HARDDRAVERIJ. ModebladeR. School boeken De stand van de Zuiderzeewerken. VOORLIIPiGBERICHT. Veefonds St. Maarten. Huishoudster, SEhittBrend Vuurwerk. Tandarts BROHKHOIiST GEEN SPREEKUUR. Voor de Zaai, vraagt een BEWONER aan drachtige Zang, Schilders Boekhandel TRAPMAN Co. Krachtige voortzetting der werkzaam heden. Advertentiën. Breezand. Het Woon= en Winkelhuis, 20°|o verlaagd. Firma GEBRS. ROTGANS, Bezoekt het Sportterrein Tentoonstelling en Paardenkeuring. BAL 18.000 BOERHPLMiTEN R. WAIB0ER Pz. Tijdschriften-Porteieuille van het Leesgezelschap. 34 NI. Blauwe Hennen, DAMES! Boekhandelv.h. Trapman Co. benoemd. Op de lijst volgt dam de heer J. W. H. Rut- gers van Rosenburg. De heer Mr. Dr. L. N. Deckers is in den Bosch op de Katholieke lijst gekozen als des kundige op het gebied van defensie, zijn opvolger in deze hoedanigheid is de heer Th. F. M. Schaepman. Mr. J. B. Kan wordt weer secr.gen. van het dep. van binnenL zaken en landbouw. Nu Mr. J. B. Kan geen deel zal uitmaken van het extra-parlementaire kabinet-Ruys de Beerenbrouck, kan met grond verwacht worden dat hij eerlang het hooge ambt van secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken en landbouw, weder op zich zal nemen. Zoo men zioh herinneren zal was, toen mr. Kan in het kabinet-De Geer als minister van binnenlandsche zaken en landbouw optrad, vastgelegd, dat hij zijn vroe gere functies weer zou aanvaarden na zijn aftreden als minister. DE PERS OVER HET NIEUWE KABINET. Het Utrechtsch Dagblad ziet het onderscheid tus- schen het verdwijnend kabinet-De Geer en het komend kabinet-Ruys uitsluitend hierin, dat de heer Ruys in stede van den heer De Geer voorzitter is geworden van het ministerie en dat er eenige oude functionaris sen door nieuwe zijn vervangen. Wij spreken de vraag uit: was voor de tot stand- koming van dit gematigde, kleurlooze kabinet nu al die politieke verwikkeling van de laatste maanden noodig? Wij blijven het betreuren, dat men te vroeg den extra parlementairen weg uit is gegaan. Een minder heids-ministerie had de atmosfeer versterkt, den krach- tigen politieken persoonlijkheden kans gegeven hun ta lent te ontplooien. Nu wordt het weer vier jaar lang „intermezzo". ,J>e Maasbode" wijst erop, dat de mannen der nieuwe ministers geen oogenblik twijfel laten aan den aard van het optredend kabinet Het wil zijn, aansluitend bij den uitslag der verkie zingen, een rechtsch, vooruitstrevend gezind, zij het dan door den drang der omstandigheden, extra-parle mentair Kabinet. Het Kabinet-Ruys, ofschoon ook extra-parlementair, verschilt toch principieel van het Kabinet-De Geer. Dit laatste sloot principieele kwesties uit de s feer van zijn beleid uit het kabinet-Ruys zal ongetwijfeld voeren een principieel reohtsche politiek, niet in vast accoord met maar toch rekenend op den steun der rechtsche partij en, zoo noodig ook hulp van andere zijde dankbaar aanvaardend. Zoo opgevat wacht dit ministerie een taak, die tot rijken zegen kan gedijen voor ons vader land. Moge het niet vergeefs rekenen op den steun van hen, van wie het dezen op de eerste plaats verwacht Men mag, aldus „De Tijd", den kabinetsformateur een compliment maken over de bekwamen spoed, waar mede hij de tweede koninklijke opdracht welke hem j.1. Ze.', .dag was geworden, heeft vervuld. Bin_i nog geen vier etmalen vermocht jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck een ministerie van bekwame mannen aan H. M. de Koningin aan te bieden, dat te oordeelen naar den eersten indruk, waarborgen biedt voor een uitstekende uitvoering van het program, waar op dit extra-parlementair kabinet is vereenigd. Dat er vier katholieken, twee anti-revolutionnairen, twee christelijk-historischen en een neutraal Minister in zitting hebben (laatstgenoemde uit het jongste ka binet-Ruys) doet voorzien, dat de steun, welke aan he nieuwe kabinet wordt geboden, voornamelijk door de rechterzijde zal worden geboden. Ook het feit, dat twee ministers uit het kabinet-De Geer onder wie de vorige premier in de nieuwe regeering zitting hebben genomen, wijst op de krachtige en aaneengeslo ten bewindsperiode, welke wij tegemoet gaan. ARBEIDSVERDELING. Boet- Stil maar, ik doe je niets. Alleen maa: nazien of je geen wapens bij je hebt, om de hoek staat m'n maat, die je geld af zal nemen. DE AFSLUITING. Aan het jongste „Driemaandelijkse^ Bericht" be treffende de Zuiderzeewerken, is het volgende ont leend: Kunstwerken beoosten Wieringon. De bruggen en aanslagbalken van gewapend beton voor het oostelijk stel uitwateringssluizen werden ge stort. Met het optrekken van de torens van dat stel wordt voortgegaan, terwijl de steigerwerken voor de bruggen en aanslagbalken thans worden overgebracht naar het middelste stel. Pijlers, landhoofden en vleu gelmuren voor het westelijk stel zijn voltooid, d.w.z. opgetrokken tot 2.50 M. N.A.P. Begonnen werd met het bekistingswerk van pijlers en landhoofden van de draaibruggen. De werken op het Kornwerderzand. De fundeeringsplaten van de schutsluishoofden wer den voltooid, evenals de aanmaak van de heipalen en damwandpalen van gewapend beton voor de kolk- muren. Het indrijven van deze palen en platen is thans krachtig ter hand genpmen. Met de voorbereiding van de geheele voltooiing van de kunstwerken in den afsluitdijk op het Kornwer derzand werd een begin gemaakt. De draaibruggen en de schutsluizen in den afsluit dijk te Den Oever en op het Kornwerderzand zullen worden voorzien van remmingwerken van Suri- naamsch hout, bestaande uit beslagen paalhout van manbarklak- en bezaagd mora- en basralocushout. De aanleg van den afsluitdijk tusschen den sluis- put op het Kornwerderzand en de Friesche kust kwam gereed, evenals het laatste gedeelte van het herstel van de schade, welke bij de winterstormen aan den omringdijK van het Kornwerderzand c.a. was ontstaan. Proefschuif voor de uitwateringssluizen. In de doorstroomingskokers van de uitwaterings sluizen zullen als regelbare waterkeering, vijftig door contragewichten uitgebalanceerde ijzeren schui ven worden aangebracht, welke electrisch zullen worden bewogen met reserve handbeweging. Het kwam wenschelijk voor om, vóórdat tot de aanbeste ding van deze zeer omvangrijke levering werd over gegaan, een proefinstallatie te maken, ten einde ver schillende onderdeelen van het opgemaakte ontwerp practisch te kunnen toetsen. Hiertoe werd, met mach tiging van den minister van waterstaat, een onder- handsche overeenkomst gesloten met de N.V. Alk- maarsche IJzcr- en Metaalgieterij te Alkmaar, voor het leveren en bedrijfswaardig opstellen van een ijzeren schuif met electrisch bewegingswerktuig in een van de doorstroomingskokers in Den Oever, voor f 60.000, waarin een bedrag van f 15.000 voor proef nemingen is opgenomen. Beteugelingsdam in de Middelgronden. Bij de uitvoering van de afsluiting van de. Zuider zee zit de gedachte voor, een zoo groot mogelijk deel van het werk te maken zonder het bestaande regime van de waterbeweging belangrijk te veranderen, waardoor het mogelijk wordt, aanzienlijke gedeelten van den dijk te bouwen, voordat de waterbeweging ter plaatse in beteekenende mate zal zijn toegeno men. Uit dien hoofde werd in 1929 de afsluitdijk tusschen den sluisput op het Kornwerderzand en de Friesche kust in hoofdzaak over de Makkumerwaard gebouwd en dit jaar is aangevangen met den bouw van den dijk op het Breezand ongeveer midden tusschen Wie- ringen en het Kornwerderzand, en het ligt in het voornemen, mede dit jaar aan te vangen met den houw van een dijksvak op de platen beoosten Wie- ringen tusschen het Gaatje en de Vlieter. Met het oog op het welslagen van de afsluiting van de Zuiderzee is het noodig, dat de beteugelingsdam tot het oogenblik van de sluiting volledig in stand blijft en niet aan eenigszins belangrijke beschadigin gen zal blootstaan, aangezien het herstellen daarvan ernstige gevolgen met zich zou brengen. De beteu gelingsdam zal een onderdeel uitmaken van den kei leemdaan in den afsluitdijk en moet bijgevolg met dit materieel worden gemaakt. De stroomsnelheden, waaraan de dam zal blootstaan, zullen echter zóó groot zijn, dat onbeschermde keileem hieraan op den duur niet volledig weerstand zou kunnen bieden, zoodat het noodig is den dam te bezinken. De dam moet dus op den zeebodem zoover door zinkstukken zijn beschermd, dat hij bij het ontstaan van deze diepte niet wofdt beschadigd en op grond hiervan kon de bezinking van het benedendeel van den dam worden vastgesteld. De uitvoering van den beteugelingsdam in de Mid- delgronden is krachtig ter hand genomen. Eiland op hot Breezand. Hiervoor is reeds vermeld dat dit jaar ook zal wor den gemaakt een eerste gedeelte van den afsluitdijk op het Breezand, ongeveer midden tusschen Wierin- gen en het Kornwerderzand, en dat dit dijksvak in de volgende jaren naar beide zijden uitgebouwd zal worden. Ten behoeve van de uitvoering van deze belangrijke werken op grooten afstand van bestaande havens is ter plaatse haven- en opslagruimte onontbeerlijk. Met den bouw van het eerste 1 KM. lange dijksvak zal daaraan gepaard gaan de aanleg van 2 havens, een aan de Noord- en een aan de Zuidzijde, welke van de noodige terreinen voorzien zullen worden. Ook met de uitvoering van deze werken heeft de Maatschapij tot Uitvoering van Zuiderzeewerken een aanvang gemaakt. DE DROOGMAKING. Met het herstel van de tijdens de stormen in de tweede helft van November 1928 ontstane schade, zoo mede met enkele in verband daarmede aan te bren gen verbeteringen aan den dijk van den proefpolder, werd door den onderhoudsaannemer geregeld voortge gaan. Aanleg dijk Wi erin genMedemblik. In den dijk WieringenMedemblik was nog over gebleven een noordelijke opening, lang 4742 M. en een zuidelijke opening, met uitzondering van het in 1928 niet voltooide dijksvak bezuiden de Oude Zeug, lang 1462 M. Met de dit jaar uit te voeren werken van den djjk WieringenMedemblik werd een krachtig begin ge maakt. De stormschade werd hersteld, zoover zulks irt ver band met de dit iaar te verwachten afsluiting van de Wieringermeer noodig werd geacht. De Amstelmeerdijk. De Minister van Waterstaat heeft vastgesteld, dat het te sparen boezemmeer binnen den afsluitdijk van het Amsteldiep, den naam van Amstelmeer zal dra gen en de dijk, welke den Wicringermeerdijk tegen dit meer zal beschermen, dien van Amstelmeerdijk. Afwaterings- en scheepvaartkanaal Aarts woudOostpunt. De in aanleg zijnde werken voor het maken van het kanaalvak KolhornOostpunt, werden krachtig voortgezet. De storm- en winterschade werd geheel hersteld. Bij het maken van de kanaalkade werd veel ver traging ondervonden door het optreden in het gedeel te vlak benoorden Nieuwesluis van tamelijk omvang rijke verzakkingen, welke echter thans nagenoeg tot staan zijn gekomen. Ook de aanleg van het kanaalvak Aartswoud Kolhorn werd geregeld voortgezet. De driehoekige uitbaggering beoosten de schutsluis bij Kolhorn kwam gereed, evenals het bewesten de sluis gelegen kleidepot. De sluiswerken. De vloerplaat voor de keersluis bij de Oostpunt werd gestort, evenals het grootste gedeelte van het opgaande werk. Na het leegpompen van den fundeeringsput der schutsluis bij Kolhorn, die reeds vroeger grootendeels op diepte was gebaggerd, werd deze, voor zooveel noodig, verder ontgraven en werd eene bronbema ling aangebracht. Van de basculebrug en deuren voor schutsluis be westen Medemblik, zijn de vier deuren en de twee hoofdliggers van de brug naar Medemblik verzonden. Van den rij vloer en van de beweginsrs- en opzet-in- richtingen zijn nog verschillende onderdeelen in be werking. Verbinding Wieringermeerpolder met de haven van Medemblik. De uitvoering van de te bouwen schutsluis bewes ten Medemblik, werd, zoodra de vorstperiode geëin digd was, weder met kracht voortgezet. Zooals bekend, wordt deze sluis in verband met de daarvoor te maken spoorwegoverbrugging in twee gedeelten gebouwd. Het eerst uit te voeren, aan de Wieringermeerzijde gelegen, deel van de sluis kwam gereed en werd grootendeels aangelegd. Met het baggerwerk tot het vormen van de hoofd kanalen in den Wieringermeerpolder werd, zoodra de weersomstandigheden hiertoe gunstig waren, we der aangevangen. De bemalingsinrichting. Na het beëindigen van de vorstperiode werd de bouw van het electrisch gemaal hij Medemblik met kracht voortgezet. Het gebouw is thans gereed tot de hoogte van. 0.50 M. -f- N.A.P., op welke hoogte de hoofdvlocr van de machinehal is gelegen. Wanneer de Wieringermeerpolder zal zijn droogge malen, zullen daarbinnen voor het totstandbrengen van de verkaveling een groot aantal slooten en lei dingen moeten worden gegraven. Ten einde een oor deel te vormen over de meest geschikte werktuigen, waarmede dit werk kan worden uitgevoerd, werd het doelmatig geacht, proefnemingen met eenige bij zondere werktuigen te verrichten. Een geschikt ter rein hiervoor bleek te zijn de z.g. baggerbergplaats in het Buiten-I.T bij Schellingwoude, waar de gele genheid bestond zonder bezwaar op voldoend ruime schaal deze proeven te doen uitvoeren. Hiermede geven wij U kennis, dat na een korte ongesteldheid is overleden, onze geliefde Zoon en Broeder, Albert Simon, in den jeugdigen leeftijd van bijna 15 jaar. Namens zijn diepbedroefde Ouders-en Zusje, A. SMAK. A. SMAK—Boor. RE1NOUTJE JANNETJE. Den Helder, 6 Aug. 1929. Molengracht 15. De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Vrijdag 9 Aug. a.s., des namiddags 1 uur, vanuit het Marine-Hospitaal. Hiermede betuigen wij onzen har- telijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, ons betoond bij de ziekte en het overlijden van onze innig geliefde Echtgenoote en Zuster CORNELIA DINA NOORDENMEER. In het bijzonder aan Dokter L. C. J. Olree, die alles heeft gedaan om haar lijden te verzachten en Domine Vorst man voor de troostvolle woorden tot ons gesproken. Onze dank geldt ook voor de Buren voor de vele hulp ons betoond en ook aan de H.H. Dragers voor de laatste eer aan de overledene bewezen. J. H. T HART. L. NOORDENMEER. Anna Paulowna, 8 Aug. 1929. Aan onze geachte Familie, Vrienden en Kennissen 1 Wegens ziekte was 't ons onmoge lijk om U een laatst bezoek of vaar wel te zeggen. Wij wenschen U allen hiermede Gods beste zegeningen toe. En hopen dat wij elkaar in Nederland nog eenmaal weder mogen zien. P. STAM en Echtg. Paterson, Amerika. Notaris J. VAN DER KNAAP, te Wieringerwaard, zal op Woensdag 18 Sept. 1929, des avonds 7 uur (N.T.) in het café van den heer J. BORST, te Breezand, in het openbaar verkoopen: waarin schoenwinkel, erf en 2 perceelen bouwterrein, aan de Zandvaart te Breezand, te zamen groot 27 Aren, 36 Centiaren. Eigendom van den heer Jb. JONKER Jz. Ingaande 1 Augustus j.I. is het verzekerde Rundvee, met uitzondering van pinken en kalveren HET BESTUUR. Gevraagd te Anna Paulowna, een nette, eenvoudige bij weduwnaar zonder kinderen; 48 jaar, P.G., Rijksbetrekking. Brieven onder letter H., met opgave leeftijd, aan het Bureau van dit blad. is iets, waarvan U en Uw kinderen plezier kunnen hebben in den VACANTIETIJD. Duizenden, zoowel kinderen als volwassenen, maken schit terend geslaagde opnamen met de „eenvoudigste" Camera. Vraagt gratis onze Kodak Prijscourant. FOTO-TOESTELLEN vanaf 15.75. Gediplomeerd Opticien. HOOGZIJDE, E 16. Alle foto-benoodigdheden. Moderne ontwikkel- en afdruk-inrichting. Billijke tarieven. Gratis onderricht in het fotografeeren. Beslist vakkundige voorlichting. Anna Paulowna. te Kleinesluis. (De mooiste grasbaan van Nederland). Zondag a.s. 11 Augustus, Internationale 700 gulden aan pryzen. 28 van de snelste dravers zijn in geschreven. Entrée 1 gld., belasting inbegr. Aanvang 2 uur. Woensdag 14 Aug., 's morgens half 10: 's Middags half 3: Wedstryd van 4 Rijvereenigingen, waaronder paardendressuUr, carroiisscl- rijden en springconcours. Woensdagsavond 10 uur: GROOT Beide dagen in de Danssalon van BENEMA op het Sportterrein. In de zaal van SLIKKER allerlei Consumpties verkrijgbaar, tevens iViuzieR en optreden van den Italiaanschen zanger Franciscus Marinusci, die levensliedjes en operanummers zal zingen en van den Harmonica-Virtuoos Overweg. Zaterdag 10 Aug. (Fijne Krul), PREI- en ANDIJVIEPLANTEN. D. BRUGMAN, Schagen. Rogge, haver, wikken, knollen- zaad, Westerwoldsch raijgras en verdere gras* en klaverzaden. Aanbevelend, Schagerbrug. Agent in Kunstmeststofien voor de Firma II. H. E. HEIJTEMA, te Alkmaar. Wegens vertrek van een abonné is er een plaats open voorde Gegadigden hiervoor vervoegen zich aan het bureau van dit blad. Zaaizaad-Ver. „Z.A.P." naast het pakhuis te van Ewijcksluis Inlichtingen bij G. C. v. BALEN BLANKEN. TE KOOP: die begin September kan werpen. Te bevragen bij J. H. 't HART, Molenvaart, Anna Paulowna. 4 maanden oud, bij C. de GRAAF Dz., Koegras. gevraagd, 65 cent per uur, bij JAC. W. POOL, Kolhorn. Nieuwe Autobanden met 25 korting. Bandenhandel AMERICAIN, Reguliersdwarsstraat 8, Amsterdam. Wij hebben steeds groote voor raad van de nieuwste Ook voor Kinderkleeding. Pa tronen kunt U ook bij ons bestel len. Schagen. voor alle worden zonder prijsverhooging accuraat en vlot geleverd door

Schager Courant | 1929 | | pagina 7