HOOGWOUD. SINT MAARTEN. ZIJPE. ANNA PAULOWNA. WINKEL. WIERSNGERWAARD. WIERINGEN. SCHööRL. LANGENDIJK, Binnenlandsch Nieuws. DIRHSHORN. Aan de H.B.S. te Alkmaar is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse, mej. Annic van der Laan, en van de 4e naar de 5e klasse de heer P. Groenhart, beiden alhier. Door Burgemeester en Wethouders is aan den heer C. Klaver Pz. in de Weere alhier eervol ontslag ver leend als hooisteker voor de wijken Weere, Boekel- wegbuurt en Lambertschaag. Onze plaatsgenooten J. Pool Johz. en W. C. de Boer zijn respectievelijk overgegaan van de 4e naar de 5de klasse van 'rct Gymnasium en van de 2de naar de 3de klasse van de R.H.B.S. te Alkmaar. AARTSWOU». Onze plaatsgenoote Mej. M. Hartog behaalde heden te Amsterdam het diploma Kraamvrouw-verpleegster. EENIGENBURG. De jongejuffrouw Aagje Dekker slaagde voor toela- tlngs-examen der R.H.B.S. te Allernaar. SCHAGERBRUG. Mej. M. Swarthof alhier, is geslaagd voor het eind examen huishoud- en industrieschool te Alkmaar (afd. huishoudster). PETTEN. Aan de R.H.B.S, te Alkmaar werden bevorderd van de 4e naar de 5e klasse, onze plaatsgenooten J. Erlks en R. Nottelman, van de lo naar de 2e M. S. Erlks, ter wijl J. Jansma slaagde voor het toelatingsexamen. ST. MAARTENSBRUG. Men deelde ons mede dat door de gymnastïekvereen. „S.S.S." en „D.I.N.D.U.A." onder leiding van den heer K. Boot in het laatst der maand Aug. alhier een pro paganda- en wedstrijddag zal worden georganiseerd, waaraan verschillende vereenigingen uit den omtrek zullen deelnemen. Verder zullen de bekende Keurtur- ners van de Ned. Keurafdeeling, de heeren Melkman, van der Linden, Jacobs, Pauw, Caranco, Boot, Ens en Langedijk hun medewerking verleenen. Wij twijfelen niet of het bestuur zal alles in het werk stellen om het den deelnemende dames en heeren zoo gezellig mogelijk te maken. GEMEENTE ZIJPE. Ingeschreven van 16 tot en met 19 Juli 1929. Geboren: Elizabeth, dochter van Keertje Schermer, en Elisabeth Maars. Ondertrouwd: Geene. Getrouwd: Geene. Overleden: Geene. De kermis, wat vermakelijkheden en kramerijen betreft, belooft ons dit jaar niet veel. Oorzaak is, dat ze ditmaal gelijk valt met Wieringen, wat eens in de zes jaar gebeurt. De Poldcrsche kermis is de vierde Zondag in Juli, de Wieringer de laatste Donderdag in Juli; als dus 25 Juli op Donderdag valt, zooals dit jaar, is 't gelijk. Overigens is het staangeld en be lasting voor groote zaken hier zeer hoog, wat de ex ploitanten natuurlijk uit doet zien naar plaatsen, waar billijker condities worden gesteld. In de zaal van den heer Slikker, welke wederom electrisch wordt geventileerd, is er Zondags en Dins dags weer 't Cabaret, waar de niet-dansers gaarne naar zitten luisteren. Maandagsavonds komt eKes Pruis met zijn gezelschap, een aanbeveling, voor de beste humorist lieden ten dage, is zeker niet noodig. De danssalon van den heer Bonema staat als altijd weer achter de zaal en zal voor 't danslustigo publiek teer zeker weer het groote aantrekkingspunt zijn. Op 't Sportterrein is men bezig eiken dag wat an ders te organisecrcn. Zondags is het de bedoeling seriewedstrijden te houden voor voetballers; Dinsdags hardrijderij op fietsen, teerwijl Maandag of Dinsdag pogingen in 't. werk worden gesteld ringrijderij met, paarden te houden, doch hierover wordt eerst nog vergaderd en zal dit de volgende week worclen ze- kend gemaakt. Door den Hoofdinspecteur van den Arbeid is aan dc Mij. Brcmer, te Den Haag, vergunning verleend voor het verrichten van werkzaamheden aan de cen trale-verwarming in de bloembollenschuur van den heer M. van Kampen, door 2 mannen» van 18 jaar of ouder gedurende 11 uur per dag. Door den aannemer den heer S. Jonker, alhier, zal voor rekening van den heer G. Landman een woon huis worden gebouwd aan den Stoomweg. ANNA PAULOWNA. P«litie. Gevonden: schokbrekors van 'een auto. Inlichtingen ter secretarie. BREESAND. Voor rekening van den heer Jb. de Boer wordt aan den Balgweg een woonhuis met schuur gebouwd. GEMEENTE ANNA PAULOWNA. Ondertrouwd: Pieter Dirks, oud 25 jaar, tuinder, wonende te Den TÏelder en Jacoba Jannetje van Dijk, oud 23 jaar, zonder beroep, wonende te Anna Pau- lowna. Getrouwd: Jacobus van den Brink en Maria Koorn. Pieter Moolenaar en Marrigje Jansen. Albertus Mnr- tinus de Haan en Grietje Cornelisscn. Herman Rek ker en Jacoba Winter. Overleden: Geene. De schooljeugd verblijdt zich reeds in het vooruit zicht van de schoolreisjes zooals Volksonderwijs die jaarlijks organiseert. In den loop der volgende weck zullen ze plaats hebben en wel Woensdag de klassen 3 en 4 naar Bergen en Egmond aan Zee, Donderdag do klasse 5 naar IJmulden en de klasse 1 en 2 plaatselijk feest bü den heer K. Zeeman Fz„ te Lutjewinkel, en Vrijdag de klassen 6 en 7 naar Amsterdam, waar men vermoedelijk een bezoeek aan het vliegveld Schiphol zal brengen. Door de dames-gymr.astickafdeeling, wordt een advies aan den Raad voorbereid, om de steun te vragen van de gemeente om te komen tot een bad- en zweminrich ting. Meer en meer wordt de behoefte gevoeld aan een gelegenheid waar gebaad en gezwommen kan worden en waarvoor zeer zeker wel krachten te vinden zijn die het ook» anderen wille* loeren. Het is nu wel mógelijk te Nieuwe Niedorp te gaan baden, doch vooral voor kinderen is dit to ver van huis. Werd voor dezen veel gebruik gemaakt van het strand aan den Zuiderzeedijk, door graving van het kanaal is dit niet meer mogelijk, en de droogmaking van de Wieringermeer zou ook daar een einde aan hebben gemaakt. Een adres aan den Raad zal ter teekening worden aangeboden en men hoopt allen, die het wel roeenen met een zoodanig streven, bereid te vinden dit te teeken. De jongenheer A. C. Geertsema te Anna Paulowna, leerling van den heer Sieswerda alhier, is geslaagd voor de le klasse H.B.S. te Alkmaar, terwijl Be jongeheer C. Geertsema is bevorderd van de 3a naar do 4e klasse der R.H.B.S. te Alkmaar. Bij den heer K. Kruiten alhier is aan komen vliegen een postduif met een ringetje aan het rechterpoot ge merkt: 28—268—04341. Het diertje was erg mager en gevoelt zich goed thuis. Donderdagavond speelde de voetbalvereniging „Flcvo" van Den Oever een vriendschappelijke wed strijd tegen „Succes I", op het terrein van S. Het was een zeer goed gespeelde wedstrijd, maar Flcvo kon het dezen keer van Succes 1 niet winnen. De eindstand was 61 voor S. Donderdagmorgen had om kwart over 9 de plechtige inwijding plaats vah de R.-K. hulpkerk te Den Oever. De inwijding werd verricht door den HoogEer- waarden Deken van Schagen. Daarbij waren tegen woordig de pastoor der parochie, dc ZeerEervv. Heer Koppert, het kerk- en armbestuur, heeren zangers, de gebroeders Boersen, aannemers der kerk en ver schillende parochianen, die met 2 autobussen naar Den Oever werden vervoerd. Het hoofd der O. L. school had aan de katholieke kinderen van zijn school vrij gegeven, zoodat ook dezen hij de plechtigheid tegenwoordig waren. Na de plechtige inwijding, werd door den Hoog- Eervv. Deken de le H. Mis opgedragen, waarbij de zangers een tweestemmige Mis zongen. Onder de Mis hield de Deken oen preek, waarin hij de beteekenis uitlegde van deze inwijding. Voor O. L. Heer, aldus spr., kan men niet te veel doen .Christus hoeft voor ons ook veel over gehad, en heeft nog veel voor ons over, daar hij in dit nederig gebouw onder ons wil wonen. Verder legde spr. uit, wat dc kerk voor ons is, n.1. het gebouw, waar de menschcn onder alle omstandigheden hulp en troost kunnen vinden. De arbeiders staan bloot aan vele gevaren naar ziel en lichaam, en daarom was een hulpkerk zoo noodig. Daarom ook is de kerk toegankelijk aan O. L. Vrouw van altijddurenden bijstand. Na de H. Mis werd een lied tor Vore van Maria onder dien titel gezongen. De kerk had verschillende geschenken ontvangen. Zoo waren de kandelaars, de canonborden, altaar- dwalen, communiekleed, altaarschel, altaarkruis, ampullen geschonken door dc vereoniging van Arme Kerken, afd. Rotterdam. Later zal door andere afdee- lingen nog meer geschonken worden. A.s. Zaterdag komt een St. Jozefbeeld, geschon ken door den R.-K. Bouwvakarbeidersbond St. Jozef tè Utrecht. Een serafine orgel was uit de parochie meegenomen. Na afloop der plechtigheid kwamen de genoodig- den in het ontspanningslokaal aan Den Oever hij een, waar pastoor Koppert zijn dank uitsprak aan den HoogEerw. Doken, die de plechtigheid had willen verrichten, aan de heeren kerk- en armmeesters voor hun medewerking tijdens de oprichting, aan de heeren zangers voor hun opluistering tijdens de H. Mis en aan de. gebrs. Boersen voor hun vlugge en goede aflevering. Donderdagavond opende de lieer G. M. Rusten burg zijn nieuw gebouwde slagerij met winkel aan de Elftstraat te Hippolytushoef. Het geheel zag er keurig uit. Een prachtige ruime winkel met een in ventaris geheel naar de eischen des tijds moet het publiek zeker trekken. Ook de ingebouwde koelcel van het nieuwste type geeft de meeste waarborg voor prima waar. Dc belangstelling was Donderdagavond geweldig. Veie bloemstukken had R. in ontvangst te nemen. We zullen hopen dat het R. in zijn nieuwe zaak goed moge gaan. De aannemer dc heer N. J. Poel, voerde het werk uit. Vergadering van den gemeenteraad op Zaterdag, den 20 Juli a.s. des namiddags ten twee uur. Agenda: 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stukken. 3. Aanbieding van de gemeenterekening, dienst 1928 en van de rekening en balans der Zeegras- exploitatie over het dienstjaar 1928—1929. 4. Voordracht tot uitbreiding van den ophaaldienst van huisvuil te Den Oever. 5. Voordracht tot verhooging van het crcdiet voor buitengewone herstelling van het schoolgebouw te Westerland. 6. Praeadvies nopens het verzoek van de Afd. Alk maar der Ned. Ver. van Staatsburgeressen om voor benoeming van een lid van het College van Regenten voor het Centraal Ziekenhuis te Alk maar als no. 1 op»de voordracht een vrouw te plaatsen. 7. Praeadvies nopens het verzoek van de Ver. voor Chr. Nat. Schoolonderwijs om beschikbaarstelling van gelden voor de stichting van eenc bijzondere lagere school te Den Oever. 8. Voordracht tot het doen aanbrengen oener klin kerbestrating op den Gasthuisweg en de Ge dempte Gasthuissloot. 9. Voordracht tot liet verleenen van een crcdiet we gens herziening van den ligger der wegen. 10. Benoeming van een lid der Commissie van Ad vies voor de werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling. Vrijdagmiddag had het schoolfeest plaats der laagste 4 klassen der O. L. school te Hippolytushoef. Om half 2 trokken 133 kinderen in 4 autobussen bet dorp uit onder vroolijk gezang. Het was een opgewekte stoet. Aan bijna alle deuren stonden menschen om de kinderen toe te wuiven. Om half 3 kwamen ze te Huis duinen aan, en daar kregen ze in den speeltuin een verversching. Vandaar ging het naar het strand, waar ongeveer 1V> uur werd gespeeld. De kinderen vermaak ten zich best. Toen ging het in optocht naar den speeltuin onder het zingen van voorlijke liedjes, voor deze gelegenheid extra ingestudeerd. In den speeltuin steeg de vreugde ten top. Overal zag men jo.elende en juichende kinderen. Ook nu kregen ze weer een verversching. Om half zeven reden ze weer af en kwamen om half 8 in Hippolytushoef terug. Alles bij elkaar was het een welgeslaagd, gezellig schoolfeest. Met ingang van 1 Sept. a.s. is zuster G. Eerkemeijer benoemd tot hoofdverpleegster aan het nieuwe Cen trale Stadsziekenhuis te Alkmaar. Schoorl begint zoo zoetjes aan te staan in het tee- kon van de Zomerfeesten. Zondag aanstaande organiseert de V.V.V. t.» Groet- Kamperduin haar strand- en avondfeest. Te ongeveer één uur begint het. Dan trekken de feest vierenden, voorafgegaan door het medewerkende Schoorlache fanfarecorps vanaf 't café Huibcrts te Groet naar de zee, en begint de jeugd met 't maken van strandfiguren; bij goed weer een aardig gezicht die wedstrijd van groote en kleine kinderen. 's Avonds wordt 't feest in Groet, op 't terrein achter café Iïuiberts voortgezet. Men zal daar weder vinden de steeds wederkeerende kermisvermakelijkheden, vooral zal de dansvloer zijn menschen weer trekken, terwijl 't fanfarecorps ook dan weder zal concerteeren. Dit van 't Groeter feest. Den volgenden Zondag en den daaropvolgenden Maandag, 28 en 29 Juli, zal da V.V.V. Schoorl zioh van de beste zijde laten zien. De inzet van 't feest zal op Zondagmiddag 't bekende bloemencorso zijn. De commissie verwacht vooral voor dit nummer ve ler medewerking, 't Is de bekende attractie die men schen naar Schcorl trekt, doch er is veel medewerking noodig om dit nummer naar wensch te laten slagen. Dan, wanneer alles op 't terrein is vereenlgd, na aankomst van 't corso, zullen we ook hier weder de bekende vermakelijkheden vinden. Naast de vele ouden, als kinder- en volksspelen, en niet te vergeten de gezelligheid van de dansvloer, heeft de commissie beslag kunnen leggen op een nieuw num mer, n.1. sportdomonstraties. De gymnastiekvereenigin- Ieder verstandig rooker ■j Heeft GOMARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. gen van Schoorl, Bergen, Koedijk en Warmenhuizen, zullen te samen zorgen voor een bezienswaardig num mer van 't programma. Een gemaskerd en gecostumeerd bal is voor den avond. Den volgenden dag zal de bekende rijvereeniging „Westfriesland" demonstreeren. We zagen vorig jaar vooral reeds de goede prestaties dezer vereeniging. Sindsdien heeft ze vele nieuwe lauweren behaald en is te verwachten, dat op 29 Juli nog weer een sterke vooruitgang geconstateerd zal kunnen worden. Hopen we, dat de terrein-oneffenheden dan van de wereld zullen zijn, daar deze een goede demonstratie absoluut in den weg staan. Op den avond natuurlijk weer bal-champêtre en tot slot 't vuurwerk, waar elk jaar zulk een goeden roep van uitgaat. Nu nog mooi weer op al die feestdagen en dan is een druk bezoek zeer zeker te verwachten. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar de annonces in de bladen ep naar de verdere reclame. OUDKARSPEL. Bij publicatie aan het Raadhuis wordt er bij belang hebbenden op gewezen, om brand door hooibroei zoo veel mogelijk te vermijden. Als voorzorgsmaatregelen worden opgenoemd, 't strooien van een weinig zout door 't hooi, eenige laagjes oud hooi ertusschen en vooral minstens één luchtkanaal door 't hooi. De raad dezer gemeente heeft een vergader:::'' belegd op 26 Juli, des avonds 8 uur. Dezer dagen werd in gebruik genomen de groote stoomketel bij de firma J. Eeccn Gz., waarop Ordkar spel met recht trots kan zijn! Een en ander blijkt op vooruitgang van dit bedrijf. Blijkens publicatie van den Burgemeester gaan op 1 October 1929 over tot de aanvullingsreserve de gewoon dienstplichtigen der landmacht betreffende lichting 1914 Uitgezonden zijn z}j, die de eerste oefening bij een andere lichting hebben beëindigd en de gewoon dienst plichtigen der landmacht, betreffende de lichting 1922 en 1913. die met de lichting 1914 de eerste oefening be ëindigden. Overgaan zullen: B. Mullebcom, A. Brans, C. Stam en H. Kalf. Halfjaarlijksche vergadering der ziekenkas „Hulp in Nood". Opening door den Voorzitter den heer G. IJf. De Voorzitter heet allen hartelijk welkom en wijst er op dat door de vele en langdurige ziektegevallen de kas nogal flink is aangesproken. De uitkeerihg per week was f 12, maar bij daling van de reserve beneden -de f 5000 zou dit komen op f 10.50, wat al sinds een paar maanden, het geval Is, en nog steeds wordt wekelijks meer uitgegeven dan door den bode opgehaald. Hierna voorlezing der notulen, welke zonder aanmer kingen worden goedgekeurd. Het ingekomen stuk, hetwelk in behandeling werd ge nomen, was van het N.V.Z. Besloten werd dit eerst in de federatie te bespreken. Verslag penningmeester. Ontvangen aan contributie f 1496.10, uitgaven uitkeering f 2448.50, met 225 uitkee- ringen en 1233 ziekendagen. Uitgave bodeloon f 192.87. Nagezien door de kasnazieners, de heeren W. Bies- boer en N. Bankersen, werd alles in orde bevonden. Benoeming commissie tot nazien volgende rekening. Benoemd werden de heeren S. Jonker en Banker sen, met als reserve de heer Jb. Iloogeboom. Bestuursvoorstel uitkeering ziekengeld. Het voorstel is wanneer de reserve blijft dalen tot f 4000 om dan over te gaan tot een uitkeering van f '9 per week, wat door de vergadering werd aangenomen. Het volgende bestuursvoorstel was bij verhuizing der leden buiten de gemeente, dat ze hiervan kennisgeven aan den secretaris, om bij nalatigheid direct het lid maatschap te doen eindigen; werd ook aangenomen. Bij verhuizing binnen de gemeente wordt bericht ge geven aan den wijkcommissarls. Hierna loting vrijstelling contributie over 3 maanden. De gelukkige waren de heeren G. IJf en J. Nieman. Waar de rondvraag niets opleverde, volgt hierna slui ting met een hartelijk woord van dank aan aanwezigen en pers. NOORDSCHARWOUDE. Het staat er goed voor met het zangconcours als wij dit schrijven. De geheele week prachtig zomerweer, zoo dat alle hoop op Vandaag en Zondag gesteld Is. Er Is hard gewerkt om alle voorbereidselen, de wij van nabij hebben gadegeslagen, gereed te doen komen. Het concours zal hedenmiddag 5 uur een aanvang ne men, om Zondag te worden voortgezet. Zaterdagavond (heden), geeft de jubileerende vereeni ging een feestavond, zoodat er voor het publiek veel te genieton is. Wij wensohen „Crescendo" dan ook een goed geslaagd concours toe. OUDKARSPEL. Donderdagmorgen 18 Juli, des morgens om kwart voor 8 verzamelden zich de kinderen dre O.L.-school alhier, om het veelbesproken reisje naar Zandvoort en Haarlem te maken, onder geleide van tien leden der schoolfeestcommissie en „bovendien" de dames en heeren schoolpersoneel. Ali spoedig bleek, dat de afstand voor kleine kinde ren heel groot Is, uit het feit, dat enkele kinderen reeds in de buurt van Beverwijk vroegen of ze er nu nog niet waren en mogen we nu nog niet spelen, en dat men bovendien over een dergelijken grooten afstand voorzichtig moet zijn voor kinderen wier uit houdingsvermogen niet groot is. De speeltuin en -duin „Kraantje-lek" werd om kwart voor 11 bereikt, op 't programma stond pl.m. 10 uur! zoodat de afstand toch werkelijk grooter wi*s dan door de commissie was ingezien. Hierna werd naar Zandvoort gereden en bij de wan deling naar het strand bleek, dat niets was geregeld, en van de eene tent naar de andere moest worden ge vraagd, of men daar de 80 kinderen met hun gelei ders op een consumptie kon ontvangen. Gelukkig ge lukte het eindelijk en kwam het gezelschap in 't zand terecht, evenwel zoo, dat de commissie voor goed ver loop, zelf do g lazen ranja moest mengen. Het strand van Zandvoort op de plaats daarvoor door de commissie aangewezen, is voor kinderen totaal ongoschikt, zeer vol en druk als de Kalverstraat in Amsterdam. Wie van de geleiders nog niet te ver moeid waren, redden de situatie door na 't pootjebaden de kinderen bezig te houden met 't graven van kuilen en 't spelen met den bal, terwijl de andere geleiders hun krachten verzamelden in een strandstoel of in 't mulle zand. Van Zandvoort werd naar Haarlem gereden, waar de kinderen een van de gloriepunten van den dag met groote spanning verwachtten, n.1. de speeltuin bij hotel „Dreefzicht", die blijkbaar bij geen der geleiders, zelfs niet by de meest bereisden bekend was! Heerlijk, maar den speeltuin, maar ofdat viel bitter tegen. De speeltuin bood alleen gelegenheid voor de enkele be zoekers met hun kinderen, maar niet voor zoo'n groot gezelschap, dat zoo plotseling uit de lucht kwam val len. Het Personeel van de school redde gelukkig, door voor te stellen, met een deel der kinderen rond de hertenkamp te gaan wandelen, een voorstel dat dank baar werd aanvaard door de geleiders, doch niet door de kinderen, die hun zinnen op spelen hadden gezet. De dag liep al aardig teneinde en de groote ver moeienissen begonnen zich te openbaren: eenige kin deren gaven over: Zouden de broodjes met verkleurd rookvleesch en worst hieraan misschien eenigen schuld hebben bij deze groote hitte, die men den dag tevoren toch wel eenigszins had kunnen voorzien? Zoo werd de terugreis aanvaard en de zacht schom melende busen en in vereeniging met de vermoeidheid en 't gevorderde uur, brachten voor logisch denkende menschen reeds verwachtte gevolgen. Klaas-Vaak stapte voor de Velserpont reeds binnen en maakte verscheidene slachtoffers, onder de kleinsten zoowel als onder de grootsten. Treffend was 't, dat kinderen bij hun geleiders op schoot gingen zitten om het hoofd rustig te kunnen neervlijen. Deze rust werd echter jammerlijk verstoord, daar nog niettegenstaande alles, het laatste punt van 't programma, n.1. de rondwande ling door de Alkmaarsche hertenkamp ook nog af gewerkt moest worden. Hiermede was de commissie ook niet gelukkig en 't bracht zelfs ontstemming on der enkelen harer leden, daar 't grootste gedeelte van de sousjes en alle biscuit, die zoowel voor hertjes als kinderen, moest dienen, nergens te vinden was en bij de aankomst in Oudkarspel bleek vergeten te zijn, hoewel alle commissieleden ijverig en eensgezind de fourage in de bussen hadden geladen. Even voor Oudkarspel werden de ruiten nog eens flink opengezet en onder luid hoera kwamen de bus sen om 9 uur 15, zegge kwart over negen, volgens programma een uur te laat, voor de school aan, waar zich een vrij groot aantal ouders en belangstellenden, wier geduld zeer zeker al wat op de proef was ge steld, had verzameld. Zeer zeker is een reisje naar Zandvoort mooi, maar voor de kinderen voor de hoogste klassen van een la gere school en niet voor de kleinste kinderen,, daar er zeer zeker ook rekening moet worden gehouden met de geestelijke ontwikkeling: wat ontmoet men niet een dingen, waarvan de kinderen nog nooit hebben ge hoord en men elk aanknoopingspunt mist, om de voor hun nog zoo moeilijke zaken te verklaren. Er heerscht in 't dorp onder enkelen een verkeerde meening: men denkt dat vèr gaan synoniem Is met veel genieten, dat 't klaar maken d endag te voren van de proviand de hoofdzaak is, maar gelukkig zijn er ook velen, die aan een dag van genieten in de omge ving de voorkeur geven en een goed verzorging en regeling van een eenvoudig reisje meer en veel meer waard inden. Wij beklagen het van deze plaats, dat een zeker soort van menschen bij 't voorspel van dit reisje het personeel van de school tot lijder (met een lange ij!) hebben willen maken, maar gelukkig hebben zij in 't belang van de kinderen de leiding (met een korte ei) goed in handen gehouden, wat zeer zeker tot 't welslagen van -een zoo rommelig in elkaar gezet reisje heeft medegewerkt BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagavond jl. viel aan de Prins Hendrikkade alhier, de bestuurder De Jong van den driewielerkar. Het paard den lossen teugel voelende, geraakte hier door op hol. De Jong trachtte het paard weer te grij pen daar er gevaar dreigde voor 3 kinderen, die in de kar zaten, doch kwam hierbij zoodanig te vallen, dat de kar over hem heen ging en zijn linkerpols be kneld raakte tusschen kar en telefoonpaal, zoodat deze geheel openspleet en hij zich onder geneeskun dige behandeling moest stellen. De kinderen wisten van den wagen af te komen, terwijl het paard aan het eind der Prins Hendrikkade werd gegrepen. Keg eea staartje van de vsrkiszings- reclame. BE BURGERWACHT TEGEN DE S.B.A.P. Vragen van het Kamerlid Duys. Het Kamerlid Mr. J. E. W. Duys heeft aan de re geering de volgende vragen gesteld: Is het aan de ministers bekend: dat in den nacht van Dinsdag 2 Juli op Woensdag 3 Juli j.1. in het plaatsje Nleuwerbrug, gemeente Waarder (Z.-H.) de burgerwacht, gewapend met geweren en scherpe patronen, zonder door eenige wettelijke bevoeg de autoriteit daartoe te zijn opgeroepen, zich gereed heeft gehouden om eventueele propaganda der S.D.A.P., inzonderheid het aanplakken van biljetten, met geweld te keeren, dat het plaatsje passeerende partikuliere auto's zelfs werden aangehouden, ten einde te inspek- teeren of daarin zich bijgeval ook propagandisten der S.D.A.P. bevonden. dat door deze op 's Rijks kosten gewapende parti kuliere politieke tegenstanders der S.D.A.P. patrouilles werden uitgezonden vanuit een daartoe ingesteld zooge naamd Hoofdkwartier dier „Burgerwacht", dat zich in een of andere kroeg daar ter plaatse had geïnstalleerd. dat weliswaar op prijzenswaardige wijze de burge meester der gemeente terstond nadat hij van dit in strijd met de wetten des lands zijnd, ordeverstorend, revolu- tionnair optreden had kennis genomen, daaraan een einde heeft gemaakt door geweren en scherpe patronen in beslag te laten nemen, doch dat in ieder geval dit eerst den volgenden dag kon geschieden, dus toen de grootste onheilen reeds hadden kunnen zijn aangericht? Zijn de ministers, indien deze feiten juist zijn, bereid mede te deelen: a. of niet ook dit feit weder ten duidelijkste bewijst het groote gevaar voor de rust en orde in onze samen leving dat er schuilt in het feit van het bestaan van zulke gewapende benden in ons land? b. of niet aldus weder op duidelijke wijze bewezen is, dat 't instituut der burgewachten, in schijn opge richt zoogenaamd om zoo noodig de orde te helpen handhaven, in werkelijkheid slechts een poli tiek instrument is in dienst van zekere reaktlonnalre groepen van ons volk om daarmede volkomen wettige daden van politiek hun onwelgevallige tegenstanders zoo noodig met-geweld te keeren? c. of zij bereid zijn aan zulk soort bewapening van het eene deel der bevolking van ons land tegen het andere deel terstond een einde te maken door onmid dellijk over te gaan tot ontbinding der benden, en de handhaving van het gezag en de orde in ons land uit sluitend te doen blijven in handen van de overheid zelf? d. welke strafvervolgingen zullen worden ingesteld tegen hen, die zich aan deze daden hebben schuldig ge maakt, en tegen hen, die deze onwettige daden hebben uitgelokt door daartoe last te geven, aan te sporen, of zelfs geldelijke belooningen uit te loven? e. welke waarborgen er in het algemeen bestaan dat het kommando over zulke menschen niet in handen is van personen, die zich aandienende onder de leus orde, gezag en wet te helpen beschermen, inderdaad blijken te zijn Heden die zich aan orde, gezag noch wet storen en het instrument der burgerwachten uitsluitend voor gewelddadige bestrijding hunner politieke tegenstanders bezigen? f. of het juist is, dat zich onder de zich als „bur gerwacht" aandienende beschermers van wet en orde speciaal in Nieuwerbrug personen bevinden, die reeds een of meermalen wegen3 vervalsching van levensmidde len gerechtelijk werden veroordeeld? g. of in Nieuwerbrug de k roegen den geheelen nacht voor het publiek geopend zijn; zoo niet of dan de eige naar der inrichting, waar zich het z.g. „Hoofdkwartier" had geïnstalleerd, vergunning had dit publiek in zijn lo kaliteit aanwezig te hebben, en of, indien ook dit niet het geval is geweest, deze lieden, benevens de eigenaar dier inrichting deswege zullen worden vervolgd als over treders der wettelijke bepalingen, die zij voorwenden zelfs gewapenderwijze te willen helpen beschermen? h. of zij, indien zij niet bereid zijn voor deze voor de rust en orde In onze samenleving schadelijke orga nisaties te ontbinden, dan althans maatregelen te wil len nemen, zoodat de wapens waarvan deze lieden zich

Schager Courant | 1929 | | pagina 10