Schager Courant TUTTI-FRUTTI. Wat leert ons 3 Juli? „Bevorderd Met lof!" Tweede Blad. s Gemengd Nieuws. Roemeensche vrees voor de Russische luchtvloot. Woensdag 17 Juli 1929 72ste Jaargang. No. 8494 n. Als we nu onze aandacht bepalen tot de verkiezing in Noord-Holland, dan valt het dadelijk op, dat de stijging van het aantal stemgerechtigden sinds 1925 nog al uit eenloopt. Het aantal kiezers was en is n.1.: 1925 1929 Stijging: Den Helder 169.038 177.545 5 Haarlem 170.536 195.295 14.5 Amsterdam 378.091 401.656 6.2 Den Helder en Amsterdam vergelijkend, is men ge neigd. deze conclusie te trekken: de trek naar de groote steden is de laatste jaren niet zoo sterk meer, als men vroeger wel beweerde. Voor den buitengewonen groei van het kiezerscorps in den kieskring Haarlem is de verklaring waarschijnlijk hierin te zoeken, dat Mooi-Nederland, de duinstreek en het Gooi, niet alleen veel bewoners trekt, die hun werk in Amsterdam vinden, maar ook vele, die daar als renteniers gaan leven. De normale stijging van onze bevolking i3 de laatste jaren ongeveer 1% per jaar. Amsterdam wijkt daar niet van af, den Helder blijft er iets onder, terwijl Haarlem meer dan het dubbele tot zich trekt Weet iemand een andere verklaring, dan die wij hier boven gaven? Groot is ook het verschil wat betreft het aantal kie zers, dat niet of verkeerd gestemd heeft. Amsterdam Haarlem Den Helder 15 11 8 Wie kan verklaren, waarom Den Helder zoo'n goed figur maakt moge het zeggen. Wij meenen twee rede nen te mogen noemen: 1. de politieke belangstelling was hier ver boven het gemiddelde; 2. de bevolking behoort niet tot de achterlijkste, in tegendeel! De aard der bevolking ten N. en ten Z. van het IJ. loopt nogal uiteen, zooals blijkt uit het percentage der stemmen, dat verschillende partijen op zich wisten te vereenigen. Den Helder Haarlem A'dam R.K. 27.3 26.4 15.6 Christ. Hist. 5 13.9 5.9 A.R. 7 9 6.2 Kleine kerk. partijen 1.4 2.4 2.1 S.D.A.P. 28 23.9 39.5 V.D. 15.6 6.9 6.9 V.B. 6.9 8.9 8.5 Floris Vos 1.3 2.8 3.7 Comm. (3 soorten) 2.6 2.2 8.3 De kieskring Haarlem is dus in meerderheid kerke lijk; Den Helder voor ongeveer 41 en Amsterdam voor nog geen 30 De aanvoerder der r.k. lijst, de heer Ch. van de Bilt, Verklaarde in een interview: „Het platteland (van Noord-Holland) verroomscht. Ik heb al in tal van plaatsen benoorden het IJ de bevolking een er gemeente óf zien omslaan óf sterk tot een Room- sche meerderheid zien naderen". Dit laatste moge waar zijn en Is ook waar, maar het beteekent daarom nog niet, dat het platteland ver roomscht. Een vergelijking tusschen de verkiezingscijfers van 1925 en 1929 geeft dit beeld: Den Helder Haarlem A'dam R.K. 1925 27.2 26.3 15.2 R.K. 1929 27.3 26.4 15.6 Op een eenigszins beduidende stijging van het room- sche element wijst die niet. In datzelfde interview antwoordde de heer Van de Bilt op de vraag: „Wat is de oorzaak van onzen groei in Noord-Holland?" het volgende: TE VEEL VAN HET GOEDE. De dominé van een negerbaptistenkerk In Evanston bij Chicago had er zich bij de politie over beklaagd, dat zijn ge meente te veel bad. Overigens een zeer zonderlin ge aanklacht, wanneer die komt uit den mond van een zielenherder, zooals in dit geval. En de politie vond dan ook, dat zij de vrome negers hun gang maar moesten laten gaan. Doch on langs op een Zondag werd het vele bidden den dominé echter toch wel wat te bont, weshalve hij dringend om politie-hulp verzocht. De wacht meester, die daarop op de plaats van samen komst verscheen, vond tachtig negers in de kerk verzameld en verder in de pastorie de dominé, die vol vertwijfeling zijn handen wrong. Nu is de preek al reeds uren afgeloopen, klaagde hij, en nog steeds hebben de leden van de gemeente de kerk niet verlaten en ze zijn er eenvoudig niet met een stok. uit te krijgen. Het moest toch aan hem, den dominé worden overgelaten, om te oor- deelen of er genoeg was gebeden? Daarbij liet de geachte voorganger tevens doorschemeren, dat de gebeden van zijn vrome gemeente niet geheel en al in overeenstemming waren met hetgeen hij ze voorhield, en het hem bij den schijnbaar prij zenswaardige geloofsijver zijner standvastige kerkgangers allesbehalve behaaglijk te moede was. De wachtmeester dacht er eens over na wat te doen, maar dan herinnerde hij zich eensklaps, de scheiding tusschne Staat en Kerk, op grond waarvan bij weigerde zich verder met het geval te bemoeien. Lekker, dan was hij er af! En nu zit de dominé gansch alleen met zijn tachtig .broeders en zusters", die blijkbaar wat al te veel van het goede hebben gehad. „Ons geboortecijfer. De Noord-Hollandsche boeren, vooral in 't noordelijkste gedeelte, zijn vrijzinnig-protes tant of politiek liberaal. Veel kinderen hebben ze niet. Gewoonlijk hoogstens een of twee. De katholieken heb ben nog altijd een gunstig geboorte-overschot en dit geeft ons een numerieke voorsprong, die het beste voor de toekomst belooft. We gaan hiertegen niet polemiseeren, doch verwijzen naar bovenstaande cijfers. Ook mag er hier aan herin nerd worden, dat de verkiezing voor Provinciale Staten dit resultaat had: In 1923 19 R.K. In 1927 17 R.K. We hebben ook eens becijferd, hoe de samenstelling der Noordhollandsche Staten zou zijn, indien deze wer den gevormd naar den uitslag der Kamerverkiezing. Een vergelijking met 1923 en 1927 geeft dan dit beeld: 1923 1927 Naar 3 R.K. 19 17 17 Chr. Hist. 10 8 6 A.R. 7 6 6 S.D.A.P. 19 24 27 V.D. 10 8 7 V.B. 8 10 7 Communisten, 3 soorten 3 3 4 Middenstand 0 1 Floris Vos 3 Christ. Dem. 1 77 77 77 Dit ziet er voor de „rooden" hoopvoller uit dan voor de roomschen. Wat er waar is van de bewering, dat de N.H. boeren vooral in het Noorden politiek liberaal zijn, laten we voor de verantwoording van den heer Van de Bilt. Er wonen op het platteland echter ook nog andere menschen dan boeren en we gaven hierboven reeds cijfers, waaruit blijken kan, hoe zij stemmen, hetzij dan boer of geen boer. In welke richting de ontwikkeling gaat, kan eenigs zins worden afgeleid uit dit staatje: u a> a Li g 2 g ca 2 g K O "u 1 K 13 Li ca c 3 X a <i c a> Q ca X a <i 1925 1929 S.D.A.P. 24.9 23 8 37.2 28 23.9 39.5 R.K. 27.2 26.3 15.2 27.3 26.4 15.6 V.D. 18.4 6.9 7.5 15.6 6.9 69 V.B. 8.8 10.7 10 6.9 8.9 8.5 Chr. Hist. 4.5 12.4 5.9 5 13.9 5.9 A.R. 7.2 10.7 7.2 7 9 6.2 Ieder trekke zijn conclusies. Onzerzijds zij nog slechts gewezen op den achteruit gang der V.D. in den kieskring Den Helder. Het komt ons voor, dat deze te wijten is aan hun houding ten opzichte van het Staatspensioen en daarin zoeken wij gedeeltelijk ook de verklaring van den enor- men aanwas der S.D.A.P., speciaal in de omgeving van Schagen. Tot slot nog dit Eerst een verzuchting: Wie verlost ons van de nadeelen der Evenredige Ver tegenwoordiging Zij heeft natuurlijk ook haar voordeelen. doch wat vroeger kleur en leven gaf aan den politieken strijd is jammerlijk verloren gegaan. Toen had het. persoonlijke element somtijds misschien wat al te veel op den voorgrond, doch thans is het al te radikaal uitgeschakeld. Ongetwijfeld: de politieke strijd moet gaan om be ginselen en hij ontaardt .indien alleen een persoon de inzet is. Daarom is het succes van den heer Floris Vos een bedenkelijk verschijnsel. Immers, niet als de dra ger van eenig beginsel of als de personificatie daarvan is hij gekozen, maar als de branie, die de "difüf en'het geld heeft, om onsympathiseerende reglementen "te over treden. Wij, Nederlanders, hebben nu eenmaal een anarchis- tischen inslag. Om het op zijn Amsterdamsch te zeggen: „Menheertje" is onze natuurlijke vijand en elke „lef- gooser", die hem braveert, is van applaus verzekerd. Met handen en voeten! Hierboven hebben we beweerd, dat in den kieskring Den Helder de politieke belangstelling ver boven het gemiddelde was en we doelden daarbij vooral op het noordelijk gedeelte. Vraagt men ons de verklaring daar van, dan meenen we die te kunnen geven. Zoowel V.D. als S.D. hebben op hun lijst iemand, die door jarenlange persoonlijke propaganda de beginselen zijner partij in den kop van Noord-Holland, heeft ver dedigd en de organisatie heeft opgebouwd. Dit persoonlijke element werkt o.i. nog altijd na en de oorspronkelijke strijd tusschen deze twee kampioe nen geeft aanden kamp van lijst tegen lijst zelfs nu nog een wat levendiger karakter, een, laat ons zeggen, wat menschelijker aard. En hoog de beginselen, maar... de mensch moet er niet in te loor gaan! KRANTEN VAN EUCALYPTUS-PAPIER. Tot nog toe werden de kranten in Australië gedrukt op papier, dat men uit het buitenland invoerde. Thans wil men echter trachten, zelf krantenpa pier te fabriceeren. Men hééft in den laatsten tijd verschillende procédé's toegepast, maar uit de verschillende houtsoorten, die er in Australië aanwezig zijn, kan men geen geschikte grondstof vinden voor goed krantenpapier. Men heeft daarna proeven genomen mt Euca- lypthus-vezels, maar in den beginne was het pa pier veel le week. Thans is het echter gelukt om een procédé te vinden waardoor men in staat is, uit de Eucaiypthus een zeer goed bruikbaar kran tenpapier te fabriceeren. De Australische kranten zullen dus binnen af zienbaren tijd op Eucalypthus-papier gedrukt worden, wat den lezers intusschen wel onver schillig zal laten. En Eucalypthus-papier zal wel even geduldig blijken als gewoon papier. DUIMZUIGERIJ EN TOEKOMSTIG GENIE. Dr. Arnoeld Gesell, directeur aan het psychologische instituut van de Universiteit Yale te New-York, heeft in een voordracht uitgelegd, dat het moge lijk was, uit den ouderdom, waaróp een baby voor de eerste maal op zijn duim begon te zui gen, en uit de wijze waarop hij trachtte verschil lende voorwerpen uit zijn omgeving in zijn bezit te krijgen, was af te leiden of het kind zich tot een genie, een industrieelen leider of een zwakzin nige zou ontwikkelen. Tégen deze theorie heeft alleen Dr. Henry Goddard van de Staatsuniversiteit in Ohio ernstige beden kingen opgeworpen, waarbij hij opmerkte, dat wanneer deze methode tot vaststelling van iemand's geestelijke capaciteiten tot algemeene uitvoering zou komen, dat dan de helft der be volking van de Vereenigde Staten als zwakhoof- Efkus wachte... „Negens. Achte... „En ien Tien: Geskiedenis". Dat wil zegge, Bai 't uitgaanlegge, Dat je kind een Vluggerd is. Mooi Rapportje, Zeg... wat skort je? 'n Donderjoól? Wat wil je nou? Weer 't lot viel, Weer Tc neerkniel, In gebed: „Goddank voor jou." Weer Uw lot viel. Weer 'k neerkniel, In 't gezegend huis en hof: „Skenker. Geev'ner. .Hougve rh eev'ne r „Méér... den alle aardsche lof!" 12 Juli 1929. Dr. T. P. MERKRID. Iets uit het leven van onze Harmonie. Nu de dag nadert waarop het zestigjarig feest onzer Harmonie op nog grootscher wijze zal worden gevierd dan door het laatst gegeven feestconcert, dacht het ons niet onaardig iets uit het leven van de jubilaresse mee te deelen. In het begin van het jaar 1869 ontstond bij de heeren W. A. Hazeu, W. Roggeveen, Jb. Wz. Denijs en E. Schoeman het denkbeeld om in onze gemeente een Harmoniegezelschap op te richten. Een leermeester werd gevonden, f 116 bijeengebracht voor den aankoop der allernoodigste instrumenten, en de muziek ging in Schagen de lucht in per windstoot al3 nu per aether- golf, De eerste directeur der kapel was de heer Frigerio, stafmuzikant van de Kon. Ned. Marinekapel te Den Helder. De heer Frigerio zwaaide den staf maar een jaartje en werd toen opgevolgd door den heer J. M. Otto, muziekdirecteur te Alkmaar. Deze bleef directeur tot 17 Januari 1883 toen hij voor het laatst de kapel dirigeerde, op het feest gegeven ter viering van het 75- jarig bestaan van het Schager Nutsdepartement. De eerste voorzitter der kapel was de heer Jb. Wz. Denijs, die dit tot 29 Mei 1877 bleef en toen opgevolgd werd door den harmonlst in hart en nieren, den heer W. A. Hazeu, later eere-voorzltter. Diens dochter ver maakte aan haar vaders kapel nog f 100, zooals blijkt uit het jaarverslag: van 1925/26. Een beschermheer vond de kapel in Dr. Hoekstra en na diens dood werd beschermvrouwe mevr. de wed. J. HoekstraTomey. Aan beiden heeft de kapel veel te danken gehad. Ons gemeentebestuur zag spoedig het nut in van het bestühn der kapel en subsidieerde haar al in 1870 met f 100. Dit subsidieeren met wisselende bedragen is gebleven tot op dezen dag. Het 10-jarig bestaan der kapel werd o.a. gevierd met het uitspreken van een feestrede door den heer Hazeu, wlen om zijn verdiensten een gouden zegelring werd aangeboden. Na de heeren Otto en Polak, met wien de kapelleden het niet best konden vinden, werd de heer Rugers directeur. Onder hem behaalde de Harmonie een 2e prijs te Nijmegen. De dames van de vereeniging „Cae- cilia" meenden deze eerste groote prestatie met niet minder le mogen eeren dan door de aanbieding van het fraaie vaandel, dat de Harmonie nog steeds voert. De heer Rugers, die van 1883 tot 1890 directeur was, werd opgevolgd door den heer L. A. Schouten, die dit 18 jaar is geweest. Hem dankt de kapel o.m. een schat van mu ziek. Het vijf en twintig jarig bestaan onzer Harmonie werd gevierd met een schitterend feestconcert en weer hield de heer Hazeu toen een feestrede. De heer Hazeu, die wegens ouderdom In 1896 als lid bedankte, was secretaris, voorzitter en penningmeester geweest. Zijn laatste levensjaar was hij eere-voorzitter. De tegenwoordige eere-voorzltter, de heer W. Vader, die dit jaar zijn 25-jarlg jubileum al3 zoodanig viert, werd voorzitter In 1893. Hij heeft een zeer groot deel van het leven der kapel, actief dienende in verschillende functies, meegemaakt. Zoowel het veertig- als het vijf tigjarig bestaan, ja ook het zestigjarig feest maakte hij mee in de hoogste functie. Een meer verdienstelijk lid dan de heer W. Vader heeft de kapel zeker niet gekend. Na den heer Schouten werd de heer Dartlllact van Tright directeur, toen de heer Barend Kwast, vervolgens de heer Ter Hall, dan da heer Jac. Jansen en na 27 April 1922 de tegenwoordige directeur, de heed Dol. Het zou ons te ver voeren, de overwinningen te ver melden, die onze Harmonie ln haar zestigjarig leven be digen was te qualifiseeren. De laatste uitspraak is misschien nog niet zoo kwaad, wanneer men bedenkt, dat een Amerikaansche Universlteit-di recteur vérstrekkende gevolgen achter het op- zijn-duim-zuigen van een baby meent te moeten zoeken. EEN OCEAAN TE KOOP. In de onmiddellijke om geving van New-York Is het plaatsje Wildwood gelegen, dus tenslotte nog niet eens zoo heel erg afgelegen van de bewoonde wereld. Ondanks dat, is echter onlangs een Wildwooder inwoner op zoo'n origineele wijze bij zijn neus genomen, dat eenige twijfel omtrent de slimheid van zijn medeburgers wel eenigszins gerechtvaardigd is. Op zekeren dag dan kwamen twee onbekende heeren bij den man, die zich als de „bezitters van den Atlantischen Oceaan" bekend .maakten en die den niets vermoedenden Wildwooder aanboden hem een stukje van „hun Oceaan" te verkoopen. Tegelijk met den verkoop van een zeker gedeelte zouden dan verschillende rechten als visscherij- en badrechten op den nieuwen eigenaar overgaan en dus kon hij van iedereen, die In „zijn" Oceaan- gebied wenschte te visschen of te baden, een zeker bedrag eischen. Vermoedelijk zou het ook niet moeilijk wezen, van binnen de grenzen van zijn Oceaanbezit gelande Oceaanvliegers een over eenkomstige belasting te heffen. Dit alles klonk zoo natuurlijk en zoo verleidelijk, dat de Wild wooder aan de beide Oceaanbezitters een bedrag van 384 dollars in baar geld als koopprijs van het stuk Oceaan, overhandigde het waren zijn spaarduitjes, die hij de laatste jaren met hard werken had weten over te leggen! Toen hij den volgenden dag meende een begin te moeten maken met het heffen van belastingen van de hoogst verbaasde strand bezoekers binnen „zijn Oceaangebied", schoot al heel spoedig een haalde. Het schitterend .behangen vaandel is daarvan de levende getuige, die steeds den volke meldt wat onze kapel presteerde. Overal en bij honderden gelegenheden klonken de Harmonietonen feestelijk door de lucht. Onze gemeente zou haar niet graag willen missen en het is geen wonder dat de kapel, hoe slecht het er soms ook voorstond, niet te gronde ging. Voor haar was er altijd redding. Z e w as, ze is, ze blijft. Daarvan zijn we overtuigd. OP HET OOGENBLIK MET 4300 VLIEGERS DE STERKSTE OP DE WERELD, Afwecrmaatregelen dringend geboden. Men begint zich in Roemenië ernstig ongerust te maken over de gestadig voortgezette bewapening van de Sow- jet-Unie en met name over de militaire voorzieningen en maatregelen welke in het Zuid-Westen van het Sowjet-rijk worden genomen, en die naar men te Boekarest wel als zeker meent te moeten aannemen alleen tegen den onmiddellijken buurman Roemenië zijn gericht met het oog op de nog altijd hangende kwestie aan wie Roemenië of Rusland Bessarabië ton slotte zal verblijven. Met gespannen aandacht worden die wapeningen te Boekarest gevolgd, aldus de Balkan-corr. van de N. R. Ct, en geen kosten en moeiten worden gespaard om daarvan op de hoogte te komen en te blijven; hetgeen trouwens niet zoo bijzonder moéilijk is, daar men in Sowjet-Rusland daaromtrent veel minder geheimzinnig en achterhoudend Is dan over het algemeen overal elders. Inzonderheid wordt de luchtvloot verzorgd; zoodat die nu al tot de sterkste ter wereld moet worden gerekend. Belangwekkende bijzonderheden heeft Roemenië daar over in de laatste bijeenkomst der Kleine Entente, de vorige maand te Belgrado, medegedeeld. Volgens die mededeelingen heeft Sowjet-Rusland nu al, onder leiding van Duitsche technici en vaklieden, meer dan 4300 vliegtuigen uitgerust, waarvan duizend groote gevecht»- en bombardeertoeétellen, die een snelheid van 270 K.M. per uur kunnen ontwikkelen, en met zes mi- trallleuses en vier revolver-kanonnen bewapend. De vliegtuigen voldoen aan de hoogste eischen. Zij kunnen hooger stijgen dan ieder ander vliegtuig, en tot twintig ton aan torpedo's en bommen medevoeren. Zij kunnen 4000 K.M. afleggen zonder landing. De mitrailleuses zijn van 25 m.m. kaliber. Elk Sowjet- vliegtuig is voorzien van een toestel voor televisie. Des nachts gebruiken zij om zich te richten het radio kompas. Een groot deel dier vliegtuigen is er op ingericht om ook als vliegboot te kunnen worden gebruikt, zij kun nen op het water nog een snelheid van 170 K.M. in het uur behouden. Men overweegt in Roemenië, dat met zulk een lucht vloot de Sowjet-unie in enkele uren de groote steden, de arsenalen, de fabrieken, de oli-installaties, de verkeers verbindingen, e.z.m. kan vernielen, en elke afdoende verdediging onmogelijk maken. De Sowjet-artlllerie gebruikt geschut van 100 m.m. kaliber op draaistoelen, waardoor het als luchtdoelge schut kan worden gebruikt. Die kanonnen dragen 18 K.M. ver en Bchieten projectielen met scherpen" punt om de luchtweerstand zoo gering mogelijk te laten zijn, en zijn geladen met kalium, een onbluschbare brandstich tende stof. Het Sowjet-leger beschikt verder over ongeveer drie honderd soorten van verstikkende gassen; mitsgaders (DE WARE REDEN) (Karrikaturen) Oude heerWaarom gaan de dronkaards den breeden weg op naar de hel JongenOmdat zij zooveel plaats noodig heb ben om te slingeren. politle-agent op hem af, die hem wegens het las tig vallen van zijn medemenschen een rustig plaatsje verschafte achter de „Zeeuwsche gordijn tjes". Naar het schijnt is het nog altijd niet tot den onnoozelen Wilwooder doorgedrongen, dat zijn Oceanisch bezit een min of meer twijfelachtig bezit is. o EEN NleUW BEROEP. Ondernemende jongelui van goeden huizen konden reeds op verschillende wij zen een aardigen duit verdienen door als gids op te treden voor rijke Amerikanen in Europa; het is een baantje dat niet veel beter is dan danseur in een hotel, maar het biedt in elk geval meer afwisseling en men kon er met een zekere han digheid een vrij ruime verdienste mee verwer ven. Deze gidsen trokken natuurlijk provisie van de Inrichtingen waar zij hun patroons brachten, van de winkels waar niet alleen heeren- maar ook dameskleeren werden gekocht. De nieuwste trouvaille op dit gebied is, volgens de Sunday Times, het bedienen van toekomstige Amerikaan sche Europa-reizigers in hun vaderland voordat zij den toch over den haringvijver ondernemen. Een scherpzinnig jongmensch is eenige maanden geleden naar Amerika overgestoken en geeft ad viezen aan hen die voor de eerste maal Europa bezoeken, wat daar thans gedragen wordt en hoe het gedragen moet worden. Gewoonlijk wordt hij eerst door mevrouw opgeroepen, omdat zij vreest dat haar man in zijn Amerikaansche kleeren in het oude land een raar figuur zal slaan. Hij vos- strekt dan een lijst van de kleeren die een goed gekleede Engelschman noodig heeft, alsmede de attributen die erbij hooien, en hij laat zich niet alleen voor het gegeven advies betalen, maar incasseert natuurlijk ook een commissie van d« firma's die hij zijn klanten heeft aanbevolen.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5