Schager Courant NIEUWE MINISTERIE. HET Tweede Blad. 'ïEigreuamfl* HEERHUGOWAARD. BARSINGERHORN. WIERINGEN. LANGENDIJK, WINKEL. ANNA PAULOWNA. Donderdag 8 Augustus 1929 72ste Jaargang. No. 8507 gaij, Purmerend; 14. Othella, Jb. Plevier, Hugowaard; 15. Nelly Z., G. Visser, Zijpe; 16. Mine Tonka, A. Rot, Wieringerwaard; 17. Olga, J. A. Mooij, Wieringerwaard; 18. Janetta Harvester, J. Vergaij, Purmerend; 19. No bel, E. v. d. Horst, Anna Paulowna; 20. Catharina Spier R. v. Wieringen, Anna Paulowna; 21. Koosje W., T. Vos, Benningbroek; 22. Minni M., J. A. Bakker, Wierin gerwaard; 23. Meleese, J. H. Maurer, Leeuwarden; 24. Nicky Henry, J. H. Maurer, Leeuwarden; 25. Oeke S., Jb. Koning, Wieringerwaard; 26. Naide, lis. Zijp, Twisk' 27. Omega, C. Verhorst, Beverwijk; 28. Petite Ami C., C. Verhorst, Beverwijk Vele bekende snelle dravers zijn er bij, zoodat het voor deze omgeving op draversgebied en ongekende dag be looft te worden. Mooi weer en Anna Paulowna verwacht een bezoek van duizenden menschen. SPORT. VEENHUIZEN. Onder begunstiging van fraai zomerweer en onder groote belangstelling der burgerij hadden Maandag j.1. de volksspelen plaats, welke wedstrijden uitgeschreven waren door de pas opgerichte vereeniging voor volks vermakelijkheden. Het eerst mochten de schoolkinderen zich met elkander meten. De uitslag dezer wedstrijden was: 1. Houtjesrapen voor kinderen beneden 8 jaar, respec tievelijk den len tot den 6en prijs: Elbert Dekker, Piet Dekker Jbz., J. van Twuiver, Nan Lont, Jan Haringhui zen en Trien Dekker. 2. Koekhappen voor kinderen van 811 jaar: le prijs Trijnie Visser; 2e pr. Klaas Dekker Jbz., 3e pr. Simon Dekker; 4e pr. Gerrie Lont; 5e pr. Piet Vader en 6e pr. Truus Haringhuizen. 3e. Waschophangen voor kinderen boven 11 jaar: le pr. P. Dekker Ed., 2e pr. Hessel Hiemstra, 3e pr. Simon Bakker. Nu kregen wij hemdenrace voor jongens van 14 tot 18 jaar (10 deelnemers). Den eersten prijs behaalde Jan Koorn, den 2en H. J. van Twinver, den 3en Cor Bijvoet, en den 4en S. Rentenaar. Aan den stoelendans namen vele dames deel, waarvan Mej. Grietje Bakker den len prijs, Mej. Nel Eelman den 2en, Mej. N. RentenaarWijngaard den 3en, Mej. N. KOLHORN. Afhalen van post op Zondag. De Directeur van het Postkantoor te Schagen brengt ter kennis van belanghebbenden te K o 1 h o r n dat al daar voortaan des Zondags van 8.309 in plaats van tusschen 99.30 gelegenheid zal worden gegeven tot het afhalen van correspondentie. De uitslag van den Dinsdagavond gespeelden wedstrijd .SuccesV.V.M.P. was 22, zoodat de beker welke door de Muz. aangeboden was, voor de nederlaagwedstrijden in het bezit van V.V.M.P. blijft. OUDKARSPEL. Maandag 5 Aug. trad de tooneelvereeniging „Jong Leven" van alhier, te Winkel voor 't voetlicht met het blijspel „In Pyama". Het succes was enorm en herhaal delijk daverden de lachsalvo's door de zaal. De regie was bij de heeren Eecen en Slikker in be kwame handen. Het was een uitvoering zooals we dat van „Jong Leven" gewend zijn, en met dit blijspel zal deze vereeniging nog wel meer successen oogsten. OUDKARSPEL. Op de huishoudelijke vergadering der A.N*.G.O.B., af- deeling Langedijk en omstreken, werd besloten om deel te nemen aan de te houden tentoonstelling te Heerhu- gowaard, hetzij met een stand, hetzij met een praalwa gen in de optocht, ter propagandeering der geheelont houding. BROEK OP .LANGENDIJK. Dinsdag j.1. werd aan de veiling alhier een bezoek ge bracht door een gezelschap Deensche land- en tuinbou wers, bestaande uit 15 dames en 20 heeren, ónder lei ding van den Directeur van het U.C.B. den heer Knapp. Het gezelschap kwam uit Amager, ten Zuiden van Kopenhagen, hetwelk nog een Hollandsche nederzetting is uit de 17e eeuw, waar toen reeds door hen de groen- tenteelt werd beoefend. Onze Deensche witte kool heeft haar oorsprong dan ook uit Amager. Hollandsche na men zooals Jansen en Jacobse kwamen in het gezel schap meermalen voor. Met groote belangstelling werden de veilingsgebouwen bezichtigd en het veilen bijgewoond, terwijl een boot tocht door de landerfc'^i voor hen zeer belangrijk was. Na de boottocht werd koffie aangeboden in het betaal kantoor, waar hartelijke woorden gewisseld werden, waarna de reis werd voortgezet naar de Zuiderzeewer ken. Het doel der reis van het gezelschap is om de groen- Agent: Heidaar, wat moet dat? Hoef: Ik wou mijn maat alleen maar eens laten zien dat ik dit luik alléén omhoog kon krijgen. Een soort sport dus. teteelt en het veilingwezen te bezichtigen, maar vooral Holland eens te zien. BROEK OP LANGENDIJK. Bij de gehouden verkiezing van een lid van het Bannebestuur Broek op Langendijk, is herkozen het af tredend lid J. Balder Wz. LANGENDLJK. De opening van de eerste Bloembollenveiling te Broek op Langendijk mag o.i. aan de lezers van de SchagC-r Courant niet ongemerkt voorbijgaan. Het feit van de instelling van een dergelijke veiling lijkt ons voor da inwoners dezer streek van zoodanige beteekenis, dat daaraan wel eenige belangstelling mag worden gewijd. Voor en na hebben onze tuinbouwers met talrijke moeilijkheden te kampen gehad. Talrijk waren de ziek ten, die de teelt hunner groenten bedreigden, ernstig de concurrentie, die het buitenland onzen groenten- en aardappelhandel aandeed, drukkend de lasten, die de tuinders ondervonden van hooge invoerrechten, gehe ven door het buitenland tot wering van de producten van den Nederlandschen tuinbouw. Als de regeering moet bijspringen om een zekeren tak van volkswelvaart een bron van bestaan voor een deel der ingezetenen van den betrokken staat, tegen algeheelen ondergang te behoeden, dan mag daaruit de gevolgtrekking worden gemaakt, dat de toestand precair of penibel is. Onze tuinbouw heeft meermalen in zoo'n toestand verkeerd. Het ongewisse van het bestaan voor den Langendijker tuinbouwer heeft hem telkens weer naar middelen doen omzien, om meer stabiliteit, meer zekerheid en standvastigheid in de uitkomsten van zijn bedrijf te verkrijgen. De omwenteling, die de laatste jaren in den tuinbouw te St.-Pancras is ontstaan, legt daarvan het beste bewijs af. Het eigenlijke Langendijk bleek in dat opzicht wat conservatiever, en zette slechts zeer wankele en voorzichtige schreden op het pad, dat naar een stevige verandering in de gevolgde methode van tuinbouwteelt leidt. Verrezen in St.-Pancras de kassen en warenhuizen als paddestoelen uit den grond, het eigenlijke Langendijk mangelde het blijkbaar aan de noodige financien, sommigen misten den noodigen durf. Gevolg van de noodzakelijkheid, naast den tuinbouw, een andere cultuur toe te passen, is aan Langendijk en andere plaatsen, geografisch tot deze tuinbouwstreek béhoorende, geweest, dat men zich op de bloembollen- S. DE GRAAFP. JHR. MR. D. J. DE GEKR PROP. DUS. K. H WOL- minister van Koloniën. minister van Financiën TJER. minister van Onder wijs, K, eo W, Actie in de Bouwvakken. Na afloop der kermisdagen is eerst de juiste stand van zaken te overzien en blijkt, dat zooals reeds ge meld bij die patroons, die zich accoord hebben ver klaard met een loon van 60 cent per uur met sociale voorrechten wordt gewerkt. In Winkel is dit slechts het geval bij één timmerman te Lutjewinkel. De overige patroons hebben zich niet verklaard voor 60 cent, en daar is niemand verschenen. De patroons werken nu nog alleen, of hier en daar met een niet-georganiseerde. De staking omvat de verschillende bouwvakken. In groepjes wordt door de stakenden gecontroleerd. Zoo is dan in opgewekte stemming en voor het grootste deel der dagen begunstigd door goed weer, de kermis gevierd. De opening op Zondagmiddag 3 uur, ging aan vooraf een bijzondere gebeurtenis, die wel niet door velen is opgemerkt en bijgewoond, doch daar om voor de betrokkenen niet van minder belang Is. Gerbrand Vader, beter bekend als Bram Vader, her dacht het feit, dat hij gedurende vijf en twintig jaar, de kermis te Winkel had bezocht met zijn kraam in suikerwerken, enz. Op het uur der opening begaven Burgemeester, Secretaris en Gemeente-veldwachtei zich naar de Kraam om den jubilaris en de zijnen geluk te wenschen en werden hem bloemen aangeboden, 't Was maar een kort moment en toch een oogenblik, waaruit bleek dat er langzamerhand een band gevormd was, tus schen bestuur en jaarlijksche bezoekers van de kermis. Toen werden de zeilen gerold en de muziek zette in. Een deel der menschen begaf zich naar het speel terrein waar een voetbalwedstrijd plaats had tusschen de veteranen van Schagen en een veteranenclub van Winkel. Met belangstelling werd het veteranen-werk gevolgd, waarvan de uitslag was 42 voor Schagen. Onder zeer goede steming werd deze overwinning her dacht in de zaal van den heer Laan en de leden der winnende partij, als herinnering aan deze aangename ontmoeting, een sierspeld aangeboden. Zondag was er veel volk en werd van dansgelegen heid en andere vermakelijkheden druk gebruik gemaakt. De Maandag brengt voornamelijk 's avonds de men schen op de been, naar de verschillende voorstellingen, en we zien beide zalen gevuld. Bij den heer Laan treedt op de Tooneelvereeniging „Jong Leven" van Oudkarspel, met „In Pyama" De vertraagde nacht), blijspel in 3 bedrijven. Dit stuk, dat onder de voor kermis geschikte stukken, een eerste plaats inneemt, sloeg in, mede als gevolg van de wijze waarop de verschillende rollen werden ■weergegeven. Er is uitbundig gelachen en dikwijls gaf de zeer ingewikkelde situatie, waarin vooral de manne lijke spelers geraakten, aanleiding tot groote hilariteit. Bij den heer de Bruijn treedt de familie Hofman op, en weet het talrijke publiek, met zijn voordrachten en zijn versjes te boeien en den lachlust op te wekken. Ook daar amuseert men zich kostelijk. Dinsdagmiddag Volksspelen, en toen liet het weer orts wel wat in den steek, nu en dan motregen maakte het verblijf op een open terrein niet direct aangenaam en als gevolg daarvan ook minder bezoek. En toch was het er niet van genoegen ontbloot, bij de dikwijls scan nende wedstrijden, tusschen gelijkwaardige krachten. De uitslag was als volgt: Hardloopen hindernisbaan voor jongens: 1ste prijs» W. Keetman, 2de prijs Anth. Mul, 3de prijs C. Keetman. Wielrijden, hindernisbaan voor heeren: 1ste prijs M. Lont, 2de prijs A. Langereis, 3de prijs W. Pannevis. Touwtrekken voor heeren: 1ste prijs A. Schenk en J. Mantel, 2de prijs P. Vries en H. Fijnheer, 3de prijs C. de Bakker en A. Bilstra. Deze laatste prijs werd abusievelijk in ontvangst genomen door de verliezende partij: J. Speets en P. Klare. Sprietslaan voor heeren: 1ste prijs G. Vries, 2de prijs W. Keetman Wz., 3de prijs G. Koel. Balloopen voor dames: 1ste prijs Mevrouw Schenk, 2de prijs Mejuffrouw M. Krapman, 3de prijs mevrouw A KrapmanWurkum. De prijzen (geldswaarden) werden daarna ln de zaai van den heer Laan met een toepasselijk woord uitge» reikt. En met den Dinsdagavond zijn we aan den slotavond gekomen en die was niet minder gunstig gestemd dan de vorigen. Overal werd druk gedanst en bij den heei Laan maakten we kennis met den heer Herman Die- derich, humorist, die er in slaagde een groot publiek op zijn hand te krijgen en de lachspieren danig ln be weging bracht, alleen zijn mimiek werkte reeds aan stekelijk, laat staan zijn aardige liedjes. Voorts werd daar het bal met enkele attracties afgewisseld. Zoo klonken tot laat in den nacht muziek en lach, e\ bleef een menigte zich bewegen van het een naar het ander, genietende van de kermisvreugde, die gedhren- de drie dagen, de menschen heeft onttrokken aan hun normale werkzaamheden. 't Is thans weer voorbij, de gewone dienst is weer in geluid en langzamerhand voegt leder zich weer in het gareel, dat naor we hopen, n iet al te knellend zal zijn •♦IR. DR. L. N. DECKERS. minister van Defensie. MR. P. J RtYMtR. minister van Waterstaat -j., JHR. MR. CH. WUVb DE Bt.EKLNHROUCh. minister president en minister van Blntienlaiulscbe Zaken en Landbouw. MR. J. DONNER. minister van Justitie. Slotemaker (Koedijk) den 4en en Mej. G. Pluister den 5en prijs verwierven. De uitslag van het tonkrulen voor heeren was le pr. K. Bakker (Wijdenes), 2e pr. H. Bierman, 3e pr. G. Silver, 4e pr. H. Scheer. Tenslotte nog het koppensnellen voor dames, welke wedstrijd dikwijls groote lachlust verwekte. Den len pr. verwierf Mej. G. KuiperBenit, den 2en Mej. D. Koelemeij, den 3en Mej. M. HaringhuizenBorst, den 4en Mej. Tr. DekkerRozelaar en den 5en prijs Mej. A. KokkesHemke. Des avonds trad voor een stampvolle zaal de bekende cabaretier Daan Pool op. Al spoedig had hij contact met het publiek en wist een gezellige, prettige stemming te scheppen, zoowel zijn komische als meer ernstige lied jes vielen zeer in den smaak. Met genoegen constateer den wij, dat Daan in het vertolken der meer dramati sche stukjes, sedert de laatste maal, dat wij hem hoor den, een belangrijke schrede voorwaarts is gegaan, en ons meer dan vroeger er mede weet te boeien. „In Car naval" en „Achter de wolken schijnt de zon", waren de lichteffecten schitterend. „Aansluiten" van Paoli werd zoo meesterlijk en bezielend voorgedragen, dat allen on der diepen indruk geraakten. Het stuk, „Bij de G.P.N. V.D." was wel mooi, maar ons Inziens wat oudbakken, velen zullen het al op feestpartijen enz. gehoord hebben, hetgeen natuurlijk veel van het succes wegnam. Ook de laatste voordracht, „Jaap op de Alkmaarsche kermis" waarvan wij zooveel verwachting hadden, was wel leuk, doch bleef in geestigheid ver beneden hetgeen wij in dit genre vroeger wel van hem gehoord hebben. De tooneelaankleeding was prachtig, in een woord „af." Kortom, alles door elkaar genomen, was het een mooie avond en ging ieder voldaan huiswaarts. Zondag 11 Aug. aanvang 2 uur, houdt de harddraverij- vereeniging „Sportlust" een draverij, waarvoor niet min der dan 28 aangiften zijn ingekomen. Zie onderstaand lijstje. 1. Laura H., J. C. Slikker, Julianadorp; 2. Viola Bell, S. v. d. Oord, Haarlemmermeer; 3. Miss Zelda Peter, S. v. d. Oord, Haarlemmermeer; 4. Mignon, K. Korver, Oterleek; 5. Oly P., C. Spaan, Koedijk; 6. Mary Mago- wan, Th. Smit, Alkmaar; 7. Qualiteit, Th. Smit, Alk maar; 8. Nella Schoon, J. Schoon, Medemblik; 9. Quford J. Schoon, Medemblik; 10. Maggy Henry, J. Schoon, Medemblik; 11. Kapitein de Bruane, W. IJff, Assendelft; 12. Senator Axband, Z. Davidson, Hoorn; Meteor, J. Ver- IHR. MR. F. BEELAERTS VAN BLOKLAND, minister van Bultenland'sche Zak»*- MR. T. VERSCHUUR, minister van Arbeid. Handel en Nijverheid.

Schager Courant | 1929 | | pagina 5