Raad Hoogwoud. Sanne Hoogwoud en Aartswoud. Per Orient-Simplon Express. Binnenlandsch Nieuws. 12.30 12.50 12.50 1.20 1.25 1.25 1.50 2.00 2.20 2.30 3.20 3.20 3.50 4.00 4.05 4.20 4.50 4.50 5.00 5.00 5.20 6.00 5.55 6.30 6.50 6.50 6.50 6.55 7.00 7.15 7.35 7.45 7.50 8.00 8.00 8.20 8.20 8.35 8.35 9.20 9.35 10.05 10.05 10.25 10.40 10.35 10.45 11.05 11.05 11.05 Y20 LANGENBERG (473) Gramofoonplaten. PARUS (R. 1725) Symphonieconcert (gramofoon platen.) FRANKFORT (390) Gramofoonplaten. DAVENTRY (1563) Orgelconcert. PARIJS (R. 1725) Voortzetting concert. LANGENBERG (473) Middagconcert. HAMBURG (372) Concert. HILVERSUM (1875) Gramofoonmuziek. BERLIJN (418) Gramofoonmuziek. HILVERSUM (1875) Illustratieve filmmuziek uit het Roxy-teater te Amsterdam. DAVENTRY (1553) Vesper in de Westminster Abdy. DAVENTRY (479) Symphonieconcert. KALUNDBO" 1153) Concert. HILVERSUM Orgelconcert. PARIJS (R. Concert. DAVENTRY (1553) Concert. DAVENTRY (479) Orgelconcert, DAVENTRY (1553) Dansmuziek. HILVERSUM (1875) Sportpraatje door den heer H. Hollander. HUIZEN (298 na 6 uur 1071) Concert. BRUSSEL (509) Concert. HILVERSUM (1875) Dinermuziek. LANGENBERG (473) Vesperconcert. HUIZEN (1071) F. de Hes, „Een behoorlijke adel brief." DAVENTRY (479) Orgelconcert. BRUSSEL (509) Gramofoonplaten. MOTALA (1348) Gramofoonmuziek, daarna popu laire IJslandsche muziek. PARIJS (R. 1725) Gramofoonplaten. HUIZEN (1071) Orgelconcert. HILVERSUM (1875) Politieberichten. „Laat Uw centrale verwarmingsketel schoonma ken." TURIJN (274) Gramofoonmuziek. HILVERSUM (1875) Politiebercihten. DAVENTRY (479) Concert, radio militair orkest. HUIZEN (1071) NCRV. Uitzendavond, daarna be richten Vaz Dias. HILVERSUM (1875) Concert omroeporkest. LANGENBERG (473) Concert PARIJS (R.1725) Concert. BRUSSEL (509) Concert. BUDAPEST (550) Gramofoonmuziek. TOULOUSE (381) Gramofoonmuziek. KALUNDBORG (1153) Oude Engelsche liederen. HILVERSUM (1875) Berichten Vaz Dias, voort zetting concert en daarna gramofoonmuziek. TOULOUSE (381) Dansmuziek. BARCELONA (349 en 268) Dansmuziek. PRAAG (487) Gramofoonmuziek. DAVENTRY (479 en 1353) Dansmuziek. HAMBURG (372) Dansmuziek. BRESLAU (253) Dansmuziek. WARSCHAU (1411) Dansmuziek. KALUNDBORG (1153) Dansmuziek. BUDAPEST (550) Tzigane orkest. Vergadering van den Raad op Dinsdag 27 Augustus 1929, des morgens half elf. Alle leden zijn aanwezig. Voorzitter de heer J. Breebaart Dz., burgemeester, te vens secretaris. Na opening volgt lezing der notulen, ze worden on veranderd vastgesteld. Mededeelingen en ingekomen stukken. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. van Nieuwe Niedorp accoord zijn gegaan met de opgave van kosten van A. Stam voor de aansluiting aan de waterleiding van de Langereizer school. De kosten bedragen ongeveer f 610. Wat de aansluiting van het perceel Pijper betreft, de heer Pijper heeft zich bereid verklaard van het bij te dragen bedrag van f 200 een groot gedeelte voor zijn rekening te nemen. Hij zal er eerst nog met den ver tegenwoordiger van zijn patrones over spreken en daar na zal de Voorzitter het met de belendende bewoners bespreken. Met den architect Saai is afgesproken, dat de aan besteding verbouw school Kerkelaan in December zal plaats hebben, waarna zoo mogelijk in Februari met het werk kan worden begonnen. De heer Bossen vraagt of deze regeling geen bezwaar voor de kinderen oplevert, met het oog op het overplaat sen van de kachels. De Voorzitter zegt dat als in Maart met het werk wordt begonnen, de kachels toch ook nog overgeplaatst moeten worden. Van Ged. Staten is bericht ingekomen op het adres van P. de Wit, lid van den raad, die verzocht had goedkeuring te willen onthouden aan het besluit van den raad tot verbouw van de school aan de Kerkelaan. Op dit bezwaarschrift hebben Ged. Staten afwijzend beschikt. De Voorzitter stelt voor dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. De heer Bossen: Dat zegt u nu wel, maar in het schrijven staat niet, wat nu eigenlijk het schrijven van De Wit inhield, ook niet wat het tweede schrijven in hield. Spi\ had het mooier gevonden als met open deu ren was gewandeld, dan wisten we wie er achter de schermen werken. De Voorzitetr vraagt of dit een verwijt is aan B. en W. of aan den heer De Wit. De heer Bossen: Neen, aan den heer De Wit. We we ten nu niet wat er geschreven is. Als spr. zich niet met een zaak kan vereenigen, komt spr. daar hier voo.r uit. De Voorzitter: U meent dus dat men zich bij het be sluit van de meerderheid van den raad moet neerleggen Dat is ook wel usance, maar een lid mag bezwaar ma ken. Spr. vraagt of de heer De Wit misschien zijn standpunt nader wil toelichten. De heer De Wit zegt wel nader te willen toelichten, waarom hij voor den tweeden keer heeft geschreven. Spr. was ter oore gekomen dat Ged. Staten verzocht hadden dat ook spr. mondeling zijn standpunt in de conferentie zou toelichten. En dat schijnt niet gebeurd te zijn.. De Voorzitter zegt dat hij dan nu daarover weer kan mededeelen, dat mijnheer Witteveen spr. had opgebeld en hem gevraagd had de twee heeren van de Oudercom missie ter conferentie uit te noodigen. De naam van den heer De Wit is niet genoemd en daarom kon spr. dezen niet uitnoodigen. Op de conferentie werd naar den heer De Wit gevraagd en heeft spr. deze reSten ge noemd, en de heer Witteveen erkende den naam van den heer De Wit niet te hebben genoemd. De heer De Wit zegt dat dit dus de reden is geweest dat spr. nog eens schriftelijk zijn standpunt heeft toe gelicht. Dat de heer Bossen denkt dat er personen zijn, die spr. steunen, spr. zegt dat alles door hem persoon lijk, zonder ruggesteun van anderen, is gedaan. De heer Bossen: Dat geloof ik niet. De Voorzitter zegt, dat de heeren elkaar hier niet het geloof of niet-geloof moeten geven, dat wordt een persoonlijke kwestie en spr. zal daarom de discussie sluiten. Van den Commissaris der Koningin is bericht inge komen, dat aan den burgemeester verlof is verleend zich voor 12 dagen buiten de gemeente op te houden. De Voorzitter zegt dat de heer Vijn zoo vriendelijk is gedurende dien tijd als tijdelijk burgemeester te willen optreden. Ingekomen is de begrooting der Gezondheidscommis sie te Hoorn. De bijdrage der gemeenten is daarbij ge raamd op 2 cent per inwoner. Het verslag der vereeniging „Volksmin" vermeldt o.m. dat de rekening sluit met een ba'tig saldo van 73% ct. Het verslag wordt voor kennisgeving aangenomen, doch niet dan nadat de Voorzitter heeft opgemerkt dat het aantal verzuimen zeer gunstig is en de vereeniging in dat opzicht schitterend werkt. De vereeniging vraagt voor 1930 weer een subsidie van f 100. Zal bij de be grooting behandeld worden. Het jaarverslag over 1928 van „Vakonderwijs" ligt ter inzage, de subsidieaanvrage zal bij de begrooting be handeld worden. Het verslag van de commissie voor de malariabestrij ding wordt voor kennisgeving aangenomen. De heer Vijn merkt op dat in het verslag de resulta ten der bestrijding niet worden medegedeeld. De Voorzitter: Enfin, er raken muggen dood. De rekeningen over 1928. Nadat voor de openbare school aan schoolgelden open baar is verklaard een bedrag van f 23.74 en voor de bij zondere school een bedrag van f 43.58, wordt namens de vijf raadsleden, die de rekeningen hebben nagezien, rapport uitgebracht door den heer Glas. Over de gemeenterekeningen heeft de commissie geen op- of aanmerkingen, tot goedkeuring wordt dan ook geadviseerd. De rekening wordt vastgesteld op 'n gewone dienst, ontvangsten f 63668.84. uitgaven f 57886.21%, batig sal do f 5782.62%; kapitaaldienst: ontvangsten f 6241.43, uit gaven f 2306.35, batig saldo f 3935.08: Ook de armenrelcening bevond de commissie in vol maakte orde, en tot goedkeuring wordt geadviseerd. De rapporteur brengt dank aan de boekhoudster van het armbestuur en aan den gemeenteontvanger, bene vens aan den Voorzitter voor de verstrekte inlichtingen, waardoor een, juist beeld van de rekeningen werd ver kregen. De armenrekening wordt vastgesteld met een batig saldo van f 793.73%. De Voorzitter dankt de commissie voor haar arbeid en den heer Glas voor zijn vriendelijke woorden. Aanbieding begrooting 1930. Nu de raad vorig maal besloot tot verhooging van de belasting hebben B. en W. de begrooting der gemeente samengesteld en is daarbij tenminste een saldo verkre gen. De begrooting wordt den raad aangeboden voor den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf sluitende tot een bedrag van f 70130.71, onvoorzien f 2359.59%, voor den kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf f 4535.08 De rondvraag. De heer Bossen informeert wanneer de straatver lichting weer wordt onstoken. De Voorzitter zegt dat met kermis een flinke verlich ting zal plaats vinden. De heer Bossen vindt dat met uitvoeringen ook noo- dig. Goedgevonden wordt dat op 1 September a.s. de straat verlichting weer zal branden, met de kermis dan wat langer. De heer Schilder vraagt of na de verbouwing bij café Breed een nieuw aanplakbord zal worden geplaatst. De Voorzitter heeft het met den timmerman zoodanig geregeld, dat het oude aanplakbord wat kleiner zal worden gemaakt. De heer Bossen zegt dat de caféhouders hebben ge vraagd in de week ook tot 12 uur hun café's open te mogen hebben. De Voorzitter zegt dat des Zondags om 12 uur nieuwe tijd moet worden gesloten, in de week gewonen tijd 11 uur is 10 uur oude tijd. Voor vergaderingen verleent spr. permissie. De heer Bossen wijst er op dat het wel gebeurt dat er 3 of 4 reizigers komen en de café's dan gesloten zijn Spr. dacht dat besloten was dat om 12 uur gesloten moest worden, en spr. vraagt of het een bezwaar is dat de café's in de week ook tot 12 uur open zijn. De Voorzitter: Voor mij niet. De heer Klaver dacht dat de café's lang genoeg open waren. De Voorzitter: Er zijn plaatsen waar geen sluitings uur is bepaald, zooals te Sijbekarspel. De heer Klaver vindt dat toch niet goed. De heer Vijn merkt op dat er te Sijbekarspel niet meer hommeles is dan in andere plaatsen. De heer Klaver zegt dat men toch wel hoort dat de bezoekers nah et sluitingsuur naar Sijbekarspel gaan. De Voorzitter zegt nogal royaal te zijn met het ver- leenen van verlof en als het vreemdelingen betreft, kan aan spr. verlof worden gevraagd langer open te mogen blijven. Om nu evenwel verandering in het sluitingsuur te brengen, vindt spr. niet noodig. De heer Bossen kan daarmee wel accoord gaan, nu blijkt dat de Voorzitter er niet zoo krap langs gaat Hierna sluiting. Vergadering van het Colelge van Dag. Bestuur en van Hoofdingelanden van de Banne Hoogwoud en Aartswoud op Maandag, den 26 Augustus 1929, voormid dags 10 ten Raadhuize, Tegenwoordig waren de heeren K. Slagter, Voorzitter, C. Ursem en P. Denker Jz., leden van Dag. Bestuur, A. Rood Kz., D. Koorn, Jb. Helder en A. Zijp Cz., hoofd ingelanden, L. Glas, penningmeester en J. Breebaart Dz. secretaris., De Voorzitter heet de heeren welkom en opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd met dank aan den samensteller. Naar aanleiding der notulen wordt medegedeeld: a. door den heer Rood, dat een hangslot voor den schuif in het schut aan den Boelcelweg is aangeschaft. b. door den heer Donker, dat hij het diepe wielslag naast den weg op de Noorderpade bij de boerderij van G. Beerepoot heeft laten dichtmaken. Verder deelt Voorzitter mede, dat door den heer D. Mantel Sz., hoofdopzichter der Vier Noorder Koggen te Medemblik de asbelasting is opgenomen. Opgegeven zijn als maximum gewicht: voor de Win- kelerbrug 1800 Kg., voor de Nieuwe Niedorperbrug 1260 Kg., voor de Veenhuizerbrug 2000 Kg. Wordt goedgevonden aan weerskanten van de brug gen berdpjes te plaatsen met vermelding van het maxi mum gewicht. Aan den heer Mantel wordt dank gebracht voor zijne bemoeiingen. Door het Dag. Bestuur is vastgesteld de lijst van stemgerechtigden ter benoeming van het bestuur voor deze Banne over 19291930 in totaal vermeldende 239 stemgerechtigden. De lijst wordt gedurende 14 dagen ter secretarie der Banne ter inzago nedergelegd. Bovenstaande mededeelingen worden voor kennisge ving aangenomen. Daarna stelt Voorzitter aan de orde: Verslag van de op 23 Augustus j.1. gehouden Wilde Karwij- en Stekelen- schouw. De heer Rood bevond ongedaan het perceel in huur bij P. Bankras in de Weere. De vergadering be sluit Bankras f 2 boete op te leggen. Omtrent het perceel in huur bij P. Bankras wordt op gemerkt dat de hooirooken nog niet zijn weggehaald. Wordt goedgevonden Bankras een waarschuwing ter zake te zenden. Overigens zijn de overige perceelen in orde bevonden. Een verslag van de werkzaamheden der Commissie voor de Malariabestrijding door de bevolking in Noord- Holland over 1928. Het verslag vermeldt omtrent deze gemeente: Lysol en spuit zijn grat*3 bij het gemeentebestuur ver krijgbaar. Bezocht werden 44 gezinshoofden, waaronder 19 ont- muggers; 9 met R.I.D.S., 3 met flyosan, 3 met lysol, 3 met creoline eri 1 met flit. Voor kennisgeving aange nomen. Politieverordening der Banne. Tijdens de ter visie legging is niemand een kijkje komen nemen. De veror dening wordt met algemeene stemmen vastgesteld en zal hierop goedkeuring gevraagd worden van Gedepu teerde Staten. De wijzigingen betreffen: Art. 3 wordt aangevuld, er mogen namelijk behalve pompen ook buizen aangebracht worden met een wijdte van ten minste 30 centimeter diameter. Aan de artikelen waarin over pompen gesproken wordt, zullen deze aangevuld worden met of buizen; de overige artikelen worden onveranderd gelaten. Bepalen dag kroosschouw. De kroosschouw wordt be paald op Vrijdag 18 October a.s., terwijl vergaderd zal worden op Maandag, den 21 October a.s., voormiddags 10 uur. Rondvraag. De heer Rood deelt mede, dat M. Manshanden vanaf zijn bouwland vuil op den wegkant heeft geworpen. Bedoelde persoon zal worden aangeschreven, dit vuil te verwijderen. De heer Zijp wijst op de wilgenboomen te Lam- bertschaag, die gesnoeid dienen te worden. De heer Zijp neemt op zich iemand met het snoeiwerk te belasten. Met dank voor de aangename samenwerking sluit Voorzitter de vergadering. bootje aan het varen. Toen zij zich achter een motor boot wilden laten sleepen, sloeg het roeibootje om, waardoor alle drie te water geraakten. Een jongen en het meisje konden worden gered; de 13-jarige D. K. echter verdronk. ROEIBOOTJE MET 3 PERSONEN OMGESLAGEN. 13-jarige jongen verdronken. Maandagmiddag waren in de Heymans-wetering te Alpen a. d. Rijn twee' jongens en een meisje in een STEIGER INGESTORT. Een arbeider rustig gewond. Maandagmiddag is bij d gereformeerde kerk te 01- dehove een steiger van een hoogte van 6 M. naar be neden gestort. Drie arbeiders bevonden zich hierop. Een voeger, en een sjouwerman stortten naar beneden'; een andere voeger bleef aan een plank hangen en met veel moeite wist men hem uit zijn benarde positie te bevrij den. De naar beneden gestorte voeger en sjouwerman werden onder planken en puin bedolven. De sjouwer man L. ten Have werd ernstig gewond opgenomen en naar het Academische ziekenhuis te Groningen overge bracht. HET CONFLICT IN HET ZAANSCHE HOUTBEDRIJF. Nogmaals een poging tot bemiddeling. De Bond van werkgevers in het houtbedrijf te Zaan dam heeft aan de samenwerkende organisaties in het houtbedrijf aldaar geschreven: Wij ontvingen uw brief a.d. 21 dezer en namen van den inhoud goede nota. Gelet op de recente beslissingen zoowel van uwe als van onze ledenvergadering, staan wij weinig hoopvol tegenover het resultaat van nieuwe onderhandelingen. Aangezien wij echter uit uw brief lezen, dat gij teil aanzien Van het uiteindelijk resultaat gunstiger ver wachtingen koestert, zijn wij bereid, nogmaals een con ferentie te doen plaats vinden. Wij noodigen u daarom uit tot een bespreking, te houden op Donderdag 29 dezer, des middags om half drie in de Industrieele Club te Amsterdam. Wé zijn in Nisch aangekomen. Thans een stad van weinig beteekenis heeft Nisch in de oudheid en ook nog in de vorige eeuw een groote rol gespeeld, daar hier de groote verkeerswegen van de Zee van Marmora en van de Adriatische Zee naar de Donau tezamen kwamen, Hier werd Konstantijn de Groote geboren, die in later jaren veel voor de plaats deed. In 1809 was Nisch getuige van bloedige gevechten tusschen Turken en Serviërs, waarvan de pyramide van bijna 1000 schedels van Serviërs kan getuigen. Een kapel is over deze griezelige pyramide heen gebouwd als herinnering aan de dappere verdediging der Ser viërs, die liever dan zich over te geven zich met den steeds meer opdringenden vijand in de lucht deden vliegen. Aan tafel had ik een gesprek met een heel interes santen Serviër en het viel mij weer op, dat ondanks de ontzettende oorlogen, die steeds met de Turken gevoerd zijn, de Serviërs de Turken geen kwaad hart toedragen. Het zelfde constateerde ik bij de Bulgaren. Daarentegen zijn Bulgaren en Serviërs erg jaloersch op elkaar en geen bijzonder goede vrienden, die het echter op een punt roerend eens zijn, n.1. in hun haat tegen de Grieken. De Griek.en zijn wel het meest gehaatte volk op den Balkan. Turken, Bulgaren en Serviërs zouden het liefste alle Grieken zien verdwijnen. Vooral nu Venizelos weer aan het hoofd der regeering in Athene staat, is het weer allerminst pluis in den Balkan. Het scheen een jaar geleden of Turkije en. Griekenland tot een behoorlijk accoord zouden komen, maar twee maanden geleden zijn de Grieken plotseling met eischen gekomen, die de Turken onmogelijk kunnen accepteeren. De Grieksche regeering verlangt, dat Grieken, die vóór 1914 in Turkije woonden en in dat jaar de wapens tegen dat land opgenomen hebben, zich weer in het door hen verraden land kunnen vestigen, alsof er niets gebeurd is. Dat dulden de Turken niet, men kan ook van geen enkel volk verlangen, dat het de lieden, die natuurlijk steeds weer gereed zullen staan om den dolk in den rug te stooten van het volk te midden waarvan zij wonen, daartoe gelegenheid zal geven, door hen weer in het land toe te laten. Tot een oorlog komt het gelukkig niet, de Turken willen geen oorlog en kunnen geen oorlog betalen. De Grieken kunnen een grooten mond opzetten, want die hebben geld genoeg van Frankrijk en Engeland ge kregen. Gelukkig wil Mussolini niet, dat er oorlog tus schen Griekenland en Turkije komt en zoo zal alles nog wel terecht komen. Venizelos, de sluwe Cretenzer, is thans in de Twee Steden in Den Haag gelogeerd en zal wel het noodige trachten te bekokstoven. Arme Turken! Die hebben slechts hun chargé d'affaires in Den Haag en dus geen tegengewicht, zwaar genoeg om Venizelos, den Premier van Griekenland, in balans te houden. Maar de groote diplomaten als Briand en ande ren kennen den geslepen Griek voldoende en zullen wel niet grif op diens vertogen ingaan. Inmiddels is de trein steeds verder gespoord en zijn we reeds uit Belgrado vertrokken en rijden over den spoorbrug over de Save, welke rivier even later in de Donau vloeit. We zijn nog op Servischen bodem, maar onwillekeurig bedenk ik, dat in 1914 deze oever aan de Dubbel monarchie behoorde en dat dus de hoofdstad van Ser vië gevaarlijk dicht bij de Oostenrijksoh-Hongaarsche kanonnen lag. We zijn inmiddels een gedeelte van onzen trein kwijt geraakt en hebben er een ander deel bijgekregen. 'De wagen StamboelWeenenOstende is afgehaakt en een wagen AtheneParijs en een wagen Boekarest Parijs zijn er bij gekomen. Ik heb dan ook al afscheid genomen van den gewezen Turkschen gezant in Den Haag, die naar Weenen reisde. Er zijn al heel wat passagiers uitgestapt en ik verneem van den chef-du- train, dat ik de eenige passagier op den trein ben, die het geheele traject van Stamboel tot Parijs meemaakt. In mijn buurt heeft een Turk uit Stamboel zijn com partiment. Hij moet naar Basel, ze hebben hem ver keerd ingelicht omtrent de te volgen route en ik help hem op weg. Hij moet in Milaan overstappen en over de St. Gothard-route naar Luzern en zoo naar Basel. We kijken de aankomst- en vertrekuren na en vinden, dat hij in Milaan precies een half uur tijd zou hebben maar... we hebben 25 minuten vertraging. Och. zegt de Turk, dat hindert niet, die 25 minuten halen we in Italië wel in! Stelt U voor, gij die zich het Italië van vóór het Fascisme herinnert, toen er geen enkele trein in Italië op tijd vertrok noch aankwam, dat nu een vreemdeling zegt, dat een vertraging, elders op gedaan, wel in Italië hersteld zal worden. Laat ik U meteen zeggen, dat we inderdaad precies op tijd in Milaan arriveerden en mijn buurman dus met gemak zijn aansluiting naar Basel haalde. Den geheelen nacht spoorden wij door wat eens tot de Dubbelmonarchie behoorde, Bosnië, Herzegowina, Kroatië, thans alles aan de Serviërs, aan het Koninkrijk Yoego-Slavië toebedeeld. Agram, thans Zagreb genaamd, kregen wij midden in den nacht Toen ik den volgenden ochtend aan het ontbijt zat, spoorden we reeds langs de Adriatische Zeenaar Triëst. Het was een prachtige reis, het spoor liep over de bergen, hoog boven de zee, die prachtig helblauw in de diepte lag, terwijl kleurrijke zeilen van visschers- vaartuigen het schilderachtige van het geheel vol maakten. Triëst heeft een bijzonder mooie ligging en de Itali anen zijn er wat trotsch op, dat ze deze stad van de Oostenrijkers afgepakt hebben. Men kan niet nalaten toch evenmet zijn gedachten stil te staan bij het machtige Habsburgsche Rijk van voorheen en het on gelukkige Oostenrijk en het evenmin gelukkige Honga rije van heden! De adelaar, uit het wapen der Dubbel monarchie, eens zoo trotsch, zoo ongenaakbaar, heeft niet alleen snavel en klauwen, doch ook de vleugels en bijna alle veeren verloren in den vierjarigen strijd. Hongarije, nog steeds koninkrijk, wacht het oogen- blilc af, dat weer een koning den Stephan's kroon zal dragen, Oostenrijk is te klein om een dergelijk bestaan te voeren en hoe men dat land ook beziet, men ziet in de huidige gedaante ervan geen toekomst voor dit rijk. Van Triëst spoorden we naar Venetië en kwamen langs talrijke loopgraven, hier immers is een zware strijd tusschen de Oostenrijksche en Italiaansche legers gestreden. Gedurende een bijna ondragelijke hitte sporen we door de vochtige vlakte op Venetië toe. Even een incident. Van het feit, dat de conducteur, die voor mijn wagen zorgde aan het eten was, meende een Italiaansche con ducteur gebruik te moeten maken om mij zeggen, dat ik teveel bagage bij mij had. Hij kreeg onmiddellijk den wind van voren en kroop in zijn schulp. Het was ook te gek om over te praten. De express is eigen dom van de Internationale Slaapwagen Mij. en zijn het haar beambten, die moeten beoordeelen, of men te veel bagage in zijn coupé meeneenit.Vooral tegenover mij, dié niet in- Italië uitstapte, was het ongepast om aan merking te maken. Het was den man waarschijnlijk om een fooitje te doen geweest, en zou hij bij iemand die geen Italiaansch kende, misschien succes hebben gehad. Toen ik hem vroeg of ik soms aan den Duce zou tele- grafeeren, schrok hij geweldig en bood zijn excuses aan. Later sprak hij met mijn wagenconducteur, die hem doodsbenauwd maakte, waarop hij nog eens zijn excu ses kwam maken. De angst voor Mussolini is geweldig. Mooi lag de Lagunenstad voor ons, toen we Venetië naderden, maar ik was blij, toen we weer vertrokken en er wat tocht in de coupé was, de hitte was te groot. Van Venetië gaat het zonder oponthoud naar Verona, dat aan de Adige ligt en reeds in den tijd der Romeinen een groote rol gespeeld heeft, hetgeen het prachtige amphitheater duidelijk bewijst. Later was Verona afwis selend met Ravenna residentie der Oostgothen koningen. Van Verona zouden we in. een stuk naar Milaan spo ren, een afstand van 150 KM. We hadden nu steeds het uizicht op de Alpen en soms op het Garda-Meer. Vooral de oude vestingstad Peschiera bood een verrassenden aanblik. Vruchtbare streken waren wij den geheelen dag doorgekomen, wij passeerden de welvarende fabrieks stad Brescia en eindelijk stoomden wij Milaan binnen. Na Milaan wachtte ons spoedig een mooi landschap, we spoorden langs het Lago Maggiore en daar wij Mi laan om ruim 4 uur verlaten hadden, profiteerden wij. van namiddag- en avondzon. Een Italiaan maakte mij attent op de groote watervliegtuigfabriek, waaraan de bekende vlieger de Pinero verbonden is. Het mooiste gedeelte van het Lago Maggiore vind ik altijd bij Stesa en Baveno, omdat daar vlak bij de eilanden liggen, die aan de familie Borromeo toebe- hooren. Het zijn Isola Bella en Isola Madre die spe- ciaal de aandacht vragen, maar ook het eilandje Isola dei Pescatori vind ik reeds romantisch. We krijgen het grensstation Domodossola en naderen den Simplon-tunnel. We zijn flink gestegen, het is lekker koel in de restauratiewagen, waarvan ik heerlijk geniet en waardoor ik lekker opstijf na al die spieren- en zenuwverzwaklcende hitte. Ik zie sneeuwtoppen, we zijn dan ook bijna 2000 Meter hoog, wanneer we den eersten tunnel ingaan. Amerikanen vinden het koud en willen mijn raam dicht hebben. Ik weiger er echter op inte gaan en zeg, dat wie het koud heeft het diner is afgeloopen maar naar zijn compartiment moet gaan. Het publiek geeft mij gelijk, het personeel ook, het raam blijft lekker open. Amerikanen zijn vervelende, lastige medereizigers, die met hun ellendige accent en neusgeluiden iemand op de zenuwen gaan. Ik blijf met mijn Servischen kennis een glaasje wijn drinken. Hij is een bekend jurist op gebied van Internationaal pri vaatrecht en heeft als zoodanig in den Haag te doen gehad. Hij kent Holland vrij go^d, is een groote be wonderaar van ons volk, ons land, onze kolonisatie methoden, onze geschiedenis, onze kunst en... last not least van onze Koningin. Hij had de eer gehad door Haar te zijn ontvangen en was nog onder den indruk van liaar buitengewone kennis op allerlei gebied. Den volgenden ochtend om 8 uur Parijs. De toaM AngoraParijs per Simplon-Oriënt-Express was g«- eindigd, maar ik moest nog verder, dus spoorde ik een paar uur later per Etoile du Nord het Gare du Nord uit en was 's avonds om 7 uur in Holland en ter plaatse mijner bestemming. Van Angora had mijn reis precies 4 etmalen geduurd. Zaterdagsavonds om 7 uur was ik uit Angora vertrokken, Woensdagsavonds om 7 uur stapte ik aan het station, waar ik zijn moest uit den trein. Ik had inmiddels alweer regen gezien en gevoeld en U weet niet lieve lezeressen en geachte lezers, hoe ge lukkig en lekker ik mij gevoelde in mijn eigen mooie Kikkerlandje! Ik ben een echte Kikker en hoor in Kikkerland thuis. Leve Kikkerland, leve Holland, leve de Kikkers!

Schager Courant | 1929 | | pagina 2