Er WINKEL. VAN ZONDAG Nagekomen Berichten. Ingezonden Stukken. Gemengd Nieuws. Twee dappere vrouwen. Schietpartij in de Parijsche metro. Aardbeving in de Vereen. Stalen. Muiterij aan boord van een Fmsch stoomschip. Binnenlandsch Nieuws. Deensche land- en tuinbouwers in ons land. De onbewaakte overwegen. De „Eugenia". Het vergaan van de „Adonis". aSP KEURING VAN DEKHENGSTEN. De „St-Crt." no. 155 vermeldt, dat de gewone keurin gen van tot dekking bestemde hengsten in het najaar 1929, welke alleen door de stamboekcommissie zullen geschieden, zullen worden gehouden'op: voor de pro vincie Noord-Holland (alleen voor type tuigpaard): 13 Aug te Texel en Terschelling; 14 Aug. te Wielingen en Anna Paulowna. Actie in de bouwvakken. De staking in de bouwvakken wordt voortgezet Vanaf Donderdag is een werkwillige geregeld door de politie naar zijn werk gebracht en des avonds teruggehaald, waarbij alle stakers regelmatig medegingen. Aangezien deze werkwillige van zi|n baas vacantie heeft gekregen, hebben deze optochten, waarvoor nog al belangstelling was, niet meer plaats gehad. De Postduivenvereeniging „Steeds Verder," hield j.1. Zondag een vluoht vanaf Mons (België), afstand 245 K.M.: 1. A. Deliën 13 uur 11 min. 17 sec.; 2. P. Strobbe 13 uur 12 min. 9 sec.; 3. A. Deliën 13 uur 25 min. 42 sec.; 4. J. Butter 13 uur 26 min. 25 sec.; 5. N. Wijn 13 uur 42 min. 50 sec.; 6. N. Wijn 13 uur 42 min. 55 sec.; 7. A. Raven 13 uur 50 min. 37 sec.; 8. A. Raven 13 uur 50 min. 42 sec.; 9. P. Strobbe 14 uur 5 min. 29 sec.; 10 P. Strobbe 14 uur 28 min. 24 sec. WINKEL, 12 Aug. Appelen f 714, peren f 512, aalbessen f 621, kruis bessen f 511, frambozen f 3041, kersen f 1214, to maten f 812, augurken f 812, slaboonen f 46, snij- boonen f 712, kool f 23, per 100 Kg., bloemkool f 4 —9, komkommers f 58, wortelen f 57 per 100 stuks. ALKMAAR, 12 Aug. Aardappelen f 1.603.60, per 100 Kg., aalbessen f 6 —14, appelen f 537, per 100 pond, bloemkool f 10.40 —15, II f 2.20—5, per 100 stuks, doperwten f 45, per 100 pond, kropsla f 1.502.10, komkommers f 2.807, meloenen f 2570 per 100 stuks, postelein f 0.110.43 per bakje, peulen f 6 per 100 pond, rabarber f 3.605 selderie f 1.202.20, per 100 bos, spinazie f 0.260.59 per bakje, snijboonen f 7.7013.60, dubbele spercieboonen f 5.30—7.40, tuinboonen f 1.30, tomaten A f 13.40, B f 13.90 C f 13.20, CC f 6.70 per 100 pond, wortelen f 68 per 100 bos, zwarte bessen f 913 per 100 pond. Mijnheer de Redacteur, Een kléin plaatsje s.v.p. om toch weer even protest aan te teekenen tegen een uitdrukking van Astor in zijn Geestelijk leven van den lOden. Er worden in het inwendige van de betonmassa's aan de Zuiderzeewerken openingen uitgespaard om als er ooit oorlog zou komen deze werken te kunnen vernietigen. Astor schrijft: „toen ik dat hoorde kon ik niet na laten te zeggen: idioten!" En hij herhaalt dit „idioten" nog eens een paar keer. In 1928 schreef Astor dat maarschalk Haigh „er zich op heeft kunnen beroemen, dat onder zijn aanvoering vele honderden een afgrijselijken dood op het slagveld hebben gevonden". Astor is wel vriendelijk en blijkbaar een erg vrede lievend man. Hij hakt er tenminste danig op los als ze zijn ideeën niet zijn toegedaan. Onder den schuilnaam Non Nemo heb ik het indertijd voor maarschalk Haigh tegen den .vriendelijken Astor opgenomen. - Nu-hoop ik weer een klein plaatsje van U. te mogen vullen om dat „idioten" even recht te zetten. Idioten?? Ik scheld niet als ik hoor, dat deuren en vensters worden gesloten als men zich 's nachts veilig in zijn huis wil gevoelen. Dat noem ik geen idioten werk, maar een veiligheidsmaatregel van den redelijken mensch. En zoolang oorlog mogelijk is is de redelijke mensch voor zich en zijn gezin ook verplicht maat regelen te nemen dat de oorlog niet in zijn huis komt. Daarvoor is noodig openingen uit te sparen in beton massa's om die te kunnen laten springen als de vijand die massa's en werken soms zou willen gebruiken voor zijn binnenvallen met minder goede bedoelingen in onze vredelievende woning. Dat is nu eenmaal de nuchtere waarheid en alle minderwaardige uitdrukkingen van zoo genaamde vredesvrienden als „idioten" en „beroemen" op afgrijselijkheden brengen ons geen stap nader tot den eeuwigen vrede. Met schelden zaait men haat en min achting geen liefde en vrede. Als Astor geen betere middelen weet om onze strate gen buiten werk te stellen, die hun redelijk verstand ge bruiken om ook hem en de zijnen zooveel mogelijk te beschermen, kan hij de dop gerust op zijn vulpen houden. Met dank voor de plaatsing, NON NEMO, (geen idioot). Een paar opmerkingen naar aanleiding van het bo venstaande. Non Nemo duidt mijn qualificatie „idioten" aan als schelden. En dat vindt hij blijkbaar verschrikkelijk. Het spijt me voor hem, dat hij zich daaraan zoo heeft geërgerd. Had hij me nu maar kunnen overtuigen van dwaling! Dat is hem echter niet gelukt. Moet men nu nog altijd met dat afgezaagde praatje aankomen, dat maatregelen (en zulke!) moeten worden genomen om den vijand buiten zijn woning te houden? Wie den vrede wil, bereidt zich niet tot den oorlog! Non Nemo zit nog vast in de fatala meening: wie den D.E.S. IISparta-comb. 18. Zondag trok een Sparta-combinatie, bestaande uit spelers van het derde elftal en adspiranten naar Bar- singerhorn en wist daar beslag te leggen op een door D.E.S. uitgeloofde medaille. Goed zoo, jongens. V SPARTA I—SUCCES I 4—3. Door een misverstand begon Sparta met 10 man,' ioch spoedig kwam een invaller de ploeg versterken. Sparta is in het begin sterker en staat spoedig met 20 voor. De Wieringers geven echter niet spoedig op, fanatiek vallen ze aan en als de middenvoor alleen voor het doel komt is het 21. Na rust moet Boon zich wegens een beenblessure laten vervangen. De S.-voorhoede speelt nu uitstekend, wat met 2 doelpunten beloond wordt, Op het einde komt Succes echter weer in de meerderheid en scoort tegen. Dan krijgt Wieringen nog een penalty toegewezen, doch het blijkt dat de scheids rechter te lang heeft laten spelen, zoodat deze straf schop niet meer genomen wordt. BARSINGERHORN. Zondagmiddag werden alhier de door de voetbalver- eeniging D.E8. uitgeschreven seriewedstrijden gehou den. Allereerst speelde D.E.S. tegen D.O.S.K.O. I van Oudesluis. In een vooral van de zijde der D.E.S.-spe- lers goedgespeelden wedstrijd wist DOSKO. met 21 te winnen. Met de rust was de stand 1—0 voor D.O.S.K.O. vrede wfl, bereidde zich tot den oorlog. Hebben we daarvan nog niet genoeg ellende beleefd? Ik begrijp, dat wij zóó ver van elkaar staan, dat 't onbegonnen werk is om N.N. van dwaling te overtuigen. Gelukkig, dat hij hoe langer hoe meer tot de uitzonde ringen gaat behooren. ASTOR. KWADE VRIENDEN. (Moustique.) Waarom groette je Smit zoo koud. Sedert hij mij 50 gulden geleend heeft, is hij niet meer te genaken. AARDSTORTING IN SPANJE. 5 docden, verscheiden gewonden. Volgens een bericht uit Madrid heeft in Zuidelijk Spanje, bij graafwerk voor een electrische centrale een ernstig ongeluk plaats gehad. Doordien een dynamietpatroon te vroeg ontplofte had een aardinstorting plaats, met het gevolg dat 20 arbeiders bedolven werden. Een hunner was terstond gedood, terwijl er 17 ernstig en 2 licht' gewond werden. Van de gewonden zijn intusschen reeds 4 overleden. ONTPLOFFING IN EEN KRUITFABRIEK. 3 dooden, verscheiden zwaar gewonden. V..D verneemt uit Milaan: In de kruitfabriek Posjalla di Mare bij Palermo heeft een hevige ontploffing plaats gevonden, waar bij drie arbeiders gedood en verscheidene zwaar ge wond werden. De brandweer kon slechts met de grootste moeite het vuur blusschen. GROOTE BOSCHBRAND IN DE V. ST. Over een gebied van 32400 HJL Uit Spokane (Washington) wordt gemeld: Een gebied van 32.000 H.A. boschgrond die zich over de staten Montana, Idaho, Oregon, tot zelfs voor een deel in Canada uitstrekt, staat in vlammen. Verscheidene steden worden door het vuur be dreigd. In verband hiermede is bij het bondscongres een wetsontwerp ingediend, waarbij het wegwerpen van brandende sigaar of sigaret in bosschen wordt straf baar gesteld. HEVIGE STORM LANGS CHILFS KUST. Verscheiden schepen vergaan. Uit Santiago (Chili) wordt gemeld: Langs de geheele Chileensche kust heeft een he vige storm gewoed. Twee Britsche kruisers die op bezoek waren in een haven, zagen zich genoodzaakt naar de open zee te rug te keeren. Een sleepboot is gezonken, de kapitein kwam daar bij om. Verscheidene kustvaartuigen zijn ten Zuiden van Straat Magelhacns vergaan. Het havenhoofd van Antofagasta is totaal ver nield. NACHTELIJK GEVECHT MET EEN INBREKER. In een eenzaam gelegen boerderij bij het dorpje Faye in de Vogezen hebben twee vrouwen, resp. 55 en 60 jaar, een gewapenden inbreker op de vlucht weten te drijven,. Midden in den nacht werd een der zusters wakker door lawaai in haar slaapkamer. Voor haar stond een man met een electrische zaklan taarn in de eene hand, een revolver in de andere. Toen zij schreeuwde dreigde hij haar dood te schie- I waarna D.E.S. gelijk maakte. Kort voor het einde scoorde D.O.S.K.O. de winnende goal. Hierna speelde Breezand I tegen Succes H van Wie- ringen. Dezen gelijk opgaanden strijd eindigde met 00. Zelfs na verlenging werd geen doelpunt gemaakt. Na het nemen van strafschoppen behaalde Breezand de overwinning. De verliezers bonden hierop den strijd aan. Hoe meer het einde naderde, werd het merkbaar, dat de D.E.S.- spelers, althans enkelen vermoeid werden. Succes kreeg dan ook de overhand en won verdiend met 10. Onze plaatselijke vereeniging heeft, hoewel zij zich met den vierden plaats tevreden moest stellen, tegenover de andere elftallen inderdaad een behoorlijk figuur ge slagen. Met ernstige oefening, de goede wil is wel aan wezig, is ongetwijfeld wel wat te bereiken. De laatste strijd ging tusschen D.O.S.K.O. en Bree zand, twee oude tegenstanders, die elkaar reeds meer dere malen hebben bekampt D.O.SK.O. scoorde in de laatste minuut 2 goals en won daardoor met 42. In het café van den heer Dekker werden de prijzen met een toepasselijk woord uitgereikt D.O.S.K.O. ver kreeg den lauwertak, Breezand een verguld zilveren medaille. Succes een zilveren medaille en D.E.S. een herinneringskruis. De wedstrijden hadden een bijzonder aangenaam ver loop, waartoe de scheidsrechters, de heeren Nap en de Jong zeer zeker het hunne toe hebben bijgedragen. ten als zij nog een kik gaf. Plotseling echter vloog de deur open en kwam de anders zuster, met een lamp in de hand, binnen. Onmiddellijk maakte de vrouw, die te bed lag gebruik van een beweging van den indringer om zich tegen de tweede vrouw te kee ren, om een stoel te grijpen en den nachtelijken bezoeker er mee op het hoofd te slaan. Hij vuurde herhaaldelijk op de vrouwen, die dan ook gewond werden, maar zij wisten den man niettemin met stoe len duchtig toe te takelen. Nadat hij de lamp had stukgeslagen, wist hij in de duisternis te ontkomen. DRIE ARBEIDERS DOOR COMMUNISTISCHE AGITATORS GEWOND. V.D. verneemt d.d. gisteren uit Parijs: In de tunnels van de Parijsche metro had heden morgen een schietpartij plaats tusschen werkwillige bouwvakarbeiders, die in een nieuwe tunnel werk zaam waren, en communistische rustverstoorders, waarbij drie arbeiders door revolverschoten werden gewond. De politie achtervolgde de communisten, die zich in een wHde vlucht uit de voeten maakten. Het gelukte niet de daders te arresteeren. j De communistische agitatie onder de bouwvakar- beiders was reeds langen tijd merkbaar. De oproerige elementen waren zeer geprikkeld door het feit, dat het grootste gedeelte der arbeiders geen gehoor had gegeven aan de oproeping om het werk op 1 Augus- tus jj. te staken. IN HET NIAGARAGEBIED. De muren der huizen gescheurd. Het N.T.A. meldt uit New York: In het geheele bovengedeelte van de Ver. Staten en het Zuiden van Massachusetss is gistermorgen vroeg een aardbeving waargenomen. In het Niagara- district werd zij om 9.25 uur gevoeld. Zij ging ver gezeld van een dof gerommel en duurde daar tien tot dertig seconden. Talrijke inwoners werden uit hun slaap gewekt. Huizen wankelden, meubelen werden verschoven en kletterend rolde glas- en aardewerk op den grond. In Erie (Pennsylvanië) werd om 7.20 uur een aardschok gevoeld. Hier werden vele vensterruiten verbrijzeld. Een lichte aardschok is om 6.16 uur in Ashtabula (Ohio) waargenomen. Bijzonder hevig was de schok in Buffalo, waar de naald van de seismograaf van het Canisius-College afsprong. In enkele plaatsen in den staat New York scheur den de buitenmuren der huizen. Te Canandaigua in genoemden staat duurde de aardbeving drie minu ten. HOPELOOS GEVAL. (Outierrez). Zes dokters hebben Max als hopeloos opge geven. Wat is er met hem te doen? Hij wil zijn rekeningen niet betalen. DE KAPITEIN ZWAAR GEWOND. Wolff meldt uit Kiel: Aan boord van het Finsche s.s. „Smud" van de reede- rij Hansen te Helsingfors, is op de vaart door het Kaiser Wilhelmkanaal muiterij uitgebroken. Door plichtver zuim der stokers kon de voor het kanaal voorgeschre ven snelheid niet worden gehandhaafd. Door de beris pingen van den kapitein in woede ontstoken, bestormde een gedeelte der wacht de commandobrug, waar zij den kapitein en den stuurman aanvielen. Beiden verdedig den zich, waarbij de kapitein door messteken in borst en rug zwaar gekwetst werd. Ook de stuurman kreeg messteken in de armen. Op last van den kanaalloods werd het schip bij Rendsbrug vastgelegd en een arts ontboden. De havenpolitie arresteerde den voornaam- sten raddraaier en bracht hem naar Kiel over, van waar hij naar Helsingfors zal worden getransporteerd. Het schip zette later den tocht door het Kanaal voort. ZOEBKOF'S NIEUWSTE BEZIGHEID. J.1. Zaterdag is de achtste Luxemburgsche Jaar beurs geopend in tegenwoordigheid van'den Fran- schen en den Belgischen minister van Handel. In de ontvangstzalen van de.jaarbeurs fungeert de Rus Zoebkof, die zich na de scheiding van prinses Victoria von Schaumburg-Lippe in Luxemburg heeft gevestigd als kellner. BIJ DE KONINGIN OP AUDISNTIE. Het gezelschap Deensche land- en tuinbouwers afstammelingen van Nederlanders, die zich omstreeks 1516 op verzoek van Koning Christiaan II op het schiereiland Amager ten Zuiden van Kopenhagen hebben gevestigd en dat sedert 5 Augustus in ons land vertoeft, werd Vrijdagavond door de Koningin te Soestdijk in audiëntie ontvangen. Het was een groote verrassing voor het gezelschap, dat uit 15 dames en 20 heeren bestond, niet alleen te worden ontvangen door de Koningin, maar ook door de Koningin-Moeder en Prinses Juliana. De Deensche tijdelijk zaakgelastigde, de heer H. Hergel, stelde den leider van het gezelschap aan de Koningin voor, waarna H. M. de dames en heeren hartelijk welkom heette, waarbij zij er op wees, dat het hier een zeer bijzonder geval betrof, daar haar gasten ook uit den Ncderlandschen stam waren voortgekomen. H.M. had de meest aangename her inneringen aan haar bezoek van 1922 aan Amager, waar zij zoo hartelijk ontvangen was, en verzocht den leider van het gezelschap de groeten aan den koning en de koningin van Denemarken te willen overbrengen. De heer Svane dankte Hare Majesteit voor haar vriendelijkheid, de nakomelingen van de 24 Holland- sche families, die zich in het hëgin van de 16de eeuw op Aamager hebben gevestigd, te ontvangen. Allen achtten het een hooge eer, door Hare Majesteit te worden ontvangen en het bezoek zal steeds in hun herinnering blijven. Wij veroorloven ons, aldus spre ker, Gods zegen toe te wenschen voor het geluk van Hare Majesteit en het geheele Koninklijke gezin, zoowel als voor Holland en het Nederlandsche volk, dat wij na deze week nog meer hebben leeren waar- deeren en hoogachten. Daarop bood mevrouw Neel SvendsenBakker, die gekleed was in de nationale bruidschat van Amager, aan Hare Majesteit een ruiker roode rozen aan. Vervolgens stelde de heer Svane het gezelschap aan H.M. voor, waarna de Koninklijke familie voor ging naar het tuinhuis, waar ververschingen wer den rondgediend. De Koningin, de Koningin-Moeder en de Prinses onderhielden zich geruimen tijd met de aanwezigen. Ongeveer een uur vertoefden zij te midden van de Deensche gasten, waarna de Ko ninklijke familie van ieder persoonlijk afscheid nam. Een vrachtauto door een zandtreln vernield. DE CHAUFFEUR GEWOND. Gistermorgen omstreeks 11 uur is een vrachtauto van de Gebr. Nijssen, bloembollenhandelaren te Santpoort, door een zandtrein van de N. S. onder Twisk aangereden op den onbewaakten overweg al daar. De schok was zoo hevig, dat de carrosserie van het chassis schoot, welke op de buffers van de loco motief bleef hangen en een 500 meter werd meege sleurd. De chauffeur kreeg een hersenschudding en werd per particulieren auto naar zijn woning te Sant poort vervoerd; hij bevindt zich op het oogenblik redelijk wel. Het uitzicht bij den overweg is geheel vrij. De pogingen om het Grieksche stoomschip de „Euge- nia" van den Helderschen zeedijk af te krijgen, worden nu dagelijks met kracht voortgezet Thans werkt men met 5 hydraulische persen en het heeft er allen schijn van, met succes. De achterkant van het schip is reeds 4.80 meter zeewaarts gewerkt TENGEVOLGE VAN HET BREKEN DER STUUR INRICHTING. Hoe de bemanning gered werd. In den avond van den 4cn Augustus is in de Mid- dellandsche Zee bij Oran het stoomschip „Adonis' van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij vergaan. Van de directie van de K. N. S. M. kreeg het Pers bureau V. D. nadere inlichtingen omtrent deze ramp. Zij deelde mede, dat het den 4en Augustus storm weer was. Het schip slingerde hevig en tegen den avond brak de stuurinrichting. Tiet schip werd daar door stuurloos. Alles is toen dadelijk in het werk gesteld met het schip weer stuurbaar te maken. De „Adonis" kwam echter dwars op de hooge golven te liggen, waardoor eenige luiken wegsloegen en er wa ter in de ruimen kwam. Het schip maakte daardoor slagzij. Tegen het vallen van den avond kwam een groote breker opzetten, waardoor het schip in zin kenden toestand geraakte. In een kort tijdsverloop was daarmee het lot van de „Adonis" bezegeld. Er bleef de bemanning, 19 koppen sterk, niet anders over dan toevlucht te zoeken in de reddingboot. Te ongeveer 8 uur werd het schip verlaten. Eeni- gen tijd bleef men nog in de nabijheid van het zin kende schip. Het verdween meer en meer onder de golven. Toen zette men koers naar de Afrikaansche kust, die in zicht was. De reddinigboot kwam nog dienzelfden avond te Oran aan Over Zuid-Frankrijk en Parijs is Zondag de beman ning te Amsterdam aangekomen. Hun hebben en houden is voor het grootste gedeelte met de „Adonis" verdwenen. Ten slotte nog de volgende bijzonderheden omtrent de redding: Tusschen zeven en half acht, toen de „Adonis" zeer zware slagzij begon te maken, heeft de kapitein den opvarenden order gegeven, de zwemvesten aan te doen. Tevens beval hij dat de reddingboot aan den laagliggenden kant van het schip moest worden gestreken. Deze manoeuvre slaagde naar wensch; echter is een deel van de bemanning bij haar poging om in de boot te komen, overboord moeten springen. Allen konden zich in de boot in veiligheid brengen. Nog eenmaal zag men toen van de boot uit dat de „Adonis" zich weer oprichtte, en daar er tevoren om slcepboothulp was geseind, bleef men nog in de nabij heid van het schip. Spoedig daarna verdween het ech ter in de diepte. Te middernacht is men toen naar de kust geroeid, waar de reddingsboot tc 5 uur 's mor gens in de nabijheid van Oran door een loodsboot op sleeptouw is genomen. Te Oran heben de op varenden een uitstekende verpleging genoten. GEMEENTE SCHAGEN. Overleden: Geertje Swaab, oud 67 jaren, weduwe van Hendricus Blok. POLITIE, Verloren: Badpak met muts en handoek. Gevonden: Heerenrijwiel en rijwielbelastingplaatje. DE AMERIKAAN! Hoe Euroj* bereist

Schager Courant | 1929 | | pagina 7