Sclager Courant Uit een Balkan-staat. WINKEL. HARENKARSPEL. CALLANTS00G. SINT MAARTEN. ZIJPE. SCHOORL. NT PANCRRAS. LANGENDIJK, HEERHUGOWAARD. WIERINGEN. ANNA PAUL0WNA. Tweede Blad.' Uit onze Omgeving. Gemengd Nieuws. Woensdag 3 Juli 1929. 72ste Jaargang. No. 8485 GEMEENTE WINKEL. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Gerrit Fopma, zoon van Jelle Fopma Han- Hema en Cornelia Bakker. Huwelijken: Geene. OVerleden: Maartje Joffer, weduwe van Pieter Mul, 83 jaar: Neeltje Esselman, weduwe van Pieter van Groos, 70 jaar. Bij de op Maandag j.1. gehouden Bestuursvergadering van het onderlinge' Paardenfonds, bleek dat er over 't 2e kwartaal 285 verzekerd waren; het fonds had een verlies van 6 stuks; de omslag werd bepaald op f 0.80 per f 100 verzekerde waarde. Tot tijdelijk Commissaris van het fonds, in de plaats van den heer C. Hoedjes, werd door het bestuur aange beld de heer T. Grootes te Nieuwe Niedorp. Politie. Gevonden op den Oosterdijk: een nikkelen horloge. Inlichtingen bij den veldwachter. GEMEENTE HARENKARSPEL. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Jaantje, dochter van Cornelis Ploeger en Grietje Schuïjt. Catharina, dochter van Willem Woes- tenburg en Elisabeth Groothuizen. Simon Nicolaas, zoon van Hendrikus Boon en Helena Stoop. Elizabeth Jacoba, dochter van Fredepik van Schagen en Agatha Dekker. Trijntje, dochter van Jacob Schoen en Maar tje Zwaag. Ondertrouwd: Martinus Hoek en Anna Petronella Eommer. Gehuwd: Johannes Petrus van de Kamer en Johan- na Boekei. Johannes Korver en Maria Catharina van der Stoop. Johannes Koomen en Anna Helena Hof. Overleden: Janna Maria Groen, oud 16 jaren. Pieter Boekei, oud 89 jaren, weduwnaar van Antje Burger. Jan van Leijen, oud 63 jaren, weduwnaar van Vrouwtje Waterdrinker. Door verschillende omstandigheden heeft do heer Lugtenburg van Den Helder bedankt als directeur van het fanfarecorps „Callantsoog". In de op Zaterdag j.1. gehouden ledenvergadering is thans tot directeur be noemd de heer Steinroth, stafmuzikant bij de muziek der Kon. Marine te Heider. De benoeming is voorloopig voor den tijd van 3 maanden en zal, wegens detachee ring van de muziek der Kon. Marine naar Rotterdam j ingaan op 27 Juli a.s. Voor rekening van den heer S. Kooger, wethouder van Callantsoog, zal door den aannemer J. Toes, Groote Keeten, een woning gebouwd worden aan den Abbeste- derweg, op het terrein van den heer A. Vader. GEMEENTE CALLANTSOOG. Ingeschreven over de maand Juni 1929. Geboren: Jan Cornelis, zoon van Dirk Vos en van Immetje Viseer. Getrouwd: Arie Kooger, oud 24 jaar, te Callantsoog, en Johanna Petronela Roos, oud 21 jaar, te Den Helder Overleden: Geene. Voor Dinsdagavond was een openbare vergadering uitgeschreven ter bespreking voor het zoo mogelijk te houden schoolfeest der leerlingen van de openbare school alhier. Een 12-tal personen waren opgekomen. Door het schoolhoofd werd deze vergadering geopend en verder geleid. Na tot het besluit te zijn gekomen, dat wederom feest zou worden gehouden, kregen wij eers. door bedanken van het oude bestuur, verkiezing van een nieuw bestuur, waarvoor werden gekozen de heer P. Jonker en Mej. Heneweer, terwijl als vanzelfspre kend het nieuwe schoolhoofd werd benoemd en door hem aanvaard. Besloten werd, zoo de financiën het toelaten, Woens dag 10 Juli met de 5 laagste klassen naar Schoorl enz. en 17 Juli met de hoogste klasse naar Amsterdam te gaan, voor de eerste reis zijn 25 en voor de laatste 18 kinderen in totaal. De reizen zullen beiden per auto bus geschieden. Het huis, in eigendom bij Mej. B. Blok en bewoond door den heer Van Oort, is bij onderhandschen ver koop overgegaan op den heer A. Breebaart, alhier. DE GESTORVEN STAD AAN HET FJORD. HET EILAND DER DOODEN. HET HOTEL „VRIJ HEID". NACHTELIJKE VISCHVANGST. (Van onzen reizenden correspondent). PERAST, 22 Juni 1929. Als men jarenlang rondreist door verschillende landen der wereld, als men telkens slaapt in andere kamers, vertoeft in andere steden, die men, juist als men er eenige kennissen heeft gekregen, weer moet verlaten, ontwaakt Jn den zwerver het verlangen tenminste kor ten tijd te wonen in een kamer, die iets van huiselijk heid aan zich heeft; een kamer, waar men de weinige boeken, die men met zich voert, neder kan leggen er gens op een boekenhangertje; een kamer, waaruit men niet na enkele dagen moet vertrekken en die men een weinig lief kan hebben, omdat er niet is het onper soonlijke van hotelkamers, die eiken dag van bewo ners wisselen. Nu ik, ter voorbereiding van mijn voetreis door Al banië, ter verkrijging van een visum, ter regeling van mijn financiën in Albanië, ter informeering, ter be studeering van de geschiedenis van dat land, eenigen tijd, ook in afwachting van post uit Nederland moet blijven, ontwaakte in mij het verlangen dan tenminste voor twee, drie weken een meer. huistelijke kamer te bewonen. Kotor is al meer een touristenplaats met zelfs één nieuw, groot, volkomen modern hotel en vele andere hotels en pensions. Tusschen, naar de laatste mode gekleede, uiterlijk tot in de puntjes verzorgde toeristen (waarom loopen dezen meestal met fotografietoestellen, waarmede ze vrijwel nooit fotografeeren en met ge weldige verrekijkers, die ze zelfs bij bezoeken aan ker ken en musea medenemen?) voelde ik me bovendien niet geheel thuis. Op zoek naar zulk een meer huiselijke kamer, waar ik eenigen tijd rustig zou kunnen werken, maakte ik een wandeling langs het fjord, in gezelschap van een Deen, die mijn begeleider zal zijn door Albanië, want een voetreis door dat onherbergzame land, waarbij ik herhaaldelijk den nacht onder den bloten hemel zal moeten doorbrengen en bij gebrek aan restaurants voor mijn eigen potje zal moeten zorgen, kan men moeilijk alleen maken. Wandelend tusschen den fjord-oever en hooge berg wanden passeerden we eenige dorpen, tot we op 14 K.M. van Kotor kwamen in het langs het fjord ge bouwde stadje Perast, een der zonderlingste, schoonste, meest romantische stadjes van Europa. Perast was eens, anderhalve eeuw geleden, een koop stad van beteekenis, rijk, met eenige duizenden bewo ners. Nu wonen er hoogstens vijfhonderd menschen. doch de resten van vroegeren bloei zijn gebleven. Vijf kerken zijn er nu nog, één met een machtigen klokken toren. Paleizen der vroegere patriciërsfamilies staan er, maar de meeste zijn onbewoond; van enkele zijn de daken in gestort; in andere zijn slechts twee of drie kamers in gebruik bij een visschersfamilie. Er staat een paleisje, dat in zijn bouwtrant sterk herinnert aan het dogenpaleis te Venetië, maar er is geen ruit meer in de vensters, de deuren zijn reeds lang verdwenen en binnen worden de zolderingen gestut door balken, daar gesteld door menschen, die reeds lang de oogen voor goed sloten. Electrisch licht is er in dit stadje niet, noch gas. Aan de huisdeuren zijn nog kloppers; aan de hoeken der nauwe hoofdstraat ziet men hier en daar, aan een muur bevestigd, een lantaarn, waarin lang geleden zeker olielampjes hebben gebrand. Nu is er niemand meer, die deze lantaarns ontsteekt. In dit stadje van ruïne-achtige pracht stemmen voor al de verwilderde tuinen bij de verlaten huizen droef geestig. O, die verwilderde tuinen! Het is alsof de bo«>- men, alsof de struiken weten, dat geen menschelijk hart hen meer lief heeft, dat ze eenzaam zijn, en in de gebaren van hun takken drukken ze stomme smart uit. Hier, in dit stadje van stilte, vonden we een kamer, een werkelijke, huiselijke kamer met het uitzicht op het fjord, waarin twee eilandjes liggen, één met een oud verlaten kerkje, half verscholen tusschen hoog- opgaande, ernstige, slanke cypressen. Dit is het eiland je, dat Böcklin gebruikte als hoofdmotief voor zijn beroemd werk „het eila:»d der dooden", vertelde men mij hier. Of het waar is, weet ik niet, maar zeker is, dat het sterk aan Böcklins „Toteninsel" doet denken. 's Avonds, als ik voor mijn open venster, waardoor de zilte lucht van het water en bloemengeur naar bin nen dringen, werk, en de klokken reeds zwijgen, het zilveren maanlicht geruischloos vloeit over het fjord, wordt de oppermachtige stilte alleen verbroken door het gekabbel der golfjes tegen den oeverkant Het is als een nooit eindigend gesprek, als hadden de golfjes elkander wondervreemde dingen te vertellen. Ja, dat was hier wel de kamer, die ik gezocht had, de kamer, waar ik me voor korten tijd kon wanen thuis te zijn. Maar dan kwam de kwestie van het eten. Bij onze verkenningstocht door het grootendeels ver laten stadje vonden we een paar winkeltjes en café- tjes, waar gerookt spek, ingelegde vischjes, brood en kaas te koop waren. Koffie konden we in onze kamer wel krijgen, maar... warm eten? Een warmen maaltijd wilden we toch ook nu en dan wel hebben, doch een restaurant was er in het stadje niet. 's Avonds naar Kotor te gaan was te bezwaarlijk. De laatste bootver binding Perast—Kotor is 's morgens half twaalf, de laatste boot van Kotor naar Perast vertrekt reeds 's middags om twee uur. We zouden dus, als we te Kotor wilden eten, eiken avond 28 K.M. moeten wandelen, wat toch wel iets te veel is. Maar aan de andere zijde van Perast zou misschien iets te vinden zijn. Inderdaad, men vertelde ons, dat vier K.M. van Perast aan het fjord nog een werkelijk geheel bewoond stadje ligt, Risan, vroeger Castelnuovo geheeten. Daar was een hotel en vermoedelijk konden we daar eten. Vier kilometers erheen, vier kilimeters terug, tezamen acht kilometers, dat was te doen. Zoo gingen we 's avonds op marsch langs het fjord. Sterren stonden aan den hemel en duizenden kleine sterretjes vlogen om ons: vuurvliegjes. Toen we te Risan aankwamen, heerschte bij het kleine haventje leven en beweging, want deze zuide lijke menschen leven meer op straat dan wij, menschen van het noorden. Muziek van een Zigeunerkapel lokte en toen we er op af gingen, kwamen we bij een tuin vol menschen, een tuin, die bij een klein, gemoedelijk hotel behoorde. Hotel Sloboda (Vrijheid), lazen we. Ja, daar moesten we zijn. Met uitzondering van touristen, die het stadje per automobiel doorvliegen, zijn vreemdelingen hier zeld zaam en onze komst baarde vriendelijk opzien. Be halve ingezetenen van het stadje waren er toch nog eenige vreemde gasten, zooals we later vernamen: een gewezen Oostenrijksch zee-officier, een Sloveen, met vrouw, een ingenieur en nog enkele menschen, die de toestanden kennen en hier, eenigszins verwijderd van het eigenlijke vreemdelingenverkeer, een rustige, goed- lcoope vacantie doorbrengen. We aten een uitstekenden, overvloedigen, warmen maaltijd, die op 26 dinar (f 1.18) voor twee personen kwam. Een liter smakelijke witte wijn kostte 12 dinar (54 cent). De hotelier, een Tsjech, in hemdsmouwen, bediende zelf en behandelde alle gasten alsof het oude kennissen waren. Toen hij een oogenblik rust had, werd hem de nieuwsgierigheid te machtig en kwam hij met ons praten om te weten te komen wie en wat we waren. Toen hij hoorde, dat daar een Nederlander en een Deen op bezoek waren gekomen, was hij sterk on der den indruk. Twee menschen zoo ver uit het noorden! Merkwaardig is, dat in het zuiden velen de Nederlan ders, Denen, Zweden en Noren zoo ongeveer als één en hetzelfde volk beschouwen, wat geografisch onjuist, maar psychologisch nog zoo heel dwaas niet is. Toen we betaald hadden en weg wilden gaan, kwam de hotelier ons nog een liter wijn voor zijn rekening aanbieden. We wezen vriendelijk af, maar de hotelier liet zich niet ontmoedigen en verklaarde, dat hij zich verplicht achtte ons nog iets aan te bieden, omdat we van al zijn gasten de verst gekomenen waren. Toen bogen we het hoofd. Twee dagen later vroeg ik den hotellier of we nooit eens visch bij hem konden eten. En h»t antwoord luidde: „Zeker, als u mede gaat vannacht om ze te vangen. We komen dan om drie uur 's nachts terug en ik geef u kosteloos voor den nacht een kamer." Zoo voeren we 's nachts op het fjord rond in gezel schap van den waard, den oud-zee-officler en den in genieur. Met een sterk licht vóór aan de boot werden de visschen gelokt (wat hier bij den overvloed van visch niet verboden is) en de hotelier prikte ze met een lange vork (als een hooivork bijna) met scherpe tan den op en den volgenden dag aten we visch, waarvoor de hotelier geen betaling wilde aannemen, daar wij, als deelnemers aan den tocht immers recht hadden op een deel van de vangst. Inderdaad, het hotel Sloboda (Vrijheid) in het kleine stadje aan het fjord draagt zijn naam met eere. J. K. BREDERODE. ST.-MAARTENSBRUG. Dinsdagmorgen is de boerenhofstede „Twist vlied" bewoond door den heer G. Blaauboer Kz., tot den grond toe afgebrand. Hoewel de brandspuit spoedig ter plaat se was, kon niets meer gered worden. Als vermoede lijke oorzaak wordt kortsluiting opgegeven. Huis en inboedel waren verzekerd. ST.-MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede, dat de heer B. H. Wilbers ge slaagd is voor 't einddiploma 5-jarigen cursus Hoogere Handelsschool te Den Helder. ZIJPE. Uitslag van de op 1 Juli j.1. gehouden aanbesteding van hét onderhoud der gemeente-eigendommen. Timmer- en metselwerk. Ingeschreven is als volgt: E. Roozing te Petten f 710, M. Schipper te Schager- brug f 700, K. Ursem te *t Zand f 690, F. Schotten te Schagen f 640, C. Dekker te Schagerbrug f 632. Gegund aan den laagsten inschrijver. Verfwerfe. Ingeschreven is als volgt: P. J. Renooij, Schagerbrug f 860, J. Renooij, Burgerbrug f 859. De gunning werd aangehouden. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 29 Juni tot en met 2 Juli 1929. Geboren: Johannes Antonlus, zoon van J. E. J. Kramer en A. J. Schrama. Adriaan, zoon van Adriaan Baken en N. Kalverboer. Arie Pieter, zoon van J. Mosk en A. C. Rens. Cornelis Adrianus Antonlus, zoon van C. Klaver en A. Conijn. Ondertrouwd, Getrouwd en Overleden: Geene. GEMEENTE SCHOORL. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Jacob. zoon van Jan Schotvanger en van Neeltje Jonker: Jannie, dochter van Petrus van Duin en van Elizabeth Potgieser; Divere, dochter van Jo hannes Timmer en van Marijtje Jonker. Ondertrouwd en Getrouwd: Johannes Rose te Bergen en Maartje Kaar Overleden- Tr >obeek, 79 jaar, weduwe van Rembertus Star Hoogvorst, 58 jaar, echtgenoot van Euphemi der, weduwnaar 'van Grietje Zwalcmar.; Kcle. 70 jaar, weduwe van Cornelis Hoogland: T-'clon-: Elisabeth van Wiele, 79 jaar, we duwe van r.ip, eerder van Jan Borst. Uil GEMEENTE SINT PANCRAS. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Jacob Gerrit, zoon van Pieter Groen en van Geertje Ploeger; Alida Klasiena, dochter van Gerbrand Nleuwland en Egberdina Buscher; Trijntje, dochter van Jan Wagenaar en Geertje Zeeman; Neeltje, dochter v. Pieter Kooij en Maartje Bloem. Gehuwd: Jan Keizer en Harmina Booi; Jan Gootjes en Trijntje Koedijk; Dirk Bobeldijk en Jannetje Keizer Overleden: Maarten Schuit, 59 jaar, echtgen. van Jan netje Tegel. GEMEENTE BROEK OP LANGENDIJK. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Dirk, zoon van P. Paarlberg en van T. Aarsen; Maartje, dochter van D. Bakker en van M. Glas; Arie, zoon van K. Kok en van J. Nieuwenhuizen; Hendrika, dochter van S. Koffeman en van N. Veen- stra; Jacob, Pieter, zoon van W. Bruin en van W. van Duijn; Dirk, zoon van M. Wiering, en van A. Smit. Getrouwd: P. J. Stekelbos, electricien, wonende te Bergen, en W. Stam; E. Smit, tuinbouwer en G. Leijen, wonende te Amsterdam; W. Kliffen, transportarbeider en M. Evers, wonende te Heerhugowaard; J. Norden, venter, wonende te Haarlem en E. Engel; K. Bak, tuin bouwer en E. Romeijn; M. Borst, koopman en J. Bij- post, wonende te Alkmaar; T. Keizer, veiling-beambte en S. Groen; J. Kok broodbakker en M. L. Klemkerk, wonende te Bergen. Overleden: Baafje Vredenburg, oud 75 jaar, echtge- noote van K. de Geus. GEMEENTE HEERHUGOWAARD. Ingeschreven gedurende de maand Juni 1929. Geboren: Maria Hillegonda, dochter van Simon Borst en Anna Maria de Jong. Nicolaas Petrus, zoon van Petrus van Stralen en Martha Dol. Adrianus, zoon van Jacob Groenveld en Catharina Margaretha Does. Joseph Maria, zoon van P. A. van Schaick en M. C. M. Loo- mans. Hendrika, Wilhelmlna, dochter van H. W. Post en H. Klingeler. Johannes, zoon van Petrus Bleeker en Catharina Tamis. Geertruida Johanna, dochter van F. Hink en E. M. Broersen. Maria, dochter van Johan nes Oudhuis en Neeltje Groen. Geertruida Catharina, dochter van Gerrit Brink en Catharina Mul. Overleden: Antje Wester, oud 80 jaar, weduwe van Jan Stoop. Dirk Mourlts, oud 76 jaar, echtgenoot van Neeltje Spekken. Gehuwd: Pieter Mooij, alhier en Ursula Emma Oude man, alhier. De machinst van de stoomsleepboot „De Zaan", in dienst bij de Zuiderzeewerken kwam met zijn arm tus schen een krukas der machine. Het lichaamsdeel werd geweldig geschaafd en verbrijzeld De man, welks naam wij niet te weten konden komen) werd eerst in het M.U.Z.-magazijn verbonden en is toen naar het zieken huis te Alkmaar \ervoerd om ter verpleging te worden opgenomen. De oudste kinderen der O.L.-school te Oosterland, hadden j.1. Dinsdag hun schoolfeest Begunstigd door buitengewoon mooi weer gingen de kinderen per auto bus naar Schoorl, Bergen, Bergen aan Zee en over Alk maar. Dat er genoten is, kan men zich indenken. Speel- duin, speeltuin en strand, en dan de mooie reis, wat een vermaak op zoo'n dag. Maandagavond kwam het 13-jarig dochtertje van den hee£ W. de G. alhier, terwijl zij voor de haar aan den Amsteldijkweg achteropkomende auto van den heer P. J. W. wilde uitwijken, zoodanig te vallen, dat zij juist voor de auto terecht kwam en beide wielen over haar heen gingen. Den heer W., die zeer kalm reed, trof geen schuld. Onmiddellijk naar dr. Olree vervoerd, bleek het kind niet ernstig bezeerd te zijn en slechts eenige ontvellin gen en lichte kneuzingen te hebben opgeloopen. Moge lijk is dat hiervan een gevolg, dat het stuur der fiets juist over haar heen is gevallen en den sterksten schok heeft gebroken. Aan J. Polet werd te Den Helder het einddiploma Hoogere Handelsschool uitgereikt. Vergadering yan de Holl. Mij. van Landbouw. De voorzitter, de heer C. D. Rezelman, heet de aan wezigen welkom, alsmede den landbouwstudent, den heer De Jong, die als gast tegenwoordig is. De secretaris, de heer N, Raap, leest vervolgens de notulen, welke onder dank worden goedgekeurd. Ingekomen zijn: Verslag over 1928 van de Onder linge Brandverzekering voor de leden der Maatschap pij, alsmede Rekening en Jaarverslag der verzekering over 1928. De premie is 20 pCt. verlaagd. Voorts zijn ingekomen een brochure over toepassing van electriciteit bij de pluimveeteelt, het rapport der pluimveecommissies van Noord- en Zuid-Holland, waarbij wordt medegedeeld, dat de secretaris, volgens opdracht in de vorige vergadering, aan verschillende pluimveehouders te Breezand heeft geschreven, terwijl op diens informatie bij het Hoofdbestuur als antwoord is ontvangen, dat alleen leden der Maatschappij leden van een pluimvee-commissie mogen zijn. Verder kwam de gewone jaarlijksche vragenlijst van het Hoofdbestuur in, die beantwoord wordt; en een brochure, waarin de mogelijkheid wordt uiteengezet om bij brand van buitenaf alle deuren te openen en al het vee tegelijkertijd los te doen staan. Na deze mededeelingen worden opgaven gedaan voor de aanbesteding klaverruiters, waarvoor monsters wa ren ingekomen. Van de Algemeens vergadering heeft reeds een ste nografisch verslag in het Landbouwblad en van die van Hollands Noorderkwartier een zeer uitvoerig verslag in de Schager Courant gestaan, waarom de afgevaardigden meenen, dat hun verslag thans overbodig is geworden. De secretaris is het daarmee echter niet eens, hij meent, dat de afgevaardigden eigen Indrukken en opmerkin gen omtrent de bijgewoonde vergadering zouden kun nen weergeven. De heer Rezelman brengt nu eenige der belangrijkste onderwerpen van hèt op de algemeene vergadering be handelde naar voren, waarna de heer Van Balen Blan ken hetzelfde omtrent de vergadering van Hollands Noorderkwartier doet. Een en ander geeft aanleiding tot een zeer geanimeerde bespreking, hetgeen de se cretaris doet opmerken, dat het toch wel wenschelijk blijkt, dat de afgevaardigden verslag uitbrengen, óók al is er reeds uitvoerig een in de pers verschenen. De heer Raap zet vervolgens uiteen, wat men onder standariseering van de melk heeft te verstaan, daarbij op den voorgrond stellend, dat hij geen andere gege vens heeft kunnen verkrijgen dan hetgeen J. C. Blink daarover geschreven heeft, waarom hij het niet onmo gelijk acht, dat zijn uiteenzetting wellicht wat eenzijdig kan zijn. Volgens het Melkbeslult, zegt spr., is melk het vocht, zóó als het uit de koe komt; alles wat daaraan wordt toegevoegd wordt als vervalsching beschouwd. Het spreekt dus wel vanzelf, dat daardoor de eischen, aan melk te stellen hee laag moesten blijven en dat het vet gehalte niet hoog behoeft te zijn. Nu zijn er echter veehouders, die door fokken, voedering enz., het vet gehalte hunner beesten van 2.75 tot 3.50, ja tot 4 pet. hebben weten op te voeren. En deze veehouders nu roepen thans om maatregelen, dat zij daarom meer geld voor hun melk zullen krijgen. Zij vragen levering op gehalte of wijziging van het Melkbesluit in dier voege, dat zij het recht zullen krijgen melk af te leveren op de melkgrens en deze daarvoor dus pasklaar te mogen maken. Is dat mogelijk, is dat noodig en bovenal is dat wenschelijk? De boeren die in den regel melk leve ren aan de groote steden, vooral de consumptiemel kers rond Amsterdam, zouden daardoor natuurlijk zwaar beconcurreerd worden door de boeren, die ge woonlijk aan de kaasfabriekou leveren en alleen maar in den zomer consumpticmelk, zooals b.v. de fokkers in Friesland, vanwaar trouwens de bewe ging is uitgegaan. Maar bovendien, wanneer de laatstgenoemde boeren hun zin kregen,- zouden daar groote belangen van de consumenten mee gemoeid zijn, die niet bepaald worden naar het vetgehalte, maar naar eischen van hygiëne enz Niets is gevaar lijker, dan met melk te scharrelen en dat toch zou moeten worden gedaan, om de melk met een hoog vetpercentage tot de melkgrens te brengen, mogelijk zeer ten nadeele van kwaliteit, gezondheid en sma kelijkheid. Daarenboven, als het Melkbesluit in dien zin veranderd werd, zouden nieuwe maatregelen te gen fraude getroffen moeten worden, terwijl nu al leen geëischt wordt, dat het te leveren product melk is. De Friesche boeren zouden op die manier geweldige concurrenten dqr consumptiemelkers rondom de groote steden woiVlen, terwijl zij toch maar een tijdelijke voorziening kunnen bewerk stelligen. En d&&rom zou dan nu de heel© ««eik- voorziening van Amsterdam enz. op losse schroeven worden gezet! De voorzitter dankt den heer Raap voor zijn uiteen zetting en daarna is beproeving van aardappel-rooi- machines aan de orde. Na eenige bespreking wordt besloten, enkele fabrikanten tot demonstratie uit te noodigen, doch daarvoor de hier gebruikte merken, en die, welke de leden in Noord-Brabant gezien' heb ben. uit te sluiten, wijl ze niet bevredigend werken. Vervolgens komt de excursie naar Friesland ter sprake. Besloten wordt, dat deze over 2 dagen zal loopen, terwijl zij wordt vastgesteld op Donderdag 11 en Vrijdag 12 Juli. Nadat bij de rondvraag nog een en ander naar vo ren komt, wordt de vergadering gesloten GERED DOOR EEN VALSCHERM. In de nabijheid van Johnston (Ver. Staten), kreeg een groot verkeersvliegtuig, op weg van St. Louis naar Long Island, een panne aan een motor. Het gelukte den piloot zijn eenigen passagier en zich zelf te red den door met een valscherm omlaag te springen. Het vliegtuig vloog onbestuurd nog eenige honderden meters verder en stortte toen naar beneden. LINDBERGH'S EERSTE ZEIL VLUCHT. Voor meer dan tienduizend toeschouwers, maakte overste Lindbergh gisteren op het vliegveld Lambert bij St. Louis met een motorloos vliegtuig zijn eerste zeilvlucht. SPRINKHANENPLAAG OP CORSICA. Alles kaal gevreten. Het eiland Corsica wordt op het oogenblik, naar uit Parijs gemeld wordt, geteisterd door een sprink hanenplaag. De sprinkhanen-zwermen zijn van de Afrikaansche kust gekomen en hebben de dalen in het Zuiden van het eiland geheel verwoest. Akkers, wei den, wijnbergen en olijftuinen zijn geheel kaal gevre ten. Het vee moest naar de weiden op de bergen wor den gebracht, daar op de vlakte geen voldoende voed sel meer voorhanden was. DE REIS CM DE WERELD MET DE GRAF ZEPPELIN. Dr. Eckener is MaandagavQnd van Friedrichshafen naar Berlijn vertrokken om onderhandelingen te voe ren nopens de reis om de wereld met de Graf Zep pelin. TIEN JAAR DRANKVERBOD IN DE VER. STATEN. Een ongewcnscht resultaat. Eergisteren was het tien jaar geleden dat het drank verbod in de Ver. Staten werd afgekondigd. Het feit wordt door de meeste bladen niet van veel waardeerend commentaar voorzien. Er wordt de aan dacht op gevestigd dat er in Juni 1919 in New York 7069 hars en 689 wijnlokalen bestonden. Op het oogen blik bedraagt het aantal „speakeasies"... 30.000! Al thans volgens schatting van den hoofdcommissaris, Grover Whalen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6