Alitniti Nitus- Mmttmit- Luilntllii RECLAME COURANT BENOEMING VAN BURGEMEESTERS. Er verschijnt voor de SCHAGER WINKEL WEEKFEESTEN wederom een Uitgevers: N.V. v.h. TRAPMAN Co., Schagen. Eerste Blad. Binnenlandsch Nieuws. Valscha guldens. Een man schiet van een balkon op straat IN EXTRA FEESTELIJK GEWAAD. W Speciaal goedkoop Advertentie-tarief isl auto-ongeluk bij Terneuzen. Treurzang. Oyer den weg geslingerd. Donderdag 22 Augustus 1929. H A G E P 72ste Jaargang No. 8515 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. POSTREKENING No. 23330. INT. TELEF. No. 20. Prijs per 3 maanden fl.65. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIcN van 1 tot 5 regels f 1.10, iedere regel meer 20 cent (bewijsno. inbegrepen). Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. Niets hebben de burgers te zeggen wat betreft de keus van een nieuwen burgemeester. Aan het hoofd van de gemeente staat de gemeente- raad, gekozen door de mannelijke en vrouwelijke ingezetenen van 25 jaar en ouder, die aan bepaalde voorwaarden voldoen. Streng zijn deze niet, zoodat men gerust kan zeggen, dat de heele burgerij, behalve dan het jeugdige gedeelte, aan de verkiezing mee doet en dus mede beslist wie in de gemeente de lei ding zullen hebben. Tot zoover zijn wij, burgers, dus mondig, zij het dan in politieke zaken 4 jaar later dan in bet bur gerlijk leven. Absoluut onmondig zijn we echter wat betreft de keus van den burgemeester. De burgerij noch de raad hebben daarin iets te zeggen en worden er zelfs niet over gehoord. Natuurlijk kunnen zij zich er ongevraagd mee bemoeien, doch dat heeft zijn bezwaren en loopt toch meestal op niets uit. Veel invloed heeft de Commissaris der Koningin en als er geen bizondere krachten in het spel zijn, mag men veilig aannemen, dat zijn advies groot ge wicht in de schaal legt. Formeel ligt de beslissing bij de Koningin. De be noeming geschiedt immers bij Koninklijk Besluit, mede onderteekend door den Minister van Binnen- landsche Zaken. Feitelijk is hij de vader der bur gervaders, al zal het wel voorkomen, dat de uitver korene in een bepaald geval nu juist niet zijn keu ze is! Er werken allerlei invloeden en er rollen vele kruiwagens op den ambtelijken weg! Wij zouden waarschijnlijk vreemde oogen opzetten, als we in bepaalde gevallen eens konden zien, wie er in dat vervoermiddel zaten en wie de hoornen hanteer den! Geloof gerust, dat er op dit oogenblik weer groot gedrang is in de wachtkamers der Commissarissen en in die van Z.Exc. Jhr. Ruys. Hilversum is vacant, en Nijmegen wordt vacant. liet eerste is een verrassing, gelijk de benoeming van burgemeester Reymer tot „lieer van Water staat er een was. „Men" is echter gauw van die verrassing bekomen en beweert nu: Burgemeester Sonsbeek gaat van Breda naar Nij megen; de oud-minister van Defensie, de heer Lam- booy, volgt hem in die sterk militaire gemeente op, en zijn gewezen collega van Onderwijs, de heer Was- sink, krijgt Hilversum. Vóór deze minister werd, was hij burgemeester van Heerlen, met een goeden naam. Die is in Den Haag verloren geraakt en daarom, zegt de bekende „men", krijgt hij Nijmegen niet, waarmee hij eerst was ge doodverfd. Dit alles is voor ons van niet veel beteekenis en we vermelden het dan ook alleen om te doen zien, dat gemeente en gemeentenaren bijkomstige dingen schijnen te zijn. Het is immers zoo. Daar zit een gemeenteraad, door de burgers ge kozen. De beraadslagingen moeten geleid worden, maar zóó democratisch zijn we niet, dat de gekozenen der burgerij zelf hun voorzitter mogen kiezen. „Die wordt gestuurd", heeft, als hij niet tot raads lid wordt gekozen, geen stem in den raad, maar invloed genoeg, misschien wel te veel zoo nu en dan. Leider van den Raad, de aangewezen vertegen woordiger van de gemeente naar buiten, hoofd der politie niet door de gemeente gekozen of zelfs maar gevraagd, doch gestuurd van hoogerhand. 't Is nog erger. In den Raad geen stem, maar wel in het Dage- lijksch Bestuur, in het College van B. en W„ waar van de VV.'s door den Raad worden gekozen en de B. cadeau is gekregen van buitenaf. Dikwijls wordt hij de benoeming van burgemees ters rekening gehouden met den geest der bevolking. Dat de Ileldersche wethouders Verstegen en Van Breda resp. burgemeester zijn geworden van Koog en van Bovenkarspel strookt zeker met de overtui ging van de meerderheid der bevolking. In zoo verre kan deze bevredigd zijn en kan de minderheid waar schijnlijk de billijkheid van dit soort benoemingen erkennen.. Dit alles neemt echter niet weg, dat het op demo cratie niets lijkt en dat de autonomie der gemeenten, het zelfbeschikkingsrecht, leelijk onder opgedron gen voogdij komt te staan. Natuurlijk zijn er ook wel bezwaren op te diepen tegen een systeem, waarbij de burgers van elke ge meente hun eigen „hoofd" kiezen. Toch ligt dit o.i. in de lijn der ontwikkeling en is het slechts een kwestie van tijd, dat de burgers niet alleen den Raad kiezen, het werkelijke hoofd der gemeente, maar ook den vertegenwoordiger naar buiten, den burgemeester. Wat voor de gemeente geldt, geldt ook voor de Provincie. De Staten worden gekozen, de Voorzitter wordt benoemd buiten ben om. Ook dit is uit den tijd. Sterk verzet zal er zeker rijzen tegen democrati- seering, omdat het benoemingsrecht nu eenmaal veel macht geeft aan wie het bezit En van macht en invloed doet men niet gemakke lijk afstand. SLECHT NAGEMAAKT MAAR TOCH UITGE GEVEN. Een Rotterdamsche sleepbootkapitein en zijn machinist gearresteerd. f)e verleiding om muntstukken na te maken blijft altijd nog vrij groot. Weliswaar komt de valsch-munterij de laatste ja ren aanmerkelijk minder voor dan vroeger, doch toch hoort men af en toe, vooral in het buitenland nog van het namaken van bankbiljetten op groote schaal en dit laatste dient ook onder geldverval- sching gerekend te worden. In een stad als Rotterdam worden jaarlijks eenige gevallen van valsch-munterij ontdekt en bijna altijd is het met dit door zware straffen bedreigde mis drijf, dan weer voor geruimen tijd gedaan. De Rotterdamsche valsch geld Centrale heeft ja renlange routine in het behandelen van deze zaken en slechts zelden of nooit komt het voor dat een val- sche munter lang zijn waardeloos geld kan uitgeven en dus secces hebben van zijn moeilijk en gevaarlijk werk. Eergisteren is door dezen tak van recherche we derom een valsch-munterszaakje ontdekt, met het gevolg, dat de schuldigen, een sleepbootkapitein en een machinist, in arrest werden gesteld. Het was nl. aan de politie bekend geworden, dat in twee café's valsche guldens waren uitgegeven. De muntstukken waren slecht nagemaakt, van lood, zonder randschrift en met slechts aan een zijde een positieven afdruk. Aan de zijde waarop het hoofd van de Koningin voorkomt, was de afdruk negatief men had hier volstaan met een echten gulden en een hamer op het lood eenvoudig de beeltenis in te slaan. Het onderzoek wees in de richting van den 28-ja- rigen sleepbootkapitein W. C. K. die daarom werd gearresteerd. Op zijn sleepboot, die in de Leuvehaven het ongeluk terstond bewusteloos geraakt Het lijk is aan het hoofd verwond. De bestuurder, de heer Wessels, wordt nog vermist. Na dit ongeluk werd, ongeveer half 10, de auto bus van Selzaete op Terneuzen staande gehouden in verband met vermeid ongeval. Een uit de richting Sas van Gent komende personenauto reed daarna op de bus in, waardoor twee personen ernstig werden ge wond. De bestuurder van de personenauto is door de politie aangehouden. DE DADER EN EEN POLITIE-INSPECTEUR GEWOND. Een bewoner van de Valkenboschlaan in Den Haag heeft gistermiddag een duel op revolver met de po litie geleverd. Ongeveer 1 uur verscheen op het balcon van pand 272 op de Valkenboschlaan de 65-jarige be woner J. R., met een revolver in de hand. De man dreigde iedereen te zullen neerschieten, die in zijn nabijheid durfde komen. Een paar voorbijgangers bleven staan, buren gingen de politie waarschuwen; toen politieagenten verschenen, opende de man, die blijkbaar aan vervolgingswaanzin lijdt, 't vuur op de mannen. Een der agenten trok zijn revolver en gaf een schot terug. Inmiddels kwam inspecteur De Wil ligen toegesneld, deze nam de leiding, trok zijn eigen revolver en probeerde den man op het balcon het gevaarlijke wapen uit de hand te schieten. Eerst schoot hij hem door een elleboog, even later door een hand. Toen de man boven de rechterhand niet meer gebruiken kon, nam hij het vuurwapen in de linker hand. Intusschen waren agenten onder leiding van inspec teur Mol door het huis van de buren gegaan, om te trachten, den man te grijpen. Een der agenten wierp van het dak een emmer water over den schie tenden man, die hevig schrok en zijn revolver liet vallen. Dat was het moment om toe te schieten en hem te grijpen, maar de man zag kans, de revolver weer op te nemen voordat de politie-agent hem gegre- N.V. v.h. TRAPMAN Co. lag, werd een onderzoek ingesteld en de ingredenten voor de valsche-munterij werden inderdaad gevon den, nl. vijlen, tangen, soldeersel, lak, gips, e. d. De matrijzen voor het valsche geld waren zeer slecht. K. bekende na zijn aanhouding het valsche geld te hebben uitgegeven, nl. zes guldens en twee valsche rijksdaalders, doch zeide, dat hij aan het maken er van niet schuldig was. Daarom werd de machinist van dezelfde sleepboot, de 27-jarige J. W. V. ook ge arresteerd. Deze bleek iniderdaad de vervaardiger te zijn. Ook hij is opgesloten. Deze valsch-geld-affaire heeft den daders dus al bijzonder weinig profijt opgeleverd. In de sleepooot werden nog drie valsche guldens gevonden. AUTO TE WATER, TWEE INZITTENDEN VERDRONKEN. Daarna een botsing met twee ernstig gewonden. Dinsdagavond reed de heer S. Wessels, koopman te Rotterdam gedomicilieerd, met 4 schepelingen van het te Selzaete liggende Engelsche stoomschip Apple- leaf, per auto met razende snelheid langs het kanaal TerneuzenGent. Op een gegeven oogenblik verloor hij de macht over het stuur, hotste tegen een zwaren paal van de licht- leiding, welke afknapte, waardoor de auto kantelde en in het kanaal stortte. Door het inslaan van de ruiten wisten 3 Engelsche schepelingen zich zwemmende te redden. De auto, welke door een brandende lantaarn in de diepte zichtbaar was, is ongeveer 4 uur later, om één uur-'s nachts, boven water gebracht met de laadboo- men van twee schepen. In den auto lag het lijk van Part. Harding, een omstreeks 30 jaar ouden stoker, afkomstig uit Portsmouth. Vermoedelijk is hij bij pen had. Hij vuurde. Inspecteur Mol kreeg het schot door een arm. De man is daarop gegrepen en ont wapend. De geneeskundige dienst nam den inspecteur mee naar den post. J. R. is in observatie genomen. A. Rannali zingt in Het Verloren Hoekske van het Laatste Nieuws den volgenden treurzang: „Ik had een fiets. Ik heb geen fiets meer. Ik heb ze verkocht, nog niet zoo heel lang geleden, 't Spijt me. Vooral nu ik heter bevroed wat ge met een fiets zooal kunt doen. Ge rijdt er mee om prijs. Ge komt over bergen en dalen, en de menschen zien u in blooteigen persoon, zien uw bezweet ge zicht, zien uw bestoven gebeente, en ziet gij een vriendelijk meiskessmoeleken onder die menschen, gij pinkt een oogsken. Ge krijgt dan nog uw portret in de bladen. Iin ik heb mijn fiets verkocht! Het had me vele dagen en weken niet kunnen sche len. Nu vind ik het plots jammer. Ik had er op kunnen rijden, over den Rijn, over de Alpen, over de Po, direkt naar Rome, en had er den Paus gezien. Ik had er misschien de pyramiden mee bereikt, die een levensdoel zijn van mijn leven: daar moet een fietsweg naar Egypte liggen en verder naar Palesti na. En is er geen, ge legt er een; alles is mogelijk op onze dagen. Maar ik heb geen fiets meer. Verkocht. Waar het geld henen is, weet ik niet. Waar mijn fiets henen is, weet ik wel. Maar wat helpt die wetenschap. Ik heb nu nog de tram, die davert als zat de we reld er onder los; de autobus, die olifant; of de trein die rups; of, van een vriend, de medelijdende auto, die tor; of, op de Schelde, de Sipt-Annekensboot, die boerin, met een man aan beide zijden. Maar zij hooren mij slechts heel kort toe. Er is nog de heerlijke, de overheerlijke motorfiets; klepper met benzinebuik, waarop ge zijt, geharnast en gevizeerd, de moderne ridder, met de geredde maagd op 't zadel achter u. Maar de motorfietswereld is voor mij het onbereik bare paradijs; ge kunt dat denken, vermits ik mijn fiets al moest verkoopen. Zij is verkocht. Ik heb nu alleen nog, als eigen goed, mijn rechter voet en mijn linkervoet. Dat is zeer veel, ik weet het, dat is oneindig vele; ik waardeer die instrumenten zeer. Maar, het belet niet, dat ik ze mis, mijn goede, oude fiets, met haar pennetje voor de twee versnel lingen, met haar blinkend stuur, met haar gesnor, als zat er een kat in de raderen te spinnen. Verkoop, zoolang ge niet heelemaal dood zijt, geen ouwe dienaars, om wat geld". BELGISCHE AUTO RIJDT OP EEN STILSTAANDE AUTO IN. De chauffeur zwaar beschonken. De heer O. Lemmers uit Roosendaal, per auto terug- keerende uit Oostende kreeg bij Capellen een manke ment aan den auto. Terwijl hij bezig was een nieuwe band te leggen, reed in vliegende vaart een Belgische auto op zijn stilstaande auto in. De heer Lemmens, die naast de auto geknield was, werd met geweld over den weg geslingerd. Hevig bloedende en bewusteloos werd hij door toegeschoten voorbijgangers opgenomen. Onmiddellijk aanwezige politie arresteerde den chauf feur van den Belgischen auto, die zwaar beschonken bleek te zijn. Diens auto werd eveneens totaal vernield. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Antwerpen, vervoerd. Aldaar bleken de verwondingen wel ernstig, doch niet levensgevaarlijk te zijn. Per auto is hij daar op naar zijn woning te Roosendaal gevoerd. De chauf feur is in verzekerde bewaring gesteld. WEGEN VAN AUTO'S. De Kon. Ned. Automobielclub meldt ons: Naar aanleiding van het gezonden request aan den minister van financiën heeft het bestuur der Kon. Ned. Automobielclub bericht ontvangen, dat het door den minister aangewezen weegbruggen, waar onder ambte lijk toezicht vrijwillig gewogen kan worden, steeds wordt uitgebreid en wanneer blijkt, dat in de een of andere plaats een weegbrug noodzakelijk is, zal zooveel moge lijk worden getracht in de behoefte daarvan te voorzien. MOTORRIJDER DOOD LANGS DEN WEG GEVONDEN. Men meldt uit Arnhem: Gistermorgen werd op den weg van Miste naar Win terswijk de klerk bij de gemeentewerken te Winterswijk J. B. F. bij zijn motor dood aan den weg gevonden. Hij was den vorigen nacht van Breedevoort komen rij den en heeft waarschijnlijk door te snelle vaart de bocht daar ter plaatse niet kunnen nemen, waardoor hij tegen een boom opreed en vermoedelijk op slag ge dood werd. ALASTRIM TE APELDOORN. Ook te Apeldoorn heeft zich een geval van Alastrim voorgedaan, n.1. een onderwijzeres, die na een bezoek aan Rotterdam de ziekte kreeg. Zij is in de barak van het ziekenhuis opgenomen. Het ziektegeval heeft tot nog toe een goedaardig verloop. Door het gemeentebestuur zijn ln overleg met dt ge zondheidscommissie, den schoolarts en de gemeente- geneesheeren alle voorzorgsmaatregelen genomen. De school, waar de onderwijzeres werkzaam is, is ontsmet. Het onderwijzend personeel en de kinderen zijn ingeënt. Te Herveld, in de Betuwe, is een geval van alastrim vastgesteld. NOODLOTTIGE ROEIPARTIJ. Jongen verdronken. Te Aalsmeer-Oost was Dinsdagavond de zes-jarige Frans Klooster uit Haarlem, die met zijn moeder te Aalsmeer logeerde, met eenige kinderen in een roei bootje uit varen gegaan. Toen het bootje langs den kant voer, greep het knaapje een boomtak vast en werd overboord getrokken. Voordat de andere kinderen be seften wat er gebeurd was, was het ventje reeds in de diepte verdwenen. Hoewel dadelijk van verschillende kanten hulp toeschoot, slaagde men er eerst na twintig minuten ln het knaapje boven te brengen. De levens geesten waren toen echter reeds geweken. EEN LAFFE WRAAK. Petroleum in een regenbak. Te Houtenisse is aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid de arbeider J. de K., die er van verdacht wordt in de regenbak van zijn buurman, met wie hij in onmin leefde, een fleschje met petro leum te hebben geworpen, na vroeger reeds daarme de te hebben gedreigd. Niettegenstaande zijn ontken nen werd tot de aanhouding overgegaan, daar zijn kleeren op verschillende plaatsen naar petroleum riekten. PAARDEN OP HOL GESLAGEN. Beide dieren om het leven gekomen. Te Woltersum (Gr.) zouden de beide zoons van den landbouwer G Koster zich met een wagen, bespan nen met twee paarden, naar het land begeven. Plotse ling sloegen de paarden op hol, met het gevolg, dat de eene zoon op den grond terecht kwam cn de ander met den wagen in de vaart. Beiden kwamen er goed af, maar de paarden lieten er het leven bij: het eene brak den nek en het andere is gestikt in iiet slijk.

Schager Courant | 1929 | | pagina 1