v.ROSSEM'* ZEEPAARD I5ct. STEUN AAN ZUIDERZEEVISSCHERS. Reclames. OM JONG TE BLIJVEN. Gemengd Nieuws. Spoorwegramp in Tirol. Hevige typhoon boven China. Binnenlandsch Nieuws. Jammerlijk einde van een grijsaard. Paardensport te Heiloo. 8.20 LANGENBERG (473) Militair concert. 8.20 BERLIJN (418) Concert. 8.35 PARIJS (R.1725) Concert. 8.35' BRUSSEL (509) Concert. 8.50 BERN (403) Concert. 8.50 TOULOUSÉ (R.381) Muziekprogramma tot 10.50 uur. 8.50 WARSCHAU (1411) Concert. 8.50 HAMBURG (372) Concert. 9.25 BARCELONA (349) Concert. 10.— MOTALA (1348) Concert. 10.20 KALUNDBORG (1153) Concert. 10.35 DAVENTRY (479) Dansmuziek. 10.35 DAVENTRY (1553) Concert. 10.40 PRAAG (487) Gramophoonmuziek. 10.45 HAMBURG (372) Concert. 10.50 BERLIJN (418) Dansmuziek. 11.05 WARSCHAU (1411) Dansmuziek. 11.20 DAVENTRY (1553) Dansmuziek. 11.20 TURIJN (274) Dansmuziek. Het feit, dat uw gezondheid te wenschen overlaat, is waarschijnlijk de eenige reden', dat gij u door lichte zorgen reeds zenuwachtig, versleten en oud gevoelt. Misschien zijt gij een dier noodelooze slachtoffers van een nieraandoening. Laat deze te voorkomen nierzwakte u niet oud maken voor uw tijd. Zoek en verbeter de oorzaak van uw kwaal. Tracht weer flink en gezond te worden. Die pijn in de lende nen, die ellendige blaasstoornissen, hoofdpijn en duize ligheid, dat afgematte, zenuwachtige gevoel behoeven u niet langer te kwellen. Alle tezamen maken uw leven tot een last, die zoodra gij uw nieren verzorgd hebt, verdwijnt. Verzwakte nieren kunnen met Foster's Rugpijn Nieren Pillen versterkt worden, waardoor gij u in elk opzicht jonger voelt. Begin onmiddellijk met het gebruik. Zon der uitstel! Wacht niet, tot gij last krijgt van rheuma- tiek, ischias, spit, blaasontsteking of waterzucht. Ook tegen dergelijke ernstige kwalen worden Foster's Pillen aanbevolen, doch voorkomen is altijd beter dan genezen. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. TWEE PERSONENTREINEN OP ELKAAR GELOOPEN. Verscheidene dooden en gewonden. Wolff meldt uit Weenen d.d. Donderdag: Op do Tauernbaan is Donderdagmorgen te half 12 tusschen de stations Schwarzach-St. Veit en Leifern een sneltrein in botsing gekomen met een perso nentrein. Er werden vier personen gedood en om streeks 20 gewond, van wie velen zwaar. Zeventien der zwaargewonden zijn nog niet geidentificeerd. De oorzaak schuilt vermoedellijk in een fout bij het geven van het sein tot vertrek van den personentrein. Bij de dooden zijn geen Nederlanders. Verkeerde wisselstand waarschijnlijk de oorzaak. V.D. meldt nog d.d. 22 Aug. uit Weenen: HecUyimiddag 12 uur is de sneltrein PraagTriest nabij Bad-Gastein met een uit Villach komenden trein in botsing gekomen. Verscheidene wagons'zijn tengevolge van clen hevigen schok vólkomen vér- nield. De oorzaak van de ramp is waarschijnlijk verkeer de wisselstand. Tot dusver zijn vijf dooden te voorschijn gehaald, n.1. drie vrouwen en twee mannen, terwijl het aantal zwaargewonden twintig bedraagt. INSTORTING IN EEN GROEVE. Drie dooden. Bij Auchy zijn bij instorting in een asphalt-groeve drie werklieden bedolven en om het leven gekomen. EEN AUTOBUS IN DE DIEPTE GESTORT. Driemaal over den kop. 30 Gewonden. Donderdagmorgen is de autobus, die tusschen Plauen en Eibenstoch rijdt, verongelukt. Nabij Wer- nesgrün week de bus voor een fietsrijder uit en daar door raakte de chauffeur de macht over zijn stuur kwijt en de bus reed een 15 meter hooge helling af. Drie keer sloeg zij over den kop en werd geheel vernield; 20 passagiers werden min of meer ernstig gewond. rond. Door die eigenaardige geaardheid van den men- schelijken geest, die het aanschouwen van het ongeluk van een ander tot een doekje tegen het bloeden van eigen leed maakt, voelde zij zich reeds aanmerkelijk gesterkt. Haar gedachtengang had geen bepaalden vorm aangenomen, en zij vermocht hem niet te ontle den, maar hij kwam hierop neer, dat, al was het nog zoo ellendig door een vader met een slechte spijsverte ring geringeloord te worden, de wereld blijkbaar erger beproevingen in haar schoot hield behalve dyspepsie, die zij, dank zij andere voorame eigenschappén van haar vader zijn rijkdom, onder anderen gemak kelijk kon vermijden. Op dit punt gekomen, werd zij door een soort van filosofie bevangen. De zaak loste ■zich als het ware van zelf op. Als vader niet aan een slechte spijsvertering leed, zou hij haar niet zoo kwel len. Maar, als vader zijn fortuin niet gemaakt had, zou hij haar ook niet kwellen. En daaruit volgde weer, dat als vader haar niet kwelde, hij niet rijk zou zijn. En, als hij niet rijk was... Zij keek naar het afgesleten vloerkleed, het beplekte behangsel, en de vettige gordij nen, en omvatte alles met één blik... Het was waarlijk zoo duidelijk als wat. Ze begon zich half te schamen dat zij zoo'n drukte gemaakt had. „Och, het is eigenlijk niets", zei zij, „werkelijk'. Ik begin te gelooven dat ik van een molshoop een berg gemaakt heb." Joan voelde zich verlicht De strijd om het bestaan neemt zijn sombere stemmingen met zich mede, en even voor het bezoek van Aline was zulk een stemming over Joan gekomen. In dat oogenblik deed het leven zich aan haar voor als een stoffige, moeilijk begaan bare weg, zonder eenige hoop. Zij was het strijden moe. Zij had behoefte aan geld en comfort en aan het einde van dien eeuwigdurenden wedren om de kamerhuur wekelijks te kunnen opbrengen. Die stemming was ge deeltelijk het gevolg geweest van de gentlemanieke-be- dekte toespelingen van R. Jones, maar nóg sterker hoewel zij zich daarvan geen rekenschap scheen te geven van haar ontmoeting van gisteren met Aline. Mijnheer Peters mocht zijn woorden niet op een weég- schaal leggen als hij met zijn dochter sprak, hij mocht op velerlei wijzen den dwingeland over haar spelen, maar als het op kleedgeld aankwam stond zijn beurs voor haar open, en bij gelegenheid van haar ontmoe ting met Joan, had Aline zulk een f raaien hoed uit Parijs en een tailor-made costuum van zulk een zicht baar kostbaren eenvoud gedragen, dat het groen wor den van nijd het genoegen van Joan bij het weerzien j van deze vriendin uit haar meer voorspoedige dagen, AUTO-BANDIETEN TE PARIJS. Drie Mexicanen geplunderd. Drie Mexicanen te Parijs, die hun avond in het Quartier Latin hadden doorgebracht, werden op hun weg naar huis dicht bij het Montsouris-park achter haald door twee auto's. De wagens stopten en daaruit stapten zes met revolvers gewapende bandieten. De zen dwongen de Mexicanen hun geld af te geven en nadat aan dit bevel gehoor was gegeven, sprongen de bandieten weer in de auto's en verdwenen in den nacht. FELLE BRAND TE MEDAN. Tweehonderd kedehs in asch gelegd. Aneta meldt uit Medan, 22 Aug.: In de Kotta Marbau is door onbekende oorzaak een brand uitgebroken, welke zóó snel om zich heen greep, dat in weerwil van alle pogingen, welke wer den in het werk gesteld om het vuur te blusschen, in korten tijd een tweehonderd kedehs inheemsche winkels in asch zijn gelegd. Vijfhonderd menschen zitten thans zonder woning. De totale schade wordt getaxeerd op omstreeks f200.000.waarvan slechts 30 door diverse verzekeringen gedekt is. MEXICAANSCHE INDIANEN OP HET OORLOGS PAD. Wegens de ongunstige arbeidsvoorwaarden. Reuter meldt uit Mexico: Verscheidene personen zijn gedood en gewond bij een botsing, die heeft plaats gehad tusschen Indianen van den Maya-stam en hun werkgevers in het district Quintana. De Indianeh waren in opstand gekomen in verband met de ongunstige arbeidsvoorwaarden. GEVOLGD DOOR GEWELDIGE STORTREGENS. Hongkong en omgeving geteisterd. Reuter meldt uit Hongkong: Een hevige typhoon trok Donderdag ten Zuiden van Hongkong voorbij. De maximum wind-snelheid bedroeg 180 K.M. per uur, terwijl de storm berghooge golven in de haven deed ontstaan. De meeste schepen hadden tijdig een veilige schuilplaats gevonden, doch h*t s.s. „Tyndareus" der Blue Funnel-lijn raakte los van zijn boeien en dreef door de haven. Gelukkig kon een stranding worden voorkomen. Ernstige schade is tot dusver niet gerapporteerd, doch tal van aardschuivingen hadden plaats. Alle transportdiensten werden gestaakt, het zakenleven was den geheelen dag gestoord. De storm hield vijf uren aan en werd gevolgd door een aan den zondvloed herinnerend getij. Dijk van de Gele Rivier doorgebroken. Een uitgestrekt gebied geteisterd. Voorts meldt Reuter uit Pelcing.dat door de Katho lieke missie te Tsaotsjau is geseind, dat de dijk van de Gele Rivier bij Hoeangtsjwang is doorgebroken, waardoor een uitgestrekt gebied onder water is ge- loopen, zoodat de graan- en groente-oogst verloren gegaan. De bevolking dezer streek, die nog korten tijd geleden door hongersnood is geteisterd, gaat daar door nieuwe ontberingen tegemoet. DE KONINGIN VAN ZWEDEN. De toestand verergerd. De (Brusselsche) „Soire" verneemt uit Genève, dat koningin Victoria van Zweden op Mainau ernstig ziek ligt en hooge koortsen heeft. Koning Gustaaf, die te St. Moritz vertroeft, zou terstond naar Mainau zijn vertrokken.' EEN DIERENTUIN-AVONTUUR. Reuze-slang valt een oppasser aan. In den dierentuin te Manchester viel Woensdag j.1. een reusachtige python zijn oppasser aan en ont snapte uit zijn kooi. Het was een dier van 28 voet lengte, dat gedurende verscheidene weken had gesla pen. De oppasser, meenende dat de slang nog sliep, ging de kooi binnen, doch plotseling viel het beest hem aan. De man bukte en de kop van den slang ging over hem heen. Het reptiel verliet de kooi door de openstaande deur, begaf zich naar een galerij achter de kooi en sliep oogenblikkelijk weer in. Na vijf uren met het dier bezig te zijn geweest, slaagden de oppassers er in den slang weer in zijn kooi te leiden. bijna bedorven had. Zij had dien nijd onderdrukt, maar hij wreekte zich door haar opnieuw aan te vallen in den vorm van de ernstige bui van neerslachtigheid, die haar sedert twee jaren bezocht had. Zij was eerlijk bereid geweest haar eigen somberheid te verdringen om de zorgen van Aline af te nemen, maar het schonk haar een merkbare verlichting te zien dat het niet noo- dig zou zijn. „Het doet er niet toe," zei zij, „zeg mij wat die klei nigheid was." „Het was alleen maar vader," zei Aline eenvoudig. „Heeft hij zich boos op Je gemaakt?" „Niet bepaald boos op mij. Maar... ach, ik was er bij." Joan voelde haar neerslachtigheid verdwijnen. In het verbijsterende oogenblik van het plotseling zien van dien hoed en het tailor-made costuum, had zij uit het oog verloren dat Parijschen hoeden en costuums van vijf en twintig pond veelal ook hun nadeelen meebren gen. Alles goed en wel beschouwd, was zij onafhanke lijk. Zij mocht haar schoonheid den hals omdraaien met hoeden en japonnen, die nooit dichter bij Parijs geweest waren dan Tottenham Court Road, maar zij werd tenminste door niemand, als een hond behandeld, als zij er toevallig bij was wanneer hij zoo'n bui had. „Foei, hoe leelijk!" zei zij. „Vertel mij er alles van." Met een inleidende opmerking dat alles heusch te belachelijk was, deed Aline het verhaal van wat er dien middag gebeurd was. Joan liet haar uitspreken en onderdrukte een sterke neiging tot lachen. Haar standpunt was dat van den nuchteren mensch, en de nuchtere mensch kan met den besten wil het belang van een scarabee in den loop der dingen niet Inzien. De meening die zij zich van Mijnheer Peters vormde,, was dat zij hem hield voor een exen- trieken ouden heer, die een massa drukte maakte om niets. Om een indruk op Joan te maken, moesten ver liezen een tastbare waarde bezitten. Het ging boven haar begrip dat Mijnheer Peters liever een diamanten halssnoer zou verloren hebben, als hjj er een bezeten had, dan juist dezen Cheops uit de Vierde Dynastie. Eerst toen Aline, na haar verhaal beëindigd te heb ben er een kleine opmerking aan toevoegde, betrapte zij zich er op dat zij de zaait uit een ernstig oogpunt begon te beschouwen. „Vader zegt dat hij er duizend pond voor over zou hebben als Iemand hem dat ding terugbezorgde." „Wat zeg je?" De geheele geschiedenis verscheen Joan plotseling in een ander licht.. Geld lokt. De woorden van Myn- EEN ONDERSCHEIDING VOOR DE KONINGIN. Uit Praag wordt gemeld, dat de president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek Masaryk, koningin Wilhelmina benoemd heeft tot ridder in de orde van den Witten Leeuw, een in 1922 alleen voor buiten landers ingestelde onderscheiding. VERSLAG VAN DE GENERALE COMMISSIE OVER HET 2DE KWARTAAL VAN 1929. Leedwezen over te weinig medewerking van de de zijde der belanghebbenden. In vet verslag der Generale Commissie, bedoeld in artikel 3 der Zuiderzeesteunwet, over het 2de kwar taal van dit jaar, moest genoemde commissie meer malen tot haar leedwezen vaststellen, dat belangheb benden, die haar hulp ter verkrijging van werk had den ingeroepen, wanneer hun wérk werd aangeboden, zich niet beschikbaar wenschten te stellen. Het is zelfs voorgekomen, dat door de Ned. Spoorwegen de vervulling van een vacature waarvoor tal van andere gegadigden waren, tevergeefs werd aangeboden aan achtereenvolgens vijf 'belanghebbenden, die zich aan vankelijk daarvoor hadden aangemeld. Ook door ver scheidene arbeidsbeurzen werd aan de commissie ge rapporteerd, dat open plaatsen bij de Zuiderzeewer ken in sommige gevallen niet door belanghebbenden konden worden bezet, omdat zij zich niet tijdig genoeg voor deze vacatures beschikbaar stelden. Naar aanleiding van de omstandigheid, dat bij de N.V. Philips te Eindhoven gelegenheid bleek, te be staan tot plaatsing van gezinnen van bepaalde samen stelling, alsmede van ongehuwde arbeiders, werd bij circulaire aan de burgemeesters van onderscheiden Zuiderzeegemeenten daarop de aandacht gevestigd. Bij de belanghebbenden bleek echter, in het bijzon der wat betreft de plaatsing van gezinnen, welke ook bij enkele andere groote ondernemingen kan geschie den, weinig belangstelling te bestaan. In het afgeloopen kwartaal hadden besprekingen plaats met betrekking tot de vestiging van indu strieën in Zuiderzee-igemeenten, waarbij belangheb benden kunnen worden te werk gesteld. In één geval hebben deze besprekingen reeds geleid tot het vast stellen van een ontwerp-regeling, volgens welke het mogelijk zal zijn, dat binnenkort een honderdtal be langhebbenden en kinderen van belanghebbenden bij een in een Zuiderzee-gemeente te vestigen industrie wordt geplaatst. Op 30 Juni jl. bedroeg het aantal geplaatste be langhebbenden, die de hulp der commissie ter ver krijging van werk hadden ingeroepen: 413, waarvan in rijksbetrekkingen 8; in andere overheidsdiensten en bij de Ned. Spoorwegen 15; bij de Zuiderzeewer ken 342; in fabrieken 24 en in diverse betrekkingen Een deputatie van Zuiderzeevisschers naar Oostmahorn. Ze zijn van oordeel dat in de diepzee- en in de knstvissche- rij een nieuwe toekomst voor de vis- schers ligt. Daartoe uitgenoodigd door de „Havencommissie- Oostmaborn", heeft Dinisdag en Woensdag een depu tatie van Zuiderzeevisschei's een bezoek gebracht aan Oostmahorn. Het doel was, zich met bet oog op eventueele vis- scherijmogelijkheden persoonlijk van de stroomingen en ondiepten in den omtrek van bet Friescbe Zee gat op de hoogte te stellen. Den eersten middag werd aan boord van het Rijks recherchevaartuig „Laman de Vries", tijdens laag water, een tocht gemaakt tot even buitengaats. Woensdagmorgen voer men voor de tweede maal uit, nu tijdens boog water. Eerst werd een bezoek ge bracht aan Dokkumer Nieuwe Zijlen om daarna, dwars over de Lauwerzee tot dicht bij Zoutkamp te stoomen. 's Middags om half drie waren de visschers tegen woordig in-de vergadering der havencommissie te Metslawier, waar zij rapport uitbrachten van hunne bevindingen. De heer Tijsling, lid van den Vissche- rijraad, zeide er vast van overtuigd te zijn, dat èn wat betreft de diepzeevisscherij èn de kustvisscberij, voor vele Zuiderzeevisschers hier een flink stuk brood zal zijn te verdienen. Voor de kustvisscherij heer Peters konden niets anders geweest zijn dan een uitlating in de hitte van het oogenblik, maar, ontleed, scheen men er een zekere beteekenis achter te mogen zoeken. Iemand die het uitschreeuwt dat hy bereid is duizend pond voor iets te geven, schuift er per slot van rekening misschien maar honderd af, en de finantieele omstandigheden waarin Joan zich doorloopend bevond, deden haar zelfs bij de gedachte aan een som van hon derd pond watertanden. „Maar hij zei het zeker niet in ernst?" „Ik geloof het wel," zei Aline. „Maar duizend pond!" „Och, voor vader is het niet zoo héél veel, weet je. Hij heeft een jaar geleden wel bondei"dduizend dollars aan een Universiteit geschonken." „Maar voor zoo'n onnoozele scarabee!" „Je kunt je onmogelijk voorstellen hoe vader op zijn scarabeen gesteld is. Sedert hij zijn zaken aan kant gedaan heeft, heeft hij zich om niets anders bekom merd. Verzamelaars zijn zoo, moet je weten. Men leest in de kranten van menschen die groote sommen voor de onmogelijkste dingen over hebben." Buiten de deur, werden al deze mededeelingen door R. Jones, die zijn oor er tegen hield, gretig ingedron ken. Hij zou tot loon voor deze laatste bizondere mede- deeling gaarne tot in het oneindige in die houding doorgebracht hebben, maar, juist toen Aline deze woor den gesproken had, werd op een hoogere verdieping een deur geopend en daalde iemand fluitend de trap af. R. Jones wachtte niet tot hem gevraagd zou worden wat hij daar deed. Met een vlugheid waartoe men iemand van zijn lichaamsbouw niet in staat geacht zou hebben, liep hij naar beneden en werd de voordeur door hem geopend. Het volgende oogenblik stond hij op straat en wan delde bedaard in de richting van Leicester Square, pein zende over hetgeen hij afgeluisterd had. Een groot deel. van het aanzienlijk inkomen van R. Jones vloeide voort uit zijn overpeinzingen van hetgeen hij afgeluisterd had. In de kamer, zat Joan Aline aan te kijken met de verwijde oogen van iemand die visioenen ziet of een openbaring ontvangt. Zij stond op. Er doen zich gele genheden voor dat men bij het spreken staan moet „Je wilt dus zeggen dat je vader werkelijk duizend pond zou geven aan een ieder, die hem dat ding terug bezorgen zou?" „Dat weet ik zeker. Maar wie zou dat kunnen?" „Ik", zei Joan. „En wat méér is, ik zal het doen." Aline staarde haar verbaasd aan. Tijdens hun school- zou het tegenwoordige Zuiderzeemateriaal zeer goed kunnen worden gebruikt. Verbetering der Zoutlcamper haven kan gerust achterwege blijven, zei spr., aangezien geen enkele Zuiderzeevisscher het in zijn hoofd zal halen, zich te vestigen in een haven, welke zoo ver verwijderd ligt van het vischterrein, als die van Zoutkamp. Hij gaf de stellige verzekerinig, dat vele jonge visschers zich gaarne, na totstandkoming van de haven, te Oostmahorn zullen vestigen. LEVEND IN ZIJN WONING VERBRAND. Met een brandende sigaar naar bed. Donderdagmorgen omstreeks 5 uur zag een agent van politie te Heemstede, dat er rookwolken kwamen uit het dak van het perceel Kerklaan 49. Onmiddellijk waarschuwde hij de brandweer en met den bewoner van het nabij gelegen perceel werd hot blusschmgs- werk begonnen. Men drong de woning binnen. De politie vond de beide slaapkamers boven onbeslapen. In de benedenvoorkamer vond men echter het half verkoolde lijk van den 80-jarigen bewoner I. M. G., die, zooals later bleek, gewoonlijk beneden sliep, aan gezien hij slecht ter been was om de slaapkamers bo ven te bereiken. De man was voorts gewoon met een brandende sigaar naar bed te gaan. Vermoed wordt dat het bed heeft vuur gevat dan wel dat wat vuur op zijn kleeren is gevallen, waardoor deze in brand zijn geraakt. De oude man is niet in staat geweest de vlammen te blusschen. Uit het onderzoek zou zijn gebleken, dat hij nog pogingen heeft gedaan om de buitendeur te bereiken. Echter tevergeefs, zoodat hij in het vuur is omgekomen. De brand, welke zich verder beperkte tot een paar stoelen en een kapokken bed, werd spoedig gebluscht. Rijvereenigingen uit onze omgeving slaan een goed figuur. Ter gelegenheid van de jaarlijksche land- en tuinbouwtentoonstelling werd Woensdagmiddag een klein concours-hippique georganiseerd met als hoofd schotel een paar praebtwedstrijden der Noord-Ne- derlandsche landelijke ruiters. Bijzonder interessant was de strijd tusschen de achttalen der verschillende landelijke vereenigingen. Niet minder dan zes afdeelingen van vier ver schillende rijvereenigingen onderwierpen zich aan het oordeel der jury. Twee nieuwelingen uit de ge lederen der landelijke ruitersport, t.w.: de L. R. Bar- singerhorn en Beyaert, Purmcrcnd, traden voor het eerst in een openbaren wedstrijd op en maakten lang geen slechten indruk. Vooral Barsingerborn voldeed geheel aan de verwachtingen, gesteld naar aanleiding van het succes, dat ze onlangs te Anna Paulowna hebben behaald, zoo lezen we in een ver slag over de demonstratie te Heiloo. „West-Friesland" van St. Maartensbrug kwam zeer goed voor den dag. Het geheel zag er uit „om door een ringetje te halen", doch bij het rijden moesten zij het verliezen door een veel te langzamen stap en draf en het niet bewaren der afstanden. Bij het springconcours kl. B, waaraan 28 ruiters delenamen, waren de resultaten het gunstigst voor „West-Friesland", die het springconcours won en met nog twee leden in de prijzen was. De heer Mel- cbior van Barsingerhorn was in zeer behoorlijken stijl tweede en v. d. Oord van Heilo derde. Uitslag: Dressuurproef voor afd.: 1. L. R. Heilo I (130 pt.); 2. L. R. Barsingerhorn (11854 pt.)3,. L. R. Ileilo (da mesachttal, 11754 pt.); 4. L. R. West-Friesland (11654 pt.); 5. L. R. Beyaert, Purmerend (9854 pt.); 6. L. R. Heilo I (92 pt.). Springconcours kl. B.: 1. A. Barten (West-Fries land) met Cathrien (16 pt.); 2. F. Melcbior (Barsinger horn) met Flevo (13 pt.); 3. M. Eriks (West-Fries land) met Lena (12 pt.); 4. D. Boontjes (W.-Fr.) met Dirk en C. v. d. Oord (Heilo e. o.) met Flora, beide met 12 pt. en 7 pt. voor houding. KRAB GEEN PUISTJES OPEN! Aan bloedvergiftiging overleden. Een dienstplichtige van het 9e Reg. Inf. te Assen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, krabde een puistje aan zijn gezicht open. Hierdoor ontstond bloedvergiftiging en na twee dagen is bij onder he vige pijnen aan de gevolgen overleden. jaren had Joan haar altijd weten te overbluffen. Des tijds had zij altijd het gevoel gehad dat er voor Joan niets onmogelijks bestond. Heldinnen-vereering, even als helden-vereering verdwijnt niet spoedig. Zij keek nu Joan aan met den ontstelden blik van iemand, die op het onverwachtst een machtig raderwerk in beweging gebracht heeft. „Maar Joan!" Het was het eenige wat zij wist te zeggen. „Lieve kind, het is zoo eenvoudig. Die graaf van je heeft dat ding meegenomen naar zijn kasteel, als een roover. Je zegt dat je daar Vrijdag gaat logeeren. Het eenige wat je te doen hebt is mij met je te laten mee gaan!" „Maar Joan." „Wat heb je daar tegen?" „Ik begrijp niet hoe ik je mee zou kunnen nemen." „Waarom niet?" v „Och, ik weet het zoo niet." „Maar wat heb jij er dan tegen?" „O, begrijp je dan niet... Als je mij vergezelt als mijn vriendin, en je wordt op het stelen van een scarabee betrapt, dan zou er... dan zou er jui3t dat spektakel ontstaan dat vader wenscht te vermijden. Omtrent mijn verloving, weet je, en zoo." Van dit standpunt had Joan de zaak nog niet be schouwd. Zij rimpelde peinzend haar voorhoofd. „Ja, jawel. Dat bezwaar bestaat. Maar er moet een andere weg zijn." „Zet het uit je hoofd, Joan. Denk er verder niet meer aan." „Er verder niet meer aan denken! Lieve kind kun je je zelfs maar in de verte een voorstelling maken wat duizend pond, of zelfs maar een vierde gedeelte daar van voor mij beteekenen? Ik zou er alles voor doen, alles. En dan is er nog een aangename zijde ook aan verbonden. Maar dat zul je evenmin begrijpen, veron derstel ik. Ik moet eens een verandering hebben. Ik verlang naar iets nieuws. Ik heb jaren achtereen voor niets moeten ploeteren, en het wordt tijd dat ik eens vacantie neem. Er moet een manier bestaan waarop je me daarheen kunt brengen... O, nu heb ik het! Hoe is het mogelijk dat ik er niet eerder aan dacht! Je neer- me Vrijdag mee als je kamenier!" „Maar Joan, dat kan ik niet." „Waarom niet?" „Ik... ik zou niet kunnen." „Waarom niet?" „Och daarom niet!" Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1929 | | pagina 6