ET NIEUWE MODEBLA De doode steden in het Meander-dal. Radioprogramma WINKELWEEK SCHAGEN. Predikbeurten. tf ïïffèfo Téleectinfr bh Ondergoed vervaardigt, kunt U voor minder geld eleganter gekleed gaan. Het is veel eenvoudiger dan U denlct, mits U maar een goed patroon hebt. Maalct gebruik van de gratis knippatronenbladen, gevoegd bij Het Nieuwe Modeblad, dat tegen geringen -prijs bij de Uit gevers dezer courant verkrijgbaar is. Het Nieuwe Modeblad ~(*Vt ÏSfr. gang) verschijnt 2 X por -maand. Het omvat het geheele gebied der mode en brengt een overvloed van sjnaakvolle modellen. Het is uiterst practisch door nuttige wenken en orl houdt rekening óók met een be scheiden beurs. Abonnementsprijs 95 ets. per 3 maanden, lJtB franco per post. Verkrijgbaar bij de Uit gevers dezer courant. Hoewel het gelukkig bij een enkeling blijft is ons toch opgevallen dat sommige winkeliers de Winkelweek na genoeg geheel beschouwen uit oogpunt van een feest- week. Gewoonlijk wordt als dit ter sprake komt door dezulken direct er achteraan de verzuchting geslaakt dat zij er zoo'n week niets aan verdienen. Dergelijke winkeliers geven daarmee blijk een zeer eng standpunt in te nemen. Schagen is een centrumplaats en geniet als zoodanig belangrijke voordeelen. In de eerste plaats profiteert hiervan de winkelstand in al zijn geledingen. Is het een voordeel centrumplaats te zijn, men vergete echter niet, dat dit ook verplichtingen met zich brengt. Schagen moet zich handhaven. Vooral de winkelstand moet elke zich voordoende gelegenheid aanvatten om zijn positie in deze omgeving te verstevigen althans minstens zich daarin te handhaven. Een van de beste middelen daartoe is onze jaarlijksche „Winkelweek". Wij mogen ons dan ook gelukkig prijzen dat telkenjare nagenoeg onze geheele winkelstand zich mede beijvert deze te doen slagen. Wil de „winkelweek" goed tot haar recht komen, dan dienen ook de winkeliers hun beste beentje voor te zetten en moeten deze er niet voor te rugschrikken zich hiervoor meer of minder belangrijke financieele offers te getroosten. De Winkelweekcommissie hiervan mede doordrongen heeft zich naar wij vernemen voorgenomen om, ten einde de animo van de winkeliers zoo groot mogelijk te doen zijn, enkele keurige prijzen beschikbaar te stel len voor de mooiste en meest inslaande attractie door een winkelier gedurende de winkelweek in zijn zaak tot uitvoering gebracht. De winkelier, die dus ter bevorde Wij sporen van Sokia over Aidin en Nazili naar Gondscheli en zijn nu in het dal van den Boven- Meander. Wij zijn hier ruim 200 meter hooger dan toen wij in het dal van den Beneden-Meander waren. In de oudheid was deze streek zeer rijk èn door groot productievermogen èn door handel. Hier toch zijn wij op den grooten Perzischen koningsweg, den heirweg van Azië naar den Bosphorus. Laat ons den Meander volgen tot wij komen aan de ruïnes van Tripolis. Tripolis, dat hier den overgang over den Meander be- heerschte. Hier bij deze plaats trokken de legers van Xerxes, van Kyros, van Alexander de Groote en van Frederik Barbarossa over den Meander. Van hier kan men over Philadelpheia en Sardes, Bergamos bereiken langs den klassieken heirbaan. Maar ik wil U over belangrijker doode steden spreken en wel van Hierapolis en Laodikeia. L a o d i k e i a werd door Antioches II van Syrië (264246 v. Chr.) gesticht en genoemd naar zijn gema lin. Later maakte de stad deel uit van het groote rijk Bergamos en nog later van het Romeinsche rijk toen Attalos m (138133 v. Chr.) het rijk van Bengamos aan de Romeinen naliet en deze den kroonpretendent versloegen. In alle drie perioden kon Laodikeia zich op grooten bloei verheugen. Wol- en lakenindustrie droegen daartoe in niet geringe mate bij, maar buitendien was de omgeving vruchtbaar en dan, en dit vooral niet te vergeten, lag de stad aan den grooten verkeersweg door Klein-Azië, den weg, die Azië met Europa verbond. Hierdoor kwam de handel tot een ontwikkeling, die van Laodikeia een der rijkste steden van Klein-Azië maakte (lees Openbaring v. Jo- hannis 3, 17). Toen gedurende de regeering van Nero de stad door een aardbeving geteisterd werd, bouwden de bewoners de stad nog fraaier als zij geweest was, op. Hier vond men een der oudste Christelijke gemeenten en dan ook een der zeven apokalyptische kerken van Klein-Azië (verg. Openb. Joh. 1, 11; 3, 14.) De Barbaren naderden langs den ouden heirbaan en onder de heerschappij der Seldschukken ging alles te gronde. Laodikeia werd een doode stad en slechts de ruïnes, waaronder die van een groot stadion en een enorm gymnasium) getuigen van vervallen grootheid. Niet ver van Laodikeia en evenals die stad op een heuvel, ligt Hierapolis. Het was Eumenes H van Bergamos, die in 180 v. Chr. deze stad stichtte en wel als vestingstad met een krachtig garnizoen ter bewaking van de grenzen van zijn machtig rijk en van den grooten weg naar en van Azië. Volgens de overlevering dankt zij haar naam aan Hiera de gemalin van Telephos, die in de sage van Bengamos een belangrijke rol speelt. Toen later de Romeinen de heerschappij over deze streken bezaten, werd bijzondere aandacht geschenken aan een bron, die koolzuur- en kalkhoudend water lever de, waaraan veel heilkracht toegeschreven werd. Toen in Nero's dagen Hierapolis evenals Laodikeia door een aardbeving werd verwoest zal het feit, dat deze stad met rijksmiddelen werd opgebouwd wel aan het feit te danken zijn, dat de Romeinen in Hierapolis allereerst „Zooals „Hoe zou ik dat weten? Alles wat zich aanbiedt Zie eens aan, Mij heer Marson, hier bewoont ge de grootste stad van de wereld, waar kansen op avon- tuur zich eenvoudig aan iedere zijde om u verdrin gen „Dan ben ik daar blind voor. Het eenige dat ik ooit aan iedere zijde om mij heb zien verdringen is Juffrouw Bell geweest, om de weekhuur." „Lees de kranten na. Lees de advertenties. Tk weet zeker dat ge vroeger of later iets zoudt vinden. Laat u niet vastroesten. Word avonturier. Grijp de eerste de beste kans aan, wat zij ook biedt." Ashe knikte. „Ga door", zei hij. „Spreek voort. Ge steekt me werkelijk een riem onder het hart." „Maar waarom zoudt ge u door een meisje als ik een riem onder het hart laten steken? Ge zijt zeker mans genoeg om zelf iets nieuws te vinden? Luister eens, Mijnheer Marson. Ongeveer vijf jaren geleden werd ik geheel op mijn eigen krachten aangewe zen. Hoe, doet er niet toe. Sedert heb ik werk gehad in een winkel, ben typiste geweest, aan het tooneel, 'heb een betrekking bekleed als gouvernante, als ka menier „Wat? Als kamenier?" „Waarom niet? Het was een volkomen nieuwe er varing, en ik verzeker u dat ik veel liever kamenier hen dan gouvernante." „Ik geloof dat ik u begrijp. Ik ben een tijd gou verneur geweest. Ik veronderstel dat gouvernante de vrouwelijke tegenhanger daarvan is. Ik heb mij dik wijls afgevraagd wat Generaal Sherman van het gou- verneursschap zou gezegd hebben, waar hij zich over den Oorlog reeds zoo joviaal uitlaat. Was het pret tig om kamenier te zijn?" „Het was tamelijk prettig, en het schonk mij ge legenheid de aristocratie tot in den grond te bestu- deeren, zoodat ik op het gebied van hertogen en gra ven bij „Huiselijke Gesprekken" een erkende auto riteit geworden ben." Ashe loosde een diepen ademtocht niet volgens de regelen der gezondheidsleer, maar zuiver van be wondering. „Ge zijt eenvoudig éénig!" „Eénig?" „Ik bedoel, ge hebt zoo'n degelijken kijk op alles!" „Och, ik probeer er te komen. Ik ben drie en twin tig, en ik heb tot zoover nog niet veel bereikt, maar ik ben zeker niet voornemens bij de pakken te gaan de badplaats zagen, iets waaraan de Romeinen, wij weten dat immers door Aken en Wiesbaden in Duitsch- land en door Batii in Engeland, om van andere plaatsen niet te spreken. Het water kwam in den tijd der Romeinen uit het Plutonium, een hol, dat zich onder den tempel van Apol- lo, den beschermgod der stad, bevond. De'priesters van Kybale, die voor Apollo hier vereerd werd, wisten een handig gebruik van de dampen, die in dat hol waren, te maken. Zij joegen allerlei dieren in het hol, geen enkel kwam levend terug, zij stikten in het koolzuur. De priesters gingen dan binnen en tot de groote bewondering der bevolking kwamen zij er levend uit. Hun hoofd kwam boven de kwaadaardige dampen uit. Ik herinner mij een dergelijk hol op het Diëngplateau op Java te hebben gezien. Een man en hond gingen binnen, de hond wer dadelijk bewusteloos en de man, mits hij maar niet bukte, had geen last. Ik meen, dat er bij Napels een dergelijke grot, de hon dengrot genaamd, bestaat. Hierapolis had evenals Laodikeia een groote wol- industrie. Schapenfokkers, scheerders, wevers, ververs, allen werden rijk door deze industrie. Men moet on willekeurig aan Gent denken. Ook hier in Hierapolis behoorden de wolwevers, spinners en ververs, evenals in de hoofdstad van Oost-Vlaanderen der middeleeuwen tot de rijkste en machtigste burgers. De vraag naar de weven en gesponnen goederen was zoo groot, dat tot in Italië de producten van Hierapolis aftrek vonden. Op een grafschrift van een industrieel dier dagen staat, hoe hij 72 maal de reis naar Italië maakte. Het zal er wel vroolijk toegegaan zijn en in de dagen dat de keizers Septimus, Severus en Caracalla in Rome heerschten. Onder Antonius Pius en later onder Alexander Severus, had de stad van aardbevingen te lijden, maar onder de eerstgenoemden moet de stad de grootste welvaart gekend hebben. De leermeester van Caracalla, de sophist Antipater was in Hierapolis ge boren. In die dagen van welvaart kwamen uit andere stre ken vele rijke lieden Hierapolis als badplaats bezoeken en werden ter eere der gasten en ten einde de bad plaats aantrekkelijk te maken, groote, schitterende feesten georganiseerd. Met de Seldschukken kwam^het verval en thans is Hierapolis een doode stad. Een bezoek aan Hierapolis is wellicht minder de moeite waard om de ruïnen, want men zal reeds be grepen hebben, dat deze in den Romeinschen keizertijd zoo herhaaldelijk door aardbeving geteisterd en dan weer herbouwde stad veel belangrijker rivalen heeft. Maar het kalkhoudende water dat Vroeger de vreem delingen aantrok, doet het nog, omdat het afdruppelend langs de rotswanden overal planten en bloemen ver steend heeft. Hierdoor zijn verrassende resultaten ont staan, merkwaardige cascaden zijn gevormd, die soms op gletschers gelijken met heerlijke blauwe of roode en andere lichteffecten. Alles is zoo schoon, zoo vreemd dat men als betooverd wordt en denkt aan een sprookje. Maar het is werkelijkheid en Hierapolis is dan ook naar mijne meening ten gevolge van het aan planten en bloemen doodaanbrengende water, de meest doode stad der doode steden van het Meander-dal. neerzitten en mij voor een .mislukking uit te maken". Ashe trok een leelijk gezicht. „Raak", zei hij. „Dat heb ik ook verdiend!" „Dat was mijn bedoeling ook," zei Joan bedaard. „Ik hoop niet dat ik u met mijn levensbeschrijving verveeld heb, mijnheer Marson? Ik stel mczelve niet tot onberispelijk voorbeeld, maar ik houd van hande len en haat stilstand." „Ge zijt waarlijk een wonder", zei Ashe. „Ge zijt een levende schriftelijke cursus in Efficiency een van die, welke men op de kaften van de magazines geadverteerd ziet, en 'beginnen: „Jonkman, is uw sa laris hoog genoeg?" en daarboven een prentje, waar op de stakker met peinzenden blik naar den stoel van zijn patroon staart. Een zeekwal zou door u met leven bezield worden". „Als ik u waarlijk een riem onder het hart gesto ken heb „Ik geloof", zei Ashe peinzend, „dat het u er om te doen is mij voor de tweede maal te beleedigen. Wel nu, ik verdien het. Ja, gij hebt mij nieuwen moed ver leend. Ik voel mij een ander man. Het is eigenaardig, dat ge mij juist op dit oogenblik daarmee overvallen hebt. Ik kan mij niet herinneren ooit zoo rusteloos en ontevreden te zijn geweest als dezen morgen". „Dat komt door de Lente." „Dat geloof ik ook. Ik heb net een gevoel alsof ik iets gedurfds en avontuurlijks zou willen onder nemen." „Wel, doe het dan. Daar ligt een „Morning Post" op de tafel. Hebt ge die. al gelezen?" „Ik heb de krant eens ingekeken." „Maar hebt gij de advertenties niet gelezen? Lees ze dan. Misschien staat er juist datgene in, waarmee ge zoudt willen beginnen." „Och, ik wil het wel doen, maar mijn ervaring van advertenties is, dat ze geplaatst worden door filan tropen, die u, alleen op uw handteekening, iedere som van tien tot honderdduizen pond willen leenen. Maar komaan, ik zal ze eens nakijken." Joan stond op en stak hem haar hand toe. „Goeden dag, Mijnheer Marson. Ge moet uw detec- tive-yerhaal nog schrijven, en ik moet tegen vanavond nog iets verzinnen waarin een hertog voorkomt, zoo dat ik nu weg moet." Zij glimlachte. „Wij zijn een heel eind van ons uitgangspunt afgedwaald, maar vóór ik ga, mag ik er nog wel even op terugkomen. Het spijt mij zeer, dat ik u vanmorgen uitgelachen heb". Ashe klemde haar hand in een warmen greep. ring van zijn verkoop een attractie bedenkt en uitvoert heeft kans één dezer door de commissie beschikbaar te stellen prijzen te winnen. Ook voor de etalages schijnt de Winkelweekcommis sie van plan de winkeliers zooveel mogelijk te animee- ren. Bij de allereerste Schager Winkelweek organiseer de de Commissie een „Etalagewedstrijd". Hiermede wer den echter zoo weinig aangename ervaringen opgedaan, dat na dien de oplossing steeds in andere richting is gezocht. Dit jaar wil echter de Commissie bij wijze van proef trachten de winkeliers die de mooiste etalage ma ken een blijk van waardeering te geven. Zonder dat dit het karakter van een „Etalagewedstrijd" krijgt, neemt de Commissie zich voor hiertoe een drietal medailles uit te reiken. Als wij nu nog melden dat, afgescheiden van voren staande, ook dit jaar als telkenjare weder een voor alle deelnemende winkeliers geldende speciale winkelattrac tie zal worden gehouden, dan meenen wij met stellig heid te mogen aannemen dat de komende Feestweek ook terdege een „Winkelweek" zal zijn. Bijzonderheden betreffende de verschillende attrac ties zullen tegelegenertijd in het uit te geven feestpro- promma uitvoerig worden medegedeeld. ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1929. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 3% uur, Kindersamenkomst. Nam. 8 uur, de heer J. Sevensma, van Amsterdam. ZONDAG 11 AUGUSTUS 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Schagen, voorm. 10 uur, de heer Chr. Niessink, van Heemstede. Callantsoog, voorm. 10% uur, Ds. Witkop. Burgerbrug, geen dienst. St.-Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, geen dienst. Schagerbrug, geen dienst. Huisduinen, voorm. 9 uur, Ds. Damsté. Morgenwijding. Onderwerp: „Daarom verhoogd". Julianadorp, voorm. 10% uur, Ds. Damsté. Onderwerp: „Daarom verhoogd". Heerhugowaard, zie Veenhuizen. Veenhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Deetman. Oosterland, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. Hippolytushoef, nam. 7% uur, Ds. Van Beek. Sint-Maarten, voorm. 10% uur, Ds. Tinholt. Winkel, geen dienst Warmenhuizen, voorm. 10 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Zillinger Molenaar. Oudkarspel, voorm. 10% uur, Ds. Jellema, v. St.-Pancras. Haringhuizen, voorm. 10% uur, Ds. Van Loon. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, voorm. 10% uur, Ds. Reddingius. DE MACHT DER GEWOONTE. De leidekker thuis. „Mij niet. Kom, en lach mij uit, zoo dikwijls als de lust daartoe u bekruipt. Ik vind het heerlijk om uit gelachen te worden. Wel, vroeger, toen ik pas met mijn ochtendoefeningen begonnen was, kwam heel Londen naar mij kijken en lag van pret over de straat te rollen. Ik ben niet langer een attractie, en het bezorgt me zoo'n gevoel van eenzaamheid. Er bestaan negen en twintig van die Larsen-Oefeningen, en ge hebt de eerste nog maar gedeeltelijk gezien. Ge hebt zooveel voor mij gedaan, clat ik er niet anders dan trotsch op kan zijn, als ik li helpen kan den dag met een glimlach te begroeten. Oefening 6 is hoogst komiek, zonder ordinair te zijn. Ik zal er morgen ochtend mee beginnen. En vergeet Oefening 11 ook niet. Verzuim die niet." „Goed dan. Dus, voor heden, goeden dag". „Goeden dag". Weg was zij; en Ashe, met nieuwe gewaarwordin gen bezield, bleef naar de deur zien door welke zij verdwenen was. Het was hem als was hij met een geweldigen electrischen schok uit den slaap ont waakt. 'Een wonderbaarlijk meisjeecp verrukkelijk meisjeeen éénig meisje Vlak naast het vel papier waarop hij den nu veel- belovenden en glansrijken titel van zijn nieuw Gridley Quale-verhaal geschreven had, lag de „Mor ning Post", welks advertentiekolommen hij haar be loofd had te zullen nakijken. Het minst wat hij doen kon was er dadelijk mee te beginnen. Onder het lezen daalde zijn stemming weer. Het was hetzelfde oude liedje. Een zekere Mijnheer Brian McNeill, hoewel met minderjarigen geen zaken doen de, was bereid, zelfs gretig bereid, van zijn groot vermogen te scheiden ten behoeve van iedereen die den een en twintigjarigen leeftijd bereikt had, en»zich tijdelijk in benarde finantieele omstandigheden be vond. Deze brave man eischte in t' geheel geen ze kerheid. Evenmin als zijn concurrenten in de edel moedigheid, de Heeren Angus Bruce, Duncan Mac- farlane, Wallace Mackintosh, en Donald McNab. Ook zij gaven duidelijk hun afkeer te kennen van het za ken doen met minderjarigen, maar iemand van rijper leeftijd behoefde maar naar hun kantoor te komen om te krijgen wat hij verlangde. En daaronder stond de noodkreet van een Jongen man, (van Christelijke Beginselen) die oogenblikke- lijk duizend pond noodig had om zijn opvoeding met een reis naar het Vasteland te voltooien. DOOPSGEZINDE GEMEENTE te: Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10% uur, Ds. Haars. EVANGELISATIE te: Breezand, voorm. 10 uur, de heer B. Hoekstra, v. Hoorn. Hippolytushoef, voorm. 10 uur, de heer Katoen, van. Utrecht. GEREF. GEMEENTE te: Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Preeklezen. Nam. 2% uur, Preeklezen. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur, de heer J. Sevensma, va Ti Amsterdam. DE JUISTE TIJD. (Dorfbarbier) Heb je een wekker in je kippenhok? ja, de haan wekte 's morgens onze buren te Iaat k hoop, dat het nu beter zal gaan. Voor Zaterdag 10 Augustus 1929. 10.— 10.33 11.30 12.— 12,15 12.15 12.30 12.50 1.15 1.25 1.20 2.— 2.— 2.30 3.50 3.50 3.50 4.05 4.30 4.35 5.00 5.00 505 5.20 5 20 5 20 5.55 HILVERSUM (1875) Tijdsein en morgenwijding* LANGENBERG (473) Gramophoonplaten. HUIZEN (298) K.R.O. Godsdienstig halfuurtje* HILVERSUM (1875) Politieberichten. HILVERSUM (1875) Lunchmuziek. HUIZEN (298) Lunchmuziek. LANGENBERG (473) Gramophoonplaten. PARIJS (R.1725) Concert. HUIZEN (298) Gramophoonplaten. LANGENBERG (473) Middagconcert DAVENTRY (1553) Concert. HILVERSUM (1875) Filmpraatje door Max Tak* HUIZEN (298) Kinderuurtje. HILVERSUM (1875) Aansluiting van het The ater Tuschinsky te Amsterdam. Illustratieve filmmuziek. HILVERSUM (1875) Aansluiting van het Kor- haus te Scheveningen. Thé-Dansant door „The Ramblers." DAVENTRY (479) Dansmuziek, daarna concert* DAVENTRY (1553) Concert. KALUNDBORG (1153) Namiddagconcert PARIJS ,R. 1725) Dansmuziek. HILVERSUM (1875) Rustpoos ter verzorging van' den zender. FRANICFURT a. M. (390) Concert. HILVERSUM (1875) Populaire muziek. HUIZEN (298) Gramófoonplaten. DAVENTRY (1553) Orgelconcert BRUSSEL (509) Concert BERLIJN (418) Concert HAMBURG (372) Concert LANGENBERG (473) Vesper. Ashe legde dn krant met een ontmoedigd gebaar uit de hand. Ilij had vooruit geweten, dat het tot niets zo\i leiden. De Romantiek was dood, en het onver wachte had niet meer plaats. Ilij nam zijn pen op, en begon zijn Avontuur van den Staf des Doods te schrijven. HOOFDSTUK TL L In een slaapkamer op de vierde verdieping van het Hotel Guelph in Piccadilly, zat de Hoogwelgeboren Frederick Threepwood met tot aan zijn kin opgetrokken knieën in bed, en keek naar den nieuwen dag met een blik van moreelen angst. Hij bezat zeer weinig verstand maar het weinige dat hij had was sterk aangegrepen* Alles was hem opeens weer te binnen geschoten. Zoo gaat het in het leven. Men ontwaakt, en voelt zich zoo lekker als kip; men werpt een blik uit het venster en ziet de zon en dankt den Hemel voor zoo'n fraaien dag; men schroeft een plannetje in elkaar voor een lunch van de bovenste plank met een paar van dio leuke lui, waarmee men den vorigen avond in de Na tional Sporting Club uit geweest is, en dan schiet al les u te binnen. „Och, verdraaid!" mompelde Hoogwelgeboren Fred die. En een oogenblik later: „En ik voelde me net soo gelukkig!" Gedurende eenige minuten bleef hij in droeve over peinzingen verdiept. Toen nam hij den hoorn van den telefoontoestel dat op een tafeltje naast zijn bed stond, en vroeg een nummer aan. „Hallo?" „Hallo?" antwoordde een klankvolle stem aan het andere einde van den draad. „O, zeg eens, ben jij daar, Dickie?" „Met wie spreek ik?" „Met Freddie Treepwood. Zeg eens, Dickie, ouwe baas, Ik moet je spreken over iets dat bliksems be langrijk is. Ben je om twaalf uur thuis?" „Jawel. Dat is er aan den knikker?" „Dat kan ik je door de telefoon niet zeggen, maar het is van vervloekt veel gewicht." Afgesproken dan. Maar, tusschen twee haakjes, Fred die, gefeliciteerd met de verloving." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 3