Raad Anna Paulowna. ANNA PAULOWNA. LANGENDÏJK. WIERINGEN. BARSINGERHORN. ZIJPE. CALLANTS00G. BILLY BOO. f/ irntw rnJfl Wm f \W\ \lwm\ Jwa mgevfifiïg* geen belangrijk minder is dan alle voorgaande jaren. Dit is een gunstig teeken van het werken van den dienst te noemen, doch het verschil met vorige jaren is ineens zoo groot, dat tot deze groote daling wel bijzon dere omstandigheden moeten hebben medegewerkt, en er niet op kan worden gerekend, dat dit aantal ook de eerstvolgende jaren zoo klein zal blijven. Dat de verkoopers zelf meer geregeld hun minder deugdelijke, waar vernietigen, mag hieruit wel worden geconcludeerd of anders, dat zij door beter toezicht op hun voorraden het in ondeugdelijken toestand geraken hebben weten te voorkomen. Op te noemen wat er allemaal werd afgekeurd, zou natuurlijk een veel te groote plaatsruimte innemen. Ge noeg zij, dat het zoowel betreft moccastaafjes als ge rookte schelvisch, puddingpoeder, zoowel als hoofd-eau- do-cologne. Kortom alles, wat zoo dagelijks door de menschen gebruikt wordt. Een paar teekenende voorbeelden. Toch willen we hier nog een paar voorbeelden uit het verslag opnoemen, die zóó teekenend zijn, dat een ieder deze Keuringsdienst wel sympathiek moet zijn. Zoo bereikte den Dienst op zekeren dag de mededee- ling, dat er gevaar bestond, dat een groote voorraad visch van zeer twijfelachtige kwaliteit naar dit gebied zou worden gezonden. Een groot gedeelte ervan werd echter opgevangen en van de consumptieuitgesloten. Bij de inspecties door de keurmeesters werd eens de Volgende bevinding opgedaan: Een bakker vervoerde brood in een zoodanig vuile broodkar, dat met de hand een monsterflesch vol vuli en schimmel daaruit was te halen. De zijwanden der kar waren groen en beschimmeld, terwijl tusschen het roosterwerk, dat zich op den bodem der kar bevond, fijne broodresten waren achtergebleven, die tot bederf waren overgegaan, zoo erg, dat het geleek, alsof zich mest op den bodem bevond, toen de keurmeester het roosterwerk losmaakte. Onverminderd de gevolgen in den vorm van een proces-verbaal, werd den bakkér di rect verboden met venten door te gaan en werd hem gelast eerst thuis zijn wagen netjes schoon te maken. Bij een winkelier werd een flinke partij, ongeveer 40 Kg., suiker aangetroffen, die door kattenurine in sterke mate was bevuild. De verkooper verzocht nota bene deze suiker te mogen laten staan, totdat de reuk wat was verdwenen, ze daarna te mogen opkoken en er dan'li monadesiroop van te maken. Smakelijk drinken!! U zult zich ongeveer voor kunnen stellen welk ant woord deze man van den keurmeester gekregen moet hebben. Ziedaar, een enkele van de tientallen van voorbeel den, die in het verslag zijn opgenomen. Er blijkt meer dan genoeg uit, hoe nuttig en noodig controle in alle mogelijke richtingen is, beter, dan z'n eigen geweten in slaap te sussen met: „Men moet al- les maar niet zien!" want met de technische hulpmid delen van den tegenwoordigen tijd in dit geval'van nadeeligen invloed zou het een en ander zeer noodlot tige gevolgen voor de gezondheid der menschen met zich kunnen brengen. Daarom kunnen, wij Dr. Mol met zijn helpers niet dankbaar genoeg zijn, dat zij dag aan dag over dit kostbaar bezit waken. Vergadering van den Raad op Dinsdag 16 Juli 1929, des middags 3 uur. Afwezig is de heer Koorn. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester, secre taris de heer C. Keijzer. Na opening volgt lezing der notulen die onder dank zegging aan den secretaris, worden goedgekeurd. Mededeelingen. De Voorzitter delt mede, dat ingekomen is een ver klaring van den opzichter Dekker, dat hij afgeschouwd heeft het huis van den heer R. Meeldijk. De voeting is van gewapend beton, met 4 staven ijzer, volgens ver klaring van den heer Schouten, en gemaakt volgens bij gevoegde teekening. Er was wel een spouwmuur, zegt de Voorzitter. De heer Raven merkt op, dat er geen 4 staven in zijn, er zijn 2 staven in en dat oordeelt spr. voor een plaat, waar een huis op staat, heel weinig. De heer Rezelman: Een plaat van 25 c.M. dik, volgens de teekening. De heer Raven: Ja, volgens de teekening! Wat de verdere mededeelingen betreft, zie het no. van Zaterdag j.1. wordt ten aanzien van het verslag van de N.V. Spoor-(tram)weg Wieringen.Schagen over 1928 medegedeeld, dat de winst bedroeg f 36592.03, de dag- Kilometer ontvangst f 12.80 en het dividend op 4 pet. is vastgesteld. Het verslag van den keuringsdienst van waren zal circuleeren. Van de heeren M. van den Berg. P. Bijpost en G. Keu ris waren verzoeken om ontheffing van schoolgeld in gekomen. Aan de beide eerstegenoemden werd de ont heffing verleend, op het verzoek van G. Keuris werd afwijzend beschikt, aangezien de inkomsten, die thans worden genoten, handhaving van den aanslag noodza kelijk maken. Wel zal ten aanzien van de betaling eenige consideratie worden toegepast. De ambtswoning voor den burgemeester. Den raad wordt ter vaststelling aangeboden een sup- pleoire begrooting dienst 1929 tot een bedrag van f 20103.89. De Voorzitter herinnert eraan, dat besloten was tot het aangaan van een geldleening ad f 10.000 voor de ambtswoning voor den burggmeester. In verband met het belangrijke batig saldo van de rekening 1928 n.L f 17783.67, wordt voorgesteld deze f 10.000 uit de gewone middelen te betalen. Bovendien was reeds voor deze ambtswoning uit de gewone middelen betaald f 18974.50. Er kan dan, zegt de Voorzitter, geklaagd worden over een duur huis en dat is ook zóó, doordat er nogal ge held moest worden, maar men zal dan niet kunnen zeggen, dat we er de gemeente-financiën mee bezwaard hebben, waar we het in èèn jaar oververdiend hebben, De* suppletoire begrooting wordt, als aangeboden, vast gesteld. Ingevolge de Landarbeiderswet Van de heeren Jb. Boon en C. Mooij waren aanvragen ingekomen om voorschot ingevolge de bepalingen van de landarbeiderswet. Beiden hebben tot. dit doel land gekocht van Wed. Maas, Krommetocht, ad f 1000, wen- schen daarop- te bouwen een huis van f 2850 en vragen nu een voorschot respectievelijk tot een bedrag van f 3450 en f 3350. Wordt goedgevonden. De heer Komen vroeg nog of de begrooting voor de te bouwen woningen worden gecontroleerd. De Voorzitter antwoordt bevestigend. D© rekeningen over 1928. Tot de volgende cijfers worden de rekeningen aange boden: Gemeenterekening 1928: gewone dienst: inkomsten f 202137.26, uitgaven f 184353.59, batig, slot f 17783.67. kapitaalsdienst: inkomsten f 150225, uitgaven f 150225, saldo nihil. Voor bouw ambtswoning voor den Burgemeester Is uit de gewone middelen betaald f 18974.50. Rekening gem. Electriciteitsbedrijfbaten f 46790.49, lasten f 43338.38, batig slot f 3452.11. Kapitaalsinkomsten f 30402.20, kapitaalsuitgaven f 31707.72, nadeelig slot f 1305.52. De reserve bedraagt f 17623.03%, Voorgesteld wordt het winstsaldo van 1928 ad f 3452.11 aan de reserve toe te voegen. Rekening Burgerlijk Armbestuur 1928: inkomsten f 17955.11%, uitgaven f 17955.11%, saldo nihil. Uit de gemeentekas is genoten een subsidie van f 14871.31%. De Voorzitter licht nog toe, dat de reserve van, het G.E.B. dan is opgevoerd tot ruim f 21000, terwijl de uit breidingen door het bedrijf zijn betaald, uitgezonderd dan nog het bedrag van f 1305.52. Wat de gemeenterekening betreft zij opgemerkt, dat een bedrag van f 13000 apart is gehouden tot nivellee ring van de belastingheffing en daarom van het batig saldo de f 10.000 voor de ambtswoning kan worden be taald. Spr. verwacht van 1929 een belangrijk batig saldo, omdat dc belasting-ontvangsten nogal meevallen. En. dat kan t engoede komen aan het jaar 19231931 .om dat dit jaar wel minder goed zal zijn, in verband met den toestand in de bcllencultuur. Tot leden der commissie, feeJast met het nazien dezer rekeningen, wórden aangewezen de heeren Komen, Van der I-Iam en Kuiken. De rondvraag. De heer Van der Ham vraagt of B. en W. zich in ver binding willen stellen met belanghebbenden in den Stoomweg en andere gedeelten der gemeente, die wach ten op aansluiting aan de waterleiding. Vooral in Bree- zand, Stoomweg, is het een behoorlijk dicht bebouwd gedeelte, waar 99 pet. van de bewoners graag waterlei ding zullen hebben. Spr. meent dat dit zoo mogelijk moet gebeuren en spr. zegt dat B. en W: dan eerst overleg zouden kun nen plegen met de bewoners en daarna bij het water leidingbedrijf pogingen doen. %Er zijn menschen die op de aansluiting hebben gerekend en bij het bouwen in gevolge de Landarbeiderswet is ook wel ter secretarie gezegd dat ze maar geen regenwaterbak moesten la ten maken, dan zou men weer f 200 goedkooper uit zijn Spr. noemt een geval, waarbij het goed bleek dat toch maar tot plaatsing van een regenwaterbak werd over gegaan, al hebben de menschen dan toch gebrek aan water. Spr. meent dat hier wel een taak ligt voor B. en W., maar weet niet of B. en W. wellicht in deze richting al iets hebben gedaan, misschien is het al half voor elkaar. De Voorzitter zegt dat B. en W. er niet zoo zeker van zijn, dat het al half voor elkaar is, maar wel hebben zij er toch al heel veel moeite voor gedaan. Met belangheb benden is geconfereerd, al is het niet met allen en ook is gesproken met het waterleidingbedrijf. Spr. herin nert aan de aanhangig gemaakte motie van het Statenlid Koster, maar zegt dat de aansluiting van de door den heer Van der Ham genoemde welvarende ge deelten tegenvalt, want voor het waterleidingbedrijf zijn ze niet welvarend. De heer Van der Ham herinnert aan het bouwen dat aan den Stoomweg heeft plaats gehad. De heer Stammes zegt dat de aansluiting vën Balg- weg en Meerweg ook is opgegeven, 'maar ook spr. wijst op de weinige afname van water. Er zal wel bijbetaald moeten worden, dat bleèk wel brj dë opnamé van een gedeelte, door den heer Bel. De heer Van den Berg oordeelt, dat bybetalen ook niet meevalt. Bij het afbreken van de danstent van den heer Bene- ma kwam bij het opbreken 'Van dè vloer een bunzing nest met moeder en 7 jonge bunzings te voorschijn. Een jonge bunzing kwam blazende op een van het per soneel af. doch een schop was voldoende om een einde aan het leven van 't kwade beest te maken. De overige bunzings kregen gelegenheid te vluchten, daar de gebroeders Ldie 's winters handelen in de dure huidjes, op deze manier hopen er later nog wat aan te verdienen. De heer H. Cornelissen, venter voor „De Tijdgeest" heeft zijn ontslag genomen en ia voornemens een vrachtautodienst Anna PaulownaAlkmaar te begin nen. Naar wij vernemen, zal 29 Juli e.k. karmis-Maandag in Veerburg een eerste klas cabaret-gezelschapje op treden, onder leiding van George Hofman. Op veelvuldig verlangen zal tevens het trio Hofman dezen avond optreden met een geheel nieuw repertoire,' alsmede de beminde en populaire Harry Woodward, oer-komlsche parodist,-de eenige en beste in Nederland. Het groote succes, dat de fam. Hofman verleden jaar in Anna Paulowna en nog dit jaar in Wieringerwaard heeft geoogst, heeft den heer Jonker doen besluiten deze beminde artisten te engageëren. De heer Woodward verstaat de kunst de lachlust op te wekken, zoozelfs dat de lever ervan schudt. Gezien den goeden naam alsmede de roep, welke van deze artisten uitgaat, doet ons vermoeden, dat het hun 29 Juli niet aan belangstelling zal ontbreken, temeer daar de medewerking is verzekerd van een eerste-klas jazz-band. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de ad vertenties in ons blad van heden. Politie. Een zakje kunstmest en een fiets. Inlichtingen ter secretarie. Loop dei bevolking van 1—15 Juli 1929. Ingekomen: Mej. A. Snitjer uit Winschoten; A. D. Slager uit Sint Maartensdijk; A. Oving uit Borger; J. C. Kok en gezin uit Zijpe; J. Langes uit Wierin- gen; mej. A. E. Oetelmans uit Amsterdam; G. Buist uit Stedum; mej. F. van Konijnenburg uit Groningen; J. J. Buschman en gezin uit Den Helder; J. Sas uit Amerongen; mej. J. C. van Baaijen uit Arnhem; mej. J. Vredeveld uit Emmën; mej. L. Kooman uit Den Helder; mej. R. Post.ma uit Amsterdam; P. C. Dui- neveld en gezin uit Lisse; G. Bakker uit Barsinger- horn en mej. W. A. van Savoijen uit Wieringer waard. Vertrokken: J. Hengsdijk naar Den Helder; H. Schouwvlieger en gezin naar Wieringen; W. J. Schuit naar Harenkarspel; J. de Vries en gezin naar Heiloo en C. Koorn naar Nieuwe Niedorp. VAN EWIJCKSLUIS. Dinsdagmorgen werd op last van het Polderbestuur een gedeelte van het werk, dat de firma II. W. Klos hier uitvoert, stopgezet. Aanleiding was eene over treding van het Polderreglement. De firma Klos heeft nl. voor enkele weken terug een perceel land in den Stoomweg aangekocht, om dit gedeeltelijk te ontgraven, waarbij de g«-ond hiervan zou dienen voor De Voorzitter zegt dat B. en W. deze zaak wel als hun zorg beschouwen, want het geldt 'de gezondheid. De Vereeniging van Ned. Gemeenten heeft zich ook te gen de verlaging van tarieven verklaard, zoolang het platteland nog niét afdoende was geholpen. De heer Van der Ham noemt het een geweldige taak en zou het niet erg vinden als de provincie overging tot aasluiting van de niet productieve gedeelten. De heer Stammes zegt dat de regeling dan zóó zou worden dat van het niet-gedekte bedrag de provincie 50 pet. voor haar rekening zou nemen het bedrijf 25 pet en de overige 25 pet. dan ten laste van de betrok kenen zou komen. De heer Lubbert wijst er op dat aansluiting van een gedeelte van den Stoomweg reeds is toegezegd, maar de aansluiting op zich laat wachten. De buizen liggen aan het Noordhollandsch Kanaal. De heer Stammes zegt dat te 't Zand, in den Ruige- weg, de buizen al maanden liggen. Het zwemonderwijs aan de schoolkinderen aanstonds verplichtend. De heer Kuiken zegt dat we hier hebben een zwem inrichting en de schoolkinderen in de gelegenheid zijn gesteld om te zwemmen. Spr. vraagt of, als er ouders zijn die er beslist tegén zijn, het hoofd der school het recht heeft te zeggen dat de kinderen moeten zwemmen De Voorzitter zegt dat we op 't oogenblik nog niet zoo ver zijn, maar spr. denkt dat als we 4 of 5 keer 24 uren verder zijn, dat wel het geval zal zijn. Dan zal het leer plan wel door den Inspecteur zijn goedgekeurd, het zwamonderwijs in het leerplan zijn opgenomen en de kinderen van het 5e, 6e en 7e leerjaar verplicht, het zwemonderwijs te volgen, tenzij een verklaring van den dokter wordt overgelegd, dat het zwemonderwijs niet dient te worden gevolgd. De heer Kuiken vraagt of dat geen ondermijnen van het ouderlijk gezag is. De Voorzitter vraagt wat de heer Kuiken dan zegt van de leerplicht. De heer Keuris stelt de vraag of 't geen eigenaardige opvatting is van de ouders, die hun kinderen geen zwemonderwijs willen zien geven. De heer Kuiken zegt dat we zoo wel aan den gang blijven. De man die bezwaar had, heeft een badkuip en spr. wilde nu alleen weten of het verplichtend is aan 't zwemonderwijs d,eel te nemen. De Voorzitter: Ja, dat is in werking, eer de heer Kuiken goed en wel thuis is van deze vergadering, is de verplichting er. De heer Kuiken zegt dat het zeker voor alle scho len geldt, en merkt verder op, dat het dan nog krap per is dan met het inenten. De Voorziter zegt dat het hier het onderwijs betreft, er kunnen wel ouders zijn die niet met rekenen of iets dergelijks ophebben. De heer Kuilcen: Maar het Is weer zoo'n hijzaakje; zelf ben lk niet tegen zwemmen. De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar bij wijze van proef is begonnen en de kinderen die er toen aan heb ben deelgenomen, vliegen er nu weer naar toe. De heer Keuris zegt, dat toen hij jongen was, zijn moeder niet wqu hebben dat hij ging zwemmen. Wel kan spr. nu zwemmen, maar hij wou dat hij het vroe ger wel had mogen leeren. De Voorzitter zegt dat het reeds noodig is als veilig heidsmaatregel In het waterland, waar wij wonen, maar ook uit gezondheidsoogpunt is het goed. Hierna volgt sluiting. het gereed maken van een gedeelte van het door haar aangenomen werk. De ontgraving had echter veel dier per plaats, dan was toegestaan, terwijl de aannemer blijkbaar geen voldoende waarborgen wilde stellen tegen verdere overtredingen. Natuurlijk leidde dit tot een incident. Door de politie wordt nu tegen ver dere voortzetting dezer werkzaamheden gewaakt. BREEZAND. Ten behoeve van den heer W. J. Vieveen zal aan den Middenweg een woonhuis worden gebouwd. Aannemer P. Tuin te 't Zand is met den bouw be last. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Geboren: Maria Geertruida, dochter van J. Ko ning en van C. Sneekes. Hendrik Bernard, zoon van J. de Jonghe en van M. C. de Graeve. Adrianus Jo- hannes, zoon van H. Alleman en van E. W. Beers. Ondertrouwd: Cornelis Looii, oud 29 jaar, vracht rijder en Stijntje Tiel, oud 21 jaar, zonder beroep, beiden wonende te Anna Paulowna. Getrouwd: Cornelis Petrus Oudejans en Grietje van Kooton. Nicolaas Johannes Leijen en Barbara van Kooten. Leendert Johannes Dwarswaard en Mar- rigje Boer. Overleden: Gerard Reindert van Ginkel, oud 14 da gen. Petrus Johannes Josephus Neuvel, oud 55 jaar, ongehuwd. En nauwelijks had Bil gesproken, Of. als door een tooverkracht, Verdwenen rook en vlammen, Dat had de dwerg niet verwacht. Uit de diepte van de grot kwamen, Toen de dwergen een voor een. Ze waren zoo zwart als roet geworden, Schoorsteenvegers, naar het scheen. ZUIDSCHAEWOUBE. Voor de Middelbaar Technische school te Haar lem verwierf o.m. het einddiploma voor werktuig bouwkunde I Renaud alhier LANGENDÏJK. De R.K. schoolkinderen en die van de Chr. scholen zullen dit jaar weer hun gewoon schoolfeest mogen vieren. Voor de 4 Langendijker gemeenten, St. Pancras en Heerhugowaard is een Bakkerpatroonsvereeniging opgericht. Het Bestuur bestaat uit. de heeren J. Koo- laard, Broek op Langendijk, voorzitter, A. Bouwens, Noordscharwoude, secretaris, P. Schoorl, Zuidschar- woude, penningmeester, P. Blankcndaal en A. Boon te Zuidscharwoude, leden. NOORDSCHARWOUDE. Raclio-uitzending. Maandagavond had het aangekondigde vereeni- gingsuurtje plaats door de Zangvereeniging „Cres cendo" onder leiding van den heer W. Hespe en de Harmonie „Excelsior" onder leiding van den heer P. Pranger. Dit uurtje werd gehou ion tor herden king van het 40-jarig bestaan van eerstgenoemde vereeniging, welke vereeniging a.s. Zaterdag en Zon dag een concours heeft georganiseerd. We hebben volop genoten van den zang en muziek die, doordat er zich geen luchtslor-ngen voordeden, schitterend overkwam. Het was een goed geslaagd uurtje. De persoon 'welke Zaterdagavond dé' twee meisjes aanrandde en later* spoorloos was verdwenen, is tot heden nog niet gevonden. Een zeer sterk vermoeden bestaat dat hij zich van het leven heeft beroofd door verdrinking. Onder toezicht der rijkspolitie is rii°n jl. Maandagmiddag begonnen de werkhaven te den Oever af te dreggen. Dinsdagmiddag was echter nog niets gevonden. Begunstigd door buitengewoon mooi zomerweer, maakten ongeveer 160 der jongste kinderen der O. L. school te Öosterland jl. Dinisdags hun jaarlijksch schoolfeest. Met autobussen gingen zij met hun ge leiders ongeveer negen uur 's morgens de reis naar Schoorl, Bergen en Bergen aan Zee aanvaarden. Ook zij. evenals de oudere kinderen, hebben geweldig genoten. Den gevers, welke het feestje mogelijk maken, is dan ook veel dank verschuldigd. En zoo niet minder de leiders. Voor kermisvermaak is hier al reeds gearriveerd een Cake Walk. Een dergelijke inrichting heeft de Wieringei' kermis nog nooit bezocht. Door den A.NAV.B. zullen te Kolhorn plaatsnaam borden worden gezet, aanduidende de bebouwde kom. Naar wij vernemen, heetf de heer L. J. van der Kuijl alhier'bedankt als secretaris der Vereeniging „D.O.G.". Tijdens de kermis te Kolhorn zal in het café „Ü8 Roode Leeuw" van den heer S. Kuiper optreden de heer Kees Pruis. De heer L. Smelik te Julianadorp, heeft de benoe ming tot Hoofd der O. L. school te Burgerbrug aan genomen. OUDESLUIS. Dinsdagavond brandde bij den heer v. d. Flier, aan de Grootesloot alhier, een kapbergje met pas gewonnen hooi af. Als vermoedelijke oorzaak werd beschouwd te trein, welke daar omstreeks 18 uur passeert, aangezien geen kinderen in de abijheid waren en van broei geen sprake was. Gelukkig was er weinig wind, want het woonhuis, hetwelk juist in de windrichting stond, was er slechts een vijftal meters van verwijderd. Verzekering dekt de schade. OUDESLUIS. Naar wij vernemen, heeft het raadslid, de heer Jn. Hoogland, die bij de laatst gehouden verkiezing was herbenoemd, hiervoor bedankt. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 13 tot en met 16 Juli 1929. Geboren: Geene. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Jan Kapitein, 6-1 jaar, echtgenoot van Neeltje Vos. Antje Jurriaan Harms, 82 jaar, wed. v. J. Kromhout van der Meer, eerder van IJ. B. Cornej lius (woonde te Den Helder). Lourens Schilder, 65 jaar, echtgenoot van Trijntje Faber. Met een zestal autobussen bezocht het schoolfeest van Öosterland, Wieringen, onze badplaats. Eenige uren vermaakte de jeugd zich op 't strand met 't spelen in 't zand en pootjesbaden. We hoorden, dat Callantsoog een uitstekenden indruk had gemaakt. Het is te wen- schen, dat meerdere schoolfeesten onze badplaats als doel zullen kiezen. De zomervacantie aan de O.L.-school zal dit jaar aanvangen op 27 Juli. De lessen, worden hervat op 20 Augustus. si 1 1 jj De schilders van de wolken, De artiesten van het atelier, De smeden en de hagelmakers, Ze voelden zich tevree. Blij, er goed af te zijn gekomen, Zeer dankbaar, gered te zijn, Al waren hun oogjes aan 't tranen, Deed de keel hun nog wat pijn. Moest Billy niet dankbaarder wezen, nu hij in staat Is anderen met zijn amulet te helpen

Schager Courant | 1929 | | pagina 2