Schier Courant vROSSEM^ ZEEPAARD I5cr BOERDERIJ en VEEHOUDERIJ Derde Blad. m w m ft «Brabantsche brieven. Nederlandsche Middenslandsbank N.V. .Ï&a.k-X -.1 .'..v^ ■--u.'t -■-jJtfc.: In verband met de verwachte communistische ma- I autobussen waren gecharterd om agenten-transpor- nifestaties waren, evenals elders, ook te Parijs uitge- ten in snel tempo naar bedreigde punten te kunnen breide maatregelen door de politie genomen. Talrijke vervoeren. Zaterdag 3 Augustus 1929. 72ste Jaargang. No. 8504 Eya üÉt.,W fa W B FEUILLETON. L VERTELLINGEN. f Ulvenhout, 30 Juli 1929. Menier, Tc Ben weer thuis amico •n sjuust op tijd. Net pakte-n-lk Zondagavond d'n klink van de deur vast of 't begon te rengelen, zoo- da 'k maar zeggen wil: keb 't bestig getroffen mee m'n Uitstapke; krek van zoutte! Mee da'k binnenkwam ■tapte Trui sjuust in d'ren hansjop en da was wezen lijk 'n thuiskomst heele- maal in d'n Schevening- echen stijl. Want daar hè 'k zoo wa niks aanders ge zien as hansjoppenparade «n dikkels nog veul minder. 't Xs daar zoo stark, as ge'r ordentelijk rondkuiert ln oew goeie spullen, zooas ik mee m'nen trouwjas aan en m'nen zijjen pet op, dan kijken z'oew net aan, of g® 't manneke van de maan bent. Tc Ben d'r mee die kollesale wermte-n-ls laangs 't ■traand, vlak laangst 't water gekuierd en 'k kan oew zeggen, amico, 't leek wel 'n Parradijs. Ma^r dan mee veul Adammekes en veul Eva-kes van alle leeftijen. Eva's as rollades en Adams as treurwllligen. Ze leven er in tenten net as thuis; koken en brajen er, schellen mekaar uit en lachen er, kortom elven daar gezellig as Battevieren en Batteviersters of ze thuis zijn. Hebben er van alles, net as thuis, b'alleve 'n kleerkast en... die •mmen z'ok nie noodig. *k Was er op 'nen middag dat er nogal 'n gèèf windje ■ting. Ge wit, as 't op 'n aander zo'n bietje waaijt, dan spook et er op Scheveningen dat de lussen uit oew ve ter» waaljen. En uet blaasde-n-er zo'nen Noordooster 't zeezaand in m'n ooren en de naaien van m'n jas, toen er zo'nen schrlelen Adam, zo'nen treurwilg, as 'n veu lentje hupsch over 't zaand liep mee 'n daanspaske, de zee tegemoet en z'nen baard wikkelde van d'n wind om a'nen nek. Hij „liep" goed uit, zoas wij da-d-in ons vak zeggen van de boomen en struiken in 't veurjaar. Zoo schrlelekes en zoo klein as ie was botte-n-ie uit as 'nen haandveger en toen de wind nog 'n bietje-n-opstak, toen waaijde-n-le grif uit z'n badpakske, waar ie heelemaal nie naar gebouwd was: (naar da pakske, amico, naar da pakske; versta me goed jong!) 'k Docht da'k brook. „Huidaar", riep ik, „ge lot wa leggenI" 'k Windelde z'n hemelsblauwe tenuu om 't puntje van m'nen stok en goeide-n-et naar 'm toe. As ie wa kwieker was gewiest en z'nen kop veruit gesto ken had wa's 't pak zóó om 'm henen geschoten. „Vriendelijk bedaankt," zee-t-ie. „Niks te danken, jong", antwoordde-n-ik, en ga nouw maar gauw de zee in, want 't begint weer te waaien!" En 'n oogenblikske later sting ie te proesten as 'n verroeste pomp en zag ie er, mee da veuls te wije pak, dat 'm om z'n lijf zat geslingerd en geplakt uit, as 'nen schotteldoek mee haar Hij leek sjuust op onzen vogelverschrikker! Maar de meesten zwemmen daar droog. Net as de kiepen, in 't zaand. Noemen ze zonnebaaien, maar mee baaien ee-g- et niet vel te maken. Olleen datte, da ze'nu zwempakske aanemmen en naar de zee... kijken! Op dezelfde manier as da ge in oew dooie eentje mee 'nen hoogen hoed op naar 't gemeentehuis zou rijen, de trappen opgaan, trugkomen en weer wegrijen en dan 'n gezicht zetten, zóó triestig of ge getrouwd bent. 'k Zal nie zeggen, op zo'n manier kunde nie verdrin ken... En druk dat et er was, amico, druk! Ge kon op som mige uren d'n assie nie aanders van oew segaar doen of ge moes 'm in oewen buurman z'n jaszak afkloppen. Wa-d-'n badgasten, wa-d-'n badgasten, wa-d-'n badgas ten! Maar de meeste brengen d'r hotel en d'r restauratie zeivers mee. As ge die badgasten ziet arriveeren, dan emmen ze as 'n slakske heel d'r emmen-en-houwen, tot d'r hulske toe, op d'ren rug hangen. Tot houteren ha mers brengen ze mee om 't „hotel" op te bouwen. Heele huishouwens slaan daar in d'n letterlijksten zin d'r ten ten op. Vader jast de stokken in d'n grond mee z'nen houteren hamer, moeder spant de touwskes en gooit er de lakens overhenen en dan nemen ze 'n stuk of wa van d'r kinders en zetten die mee d'r achterwerk op de punten van de lakens teugen 't wegwaaijen. Da zijn dan zooveul as de hoeksteenen. En as 't hotel op z'n pooten staat, dan gaat er tellekes eenen in om z'n eigen in z'n badpak te steken en staan ze op 'n rij-ke te wachten wie aan de beurt komt. Want de behuizing is maar kleintjes. As ge b.v. schoenen èt van maat zeuvenen- veertig, zooas ik, dan staan ze mee de hakken aan 't achterhuis en steken de teuten deur den gevel henen. Maar zeggen zooas 't is: de lui die op zo'n manier de badplotshekpletasie veur d'r eigen doen, emmen dezelf de zee, dezelfde zon en nie te vergeten 'tzelfde zaand as de lui uit 't Hoerhuis, maar veul veurdeeliger. Ze brengen zelfs d'ren eigen muziek mee en komen dus niks te kort Jammer, da zeezaand zoo verduveld schraal is. Aanders leejen ze nog tuintjes aan om d'ren eigen gruunte te kweeken onderwijle. Affijn, k wil dan maar zeggen, toen Trui Zondaggen avond in 't midden van de kamer sting in 'n eilaandje van afgezakte rokken, (waar ge tusschen twee hoks- kes heel Schevelingen mee aan kunt kleejen, want daar» maken ze van 'nen zakdoek 'nen heelen huwe lijksuitzet). toen kwam ik van 't eene Parradijs in 't aandcre. „Maar ollee," zee Trui, „is da verschrikken; kad oew niemeer verwacht, 'k Docht da-ge d'n trein weer gemist had!" „Nouw," zee ik, „veul ee-g-et nie geschollen, maar keb me-n-et apenzuur geloopen om 'm te halen, toeteloerls. Ik verlangde wezenlijk weer naar m'nen eigen stal." „Oost west"... zee Trui terwijl ze d'r garderobe stuk veur stuk opvouwde en ln de goeie- kleerenkast hong, „thuis is 't ok altij zoo lollig nie," vulde-n-ik aan. „En kek is, ouwe zwamneus, wa'k veur oew meegebïocht eb?" Meteen pakte n-ik m'n kedoowke uit. 'n Schip, vorgimmes schoon. Perlemoer, al wa ge ziet. Op 't zeil. één stuk perlemoer, sta mee selioone letterkes geschilderd: Groeten uit Scheveningen; alles zit er aan: 'n ankerke, masten, touwwerk, 'nen boeg, 'n roer, 'n praohtstukske veur op de schouw. „Wa-d-is da?" vroeg Trui. ,,'n Schip," zee ik. ,Da-d-et ginnen bal gehakt is, zie 'k ook wel," ver klaarde ze, „maar wa kunde T mee deen?" „Veur pronk zetten op de schouw," zee ik, „vind et niet allemachtig manjefiek?" „Duur?" „Raai 's." „Vijfentwintig stuivers?" Die denkt nouw altij, amico, da-d-alles vijfentwintig stuivers kost. Lee-d-in d'ren mond bestorreven: vijf entwintig stuivers. „Trui," zee ik mee nadruk, „da bend-in Schevelingen al kwijt as ge d'n knop van de winkeldeur pas va*t het. Da ben-d-al kwijt veur 'nen geven bottram mee 'n taske koffie", en toen ha 'k inpersaant aan d'r ver staand gebrocht, amico, da 'k nie veul verom brocht van de centen .die 'k meegenomen had. „Affijn, da ge bedaankt zijt, da witte," zee ze toen, ,,'t is wel 'n schoon dingeske. As er nouw maar nie die schulpkes afgaan bij 't afstoffen". En nouw, amico, nouw ben ik weer blij da 'k thuis ben. 'nen Mensch wil er 's tusschen uit, maar hij is nergens beter verzurgd as bij z'n eigen thuis. Wa gij? En eerlijk gezeed: 't begon me toch 'n bietje de strot uit te hangen ok. As 'k m'n oogen dichtdoei, dan zie ik nóg niks aan ders as wefkes mee beenen die al beginnen onder d'r èrmen en mannekes mee korte bloes-broekskes aan. Wiste da-d-al? De mannen gaan daar in de korte broek. Keb er gezien van zestig jaar, mee grijze polle- ka-kopjes en 'nen heelen grooten bril op, waar ze achter schuil gongen en mee 'n korte broek aan en schoon geblokte sokken om d'r kuiten. Zo'n broek is gin broek, maar 'n pluufoer. As ge 't daar over 'n wefke het da veul prots heet, dan zegde daar: ze heet de pluu-foer aan. Sigaren rooken die mannen nie. Zijn te zwaar; dan doen ze 't in d'r pluu-foerke. En 'n frontje dragen ze nie meer. Zemmen 'n soort van hemd aan mee 'n leggend krogske van boven en da sta-d-open mee 'n „puntje". Zo'n laag-uitgesnejen man- nenhalske mee 'n klein „schoenborsteltje" d'r uit-schij- nend, 't is snoezig, zeggen ze daar. En zo'n hemd hiet nie hemd of boezeroen, neeë, da's 'nen sjieler. Dieën sjieler stoppen ze in d'ren pluu-foer en daar omheen ga-d-'nen s e n t u u r. Denkt oew eigen daar onder nouw 'ri paar kuiten in blokskes-sokken, lage gele muilen en ge het dan persies 't pertret van 'n teu- geswoorig naar-God-geschapen-beeld-en-gelijkenis! Maar kekt er nie te lang naar, amico, aanders zoude ruzie krijgen. Da's mijn overkomen! Ik kwam er zoo eenen teugen en bleef effekes staan om 's goed te zien wat er nouw toch eigenlijk veur 'n ding op twee beenen laangs me gong. Bri}, polleka, sjieler mee schoenborsteltje, pluu-foer, sentuur, geruite kouskens, lage muiltjes en 'n siegretje. 't Moes 'nen vent veurstellen natuurlijk (vanwege 't borsteltje ee!) Hij bleef ok staan. „Goed gezien?" zee 't ie. „Draij-d- oew eigen nog 's om, juffrouw," vroeg ik hem. En toen wier me da-d-exemplaar toch zoo nijdig amico, zoo gloeiend kwaad, dat le sting te trillen in zijn p.f. „Rrrrotkaffer", hijgde-n-ie. „As ge da nog 's zegt, ventje, dan krijgde we van me," beloofde-n-ik 'm zoetsappig. „Rrrotboer!" Meteen stingen me-n-in 'n kringeske van Schevelingers. „Nouw is 't mijn beurt, manneke," zee ik en toen wilde-n-ie 'm smeeren, maar meteen greep ik 'm in 't ruimste gedeelte van z'n p.f. En toen schrok ie zoo, dat ie zoo wit wier as z'nen sjieler. 'k Kreeg mee 'm te doen. Nam toen 'n groote, zware vorsten- laanden uit m'nen borstzak, beet er 't puntje-n-af en stopte 't ding tusschen z'n lippen en zee: „veur straf oprooken", en gaf 'm 'n vlammeke. En trekken amico, trekken dat ie dee! 'k Zou 's avonds z'n p.f. wel ls emmen willen zien, maar die zal er toen meer uitgezien emmen as 'n p.c. denk ik! Ziezoo, nouw witte alles wa'k oew van Schevelingen te vertellen had en schei ik er gaauw af, waant er ls hier heel wa werk veur me blijven liggen. Dus veul groeten van de Vijfentwintig stuivers en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRé. Het Jaarverslag over het 1ste boekjaar van de Nederlandsche Middenstandsbarik N.V., gevestigd te Amsterdam, met o.m. een bijkantoor te Schagen, be gint met een oogenblik stil te staan bij de wordings geschiedenis van haar Instelling. Het vangt aan met de verschillende moeilijkheden te schetsen, waarmee diverse plaatselijke banken voor eenige jaren terug hadden te kampen, mede als gevolg van een zekere onrust en onzekerheid, welke er in die jaren in het Middenstandscredietwezen in Nederland was ont staan. Tenslotte de verstrekking van een belangrijke garantie door de regeering aan één dier Instellingen, toen in den loop der jaren 1924 tot 1926 genoemde verwikkelingen een dusdanigen dreigenden vorm had den aangenomen, dat een catastrophe onvermijdelijk zou zijn geweest. Een daartoe door de regeering spe ciaal in het leven geroepen commissie bestudeerde de vraag en kwam tot de conclusie, dat een afzonder lijk Middenstandsbankwezen in ons land nuttig en gewenscht moest worden geacht en dat een zoodanig bankwezen kon worden opgebouwd door een gron dige reorganisatie van hetgeen te dezen aanzien in ons land bestond. Den 14den November van het jaar 1927 heeft de Nederlandsche Middenstandsbank haar loketten voor het publiek geopend. Moeten wij nochtans ons eerste boekjaar met een klein verlies sluiten, aldus besluit het Jaarverslag, dan is zulks niet alleen daaraan toe te schrijven, dat vooral den eersten tijd de Middenstand nog eene af wachtende houding aannam, maar ook daaraan, dat de onkosten begrijpelijkerwijze onevenredig op ons bedrijf drukten. Langzamerhand werd echter het ijs gebroken en konden wij dan ook reeds in het tweede halfjaar eene voortdurende uitbreiding van onze clientèle constateeren. Gezien de voorgeschiedenis van het Middenstandscredietwezen, een factor welke nog altijd zij het gelukkig in steeds mindere mate zijn schaduw op ons bedrijf werpt, geeft deze gang van zaken ons ongetwijfeld aanleiding, met vertrou wen de toekomst tegemoet te gaan. De balans bevat de volgende cijfers: Debet: Kas, Kassiers f924.165.—. Effecten en Be langen bij Bevriende Instellingen f579.928.—. Prolon gatie, on Call en Voorschotten op Effecten f 2.885.746, Rek. Ct. debiteuren en Gedisc. accepten fl5.S28.045.—, Vr. Valuta f 111.284.Saldo nog te leveren en te ontv. fondsen f154.852Div. deb. f119.458.te vorderen Intrest, provisie en onk. f107.529,03, Ingek. onderp. f96.236.—. Invent. en Safe-inr. f273.000.Diversen f 148.144.68. Verlies 1927—1928 f23.951 Credit. Aandcclenkapitaal f 1.260.000—, 5 Obli gatielening f230.050.—. Bankiers f772.465—, Prolon gatie en Call gel den f 1.181.000.Crediteuren. Depo sito's en Spaargelden f 17.025.195.Denosito's met eff. Onderp. f222.856.—, Div. Crcd. f290.030.—. Te be talen wLsels f36.193.af te rekenen incasso's f 118.2 Diversen f 113.005,67. De' Winst- en Verliesrekening geeft aan: Debet. Onkosten en Salarissen f 1.932.127.Af schrijvingen fSG'500.—Rescrvcering tegen bedrijfs risico's f15.000. Credit. Intrest f 1.265.366.—, Prwrie f G3D.833—Di versen f 101.423.—Vcrlicssaldo. f23.951.—. EEN STUKJE WARENKENNIS VOOR DEN VEEHOUDER. Hoe nu, hoor ik zeggen, moet een veehouder ook al iets van het uitgebreide vak warenkennis weten. Wat heeft hij daar dan mee te maken? Luister slechts nieuwsgierig Aagje! Er is zeker geen enkel vak dat zich zoo heeft uitgebreid in omvang en beteekenis als het vak van landman of veehouder. Zijn andere vakken als timmerman even sterk gespecialiseerd, de landbou wer en veehouder moet het ^uitgebreide vak beoefenen van het voorjaar tot het najaar. Door alle tijden heen moet hij zich zelfstandig kunnen rekenen en kennis ne men kunnen van al wat om hem heen geschiedt. En daaronder behoort dat ook de kennis welke vereischt wordt om enkele voedermiddelen naar waarde te be- oordeelen. Nu neemt onder de voedermiddelen mais al een zeer voorname plaats in. Vandaar dat we ditmaal eens iets zullen schrijven over dit voedermiddel. Van mais worden dan onderscheiden varletelten ver bouwd, welke men in twee groote groepen verdeelt: n.1. ln Europeesche en ln Amerlkaansche mais. De laatste mals bestaat uit witte tot gele korrels en behoort niet tot dezelfde variëteit. Vandaar den naam mixed mais of gemengde mals. De mals uit Nederlandsch-Indië be- staat veelal uit 10 pet. witte korrels. In ieder geval is bij deze mais het kleurverschil niet zoo groot als bij Amerlkaansche. De mais uit andere landen afkomstig is geel tot bruin gekleurd. Gewoonlijk noemt men de mais naar het land van herkomst. Zoo spreekt men van Amerlkaansche mixed mals (geel van kleur met pl.m. 25 pet. witte korrels). Amerlkaansche witte mais, gele La Plata mais, Galfox mais, grove Donau mais, klein- korrelige parelmals, Natal mais, en Java mals. Gezonde mais is glanzend van kleur en riekt niet duf of branderig. De oppervlakte moet glad zijn en niet ge rimpeld. Op dit laatste maakt de zoogenaamde sulker- mais een uitzondering. Zijn de punten bruin, dan wijst dit eenigszins op bederf door een te hoog vochtgehalte. Wanneer de mais geoogst wordt, is het vochtgehalte nog betrekkelijk hoog en kan daardoor spoedig bederf door verbroeiing optreden. Om in dit opzicht de houdbaar heid te verhoogen, wordt in slechte natte oogstjaren de mais kunstmatig gedroogd. Dit drogen kan op verschil lende manieren gebeuren. Zoo gebeurt het dat de ge oogste mais bewaard wordt in silo's, waarin men bak ken met gebluchte kalk heeft geplaatst. Een sigaren- droogtrommel dus in het groot Verder wordt de mals gedroogd op een eest welke in het Engelsch Kiln heet. Zoo spreekt men van Kllndried-mais; bekend ls hiervan dat deze mais niet altijd geschikt is om de zeereis naar Europa zonder gevaar voor broeiing te maken. Naast Kilndrled-mais komt ook nog voor Hessdried-mais, wel ke gedroogd ls volgens het systeem Hess. Bij dit sy steem wordt de mals gedroogd op metaalgaas, dat ln een draaiende beweging wordt gehouden. Onder het gaas brandt een vuurtje. Deze mais wordt dus gedroogd op een wijze waarop koffieboonen worden gebrand. „Sailgrade" mais is mais die van een dusdanige kwali teit is, dat de mais niet bederft, bijv. door een langdu rig onderweg zijn van een zeilschip. Vaak wordt mais verkocht onder conditie, dat ze „Sailgrade" moet wezen. De ln ons land ingevoerd mais wordt gebruikt voor varkensvoer, kippenvoer, styfselberelding en dient mede als grondstof voor de alcoholbereiding. Het H.L. gewicht schommelt tusschen 70 en 78 K.G. en is afhankelijk van vochtgehalte en korrelgrootte. De zaadkern van mais laat zich gevoeglijk in twee deelen verdeelen: een buitenste deel, dat onmiddellijk onder de aleuronlaag ligt, is geel of wit en hoornachtig, het binnenste is wit en melig. Het buitenste gele deel van de mais is eiwitrijker, doch vetarmer dan het bin nenste witte deel. De verteerbaarheid van mais is vrij hoog, dus is het een zeer goed voedermiddel voor alle diersoorten. Maïsmeel moet het product zijn, verkregen door ver maling van harde mais, zonder dat daarvan iets is ont trokken of iets Is toegevoegd. Of dit inderdaad altijd het geval zal zijn, zal de veehouder wel kunnen gewaarwor den bij het voederen van zijn vee. Wordt mais in een maalderij verwerkt tot maisgTles of niaisbloem voor menschelijke consumptie, dan wor den de korrels eerst gestoomd en dan tusschen snel ronddraaiende walsen gebroken. Hierbij valt de mais uiteen in grove brokken: le het kernlichaam, 2e in kie men, en 3e ln zemelen. Deze vochtige gebroken mais, schroot geheeten, wordt verder op schudtafels en zeven gesorteerd. De zemelen en de kiemen bevatten nog vele deelen van het kernlichaam. De kernlichamen worden verder verwerkt tot maisgries en maisbloem. Malszemelen zijn de van bloem ontdane schlldeelen, welke na het maalproces overblijven. De kiemen wor den veelal apart verhandeld of ook wel bij de zemelen gevoegd, na al of niet ontvet te zijn. Maiszemelen zijn een geschikt voedermiddel, doch zijn zetmeelarmer en zeer vezelrijker dan maismeel en zijn dus in voederwaarde niet met dit laatste op één lijn to stellen. In Amerika worden de zemelen, de kiemen en deeltjes van het kernlichaam dooreen gemengd en uitgevoerd onder den naam van homlnyfeed en homlnymoel. Deze naam zegt evenwel niets omtrent de Innerlijke waarde. In Amerika onderscheidt men nog drie soorten 'ïomi- nyfeed, waarvan het eene eer hooger eiwitgehalte en vetgehalte heeft dan maismeel, doch minder zetmeelach- tige stoffen bevat, terwijl het derde minder eiwit en vet, doch meer zetmeelachtige stoffen bevat. Wat een ver scheidenheid dus en wat een prachtmiddelen om be driegerijen in den handel te brengen. Maisklemmeel en maiskiemkoek wordt bereid uit de malskiemen, na al of niet ontvetting. De ontvetting heeft plaats door hydraulische persing of door een vet- oplossingsmlddel. Kiemen welke niet ontvet worden, worden spoedig ranzig. Ontvette maiskiemen die tot maiskiemkoek of maisklemkoekmeel worden verwerkt, zijn een goed krachtvoedermiddel met een vrij hoog eiwitgehalte. Mais hetwelk tot stijfsel wordt verwerkt, wordt eerst geweekt ln een loog of een zuur, waardoor 't zetmeel vrijkomt. Dit laatste wordt van de elwlthoudende be- standdeelen gescheiden door uitspoeling of door centri- fugeerjng. Hierbij krijgen we dus een scherpe afschei- dlg tussohen het zetmeel en het eiwitgedeelte van de maïskorrel. Het zetmeel wordt verder tot glucose of stijfsel verwerkt, terwijl het eiwitgedeelte na indro ging wordt verhandeld als malsglutenmecl, of als mais- glutenvoer. Bevinden zich hierin nog de kiemen, dan kunnen deze worden uitgeperst om de olie te winnen. Zoo ontstaan dus de maisglutenvoerkoeken of het meel daarvan. Technische bijzonderheden in de fabrieken zijn de oorzaak dat het gehalte dezer koeken nogal eens uiteenloopt, zoodat een onderzoek naar het eiwitgehalte en de vetachtige stoffen ter beoordeeling van de voeder- waarde hier wel geboden is. Maisglutenmeel bestaat hoofdzakelijk uit door indamping van het werkwater verkregen eiwitstoffen met nog wat fijne schildeelen. Ook hiervan kan de voederwaarde aanmerkelijk uiteen- loopen. Het behoort tot de eiwitrijke voedermiddelen, en ls zeer geschikt voor melkvee. De verteerbaarheid i% zeer goed. Bij de bereiding van mais tot spiritus (alcohol) ont staat de spoeling. Bij de bewerking wordt ook gerst- mout toegevoegd, doch het voornaamste bestanddeel dezer spoeling is van mais afkomstig en de naam mais- spoeling ls daarom wel toepasselijk. Het zetmeel van de mals wordt eerst omgezet tot een suiker (melasse geheeten) waaraan gist wordt toegevoegd. Uit 100 K.G. zetmeel verkrijgt men gemiddeld 60 L. alcohol. Deze wordt afgedistlleerd en daarbij blijft de natte spoeling over. Deze spoeling heeft een hoog watergehalte, pl.m. 92 doch is een geschikt voer voor rundvee, waarvan het in verschen toestand moet worden vervoerd, aan gezien het snel tot bederf overgaat. Het vleesch van mestvee, met natte spoeling gevoederd is niet van eerste kwaliteit. Transportmoeilijk heden maken het noodig deze spoeling te drogen, wil spoeling ook gevoederd kunnen worden op verren af stand der fabrieken. Dan ontstaat de droge spoeling. Droge spoeling bevat alles van de mafskorrel, be halve het zetmeel plus nog wat mout en glstdeelen. Aangezien evenwel voor de bereiding van alcohol allerlei zetmeelrijke en suikerhoudende grondstoffen kunnen worden gebruikt als tarwe, rogge, boekweit, aardappelen, melasse van de suikerfabrieken enz. kan spoeling zeer verschillend van samenstelling zijn. Spoe ling is licht van kleur, dof, iets vuilgeel. Indien bij hoogere temperatuur dan pl.m. 60 gr. C. is gedroogd, wordt de kleur donkerder. Zeer donkere, zwartbruin achtige spoeling ls oververhit geweest, waardoor de voedende bestanddeelen gedeeltelijk zijn verbrand. De geur moet frisch en aangenaam zijn. Het gehalte aan eiwitachtige stoffen schommelt tusschen 17 en 26 en h«t gehalte aan vetachtige bestanddeelen tusschen 9.8 en 13.2 De verteerbaarheid der eiwitstoffen schommelt tusschen 50 en 80 terwijl de vetachtige stoffen voor ongeveer 90 verteerbaar zijn. Wat een verscheidenheid van voedermiddelen dus, en dat nog maar alleen afkomstig van die doodgewone mais. Toch zijn er veehouders die ai de opgenoemde voedermiddelen goed uit elkaar kennen, soms nog he ter dan de leveranciers ze zelf kennen. En geen won der; zij bereiken daarmede hun voordeel. Ik achtte het daarom van genoeg belang om eens een artikeltje hierover te schrijven, opdat meerderen zich deze waren kennis kunnen eigen maken. Wegens afwezigheid zal Zaterdag 10 en 17 Augustus geen artikel in deze Rubriek verschijnen van de hand van S. V. Aan den heer Siewertsen. Geachte Heer, Aangezien U, zooals U zelf schrijft in Uw laatste stuk, te veel op zijwegen gaat, die alleen in een verwij derd verband staan met de door U in eerste instantie besproken kwestie, zal ik op die zijwegen niet vol gen. Misschien dat vakmenschen als Directeuren van Zuivelfabrieken hun meening over deze kwestie wel eens willen zeggen. De Redactie zal zeker gaarne eeni ge plaatsruimte willen afstaan, om deze interessante zaak voor de lezers der Schager Courant in het juiste daglicht te stellen. S. V.

Schager Courant | 1929 | | pagina 9