T JUBILEUM FEEST Zwarte Bessen te koop MI SIM» ÏUIIIH Hengstenkeuriiig EEN NETTE JONGEN BARSINGERHORN. WÏERINGERWAARD. LANGENDIJK, HEERHUGOWAARD. WIERINGEN. Binnenlandsch Nieuws. Badkoetsen-beroover. Vrouw uit het raam gevallen. Eerste Kamerlid. Een goede vangst Ds Kabinetscrisis. Het stoffelijk overschot van Comenius. De Eugenia. Auto-ongelukken. Noodlottig autobus-ongeluk bij Utrecht Verduistering van f 18.000. Warmte en ijs. Gemengd Nieuws. Met vijftig mannen getrouwd. Conflict China—Rusland. Engeland—Rusland. Engelands mijnindustrie. Furie in gevecht met politie. Plaatselijk Nieuws. Advertentiën. Bij Cor Bakker Michelin buitenbanden i 1.75. op ZONDAG 28 JULI a.s. vast Arbeider, Aan den heer J. Pascha, bakker alhier, is vergunning verleend tot ^et plaatsen van een electromotor van IVz P.K., voor aandryving van een mengmachine in het per ceel, kadastraal bekend, gemeente Barsingerhorn, sec tie C., No. 913. Politie. Gevonden: een zilveren beursje, een taschje. WieringerwaardWestzaan 11. Zondag speelde Wieringerwaard wederom voor het gouden kruis, thans tegen Westzaan, ook een eerste klas club uit den N.H.V.B. 't Spel van deze eerste klas- sers is ons echter hard tegengevallen, en stond beslist niet hooger dan wat hier meestal in de 3e klasse ver toond wordt. Was W.-Waard dan ook volledig geweest, dan waren waarschijnlijk ook deze le klassers met een flinken nederlaag naar huis gestuurd. Thans wist een combinatie van W.-Waard I en II het niet verder te brengen dan tot- gelijk spel, zoodat W.-Waard „uitge- kruist" is. Alzoo in het gezicht van de haven gestrand. De uitslagen van de wedstrijden die gespeeld zijn, zijn anders zeer mooi te noemen. W.-WaardNieuwe Niedorp (le klas) 43; Schagen I (le klas)W.-Waard 1—1; D.T.S. (4e klas N.V.B.)—W.-Waard 2—3; W. Waard! Westzaan (le klas) 11. k Het is thans maar te hopen, dat het Bondsbestuur eens in zal zien, da t en Breezand en Wieringerwaard toch niet op hun plaats zijn in de 3e klas van den N.H.V.B. Op de Zaterdag en Zondag te Arnhem gehouden atletiekwedstrijden van het K.N.G.V. behaalde Mej. B. Bakker het kampioenschap voor 1929 hoogspringen met een sprong van 1.40 M. terwijl de heer K. Schenk met een sprong van 13.80 M. zijn kampioenschap van vorig jaar van de hinkstapsprong met succes verdedig de. Voorwaar een mooi succes voor „Olympia," OUDKARSPEL. Verschillende koolbouwers beginnen alreeds te klagen over de z.g. draaihartigheid in de kool. Waarschijnlijk heeft de aanhoudende droogte hieraan wel eenige schuld. OUD KARSPEL. Blijkens publicatie van B. en W. is aan A. Kardinaal alhier vergunning verleend tot 't plaatsen eener eleo- tro-motor van 2% P.K., voor drijfkracht eener cirkel zaag in 't perceel kadastraal bekend gemeente Oud karspel, Sectie D. No. 880. OUDKARSPEL. De loting voor den dienstplicht 1930 alhier, welke gevoegd is bij de groep Bergen, volgens beschikking van den Minister van Defensie, had als uitslag: K. Borst no. 32, H. T. Bruin 42, P. Bruin 43, H. Chattillon 51, IJ. Groenhout 90, J. Raas 115, J. P. Kuil- boer 154, J. Langedijk 157, A. Leijen 161, C. Moeijes 168, C. Nap 171, J. Plakman 182, S. J. Sneekes 215, J. J. Veltum 233, J. Visser 237, M. Vriesman - Alzoo zijn tot gewoon dienstplichtigen bestemd: K. Borst, H. T. Bruin, P. Bruin, J. J. Veltum en J. Visser. Persoonlijke mededeeling is nog niet geschied. Er zijn n.1. eenige bezwaarschriften ingediend, die voorname lijk gericht zijn tegen de nieuwe wijze van loting, welke waarschijnlijk nog niet bij de betrokkenen bekend was. Dinsdag was voor de leerlingen der R. Kath. school nabij den Donkerenweg de schoolfeestdag. Met een vijftal autobussen ging het onder hoera's den Middel weg af, met Bergen aan Zee en Schoorl ten doel. Niet ongelukkig was het niet al te warm, zoodat ook de. autotocht een genoegen was, terwijl aan het strand en in het duin natuurlijk volop genoten werd. In vroo- lijke stemming kwam het jonge volkje ongeveer half negen weer op de plaats van uitgang aan. In de plaats van den heer S. Brommer, die over geplaatst is naar Schagen, is aangesteld als venter bij de Coöperatieve Verbruiksv'ereeniging „Nieuw Leven" voor de wijk Westerland de heer P. de Waal Jz. van Anna Paulowna. Onze kermis, welke a.s. Donderdag zal zeginnen, belooft nog al wat te worden. Reeds zijn gearriveerd een Schouwburgtent, welke opgebouwd wordt op het terrein van den heer Jb. Dekker, een Cake-walk, zweef molen, luchtschommel, Danssalon, en verder werp-, schiet- en hengeltenten. Ook de waarzegster zal niet ontbreken. Verder vele kramen en stalletjes en wat niet al. Als het weer wat goed wil zijn en de beurzen zijn goed gevuld, zal het ook dit jaar wel weer gaan. Voor de bioscoop-liefhebbers worden extra-films ver toond in de Concordia-bioscoop van Jb. Bruul en in de Eerste Wieringer Bioscoop-onderneming van Hotel de Haan. Te Scheveningen is Dinsdag een man gearresteerd, die.de dader bleek te zijn van de diefstallen, die Zondag in verschillende badkoetsen te Zandvoort zijn gepleegd. Er werden enkele portemonnaies op hom gevonden, die door Zandvoortsche gasten als hun eigendom werden herkend. In de Kleine Kattenburgerstraat te Amsterdam is een vrouw, die bij het uithangen van de wasch oj^ een drooghekje leunde, uit het raam van de tweede verdieping gevallen. Zij kwam op een voorbijgang ster terecht, die daardoor tegen de straat geslingerd werd. Deze voorbij gangster, een 47-jarige vrouw, brak haar "enkel en werd naar een der gasthuizen overge bracht. De vrouw, die uit het raad was gevallen, kwam met den schrik vrij. 't Is niet alles zegen dat van boven komt. DE HEER ASSELBERGS AANVAARDT DE BENOEMING NIET. De heer Asselberg te Bergen op Zoom, benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer, heeft mede gedeeld deze benoeming niet te zullen aannemen. HIJ VERVOERDE GESTOLEN BLOEMBOLLEN VOOR „DEN GROOTEN ONBEKENDE". Maandagnacht hebben twee Haarlemsche recher cheurs op den Kinderhuissingel een auto aangehou den, beladen met negen zakken bloembollen. De be stuurder P. v. B., wonende te Heemstede, en de auto werden naar het politie-bureau overgebracht. Uit het onderzoek bleek dat de bollen waren ont vreemd ten nadeele van de firma H. te Hillegom. De aangehouden chauffeur beweerde, dat hij ze voor een onbekende moest vervoeren. De bollen had den een waarde van f 1500. Ze zijn met den chauf feur aan de politie te Ilillegom overgegeven. De koningin heeft Dinsdag ter conferentie ontvan gen ten paleize Huis ton Bosch, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Becrerebrouck. Er is al heel wat te doen geweest over het ge beente van Johan Am os Komensky, den grooten Tsjechischen paedagoog, d$zen „apostel der huma niteit", die in ons land gastvrijheid zocht en vond en daar ook overleed. Te Naardcn is een gedenk- teeken voor hem verrezen. Het schijnt nu vrijwel vast te staan, dat zijn stoffelijk overschot rust in het wachtlokaal van de Weeshuis-kazerne te Kaarden, de voormalige Waalsche kerk. Van Tsjechische zijde werd aangedrongen op een nader onderzoek, dat door de autoriteiten toegestaan, eergisteren ten deele be ëindigd is. Onder leiding der hoogleeraren in de anthropologie Mazjegka van de universiteit te Praag, Van den Broek van de universiteit te Utrecht en prof. Kleiweg de Zwaan van het Koloniaal Instituut te Amsterdam is nu het werk der opgraving in zoo verre voltooid, dat overeenkomstig vermoeden en aanwijzingen, een skelet is gevonden, dat naar alle waarschijnlijkheid dat van den grooten Tsjech zal zijn. In de komende dagen zullen de onderzoekingen van de skeletstukken worden voortgezet door prof. Maziegka, prof. Van den Broek en prof. Kleiweg de Zwaan. Naar wordt medegedeeld, zou de Tsjecho-Slowaak- sche regeering voorloopig geen ander plan hebben dan nauwkeurig te laten vaststellen, of men hier in derdaad het stoffelijk overschot van Comenius ge vonden heeft. Van pogingen, om dit naar Tsjecho- Slowakije te doen overbrengen, zou voorloopig geen sprake zijn. POGINGEN OM HET SCHIP VLOT TE BRENGEN. Zooals wij reeds meedeelden heeft men Dinsdagmor gen opnieuw getracht de Eugenia vlot te brengen. Na dat ln de voorafgaande weken met domme krachten het schip aan de landzijde was opgevijzeld, werden Maandag een twintig sleden onder het schip geplaatst. Het lag in de bedoeling het schip weer langzaam te la ten terugkomen, totdat de bodem op de in de sleden geplaatste blokken zou komen te rusten en het schip dus als het ware van een dwarshelling zou kunnen al- loopen. Reeds om half vier begonnen de voorbereidende werkzaamheden. Stutten werden aangebracht om straks als het schip weer vrij zou komen te staan met behulp van domme krachten de Eugenia als het ware weg te drukken. Een stalen tros werd onder het achterschip doorgehaald. Hierop werden de stalen voorloopers ge stoken van de manilletros van de sleepboot Drente, die om ongeveer zes uur met de sleepboot Vlaanderen naar buiten was gekomen. Om ongeveer half acht waren alle vijzels en domme krachten verwijderd. Het gekraak van hout bewees dat de Eugenia op de sleden rustte. Men had gehoopt, dat het schip uit zichzelf eenigszins zou afglijden, doch deze verwachting werd niet verwezenlijkt. Op dit mo ment stonden evenwel de stalen trossen van de van voor- en achterschip uitgebrachte werpankers nog stijf aangehaald. De mogelijkheid bestond dat bij het laten vieren van deze trossen het schip nog meer zou over komen en aan de zeezijde vrijkomen van de open staande kanten van de bedding, die de Eugenia zoo langzamerhand in den dijk gevormd heeft. Tot twaalf uur heeft men de pogingen voortgezet, zonder dat eeni ge beweging in het schip viel te constateeren. De pogingen zullen worden voortgezet. Getrokken zal dan worden op het voorschip inplaats van op het achterschip. De belangstelling van de zijde van het publiek was, ook door de vacantie, buitengewoon groot. Uit Alphen a. d. Rijn, 23 Juli: Bij het oversteken van den weg, viel de vijfjarige V. en geraakte onder een auto, waardoor het ventje op slag werd gedood. Den bestuurder trof geen schuld. Wel gewond, maar goed aïgeloopen. Maandagavond omstreeks half tien heeft ter hoogte van de „Stalenbrug" te Bergen op Zoom een aanrij ding plaats gehad, die naar achteraf blijkt, wonder lijk goed is afgeloopcn. Op dat uur reden nl. op den Antwerpschen straatweg een autobus der fa. Lief broer en een personenauto achter elkaar. Toen er ruimte was op den weg passeerde de auto, bestuurd door Dr. Fick te Bergen op Zoon, de bus. Bijna te gelijkertijd kwam uit een der zijstraten de 13-jarige 'zoon van den heer H. gehold, met het gevolg, dat deze onder den wagen terechtkwam en overreden werd. Rechter voor- en achterwiel gingen den jongen die schijnbaar niet voldoende had uitgekeken, over het hoofd en het rechterbeen. Zwaar gewond werd de knaap onmiddellijk door-den dokter in diens auto naar het Gasthuis vervoerd. Hoewel de jongen ern stig in het gezicht en aan het rechterbeen was ge wond, bestaat geen gevaar voor zijn leven. DOOR EEN WIELRIJDER. VIJF ZWAAR, DRIE LICHT GEWONDEN. Gistermiddag om ruim half drie is op den Bilt- schenweg nabij dc Kerklaan bij Utrecht een ernstig autobus-ongeluk gebeurd. Een autobus van den dienst UtrechtDoorn, rijdende in de richting Dc Bilt, moest plotseling uitwijken voor een in dezelf de richting rijdenden wielrijder, die plotseling den weg overstak.De bus botste tegen een paal van het electrische net en werd aan een zijde geheel open ge reten. In totaal werden acht passagiers gewond, van wie drie snijwonden in het gezicht kregen, terwijl vijf zeer jswaar gewond werden. Vier hunner hebben een zware hersenschudding; hun toestand is des te erger door wonden aan ge zicht en voorhoofd. Een auto van den G.G.D. en van de Emma-kliniek te Utrecht hebben de vijf zwaar ge wonden naar dc Rijksklinieken in Utrecht vervoerd. Eén slachtoffer overleden. Nader meldt men nog, dat één der zwaargewonden, een driejarig meisje, overleden is. DADER VOORTVLUCHTIG. Bij een bankinstelling te Amsterdam is men tot de ontdekking gekomen, dat een kantoorbediende te ha ren nadeele verduisteringen heeft gepleegd, tot een be drag van ongeveer 18.000 gulden, door zich valschelijk onderteelcende cheques te laten uitbetalen; gistermid dag. ten hij er vandoor ging, heeft hij nog ongeveer 100 Engelsche papieren ponden weten te bemachtigen. Hij heeft de directie nog opgebeld en gezegd, toen men hem van de knoeierijen sprak, dat het vermiste bedrag door zijn vader, die te Enschede zou wonen, gestort zou worden. Sindsdien heeft men van den jongen man niets meer vernomen, en gebleken is, dat zijn vader niet té Enschede woont. De kantoorbediende, J. J. P. geheeten, is 23 jaar oud, ongeveer 1.70 M. lang, hij heeft donker haar, dat ach terover gekamd is, donkere oogen, een breede kin, een breeden mond en dikke lippen. Vermoedelijk heeft hij een aantal Engelsche papieren ponden op zak en zal hij pogen, die tegen Nederlandsch geld in te wisselen. De politie verzoekt zijn opsporing. De N.V. IJscentrale te Rotterdam meldt: J.l. Vrijdag werd te Rotterdam afgeleverd 265 duizend K.G. kunstijs aan staven. Zaterdag 405 duizend K.G. Deze hoeveelheid bleek nog niet voldoende om aan de vraag te voldoen, want Zondagmorgen tusschen 8 en 10 uur werd er aan de fabrieken en filialen nog 68.000 K.G. afgehaald. Maandag werd er weer 293 duizend K.G. afgeleverd. EN MET 652 VERLOOFD. Voor de rechtbank te Brussel zal weldra een der grootste huwelijkszwendelaarsters terechtstaan, Adrien- ne Guyot, die op bedriegelke wijze niet minder dan vijftig maal is getrouwd en 652 maal verloofd. De avonturierster, die zoowat 30 jaar oud is, had een Engelsche moeder en een Franschen vader, een koop man, die zich te Bergen had gevestigd. Zij was een bui tengewoon mooi meisje met een innemend optreden. Na dat zij jong het ouderhuis was ontvlucht, zocht zij haar slachtoffers in de luxe-hotels en reisde voortdurend heen en weer tusschen Parijs, Rome, Brussel en de balplaat sen. Zij had steeds verscheidene wettige echtgenooten en hoe geraffineerd zij te werk ging, bewijst het feii. dat zij het klaarspeelde, tegelijk met twee broeders ge huwd te zijn. Een toevalligheid bracht haar daden aan het licht. Een man, die eveneens een aantal jaren geleden het geluk had gehad, met Adrlenne Guyot getrouwd te zijn, bezocht een kerk te Brussel, toen er een huwelijk werd ingezegend. Hij zag den bruidstoet naderen en niet ge ring was zijn verrassing, toen hij in de bruid zijn vroe gere, sinds eenige jaren spoorloos verdwenen vrouw herkende. Hij liet onmiddellijk de huwelijksplechtigheid stopzetten en de bedriegster, die kalmweg verklaarde, hem nooit eerder tehebben gezien, arresteeren. Maar de bewijzen waren te zeer tegen de bruid. Zij sloeg ten slotte over in een brutaal cynisme, erkende eindelijk echter alle haar ten laste gelegde strafbare daden en verklaarde lachend, dat het aantal van haar vroegere mannen en verloofden nog wel grooter kon zijn, daar zij hen niet allemaal in haar zakboekje had genoteerd. Bizonders is er niet gebeurd in dit conflict, verdere incidenten aan de Mandsjoerijsche grens hadden niet plaats, zoodat wel mag worden aangenomen dat de kansen op een vredelievende oplossing der kwestie toenemen. China heeft in een nota aan de Sovjet-Republiek en aan de Groote Mogendheden verklaard, met Rus land te willen onderhandelen over eene vredelieven de oplossing. Algemeen wordt deze nota beschouwd als een terugkrabbelen van China, hetgeen dan wel zijn oorzaak zou vinden in de houding van Amerika en Japan, die aan de zijde van Rusland staan in den eisch, namelijk eerst het herstel van den ouden toe stand (met een vreemd woord: den status quo ante). Amerika streeft er naar, dat Rusland en China tezamen onderhandelen zonder de tusschenkomst van derden. OVER HET HERSTEL DER BETREKKINGEN. Zoo men weet is een der voornaamste punten van de internationale politiek van Engeland: het herstel der betrekkinigen met Rusland. Onmiddellijk is de Labourregeering haar pogingen begonnen, on wilde het aanvankelijk niet erg vlotten, en ging 't er over, wie het eerst over den dam zou gaan, Rusland dan wel Engeland thans schijnt er tocli schot in te komen, wat blijkt uit het volgende. Be Sovjetonderhandelaar naar Londen. Uit Moskou, 23 Juli: De door Karachan, den vice-commissaris voor bui- tenlandsche zaken onderteekende Sovjetnota is aan den heer D. A. Nielsen, den Noorschen zaakgelastigde overhandigd. De nota zegt dat de Sovjetregeering Dovgalevski, den Sovjetgezarft te Parijs, instructie heeft gegeven, zich naar Londen te hegeven om met de Britsche re geering in onderhandelingen te treden.' De Rnsissche scholden. Uit Londen, 23 Juli: Graham, de minister van handel, zeide in het La gerhuis, ten antwoord op een vraag naar het be drag, dat de Sovjet-regeering als opvolgster van de voormalige keizerlijke regeerinig den Britschen be leggers schuldig is, dat het bedrag aan obligaties in ponden sterling en roebels van de Russische staats leningen, de gegarandeerde spoonvegleeningen en de leeningen van gemeenten en andere instellingen ten opzichte waarvan men aanspraken hij Rusland heeft doen gelden, resp. ongeveer 41 millioen pd. st. en 242 millioen roebel beloopt. Daarbij komt een niet vastgesteld bedrag van gekweekte interest op obliga ties. De minister twijfelde er niet aan dat bij event. onderhandelingen over de hervatting der betrekkin gen met Rusland de quaestie van het in betaling krijgen der verschuldigde bedragen of op zijn minst de erkenning der schulden door zijn collega's in het kabinet te berde zal worden gebracht. VERKORTING ARBEIDSTIJD EN REORGANISATIE. In het Lagerhuis heeft MacDonald gistermiddag meegedeeld, dat de regccring een ontwero tot regeling van den werktijd in de mijnindustrie in bewerking had dat in het begin der herfstzitting zou ingediend worden. Een geleidelijke verkorting van den werk tijd zou er in voorgesteld worden, alsmede dc indee ling der mijngebieden in districten, welker prijzen zich zouden richten naar de hoofdmarkt voor het district in kwestie. Onwillige eigenaars zouden des noods bij de wet gedwongen worden zich bij dit stel sel aan te sluiten, maar de premier verwachtte hier van het begin van de hoognoodige reorganisatie, waarbij zoowel eigenaars als arbeiders gebaat zou den worden. SUIKER UIT HOUT. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat dr. Haegglund, hoogleeraar aan de universiteit te Abo, een methode, heeft gevonden om suiker uit hout te bereiden. Hij heeft voor alle landen patent op zijn uitvinding aan gevraagd. TSJECHISCH KASTEEL IN REP EN ROER. Praag 23 Juli. Op het kasteel van baron Gustav Geymüller te Kamenitz is de 25-jarige Rosa Wittner uit Weenen tijdens een vuurgevecht mot politiebeamb ten doodelijk gewond. Het meisje verscheen te Kame nitz op het kasteel en verlangde d en baron te spreken. Daar deze echter afwezig was en bovendien order had gegeven cm Rosa zijn vroegere geliefde niet toe te laten, werd zij door de bedienden afgewezen. Echter slaagde zij er in een kamer binnen te dringen, waarvan zij het meubilair vernielde. Daarna barricadeerde zij zich in het vertrek, zoodat de veldwachter zich genood zaakt zag, de hulp van gendarmes in te roepen. De ra zende vrouw opende echter van het raam uit een hevig vuur op de gendarmes, die daarop terugschoten. Toen Rosa Wittner eensklaps niet meer schoot en de gen darmes het vertrek binnendrongen, vonden zij de vrouw met een schot in den buik stervend op den grond lig gen. Kort na haar overbrenging naar het ziekenhuis is zij aan haar verwonding bezweken. Men vermoedt, dat zij zich feitelijk naar het kasteel had begeven met de bedoeling de barones te vermoorden Tel. OP WEG OM BEKEND TE WORDEN. De heer J. Buisman verzoekt ons mede te deelen dat een onzer bekendste Hollandsche soubrettes een paar zijner nummers in haar repertoire heeft opge nomen; deze nummers zullen binnenkort ook in den handel verschijnen. De liedjes zijn getiteld: „Mimi zong dan weer" en „Potpourri der moderne dames". G. SCHUIJT Kz. en A. SCHUIJT-Witsen Jd. geven kennis van de geboorte van hun Zoon KLAAS. St. Maartensbrug, 23 Juli 1929. Wieringerwaarder Sportclub. Algemeene Vergadering op Donderdag 25 Juli 1929, 's avonds 8.30 uur (n.t.) bij den heer H. v. d. WOUDE. Opkomst gewenscht. HET BESTUUR. Wieringerwaard. Een pracht Rijwiel met torpedonaaf, kettingkast en zwart of nikkel stuur, Heeren f50.00 Dames f 55.00 1 jaar garantie. Agent- der Union, Burgers E.N.R., Fongers, Gomo en Tabina Rijwielen. 20 cent per pond, bij H. LIGTEN- BERG, Spoorstraat, Oudkarspel, Telef. 147. 60-Jarig bestaan SCHAGEN'S HARMONIEKAPEL, 1.15 Gezamenlijke marsch voor 't Raadhuis, medewerkenden. 250 1.30 Vaandel-defilé en beoordeeling daarvan. 1.45 Het Stedelijk Muziekcorps Enkhuizen door Schagen's straten. 2 Aanvang Muziekfeest in den Tuin. Kunstlievende leden en steunleden van Schagens Harmonie vrije toegang. Entrée voor leden Muziektuin 10 ets, op vertoon van kaart, niet-leden 75 ets. Na afloop Muziekdemonstraties door Winnubst en Helders fanfare in marsch-orde. 9.30 SCHITTEREND PROGRAMMA uit te voeren door de Gym. Ver. „Lycurgus" kerkplateau. Als slot, 10 uur: voor hengsten, type tuigpaard, in de provincie Noord-Holland zal te An na Paulowna worden ge houden op de boerderij van den heer G. W. WA1BOER, op 14 Augustus 1929, des voormiddags te 11.30 uur. Aangiften moeten voor 8 Augustus bij den Secretaris zijn binnengekomen. Hoofddorp, Aug. 1929. De Secretaris: W. SLOB. gevraagd, op een vrachtautodienst. AdresC. DE MOEL, Noord, Schagen. Gevraagd, door omstandigheden: goed kunnende melken, bij W. GUTKER, Koegras, Midden- vliet 15.

Schager Courant | 1929 | | pagina 3