7*ran$pir@erende voeten Alitmtti Nitnws- Almttilit- MMIii. De Schoone Duivelin l Raad Zijpe. Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Gemengd Nieuws. Schoolradio in Duitschland. Een nieuwe tijd. De hittegolf. De yisscherij op de Zweedsche meren. Aanstaande wereldreis van de Zeppelin. Donderdag 25 Juli 1929. AGER 72ste Jaargang No. 8499 OlIRAlt Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Zooals bekend, wordt reeds sedert eenlge jaren de radio in Duitsche en Engelsche scholen toegepast. Aan een artikel in „Radio-Welt" ontleenen we de volgende gegevens. In 1924 vatte de toenmalige Duitsche minister Bec- ker het plan op, radio in de scholen in te voeren en inderdaad toont ons de ontwikkeling nadien, dat deze volgens zijn plannen grootendeels heeft plaats gevon den. Meer dan 8000 docenten en scholen zijn thans by een Duitsche schoolradiovereeniging aangesloten. In Silezië b.v. zijn 24 scholen, in Westfalen 50, Oostpruisen 66 scholen met een eigen ontvangtoestel, terwijl alleen in 1928 in Pruisen niet minder dan 400 scholen tot het aanschaffen van een radio-toestel zijn overgegaan. En zien we in Duitschland de eerste ontwikkeling, dan merken we op, dat groote aandacht werd besteed aan de vorming van den onderwijzer zelf, vooral In de plattelandsdorpen tot uiting komt, waar de onderwijzer de vertrouwens- en raadsman is, niet alleen van de leer lingen, maar ook van de ouders. Nadat men de onderwijzers met de radio had ver trouwd gemaakt, begon men aan het eigenlijke werk. De samenkomsten voor het aanhooren van de radio-le zing waren aanvankelijk vrijwillig; als onderwerpen be handelde men de beginselen der landhuishoudkunde, taalonderricht of stenographle; ook werden kinderuur tjes gehouden. Nadien begon men met geregelde uitzen ding van eenlge moeilijker onderwerpen, terwijl thans lezingen worden uitgezonden voor alle soorten scholen. OOK IN 'T TURRSCHE RIJK. In Hamburg was Bismarck uitgenoodigd een groot transatlantisch stoomschip, dat zijn naam zou dragen, te bezoeken. De oude man, toen al niet meer de mach tige in den kring der leidende staatslieden van Europa, was onder den indruk van de (voor dien tijd) reusach tige afmetingen van het zeekasteel, van den druf en het kunnen der ontwerpers en vervaardigers van het trot- sche schip, van het comfort en de luxe die er in waren bereikt, En na de bezichtiging, waarbij hij weinig ge sproken had, kwam, in zes woorden, uit zijn mond de rake en volledige kenschetsing van wat hij had gezien: „Ja, dit is een nieuwe tijd." En een nieuwe tijd is het, die thans in de tien jaren na de oorlog beleefd wordt door tal van landen, die, voordien bolwerken van sleur, traditie, bigotte vormen dienst, Oostersche zelfingenomenheid en onaandoenlijk heid, bestemd schenen om, zonder ooit door den wiek slag van den tijd te worden aangeraakt, te blijven vege- teeren, voortdommelen. Een dier door de stooten, stompen en houwen van vele oorlogen tot besef van het heden gebrachte, z.g. de cadente volken, zoo'n „zieke man", was Turkije. Maar thans staat men daar midden in het heden, ls het al modern wat de klok slaat, kent men er de emancipatie van de vrouw, het parlementarisme, het' latijnsche alfabet, de nieuwste snufjes op het gebied der FEUILLETON DET. DUNN. 29. De twee bandieten snelden weg, daalden naar de keuken af en maakten daar hun afspraak. Helston koos het eind van het kanaal bij de Celedonian weg en Rag zou zich posteeren bij het einde van Isling- ton. „Heb je een knappert?" (pistool) vroeg Helston. „Of ik een knappert heb?" snauwde Rag. „Ja na tuurlijk." „Dan doe je beter die mee te nemen. Zoodra de kop van den vent boven water komt moet je schie ten, snap jc?" Helston legde zijn hand zwaar op den schouder van den ouden man. „Gesnapt", zei Rag hccsch. Ze gingen aan het eind van de Sewardstraat van elkaar. Helston ging westwaarts en Rag oostwaarts. Helston rende of het ging op leven en dood. Rag ging langzaam voort. Hij was van plan naar het eind van de tunnel te loopen tot waar het kanaal weer in de open lucht uitkwam, maar meer ook niet. Hij had zijn revolver alleen maar meegenomen om Helston pleizier te doen. Hij dacht er niet aan hem te gebruiken. Maar hij was wel nieuwsgierig om te zien of Barnard te voorschijn zou komen. Hij hoopte half en half dat hij liet zou doen. Rag slenterde langs Barnsbury, stak Chapelstraat oven en kwam eindelijk bij Colebrook Row, waar het kanaal weer te voorschijn komt. Hij liep de Vincent straat in en ging gehurkt zitten op het jaagpad dicht bij de tunnel en wachtte op de dingen die komen zouden. Vijf minuten tien minuten, een kwartier verliep, toen hoorde hij een zacht eentonig geluid, ais het klotsen van water in de tunnel —een geluid dat vergezeld werd door het hijgen van een menschelijk wezen. De veroordeelde naderde. Rag voelde dat hij ijs koud werd van het hoofd tot de voeten. Hij wist maar al te goed, dat als Barnard hem te pakken kreeg, hij geen medelijden met hem zou hebben. De geluiden kwamen steeds nader en nader. Het landbouwtechniek. En Turkije heeft voor den sprong van oud naar nieuw, van achterlijke nuderwelschheid naar de moderne „efficiency" een uitstekend instruc teur en voorwerker gehad in president Moestafa Kemal Pasja. Evenals illustere voorgangers in het regeers- ambt is hij in zijn vrijen tijd „heereboer". Disraeli en Bismark deden er ook aan. al was Dirzy min of meer een salon-boertje. Maar Kemal is misschien al een landman, wien men geen krenten voor olijven zou kunnen verkoopen. De boerderij is nog nieuw speelgoed voor den president- dictator. En hij voelt er zich nog niet heelemaal veilig Er is tenminste een gewapende lijfmacht op de been om voor de veiligheid van den president te waken. De president heeft zich de nieuwste machines op landbouwgebied aangeschaft en is wat trotsch op zijn nieuwe landbouwmachine met stoomvermogen. OOK SLACHTOFFERS IN POLEN. Warschau, 23 Juli. Gisteren heerschte in War schau een tropische hitte. Vijf stergevallen wegens zonnesteek worden gemeld. 's Avonds barstte een hevig onweer boven de stad los. Een persoon werd door den bliksem gedood, drie werden gewond. De bliksem sloeg ook in een tram. In een deel der stad raakte de electriciteitsvoorziening defect, waardoor dit stadsdeel totaal in duisternis werd gehuld. Een plasregen zette ten slotte eenige stadsdeelen onder water. Meseritz, 23 Juli. In den afgeloopen nacht heeft een onweer in de streek SchwiebusMeseritzLands berg a. d. W. groote schade aangericht, vooral op de velden. In het dorp Tempel (Neumark) sloeg de bliksem in een stal, waar 189 schapen verbrandden. In het dorp Decksel bij Landsberg a. d. W. ont stond, tijdens het onweer, een wervelwind, die ver soheiden schuren omverwierp en van tal van woningen de stroodaken afrukte. De regeering van Zweden is voornemens, een onder zoek te doen instellen naar den toestand der visscherij op de Zweedsche meren. Zweden dat met een totale oppervlakte van 448.000 vierkante K.M. het vierde grootste land van Europa, met uitzondering van Rus land, is, telt niet minder dan 20.000 meren en de to tale wateroppervlakte, met inbegrip van de rivieren, telt 38.000 vierkante K.M. Men raamt de opbrengst van de binnenvisscberij op 10.000.000 Zweedsche kro- enanderetranspireerende lichaamsdeelen moet men behandelen met Purolpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Purol-Voet -Toilet- en Kinderpoeder in Bussen van GO cent en 1 gla'. Bij Apoth. en Drogisten. was spookachtig, onnatuurlijk. Het kwam zeker door het gewelfde dak van de tunnel dat ze zoo onwer kelijk, zoo onaardsch klonken. Toen zag Rag een rond, kogelvormig voorwerp uit de tunnel opduiken en liet daglicht viel om het op geheven gezicht van den veroordeelde, lijkkleurig, fantastisch van vorm. Barnard was klaarblijkelijk aan het eind van zijn krachten. Hij zwom diep in het water, als een man die totaal uitgeput is en zich nog maar net kon drijvende houden. Langzaam naderde hij het jaagpad. Rag keek met uitpuilende oogen, bang dat de man zijn kant op zou kijken. Met een laatste hevige inspanning krabbelde Bar nard op den kant en bleef een dozijn passen van den ouden Rag af, staan. Het water droop uit zijn kieeren en gaf hem een vreemd, aalachtig uitzien; hij wist klaarblijkelijk niet wat te doen. Hij trok zijn jas uit om het water er uit te wrin gen. Rag bespiedde hem voortdurend. De veroordeelde stak zijn hand in den zak. Hij wil de die omkeeren, maar zijn rechterhand stootte op een vierkant voorwerp. Het was de beurs die Aggv hem gegeven had. Hij was die heelemaal vergeten. „Dat meisje is een bovenste beste", mompelde hij. „Ik herinner me nou, dat ze hem in mijn zak stop te". Hij deed de portemonnaie, een leelijk, goedkoop ding, open en vond bijna negentig shilling al Aggy's spaarduitjes. „Arm ding", dacht hij. „Hoe kan ik haar dat ven gelden? Het komt net van pas.". De oude Rag, die hem op veiligen afstand gevolgd was, zag hem stil staan en geld uit een beurs tellen. Toen scheen hij te aarzelen. „Waar heeft ie dat poen vandaan?" bromde de val- sche munter. „Verdraaid, als dat Aggy's vinkje (beurs) niet is. Waarachtig, ik geloof dat die halve gare ver kikkerd op hem. is. Net iets voor een gies, (vrouw) altijd hebben ze het voorzien op den verkeerden vent". Barnard ging naar de City Road en wendde zich Oostwaarts, steeds de kleine straatjes volgende. Hij wist er niets anders op dan maar te blijven loopen tot zijn kieeren aan zijn lichaam waren opgedroogd en het gevaar te loopen een flinke kou te vatten. HOOFDSTUK XXVIII. EEN BOM VAN DE ADVOCATEN. Leonie bleef een paar dagen te Lanehester Court. Ze zou graag haar positie als toekomstige meesteres hebben gehandhaafd, maar daar was geen kwestie Ieder verstandig rooker Heeft G0MARUS in z'n koker! Sigaren Seriemerk van 5-20 ets. r.en per jaar, welk bedrag echter vermoedelijk hooger is, aangezien af en toe buitengewoe vangsten plaats hebben. Zoo werd b.v. in Januari j.1. op een klein meer, niet ver van Stockholm verwijderd, in den tijd van 3 dagen voor een waarde va 20.000 kronen aan visch gevangen. Vele Zweedsche meren zijn kleine zeeën, zooals b.v. het Venermeer, dat 5.546 vierkante K.M. groot is en het Vettermeer, dat 1899 vierkante KJM. groot is. Er gaat een legende, volgens welke het Vettermeer een onderaardsche verbinding heeft met het Meer van Constanz. Een feit is het, dat indien op het meer van Constanz stormen woeden, het water van het Vetter meer in buitengewone beweging is. Maar de afstand van elkaar lijkt ons toch wel wat al te groot om deze legende waarschijnlijk te maken. Friedrichshafen, 23 Juli. Het luchtschip „Graf-Zep pelin" dat volgens mededeeling van dr. Eckener den 1 of 2 Augustus naar Amerika zal vertrekken, vanwaar het de groote reis om de wereld zal ondernemen, wordt thans gereed gemaakt voor den tocht. Op het oogenblik worden na bevredigende proeven, de motoren weer in gebouwd. Binnen enkele dagen zal het luchtschip voor een proefvlucht opstijgen. De nieuwgekozen raad van de nieuwe gemeente Zijpe vergaderde Woensdag 24 Juli 1929, voor de eerste maal onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer J. de Moor. Secretaris: de heer J. A. de Boèr. Afwezig waren de heeren Smit en Hoogland, zoodat aanwezig zijn de heeren De Wit, Dignum, Joh. C. Bruin, Nannis, Bellis, Blom, P. de Boer, P. Doorn en G. van der Sluijs. De Voorziter opent de vergadering en zegt dat de heer Smit, tot zijn spijt verhinderd is, wegens ziekte, om de vergadering bij te wonen. Als punt 1 van de agenda wordt aan de orde gesteld, de installatie van den nieuwen raad. In handen van den Voorzitter leggen de heeren De Wit, Dignum, Joh. C. Bruin, De Boer, Doorn en Van der Sluijs de bij de gemeentewet vereischte eeden af, de heeren Nannis, Bellis en Blom de beloften. De Voorzitter feliciteert allen met hun benoeming tot lid van den raad. De notulen der vorige vergadering worden goed gekeurd. De wethoudersbenoeming. Volgt de benoeming van wethouders. Voor den eersten zetel worden uitgebracht 6 stemmen op den heer G. van der Sluijs en 3 stemmen op den heer Joh. C. Bruin, zoodat de heer Van der Sluijs is gekozen. Voor den tweeden zetel heeft de verkiezing het vol gende verloop: van. De nieuwe graaf was nu eigenaar en zij was slechts een bezoekster. Daar ze slechts korten tijd op Lanehester Court gewoond had, was er niet veel wat aan haar toebehoorde en ze had alles in één dag bij elkaar kunnen zoeken. Maar ze was benieuwd naar dc houding die de graaf tegenover haar zou aanne men en onder voorwendsel van haar particuliere be zittingen in te pakken, bleef ze totdat het bijna tijd was voor haar afspraak met Carew. Haar bezoek verliep niet geheel zonder onaange naamheden. Den dag na de begrafenis ontving ze een brief van Lampiter, waarin hij in zeer eerbiedige ter men zijn ontslag vroeg. Daar zijn speciale diensten niet langer noodig waren, vermoedde hij dat me vrouw cr geen bezwaar tegen zou hebben hem ter stond te ontslaan daar hij in dienst kon komen bij den nieuwen graaf. Leonie las dit met een gevoel van vrees. Lampiter wist zooveel en dan nog al het gepraat dat altijd in de bediendenkamers plaats had. Ze begon er dadelijk te gen Lord Lanehester over. „Was Lampiters verhaal juist?" „Absoluut", zei de graaf kalm, „Lampiter schijnt een geschikte vent dat moet hij ook wel zijn an ders zou hij niet zoolang bij mijn neef in dienst zijn geweest. U heeft er toch niets tegen, hoop ik, Lady Lanehester?" „Hoegenaamd niets. De man is vrij om te gaan waarheen en wanneer hij wil." „Dank U', en mylord wendde zich af op die koele, onverschillige manier, die vroeger al meermalen Leonie's woede had opgewekt. ITet was niet alleen de manier van doen van den edelman, die Leonie zoo hinderde, maar ook het feit, dat Lampiter zijn bediende zou worden gaf haar een angstig voorgevoel. Maar zij was er de vrouw niet naar om te tobben en ze trachtte de zaak uit haar hoofd te zetten. Dit. was echter moeilijk. Ze kon niet nalaten het in verband te brengen met de terughou dendheid van den familie-advocaat toen zij hem voorstelde haar een 5000 p. st.. voor te schieten om do loopende uitgaven te dekken, totdat het testament officieel als rechtsgeldig was erkend. De advocaat had niet ronduit geweigerd, maar hij had toch ver meden een direct antwoord te geven. Ze zou nog van hem lioorcn, had hij gezegd. Wat bedoelt hij daar mee?" vroeg Leonie zichzelf af, uit haar humeur. „Morgen of het volgend jaar? Ik heb altijd gehoord, flat in zulke omstandigheden als deze, de rechtsge leerden hun handen in eigen zak staken en de erfge namen hielpen. Dat brengt hun wel zijn rente op. Denkt de vervelende vent soms dat het testament niet Eerste vrije stemming, 3 stemmen op den heer C. Nannis, 3 stemmen op den heer P. Doorn, 3 stemmen op den heer Joh. C. Bruin. De tweede vrije stemming heeft dezelfde uitslag. Bij loting moet nu uitgemaakt worden, welke 2 per sonen van deze 3 personen in herstemming komen. Uit de bus komen de namen van C. Nannis en Joh. C. Bruin, zoodat herstemming plaats heeft tusschen de heeren Nannis en Bruin. Deze beide candidaten nemen niet aan de stemming deel, zoodat 7 stemmen uitgebracht kunnen worden. De uitslag van deze herstemming is: Joh. C. Bruin 2 stemmen, C. Nannis 3 stemmen, blanco 2 stemmen, zoodat de heer Nannis gekozen is. Op de desbetreffende vraag antwoordt de heer Van der Sluijs de benoeming aan te nemen, onder dankzeg ging aan degene, die hun stem op hem hebben uit gebracht Spr. hoopt, evenals de 8 jaren die hij voor heen wethouder was. met dezelfde ambitie en ijver en met dezelfde onpartijdigheid de functie waar te nemen. Spr. hoopt tevens, hoewel hij niet met algemeene stem men is gekozen, op den steun van de andere leden, voor zoover zij dien kunnen verleenen, te mogen reke nen bij het werk als wethouder en spreekt den wensch uit, dat er met meer eensgezindheid, wat toegeeflijker zal kunnen worden gewerkt, dan voorheen het geval was. Hoewel de taak niet gemakkelijk is, de 8 jaren die spr. voorheen wethouder was, heeft hij met volle over tuiging zich aan de taak gegeven en spr. merkt op dat de vervulling van het ambt misschien wel niet gemak kelijker is geworden. Eén ding hebben de kiezers ge zegd, die conclusie kunnen we wel uit dn verkiezing trekken, n.1. hoe het niet moet. Spr. hoopt daarmede rekening te houden. De heer Nannis verklaart met zeer gemengde gevoe lens de benoeming tot wethouder aan te nemen. Spr. dankt Sn de eerste plaats den kiezers voor het vertrou wen om hem voor deze plaats aan te wijzen, en in de tweede palats de personen, die gemeend hebben hem als wethouder hier neer te zetten. Spr. is overtuigd een zware taak op zich te nemen, maar gezien de uitspraak der kiezers, heeft zijn fractie gemeend, de verantwoor delijkheid op zich te moeten nemen. Spr. hoopt dat te doen, zooals hij dat 10 jaar als lid van den raad heeft gedaan, zonder bijbedoeling, zonder partijbelang, maar in het belang van de gemeenschap. Voor zijn benoeming zijn er 3 stemmen op hem uitgebracht, maar spr. hoopt, dat lü de voltallige raadszitting we niet tegenover elkaar komen te staan, maar met ons elven het gemeentebe lang zullen dienen. Met dezen wensch zal spr. zitting nemen als wethouder van de vereenigde gemeente Zijpe en Petten. De Voorzitter feliciteert de heeren en noodigt hen uit hun plaatsen in te nemen, om daarna aan de orde te stellen de benoeming van gemeente-secretaris. De openbare vergadering wordt geschorst omdat de wet voorschrijft, dat B. en W. een voordracht opmaken voor de benoeming van gemeentesecretaris. De beide nieuwbenoemde wethouders worden echter eerst door de raadsleden en den secretaris gefeliciteerd. De benoeming van secretaris. Na heropening deelt de Voorzitter mede dat de door B. en W. opgemaakte voordracht luidt: 1. J. A. da Boer; 2. J. P. Goelema. Allereerst verkrijgt de heer De Boer eervol ontslag als secretaris der gemeente Zijpe. Vervolgens wordt de heer De Boer met algemeene stemmen benoemd tot secretaris van de nieuwe gemeente, met welke benoe ming de Voorzitter hem van harte feliciteert. De heer De Boer legt de veresichte eed af, waarna felicitatie volgt.. De agenda is hiermede afgehandeld en de Voorzitter zegt geen rondvraag te zullen houden ,maar wel de ge in orde is? Dat zal toch wel niet, want hij heeft het zelf opgemaakt". Maar intusschen was het maar zoo, ze moest wachten. Het was vrëeselijk vervelend, omdat de Pa- rijsche juweliers, die de Lanehester diamanten in be waring hadden, haar geen dag langer dan het eind van het contract zouden geven. Ze had weliswaar de cheque voor 15000 pond van Balhaine, maar daar had ze al van gebruikt en liet was zeer twijfelachtig of ze genoeg geld zou hebben als ze in Parijs kwam. Maar de advocaat zou haar stellig niet in den steek laten. Maar met dat al was het ontzettend vervelend. Geen wonder, dat haar kamenier, die de vorra- delijke Adèle vervangen had, opmerkte, dat haar meesteres, toen ze in Park Lane kwam er bleek en bekommerd uitzag. Het meisje schreef het natuur lijk toe aan verdriet en droefheid over den dood van haar echtgenoot. „Zijn er geen brieven voor me, Pinwell?" „Ja, mylady. Ik heb ze op uw schrijftafel gelegd in de blauwe kamer." Leonie liep den stapel correspondentie met zeke ren angst door. Ze keek of er geen brief van Peter Carew was. Die was er inderdaad en ze scheurde de enveloppe met koortsachtigen haast open. Hij bevatte slechts een paar woorden in officieele ter men. Carew was vóór alles een discreet man. De brief luidde: „Wilt U niet vergeten, dat de afspraak voor heden avond is?" „Vergeten!" mompelde ze diep ademhalend. „Het is niet waarschijnlijk, dat ik dat vergeten zal." Toen las ze haar andere brieven. De meesten kwamen van verschillende sehuldeischers. Doch, in tegenstelling met vroegere brieven van dezelfde menschen, waren ze nu uiterst beleefd. Ofschoon de inhoud van het testament van den graaf nog 0 niet door de pers was bekend gemaakt, vermoed den de handelaars en anderen, aan wie Lady Lan ehester schulden had, dat ze nu in het bezit van fondsen was gekomen en waren daardoor beleefd, waar ze vroeger beslist ruw waren geweest. Eén brief liet ze tot het laatst liggen. Het schrift was stijf en officieel. Op den achterkant van de enveloppe stond: „Harveij en Rossiter". „Wat zou die vos Harveij te vertellen hebben", vroeg ze zich een weinig bezorgd af. „Zou ik de 5000 pond krijgen?" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1