Schager Courant Tweede Blad. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. Binnenlandsch Nieuws. Een serie auto-ongelukken. Noodlottige braad te Veeadani. Gemengd Nieuws. GEWELDIGE BRAND TE BERLIJN. Het Vlootprogram der Engelsche arbeiders-regeering. Herdenking le Kanaalvluchf. Nagekomen Berichten. HEERHUGOWAARD. OUDE NIED0RP. WINKEL. Donderdag 25 Juli 1929. 72sle Jaargang. No. 8499 UITSLAG LOTING DIENSTPLICHT. Tegen de loting voor den dienstplicht lichting 1930 zijn eenige bezwaarschriften ingediend, waardoor de loting nog niet onherroepelijk is. De voorloopige uit slag was voor de dienstplichtigen als volgt: Bestemd tot buitengewoon dienstplichtige: Johan- nes Baas, Klaas Balk, Cornelis Borst, Jacobus Bij waard, Jan Dekker, Lucas van Gastel, Hendrik Groot, Nicolaas Kaper, Hermanus Joseph König, Mein#ert Krimp, Dirk Kruit, Willem Leeuwenkamp, Johann Ludwig Lutjeharms, Cornelis Molenaar, Cornelis Arie Mul, Nicolaas Gerrit Raven, Johann de Vries, Petrus Johannes Wismeijer, Gerrit Zwart. Bestemd tot gewoon dienstplichtige: Hermen Adriaan Beemster, Pieter Blokker, Jo hannes van der Gracht, Theodorus Groot, Simon Grootes, Tijs Hartog, Bauke Hoekema, Christiaan Jan Nonnekes, Gerardus Johannes Pater, Dirk Cor nelis Prins, Arie Schager, Klaas Swierts, Dirk Tjal- kens, Jan eWal, Albert Wittebol, Cornelis Jan Zwart. Binnenkort zal de uitslag officieel worden be kend gemaakt.Wermoedelijk zullen de bezwaarschrif ten tegen de loting geen wijziging in den uitslag brengen. MAATKNIPPEN. Volgens een advertentie in dit no. zal door de N.D. Modevakschool alhier een cursus worden gegeven in Ihet knippen naar maat Reeds op verschillende plaat sen werden deze lessen met groot succes gegeven en iwordt de gemakkelijke methode en grondige opleiding zeer geroemd. Er wordt nog de aandacht op geves tigd, dat dit ook voor Schagen en omstreken iets nieuws is, daar dit systeem nog niet geleerd werd. I Naar we hoorden, zullen de dames die voor deze les sen in aanmerking komen, aan huis worden bezocht COLLECTE TUBERCULOSEBESTRIJDING. Ten bate van de Tuberculosebestrijding onzer af- deeling van het „Witte Kruis" zal Zaterdag a.s. een huis collecte en Zondag een straat collecte worden gehouden. Daarbij zullen worden aangeboden keurig uitgevoerde speldjes, welke tegen minstens 10 cent verkrijgbaar worden gesteld. 1 Het is misschien haast overbodig, om deze collecten nog in den weldadigheidszin van het publiek aan te bevelen. Immers, wijd en zijd, in de naaste of in een verdere omgeving heeft men de vele verschrikkingen en de verwoeste levensvreugde, die de Tuberculose met zich voert, wel eens aanschouwd. En men weet óók hoe moeilijk de bestrijding der ziekte ls en welke groote offers daaraan worden gebracht. Zal die bestrijding in den ruimsten zin van het woord eenig nut hebben en wil men aan de zieken terug geven hun verloren levenskracht, de kracht om te gaan en te staan in het leven, dan is er altijd maar weer noodig... geld. Daarmede kan het groote leed worden verzacht, daar mede kunnen de middelen worden gezocht en aange schaft om de hoop wakker te houden, dat er een betere toekomst wacht voor hen die lijden. Zij zijn het in wiens naam wij vragen om Uwe bij drage. Hoe grooter deze is, des te méér kan worden gedaan voor onzen zieken medemensch, zooveel hechter en sterker kan de strijd zijn tegen „de Tuber culose". Waar reeds zoo vaak in getoond, dat de harten, zoo wel in Schagen als in de omgeving warm kloppen, waar een beroep wordt gedaan op de offervaardigheid der menschen, daar hopen ook wij, dat onze busjes Zater dag en Zondag steeds tot den rand mogen worden ge vuld. U kunt er verzekerd van zijn, dat er innige dank baarheid zal zijn bij hen, voof wie het geld wordt ge vraagd en dat elke bijdrage, hetzij klein of groot, het pad vè.ster zal maken, waarlangs wetenschap en zede lijke en stoffelijke hulp hand ln hand zullen gaan om de ziekte terug te dringen en eindelijk de baas te wor den. POLITIE. Gevonden: een fiets; een babymuts. SCHAGEN, 25 Juli. 19 stuks paarden f 125225, 13 stieren f 200350, 10 gelde koeien (magere) f 160—280, 102 ldeon (vette) f 250 —430, 7 kalfkoeien f 240—340, 7 pinken f 80—110, 67 nuchtere kalveren f 1224, 30 Bchapen (magere) f 22 —26, 193 idem vette f 30—38, 147 lammeren f 18—26, 2 bokken en geiten f 8—12, 30 varkens magere f 40—55, 30 idem vete per Kg. 8892 ct., 127 biggen f 2636, 5 konijnen 0.502.50, 196 kippen f 11.75, haantjes f 0.15—1.20. 57 Kg. boter f 1.90—2. JULI-PAARDENMARKT. 1 Woensdag waren aangevoerd 41 stuks, eulens f 65 150, 1%-jarige paarden f 150225, 2%-jarige paarden f 150275, rijtuigpaarden f 350500, werkpaarden f 200 —400, slachtpaarden f 150240, hitten f 80275. Handel goed. AMSTERDAM, 24 Juli.' Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 286 vette kalveren, le kw. f 0.901. 2e kw. f 0.800.90, 3e kw. f 0.700.80, per Kg. levend gewicht, 71 nuchtere kalv. f 1219 per stuk, 420 varkens, Holl., Overz. en Geld. le kw. vleeschvarkens f 1.041.05, (en prima varkens boven not.) Holl. 2e kw. f 1.031.04, vette varkens f 1.03 —1.04, per Kg. slachtgewicht. HOORN, 24 Juli. Aangevoerd 60 varkens, vette f 0.860.90, zouters f 0.88 0.90. Handel goed. MEDEMBLIK, 24 Juli. Schotsche muizen f 1.301.45, kleine f 1.301.45 per 50 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 24 Juli. Schotsche muizen f 2.504.20, schoolmeesters f 4, bl eigenheimers f 4.80, drielingen f 2.203.10, uien, drie lingen f 7.409, zilvernep f 17.20—21.60, spercieboonen f 21, tuinboonen f 22.30, roode kool f 9.80, witte kool f 6.90—8.40, per 100 Kg., bloemkool f 5.70—7.90, 2e soort f 1.80—2.10 per 100 stuks. Totaal aanvoer: 266400 Kg. aardappelen, 900 Kg. uien. 22 Kg. spercieboonen, 250 Kg. tuinboonen, 400 Kg. roode kool, 9600 Kg. witte kool, 2100 stuks bloemkool. BROEK OP LANGENDIJK, 24 Juli. Schotsche muizen f 2.304.10, bl. eigenheimers f 3.90 4.70, schoolmeesters f 2.704, drielingen f 2.603.20, tomaten A f 13, B f 10.60, C f 13, CC f 6.40 per 100 Kg., bloemkool f 12.10, 2e soort f 4 per 100 stuks, roode kool f 7—8.20, zilveruien f 15.40—17.90, zilverdrielingen f 7.90, slaboonen f 20.50 per 100 Kg. Totaal aanvoer: 256000 Kg. aardappelen, 4600 Kg. to maten, 10000 stuks bloemkool, 37000 Kg. roode kool, 750 Kg. zilveruien, 75 Kg. slaboonen. WINKEL, 24 Juli. Aalbessen f 1029. kruisbessen f 715, frambozen f 2737, aardbeziën f 3045, tomaten f 46, augurken f 1015, slaboonen f 813, sniiboonen 78, tuinboo nen f 23, doppers f 24, uien f 56 per 100 pond, kropsla f 0.602, komkommers f 811, rabarber f 34 per 100 stuks. ERNSTIG ONGEVAL ONDER EEMNES. Dinsdagavond omstreeks 8 uur had op den Rijks straatweg onder de gemeente Eemnes een vrij ernstig motorongeval plaats. Op den Rijksstraatweg reden in de richting Baarn een tweetal hoogopgeladen hooi wagens, waardoor het uitzicht op den weg, die langs den dijk te Eemnes toch al vrij smal is, geheel werd belemmerd. Uit de richting Laren reden in de rich ting Baarn een auto en een motor. Juist op het mo ment, dat de motorrijder, zekere J. M. uit Hilversum den auto en de hooiwagens dacht te passeeren, ver anderde de auto plotseling van richting en reed het inrijhek van een boerderij welke langs dezen dijk is gelegen, in. Aan remmen viel niet meer te denken en om de hooiwagens zoowel als den auto te ontwijken reed de motorrijder den dijk af en de droge langs dezen dijk gelegen sloot in, tegen een boom. De motorrijder geraakte bekneld tusschen den boom en de motor fiets. Eenige omstanders snelden onmiddellijk toe om den heer M. en zijn duorijder, den heer L., uit hun netelige positie te bevrijden. De heer M. werd bij den landbouwer Rigter binnen gedragen en klaagde over hevige inwendige pijnen, terwijl de duorijder er met enkele schrammen af kwam. Dr. Gribling constateerde een gebroken heupbeen en rib en oordeelde opneming in het R.K. Ziekenhuis te Hilversum noodzakelijk. De motor is niet ernstig beschadigd. Tegen een auto gebotst. Op de B. Wuytierslaan te Amersfoort botste een wielrijder door van het rijwielpad af te wijken tegen een passeerenden auto aan. Het rijwiel werd geheel vernield, terwijl de berijder ernstig gewond werd op genomen. Dr. Nieuwenhuizen verleende de eerste ge neeskundige hulp, Met een hersenschudding werd het slachtoffer per auto door dr. N. naar zijn woning vervoerd. Een met paard bespannen wagen, bestuurd door den woonwagenbewoner S. reed te Berkhoven een pas seerenden auto aan. Door den schok viel de vrouw van den bestuurder van- den wagen en werd aan het hoofd gewond. Per ziekenauto werd zij naar het zie kenhuis te Amersfoort overgebracht, waar men her senschudding constateerde. Door een auto overreden. Woensdagmorgen reed te Sascenheim H. B. uit Lei den, met zijn rijwiel achter een vrachtauto; hij hield zich met een touw aan dezen auto vast. Ter hoogte van de Molenstraat week echter de auto plotseling uit voor een van den anderen kant komenden auto, waardoor B. het stuur kwijt raakte en met zijn fiets in de tramrails terecht kwam. Hij kwam te vallen met het gevolg, dat laatstgenoemde auto hem over het onderlijf reed, In zeer ernstigen toestand is hij naar het St. Bernardusgesticht te Sassenheim over gebracht. EEN NIEUWE LIBERALE COMMISSIE. Het hoofdbestuur der liberale Staatspartij „de Vrij heidsbond", heeft een commissie in het leven ge roepen, die in verband met den uitslag der jongste verkiezingen en met het vraagstuk der propagan distische en organisatorische „efficiency", haar oor te luisteren moet leggen en die daarna haar bevindin gen en adviezen betrekkelijk spoedig ter kennis van het hoofdbestuur zal moeten brengen. De leiding is bij mr. Huges uit Arnhem. DE ..EUGENIA", Dinsdagavond en Woensdagmorgen zijn de pogin gen, door drie sleepbooten aangewend om de „Eu- genia" vlot te brengen, voortgezet zonder eenig suc ces hoegenaamd, zoodat ook dit vergeefsche werk we derom gestaakt is. Een groote menigte was den gan- schen avond op den dijk aanwezig. EEN ZWARE VAL. Werkman overleden. Woensdagmorgen is de 32-jarige W. A. Verplanken, toen hij werkzaamheden verrichtte op een zestien meter hooge loopbrug, in de gasstookinrichting der stedelijke lichtfabrieken te Leiden, komen te vallen. Zwaar gewond is hij naar het Elizabeth-gesticht over gebracht, waar hij eenige uren later is overleden. ONTPLOFFING EN BRAND IN EEN FABRIEK. OOK TWEE BOERDERIJEN VERWOEST. VIJF DOODEN EN VELE GEWONDEN. Woensdagmiddag om ongeveer half vier is op de aardappelmeel- en dextrinefabriek der fa. Iv. en J. Wilkens te Veendam op de dextrine-afdeeling met 'n geweldigen knal een dextrineur ontploft. Door deze ontploffing ontstond onmiddellijk een groote brand. Het bovenste gedeelte der fabriek stond weldra in volle vlam. De arbeiders sprongen verschrikt van de zolders naar heneden en velen hunner kregen meer of minder ernstige brandwonden. Zoo sterk was de luchtdruk, dat arbeiders, die vóór de fabriek werk ten, in het kanaal werden geslingerd en zich zwem mende moesten redden. Al spoedig na de ontploffing stond de boerderij, welke pl.m. 25 meter van de fabriek verwijderd staat, eveneens in volle vlam. Deze boerderij behoort aan de fa. K. en J. Wilkens en was volgeladen met aard appelmeel Toen de motorspuit van Veendam arri veerde stond een tweede boerderij, eigendom van de wed. Kemper, ook al in brand. Het staat vast, dat bij dezen ontzpttenden brand drie menschenlevens zijn te betreuren: mej. Miede- ma, echtgenoote van den opzichter van de fabriek, mej. Miedema, dochter van den opzichter en Krui- zinga, fabrieksarbeider te Meedum. Het is niet on waarschijnlijk dat nog meer arbeiders zijn omge komen. Daarover is echter nog niets definitiefs te zeggen. Er zijn zeer veel arbeiders licht gewond en vijf zwaar gewond, waaronder de zoon van den op zichter Miedema, die in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Winschoten is vervoerd. Het blijkt thans, dat de ramp is aangevangen met een klein brandje. Toen arbeiders en het gezin van den zwaarbeproefden Miedema bezig waren het brandje met emmers water te blusschen, volgde de ontzettende ontploffing, waardoor o.a. een twintig- tons stomketel een tiental meters ver is weggesliin- gerd. Muren stortten in, en daaronder zijn de slacht offers bedolven. Latere berichten. Onder de puinhoopen der fabriek zijn thans de ge heel verkoolde lijken van onderstaande drie perso nen gevonden: Kruizinga, fabrieksarbeider, onge huwd, te Meedum: mej. Miedema, de vrouw van den opzichter der fabriek en de fabrieksarbeider M. Mo- log, te Veendam, Laatstgenoemde is gehuwd en va der van één kind. Het is alles zoo droevig mogelijk. Uit Winschoten is bericht ontvangen, dat de zoon van den opzichter Miedema aan de verwondingen is overleden. Nog niet gevonden is mej Miedema, doch ter van den opzichter, terwijl wij geen zekerheid konden krijgen omtrent het lot van derf ongehuwden arbeider K. Bos, die volgens den een naar Gronin gen is vervoerd, en volgens den ander wordt ver mist. Het aantal slachtoffers is dus in elk geval ge stegen tot vijf liet laat zich denken, dat de verslagenheid te Veen dam groot is, en dat er oprechte deelneming heerscht met de familieleden van de slachtoffers. Een groote menschenmenigte heeft stil het werk van de brand weer gadegeslagen, en steeds meer drong het door, dat een ontzettende ramp is gebeurd. Het Groene Kruis en particuliere auto's reden af en aan om gewonden te vervoeren. Onbeschrijfelijke tooneelen hebben plaats gehad. Men zag vrouwen zoeken naar haar mannen, zij wisten niet of hij mis schien bij het blusschingswerk bezig was, of hij ge wond en vervoerd was, of vermist wed. Zoo zagen wij een vrouw, die zich op het ergste reeds had voor bereid, en huilende door de menigte liep en even daarna haar man slechts licht gewond tegen kwam. Hij had geholpen bij de brandweer. Een buitengewoon quantum aardappelmeel is ver brand; de juiste opgave konden wij echter nog niet te weten komen. Na den brand kwam nog een oude arbeider uit een koelkelder te voorschijn, die zich daar schuil had gehouden en niet gewond was. TWEE KNAAPJES OVERREDEN. Dinsdagmiddag i3 te Echt het zeven-jarig zoontje H. Vergoossen door het linkerwiel 4van een kar, beladen met steenen en toebehoorende aan den vrachtrijder Beu nen, gegrepen en op slag gedood. Een achtjarig jongetje geraakte te Bergumerdam (Fr.) onder een vrachtauto van de Thermo-Chemische fa briek aldaar. Het knaapje is aan de bekomen verwon dingen overleden. HET AUTOBUSONGELUK BIJ DE BILT. Het kindje, dat Dinsdagmiddag bij het ongeluk met een autobus op den straatweg van Utrecht naar de Bilt vlak bij de Bilt, zwaar gewond werd, is overleden. De toestand van de overige gewonden is naar omstandgi- heden redelijk wel. DE „VER. SAUERSTOFFWERKE" IN DE LUCHT GEVLOGEN. Uit Berlijn, 24 Juli: Hedenmiddag heeft in de Vereinigde Sauerstoffwerke in Berlijn-Borsigwalde een geweldige ontploffing plaats gehad. Door onbe kende oorzaak vloog een groote zuurstofhouder in de lucht. Een steekvlam van meer dan honderd me ter ontwikkelde zich, en in een oogenblik stond het geheele gebouwencomplex in brand. De eene ontplof fing volgde op de andere. De brandweer kwam met al het beschikbare materiaal aangereden. Telkens vlogen zware metalen stukken de lucht in en vielen honderden meters verder neer. Onder de bewoners der omliggende gebouwen ont stond een paniek. Iedereen ijlde naar buiten. De brandweer kon tot nu toe het vuur niet meester. Men vreest dat er vele dooden en gewonden zijn. Een nader Wolff-telegram meldt, dat het vuur reeds overgeslagen is op de „Rotawerke". Vier gewonde personen konden naar het zieken huis gebracht worden. Er worden nog menschen ver mist. Onbeschrijfelijke verwarring. Bizonderheden: Bij het overladen ontplofte een acethyleen-flesch. Doordat deze sprong, zijn de an dere flesschen ook ontploft. Onmiddellijk werd ge roepen: „gasontploffing, werkplaatsen ontruimen!" In wilde haast verlieten mannen en vrouwen het ge bouw, waarin ongeveer honderd personen werkten. Even daarop wrd en geweldige vuurkolom zichtbaar en explosie op explosie volgde. Men hoorde hulpge roep; een vrouw met zware brandwonden werd weg gebracht. Een gasfabriek en een opslagplaats met carbid vlak in de buurt loopen ook gevaar in de lucht te vliegen. Vermoedelijk vijf dooden en acht zwaar gewonden. V. D. seint nog over deze ramp: De fabriek is door de Schupo geheel afgezet. De geheele wijk moest ontruimd worden en in alle in de omgeving gelegen fabrieken is het werk onmiddel lijk stop gezet Er gaan geruchten dat acht personen zwaar gewond zouden zijn, terwijl vijf personen zich in het brandende gebouw zouden bevinden, zoodat men erop moet rekenen, dat deze zijn omgekomen. Verschillende ambulance-wagens bevinden zich ter plaatse. In de geheele wijk heerscht een ongekende paniek. Tot ver buiten de fabriekswijk zijn de stuk ken ijzer bij de ontploffing terecht gekomen. Alle ruiten zijn gesprongen. De tramweg, die op ongeveer 800 meter van de plaats van de ontploffing gelegen is, bleef echter onbeschadigd. De door de ontploffing vernielde fabriek is de grootste zuurstoffabriek van Duitschland. Zij levert zuurstof met samengeperste en vloeibare lucht, argon- en heliumgas. In de bijbehoorende fabrieken worden samengestelde gassen geproduceerd, terwijl een der aangesloten fabrieken de grootste acetyleenfabriek van Duitschland is. De omvang der verwoesllng. Na twee uur hard werken slaagde de brandweer er in den brand te beteugelen. De ontploffingen hiel den op en er bestond geen gevaar meer voor de om geving en voor de grootste tank, die nog niet was ontploft, ofschoon de vlammen nog steeds uit de puin hoopen bleven staan. Tot op 300 M. afstand van de verwoeste fabriek is alle s bezaaid met stukken steen en ijzer, die door de ontploffingen werden weggeslin gerd. Het verkeer in de omgeving is gestoord. Naar de brandweer mededeelt, had de ontploffing plaats in een koelkamer der acetyleenfabriek Lini- des, waar een groot aantal gevulde en ledige ace- tyleenflesschen waren opgeslagen. Twee fabrieksge bouwen en het kantoorgebouw zijn ten deele ver woest. Een nlcnwe ontploffing. Tijdens het opruiming9werk te Borsigwalde had 's avonds half acht een nieuwe ontploffing plaats van gasflesschen, waarvan de stukken over de straat werden weggeslingerd. Onder de menigte, die zich achter de politie-afzetting had verzameld, ontstond een geweldige paniek en de menschen stoven naar alle richtingen uiteen. Daar het gevaar dus blijkbaar niet voorbij was, werden nieuwe afzettingsmaatrege len getroffen. Het aantal slachtoffers. Voor zoover thans bekend is, werden bij de ont ploffing te Borsigwalde vier personen gewond. Dooden zijn niet te betreuren. HITTE EN WATERGEBREK IN WEENEN. Met onverminderde kracht houdt In Oostenrijk de hitte aan. Tegen twee uur Dinsdagmiddag werd een temperatuur van 33 graden geconstateerd, welke eenige uren later tot 36 graden steeg. Vijf personen werden door de hitte bevangen. Tengevolge van het enorme watergebruik in de hoofd stad is ernstige stagnatie in de waterleiding ontstaan, doordat zand werd meegevoerd. Eenige districten zitten zonder water, gisterochtend 11 uur was de temperatuur 33.5 graad. STEEDS LANGER IN DE LUCHT. Elf dagen. Het door de vliegers Jackson en Obrine bestuurde vliegtuig Robin was gisterochtend om 7 uur 17, elf volle dagen na zijn opstijging te St. Louis, nog In de lucht. GROOTE BRAND TE MILAAN. Tien mlllioen lire schade. In de hoofdopslagplaats van levensmiddelen te Milaan is gisternacht een groote brand uitgebroken, waardoor het geheele gebouw uitbrandde. De schade wordt ge raamd op tien mlllioen Ure. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting. BELANGRIJKE VERKLARING VAN MACDONALD. Gister deelde MacDonald in het Lagerhuis mede, dat hij thans in de gelegenheid was een verklaring af te leggen over de onmiddellijke plannen der regeering ten opzichte van het vlootbouwprogram. Het algemeene standpunt der regeering is dat bij de vaststelling van de verdediging des lands twee voor name overwegingen in het oog moeten worden ge houden: ten eerste de kansen der verdedlginsmidde- len,_ welke moeten worden gebruikt, en dan hun doel treffendheid, omvang en aard. De regeering heeft reke ning gehouden met de wijziging in de politiek en in het probleem der nationale veiligheid ten gevolge van het Kelloggpact. wil dit pact een werkelijken Invloed op de Internationale betrekkingen hebben. Dit zoo te doen zijn, ls het voornaamste doel der regeering, en er !s een stelselmatige politieke gedragslijn opgesteld, welker volledige vaststelling weinig tijd zou vereischen, om dit voornemen ten uitvoer te brengen. MacDonald gaf dan een overzicht van het overleg met de Vereenlgde Staten, welk overleg nog wordt voortgezet. De regeering. aldus verklaarde MacDonald, heeft be sloten het werk op de kruisers Surrey en Northumber- land stop te zetten, de bouworder voor het dulkboot- moedrschip Maidstone te annuleeren, evenals twee con tracten voor dulkbooten terwijl de werkzaamheden op andere marinewerven zullen worden Ingekrompen. Voor het program van 1930 behoeven in elk geval vóór den herfst nog geen orders te worden gegeven en daartoe zal niet worden overgegaan vóór de zaak ver der is overwogen. De regeering beseft natuurlijk, dat de beperking van het vlootprogram een dlrecten Invloed zal hebben op het werk op de scheepswerven, aldus MacDonald, maar ik kan tot mijn genoegen verklaren, dat als gevolg van een speciale schikking, door de admiraliteit in overweging gegeven, de hoop bestaat, dat een groot aantal arbeiders, die anders zouden worden ontslagen, aan het werk worden gehouden. De vertegenwoordigers der werfarbeiders zullen ten spoedigste worden ge raadpleegd. „Wij zijn de admiraliteit dank verschuldigd voor de hulp, die zij ons heeft bewezen; na haar deskundig ad vies te hebben verstrekt omtrent de minimumbewape ning, welke zij noodzakelijk acht, heeft zij ons loyaal bijgestaan tot het bereiken van ons doel met de minst mogelijke ontwrichting en harde maatregelen," zelde MacDonald, en hij voegde er bij: „Om mijn verklaring volledig te maken, moet ik zeggen, dat alle belangheb bende mogendheden erkenden, dat een voorafgaande overeenkomst inzake de Engelsch-Amerikaansche ge schillen noodzakelijk ls voor een regeling van den vloot- bouw. De regeeringen der in 1921—22 te Washington vertegenwoordigde mogendheden zijn ingelicht DOOR BLéRIOT VÓÓR 20 JAAR. I-Ieden 25 Juli is het 20 jaar geleden dat de Fransch- man Blériot over het Kanaal vloog. Het Hdbld. herdenkt dit: Twintig jaar is niet lang. Zeker niet in den tijd waarin wij thans leven: dien tijd, die ons allen veel te snel gaat. Maar twintig jaren beteekenen hier veel in de geschiedenis van de luchtvaart, die tenge volge van den wereldoorlog in een ongelooflijk tempo gekomen is tot de hoogte van thans. Twintig jaar is het vandaag geleden, dat Louis Blé riot over het Kanaal vloog. Met een door hem zelf geconstrueerd vliegtuig, voorzien van een 35 paards Anzani-motor. Een feit, waardoor de heele wereld in dien tijd meer verbluft werd, dan toen slechts lut tele jaren later John Alcock in zestien uren over den Atlantischen Oceaan vloog, van New Foundland naar de Iersche kust. Twintig jaren. De man, Blérot, leeft thans nog, is nog een man in de kracht van z'n leven. Heeft tijdens den oor log den immensen groei van de luchtvaart meege maakt: een groei die hem en zooveel anderen uit de prille jeugd der aviatiek, eenigszins heeft overstemd en heeft achtergelaten. Bleriot is veteraan. Wordt als zoodanig beschouwd. Beschouwt zich zelf trouwens ook zoo. Maar toen! Vóór 20 jaar! Ja, toen was Blériot met enkele anderen de man. En zijn vlucht over het Kanaal met de bepaalde hulpmiddelen van toen haast een even groot waag stuk als een Oceaan-vlucht thans bracht Louis Blériot op het allereerste plan. Woensdagmdidag is hier een autoongeval gebeurd, waarbij een dochtertje van den heer P. de Goede met een gebroken dijbeen werd opgenomen en per auto naar Alkmaar vervoerd moest worden, nadat eerst een voorloopig verband was aangelegd. Woensdagmiddag werd door B. en W. publiek aanbe steed het uitbreken van de bestaande klinkerbestrating en het aanbrengen van een gewalste deklaag van teer- porfier op een gewalste puinfundeering op den dorps weg (kom der gemeente) ongeveer lang 800 meter, met den volgenden uitslag: Ingeschreven werd door: C. de Wit te Medemblik voor f 21695, A. Groot en zoon te Akersloot voor f 21714, J. Ooms te Avenhorn voor f 20724, de N.V. wegenbouw maatschappij Teermacadam te Den Haag voor f 24884, een biljet werd te laat ingeleverd en terzijde gelegd. De begrooting was f 15425; het werk werd niet gegund De Postduivenvereeniging „Steeds Verder" te Winkel hield Zondag 21 Juli een vlucht vanaf Lier (België). Afstand 165 KM. Loslating 8 uur. Aankomst te Winkel: 1. A- Dellen 11.7.52; 2. A. Dellen 11.13.47; 3. A. Raven 11.46.32; 4. P. Strobbe 11.53.19; 5. A. Raven 12.43.57 6. N. Wijn 12.56.55; 7. P. Strobbe 13.31.54; 8. J. Butter 13.32.15; 9. A. Deliën 15.—.7; 10. P. Strobbe 15.7.59. Volgende week 28 Juli wordt gevlogen vanaf Vil voorde. Afstand 188 KM.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5