Schager Courant J J Raad Schoor). Zaterdag 20 Juli 1929 72ste Jaargang. No. 8496 Tweede Blad. q FEUILLETON- VERTELLINGEN. lil M W M M WD Brabantsche brieven. KllNfl Wi M» s. «r m m Ulvenhout, 16 Juli 1929. Menier, As 't in d'n hemel altij fcoo schoon is as ier op d'n oogenblik, amico, ollee dan emmen ze'r mijn nooit te veul van gezeed! Want laat ik oew grust vertellen jong. zoo schoon, zoo lekker, zoo zalig-in-één -woord as me-n-'t teuges- woorig emmen. zoo wil 'k 't altij wel houwen. Wilde wel geleuven 't Js kepleet eiken morgen da' m'n oogen opendoei, 'n feest om wakker te worren. As ik ontwaak, dan zie ik deur 't splitje van de bedsteegordijnen d'n blaau- wen hemel al strak gespannen staan. En dan kan 'k 't bed niemeer harden, jong. Dan hè'k 't gevuul of er wa plezierigs staat te beleven dieën komenden dag. Of ik op reis zal gaan, of verjaren, of naar 'n bruiloftspertij mot Dan wip ik as 'nen jongkearel van zeuventien, achtten jaren, m'n beenen over de beddeplank, steek m'n vüsten in de hogte om m'n lijf 's lekker uit mekaar te rekken, wip in m'n hemd-nog naar 't raam en gluur Jaangst de valgordijnen den weg op en de velden in. 't Is nog half nacht dan, goed vier uren en 't zonne- ke sta-d-ok nog in d'r hemmeke om zoo te zeggen, maar dan spring ik een-twee-gatverdrie in m'n broek, stop m'n hemd er van alle kaanten in, zooda 'k 'n bietje veur d'n dag komen kan en gooi 'rechts en links en ieveraans d'n boel wagenwijd open. En as dan d'n zuive ren mergenlucht d'n huis binnen kom spoelen, allee amlco, dan trekt 'r 'n verjonging over heel oew vel. Dan wor 't koud en gespannen en dan zoude over tafel en stoelen willen springen. Dan trek ik m'n eigen aan m'n haanden op aaii d'n durpel van 't bovenlicht en zwaai mee m'n bloote voeten deur d'n mergenwind da-d-et eerste zweet al over m'nen rug lopt. 'k Ben d'r lest 's afgesallemaanderd en slingerde in m'nen zwaai gèèf d'n erf op d'n sloot in, mee m'n bloote ermen in 'nen kwak braandnetels. De kikvorschen spron gen as kakkerlakken de slootskaanten op en ik zag er uit as 'n gezonken oorlogsschip. Wat 'r allemaal nie aan m'nen bast hong, 'n kepleet akwariejum. Gelukkig <la'k nei aanders aan had as 'n bovenbroek en 'n onder- hemd, aanders was er heel wa te ruimen en te kar- Weiën gewiest. Heel d'n hof wier d'r wakker van. want ik mokte •nen plons dat de modder naar de dakgoot spoot. D'n hond sloeg aan of 'r braand was en de hanen stingen te blèren om tureluursch te worren. Ze wonden d'r eigen op, die verwaande kwasten da'k bang wier dat d'r bloed- rooie lellen barsten zouwen. Twee z'n d'r bij, die per- beerden mekaar altij te overschreeuwen as 'n paar wef- kens die mee alle duvelsche geweld mekaar de waar heid en nog veul meer as de waarheid toe willen kwe ken. Dan vringen ze d'r nekken, die hanen, dat de vee- ren uit mekare gaan en of d'ren kop eraf gedraaid wordt en dan steken ze d'r „neus" in de locht of ze de sterrekes van d'n hemel willen pikken. Moar toen 'k daar uit dieën sloot kraffelde en die twee blegeurmakers me gewoonweg kleurendoof kwek ten, toen hè'k 'nen ouwen schoen uit d'n sloot gevisch en ze daarmee naar d'r test gegooid, da ze van schrik 't in d'r broek de jen,, of liever gezeed: teugen d'n erf flodderden. En net docht ik zo'n bietje d'n erf weer onder appèl te hebben nèt vuulde-n-ik m'n eigen in m'n akwarie- jumkestuum weer zo'n bietje op m'n gemak, net was 't rustig, toen 'k achter m'n rug heurde blèren: „Wel onslievrouwkevanscherpenuevel, wa-d-eb 'k nouw aan m'n fiets hangen? Kek me dieën verzopen kiepentem- mer daar nouw op d'n vruugen mergen de boel op z'n horens zetten. Kek me zo'n stuk levend schandaal daar nouw 's aan; heb ik nouw toch ooit vammeleven?" „Trui" zee ik ge snapt zeker allang da zij on derwijle uit de krullen was gekropen „Trui, as g*oe- wen wafel nie dichthoudt, dan pak ik oew bij kop en stèèrt en ik kwats oew tusschen de kikkers, schreeuw- lillekert." Meteen sting ze veur me, ajpico. In d'r nacht jak. „Doen," zee ze! Toen hè'k ze maar 's lekker gepakt en geknuffeld en gezeed da'k daar zonde van zouw maken en toen was ik tennaastebij weer proper en zag zij d'r uit om op te schieten. „Vuile Judas, da-doe-d'r om," staampvoette m'n wefke, „en as 'k oew baas kon dan sloeg ik oew tot..." (affijn, da- drukte toch nie af, amico.) Nouw keb toen m'n „akwariejum" maar uitgetrokken, 'n paar emmers malsch regenwater boven m'nen kop omgekeerd, zooveul as 'nen does, 'n pepke aangesto ken en 'n diep bord vol mee èrebeesjes gaan plukken achter d'n erf. Da's 't lekkerste in deuzen tijd wat er is, amico. Zoo's mergens vruug, op oew nuchtere maag 'n bord van die lekkere, sappige, bloedrooie vruchtjes waar d'n daauw nog aanhangt en daar 'n paar ferme scheppen suiker overhenen. Dan kunde mee plezier 'n snee of tien boeremik aan, amico en 'n paar steuvige tassen leut (koffie). En as ge dan op 't end dieën sui ker, opgelost in d'n daauw, zoo van oew bord in oewen mond lot loopen, dan is er op de heele wereld gin gloske rooie wijn, dat daaraan kan ruuken! Dan knept oew oogen dicht van genot en lekt oewen baard af as poes. Dan hedde 'r allemaal spijt van da ge gin maag as 'n regenton zoo groot in oewen buik het hangen, want as da was... èrebeesjes genogt, jong! De meiden en knechts zijn dan ok veur d'n dag ge komen, want Trui hee-d'n reveltje geblazen onderwijl; 't zonneke is langzamerhand hooger en hooger 't hemels- blaauw ingeklauterd en as dan d'r eerste straaltjes over m'nen vloer schieten en de rooie plevuizen In 'nen vuri- gen gloed zet, dan kan 'k 't in huis niemeer houwen, amico. Dan neem ik d'n kruiwagel, gaai de versche, be- daauwde gruunten van d'n akker halen veur m'nen gruuntenwagel, de nuuwe pieprs die mee dartig en veertig aan éénen plaant zitten, zooda ge mee 't rooien zóó gedaan het, dan tuig ik d'n wagel op en gaai cen ten maken.lclinkende munt van wat de goeie God op m'n laand ee laten groeien! Ja amico, 't is 'nen schoonen stiel jong, 't boerschap, En as 'k 't nog 's zeggen moest, da wier ik weer boer. As ge haard werkt en oew best doet; as g'op tijd oew best doet; as g'op tijd oew harsens lot gaan; as g'alles goed in de gaten houdt, zooda ge veur gin gekke dingen komt te staan, dan wordt da-d-allemaal beloond. Dan groeit de boel en dan krygde 'n gewas, da mee gin smoesjes en achterbakskes kan teugeng'ouwen worren. Zooas ze da-d-in de stejen mekare lappen. Daar doen 'n paar menschen 't vuile werk; die prakkiezeeren en werken d'r eigen uit d'n naad, en 'n groote bende suffers en niksnutters die gaan strijken mee de veurdeelen. Die zitten d'n gosgaanschelijken dag die onzen lieveneer gift te vigeleeren op d'n aandere z'n bedenksels en z'n werk en perbeeren mee 'n segaar en 'n kaal smoesje 't van zo'nen mensch te ontfuntselen. En... 't lukt, amico, 't lukt! „Menschen die 't haardsche werken wonen in de klein ste huiskes,,' zegt 't sprikwoord en da zit 'm in die gees telijke klaploopers! Ze willen 't mijn in de stad ok wel 's lappen. Dan willen ze m'n spullen afkeuren, die snot- verdikkoppe zoo versch zijn dat d'n daauw er dikkels nog afdrupt; dan willen ze afgeven op m'n èrebeesjes, waar 'k zeivers 'n paar uur gelejen nog van gesmuld en geschraanst eb, da'k gin èrebeesje d'r meer bijgedou- wen kon krijgen, *dan pakken ze m'n gruunten vast en gooien ze trug op de wagel of ie rot is, mee'n bakkes of ze de wèreld teugen d'ren daank emmen; dan deugen de piepers nie en de dezelfde komen bij mijn op tafel as éénen berg blom, (ze kunnen nog nie koken, de broerllngen), maar dan, amico, dan heurt onzenlieveneer me brommen! 't Is olleen te doen om mijn veur 'n paar centen in m'n nek te kijken netuurlijk en as ze dan gaan pingelen, dan zeg ik: „hoor es ier, as ge denkt da'k oew overvraag, dan motte 't er zeivers maar veur maken. Zo'nen krop slaai krijgde nergens zoo groot, zoo malsch en zoo goudgeel van binnen; wild'm emmen, zóóveul en gin cent minder!" Amico ze nemen 'm. En ik vaar d'r wel bij, jong. Ik overvraag nie en ik laat me nie leggen; ziedaar m ijn sisteem in de stad. Ik kreeg 'nen brief van 'nen zekeren Dries uit Hoek. 't Mot bij Terneuzen leggen da gat, want Dries ee ge schreven naar de Terneuzensche kraant, ok 'nen amico van me. En Dries ee 'n zuntje da van de school af is gekomen en Dries z'n zeuntje wil nie zooas Dries wil. Dries wil 'm naar de Laandbouwschool doen en z'nen brak mot daar niks van emmen. „Wa doen jullie mee zukke kèreltjes?" vraagt Dries me nouw. Da za'k oew 's haarfijn uitleggen, Dries. Zo'n geval kunde op duuzend manieren behaandelen, maar daar is maar één goei: de teut van oewen klomp Ok kunde'r mee naar 'nen piezejater gaan, da's zoo veul as 'nen menschenkenner, 'nen zielkundige, maar die wordt deur die apen van jong gladweg vernukt. Die vraag zukke gekke dingen die mee laandbouw en allerhaande aandere zaken waar ge veur komt, niks te maken emmen, da zo'nen snotneus van 'nen jogen 'm zóó in de gaten heet en aantwoorden gift da ge zeivers in d'n lach schiet. Olleen de piezejater slik 't allemaal veur zuute koek. En om oew de aandere 998 manieren te schrijven, daarveur is dit velleke nie groot genogt, ziede. (Ge lukkig!) En wa'k van de Laandbouwschool denk. Da's 'n strik vraag, Dries, maar 'k wil 't oew toch wel zeggen: ik denk van de Laandbouwschool 't zelfde as van alle aan dere scholen. As ge 'r 'nen jongen naar toe stuurt mee harsens in z'nen kop, en gin snot olleen, dan zal ie er wa kunnen leeren. Maar as ge 'r zooeene zonder school 'n vak laat leeren, komt ie er ok! En as ge 'nen suffert of 'nen dwarskop naar de school stuurt, dan leert ie 'r gin bal en.... die leert ok nergens anders veul meer! Ge wit, want gij lees-d-altij m'n briefkes zegde gij, hoe 'k onderlest nog schreef da 'k 'nen schatrijken klaant eb, die 'n zeuntje bezit da-d-al twaalf jaren op de Hoogeschool is om avvekaat te worren en da z'n vader mijn verteld heet, dat da manneke eiken dag 'n stukske stommer worde en wel nooit avvekaat worden zal. As ie v andaag heksamen doen moet veur toegelaten te worren op 't gimnazie, dan zakte-n-ie as 'nen lood gieterswinkel. Maar sjuust in diezelfde week da'k da schreef, slaagde d'r ergens 'nen tramconducteur veur avvékaat. Zooda 'k maar zeggen wil: d'n eene leert op de beste school mee de geleerdste perfesters nog minder, as 'n aander op 'nen tramwagel. Verders emmen guillie in Zeelaand 't erover g'ad of ik nie in Terneuzen woonde, inplak van in Ulven hout. Maar Drieske! Denkte guillie in d'n Zeeuwschen klei soms, da'k zo maar veur de lol Ulvenhout bovenop zet op m'n brieven. Wa zijn jullie veur aarige piesangen? Ik kan toch nie overal wonen waar m'n amico's, de riödekteurs wonen! Neeë, witte wa-d-et gekke-n-is? Da'k m'n brieven nie eb staan in de Ulvenhoutsche Thaaims. Maar da komt, omdat er ier gin kraantje g edrukt wordt. Wij vertellen 't nuuws zoo maar aan mekaar, ziede! Ziezoo, d'n Dries ee al z'n aantwoorden binnen en onderwijl is m'n vel zoo vol as 'n ei. Ilc gaai er dus maar afscheiën. Ollee, amlco, veul groeten van Onslievrouwkevan- scherpe'neuvel en gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Vergadering van den Raad op Donderdag 19 Juii 1929, des morgens half elf. Afwezig is de heer Gutter, die wat later ter ver gadering zal komen. Voorzitter de heer Beron van Fridagh, burge meester, secretaris de heer Smits. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dankbetuiging worden vastgesteld. Ingekomen stekken. Van de ingekomen stukken vermelden we.: Ged. Etaten berichten de ontvangst van de motor en rijwielverordening (betreft sluiting wegen en liet een-richtingverkeer). Over 1927 zal de gemeente geen uitkeering ontvan gen uit de opbrengst der wegen- en rijwielbelasting. Voor den Laan- en Damweg was voor onderhoud zoo veel uitgegeven, dat de gemeente juist buiten de uit- keering viel. En waar over 192S nog minder dan f500 per K.M. is uitgegeven, zal ook over dat jaar geen sprake zijn van een uitkeering. Ged. Staten berichten voorts, dat Prov. Staten afwij zend hebben beschikt on het vprzoek om Duinweg en Omloop op het Prov. Wegenplan te plaatsen, omdat zij niet van genoegzaam algemeen belang zijn. De Voorzitter hoopt van harte dat men spoedig van dit verouderde standpunt zal afwijken, want er kan toch niet verzekerd worden dat onze wegen niet voor bet doorgaande verkeer dienen. We zullen dus ons zelf moeten helpen, maar beter zou het zijn als de Duinstreek niet zoo stiefmoederlijk werd behandeld. V/aar we slapen, daar wonen we. Vernietigd is liet beroep van de gemeente Schoorl ten aanzien van den forensenaanslag van wijlen No taris Laurman. De Voorzitter merkt op aat dit weer is een ambtelijke beslissing, want als motief voor deze vernietiging gold dat het bed niet stond in de gemeente Schoorl, maar grootendeels in de gemeente Warmenhuizen. Spr. merkt echter op dat. een mensch nog meer verrichtingen doet, want dat de verdeeling thans is: 8 uur slapen, 8 uur werken en 8 uur niets doen. Enfin, het hoogste college heeft uitspraak ge daan. Van den directeur van den Keuringsdienst kwam bericht, in dat over 1927 30 teveel is betaald. De V.V.V. GroetCamperduin verzoekt de open bare klok den wettelijken tijd te doen aanwijzen. Worth a crown. De orlgineele pepermunt IO ets. per rol 20cts.perons Nu den heer Schermer is gebleken, dat daar heel wat menschen sympathiseeren met den wettelijken tijd, gevoelt spr. er veel voor dat die tijd wordt aan gegeven. De heer Kaag evenwel verwondert er zich over dat B. en W. den ouden tijd niet hebben doen aanwijzen, volgens de uitspraak van den Raad. Overigens merkt spr. op, dat een verklaring door vele personen getee- kend, niet veel zegt, want als een dergelijke vereeni- gin'g bij neringdoenden met zulk een adres komt, durven ze niet anders dan teekenen. De Voorzitter zegt, dat de meerderheid van B. en W. tegen het aanwijzen van den ouden tijd was. De heeren F. Kouter e.a. vragen om voortaan geen vergunningen meer voor den verkoop van eet- en drinkwaren meer te verleenen aan strandpachters, omdat, dit tot schade van de betrokken neringdoen den is. Dc Voorzitter zegt, dat voor volgend jaar de men schen geen hier, limonade of spuitwater zullen mo gen verknopen, daar ze anders van de verpachting zullen worden uitgesloten. De heer Schermer meent dat het sporadisch zal voorkomen. Postweg komt het voor, zegt de Voorzitter. V.V.V. Noord-Kennemerland krijgt f 10.voor een medaille voor het bloemencorso, terwijl met 150. in het garantiefonds zal worden hijgedragen. Voor liet strandfeest van de V.V.V. GroetCamper duin wordt ook f 10.beschikbaar gpsteld. De lieer Kaag had aanvankelijk eenig bezwaar in dc bijdrage voor het garantiefonds, omdat hij oordeel de dat de .feesten (uitgezonderd het bloemencorso) een verkapte kermis vormden. Op een vraag van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat of het gemeentebestuur zich er mee kan vereenigen, dat dc ophaalbrug in den Damweg vervangen wordt door een vaste brug, meenen B. en W. te kunnen antwoorden dat er geen bezwaar is, waar de doorvaart wijdte enz. hetzelfde blijven. De heer Schermer wees op de. woonschuiten en ves tigt de aandacht op de wenschelijkheid de kluft in den Damweg zoo lang mogelijk te maken. Zal op gewezen worden. De Voorzitter zegt bij dit punt, dat ten aanzien van de vernieuwing van dc strandhoofden geen overleg is gepleegd met het gemeentebestuur. Waar het strand in negenen geknipt zal worden, zal dat toch voor het strand in het algemeen niet be vorderlijk zijn. Mevr. Arpeau heeft een maand ziekteverlof genoten, terwijl mej. Boeke gedurende dien tijd haar plaats in nam. De Voorzitter doet mededeeling van het maken van een keerplaats te Camperduin, terwijl aan het par keerterrein een paar vleugels zullen worden ge maakt en de bestrating zal worden uitgebreid, De heer Gutter komt ter vergadering. In de raadzaal zal een nieuw karpet en zeil wor den gelegd en het. oude zeil zal in de secretarie worden gelegd. Do begrooting voor 1929 hebben Ged. Staten goed gekeurd. Uit. hot verslag van den Keuringsdienst van Wa ren blijkt, dat de toestand hier gunstig is. Vastgesteld wordt een suppletoire begrooting, dienst 1928, tot eeïi bedrag van f 1276.92. De rekeningen. De volgende rekeningen van 192S worden aange boden: Van het Burgerlijk Armbestuur met een voordeelig saldn van f65.ï8V^; van den VIeeschkeuringsdienst, kring Schoorl met een voordeelig saldo Van f 195.85; van de Woningbouvvvereeniging, met een verlies- saldo van Bouwblok A f 1517.49 en van Bouwblok B f727.13, totaal f224i,62; van het G.E.B. met een winstsaldo van f2233.61; de gemeenterekening met een voordeelig saldo van f5948.58. De leden van den Raad, met uitzondering van de beide wethouders, zullen de rekeningen nazien, ter wijl goedgevonden wordt dat de- heer Stam als rap porteur zal fungecren. De electriciteitstarieven verlaagd. Voorgesteld wordt over te gaan tot verlaging van: a. het bestaande vastrechttarief met 25 b. de verhoogde uitzonderingstarieven voor aange slotenen van Hargerpolder, Zijpersluis, Grootdammer- polder en Aagtdorperpolder, alsmede van eenige ver spreid wonende andere aangeslotenen tot het alge meen geldende tarief; c. het tarief van kracht en dagstroom, z.g.n. laag- tarief van 10 op 8 cent per K.W.U. Deze verlagingen te laten ingaan per 1 September 1929. Wat de onder a en c genoemde voorstellen be treft, vindt de heer Gutter het beter de onderhande lingen met het P.E.N. af te wachten. De heer Duin daarentegen vindt het beter, juist met het oog op die onderhandelingen, de verlaging op 1 September te doen ingaan. Misschien is het aan leiding om het P.E.N. gunstiger te stemmen. De heer Stam vindt aanhouden ook niet noodig, maar wijst er op dat met de vastrechttariefverlaging gemoeid is het geheele winstbedrag van 1928. Spr. vraagt of het bedrijf zich dan wel zal kunnen bedrui pen, indien het eens voor groote onkosten aan het net komt te staan. De heer Bijl meent, dat we die groote onderhouds kosten niet hebben te verwachten en wijst op den storm van verleden jaar, toen het net zich uitstekend heeft gehouden. Bovendien, het aantal aansluitingen neemt steeds toe en spr. is dus niet bang voor het vaststellen van de nieuwe tarieven. En er is nog altijd een reservefonds. De heer Duin zegt dat bij de opname van het P.E.N. wel naar voren werd gebracht dat men alles zwaar der zou maken en dat er een hoeveelheid palen in slechten toestand was, maar na dien tijd zijn er 40 a 50 nieuwe palen geplaatst Aan groote onderhouds kosten zullen we dus niet toekomen. Spreker wijst er verder op, dat als vroeger tot tariefsverlaging werd overgegaan, men beangst was, wat do bedrijfsresulta ten betrof, maar toch was er steeds een winst van minstens eenige duizenden guldens. De voorgestelde verlaging zal het stroomverbruik in de hand wer ken, meer lichtpunten en dus zal er wel weer winst zijn. De heer Schermer zal voor het voorstel stemmen, omdat hij oordeelt dat het vastrecht in Schoorl niet op billijke grondslagen berust^ Hoe kleiner het vast rechttarief dus wordt, hoe aannemelijker het wordt" Maar overigens is spreker het met den heer Stam eens, ook spr. meent dat het net niet in een goeden toestand verkeert en wijst op het feit, dat de palen thans niet meer onder den grond worden ge- creosoteerd. Alleen een storm zal kunnen uitmaken of het net slecht is, maar clan vallen er ongelukken en spr. wil de verantwoordelijkheid daarvan niet op zich nemen. De lieer Kaag zegt, dat uit de besprekingen zou zijn af te leiden dat het net niet te best is, maar het tegendeel is bij de inspectie door het P.E.N. wel ge bleken. De Voorzitter oordeelt dat de besprekingen, die de Raad met het P.E.N. heeft gehad, huiten de zaak moeten blijven. Spr. wijst er wel on dat het reserve fonds nog tot een bescheiden bedrag is gevormd, maar een winst van f2000 is niet noodig. Wel kan men voor leelijke dingen komen te staan, maar liet net heeft den storm toch aardig doorstaan en de commissie van bijstand zal wel paraat blijven. Medegedeeld wordt, dat het creosotecren ook niet meer wordt gedaan bij rijkstelegraaf- en -telefoon dienst. Het onder a genoemde voorstel wordt met alge- meene stemmen aangenomen. Ten aanzien van het onder c vermelde voorstel zegt de heer Schermer, deze regeling to ontraden. Een gedeelte van de stroomverbruikers wordt er mee be voordeeld en 10 cent voor dezen stroom is niet te hoog. De heer Gutter acht het hierbedoeldc stroomver bruik zoo gering, dat hij niet tot deze. verlaging wil overgaan. De geldende stroomprijs beinvlocdt de be drijfskosten niet. De heer Duin meent, dat in dat geval de verla ging wel kan worden geaccepteerd. Spr. wijst on hot weinige dagstroomverbruik in Schoorl cn on de po ging om door tariefsverlaging het stroomverbruik te vergrooten. De heer Kaag noemt de kaasfabrick cn de maal derij, voor wie dp verlaging toch van beteekenis is. De heer Stam oordeelt ook dat het belang van een zekere categorie wordt gediend cn gelooft dat liet tegenwoordige tarief billijk is. Het voorstel, vermeld onder c, wordt met 4 tegen 3 stemmen aangenomen, tegen stemden de heeren Stam, Gut ter en Schermer. Met algemeene, stemmen wordt het onder b gedane voorstel aangenomen, evenals het voorstel om deze nieuwe tarieven op 1 September a.s. te doen ingaan. De onderwijzersbenoeming te Schoorl. Volgt de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school te Schoorl, vacature He Vries. De nieuwe voordracht luidt: 1. I\. Oudes, Alkmaar; 2. F. Goudsblom, Alkmaar; 3. .1. 11. Arpeau, Schoorl. De Voorzitter zegt, niet in besloten vergadering te zullen overgaan, omdat deze zaak in de gemeente van a. tot z. is besproken. De inhoud van het rapport van Dr. Ivorteweg vermeldt, ten aanzien van den ge zondheidstoestand van den heer Arpeau dat er thans een rusttoestand is, die practisch grenst aan gene zing en dat er voor de schoolkinderen geen bijzon der gevaar bestaat, doch dat het wenschelijk is dat de betrokkene zich onder maanclelijksche controle van een districtsconsultatiebureau stelt De Voorzitter zegt, dat de heer Arpeau dus door Dr. Ivorteweg niet goedgekeurd is, maar ook niet is afgekeurd. Onder voorbehoud dat de heer Arpeau zich aan een maandelijksclie controle onderwerpt, hebben B. en W. hem als no. 3 op de voordracht ge plaatst. De heer Arpeau heeft, zich bereid verklaard zich aan de maandelijksche controle te onderwer pen en indien zijn gezondheidstoestand mocht ach teruitgaan, direct ontslag aan te vragen. Gelezen wordt daarop nog een rapport van het Hoofd der school, waarin deze erop wijst dat de heer Arpeau als no. 3 op de voordracht, is geplaatst, zon der hem (het hoofd der school) daar in te kennen. Adressant begint met de opmerking dat hij aller minst den heer Arpeau en zijn gezin vijandig ge stemd is, integendeel, dat hij zeer gaarne hun belang zou dienen, indien hij daarmee niet, zou schaden het onderwijs. Maar dat de gemeente Amsterdam don heer Arpeau als ernstig t.b.c.-lijder heeft ontslagen; spreekt voor adressant hoekdeelen, terwijl hij daarin nog wordt gesterkt door het rapport van I)r. Ivorte weg. Wel wordt in dat rapport gezegd, .dat er stil stand is, maar niet over algeheele genezing gespro ken. De heer Duin verwondert er zich over, dat de heer Arpeau op de voordracht is gekomen cn daardoor slaat voor spr. vast dat de heer Arpeau is goedge keurd. Hoe lang de gezondheidstoestand goed zal zijn, is voor elk sterfelijk mensch de vraag. In de tweede plaats verwondert spr. er zich over dat de wethouder, die den heer Arpeau vorig maal zoo warm aanbeval, en ook is meegegaan met het voor stel hem te laten keuren, is omgezwaaid. Dat alles lijdt spr. tot de gedachte dat de heer Arpeau stelsel matig moet worden afgemaakt. Spr. wijst op de ver klaring van den Inspecteur dier Volksgezondheid, op de attesten van Dr. Heringa, Dr. v. Hesteren on Dr. Ivorteweg en hoewel de Voorzitter ons altijd voor houdt vertrouwen te stellen in de hoogere autori teiten, is hij thans de eerste die dat aan zijn laars lapt. Dat de heer Arpeau vandaag benoemd zal worden, is spr. bang voor, alles spant samen. Spr. wijst er dan voorts op, dat als de ouders zoo tegen de benoeming waren, zij dat kenbaar hadden moeten maken, wat niet is gebeurd. Spr. merkt op geen draaibord te zijn, salaris schiet er voor hem niet in en spr. zal dan ook evengoed den heer Arpeau stem men. De heer Schermer kan ten volle meegaan met het gesprokene door den heer Duin. Spr. zal de laatste zijn, die zich stoort aan de kletspraatjes, maar zijn stem geven aan den heer Arpeau. De heer Bijl wil zijn medewethouder verdedigen, en wijst er dan op dat de heer Van Lienen wel voor keuring was, maar nooit gezegd heeft hem daarna te zullen benoemen. De heer Duin: Dat heeft geen mensch gezegd. De heer Van Lienen zegt, meer op het algemeen belang te letten dan op een persoonlijk belang. Spr. heeft tot den heer Arpeau gezegd, dat spr. hem aan vankelijk wilde sparen, omdat hij oordeelde dat de heer Arpeau bij keuren er toch niet zou komen. De heer Arpeau evenwel antwoordde zich er geheel aan te geven, en toen heeft spr. zich verklaard voor keu ring. Uit de keuring blijkt wel dat de heer Arpeau niet genezen is en spr. vindt het niet op den weg van den gemeenteraad liggen iemand te benoemen die zich maandelijks aan een behandeling moet on derwerpen. Ik heb mijn best gedaan hem gekeurd 19 krijgen, maar het is onwaar dat ik hem benoemen wilde. De heer Duin: U wilde hem wel benoemen. De Voorzitter wijst er op, dat de stemming nog al tijd vrij is en spr. zou nooit tegen Jan, Piet of Klaas zeggen hoe hij zijn stem zou uitbrengen. Als men het rapport leest, zal men lezen dat op 't oogenblik dc ge zondheidstoestand voldoende, misschien wel zeer vol doende is, maar dat de benoeming in't belang van het onderwijs zal zijn, betwijfelt spr. Het rapport laat in het midden of hij goed- of afgekeurd is en B. cn V. hebben nu de verantwoordelijkheid aan den raad willen laten. Spr. wijst er op, dat de raad zich ge heel afhankelijk moet stellen, ook al bestaat de mo gelijkheid dat men bij een volgende verkiezing niet wordt herkozen, beter alles verloren-dan de eer. De heer Gutter wijst er op, dat waar de heer Duin spreekt over draaibord, spr. uit billijkheidsoverwe ging heeft meegewerkt, den heer Arpeau in de gele genheid te stellen te worden gekeurd. De heer Stam sluitt zich aan bij het betoog van den heer Duin. De heer Duin meent, dat er meer passages in het rapport van Dr. Korteweg voorkomen, die meege deeld dienen te worden. Spr. wijst bijv. op de con trole, ook elders, Zaandam, staan er onderwijzers on der controle Spr. merkt verder op, dat als de heer Arpeau omgang heeft met raadsleden, dit niet zegt, dat Öic hem zullen steunen, maar dc moreelc ge dachte is toch dat hij op Schermer, Van Lienen cn Duin kan rekenen. De heide katholieke leden staan er anders tegenover en dat neemt spr. hun niet kwa lijk. De secretaris leest nu liet geheele rapport van l r. Korteweg en waaruit we, naast de mededeelingen van den Voorzitter, nog vermelden dat het sputum vrij van t.b.c.-bacillcn was, dat ook te Utrecht en Zaandam op 't oogenblik personen met klasse-arbeid zich aan een dusdanige controle hebben onderwor pen en dat als de gemeente Schoorl die controle als

Schager Courant | 1929 | | pagina 5