Sluitings=Concert, MUZIEKTUIN SCHAGEN BEKENDMAKING. SCHEEPSRAMP AAN DE CALIFORNjSCHE KUST. Plaatselijk Nieuws. Uit onze omgeving. Predikbeurten. DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Nieuwe onlusten gevreesd. Naar Reuter uit Jeruzalem meldt, heerschte daar gister groote opgewondenheid, daar men vreest voor nieuwe onlusten bij het uitgaan der moskeeën, daar ihet heden de Arabische rustdag is. Alle winkels zijn gesloten, maar in de gevaarlijke centra zijn troepen geposteerd. Te Safcd hebben gisteren nieuwe excessen plaats gehad. Voordat er troepen waren aangekomen, deed een troep Arabieren een aanval op woningen van Joden, doodde vijf en wondde 20 Joden, waarna zij de huizen in de voornaamste straat in de Jodenwijk in brand staken. In afwijking van deze berichten is volgens een officieel communiqué de toestand zoowel in Palestina als in Transjordanië kalm. Wel is een aanzienlijke strijdmacht der Arabie-ren gistermorgen over de Syrische grens naar Palestina getrokken. Er is een luchteskader uitgezonden om hun opmarsch te sluiten. Een brief van Balfour aan Weizmann. Reuter meldt uit Londen: Lord Balfour heeft aan prof. Weizmann een brief gezonden, waarin hij, na zijn verontwaardiging en walging te hebben uitgesproken over de gebeurtenis sen in Palestina, opnieuw zijn vertrouwen uitspreekt in de politiek, welke in Palesina onder het regiem van het mandaat wordt gevoerd en hij voegt er bij: Het Britsche Rijk en alle mogendheden, waarmee*hét nauw verbonden is, hebben plechtig hun bedoeling te kennen gegeven, dat Palestina weder het vaderland wordt van het Joodsche volk. Het Britsche Rijk be looft zijn steun aan de verwezenlijking dezer politiek. Deze belofte is afgelegd, en ge kunt er zeker van zijn, dat zij niet zal worden ingetrokken. Arabische betooging te Bagdad. Uit Bagdad wordt gemeld: In de voornaamste moskee is een groote bijeen komst van Arabieren gehouden, waarin de Britsche politiek in Palestina scherp werd gecritiseerd. Na af loop begaven 4000 betoogers zich naar het paleis van den koning. Er hadden kleine opstootjes plaats, waarbij twaalf personen kwetsuren opliepen. Zondag 1 September 1929, 's avonds 8 uur, te geven door Schagen's Harmoniekapel. Directeur: J. DOL. Toegang en zitplaatsen vrij. Kinderen zonder geleide geen toegang tot Stoelenterrein TOELATING NIEUWE LEERLINGEN CURSUS FRANSCHE TAAL. Burgemeester en Wethouders van Scbagen bren gen ter aigemeene kennis, dat de toelating van nieuwe leerlingen tot den cursus in de Fransche taal, verbonden aan de U.L.O.-school, zal geschieden op 4 September a.s. De aangifte zal moeten geschieden vóór genoemden datum bij het Hoofd der School, den heer C. W. Deenik. De geboortebewijzen der nieuwe leerlingen moeten bij de toelating tot de school worden medegebracht. Schagen, 29 Augustus 1929. Burgemeester en Wethouders van Schagen, J. CORNELISSEN. De Secretaris, ROGGEVEEN. GEMEENTE SCHAGEN. Geboren: Pieternella Catharina, dochter van Hen drik Prins cn van Trijntje Burger. Theresia, doch ter van Dirk Steeman en van Adriana Kager. EEN HOOGE ONDERSCHEIDING. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin is o.m. toegekend de eeremedallle in brons verbonden aan de orde Oranje Nassau, aan den heer K. Mazereeuw, alhier, blokwacbter bij de Ned. Spoor wegen. BETERSCHAP BELOOFD. Eenigen tijd geleden was door het bestuur der V.D.- Kiesvereeniging alhier een vergadering uitgeschreven van dat bestuur met de V.D.-raadsfractie, om daar eens van gedachten te wisselen over het beleid en de hou ding van wethouder Schoorl. Maar ofschoon de heer Schoorl beloofd had, dat hy zou komen, op de verga dering bleef hij absent. Waarom? De heer Schoorl zeide later, dat hij geen convocatie had ontvangen??? Het vervolg is geweest, dat nu Donderdagavond op nieuw is vergaderd en lang en breed is gepraat en is afgekeurd en gepoogd om goed te praten. Een resul taat? dat kunnen wij niet melden. Alleen hebben wy gehoord, dat de heer Schoorl voortaan meer voeling zal houden met het bestuur zyner kiesvereeniging en verder beterschap heeft beloofd. Voor meer door tastende maatregelen deinsde men terug; want, ja, 2iet u, wie moest er wethouder worden als Schoorl eens heenging? Dan maar liever de man helpen hand haven, die algemeen het vertrouwen had verloren en wiens prestige totaal naar de maan is! Op deze wyze zal het niet lang duren of het bestour der V.D. Kiesvereeniging ondermynt 'ook eigen invloed en gezag. Het systeem van de-kool-en-de-geit-sparen is nog nooit 't juiste gebleken te zyn. VEEZIEKTE. De vlekziekte begint groote uitbreiding te krijgen. Men wist ons mede te doelen, dat op de markt ver dachte zwijnen aangekomen waren. Zij werden af gezonderd en in observatie genomen. IN EEN HOOGERE KLASSE. De strijd om Schagen tot eene 2e klas gemeente te verheffen is opnieuw begonnen. Men schijnt nieuwe gronden te kunnen aanvoeren, waarop de klassever- hooging zou kunnen geschieden. HET NIEUWE GEMEENTERAADSLID. Zooals reeds gemeld is door het vertrek van mevr. Beerling een vacature in den Raad onzer gemeente ontstaan. Opvolger was de heer C. Breet, die echter inmiddels al reeds heeft bedankt. Daarna volgt de heer A. Bakker, die ook zal bedanken. De heer F. Kaaij is dan aan de beurt en deze zal de benoeming ook niet aannemen. De heer L. v. Rijswijk is daarna aan de beurt, diens beslissing is nog niet bekend. MARKTOVERZICHT. Er waren weer veel vette koeien aangevoerd, de handel was duur, vlug, tot 55 ets., gemakkelijk. In de kalfkoeien was de handel goed, in de gelde koeien matig. Die voor den dood verkocht werden, waren duur. De handel in stieren was niet zoo goed bij de vorige week, prijzen van 3545 ets. In pinken was weinig handel. Nuchtere kalveren iets kalmer. De bokken cn geiten werden goed verkocht. De handel in vette schapen was goed, met een grooten aanvoer, 41 gld. werd er besteed, voor de beste; die waren afkomstig van den heer P. Stam mes van Grootewal. In magere schapen was aardig handel en er werden beste prijzen besteed. Met de lammeren was het ook een uitstekenden handel en de oude slachtschapen werden weer heel duur ver kocht, tot 45 gld. Een grooten aanvoer van biggen en schrammen; die handel was heel goed. Weinig vette varkens waren er aangevoerd, de handel was vlug, bi ets. cqinder bij de vorige week. Zouters niet aangevoerd. Op de kippenmarkt was het bij 't oude. Van boter was één prijs, weinig aanvoer. Over het algemeen was het weer een gunstige markt, en veel publiek! WINKEL. Van de gelegenheid voor kostelooze vaccinatie op Donderdag en Vrijdag werd een zeer druk gebruik ge maakt. Voor het raadhuis was het een oploop van be lang en verschillende moesten na urens wachten on- verrichterzake huiswaarts, om den volgenden dag terug te komen. Tijdens het gedrang geraakte de 8-jarige Nico Vries te water, doch werd door Cor Keetman, die onmiddeliy'k te water sprong, er behouden uitgehaald. WINKEL. Actie In de Bouwbedrijven. Vanwege de arbeidsbemiddeling is een poging aan gewend om het bestaande conflict in de bouwbedrijven op te lossen en heeft een bespreking plaats gehad met de by het conflict betrokken patroons. Onmiddellijk resultaat is niet bereikt en de patroons bleken niet bereid, zich schrifteiyk te verbinden voor een loon van 60 cent per uur met sociale voorrechten en het arbeidscontract zooals dit werd voorgelegd, te aanvaarden. Wel waren de patroons bereid zich te ver binden voor een loonregeling volgens de 4de klasse, n.1. 55 cent per uur met sociale voorrechten. Deze beslissing is ter kennis van de werknemers ge bracht, wier antwoord thans wordt verwacht. HOOGWOUD. Algemeene vergadering van Volksonderwijs afdeeling Hoogwoud in het lokaal van den heer O. Schenner te Hoogwoud, gehouden op Woensdag 28 Augustus 1929. De voorzitter, de heer P. Donker Jz., opent met een harteiyk woord van welkom voor een twaalftal aan wezigen de vergadering, zyn genoegen er over uitspre kend, gezien den tijd en de opkomst van andere vereeni- gingen, dat er nog zooveel aanwezig waren. Van de Protestantsche raadsleden en Burgemeester, allen leden van Volksonderwys, was alleen de heer de Wit aanwezig, wat zeer was te betreuren, omdat zulk een vergadering zich leent voor een kalme zakelijke bespreking om te trachten langs onderling overleg een bevredigende op lossing te vinden in de hangende schoolkwestie. Daarna worden de notulen van de vórige vergadering gelezen en met dank onveranderd vastgesteld. By het punt mededeelingen werd als totaal bedrag van de gehouden collecte opgegeven f 103.25 en wel van Hoogwoud f 34.50, Aartswoud f 23.75, Gouw f 23.50 en Langerels f 21.50. Een mooi succes voorwaar. Een woord van warmen dank voor de dames die hun vryen tijd er aan hadden opgeofferd was hier wel op zijn plaats, wat een krachtig applaus verwierf. Daarna werd verslag uitgebracht door den secretaris over de gehouden conferentie met den raad. Twee by- zonderheden kwamen hier tot uiting, het opschorten van het raadsbesluit wat tijdens de conferentie buiten gesloten was, bleek later mogelijk, en B. en W. hadden het doodvonnis over deze toegestane conferentie al uit gesproken, voor zij de heeren hadden ontvangen. Daar er thans geen gevaar voor een der openbare scholen be staat en bemiddeling vrywel vruchteloos is, meende het bestuur verder geen stappen meer te moeten doen. Algemeen goedgevonden. Behandeling beschrijvingsbrief. Algemeene vergadering van Volksonderwijs op 5 en 6 October te Utrecht. Men kon zich algemeen met het bestuur vereenigen, zooals die de zaak hadden bespro ken en gaven de afgevaardigde vry mandaat Als af gevaardigde werd benoemd de heer D. Olie Az., secreta ris en als plaatsvervanger L. Glas, vice-voorzitter, bei den zouden indien mogelylt de vergadering bezoeken Punt verkiezing. De aftredende heeren L. Glas en I. Hoekstra, beiden herkiesbaar, werden met algemeene stemmen herkozen, de heer Hoekstra niet aanwezig, zou bericht gezonden worden. De heer Glas nam met dank de benoeming aan. De rondvraag leverde niets op, zoodat sluiting met een gepast woord volgde. Weer brand te Kolhorn. In den afgeloopen nacht, te ongeveer half twee, ls de „Sophia-Hoeve" van den heer Jb. Kistemaker tot den gropd.toe afgebrand. Het gezin van den heer Kistemaker kon zich slechts in nachtgewaad redden; uit de boerenwoning is dan ook niets gered. De boet is gespaard gebleven. Ook zyn de machines enz. grootendeels gered. De brandspuiten van Kolhorn en Barsingerhorn ver leenden hulp, doch konden weinig meer uitrichten. Oorzaak onbekend. KOLHORN. De gevallen' persoon by de Hollandsche Beton-Mij. in de sluisput, die het ongeval heeft opgeloopen, heeft zich nogal ernstig bezeerd. Door de dokters wordt ge constateerd, dat er wel een ruim jaar mee gemoeid zal zyn, eer hy uit het ziekenhuis zal komen. De 2de persoon maakt het redelijk wel, die zal spoedig zyn werk kunnen verrichten. - VEENHUIZEN. Naar wij vernemen, geraakte door het spelen van kinderen met lucifers de hooiklamp by de woning van den heer W. Stuyt bij de Berkmeer in brand. De ont boden nieuwe motorspuit was echter zoo spoedig ter plaatse en gaf zulke massa's water, dat het vuur gauw bedwongen was en een deel van het hooi bleef gespaard. NIEUWE NDEDORP. In aansluiting op de in dit blad reeds geplaatste ad vertentie, betreffende het optreden van den gevierden humorist Piet Leenhouts, in café Prins Maurits van den heer Peetoom, deelt men ons nog mede, dat het laatstgenoemde na zeer veel moeite en kosten is mogen gelukken voor één dag op dezen gevierden en alom in de landen bekenden humorist beslag te kunnen leggen. Piet Leenhouts, die in de grootste Cabarets van Ne derland reeds is opgetreden en o.a. onder directie van wijlen onzen onvergeteiyken grootmeester der cabare tiers Pisuisse, zoowel in binnen- als buitenland groote triomphen heeft gevierd, beschikt over een zeer uitge breid en afwisselend repertoire. Zoowel zijn karakterschetsen, als zyn eenvoudige geesaige liedjes, munten uit door een uitgesproken eigen boertigheid. Aan deze is ook zyn vroolyk zuidelyk tem perament niet vreemd. Met een eenvoudig zyden petje en roode zakdoek, weet hy ons de luimigste typen voor te stellen. Wy twyfelen dan ook niet, dat Piet Leenhouts, die momenteel voor velen in Nieuwe Niedorp nog een on bekende is, na zijn optreden, nog veel malen een graag geziène gast zal worden. OUDKARSFEL. Tengevolge van 't geweldig succes van de winkelweek zijn nog een aantal pryzen aan de 500 toegevoegd, ook 't aantal bonnen is, naar evenredigheid gestegen. De nieuwe pryzen zyn by den heer Jn. Spanjaard uitgestald. Zyn etalage zal den geheelen nacht verlicht zyn, zoodat laat thuiskomende feestgangers terloops de pryzen kunnen zien of eventueel opschryven. De Vrydagavond van de winkelweek te Noord- scharwoude en Oudkarspel was gewijd aan de jongelui. In den aanvang van den avond gaf do heer K. Boot in de buitenlucht eenige gymnastiekdemonstraties te zien van de leden der gymvereen. Hercules en Hygiéa; na afloop hiervan had een gratis bal plaats by den heer Jp. de Bakker. De animo hiervoor was buitengewoon. - Donderdagmorgen had alhier inentnig en herinen ting plaats. Vooral van herinenting werd een druk ge bruik gemaakt, 't Gevolg hiervan was, dat er entstof te kort was en dat niet iedereen geholpen kon worden. 7 September, des morgens 11 uur zal er echter weer in enting in de school plaats hebben. RECTIFICATIE. Het zetfoutenduiveltje speelde ons blijkbaar weer eens parten door in plaats van een 60 tal prijzen een 6-tal te vermelden. Bovenstaande fout is geslopen in 't be richt van de optocht met versierde poppewagens, vlie gende hollanders etc., in 't blad van Donderdag. Des Donderdags van de winkelweek concentreerde de drukte van de winkelweek zich meer op Noordschar- woude. Door de muziek, welke ovaties bracht aan de versierde winkels, ontstonden geweldige ophoopingen van menschen, zoodat bijv. wielryders de grootste moeite met een doortocht vonden. WINKEL,--30 Aug. Appelen f 3—11, peren f 113, pruimen f 618, aal bessen f 811, tomaten f 1—2, slaboonen f 1.504.50, snijboonen f 310, per 100 pond, bloemkool f 12, an- dyvie f 45, komkommers f 15, wortelen f 12 per 100 stuks. ALKMAAR, 30 Aug. Aalbessen f 13, appelen f 414, augurken f 520, per 100 pond, andyvie f 0.704, bloemkool I f 1217, n f 2.605.60, per 100 stuks, frambozen f 3242 per 100 pond, groene kool f 2.505.50, kropsla f 1.502.60, kom kommers f 25, meloenen f 1543 per 100 stuks, perzi ken 9 cent per stuk, postelein f 0.11 per bakje, rabar ber f 1.60 per 100 bos, roode kool f 2.603.60 per 100 Kg., selderie f 1.50 per 100 bos, spinazie f 0.05—0.17 per bakje, snyboonen f 511, dubbele spercieboonen f 26, tomaten A f 2, B f 2, C f 1.90, per 100 pond, wortelen f 3.607 per 100 bos. ZONDAG 1 SEPTEMBER 1929. NED. HERV. GEMEENTE te: Barsingerhorn, geen dienst Kolhorn, geen dienst Burgerbrug, voorm. 10% uur, Ds. Van Beek. St-Maartensbrug, zie Burgerbrug. Oudesluis, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Schagerbrug, zie Oudesluis. Valkkoog, voorm. 10% uur. Ds. Tinholt. EVANGELISATIE te: Schagen, voorm. 11 uur, de heer L. Byvanck, van A'dam. Nam. 5 uur, de heer Boon, van Breezand. PASSAGIERSSCHIP MET 100 MAN AAN BOORD GEZONKEN. Na botsing met een tankschip. 74 PERSONEN VERDRONKEN? Een ernstig ongeluk heeft bij Los Angeles aan de Californische kust plaats gehad. Een passagiersschip, met een bemanning van 45 koppen en ongeveer 60 passagiers, is tengevolge van een aanvaring met een tankschip op de reis naar San Francisco gezonken. Te Los Angeles maakt men zich over het lot der be manning en der passagiers zeer bezorgd. Zij moeten geen tijd meer hebben gohad om zich in een red dingboot te begeven. Verscheidene schepen zijn naar de plaats van het ongeluk vertrokken. Het reddingswerk was zeer moeilijk, aangezien men bij het licht van schijnwer pers moest werken. Volgens een Reuter-telegram is reeds een boot met geredden teruggekeerd. Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld, dat de San Juan bijpa on middellijk na de botsing gezonken is, zoodat de be manning niet alle reddingbooten te water heeft kun nen laten. Volgens mededeeling van de reederij waren er aan boord van het passagiersschip, dat op weg naar San Francisco was, 45 man bemanning en 4-5 passagiers. Te Los Angeles heerscht groote ongerustheid over het lot der passagiers. Intusschen zijn reeds verschei dene schepen op de plaats des onheils aanwezig om hulp te verleenen. De zee is met stukken hout enz. bezaaid, waaraan schipbreukelingen zich wanhopig vastklampen. Het reddingwerk is zeer moeilijk, daar de aanvaring s nachts geschiedde en er met zoek lichten gewerkt moest worden. Omtrent de scheepsramp bij Pigeon Point wordt verder nog gemeld: Drie uur na de aanvaring waren er aanwijzingen, dat 70 van de 100 zich aan boord van de San Juan bevindende personen gered waren. De „Dodd" is op weg naar San Francisco met 27 overlevenden. Volgens een nader Reuterbericht heeft het s.s. Munami twee booten met passagiers van de San Juan gered. De aanvaring is naar men gelooft aan mist te wij ten. Een N. T. A.-bericht meldt nog, dat de San Juan binnen vijf minuten na de aanvaring zonk. Geredden verklaren te hebben gezien, dat de kapitein met zijn schip in de golven verdween. Reuter meldt uit New York: Men gelooft thans, dat er bij de aanvaring tusschen het s.s. San Juan en het tankschip Dodd 74 personen zijn verdronken. Dit laatste heeft 27 overlevenden naar San Francisco overgebracht. Er waren 65 pas sagiers cn 45 man equipage aan boord van de San Juan, die 47 jaar oud was. Koninklijke onderscheidingen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. Ko ningin Wilhelmina, zijn heden o.m. de volgende on derscheidingen toegekend: Benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau: Ir. J. G. Hazeloop, Rijkstuinbouwconsulent te Alk maar; Jac. Groen Az., onder-voorzitter R.K. Diocesane Land- en Tuinbouwbond te Haarlem; H. Wibbens, Hoofdinspecteur Ned. Rundvee-Stam boek te Den Haag; C. Wagenaar, exporteur van tuinbouwproducten te Broek op Langendijk; C. Winkel, Secretaris van het waterschap Drechter- land te Hoorn. Toegekend de Eeremedaille der Oranje Nassau-Orde in zilver: W. Numan, Den Oever, Wieringen, Gezagvoerder le kl. Directie-vaartuig „Flevo"; F. J. Besteman, chef-machinist bij de Zuivelfabriek Aurora te Opmeer. De staking in het Zaansche houtbedrijf RESULTAAT DER ONDERHANDELINGEN VAN GISTER WORDT MAANDAG BEKEND GEMAAKT. Gistermiddag zijn in de Industrieele Club te Am sterdam de besprekingen tusschen de bij de staking in het Zaansche houtbedrijf betrokken partijen voortgezet. Deze conferentie is, zooals men weet, op verzoek van de werknemers bijeengeroepen en is reeds Don derdag begonnen. Gisteren duurden de besprekingen van half drie tot half zes zonder onderbreking voort. Op laatstvcrmeld tijdstip waren zij ten einde. De delegaties der werknemers zullen, naar men mede deelde, het resultaat der onderhandelingen in een Maandagochtend a.s. te Zaandam te houden gecora- bineerde besturenvergadering behandelen en die vergadering zal beslissen met welk advies bedoeld resultaat der onderhandelingen aan de zeer spoedig bijeen te roepen ledenvergaderingen der werkne mers zal worden voorgelegd. Tot zoover het verstrekte communiqué. Volgens de door het „Hsbl." verkregen inlichtingen zou de Werkgeversbond zich reeds met het gisteren be reikte resultaat vereenigd hebben. ROOKEN IN DE KLAS. Weer pupje of sigaar toegestaan. In de Donderdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Weststellingwerf werd bij het vaststellen van een nieuwe verordening voor het onderwijs op de o.l scholen, met 11 tegen 6 stemmen een voorstel aan genomen, om het verbod aan de onderwijzers om tydens de lesuren te rooken in te trekken. Naar het levensliedje van mevr. de WijsMouton gaan we misschien wel weer terug naar den tyd van: Meester met zyn pijpje En gepande jas. SPOORWEGARBEIDER DOOR TREIN AANGEREDEN. Zyn voet verbrijzeld. De losse arbeider bijde Nederlandsche Spoorwegen H. v .S. te Alkmaar, is Donderdagmorgen aldaar om streeks half twaalf, terwijl hy op de spoorbaan werk zaamheden verrichtte, door een naar Egmond vertrek- kenden trein aangereden, daar hij dezen te laat be merkte en zich niet tijdig uit de voeten kon maken. Hij werd, nadat de trein tot stilstand was gebracht, opge nomen met eènige hoofdwonden en een verbryzelden voet. De verwonde voet ls later in 't St. Elizabethg*- sticht geamputeerd. Zware brand te Helmond. EEN LOMPENMAGAZIJN DOOR HET VUUR VERTEERD. De brandweer laai maar brandenl V. D. meldt: Gisternamiddag is te ongeveer halfzeven te Hel mond brand uitgebroken in het lompenmagazijn van den heer C. J. Slegers, gelegen aan de Spoor brug. De brandweer bestreed het vuur met twee motorspuiten. De inhoud van het gebouw bestond uit een groote hoeveelheid votwol, papier en ka- toenafval. Te halftien 's avonds laaiden de vlammen nog hoog op. De brandweer besloot den geheelen voorraad uit te laten branden, daar zij in dergelijke gevallen het magazijn van den heer Slegers is nu voor de derde maal in twee jaren tijds in vlammen opgegaan de ervaring heeft opgedaan dat men ze beter kan laten uitbranden dan blusschen, daar an ders na verloop van dagen het vuu- opnieuw heftig oplaait. Oe schade, die door verzekering wordt ge dekt, bedraagt ongeveer f30.000. DE DA G VAN GISTEREN EN VAN HEDEN. Elders In dit nummer is reeds meegedeeld, dat door de Haagsche Conferentie gelukkig een accoord bereikt is, en dat waarschijnlijk vandaag de openbare slotzit ting zou plaats hebben. Dit laatste blijkt inmiddels niet door te gaan. Hedenmorgen om 10 uur is men wel be gonnen met een niet-publieke slotzitting. De dag van gisteren, vooral de namiddag, werd ge kenmerkt door een verwarring, die haar oorzaak vond in haast, vermoeidheid en het naderend opbreken. Er is o.m. ook een pikante discussie gevoerd over het programma van den iaatsten dag der conferentie, en het houden van een openbare slotzitting of eigenlyk meer het redden daarvan, want de datum, waarop de zitting moest worden gehouden, scheen nogal moeilyk heden op te leveren. Daarom gaf men het denkbeeld van een openbare zitting maar op. Als de finanticele commissie klaar is zal men alleen nog een gesloten voltallige vergadering houden. Veel later in den avond is er nog een byeenkomst ge weest waar een belangrijk besluit genomen is, Er moest nog worden uitgemaakt wat Duitschland vóór de ra tificatie van de verdragen van 1 September af moest be talen en men is het er over eens geworden, dat Duitsch land begint volgens het plan-Dawes te storten, maar dat de gelden die het meer betaalt dan het plan Young be draagt, voor Duitschland zelf gereserveerd zullen bly- ven. De ontruiming van het Rijnland. Het Engelsche ministerie van oorlog heeft meege deeld, dat last gegeven is met ingang van 14 Septem ber de Engelsche troepen van den Rijn terug te trek ken. De evacuatie zal ongeveer drie maanden duren. Autobus in een ravijn gestort. VRACHTAUTO MET MAROKANEN IN EEN AF GROND, 16 DOODEN, 15 ZWAAR GEWONDEN. Naar de Matin uit Oran meldt, is Donderdagmiddag nabij Tlemcen in Marokko een volle autobus omge slagen en in een diepen afgrond gevallen. Er zyn zes tien Marokkanen om het leven gekomen, terwijl er vyf- tien ernstige verwondingen hebben opgeloopen. De auto bus was naar Oedsehda onderweg. Ontploffing in een Belgische kruitfabriek. TWEE DOODEN. Uit Antwerpen wordt d.d. gisteren gemeld: Gistermorgen heeft in de kruitfabriek van Heren thals, welke op eenigen afstand buiten deze gemeente ge legen is, een hevige ontploffing plaats gehad. Twee werklieden werden daarbij gedood. Een goed jaar ge leden heeft in deze fabriek eveneens een ontploffing plaats gehad, toen werd een der slaohtofefrs van thans ernstig gewond. Huis te Algiers ingestort 22 ARBEIDERSGEZINNEN BEDOLVEN. Meer dan 70 lijken onder de puinhoopen. Naar V.D. uit Parijs verneemt, is gisternacht te Algiers een huis ingestort, waardoor 22 arbeidersge zinnen werden bedolven. Een tiental dooden is reeds te voorschijn gebracht. Meer dan 70 lijken zouden nog onder de puinhoopen liggen. Reeds 60 lijken geborgen. 18 gewonden gered. Omtrent dit noodlottige ongeluk worden nog de vol gende bijzonderheden gemeld: Het ingestortte huis bood woonplaats aan ongeveer dertig huisgezinnen en bestond uit vier verdiepingen. Groote ontsteltenis heerschte in de geheele buurt en de menigte, die voor het huis samendromde, was zoo groot, dat de brandweerlieden, die onmiddellijk ter plaatse waren, aanvankelijk niets konden uitrichten. Eerst toen een afdeeling soldaten ruim baan maakte, kon met het reddingswerk worden begonnen. De brandweer is er in geslaagd 28 bewoners in vei ligheid te brengen, die echter allen gewond waren. De familie, die de bovenste verdieping van het huis had bewoond, kon eerst na vier uur werken bevrijd worden. Reeds zijn 42 lijken van mannen en vrou wen en IS kinderlijkjes gevonden, doch gevreesd wordt, dat het aantal slachtoffers nog aanmerkelijk zal stijgen. De oorzaak van de ramp is onbekend.

Schager Courant | 1929 | | pagina 10