Abonnementsgelden WIERINGEN. ANNA PAUL0WNA. Hst ChineeschRussisch conflict Betaling 2e kwartaal. vóór 1 Augustus a.s., De strijd om de jeugd in Italië. Y/at een weer! Da vlioTramp boven hst Kamd Binnenlandsch Nieuws. De staking te Zaandam. Nieuwe boschbrand bij Apeldoorn. Een opli Nagekomen Berichten. over de gassen tot ontwikkeling van dekkingswolken en kunstmatige mist. De fabrieken welke die gassen be reiden, bevinden zich, zooals trouwens het overgroote deel van de oorlogsindustrie van Sowjet-Ru3land, te 1 Tulla, tusschen Sarratof en Saritzine. Een ander deel dier industrie is in de Oeralstreken gevestigd. In de militaire kringen van Roemenië is men alge meen van oordeel, dat zonder verder dralen al het mo gelijke moet worden ondernomen tot afweer voor zoover zulks in de macht van Roemenië zal staan van die uit het Oosten dreigende gevaren. Men is daar- over in bespreking met den Poolschen bondgenoot, welke aan hetzelfde gevaar bloot gesteld is. GRANAAT ONTPLOFT. Te Poperinge in West-Vlaanderen is bij het lossen van een wagen met oud ijzer een granaat ontploft. De koopman werd zwaar gewond; beide beenen en oogen werden letterlijk uitgerukt. Een voorbijgan ger werd eveneens getroffen en was bijna onmiddel lijk dood. ONTPLOFFING IN EEN VUURWERK- FABRIEK. Uit Madras wordt gemeld, dat door een ontploffing In een vuurwerkfabriek 6 personen gedood en 3 ern stig gewond werden. CHINA'S ANTWOORD AAN MOSKOU. Reuter meldt uit Nanking: Het ministerie van buitcnlandsche zaken heeft aan tien tijdelijken Chineeschen zaakgelastigde te Mos kou, ter overhandiging aan de sovjet-regeering, het antwoord op het Russische ultimatum geseind. De Chineesche nota kondigt aan, dat de Chineesche zaakgelastigde binnenkort uit Nanking naar Moskou zal vertrekken, voorzien van een volmacht om alle hangende kwesties met het Russische volkscommis sariaat van buitenlandsche zaken te bespreken. De regeering en het volk van China, zoo wordt ver tier gezegd, hebben steeds gevoelens van vriendschap gekoesterd jegens de regeering en het volk van Rus land, maar onlangs zijn op Chineesch gebied bewij- zen gevonden, dat sovjet-agenten communistische propaganda voerden, met het doel de regeering en i het sociale regime in China in gevaar te brengen. Om de orde te bewaren namen de Mandsjoerijsche i autoriteiten bezit van den Chineeschen Oosterspoor weg en sloten zij het Russische consulaat te Char- bin. De Mandsjoerijsche autoriteiten meldden, dat de Russische ambtenaren van den Oosterspoorweg de j bepalingen der overeenkomst van 1924 niet stipt na- leefden, zoodat men de daad der nationale regeering i niet kan beschouwen als een schending van genoem- 1 de overeenkomst. De regeering te Nanking verzoekt de Sovjetregee- ring: lo. Invrijheidstelling van de Chineezen, die thans in Rusland in gevangenschap verkeeren. 2o. Behoorlijke bescherming tegen aanvallen op en on derdrukking van de Chineesche onderdanen in Rus- J land. De Chineesche nota besluit met te zeggen: De na tionale regeering zal altijd een goede ontvangst be reiden aan de handeldrijvende burgers der Sovjets, doch de jongste arrestaties van Russen in Mand- sjoerije waren gerechtvaardigd, daar zij nooiig wa- i ren voor het onderdrukken van de communistische propaganda en het handhaven van de orde in Mandsjoerije. Russische troepen-bewegingen. Berichten uit Sjanghai melden, dat volgens reizi gers uit Charbin de Russen groote troepenmassa's langs de Russisch-Chineesche grens concentreeren. j'IVeel treinen met soldaten zijn te Tsjita gepasseerd; ook zware artillerie wordt aangevoerd. Naar verluidt i hebben 50.000 Witte Russen hun diensten aan China •aangeboden door bemiddeling van witte militaire /prganisaties. Manifestaties in Rusland. j Maandagavond en Dinsdagmorgen, zoo weten be- richten uit Moskou te vertellen, hebben in alle ste den van Rusland de communisten in massa gede monstreerd voor de Chineesche consulaten, waarbij als strijdkreet geroepen werd: „Weg met de wurgers van de Chineesche revolutie; lang leve Sovjet- China!" De politie had de grootste moeite de orde te bewaren. De volkscommissaris van Oorlog, Worosji- lof „wordt overstroomd met telegrammen van afdee- lingen soldaten, matrozen en reservisten uit de mi litaire exercitiekampen, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de bereidvaardigheid voor de verdedi ging van het land." TWEE ARBEIDERS DOOR ROTSBLOK VERPLETTERD. Wolff meldt uit Linz: In de granietfabrieken bij Mauthausen in Opper- Oostenrijk is bisteren bij het bewerken van een rots blok van 90 ton, dit blok onverwacht in drie stuk ken gespleten, waarvan er één, 25 ton zwaar, naar be neden rolde. Twee arbeiders werden door het rots blok meegesleurd en verpletterd. Twee anderen kon den nog bijtijds terzijde springen. VIER PERSONEN IN DE RHONE VER DRONKEN. Uit Parijs wordt gemeld: Drie echtparen uit Lyon zouden gister met een roei boot de Rhóne oversteken. Toen echter midden in de rivier de boot begon water te scheppen, drongen de vrouwen angstig naar één kant, zoodat de boot om sloeg. Vier personen vonden den dood in de golven. Een man en een vrouw konden worden gered. HET BEROEPSGEHEIM. .(Moustique)* Maar hoe hebt u 'de oude dame tocK kunnen vermoorden? Beroepsgeheim, edelachtbare. U is toen al te oud om het Cs leer en. - y EEN ONVERWACHT GEVOLG (Nagels Lustige Welt.) De man op den kant had geroepen: Er ligt een briefje ««m otrfzend in het water. Aan onze lezers buiten Scliagen doen wij het ver zoek het abonnementsgeld der Schager Courant over het tweede kwartaal 1S29, ten bedrage van f 1.65 (voor courant met Zondagsblad 12.38), aan ons Bureau te betalen, óf over te maken per postwissel óf over te laten schrijven op onze post rekening No. 23330. Do laatste manier van betaling raden wij ten zeerste aan, daar dit slechts 5 cents kost; formu lieren zijn aan alle postkantoren één cent verkrijgbaar. Per Postwissel daarentegen zijn de kosten 10.10. Na genoemden datum wordt beschikt mot 10.14 verhooging. Toezending Is dus voordeellg! Voor alle abonné's die gewoon zijn het couranten- geld aan onze Agenten (de plaatselijke kantoorhou ders) te betalen, geldt dit verzoek niet. Zij, die bij ons op De Prins, Het Nieuwe Mode blad, Gracicuse, enz. zijn geabonneerd, knnnen even eens het daarvoor verschuldigde abonnementsgeld 2o kwartaal 1829, op dezelfde wijze toezenden. Voor De Prins is het bed0^l f2.33 Vcor Het Nieuwe Modeblad f 1.25 Voor Gracieus» 12.15 Voor Pancrama f2.G3 Voci Het Leven f 2.50 DE ADMINISTRATIE. DE OYERSTKOOMINGEN IN TURKIJE. Thans reeds ongeveer 425 dooden. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het aantal menschen, dat bij de overstroomingen in den om trek van Trebizonde om het leven is gekomen, thans reeds ongeveer 425 bedraagt. Omtrent het lot van 10 dorpen staat nog niets met zekerheid vast, aange zien de reddingsafdeelingen nog niet in de gelegen heid waren deze te bereiken. Men_vreest dat zij ge heel onder water staan en dat zoowel menschen als dieren verdronken zijn. DE HITTE EN HET WATERGEBREK IN ENGELAND. De toestand wordt dreigend. Al een paar dagen maken de autoriteiten !n Enge land zich ongerust over de langdurige droogte, welke een ernstige schaarschte aan water ten gevolge heeft. Londen schijnt er nog het best aan toe te zijn, doch Manchester heeft nog slechts voor dertig dagen water. Reeds heeft het gemeentebestuur de watervoorziening gematigd; het besproeien der straten is gestaakt. In al le bedrijven i3 het watergebruik tot het hoogst noodige beperkt. Het niveau der waterreservoirs staat lager dan sedert veertien dagen. Het dreigendst is de toestand in Cheeshire, waar reeds gebrek heerscht LUCHTBALLON ONTPLOFT. V(jf personen zwaar gewond. Naar eerst thans bekend wordt, is onlangs een re clame-luchtballon nabij Schach in Moravië gedaald, die, naar later bleek, met ontplofbaar gas was gevuld. Een man met een brandende fietslantaarn kwam te dicht bij den ballon met het gevolg, dat het uitstroomende gas vlam vatte. Hierdoor werden vijf personen ,zwaar ge wond. Twee hunner liggen in hopeloozen toestand in het ziekenhuis. Tegen den eigenaar; van den ballon is een vervolging Ingesteld. DE FASCISTISCHE CENSUUR IN ITALIË. Naar de particuliere correspondent van de Temps te Rome meldt, heeft de Vita Giovanile, het katholieke blad van Vicenza, opgehouden te bestaan nadat het twee keer door de overheid in beslag genomen was. De eer ste keer was dit geschiedt omdat het in een artikel over den Paus ter gelegenheid van St, Pieter onder den schijn van een rechtvaardige hulde aan den Pauselijken soe verein een artikel had geschreven met de strekking „de Italiaansche katholieke jeugd te onttrekken aan het wettige Italiaansche staatsgezag en de Italiaansche in stelingen'. Het blad had geschreven: „Van geen anderen meester verwachten wij de waarheid dan van hem, door geen ander licht willen wij ons laten voorlichten dan door het zijne, aan geen andere bron willen wij ons laven dan aan de zijne, omdat hij alleen, gelijk Chris tus, dien hij vertegenwoordigt, de geheimen kent van het eeuwige leven". In deze woorden had de fascistischs censuur te Vicenzëa een opwekking tot opstand tegen het staatsgezag gezien en toen de O'ssevatore Romano daar wat mee spotte, verdedigde de Impero de censuur met de opmerking, dat de geincrimeerde woorden een doorzichtige opwekking inhielden om zich te verzetten tegen den eed van onvoorwaardelijken trouw aan den Duce. De Impero waarschuwde het fascisme waakzaam te zijn. daar er ondanks de verzoening in Italië nog altijd een bezinksel overgebleven is van een geniepig, laag, baatzuchtig en anti-Italiaansch clericallsme. De tweede keer is de Vita Giovanile in beslag genomen omdat zij o.a. de katholieke werken van liefdadigheid en de katholieke opvoeding boven dien van den staat had gesteld. Een ander katholiek jeugdblad, de Azione Giovanile van Milaan is in beslag genomen, omdat het den brief van den Paus aan kardinaal Gasparri voorzien had van een commentaar, waarin het zeide, dat de jeugdige katho lieken de woorden van den Paus in kinderlijke onder worpenheid moeten aanvaarden. De strijd om de jeugd in Italië duurt voort In 't Verloren Hoeksken van Het Laatste Nieuws schrijft Nele Klauwaerdinne: Ge moet het mij vergeven. Maar ik kan vandaag over niets anders spreken dan waarover gij spreekt: van het weer. Wat een weer! Een weer om kermis te vieren buiten, rond taart tafels, karamellen en notenkramen, terwijl orkesten walsen weven onder verliefde voeten, en de toren haan tintelt. Wat een weer! De Oostlndische kers op mijn raamdorpel zuigt er haar kelken vol van. De krieken op de boomen, van mijn buren links, en van mijn buren rechts, zijn ronde oogen die nooit zooiets hebben gezien. De roode bessen hangen aan de struiken gelijk oorbel len van groote dames op groote dagen. De leliën vlak voor mij druipen van heiligheid. Wat een weer! De prins tegen de prinses, de minister tegen zijn ministerlijke vrouw, de sjampetter tegen zijn sjam- petterin, de trampassagier tegen den trampassa gier en ik tegen u, zeggen allen precies hetzelfde, gemeenschappelijk en vol dierbare overtuiging: Wat een weer! En wat zoemen de bijen onder elkander en wat fluisteren de lindebladeren aan de lindebloemen, en wat ruischt er het blauwe gewelf langs, als lof van ongeziene kapellen, wat anders dan: Wat een weer! En de menschen die arbeiden, en de menschen die vacantie plukken, en de menschen die uit fabrieks- ramen kijken en zij die van hun napier onzien, naar die oudste en schoonste dingen: het blauw, het goud, het parelmoer van den zomer, ze zeggen: Wat een weer! Het weer kan ook tc mooi zijn. Gelijk ik het nu zie is het te mooi: gemaakt van al het geluk, van al de fluweelste gepeinzen, van treinen die schieten naar nieuw gepoetste idealen, van rimpellooze meren, met verzilverde schepen, waarin we zelf aan Jpord zijn, jong en luisterrijk en varen naar stranden met glorie- wimpels op gotiiische torens. Het kan tc schoon zijn, zoodat wij het niet vermo gen te dragen en niet begrijpen hoe de wereld zelf het vermag te dragen, zonder eens even haar wenteling te stoppen en te roepen, als uit een litanie van dank: Wat een weer! Terwijl ik dit schrijf, komt de gepolijste avond, komt de gekwartierde maan, komt de gesympfoniede bries, komt een verre, verre stem van over den ein der. Ook dat nog! En zoo een weer! P.S. Eigenlijk ben ik niet zeer gerust met wat voorgaat, 't Mrwst eens stormen als gij dit leest, en nijdig roept: Wat een weer! HET ONDERZOEK AFGELOOPEN. Uit Londen wordt gemeld: De commissie van het luchtvaartdepartement heeft haar bevindingen over de oorzaken van het ongeluk met het passagiersvliegtuig City of Ottawa dat de vo rige maand op weg naar Parijs in het Kanaal is gestort, bekend gemaakt. Zij verklaart, dat de oorspronkelijke oorzaak te zoe ken is in een breuk in de lagerschalen tengevolge van vermoeidheid van het materiaal, en voegt eraan toe dat alle voorzieningen die menschelijker wijze mogelijk wa ren, heirtegen genomen waren. De belangrijkste aan kondiging van het rapport is dat de vligetuigen, om herhalingen van zulke ongelukken te voorkomen, goed zullen doen den tocht over het Kanaal pas op zulk een hoogte te beginnen dat zij aan den anderen kant vrij zeker in zweefvlucht zullen kunnen landen. Dit ongeluk heeft voor het eerst aan luchtpassaglers het leven gekost nadat de Imperial Railways 4 milli- oen mijlen met hun pasasgiersvliegtuigen hadden af- STEEDS MEER WERKWILLIGEN. Uit Zaandam wordt gemeld: Gistermiddag zijn, onder een uitgebreid polltie-geleide, do werkwillige Zeeuwen, die te Zaandam op verschillen de, in het Westzijderveld gelegen, houtwerven werkzaam zijn, van hun verlof teruggekeerd. Toen de Zeeuwen Vrijdagavond van hier vertrokken, deed in de stad het gerucht de ronde, dat deze werk willigen in staking waren gegaan, omdat de patroons geweigerd zouden hebben een loonsverhooglng van vier gulden per week in te willigen. Het feit, dat zij Maan dag nog niet aan de werven waren teuggekeerd, gaf aan deze geruchten nieuw voedsel. In stede van niet meer terug te komen, zijn zij vandaag met 25 man méén terug gekeerd dan zij Vrijdagavond vertrokken. Deze nieuwe werkwilligen zullen over verschillende houtwerven wor den verdeeld. Uit betrouwbare bron werd medegedeeld, dat nog meer werkwilligen, voornamelijk uit Zeeland, zijn te verwach ten. Het inrichten van verblijfplaatsen aan verschillende houtzagerijen en werven, wijst hier ook reeds op. In de haven zullen met enkele weken een aantal El- burgers, die door de Scheepvaartvereeniging Noord voor de lossing van de booten zijn aangenomen, gemist kun nen worden, daar nog slechts enkele houtbooten in de Zaandamsche haven worden verwacht. DE KABINETSCRISIS. Vergaderingen van de a.-r., c.-h. en de r.-k. Tweede Kamerfractie. Eerstdaags zullen, tengevolge yan Maandag door jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck aan de anti-revolu- tionnaire, de christelijk-historische en de roomsch- lcatholieke Tweede Kamerfractie gedane mededeelin- gen, vergaderingen dier Kamer-fracties worden ge houden. DE VERRASSINQ. (Hamb. 111. rZeit.) Wat doe je daar, Mientje? Ik begiet de bloemen op uw hoed. KIND DOOR KOKENDE KOFFIE VER BRAND. Gistermiddag trok een ongeveer 1-jarig kind van de familie K. te Dordrecht een ketel met kokende koffie omver, waardoor het hevige brandwonden kreeg en in het R.K. Ziekenhuis moest worden opge nomen. Hedenmorgen is het kind aan de gevolgen overleden. ONGEVAL IN EEN TIMMERFABRIEK TE RAALTE. Gisteren had de arbeider J. Kuiper, werkzaam op de timmerfabriek „Friesland" te Raalte, het ongeluk met één zijner armen tusschen de zaagmachine te geraken. Hand en arm werden zoodanig ontvleesd, dat er groote kans bestaat; dat hij zijn arm zal moe ten missen. VIJF H A. DENNEBOSCH VERWOEST. Kwaadwilligheid in het speL Maandagmiddag heeft weer een boschbrand gewoed in de omgeving van Apeldoorn. De grenshoek van het Orderbosch tegen de Asselsche bosschen gelegen, is in vlammen opgegaan. Onder leiding van dep heer Mulder, houtvester van het kroondomein, vingen boschwachters en passeerende toeristen met de blusschïng aan, spoe dig bijgestaan door de Apeldoornsche brandweer, onder leiding van opperbrandmeester Oosterbroek, en ryks- en gemeente-politie onder aanvoering van de inspec teurs Helder en v. d. Loo. Gelukkig stuitte de brand op een IQ M. breede brandgang. Ongeveer 5 H.A. grof den nenbosch, in eigendom toebehoorende aan het kroondo mein, ging verloren. Nauwelijks was men het vuur meester of 300 a 400 M. verder ontdekte men weer brand, midden in het bosch. Het was gelukkig, dat men er spoedig bij was, anders zou hier wellicht een groot stuk bosch in vlam men zijn opgegaan. Nu kon men het vuur spoedig doo- ven. Houtvester Mulder verzekered, dat blei kwaadwillig heid in het spel moest zijn. Waarschijnlijk worden er lonten uitgelegd. Terstond is men met man en macht, geassisteerd nog door een dertig marechaussees, het terrein gaan doorzoeken. Het zal voorloopig voor zoo ver dit mogelijk is, onder bewaking blijven. Twee lonten gevonden bij het Uddclermeer. Medegedeeld werdt, dat In de omgeving van het Ud- delermeer, waar Zondagmiddag heibrand gewoed heeft, twee lonten zijn gevonden. Eén der lonten is ontploft, maar de andere is oorzaak geweest voor den grooten brand, die een mooi stuk hei tusschen het Uddelermeer en Meerveld heeft verwoest De opperbrandmeester, die dit meedeelde, was van meening dat er nog meer lon ten gelegd werden als een wraakneming, tegen het af sluiten van sommige bisschen voor boschbessenpluk. Miv- Elf HOE DEZE AAN GELD WIST TE KOMEN. Tenslotte toch weer bjj de politie beland. In Mei j.1. kwam bij den autohandelaar J. U. in de Ruivenstraat te Rotterdam de 21-jarige koopman C. W. v. C. die een auto van 2000 gulden wilde koopen. Hij had niet genoeg geld om den wagen direct te betalen, doch dit was geen bezwaar. De autohandelaar, die zijn klant blijkbaar vertrouwde vond het goed wanneer eerst 700 gulden op den wagen betaald werd en dat de overige 1300 gulden met rente in termijnen zouden worden voldaan. Tot zoover is deze koop dus geenszins vermeldens waard, haast iedereen kan tegenwoordig op deze wyze een auto koopen. v. C. echter had dezen koop niet gesloten omdat hij een auto noodlg had, doch alleen daar hij contont geld wilde hebben, om met een vriend naar Duitschland te gaan en daar een handel in cocaïne te beginnen, waar mede hij schatten hoopte te verdienen. Hij verkocht daarom den auto zoo spoedig mogelijk in Voorburg voor 1600 gulden, voldeed de direct ver schuldigde 700 gulden met dit geld en ging met de rest op reis. De handel in cocaïne ging echter niet voor den wind, zoodat hij de verdere termijnen niet kon voldoen en. na ruzie te hebben gekregen met zijn vriend, naar Rotter dam terugkwam, zinnend op een ander middel om zijn verplichtingen tegenover den autohandelaar niet in den steek te laten. Daarna wendde hij zich tot de nieuwe Rotterdamsche Auto-Mij. aan den Coolsingel, die ook automobielen op afbetaling levert en kocht daar een duren nieuwen wa gen. Ook deze werd zoo spoedig mogelijk te gelde ge maakt, het eerst benoodigde bedrag werd betaald en met de rest, ongeveer 1600 gulden, ging van C. oen vroo- lijk leventje beginnen, eerst in Antwerpen, toetQ In Frankrijk, en Duitschland en tenslotte zelfs ia Noord- I talie. Nu ia 1600 gulden een aardige duit, maar die toch voor een royalen toerist als van C. al te spoedig op raakte. De man wist, toen hij aan zijn laatste hon derd gulden toekwam, niets beters te doen dan naar Holland terug te reizen, en heeft zich tenslotte platzak bij de Rotterdamsche politie aangemeld. Hij is natuurlijk opgesloten, maar de auto-leveran ciers zullen van hun g«.ld vrmoedeüjk weinig terug zien* Bovendien zijn de wagens voor zulk een redelijken prijs verkocht, dat terugkocpen voor de leveranciers geen voordeel zal opleveren. Het nieuwe gebouw der Gereformeerde kerk te Den Oever zal op 19 Juli a.s. officieel geopend worden, des avonds om half acht. De openingsrede zal worden gehoudc? door Mr. van Beek Calkoen uit Den Haag. Daarna door Ds. Ha zelaar uit Rotterdam een wnUn gehouden. Tot deze plechtigheid zijn uitgeooodigd **»d-miöi«i»r Colijn en oud-minister Van dor Yfie, h«t gen ■n<cbe«tuur van Wieringen en de directie der fnMwmvertcn. Het gebouw ziet er allerkeurigst uit is beetemd v*»r tehuis van Zuiderzeewerkere. De heer II. d» *r Am sterdam neemt het evangelisatiewerk, wmm», welke funo- tie hij reeds 15 Juli begon. Tot conciërge fa de heer H. J. Stulp bencernd, die reeds in het gebouw woonachtig is. Donderdag 18 Juli aj., des morgens óm 9.15 zal door den Zeer Eerw. Deken van Schagen de Hulpkerk te Den Oever worden ingewijd. Daarna zal door denzeïfde een plechtige Heilige Mis worden opgedragen, Na afloop der Raadsvergadering werd nog op voorstel van den heer Komen, met algemeen* stem men besloten tot aankoop van een zilveren ambts keten voor den Burgemeester. Een vroegere bespre- king over dit punt was de aanleiding tot dit voor stel en besluit,

Schager Courant | 1929 | | pagina 6