DE EERSTE MIJLPAAL. Gemengd Nieuws. Vulkanischs uitbarsting op de Fidsji- eilanden. Opstand onder uitgewezen immigranten. Alleen op de wereld. Duitsch—Belgisch grensincident. De vondst van traangas te Berlijn. Een droge zomer. Botsing in de lucht. Zal het een bloedige 1 Augustus worden? VOOR DEN KANTONRECHTER TE ALKMAAR. f3000 ruim meer hebben gekost, een bedrag dat in hoogere huur op de huurders zou hebben moeten worden verhaald. En om de huren niet te hoog op te voeren was besloten den weg niet te beharden. Een paar jaar geleden was de straat zeer verslecht, omdat de Burgemeester daar toen kermiswagens had geplaatst. Men had van gemeentewege de straat niet behoorlijk in orde gemaakt, maar er sintels op geworpen. Daardoor was ze zwart geworden en werd daar later van gemeentewege aanmerking op ge maakt, iets wat men bij de gemeente zelf had ge daan en dus niet de schuld der woningbouw was. Spr. begrijpt dus niet te best hoe men in den Raad de vereeniging voor dien toestand aansprakelijk kon Stellen. Maar er is nu in den Raad besloten dat de gemeente de straat zal bcgrinten. Van overname heeft spr. echter nog niet gemerkt. Verder zijn er nog ingekomen stukken van het P.E.N. over een te verhuren woning en van de Ned. Spoorwegen over den sinds jaren aan de Woning bouw gegeven toeslag op de door haar gehuurde wo ningen. Deze toeslag is naar het oordeel der Ned. Spoorwegen te hoog berekend en moet in overeen stemming zijn met den crisistoeslag van het Rijk, terwijl ze steeds is gebaseerd geweest op het tekort wat door de gemeente wordt bijgedragen. Het inge komen rechtskundig advies van Mr. Buiskool conclu deert dat steeds de goed toeslag is berekend en wordt besloten deze te handhaven en dit aan de Ned. Spoorwegen mee te deelen. Volgt het cardinale punt der agenda: de verhouding tot het Gemeentebestuur. De voorzitter leidt uitvoerig dit reeds in ons blad vermelde punt in en daaruit blijkt, dat de aanlei ding is geweest een brief van B. en W. over het pas- seeren van den heer Kos als huurder. In een discours van den burgemeester en den voorzitter der Woning bouwvereeniging bleek, dat de heer Schoorl, admi nistrateur, had gezegd, dat deze kwestie nooit in de Woningbouw was behandeld, terwijl dit wel degelijk het geval was geweest. De heer Schoorl had in de Woningbouwvergadering zelf meegewerkt om de zaak-Kos te bespreken en later gezegd, dat hoewel hij in B. en W. deze kwestie had toegelicht, niet had kunnen verhinderen, dat de bewuste afkeurende brief hierover, aan de Woningbouw was verzonden. Door de mededeeling van den burgemeester bleek dus wel, dat er van den kant des heeren Schoorl een ver keerde voorlichting van zaken was gegeven. Ook uit het verdere onderhoud met den burgemeester, dat op allesbehalve vriendschappelijke wijze werd ge voerd, en waar den voorzitter verschillende verwij ten werden gedaan, bleek wel dat de sympathie voor de Woningbouwvereniging niet groot was. En uit de uitdrukking van den burgemeester: „ik verdom het langer, want hier zit Trapman weer achter'en wat verder werd gezegd, bleek wel, dat er een geest heerscht bij B. en W., die van weinig waardeering getuigt. Ook de opmerking des heeren Leguit in den Raad, bewijst dat duidelijk genoeg. Voorzitter ver telde verder uitvoerig, hoe hij ook reeds vroeger bij den burgemeester had uiteengezet het standpunt dat niet B. en W., maar het bestuur der Woningbouw- vereeniging de woningen toewezen, een opmerking, die door voorzitter thans weer opnieuw werd vastge legd. Zooals reeds opgemerkt, uit alles bleek wel duide lijk, dat door den heer Schoorl met opzet een geest tegen de Woningbouw in B. en W. wordt gebracht, die niet bevorderlijk is aan een goede verstandhou ding, integendeel, en dat bracht voorzitter er toe om niet langer met zulk een bestuurslid te willen sa menwerken. Eerst had hij gemeend zelf maar te moe ten bedanken, maar in het belang der vereeniging had hij dit niet gedaan. Spr. meent, dat waar het werk van het bestuur geheel belangeloos geschiedde, in het belang der ge meenschap, dat toch wel op wat medewerking van den kant van het gemeentebestuur kon worden ge rekend. De toestand wordt op deze wijze onhoudbaar en dat is alleen het gevolg van het uit twee monden spreken van den heer Schoorl en het geven van een verkeerde voorstelling van zaken, wat spr. ook nog met andere voorbeelden illustreert. Spr. meent dat èn het belang èn het prestige der Woningbouwvereeniging eischt, dat in deze een af doende verandering komt, een samenwerking als op deze wijze onmogelijk is. De heer Schoorl zegt voor de derde maal te willen herhalen, dat het niet waar is dat hij met opzet een verkeerde verstandhouding zou bewerkstelligen tus- schen Gemeentebestuur en Woningbouwvereeniging- bestuur. Dat schijnt het punt te moeten zijn, waar om alles draait, dat spr. dat met opzet zou doen, en als dat de vooropgezette meening der heeren is, is het beter dat spreker geen deel meer neemt aan de discussies. Spr. zegt zelf wel te voelen de moeilijk heden van zijn dubbele positie van wethouder en be stuurslid der Woningbouwvereeniging en is het voor nemen hem dan ook niet vreemd om aan het einde van het boekjaar als bestuurslid te bedanken. Op de détails wil spreker niet ingaan, omdat hem door uit latingen van derden enz. wel is gebleken, dat er in deze gemeente menschen zijn, ook wel in deze ver eeniging, die alles doen om hem er uit te krijgen. Spr. wijst er op dat hij voor deze vereeniging en ook in het geheele vereenigingsleven in Schagen wel zooveel heeft gedaan, dat het niet is aan te nemen dat hij met opzet een verkeerde verstandhouding zou bevorderen.' Spr. wil dan ook niet langer, waar zulk een opzet hem maar steeds wordt toegedacht de vergadering bijwonen, maar gaat heen, de heeren een prettige vergadering verder toewenschend. De voorzitter vraagt den heer Schoorl of het dan niet waar is zooals de burgemeester heeft gezegd, dat hij in B. en W. heeft gezegd, dat het geval-Kos in de bestuursvergadering niet is besproken. Dat is toch de aanleiding van alles. Ontkent u dan dat te hebben gezegd in B. en W.? U praat hier met ons mee en tracht nog Burge meester en collega er met hun gat in te draaien. U is, zegt voorzitter, nu wel bezig om anderen de schuld te geven, maar u ziet niet den balk in eigen oog, maar wel den splinter bij anderen. U wilt u nu maar op deze wijze van de zaak afmaken, maar dat is niet de manier. Wil men ruiterlijk schuld beken nen, dat is wat anders. Maar de bewijzen zijn er voldoende hoe door u is gehandeld en met opzet aan de zaken een verkeerde" draai wordt gegeven. De heer Schoorl vertrekt zonder op de pertinente vraag van den voorzitter antwoord te geven. Het spreekt vanzelf dat de vergadering zeer ver ontwaardigd was over zulk een optreden en de heer Mr. Buiskool maakte zich tot tolk der aanwe zigen door voor te stellen den heer Schoorl als be stuurslid te royeeren. Een man die te laf blijkt zijn standpunt te verdedigen, niets ontkent en zelfs on danks dat geen der aanwezigen nog één woord heeft kunnen zoggen, of een meening over het geval te Viten, wegloopt, blijkbaar dus niet durft af te wach ten het oordeel van anderen, die is toch zeker als bestuurslid niet te handhaven. Uit de verder volgende discussie, die ons te veel ruimte zou vragen om geheel mee te deleen bleek wel dat men er algemeen van overtuigd was, dat de heer Schoorl in alle opzichten verkeerd had gehandeld. Niet alleen in deze kwestie, maar ook bij de verze kering der eigendommen der vereeniging, zoowel als bij de debatten in den Raad over de Thorbecke- straat bleek wel, dat door hem in de hand wordt ge werkt een verkeerde verhouding, terwijl zeer zeker ook bij andere gelegenheden, o.a. bij de besprekin gen in B. en W. over de vergadering der! Midden- standsvereeniging inzake electrische speruren enz., de voorstelling die de heer Schoorl van de bespre kingen geeft, niet zuiver op den graad is. In de ver gadering werd er op gewezen dat men het niet be grijpt dat, hoewel de heer Schoorl zelf zegt de moei lijkheden van zijn dubbele functie te voelen, hij niet heengaat. Het is immers absurd dat hij als wethouder zijn eigen salaris ais administrateur moet goedkeuren, terwijl hij als wethouder eigen beheer en administratie enz. controleert. De prak tijk had bovendien nu wel bewezen, tot welke ver wikkelingen die dubbele functie aanleiding kan geven. Het slot was dat met algemeene stemmen de hou ding van den heer Schoorl scherp werd afgekeurd en hem schriftelijk in overweging zal worden gege ven als bestuurslid te bedanken. Per aangeteekende brief zal hem deze uitspraak der vergadering worden kenbaar gemaakt en is er 15 Aug. a.s. geen of geen bevredigend antwoord, zal in een nieuwe ledenver gadering worden besproken welke maatregelen dan verder dienen te worden genomen. Aan het slot der vergadering wordt van verschil lende zijden aan den. voorzitter hulde gebracht voor de wijze waarop hij dit conflict heeft afgewikkeld en hartelijke blijdschap uitgesproken over zijn aan blijven als voorzitter der woningbouwvereeniging. Verder werd in overweging gegeven om, nu een vriendschappelijke samenwerking met het gemeen tebestuur niet mogelijk bleek, zich stipt te houden aan rechten en verplichtingen die men had, opdat op het raadhuis de bemoeiingen met de zaken der woningbouwvereeniging niet verder gingen dan de wet voorschrijft. Hierna sluiting. GESLAAGD. De heer T. Bijpost, vroeger alhier, thans onderwij zer te 's Gravenhage, is geslaagd voor de acte En- gelsch. EEN MILJOEN VOOR LIEFDADIGE Het bestuur van de dit jaar voor het eerst in werking getreden Sweepstake van de Londensche effectenbeurs op het resultaat van den Derby, had de koninklijke goedkeuring gekregen op voorwaarde dat 10 procent van de bruto-opbrengst voor liefdadige doeleinden afge zonderd zou worden. Dit bedrag van 10 procent is na der vastgesteld op 108 duizend pond en het bestuur heeft gisteren bekend gemaakt dat hiervan 21000 pond gegeven zijn aan de Benevolent Exchange Society, 5 zie kenhuizen krijgen elk 5000 pond, en de rest is verdeeld over 30 instellingen van zeer uiteenloopenden aard b.v. het Britsche legioen, he£ Leger des Hells, de Toe H-beweging, de Kanker- en radiumfondsen, enz. die elk tenminste duizend pond krijgen. GEEN MENSCHENLEVENS TE BETREUREN Naar uit Soeva (Fidsji-eilanden) wordt gemeld, is op het eiland Viuefou (Tonga-eilanden) het dorp Tutu door een vulkanische uitbarsting vernield. Er zijn geen menschenlevens omgekomen. Nader wordt nog gemeld: De Britsche consul voor de Tonga eilanden heeft me degedeeld, dat er op het eiland Nioeafoen en den Tonga archipel een vulkanische uitbarsting heeft plaats gehad De consul zegt, dat het dorp Foetoe is verwoest doch dat er geen menschenlevens te betreuren zijn. boewei de inwoners alles hebben verloren. DOOR ONGUNSTIGE ELEMENTEN DAARTOE AANGEZET. Uit New York wordt gemeld: Honderd zes en zeventig immigranten, die door de Amerikaansche autoriteiten niet in de Vereenlgde Sta ten werden toegelaten en daarom tijdelijk werden on dergebracht op Ellis Island, zijn op de veerboot tus- schen Jersey City en Ellis Island in opstand geraakt. Een Duitsche immigrante, Dora Peters, sloeg een vens ter stuk en trachtte den Immigratie-inspecteur zijn dienstrevolver te ontrukken. Ze verwondde verscheidene beambten, die haar trachtten tegen te houden. Een Sy rische vrouw trachtte met een schaar zelfmoord te ple gen. Een Italiaan was reeds in het observatiegebouw uit een raam gesprongen en gevlucht Hij kon echter achtervolgd en gearresteerd worden. Een groot aantal Immigranten maakte zich aan verzet schuldig. Waar schijnlijk zijn zij daartoe aangezet door ongunstige ele menten aan boord, aangezien zich veertig misdadigers onder de voor Ellis Island bestemde passagiers bevon den. BERLLJNSCH WEESKIND ONTVLUCHT ZIJN PLEEGOUDERS. Naar een Wolff-telegram uit Berlijn meldt, vonder, passanten dezer dagen in het dorp Gleilingen bij Han- nover, uitgepat langs den weg een negenjarig Berlijnsch weeskind, dat blijkens zijn verhaal te voet onderweg was, om zijn tante in Goettlngen te bezoeken. Het kind had het traject BerlijnGleidingen nu eens de spoorlijn dan weer den grooten rijweg volgend, in 14 dagen al wandelend afgelegd. Hij zeide Paul Kunstmann te heeten en in Walner- Theaterstrasse te Berlijn bij pleegouders te wonen. Hij was vandaar gevlucht, wijl hij, na den door zijner ou ders, slecht behandeld werd. Tijdens zijn lange voetreis speelde hij nu en dan in de kleine steden en dorpen, waar hij passeerde, met de kinderen dier plaats en van hen kreeg hfj dan gewoon lijk iets te eten en te drinken. DUITSCHE COMMUNISTEN POGEN OP BELGISCH GEBIED DOOR TE DRINGEN. Uit Brussel wordt gemeld. De „Llbre Belglque" publiceert een telegram uit Ver- viers, meldend, dat gedurende een vliegfeest, hetwelk Zondagmiddag bij Vervlers plaats had, door middel van luidsprekers omroepen werden gericht aan het adres der gendarmes te Vervlers en te Spa, die opdracht kregen om zich onverwijld naar de grens te Calamine te bege ven, waar ongeveer zeshonderd Duitsche communisten een poging deden om op Belgisch grondgebied door te dringen, om daar een manifestatie te houden, nadat zij te Aken door de politie waren verjaagd. De manifestanten werden aan de grens teruggewezen. EEN OVERDREVEN VOORSTELLING. Wolff meldt uit, Berlijn: Het eerste bericht over de ontdekking van den voorraad gifgas in de Barstrasse te Wilmersdorf zijn overdreven gebleken. Het gaat niet om duizen den doch om enkele glazen bollen en eenige honder den ampullen van een vinger dik, welk gas, dat noch levensgevaarlijk, noch schadelijk voor de ge zondheid is, bevatten en dat tijdens den oorlog voor het beproeven van gasmeters werd gebruikt. De gezondheid der gaswerkers, die den voorraad vonden, heeft geen nadeel ondervonden en de man nen behoefden geen medische hulp in te roepen, daar de sterke prikkeling der traanklieren, na kor ten tijd ophield. De brandweër had terstond eenige manschappen, die met gasmaskers waren uitgerust, naar de plaats van de vondst gezonden. De glazen bollen en am pullen werden opgeruimd, zoodat er verder geen gevaar meer bestaat. De eigenaar van de fabriek van prikkelgas, heeft op het oogenblik een technisch bureau in Saksen. Hij zal zoo spoedig mogelijk in verhoor worden ge nomen over de vraag of er nog meer schadelijke gassen op het terrein liggen begraven. Zou dit het geval zijn, dan zouden de eventueel nog aanwezige voorraden onder deskundig toezicht onschadelijk worden gemaakt. DE BEHULPZAME HAND. Agent: Wat aeed je met je hand in de zak van meneer? Eheh.... kijken of meneer niet vergeten was zijn brief te posten. MAAR IN VROEGER DAGEN IS HET NOG WEL EENS ERGER GEWEEST. Nu we een zoo bizonder drogen zomer beleven en sommigen naar een verklaring van deze uitzonderlijke weersgesteldheid zoeken in de radio en andere moderne zaken, moge hier een uittreksel volgen uit de in 't jaar 1543 „Tantwerpen" gedrukte vertaling der, tot dat jaar bijgewerkte, kroniek van Joan Carion: „Int selve Jaer so wast also heeten drogen somer, dat in menlghe jaren daer te vooren desgelijcx niet ghe- weest en hadde, dat veel wateren verdroeghden, prince palijck den Rhijn die van Ceulen nedercoemt... dese was also droeghe datmen daer doer heeft' moghen gaen, ende oock so heeft een lantman van nieuwicheyt daer doer ende weder gaen ploegen, ick meen dat dit ln duysent jaer te voren noyt ghebuert en is... In dit Selve jaer so was die Seyne te Parijs also droeghe datmen daer doer mocht gaen met droghe voe ten." EEN VLIEGER LEVEND VERBRAND, TWEE PILOTEN VERPLETTERD. Omtrent het gister gemelde vliegongeluk boven Klngs- bury in het Noord-Westen van Londen, waarbij drie personen om het leven kwamen, worden nog de vol gende bijzonderheden meegedeeld. Twee lichte vliegtuigen van het Steglane-vllegveld, het eerste bemand met een, het tweede door twee per sonen, vlogen op een hoogte van 300 meter boven Kings- bury toen een vreeselijk gekraak de menschen uit de huizen haalde en men tot zijn ontzetting zag, dat de twee machines met elkander in botsing waren gekomen. Eerst vielen er stukken naar beneden en later storten beide toestellen als steenen ter aarde. Men snelde naar de plaats waar de toestellen waren neergekomen. Een machine stond in brand; helaas kon men er niet in sla gen den bewusteloozen piloot uit de vlammen te redden Hij verbrandde levend. Het andere toestel was volko men vernield: geen stuk was meer heel en de beide vliegers waren onkenbaar verminkt. Men weet niet3 over de identiteit van toestellen en vliegers. In ieder geval zijn het burgerlijke vliegeniers. VOORBEREIDINGEN VAN DE COMMUNISTEN VOOR DIEN DAG. Strenge maatregelen te Parijs. Uit Parijs wordt gemeld: Voor de handhaving van de orde op 1 Augustus, zijn alle maatregelen getroffen. Er is een macht van 22.000 pólitle-agenten en republikeinsche garden beschikbaar. De stations worden streng bewaakt. Uit da provincie zijn versterkingen voor de republi keinsche garden aangekomen. Herhaling van de Mei-onlusten In Dultsch- land? Te Leningrad zijn de Duitsche communisten Thael- mann en Neumann aangekomen. In een arbeidersverga dering, die door de partij-organisatie van Leningrad be legd was, voerden zij het woord over de communistische beweging In Duitschland. Thaelmann verklaarde, dat de communistische beweging in Duitschland ondanks de hevige bestrijding door de onder bevel der sociaal democraten gedwongen politie vooruit ging. De tegenstand, dien de communisten de politie gebo den hebben, heeft bewezen, dat geen politie maatrege len in staat waren de communistische beweging ln Duitschland tegen te houden. De eerste Augustus zou In Duitschland hetzelfde beeld toonen. Vacantle-zitting op Dinsdag 30 Juli. ZIJN ZAKMES MISBRUIKT. De Zuiderzeewerker Willem K. uit Hansweert die op 21 Febr. te Barsingerhorn ter gelegenheid van ,een vechtpartij met den machinist M. B. van Winkel, dezen met zijn zakmes had bewerkt en bloedend verwond, wa3 op 24 Juni bij verstek ter zake mishandeling tot 6 we ken gevangenisstraf veroordeeld. Hij was van dit von- ns in verzet gekomen, welke verzetzaak heden zou wor den behandeld. De zaak werd echter uitgesteld tot de zitting van Maandag 9 Sept. De opposant, aan wlen mededeeling was gedaan, was dan ook niet ter zitting aanwezig. VOOELOOPIO NOG GEEN MALAISE. Op de strafzitting van het kantongerecht a.s. Vrijdag zullen pl.m. 100 zaken worden behandeld. BIJ HET TOT STAND KOMEN VAN DE VERBIN DING TUSSCHEN WIERINGEN EN MEDEMBLIK Over tien maanden het water er uit. Naar aanleiding van de tot stand koming van dei verbindingsdijk tusschen Wieringen en Medemblih waarover wij bereids enkele mededeelingen hebbei gedaan, schrijft het Hdbld. nog het volgende: Op den langen en moeizamen weg welke naar dj drooglegging der Zuiderzee voert, is thans de eersl mijlpaal bereikt. Maandag, even na den middag, L de keileemen kern van het dijkslichaam Medemblik} Oostpunt van Wieringen (Den Oever) gereed geko men, waardoor dus de afsluiting van den éérste dei vier toekomstige Zuiderzeepolders een feit is gewor den, een feit, waarbij wij voor een oogenblik stil wil] len staan. Het thans bedijkte gedeelte wordt weliswaar vern weg de kleinste der vier polders, doch beslaat niett min nog een oppervlakte van bijna 22.000 bundel (de Z.W. 57.000, de Z.O. 103.000 en de N.O. 50.000), Deze oppervlakte, welke dus nog één zesde grooter ia dan de Haarlemmermeerpolder, bestaat voor de Helft uit een klei, welke te vergelijken is -net den grond der IJpolders, verder voor een vijfde deel uit licht* klei, gelijk aan de gronden der noordelijke zeepolderi, in de provincie Groningen en tenslotte voor een kwart uit zavel en pl.m. 9 zand. Een rijke buit staatj thans dus reeds te wachten! Er is echter één eigenschap, welke zal maken, dat! de versche gronden van dezen eersteling den land-! bouwkundigen werkers nog wel eenig hoofdbreken! zullen bezorgen. Wij bedoelen het hooge zoutgehalte; dat uitgedrukt in procenten chloor in dit ge-{ deelte n.1. 1.21 bedraagt, dat is tweemaal zoo hoog als in den Z.W.-polder, bijna driemaal dat van den Z.O. en zelfs vier maal dat van den N.O.-polder! De' agronoom valt dus direct al met den neus in de gezouten boter! Het feit, dat reeds nu en zelfs nog twee maanden eerder dan verwacht werd het „eerste kwartier" van de Zuiderzee is bedijkt en dus binnen korten tijd bemalen kan worden is, behalve aan de kundig- heid onzer ingenieurs en uitvoerders, te danken r.an het indertijd door de volksvertegenwoordiging geno men besluit, om de drooglegging in een z.g. versneld tempo te doen geschieden, zulks met het oog op de voortdurende stijgende behoefte aan cultuurgrond en werkgelegenheid. Daarom heeft men toen besloten* niet zooals vroeger het plan was den grooten afsluitdijk van Noordholland naar Friesland te bou- wen en eerst daarna een begin te maken met de be dijking der eigenlijke polders in de alsdan afgesloten Zuiderzee, doch feitelijk twee dingen te gelijk te doen, n.1. den afsluitdijk en den dijk voor den N.W.- polder onafhankelijk van elkaar te bouwen. Een gevolg daarvan is geweest, dat men den polder dijk MedemblikWieringen thans zwaarder moest maken, dan anders het geval ware geweest; immers hij moest nu gelegd worden in volle zee, in nlaats van in een afgedamde binnenzee met kalmer water en geen eb en vloed. Maar tegenover deze grootere moeite en kosten staat, het groote voordeel, dat nu reeds volgend jaar de eerste 20.000 van de 230.000 bunder te veroveren grond zielen droog vallen en na korteren of lango ren tijd ter beschikking van den landbouw zullen komen, hetzij in huur, hetzij in erfpacht, hetzij in eigendom, dat moet nog uitgemaakt worden (een voor de bestudeering van het vraagstuk der uitgifte van de Zuiderzeegronden ingestelde staatscommis sie heeft, nog geen rapport uitgebracht). Maar bo vendien hebben thans veel meer handen werk ge vonden, dan Anders het geval ware geweest; zoo werkten b.v. in het afgeloopen jaar niet minder dan 6000 man bij de Zuiderzeewerken! De pompinstallaties voor Werkspooi, Wanneer nu aanstonds de dijken van den N.W.- />older zijn afgewerkt, kan een begin worden ge maakt met het uitmalen van het zeewater. Daartoe en óók om later den polder droog te houden worden twee groote gemalen gebouwd, een electrisch bij Medemblik en een Diesel-gemaal te Den Oever. Het gemaal bij Medemblik, dat evenals dat op Wieringen, vervaardigd wordt door Werkspoor, krijgt de grootste capaciteit: de drie electrisch aan gedreven centrifugaalpompen hebben elk een wa- terverplaatsend vermogen van 390.000 liter water per minuut bij een normale opvoerhoogte van zes meter en 107 omwentelingen per minuut. De hoogst voorkomende opvoerhoogte, waarbij nog gewerkt moet kunnen worden, bedraagt 9.60 M. De slakken huizen dezer pompen worden geheel uitgevoerd in gewapend beton. Welke eischen van drukvastheid en waterdichtheil aan deze slakkenhuizen bij een opvoerhoogte van bijna 10 m. gesteld moeten wor den, laat zich denken! Elk dezer pompen wordt direct aangedreven doori een draaistroommotor van 900 E P.K. bij het norma le aantal omwentelingen van 107 p. m. en bij 3000 Volt spanning. De beton-contructie, welke uitgevoerd wordt door de fa. Hillen en Roosen en Trio, is reeds goed gevorderd,, evenals de electrische installatie, die in uitvoering is bij Smit en Co. te Slikkerveer. Het gemaal bij Den Oever zal wórden aangedre ven doof twee Diesel-motoren, vervaardigd door Werkspoor, elk van 6 cylinders en een vermogen van 600 E.P.K. bij een gemiddelden zuigerdruk van 6 kg. per vierk. cm. en 175 omwentelingen per mi nuut. De capaciteit van elke pomp is 250.000 liter per minuut, bij een opvoerhoogte van 5.30 m. en 133 om wentelingen p. m. Door opvoering van het toeren tal moet de pomp bij een opvoerhoogte van 9 m. nog water kunnen uitbrengen. Uit een en ander blijkt dus, dat de totale capaci teit der twee installaties zal bedragen pl.m. 1.7 mil- lioen liter water per minuut of wel rond 2500 mil- lioen liter per dag! Men denkt den polder dan ook in ongeveer tien maanden te kunnen leegpompen. De pompen van beide gemalen worden voorzien van speciaal daarvoor geconstrueerde waaiers, die wanneer de polder droog zal zijn, door normale zul len worden vervangen. WAT EEN VRAAG! Toerist: Zijn hier dikwijls «eden gestori? GtdsNooit meer dan cén rr; naar be-

Schager Courant | 1929 | | pagina 6