SchajerCourant Raad Zuidscharwoude. Raad Anna Paulowna. Raad Oude Niedorp. Tweede Blad. LOS ANGELOS! Donderdag 29 Augustus 1929. 72ste Jaargang. No. 8519 Toen trilde 't opnieuw door de hooge lucht: Het wonder gaat voort op zijn wonder-vlucht, De wónder-vlucht, die de aarde omspant. Van zee tot zee en van land tot land. De menschjes krioelden op 't vliegveld dooreen, Waar boven 't gevaarte al gonzend verscheen, De motoren op gang en de touwen los Los Angelos! Snel schoot het vooruit in zijn stoere kracht, Vooruit naar de zee en den donkeren nacht, Alleen met de winden en 't machtig heelal, 't Onmeet'lijke water van overai! .Vooruit naar het doel, dat zijn komst verbeidt, Als een technische droom van de werk'lijkheid. De vliegende visch, het ontembare ros Los Angelos! En *t vond zijn weg naar de verre kust, Grootsch stevende 't aan, in voorname rust, Vanover den grijzen Oceaan, Langs een veiligen koers en een zekere baan! Steeds vast van hand stuurde Eckener voort, San Francisco, een groet aan de Gouden Poort, Toen lag het gemeerd aan de landings-tros LOS ANGELOS! De gondels open! Daar schalde 'n hoera, Daar daverd' één kreet door Amerika! Hun auto's waren met bloemen getooid, Het land van de zon had zijn schatten gestrooid! Want even vertoonden ze zich aan het publiek, De helden der lucht, van den durf der techniek! Toen reden ze voort in hun bloemen-dos- LOS ANGELOS! Apgustus 1929. KROES. (Nadruk verboden.) Dinsdagavond veragderde de raad dezer gemeente. Aanwezig bij de opening 5 leden; de heer Groen was met kennisgeving afwezig. Na opening met welkom aan de leden vroeg de Voor- ziter, burgemeester Van Spengeler, of de notulen der vorige vergadering, die ter visie hadden gelegen, kon den worden goedgekeurd, wat zonder op- of aanmerkin gen geschiêdde. Namens B. en W. deelt Voorzitter mee, dat een schrijven is ingekomen van de Comm. der Koningin, waarbij wordt meegedeeld, dat spr., benoemd als bur gemeester, de vereischte eeden heeft afgelegd. Verder is ingekomen goedkeuring van Ged. Staten van het besluit tot het doen van af- en overschrijving dienst 1928. Voorts een dankbetuiging van het fanfarecorps „Ge not door Kunst," voor den beschikbaar gestelden prijs. Ten slotte de bekende circulaire van de. Commissie uit de gemeenteraden voor het voeren van actie tegen de voorgestelde verhooging der jaarwedden van Burge meesters, Secretarissen en gemeenteontvangers. Het ingekomen schrijven van de Langendijk-Commis- sie, ingesteld tot onderzoek naar de vraag, of de tweede conclusie der Gascommissie vaststellende, dat de Direc teur der gasfabriek de 5 pet. voor uitbreidingen, ten rechte heeft genoten, juist is, gaf den heer Du Burck, aanleiding tot de vraag, of het niet goed zou zijn, dat het schrijven dier Commissie in zijn geheel werd voor gelezen, opdat het publiek, dat als vanzelfsprekend veel belang in deze quaestie stelt, volkomen op de hoogte is van de wijze, waarop deze Commissie haar taak zal uit voeren. De Voorzitter vond dit niet noodig, daar het schrij ven ter visie heeft gelegen en de pers er inzage van heeft kunnen nemen. Van het Witte Kruis een schrijven van subsidie voor de ontsmettingsovens; idem van de Commissie voor de malariabestrijding; idem R.K. Militaire vereeniging te Amersfoort Deze stukken zullen bij de begrooting be handeld worden. Kanalisatie van Westfriesland. Van de K. v. K. te Alkmaar was het verzoek ingeko men tot verhooging van de bijdrage voor de Kanalisatie van West-Friesland. Voorzitter deelt mee, dat B. en W. niet verder willen gaan, dan de toezegging van f 600 gedurende 40 jaar. De heer Zeeman zegt, dat de K. v. K. natuurlijk met ons besluit bekend is, zoodat dit schrijven een algemeen rondschrijven is. Onze gemeente was voor f 1700 aan geslagen; dat was te hoog, maar er was toch een min derheid, die tegen het voorstel van f 600 was en meer wilde geven. Hij meende, dat een onderhoud nog wel zijn nut kon hebben. Wisten we, dat het nog om een klein bedrag ging, dan was een deputatie tot nadere uiteenzetting wel gewenscht. Hij zou doorom gaarne de Commissie ontvangen. De heer Du Burck voelt niet bijzonder veel voor de zaak. De kwestie is inde raadsvergadering van een maand of acht geleden, breedvoerig besproken en het is alleen als gevolg van een middeleeuwsche wijze van doen, dat het voorstel toen is aangenomen, om f 600 te geven. Onze fractie, die bij die debatten niet aanwezig kon zijn, was tegen elke subsidie. De Voorzitter merkt op, dat het niet goed was weg te loopen. De heer Du Burck stelt vast, dat men hier weet, dat er geen meerderheid voor de zaak is en het dus goed zal zijn het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Kramer voelt wel iets voor hetgeen de heer Zeeman naar voren heeft gebracht, doch er zfjn be zwaren aan verbonden, f 1700 is wel wat hoog en daar er geen nieuwe gezichtspunten zijn geopend is hijer voor de zaak te laten zooals ze is en met het advies van B. en W. mee te gaan. De heer Bekker was eerst voor hooger subsidie, maar dat is voor onze gemeente tè bezwaarlijk. Hij meent, dat het de plicht van de heeren Dijkhuizen en Du Burck was ge weest, niet weg te loopen. Als het een strop voor de gemeente zou zijn, is dat daaraan te danken. De heer Zeeman noemt het een legende, dat er een meerderheid tegen was, dit was ons niet bekend. Van doordrijven is geen sprake. Het is een leugen dat de raad zoo iets wist De heer Du Burck: En dat durft zich democraat noe men. De heer Zeeman maakt ten slotte geen voorstel tot een hoogere bijdrage, omdat, hij wel weet, dat het toch verworpen wordt. De Voorzitter is van oordeel, dat, als de gemeenten, welke absoluut niets hebben willen geven alsnog tot het verleenen van subsidie overgaan, er dan wel spoe- lig een aanvang zal worden gemaakt. Voorzitter doet mededeeling, dat ingekomen zijn: Verslag van de Keuringsdienst voor waren, dat van het Centraal Archief; idem van de malariabestrijding en dat van de Vereen, van Ned. Gemeenten, alle over 1928. Gemeenterekening. Ingediend worden de rekeningen over 1928. De ge meenterekening vermeldt aan ontvangsten f S1166.28, uitgaven f 55295.00, batig saldo f 5870.38, voor den ge wonen dienst; kapitaaldienst ontvangsten f 4442.94%, uitgaven f 4259.79, alzoo een batig saldo van f 183.15%. Rekening Burg. Armbestuur: ontvangsten f 2483.36%, uitgavenf 2695.40, nadeelig saldo f 212.03%. Lich tbedr y ven. De rekening van het gasbedrijf sluit met een netto winstsaldo van f 5133.57, die van het electrisch met een winst van f 1834.47. Als leden van de commissie tot nazien dezer rekenin gen worden door den raad aangewezen de heeren Du Burck, Kramer en Zeeman. Desgewenscht zal de noodige voorlichting worden gegeven. Ophaaldienst vuilnis. Aan de orde wordt daarna gesteld het punt van op haaldienst van vuilnis. De Voorztiter herinnert aan de besprekingen in de vorige vergadering, aangaande dit punt. Intusschen is er nog een schrijven van de Gezondheidscommissie te Schagen ingekomen, dat aandringt op instelling van dezen dienst. De meerderheid van B. en W. acht dit intusschen niet noodzakelijk en vindt de financiën een belangrijk bezwaar. Alleen in den schoonmaaktijd wil zij hot over tollige afval laten ophalen. De heer Zeeman staat nog altijd op hetzelfde stand punt en is nog eerder versterkt in zijn meening, om trent de noodzakelijkheid. Hij zegt iemand te hebben gesproken, die een aanschrijving van het Bannebestuur had gehad om de sloot bij zijn perceel uit te baggeren. Hij verwondert er zich daarom over, dat menschen, die deel uitmaken van het polderbestuur zeggen dat het niet noodzakelijk is. Hij wijst op de motorschuiten, die bij het varen last ondervinden van allerlei rommel in de sloot. De gemeente moet zorgen dat de afval weg gaat Het is niet de vraag, hoeveel het kost, maar het is noodzakelijk. Vroeger werd door het baggeren veel op- gehaaid. Men moet zich niet spiegelen aan andere on willige gemeenten. In Noordscharwoude voldoet het goed. De financien zijn geen bezwaar. Alleen in den schoonmaaktijd is onvoldoende. De heer Du Burck lacht de idee van een ophaaldienst wel toe, doch vraagt zich af, of de ongemakken van den tegenwoordigen toestand opwegen tegen de financieele offers, die de ophaaldienst zal kosten. De draagkracht van de gemeente is hier van dien aard, dat men slechts noodzakelijke uitgaven kan doen. Als het zaken be treft, die noodig zijn en van algemeen belang, dan is spr. gaarne bereid, daarvoor de noodige gelden te vo- teeren. Hij wijst er op, dat vroeger in Oudkarspel ook een ophaaldienst is geweest, doch later is opgeheven. Daaruit mag men de conclusie trekken, dat deze onuit voerbaar is gebleken of n'»* v»»] s?af. Er zou bovendien nog zeer veel te water gegooid worden, al was er een ophaaldienst, ook door de bouwers. De debatten in de raden van Koedijk en Broek hebben hem versterkt in de meening, dat een ophaaldienst het geld niet waard is, dat er voor moet worden uitgegeven. Bovendien lijkt hem een salaris van f 24 te gering, zoodat de kos ten nog hooger behoorden te zijn, als nu is geraamd. Het ware intusschen te wenschen, dat de banne beter voldeed aan haar verplichting om het vaarwater op peil te houden; dan waren de grootste bezwaren ondervan gen. Hij stemt dus in met het praeadvies van de meer derheid van B. en W., omdat de bezwaren grooter zijn dan het voordeel. De heer Kroon wijst er op, dat hij evenals de heer Zeeman, zijn oogen de kost heeft gegeven en vindt dat deze de zaak verkeerd voorstelt, omdat veel. wat in de sloot drijft, afkomstig is van de akkers en van het schoonhouden van de slooten, door deze te reinigen van riet enz. De dienst is wel mooi, maar de kosten te hoog. In den schoonmaaktijd treft het wel doel. De heer Dijkhuizen heeft ook uitgekeken en heeft daarbij ondervonden, toen hij roeide in Noordschar woude, dat de sloot daar aan de TVestkant zoo gruwelijk vol lag met allerlei rommel, dat men er niet door kon. Men zei hem daar, dat dit uit andere gemeenten kwam, bijv. ook uit Koedijk. In Zuidscharwoude waren de slooten schoon. Daar het afval dus uit andere gemeen ten toestroomt en dit vooral van de akkers afkomstig is, en wel in de ergste mate, treft een ophaaldienst geen doel. Hij verklaart zich voor het prae-advies van de meerderheid van B. en W. De heer Kramer vindt een ophaaldienst wel mooi, maar praetisch zal er niet veel van terecht komen. Wat hier zou worden opgehaald, is vergeleken bij een stad gering. Hij stemt volkomen met den heer Du Burck in, als deze wijst op de nalatigheid van de Banne in haar plicht om voor goed vaarwater te zorgen. In Noord- Scharwoude viel de ophaaldienst bij particulieren niet mee. Wat van het land weg moet, gaat zeker de sloot in. De menschen zullen bovendien niet meewerken: de moeite van bewaren is hun te veel en gaat mee met de meerderheid van B. en W. De heer Bekker zou de menschen willen aanraden hun afval en vuil.gemeenschappelijk in een bak te gooien Dat van de akkers keeren wij nooit. De burgemeester verdedigt het verzoek. In Oudkarspel is de ophaaldienst bij gebrek aan belangstelling opge heven. De menschen zullen zich laten leiden door het besluit van den raad. In Noordscharwode voorziet de dienst in de bestaande behoefte en er wordt dankbaar gebruik van gemaakt. Slechts 10 personen weigeren, Als dit het resultaat is, is het groote nut bewezen. Het is geen luxe, men moet vragen of het noodzakelijk is. Al les wordt te water geworpen. Het is niet de bedoeling wat van de akkers komt, weg te halen. Hij wijst op een zinsnede uit het schrijven van de Gezondheidscommissie waarin gewezen wordt op het onzinnige, eerst het vuil in de sloot te werpen en het later weer op te baggeren. De menschen moeten gelegenheid hebben tot afgifte. Als men toch alles te water gooit, kan men de bepaling wel uit de politieveroi'dening schrappen. Voor den schoonmaakophaal voelt hij niets. Als men 11 maanden alles te water gooit, zal men het de 12de ook wel doen. Hij is een groot voorstander, al is hij niet blind voor da uitgaven. Bovendien, de betrokken persoon kan nog ander los werk verrichten. De heer Kroon zegt, dat als volgens den Voorzitter het de twaalfde maand toch ook niet helpt, dan de heele dienst wel overbodig is. Aan het adres van de heeren Du Burck en Kramer deelt hij mee, dat het polderbestuur een besluit genomen heeft de vaart uit te baggeren, doch men wacht nog op de machine, die in Broek is. De heer Zeeman zegt, dat vele bouwers de afval van tuinbouwproducten op den kant gooien, onkruid moet natuurlijk te water, doch dat veroorzaakt de ondiepte niet; aan kroos is niets te doen. Het loon van den werk man is bij het begin voldoende, de tuinbouwaibeiders verdienen ook niet meer. Later kan men zoo noodig wel verhoogen, als de financiën wat beter zijn. De heeren Du Burck en Dijkhuizen voelen er wel voor, doch schrikken terug voor de kosten. Vroeger ging de heer Kroon door voor iemand, die de belasting laag wilde houden, nu is het de heer Du Burck. Hij wil het voor een jaar probeeren. De heer Dijkhuizen vult nog aan, naar aanleiding van het gesprokene door den heer Zeeman, dat het vuil in Noordscharwoude alles van de akkers kwam. Den heer Du Burck doet het genoegen, dat de heer Zeeman hem wel zou willen volgen in een beter loon, doch hij belicht de zaak verkeerd. Niet omdat de maat regel geld kost, is hij er tegen, maar omdat de finan cieele offers grooter zijn dan het nut in dien maatregel gelegen. Dit standpunt neemt hij steeds in. Als een zaak waard is in het leven te worden geroepen, dan zal hij er aan meewerken dit te doen, zelfs al zou het de ingezetenen financieel zwaar vallen, doch een raadslid heeft den plicht, ook voor de financieele belangen der burgers te waken. Hier zijn de financieele bezwaren grooter dan de voordeelen, vandaar zijn tegen. Spe- culeeren op gunstiger financieele vooruitzichten der gemeente is zeer gevaarlijk, omdat hij heeft ervaren, dat in de bijna 25 jaar, dat hij hier is, nog steeds de draag kracht der gemeente zeer zwak is gebleken. Hij hoopt dat de heer Zeeman hem nu goed heeft begrepen. Het voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt daarna in stemming gebracht en aangenomen met 5 tegen 1 stem, de heer Zeeman tegen. Aan B. en W. wordt overgelaten, gedurende de schoon maaktijd een en ander uit te voeren. De rondvraag. Bij de rondvwraag wees de heer Bekker op den on- aangenamen stank, die waarschijnlijk ontstond door beenderen van geslachte dieren bij slager Smit. Voorzitter zal er zijn aandacht aan wijden. De heer Dijkhuizen maakte de opmerking, dat de verschillende rekeningen zoo laat worden ingediend. Voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval was, althans niet later dan andere jaren. In andere gemeenten geschiedt het over 't algemeen niet vroeger. De heer Du Burck wees er op, dat in het schrijven van de Langendijk-Commissie voor het onderzoek naar de bekende 5 aan hen, tot wie het gericht was, gelegenheid werd gegeven vóór 16 Juli hun op- of aan merkingen bij die Commissie in te dienen. Voorzitter: Dat stuk is zoo pas voor kennisgeving aangenomen, zoodat ik daarover geen discussies toelaat. De heer Du Burck: Mijn bedoeling is niet over dat stuk te spreken, doch er op te wijzen, dat, daar geen vergadering vóór 16 Juli is gehouden, er dus geen ge legenheid is geweest, aan die mogelijkheid gevolg te geven. Spr. zou dus willen vragen, of, als ér in derge lijke gevallen geen raadsvergadering wordt gehouden, den raadsleden dan in kennis te stellen van den inhoud van zoodanige stukken. Voorzitter: Ik breng de stukken, die inkomen, de volgende vergadering ter tafel. De heer Du Burck: Als U dan de raadsleden niet voor den bepaalden tijd van dergelijke stukken wil op de hoogte brengen, zou U dan een vergadering willen beleggen op een tijd, dat de raadsleden kunnen doen, waartoe hun in bepaalde gevallen gelegenheid wordt gegeven. Voorzitter antwoordt niet en gaat verder met de rondvraag. De heer Kroon brengt ter sprake het beplakken van andermans eigendommen in tijden van verkiezingen. Hij meent, dat we allen zullen onderschrijven, dat daar bij rekening dient gehouden te worden met het bezit van anderen. Daarna sluiting. Vergadering van den raad op Woensdag 28 Augustus 1929, des middags 3 uur. Voorzitter de heer G. J. Lovink, burgemeester; secre taris de heer C. Keijzer. Afwezig Zijn de heeren Rezelman, Kuiken en Van den Berg. Na opening volgt lezing der notulen, die onder dank zegging aan den secretaris, onveranderd worden goed gekeurd. Mededeelingen en ingekomen stukken. Een voorschot, tot een bedrag van f 19605 was toege kend, ter uitbetaling aan zes landarbeiders ter verkrij ging van een plaatsje, en f 6800 bestemd voor 2 land arbeiders. Een afschrift van het adres der vereeniging van stroomdistributiebedrijven in Nederland, gezonden aan Ged. en Prov. Staten, waarin wordt gewezen op het groote verschil in prijzen, welke den distributiebedrijven in rekening worden gebracht, zal bij de raadsleden cir- culeeren. Aan het P.E.N. Is verzocht te willen mededeelen op welke voorwaarden hét stroomleveringscontract, het welk bij den aanvang van 1930 zal afloopen, verlengd kan worden. Geantwoord werd dat Ged. Staten nog geen beslissing hebben genomen, inzake de nieuwe algemeene voorwaarden. Verder wordt mededeeling gedaan van de aanbeste ding voor het bouwen van een R.K. school met speel plaats te Breezand, welke bouw is opgedragen aan Doe- dens en Schilder te 't Zand voor f 27972, de begrooting was f 30.000; dat de rekening en begrooting van de Gezondheidscommissie te Schagen is Ingekomen. Het saldo bedroeg f 552.33. De begrooting voor 1930, die werd ingezonden, vermeldt dat een bijdrage van 1 cent per inwoner is geraamd. En dat een brief inkwam van den Bond van Admini stratief personeel bij 's Rijksbelastingen in Nederland, betreffende opheffing van Rijksbelastingkantoren ten platelande. Ook in dit schrijven wordt 'n dergelijke op heffing funest geoordeeld. De bekende circulaire van de commissie tot het voe ren van actie tegen de door Ged. Staten voorgestelde verhooging van jaarwedden van burgemeesters, secreta rissen en ontvangers, wordt zonder bespreking evenals de hiervoren genoemde stukken,, voor kennisgeving aan genomen. Arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten B. en W. stellen voor om toe te treden tot de Ned. Vereeniging tot bevordering van den arbeid voor on volwaardige arbeidskrachten. De contributie zal onge veer f 26 bedragen. De heer Keuris juicht het voorstel van B. en W. toe en wijst op het groote nut. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zon der hoofdelijke stemming besolten. Verzoeken zijn ingekomen om eervol ontslag van Mej. J. Veeninga, als onderwijzeres aan school Hl, met in gang van 1 October, en van P. Brouwer, als onderwij zer aan school I met ingang van 1 November. Het ontslag wordt eervol verleend, waarbij de Voor zitter opmerkt dat de gemeente niet gelukkig is, want dat zij graag deze twee onderwijskrachten gehouden zou hebben. Met lof vervulden zij hun taak en wij zullen hopen dat het beiden in hun nieuwe gemeente goed moge gaan. B. en W. stellen voor om de belooning van den kwi- tantielooper C. Muntjewerf te verhoogen van 5 op 7 cents per kwitantie, en zijn pensioensgrondslag in ver band daarmede vast te stellen op f 455. De Voorzitter licht toe dat Muntjewerf heeft uitgere kend het niet voor 5 cent te kunnen doen, en ook B. en W. gelooven dat dit niet ging, temeer daar er toch ook finantieele verantwoordelijkheid bij is. B. en W. hebben Muntjewerf dan nog wat meer werk gegeven om Jonker meer te ontlasten, die heeft evengoed nog ge noeg te doen. De heer Van der Ham vraagt of Jonker dan geheel ontlast is van het kwitantieloopen. De Voorzitter antwoordt bevestigend, alleen zoo nu en dan voor controle. Algemeen wordt het voorstel van B. en W. goedge vonden. De rekeningen over 1928. Nadat is vastgesteld een suppletoire begrooting voor het electriciteitsbedrijf tot een bedrag van: gewone dienst f 9401.36, kapitaaldienst f 26662.72, volgt de vast stelling der rekeningen over 1928. Namens de commissie, die de rekeningen heeft nage zien, rapporteert de heer Komen. De commissie heeft zeer tot genoegen een en ander nagegaan, en het kwam zeker door de wetenschap dat er belangrijke batige saldi waren, dat de commissie met opgewektheid de taak aanvaardde. De administratie met de bijbehoorende bescheiden waren op keurige wijze gerangschikt, een en ander is gecontroleerd en waar gewenscht, door den heer Keijzer als secretaris toege licht. De commissie concludeerde dat alles in orde was. De ontvangsten bedroegen f 202137.26, de uitgaven f 184353.59, batig saldo f 17783.67. De commissie merkt daarbij op dat de gemeentelijke inkomstenbelasting ge raamd was op f 54000, doch dat de totale opbrengst was f 80335.91. Aan zoogenaamd gewetensgeld, want niet alles zal uit het geweten zijn voortgekomen, is ontvan gen f 10518.34. De Voorzitter: Geweten geld. want de inspecteur wist het. De heer Komen vervolgend, zegt dat de commissie zich verheugt over dien gunstigen finantieelen toestand der gemeente, waardoor het mogelijk was de ambtswo ning van den burgemeester geheel uit den gewonen dienst te betalen. Mede merkt de commissie op dat voor 8 plaatsjes in gevolge de landarbeiderswet is verstrekt f 24725, wat de commissie zeer verheugde, omdat daardoor een ver betering ontstaat in de woningtoestanden en naar ge hoopt wordt, in den toestand van de landarbeiders in het algemeen. De kapitale dienst sloot in ontvangst en uitgaaf op f 150225. De rekening van het electriciteits bedrijf gaf aan: baten f 46790.49, lasten f 43338.38, winst f 3452.11, waar feitelijk nog bijgevoegd zou kunnen worden een extra afschrijving ad f 1039.20. De kapitaal dienst gaf aan: baten f 30402.20, lasten f 31707.72, na deelig saldo f 1305.52, ontstaan door versterkte uitbrei ding. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur sluit in ontvangst en uitgaaf op f 17955.11%, uit de gemeentekas is betaald f 14871.31%. De commissie meent, onder dank zegging voor het accuraat beheer de rekening ter voor- loopige vaststelling te mogen voordragen. Overeenkomstig het advies der commissie, wordt door den raad besloten, waarna de Voorzitter de commissie dank zegt voor haar omvangrijk werk en hij zich aan sluit bij de hulde aan den ontvanger voor zijn keurig en accuraat beheer. De begTOotingen voor 1930. Aangeboden worden: de gemeentebegrooting, in ont vangst en uitgaaf tot een bedrag van f 177.661.24, on- voorien f 8367.68, plaatselijke inkomstenbelas ting f 65000; begrooting G.E.B. tot een bedrag van f 54507. onvoorzien f 2857.52; begrooting Burgerlijk Armbestuur tot een bedrag van f 19200, onvoorzien f 700. Nog een plaatsje. Opnieuw is een verzoek ingekomen om voorschot voor een plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet, n.1. van L. van Wachendorf van Rijn, die voor f 900 grond aankoop en f 2675 bouwkosten huis een voorschot vraagt van f 3175. Het verzoek wordt ingewilligd. De rondvraag. De heer Keuris zegt dat te Van Ewijcksluis water leidingbuizen zijn aangevoerd en de menschen ver wachtten, dat die voor den Stoomweg bestemd waren. Voor een deel zijn ze echter naar den Verlengden Stoomweg gegaan. Spr. vraagt of B. en W. iets over de verdere plannen bekend is. De Voorzitter zegt dat B. en W. kortgeleden een onderhoud met den hoofdingenieur van het bedrijf hebben gehad en medegedeeld kan worden, dat eraan gewerkt wordt. Op meerdere gedeelten is door B. en W. gewezen en misschien kan spr. aanstonds in comité- vergadering mededeeling doen. De heer Komen vraagt hoe ver het staat met het gereedkomen van de ambtswoning van den burge meester. Het is spr. ontgaan tegen welken tijd het werk opgeleverd moet worden, maar het wil hem voorkomen, dat er een heele tijd aan het huis gewerkt is. De Voorzitter beaamt dat de vastgestelde tijd eenige keeren verstreken is. Den geheelen winter kon er niet gewerkt worden, maar er hebben ook te weinig men schen aan gewerkt, doordat de aannemer werk te Breezand had. Binnen afzienbaren tijd zal nu de woning wel gereed zijn, er zijn verschillende dingen waaraan de laatste hand wordt gelegd. Voor November hoopt spr. er in te wonen. De heer Lubbert zegt, weinig vertrouwen te hebben. De Voorzitter gelooft echter, dat het aardig begint op te schieten. Spr. deelt nog mede, dat de opzichter nog voor rekening der gemeente is gebleven, omdat de architect het wel wenschelijk vond, dat de opzichter bij het afwerken van een en ander aanwezig was. De heer Koorn vraagt, of de langere tijd, dien de opzichter er nu is, niet voor rekening kan komen van den aannemer. Spr. wil natuurlijk den wintertijd eraf trekken, maar verder staat de aannemer toch voor de einden. Aanstonds is de opzichter er een heel jaar, we weten wel wat dat kost, het wordt een verschrikkelijke toestand en spr. meent, dat de aannemer daarvoor aansprakelijk moet worden gesteld. Spr. deelt mede. hoe er eens in het huis was 1 electricien en 1 timmerman en daarbij Jonker voor toezicht voor het G.E.B., de op zichter en de architect. Dus drie opzichters. De Voorzitter denkt, dat dit wel een bijzonder geval zal zijn geweest. De heer Koorn: We kunnen te goed zijn ook. De heer Stammes zegt, dat de oplevering nog niet zooveel te laat is. Als de tijd, dien er niet gewerkt kon worden, wordt afgetrokken, zou het werk half of 20 Augustus klaar moeten zijn. Als er nu een maand bij komt schieten we al aardig op. Het laatste afwerken kost altijd nogal t(jd. De Voorziter zegt dat de architect, in overleg met B. en W. er bij den aannemer op heeft aangedrongen, dat er verandering in moest komen. Het eind is nu nabij en spr. zou het daarom nu maar willen laten loopen. Hierna volgt sluiting. Vergadering van den Raad op Woensdag 28 Au gustus 1929, des avonds ten 8 uur. Aanwezig zijn de leden: J. Bakker Jz., G Liefhebber, D. Kriller, J. van Zoonen, J. Ligthart, J. Wit en Th. Tromp. Voorzitter: B. J. F. Meijer, Burgemeester. De Voorzitter heet de leden hartelijk welkom en opent de vergadering. De notulen van de vergadering van 21 Juni 1929 worden onveranderd vastgesteld. Ingekomen stakken. Aan de orde is: I. Ingekomen stukken en mededeelingcn. a. Adres van het bestuur der Afd. Alkmaar en omstreken van den Bond van Administratief Perso neel Belastingen, d.d. 29 Juli j.1., betreffende belasting betaling op postkantoren. b. Kantschrijven van Ged. Staten, d.d. 31 Juli j.1., no. 71, ten geleide van het goedgekeurd raadsbesluit van 24 Juni 1929, tot aan- en verkoop van gr.md aan en van W. F. Smits en M. Smit te Nijmegen. c. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken, d.d. Augustus j.1., nopens de Kanalisatieplannen voor Westfriesland. In het adres wordt gevraagd de subsidie-aanvrage voor de kanaalplannen nog eens onder de oogen te willen zien. B. en W. hebben gemeend den Raad tc moeten voor-

Schager Courant | 1929 | | pagina 5