RADIO-RUBRIEK. De bedwelmende geur der bloemen. Nog meer verbeteringen. Wat men „op de planken" eet en drinkt. WARE WOORDEN. GRABBELTON. De ellende en de wanhoop van Johnson waren gren zeloos. Het was ook nog maar een jongeman, dat moet U niet uit het oog verliezen. Het wreede van het toeval, de ontmoeting, de diepe ontroering die deze bij beide veroorzaakte, en daarna de scheiding, onherroepelijk, zonder kans of hoop op weerzien, was Ibijna meer, dan hij verdragen kon. Al zijn nasporin gen bleven vruchteloos. Niemand kende het meisje, of wist haar adres. En zoo kort als hun kennisma king geweest was, zoo heftig was het verdriet van den jongen Johnston. Hij vertoonde zich nergens meer, onttrok zich aan zijn vrienden en gaf zich over aan zijn wanhopige smart. Jawel, ik weet wel dat het natuurlijk erg dwaas scheen, maar ik zei U al, dat hij ook nog erg jong was. Totdat op een avond, een oud vriend, jaren ouder dan hij, maar tooh een heel goed vriend, bij hem binnenstapte. Hij had gehoord, dat hij erg veel weet van iets had, en wilde probeeren hem op te beuren. „Stort je hart maar eens uit, jongen", zei hij en klopte den jongen Johnson op den schouder. En toen die alles verteld««had, van aijn schrijnende avontuur, glimlachte die vriend bemoedigend, klopte Johnson nog eens hartelijk op zijn schouder, en zei: „Maar hoor eens hier, jongen, je moet je kop ophouden, wie weet ga je vandaag of morgen wel naar Amerika en dan vind je haar terug!" „Ach kom", smaalde Johnson, „hoe zou ik, een kale pennelikker. En al kwam ik dahr, wat dan nog? In een land van twee honderd millioen menschen, hoe zou ik haar vinden! Dat is toch allemaal on zin!' „Ik zal je eens wat zeggen, Johnson, ouwe jongen, en luister daar eens goed naar", begon zijn vriend toen heel ernstig. „Je moet niet denken jongen, dat alles hier op de wereld zoo maar bij toeval gebeurt. Alles heeft een beteelcenis en een oorzaak, en geloof mij, jongen, alles wordt goed geleid. Geloof dat maar, en houd in gedachten, dat als het werkelijk goed was, dat je dat meisje ontmoeten zou en dat je „voor elkaar bestemd" was, zooals jij het uitdrukt, nou, mijn jongen, dan kan geen macht ter wereld beletten, dat je haar weer zult zien. Dan zal op een of andere manier de weg zich voor je openen, dat je naar Amerika gaat en dan zal je zeker haar op een of anderen dag terugzien. Geluk of pech, dat bestaat er niet, jongen, er bestaat alleen maar recht vaardigheid. En die is niet zoo wreed, om je eerst het meisje, dat voor jou „het" volmaakte ideaal is, te laten zien, om het je daarna onherroepelijk af te nemen. Heusch, jongen, er zal zich een weg voordoen, en houdt je daar aan vast Die vriend van Johnson sprak nog lang met hem en slaagde er inderdaad in, hem uit zijn troostelooze stemming op te beuren en de hoop levendig te hou den. 'En nu komt het wonderbaarlijke. Nog geen jaar later ontstaat op Johnson's kantoor de noodzakelijk heid, dat er een vertegenwoordiger naar Amerika gezonden wordt, ter oplossing van een handelsge schil. En zonder dat Johnson zelf er eenige moeite voor deed, werd hij belast met die opdracht! Twee weken later stapt hij in Amerika aan wal, en neemt den trein naar Chicago. Bij een zeker stadje moet hij overstappen, om een andere trein, meer Zuidelijk te nemen. Hij mist den trein en hoort tot zijn er gernis, dat er niet eerder een andere trein gaat, dan zes uur later! In arren moede besloot hij dus maar, zijn bagage aan het station te laten staan, en in vredesnaam het kleine Amcrikaansche stadje te gaan bekijken, waar hij zoo plotseling gestrand was. Hij loopt het station uit, en zal doelloos de eerste de beste straat inloopen, toen hij plotseling als aan den grond genageld blijft staan. Voor hem stond het meisje." ,yNou ja, dat is nu wel een allemachtig aardig reihaaltje, dat Je daar bedacht heb, Brains", merkte de cynicus op", maar het is toch immers maar een verhaal, en dat bewijst niets!" „Zou je denken?" zei Brains glimlachend, „zou je denken? Wel, ik geloof, dat je het mis hebt. Want zie je, laat ik het je maar zeggen, die Johnson, die ben ik. En het meisje dat is mijn vrouw, die je allemaal kent. Toen sloop de cynicus heen, met een haastigen groet. TOEKOMSTBEELD. DIE NIET ZELDEN TOT HET ONGELUK LEIDT, BIoem^nmanie men zou ook kunnen spreken van een bloemenziekte. Het is misschien de mooiste ziekte, doch zeker niet de lichtste. In het jaar 1820, op een heerlijken zomer morgen, werei bij Parijs in een rozentuin van Suresnes, een doode soldaat gevonden, in wiens borst nog het mes stak, waarmee de moord, was gepleegd. En vlak naast het lijk hurkte een jong boerenmeisje. Suresnes was.in dien tijd een stil dorp, dat om zijn teelt van rozen beroemd was. Natuurlijk heerschte de grootste opwinding over dit gevaL Het 'boerenmeisje, dat achttien jaar oud was, om haar aanvalligheid en goedmoedigheid, algemeen zeer gezien, deelde bij haar verhoor mede, dat zij den avond te voren aan een danspartij had deelgenomen en om middernacht naar huls was gegaan. Ze was toen eenigen tijd voor het huis gaan zitten BRUTAAL ANTWOORD. (Lustige Köllner Zeitung). Te eet den heelen dag, maar werken Nooit!... Luister je wel naar mij Ik dacht dat u in uw eigen praatte, mijnheer! om de geur van rozen in te ademen, was naar bed ge gaan en wist zich verder niets meer te herinneren. Ze wist niet, hoe ze in het veld van rozen was geko men, nog minder wist ze iets af van den moord op den soldaat. Deze aangelegenheid zou zeker voor het aardi ge boerenmeisje vele onaangenaamheden ten gevolge hebben gehad, als niet op denzelfden dag was gebleken, dat de soldaat door een dronken kameraad was neer gestoken. Doch daarmede was niet alles verklaard en men bleef een zekere verdenking tegen haar koesteren. Een jaar later werd Marie, zoo heette het boeren meisje, weer voor den rechter gevoerd. De veldwachter had haar meermalen betrapt bij het stelen van rozen en daar hij haar, verschillende malen tevergeefs had gewaarschuwd, had hij een vervolging tegen haar inge steld. Ze werd tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Voor de rechtbank verklaarde ze, dat het haar niet mogelijk is, de rozengeur, welke in Juni en Juli om de Mont Valerien uit de velden opstijgt, te weerstaan en dat zij 's avonds voor zij gaat slapen en in den mor gen, bij het opgaan van de zon, naar de rozenvelden moet om een arm vol rozen te plukken, welke ze na tuurlijk nimmer verkoopt, doch meeneemt naar haar kamer. De geschiedenis van Boze-Marie door Eugene Sue in zijn „Geheimen van Parijs" behandeld, is een der mar kante en bekendste gevallen van bloemenmanie. (Hier bij willen we niet vergeten te vermelden, dat Roze-Marie en voorn.1. haar geval, aanleiding heeft gegeven tot het scheppen van de beroemde gevangenis St. Lazare, waar in ze gevangen zat.) Als de oorzaak van de bloemenziekte zou men een honger naar schoonheid kunnen aanwijzen. Een genees heer zou wellicht een meer prozaische uitdrukking ge bruiken. De beroemde geur van een orichidee, van een Maréchal Niel-Roos op een mooien September-avond of van een andere bloem, bevredigt niet iedereen, doch wekt bij vele menschen een niet te definleeren begeerte en verlangen. Ook vele lieden worden zwaarmoedig, wanneer ze een bepaalde bloemengeur ruiken. Anderen weer, kunnen het niet nalaten de bloemen wier aroma ze gaarne ruiken, te ontbladeren en er zijn heel veel menschen, die rozen, vlolieren en viooltjëè eten. Zulke feiten zijn reeds bewijzen van een bloemen manie. Aan de bloemenziekte lijden meestal jonge of oude menschen. Eenige jaren geleden kwam een 2l-jarige tooneelspeelster in Milaan om het leven omdat ze haar slaapkamer zóó had gevuld met bloemen, dat de bloe mengeur haar verstikte. De bloemenziekte moet de oor zaak zijn geweest, want de vrouw, bij wie de tooneel speelster inwoonde, deelde mede, dat het meisje in den mooisten tijd, wanneer de wereld vol bloemen was, zeer droefgeestig was gestemd. En bij Aarhus in Denemar ken viel, harhaaldelijk tijdens zijn slaap, een jonge man uit het raam, tot men ft* achterkwam, dat de geur van de bloeiende linde voor het huis, de oorzaak er van was. Naar aanleiding van onze opmerkingen inzafke eenige methoden voor het aanbrengen van goedkoope verbeteringen aan oudere toestellen, vestigt men en terecht! van bevriende zijde onze aandacht er op, dat condensatoren met fijnregeling de selecti viteit niet verhoogen maar de afstemming nauwkeu riger maken. Wij moeten natuurlijk toegeven, dat wij de begrippen selectiviteit (de mogelijkheid om een bepaalde uitzending niet gestoord door andere gelijk tijdig plaats hebbende uitzendingen, te ontvangen) en afstembaarheid wellicht oogenschijnlijk wat verwis seld hebben. Bij korte-golf-ontvangst is echter de ztf£ vere en nauwkeurige afstemming van zoo'n groot belang, wil men een kortegolfzender duidelijk en on gestoord doorkrijgen, dat deze beide begrippen naar den schijn elkaar dekken. Dat neemt niet weg, dat het grooter aantal zend stations en het krachtiger worden ervan, hooger eischen aan de selectiviteit van een toestel stellen dan vroeger het geval was. De bezitters van»die ou dere toestellen zullen dit bemerkt hebben en zeker gaarne een middel leeren kennen, om dit euvel op te heffen, althans te verminderen. In Holland was (en is) het Koomans-schema zeer populair. In negen van de tien gevallen zijn deze oudere toestellen vol gens dit' schema gebouwd, of zijn er slechts geringe wijzigingen in aangebracht. Bij deze schema's is in •Jen plaatkring van de h.f. lamp de afstemkring ge schakeld. Nu heeft de inwendige weerstand van de h.f. lamp in die gevallen belangrijken invloed op de selectiviteit van het toestel. Men kan gemakkelijk in zien, dat deze weerstand parallel geschakeld is aan den afstemkring. Hoe grooter nu de inwendige weer stand van de toegepaste h.f. lamp is, des te grooter is de selectiviteit, tn nu is in de meeste gevallen deze weerstand bij de in gebruik zijnde lamp op te voe ren door vermindering van den gloeistroom. Wij ge ven toe, dat dit eveneens vermindering van geluid- Dat de bloemenziekte de oorzaak zou zijn geweest van ernstige misdaden is niet te beweren. Zij heet dan het geval van jaloezie, welke zich kort geleden te Mar- seille heeft voorgedaan. Een havenarbeider stak zijn meisje ernstig wat hun niet belette elkaar weer lief te hebben en elkaar weer te vergeven omdat hij, naar hij beweerde, door de geur van een roode roos, die zij in het zwarte haar droeg als waanzinnig was geworden en zij verklaarde dat zij deze bloemen, geregeld uit een kweekerij stal, omdat zij een niet te onderdrukken ver langen naar deze bloemen had. ALS HET HEELE TOONEEL SLECHTS SCHIJN. Als uitzondering een enkele keer echt. Iedereen weet, dat het tooneel de wereld van den schijn is, dat alles tensoltte niet meer Is dan „spel" en het hangt van de kwaliteiten van de tooneelspelers af in hoeverre het publiek het als „echt" voelt en mede leeft. Deze „schijnwereld" strekt zich op de planken ook uit tot hetgeen de acteurs en actrices te eten en te drinken krijgen, wanneer hun rollen zulks medebren gen. De schuimende champagne is in den regel niet an ders dan spuitwater, een glaasje cognac gewoonlijk niet anders dan slappe... thee. De tooneelspeler heeft tijdens zijn spel noch den tijd en meestal ook niet de kracht werkelijk eten en drinken tot zich te nemen. .Er zijn slechts weinig uitzonderingen, waarbij acteurs werke lijk tijdens hun spel kunnen eten en drinken. Zoo stond bijvoorbeeld de groote Franschê acteur Lucier Guitry er om bekend, dat hij altijd een werkelijk diner verorberde, wanneer zulks in zijn rol te pas kwam Met de grootste gratie en zonder den minsten hinder bij 't spreken en in zijn bewegingen kon deze buitenge wone tooneelspeler een geheel diner van de voorspijs tot de koffie met likeur op de planken verwerken en de reuk der gerechten drong tot in de zaal door, zoo dat de maagzenuwen van het publiek op aangename wijze geprikkeld werden. Gewoonlijk bestaat een „feest maaltijd" voor het voetlicht uit „schijn-gerechten" en als regel eet de minnaar bij zijn souper met zijn vrienden slechts geroosterd brood en schijfjes bananen. In een Engelsch theatertijdschrift worden allerlei geestige verhalen over het eten en drinken op de plan ken verteld. De bekende tooneeldirecteur en tooneelspe ler Sir Herbert Tree vond eens een zeer goede oplos sing toen hij op het tooneel een koude eend moest ver orberen. Een natuurgetrouw nagemaakte eend werd op gediend gevuld met bananenschijven en het was deze, welke hij at. Eens moest hij een groot glas wijn drin ken en gewoonlijk was het glas met koude thee gevuld. DE EERSTE GEDACHTE. (Sondagsnisse Strix). - Pardon, maar ik heb u beslist ooit eerder gezien. Hemel! En hoeveel schuld heb ik aan u? sterkte tengevolge heeft (alweer in normale gevallen), dit laatste zal echter aannemelijker zijn dan gestoorde ontvangst. Bovendien, iets sterker terugkoppeling zal dan tevens mogelijk blijken, en dit verhoogt de ge luidsterkte weer. In ieder geval, een proeve, in deze richting kost niets en kan verbetering brengen. Is de selectiviteitskwestie van dien aard, dat de amateur er eenige extra onkosten voor over heeft, om een goede verbetering te verkrijgen, dan adviseeren wij toepassing van de moderne schermroosterlampen als h.f. lamp. Dit lamptype heeft een beduidend hoo- gere inwendige weerstand dan de andere gebruike lijke h.f. lampen; men verkrijgt hierdoor reeds dade lijk selectiviteitsverbetering en de schakeling behoeft slechts weinig ingrijpend veranderd te worden. Ook hier kan men den inwendigen weerstand nog opvoe ren door verlaging van den gloeistroom en tevens door verhooging van de negatieve roosterspanning. Daar deze lampen een hoogere versterkingsfactor hebben, zal de geluidssterkte toch reeds te groot blij ken, zoodat men hiertoe als het ware automatisch overgaat. Eenige jaren geleden bevalen spoelenfabrikanten hun fabrikaat aan met de woorden „hoogst selec tief". Het is een onmiskenbaar feit, dat minder goed gewikkelde honigraatspoelen aan de selectiviteit af breuk doen. Ook hierin kan dus verbetering gevon den worden. Een derde oorzaak kan gelegen zijn 'in de inwendige verbinding van de onderdeelen en in de antenne. Reeds eerder wezen wij op de noodzakelijkheid van korte verbindingen in het toestel. Kruisende draden mogen voor het oog minder fraai schijnen, practisoh nut geeft toch den doorslag. Was vroeger een drie- draadsantenne noodig om „op te vangen", thans door de krachtige zenders, is een korte één-draadsantenne ruim voldoende en de selectiviteit wordt erdoor ver hoogd. Goede contacten, kleine overgangsweerstan- dit alles verhoogt eveneens de selectiviteit. Laat men daarom in deze richting eens zoeke*. Door een ongeluk bad men er eenmaal terpentijn inge daan en toen Tree dronk proefde bij onmiddellijk deze verschrikkelijke drank, maar hij bezat tegenwoordigheid van geest genoeg om tot het einde toe door te spelen. Een dergelijk pijnlijk ongeval overkwam eens 'n tooneel speler, die in zijn rol op 't tooneel een diner moest ver orberen. Daar hij de imitaties haatte, liet hij gewoonlijk een bescheiden diner uit een nabijgelegen restaurant halen. Als regel kreeg hij koude soep, doch eens was het restaurant zoo nabij, dat hij de soep kokend heet opgediend kreeg en hij den tong verbrandde en niet verder kon spelen. Met den komiek James Welch, die in een van zijn rollen In de laatste acte een glas whisky moest drinken, haalde men de grap uit hem eens werkelijk een glas whisky te geven. De uitwerking was echter zeer guns tig, want nooit te voren had hij de laatste scenes zoo goed en levenslustig gespeeld als dien avond. Toen een Amerikaansche troep korten tijd geleden met het stuk „Broadway" in Londen kwam, werd bij de premiere in de scene, in welke gesmokkelde alcohol wordt opgediend, werkelijk whisky gedronken, niet ter wille van de realistische werking, doch omdat de zoo juist uit het drooggelegde Amerika aangekomen too neelspelers, die sinds jaren geen alcohol over hun lippen hadden gekregen, zich dezen „realistischen" dronk niet wilden laten ontglippen. Goede menschen zijn zelden goede menschenken- ners en omgekeerd. o Omgang met edele menschen is altijd een kweek plaats van braafheid en deugd. o Het grootste geluk voor heel wat menschen is, dat ze. niet merken, hoe gelukkig zij eigenlijk konden zijn. o Wie aan God en zijn moeder denkt is beschermd tegen alle kwaad. o Het slechte geweten van den verkwister uit zich in gierigheid bij kleine uitgaven. o Zoo we sommige dingen mochten overdoen, zouden wij ze niet alleen anders verrichten,, maar we zou den er ook minder voorspellingen over wagen. o Ook in de school des levens brengt menigeen het niet tot het verkrijgen van het diploma voor vol doende kennis. Veel beter, hij heeft vannacht al gedroomd dat hij me sloeg. De weg naar Nergenshuizen. Is dit de weg naar Nergenshuizen? Loopt U maar steeds door, en als U dan aas «en kerkje komt bij een heuveltje, dan weet u dat u den verkeerden weg heeft ingeslagen! Meer dan hij waard was. Een nogal ingebeelde jongeman solliciteert naar een betrekking. „U betaalt toch zeker, wat ik waard ben?" vraagt htj. „Meer dan dat zelfs", antwoordde de chef, „wij zullen u een klein salaris geven." Hij kende zijn Pappenheimers. Hij: „Ik heb kaartjes voor den schouwburg, liefste. Zij: „Fijn! Ik ga me dadelijk kleeden. Hij: „Ja, doe dat! Ze zijn voor morgenavond, zie je." Stof voor een japon. Verschillende groote modezaken in Amsterdam hebben bekend gemaakt, dat zij geen staaltjes meer ge ven van de stoffen. Zij hebben er blijkbaar genoeg van, dat sommige dames eenof twee van die staaltjes ver zamelen en er een japon van maken. Kindervisie. Kleine Marietje voor het eerst aan hetstrand, ziet een stoomboot in de verte. „O, moeder, kijk 's, een locomotief die een bad neemt." Bij pa en ma Kangoeroe. Pa Kangoeroe: „,Waar is de kleine meld?" Ma Kangoeroe (haar zakken navoelend): „Hé, dat is vreemd. Ik heb haar zeker in me andere kleeren laten zitten." Een goed voorsteL Het was tijdens een debatavond van de Universiteit en één van de sprekers hield een buitengemeen verve lend betoog en beweerde onder andere: „Ik krijg al mijn helderste ideeen asl ik in het bad zit." Waarop dadelijk een ander opstond en zei: „Meneer de Voorzitter,ik stel voor de vergadering te schorsen, op dat deze meneer een bad kan nemen!" HET TEEKEN. (Moustique). Hoe is het met uw man?

Schager Courant | 1929 | | pagina 14