelte Nes, Lasschoter- weg om 9 uur aan de Keins, 9.15 Lagedijk naar Schagen. Langs verder deel van de Nes, naar Wad, 10.30; terug langs de Nes en Lange Scevert naar Schagen. Langs Korte Snevert langs Haringhuizen naar Grootewal hali 12 naar Schagen. Om half 1 op Tjallewnl en om 1 unr aan de Tolken. 2 uur over Burghorn, door Nieuwe weg, St. Maarten, langs Valkkoogerdijk. Het gaat precies dus als andere jaren. - Stemt lijst 15, Mr. MARCHANT. L Het Bestuur der Vrijz. Dem. Kiesvereeniging. van het eenvoudigste tot meest artistieke uitvoering. Specialiteit in naar elk portret, ook naar oude foto's. Opnamen ook aan huis, in eigen omgeving. Fotografische Ateliers 5SEN MANIFEST VAN PRESIDENT VON HINDEN BURG EN DE DUITSCHE REGEERING. Een dag van rouw voor het Duitsche volk. Wolff meldt uit Eerlijn: De Kijkspresïdent en de Rijksregeering publiceeren het volgende manifest: „Aan het Duitsche Volk! „De dag van heden is een dag van rouw. Tien jaren zijn verloopen sedert te Versailles Duitsche vredeson- derhandelaars gedwongen waren hun handteekening te zetten onder een document, dat voor alle vrienden van het recht en van een waren vrede een bittere teleurstel ling beteekende. Tien jaar drukt het verdrag op alle lagen van het Duitsche volk, op het geestelijk en het economisch leven, op het werlc van den arbeider en van den boer. Er is een taaie en ingespannen arbeid, een eendrachtig schouder aan schouder staan van alle dee- len van het Duitsche volk voor noodig geweest om tenminste de zwaarste gevolgen van het verdrag van Versailles af te wenden, die ons vaderland in zijn be staan bedreigde en den economischen bloei van heel Europa onzeker maakte. Duitschland heeft het verdrag onderteekend, zonder daardoor te erkennen, dat het Duitsche volk de aan stichter van den oorlog is. Dit verwijt laat ons volk niet tot rust komen en stoort het vertrouwen onder de naties. Wij weten dat alle Duitschers het met ons eens zijn ten aanzien van het afwijzen der bewering van de uitsluitende schuld van Duitschland aan den oorlog en ten aanzien van het vaste vertrouwen, dat aan het denkbeeld" van een waren vrede, die niet op „dictaten" maar alleen op de overeenstemmende en eerlijke over tuiging van vrije en gelijkgerechtigde volken berusten kan, de toekomst behoort." Het manifest is onderteekend door rijkspresident Von Hindenburg, en de leden der rijksregeering met den Rijkskanselier Miiller aan het hoofd. Oproep tot strijd tegen de „schuldleugen" van den Ivyffausserbund. Het bestuur van den „Deutschen Reichskrlegerbund „Kyffhausser" heeft, naar Wolff meldt, een brief ge richt tot de rijksregeering, waarin wordt meegedeeld dat de bond zich tot taak heeft gesteld in het jaar 3929, den lOden jaardag van het verdrag van Versailles het Duitsche volk op te roepen tot een stelselmatigen en krachtigen strijd tegen de „oorlogsschuld-leuzen." De bond voelt zich hiertoe geroepen daar hij zich vrij voelt van alle bedoelingen van partijpolitiek en omdat zijn leden'zich zeer in het bijzonder in hun soldateneer gekwetst voelen door de nota die hun misdadig oorlog voeren verwijt. Namens zijn drie millioen leden doet de bond een be roep op de medewerking in deze van de regeering. De broedergroet der Duitsche partyen te Dantzig. In den Volksdag te Dantzig is Donderdag naar Wolff meldt, een door alle Duitsche partijen met uitzondering der communisten onderteekende verklaring afgelegd, waarin gezegd wordt dat het vredesverdrag de schier zuiver Duitsche bevolking der Vrije Stad Dantzig tegen zijn uitgesproken wil van het Duitsche Rijk heeft los gemaakt. Een broedergroet wordt gezonden aan het Duitsche volk, waarbij geconstateerd wordt dat de tien jarige scheiding de innerlijke en cultureele banden van de bevolking van Dantzig met het Duitsche volk geens zins heeft benadeeld. Het Huis hoorde de verklaring staande aan en werd Voor een kwartier geschorst. AANSLAG TE SOFIA VERMOEDELIJK WERK VAN COMMUNISTEN. V.D. verneemt uit Belgrado: Omtrent den door „Politika" gemelden moord te Sofia op twee leden eener nationalistische organisa- Gebruikt steeds het vanouds bekende het eenige echte sinds 1882. Doodt alle ziektekiemen bij Uw vee. Verkrijgbaar bij: N. Slot, Warmenhuizen, Wed. P. Bronder, St. Maarten;R. Bijpost, Sijbekarspel; J. Kui per, Noorddijk; J. Pater te Goorn; A. Groen, Heer- hugoward (Zuid); C. de Boer, Twisk; J. Hasebelt, Burgerbrug; C. Zeeman, St. Maartensbrug; A. de Boer, Hoekje; J. Kant, Dirkshorn; Wed. Baas, Groen veld; M. Kuiper, Valkkoog; Jb. Stekelbos en P. Krijgsman, Ileerhugowaard (Zuid); A. Laan, Ben- ningbroek; J. Kooiman, Oterleek; J. de Jong, Rus tenburg. AUTOBUSDIEST SCHAGEN—HELDER. De heer J. v. Scheijen te Groote Keeten opent a.s. Maandag den nieuwen autobusdienst Schagen't Zand CallantsoogJulianadorpDen Helder. Voor den len rit, die om 9.15 van Schagen vertrekt, zijn verschillende autoriteiten van steunverleenende lichamen uitgenoo- digd, die op 't Raadhuis te Callantsoog door Burgemees ter Breebaart zullen worden ontvangen. Met twee bussen wordt deze dienst onderhouden, waardoor 't mogelijk is eenige ritten vica-verza Scha genDen Helder en tusschengelegen plaatsen te doen plaats hebben. Schagen krijgt op deze wijze eene uitstekende ver binding met "een belangrijk achterland. VERANDERING. De heer M. C. Tuinman heeft zijn sigarenwinkel verhuurd aan den heer K. Wonder. De heer Tuinman zelf betrekt het woonhuis van wijlen Mevr. Vetbman in het Plantsoen. ,,'N JONGEN OF 'N MEISJE". Donderdagavond ging in 't Noordhollandsch Koffie huis het tooneelstuk van bovengenoemden titel, uitge voerd door het Nieuw Nederlandsch Tooneel. We hebben reeds een uitvoerige mededeeling gedaan van den inhoud van dit fijne, heel aardige stuk, en over de sublieme wijze, waarop het werd gespeeld door dit gezelschap, welnu, we kunnen getuigen, dat de uitvoering van Donderdagavond in alle opzichten aan de gewekte verwachtingen heeft voldaan en hier even eens een succes is geworden. Het was een mooie prestatie, die de combinatie Magda JanssensOscar Tourniaire als de hoofdper sonen, leverden. Magda Janssens was weer in haar volle kracht, tintelend van geest, met temperament volle actie, guitig'en raak, een rakker van een jon gen, die toch een meisje was en die per slot het hart stal van den ouden, verzuurden brombeer, haar groot vader, den vrouwenhater, en zijn trots en zijn glorie werd. En Tourniaire leverde hiervan een pracht-type. Keurig werden de hoofdpersonen aangevuld door het vlotte en karaktervolle, zeer vaak ook geestige spel van Alex Hoek (rentmeester Burk), Maurits Parser (den ouden huisknecht James), en van alle andere mede werkenden. Het prachtig getypeerde rolletje van Julia Cuypers, fijn en hoog van opvatting en weergave, gaf een extra genot. De volle zaal heeft genoten en uitte hare voldoening in een warm, dankbaar applaus. Nu gaat het fijn. De auto duikt prachtig onder de brug door. Maar wat is dat? Nauwelijks heeft Dicky de banden weer opgepomt, of het water begint razend snel te stroomen. Eerst vinden Dicky en Dirrekie dat wel jofel. We zitten in den sneltrein, Dick, juicht Dirrekie. Zoo zullen we gauw aan 't eindje van de wereld zijn. Maar het gaat hoe langer hoe sneller... Dat wordt angstig... De wereldreizigers begrijpen er Razend snel schiet de auto vooruit. Toet, toet, toet gaat de claxon, want er zit waer in en dat mag er niet blijven. 't Gaat toch fijn, juicht Dicky, al moet ik wel eens even schrikken. Nou, pruilt Dirrekie, ik hoop maar dat er geen watervallen meer komen. Ik ben zoo nat als een paling in het zuur. Straks wordt ik nog gelei... Toet, toet, toet, de auto nadert Nelis Natiever, Daar ziet hij Dicky en Dirrekie in hun auto, Hé daar bengels, apen, rekels, roept hij. Kun je met dat rammelende sigarekissie niet aan land blijven? Wat doe je in het water? Je jaagt al de visch weg... D'r uit asjeblieft of ik roep de rivierpolitie. Dicky heeft het best naar zijn zin in het water. Hij kijkt eens even naar Nelis en wuift hem een vrien delijk vaarwel toe. En Dirrekie zegt; Wat een rare niets van... Plotseling is de auto op den rand van den waterval. Dirrekie heeft niet eens den tijd om te gil len, zoo snel gaat het. Ook letten ze niet op het mooie uitzicht en op de prachtige kleuren van het onstuimige water... Voor Dicky tot drie heeft kunnen tellen, maakt de auto een duik, zoo mooi als nog nooit een auto heeft gemaakt. Gelukkig^ komt ze in diep water en niet op een rots. Anders was er geen spaan heel gebleven. Die heeft al zijn aandacht bij zijn dobber. Daar begint het water te golven, te bruischen. Het bootje hobbelt, stampt, slingert, steiger, slaat op hol... Nelis denkt dat er een walvisch in de buurt is. Van schrik tuimelt hij achterover in het water bij al de visschen, die hij nog wilde vangen. Help, help, roept hij. En hij zwemt dadelijk naar den kant. Want hij is bang dat hij dade lijk levend ingeslokt zal worden, net zooals Jonaa, man. Begrijp jij, waarom hij inééns ging zwemmen? We konden hem toch niet meenemen, want er is geen kattebak aan onze auto. Laat hem maar henge len, lacht Dicky. Ons krijgt hij toch niet. Maar weet ja wat... we gaan nu weer aan land kijken. Daar ligt een groote stad en die moeten we natuurlijk eens zien. i-w Volgende week een nieuwe vertelling.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9